Gevonden en Verloren. Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws Gemengd Nieuws Klaas de zoon van den Molenaar KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Donderdag 21 Nov. te 7,30 uur laatste opvoering van DE CZARDASVORSTIN. de bekende operette, met de mooie muziek van E. Kalman. Zondag 24 Nov. te 2,30 en 7,30 uur: HET LAND VAN DEN GLIMLACH operette van Franz Lehar. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 24 Nov. om 2,15 u. Groote middagvoorstelling van DE VERTELLINGEN VAN HOFFMANN, Muziek van Offenbach. BRESKENS. Beroepingswerk. Toezegging van beroep is door de Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier gedaan aan Ds J. G. Panhuise te Aagte- kerke. Ds G. Panhuise, geboren in 1907 werd tot de Evangeliebediening toegelaten door het Provinciaal Kerk bestuur van Zeeland in 1932. Van 20 Nov. 1932 tot 31 Dec. 1933 was hij werkzaam als hulpprediker te Amster dam-West (Sloten). Sinds 14 Januari 1934 staat hij in zijn eerste gemeente Aagtekerke. Herkozen. Herkozen tot Kerkvoogd uit den Kerkeraad der Ned. Herv Gem. alhier, de heer J. Ph. Wesdorp. SLUIS. Herkozen tot notabelen bij de Ned. Herv. Gem. alhier de heeren J. J. Almekinders, A. Beun en D. de Smit. ting van dit instituut voor beide pro vincies verzekerd. Vastgesteld werd een verordening, waarbij de leges voor het aanvragen van een vergunning voor een uit verkoop, of- opruiming werden vast gesteld op f 1.-. Door de commissie, belast met de uitvoering der wet op het uitver- koopen en opruimen in het winkel bedrijf werd benoemd fot Voorzitter de heer M. C. F. van Goethem te Sas van Gent, en tot plaatsver vangend voorzitter de heer A. de Vrieze te Ter Neuzen. De aandacht der Kamer werd ge vestigd op het feit, dat de Belgische regeering in bestekken van openbare werken voorschrijft, dat de te ge bruiken materialen, voor zoover die per schip worden aangevoerd, b.v. rand uit de Nederlandsche rivieren, uitsluitend met Belgische schepen moeten worden vervoerd. Ook in Duitschland en Frankrijk zijn van regeeringswege maatregelen uitge vaardigd, strekkende tot protectie Fan de nationale scheepvaart. Naar aanleiding hiervan besloot de Ka mer, zich tot de Regeering te wen den met het verzoek, de Nederland sche binnenscheepvaart, die door de maatregelen der verschillende regee ringen ernstig gedupeerd wordt, op gelijke wijze te beschermen. Indien de enorme hoeveelheden materialen, die voor rekening van den Staat in het buitenland worden aange kocht, uitsluitend met Nederlandsche schepen zouden worden Vervoerd, zou dit, naar de Kamer meent, van zeer groote beteekenis zijn voqr de Nederlandsche scheepvaart. Aan het slot der vergadering wend de het oudste lid, de heer Van 't Hoff. zich namens de Kamer tot den Voorzitter, om dezen de beste gelukwenschen aan te bieden ter ge legenheid van de herdenking van zijn 80-sten geboortedag, .op 17 No vember, waarvoor de Voorzitter zijn hartelijken dank betuigde. Tentoonstelling Cor Visser Kimstmustum, Middelburg. We lezen in de Midd. Crt.: Cor Visser is een zwerver in den ideëelen zin van het woord. Met zijn jacht kruist hij over de Zeeuw- sche stroomen, over de Noordzee, langs de Nederlandsche, Belgische, Fransche en Engelsche kusten. En dan schildert of teekent hij, wat zijn oog boeit. Dat zijn vooral schepen: visschersschuiten op het slik van een drooggevallen haventje in Noord- Frankrijk; visschersschepen in de ha ven van Zeebrugge; een schip in aanbouw. Met zwartkrijt, met olie verf; fel van kleur en teer van kleur. Meestal eenderlei van vorm. Iets mohotoons zit er daardoor in deze expositie. Merkwaardig, hoe deze schilder telkens weer door datzelfde voorwerp schil) geboeid wordt en het met verf of krijt gaat uitbeelden, direct naar de natuur, zooals het in werkelijkheid bij eb of \locd op het slik of in het water heeft gelegen. Ongeveer de helft van de tentoon stelling behoort naar schatting tot de afdeeling schip. Daarnaast vindt men dan portret ten en stadsgezichten, waaronder en kele pastels. Zoo een nauw straatje in Calais, „Le Paradis" geheeten, een visschersbuurt, die met den hof van Eden niet Veel gemeen kan hebben. Maar de pastels zijn knap. Dit is het woord, dat in 't generale voor het werk van Cor Visser kan gelden. Technisch valt er heel veel te waardeeren. Kunstig en vlot heeft de schilder zijn koppen en schepen en nog het een en ander op doek gebrachtmet zin voor karakteristiek en stemming. De portretten zijn goed gelijkend en drukken iets uit om trent het innerlijk wezen van den geportretteerde. En in een paar tee- keningen van Brugge (zwartkrijt met roodaard) voelt men een romanti sche sfeer aan; de sfeer, die van oude gebouwen erf oude steenen bruggen in den grijzen herfst kan uitgaan. Een geweldige psychische gela denheid heeft zich echter nergens geuit. Wie naar een bewogenheid van ziel zoekt, die behoort tot de diepste roerselen van ons mensche- lijk wezen, zal tevergeefs zoeken. Maar de expressie dier bewogen heden is slechts den gebenedijde be schoren. In zijn genre mag het werk van Cor Visser van goed gehalte fieeten. En het genre wordt gewaar deerd. ciale Stoombootdiensten heeft de jubi laris zich zeer verdienstelijk gemaakt. Hij zorgde voor de uitbreiding der bestaande diensten op de Wester- Schelde. Tijdens den ooriog wist hij het ver keer uit te breiden via Hoedekens- kerke naar Hansweert met de nog bestaande dubbelschroefstoombooten. Hij was de eerste Nederlander die in 1909 een motorzeevrachtboot inde vaart bracht. Hij behoorde mede tot de oprich ters der Z.V.T M. Bij zijn 40-jarig jubilé als lid van Ged. Staten 'an Zeeland, op 3 Juli van dit jaar, behaagde het H. M. de Koningin om hem te benoemen tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Omhoog gevaren. Bij het binnenvaren van de Nieu we Haven alhier, js het Letlandsche s.s. ,,Bartava" op de Oostelijke ha ven pier omhoog gevaren. Een tweetal sleepbooten, de Char les" en de „Pres. J. P. Best," die spoedig ter plaatse waren, mochten er in slagen het schip weer vlot te krijgen. De „Bartava" heeft na dit opont houd de reis kunnen voortzetten. O ogenschijnlijk lieeft het schip geen schade bekomen. De „Bartava" is met een lading hout op weg naar Gent. SAS-VAN-GENT. Verdronken. Tijdens den hevigen storm van Zondag is de Belgische schipper Samenrecht. die te Selzaete bezig was met het verhalen van zijn schip, door een rukwind gegrepen en over boord geslagen, met het noodlottig gevolg, dat hij verdronk. Men heeft zijn lijk nog niet gevonden. S. is 35 jaar.en laat een vrouw en 4 kinderen achter. BRESKENS. Roode Kruis. Vrijdag had alhier de oprichting plaats van een Roode-Kruis afdeeling met transport-colonne en reddings brigade met aanvankelijk een ledental van ruim 40. Dr Broodman deelde in de loop der vergadeiing een en ander mee over de werkmethode van het Roode Kruis en toonde aan, dat zoo'n vereeniging voor Breskens met zijn havenbedrijf en in dustrie van heel groot nut kan zijn. Tot bestuursleden werden gekozen Mevr. ter Meulen en de heeren Dr Broodman, H. Kouwe, D. v. d. Velde en C. C J. de Pree, waarvan laatst genoemde in de bestuursvergadering als voorzitter werd aangewezen. Sociale voorlichting. Evenals het vorige jaar heeft het plaatselijke comité gezorgd, dat weer een cursus wordt aangeboden. Thans is het een naai- en knipcursus, die gegeven wordt in het Gebouw der Vrij Evangelische Gemeente. Modern. Deze maand zijn in de gemeente eenige nieuwigheden gelanceerd die zeker het vermelden waard zijn. Ten eerste is daar de automaat bij den heer A. Hamelijnck, waar u koude en warme schotels worden aangeboden. En vervolgens is daar de nieuwe wafelbakkerij van den heer J. Scher- beijn. Tot nu toe was dit een speci aal zomer-artikel. De heer Scherbeijn brengt het nu ook voor de winter dagen. Zijn nieuwe installatie op de haven is werkelijk de moeite waard om te gaan bezien. Naar wil vernemen hebben nieuwig heden veel „aftrek". AARDENBURG. Aardappelen aangehouden. De vorige week is aan het douane kantoor te Eede een vrachtauto be laden met aardappelen aangehouden, daar de certificaten, die den uitvoer moesten begeleiden, niet in orde waren. Naar verluidt waren zij vervalscht. TERNEUZEN. J, A. van Rompu. Zondag vierde de heer J. A. van Rompu te Terneuzen, lid van Gede puteerde Staten van Zeeland, zijn 80sten verjaardag. Vooral in Katholieke kringen geniet de heer Van Rompu een groote be kendheid. Op den 24sten Mei 1892 werd hij gekozen tot lid van de Prov. Staten en op 3 Juli 1895 tot lid van Ged. Staten. Vooral op het terrein der Provin- GROEDE. Gevonden Een kinderhalsketting en een rijwiel- belastingmerk. Inlichtingen ter Secretarie. BRESKENS. Gevonden Een overjas. Inlichtingen Marechaussee-kazerne, alhier. Grootvorstin Nikolaas van Rus land. Grootvorstin Nikolaas van Rusland is te Cannes begraven. Te genwoordig -waren o.a. prins Sergius van Battenberg en zijn zoon, vele civiele en militaire autoriteiten, ter wijl de koningin van Italië, die niet kon komen, vertegenwoordigd werd door den ceremoniemeester van het Italiaansche hof. Agent vangt een dief in zijn vrijen tijd. Een politieagent moet altijd op zijn qui vive zijn, zelfs als hij in een moestuintje in zeer onofficieel costuum bezig is. Een Bussumsche agent zag aldus, dat er op een nabij gelegen paadje een man doende was een belastingplaatje van een fiets te schroeven. Hij knoopte een j)raatjc aan en vernam, dat de man dit deed omdat een agent in het dorp had gezegd, dat het plaatje niet goed zat en hier was nu een mooie ge legenheid om het plaatje recht te zet ten 1 De agent haalde uit zijn boeze roen een politiepenning te voorschijn en nqodigde den fietser uit mee te gaan naar het politiebureau, ten ein de aldaar ook het verhaal recht te zetten. De aangehoudene voldeed hieraan en gaf den inspecteur bij het onderzoek referenties op te Kam pen waar zijn ouders zouden wonen en waarheen hij op weg was. De in specteur zette het inlichtingenappa raat aan het werk en spoedig bleek, dat men te doen had met iemand, die veel op zijn kerfstok had en juist uit de gevangenis te Zwolle was ontslagen. Wat de fietsv aan gaat, die had hij eenige uren te voren in Bussum gestolen. De eigenaar had hem nog niet gemist; het was de dief meer om het plaatje te doen, de fiets had hij in het bosch willen achterlaten. De agent keerde huis waarts en was in dubbel opzicht in zijn knollentuin. Verduistering van meer dan 100 miilioen frank. De politie, zoo meldt Reuter uit Parijs, heeft den door N. Kannegieter. Klaas was flauw gevallen, net bij den uitgang van den winkel in de ar men van zijn vader. De kooi hield hij krampachtig vast. Vader en eeni ge brandweerlieden legden Klaas voorzichtig op een deken buiten het rookende huis in de frissche lucht. De kooi werd afgegeven aan de ge lukkige vrouw Nagelkruid. Zij sprak lieve woordjes tegen haar kanarie, die in elkaar gedoken op zijn stokje zat. Toch was vrouw Nagelkruid ■niet zoo heel gelukkig, want zij was heel erg bezorgd over Klaas, die daar op den grond lag. „Hier baas Draaier, neem dit fleschje; daar komt iedereen direct van bij". De bezorgde man nam het fleschje en hield het onder 3e neus van Klaas. Hij sloeg zijn oogen op en zag zijn vader. „Hallo vader," zei hij, „wat is er gebeurd?" Plot seling scheen hij zich alles te herin neren en wilde vlug opstaan; maar vrouw Nagelkruid zei: „Nee, nee, beste jongen, zoo ga je niet weg hoor! Je hebt mijn lief vogeltje ge red en nu ga je met mij mee. Geef me maar een arm". administrateur van de Etoile du Foyer en van de sj>aarkas voor ge pensioneerden, Ducreux geheeten, gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van misbruik van vertrouwen en uit- keering van fictieve dividenden. De verduisteringen, welke hij heeft gepleegd, zijn zeer aanzienlijk en be dragen volgens de Matin zeker meer dan 100 miilioen franc. De verdediger van Ducreux heeft voorloopige in vrijheidstelling voor zijn cliënt verzocht om gezondheids redenen. De voornaamste cliënten van de spaarbanken van den aan gehoudene zijn ambtenaren in de provincie. Schietpartij voor een danshuis. Voor een 'danslokaal jn een van de voorsteden van Marseille heeft om onbekende reden een schietpartij plaats gehad, waarbij ongeveer 40 schoten werden gelost en waardoor 4 personen ernstig werden gekwetst. Een van de gewonden, een Algerijn, overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis. Toen de politie ter plaatse Jtwam, zag zij nog slechts de vier gewonden, de overigen had den reeds het hazepad gekozen. Overstrcomingen in Zuid-Enge- iand. Sedert twee dagen vallen in het Zuiden van Engeland zware re genbuien, tengevolge waarvan reeds groote uitgestrektheden land onder water zijn geloopen. Zoo staat bij voorbeeld het Cherwall-dal pver een gebied van vele mijlen blank, terwijl te Robertsbridge in het graafschap Sussex het water het peil van den hoogsten stand van 1908 reeds heeft bereikt. Vele families werden hier door gedwongen zich in de hooger gelegen verdiepingen van hun hui zen in veiligheid te brengen. Het hooge water kwam zoo plotseling opzetten, dat in vele streken het vee niet meer tijdig kon worden gered en verdronk. Doordat liet water de spoorlijn had ondermijnd, ontspoorde op de lijn naar Southampton een goederentrein, waardoor enkele wa gens geheel werden vernield. Bij Maidstone is een meer ge vormd van 10 mijl breedte. Te War wick is de renbaan ondergeloopen, zoodat de wedrennen moesten wor den afgelast. liet geheele dal van de Avon van Wippingham tot Bradford is over stroomd. Te Swanage in Dorset ge schiedt het verkeer met bootjes. Vele rivieren zijn sterk gewassen, o.a. de Theems. 9e Avon, de Trent, de Wreak, de Cherwell en de Mer sey. Auto's gestolen om tochtjes te ma ken. Zaterdagavond werd te Hil- (egersberg ten nadeele van den heer J. K. een auto gestolen, welke hij in den tuin van Lommerrijk had ge plaatst. Het was in den laatsten tijd her haaldelijk voorgekomen dat onbe heerd op straat staande auto's gesto len werden, die dan den volgenden dag in andere gemeenten of in de een of andere buitenwijk teruggevon den werden. Zaterdagavond zijn te Voorburg de beide daders van den hierboven genoemden diefstal aangehouden. Het waren de 20-jarige J. F. en de 20-jarige T. S., twee werkloozen uit Rotterdam. Zij hadden met de gestolen auto een tocht gemaakt en waren tenslotte in Voorburg aange komen, waar zij wegens gebrek aan benzine niet verder konden. Het 2- tal probeerde toen zich met een an dere auto, welke eigendom was van een inwoner van Voorburg, uit de voeten te maken, doch dit gelukte niet. Omwonenden merkten den dief stal op en plaagden erin de beide heeren te grijpen en aan de politie over te leveren. Zij worden verdacht van meer diefstallen en zijn naar Hillegers- berg overgebracht. Kerkdief gesnapt te Lage Zwa- luwe. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur werd de R.-K. Kerk te Lage Zwaluwe bezocht door een heer schap, die van de gelegenheid dat niemand in de kerk was gebruik maakte om het offerblok, hangende achter in de kerk, te fórceeren en den inhoud te ontvreemden. De pastoor, die den pmn zoowel in als uit de kerk had zien gaan, stelde aanstonds een onderzoek jn en waar schuwde de gemeente-politie. Deze gelukte het in samenwerking met de marechaussee den verdachte op den Rijksstraatweg nabij Moerdijk aan te houden. Bij fouilleering wer den op hem bevonden een steekbei tel, een schroevendraaier en een nijp tang, welke voorwerpen hij bekende te gebruiken voor het openen van offerblokken in r.-k. kerken, ter wijl hij ook in het bezit was van eenig zilvergeld. Hij bleek te zijn een zekere J. W. D., wonende aan de Stuivezandstraat te 's-Gravenha- ge. Volgens zijn verklaring heeft hij in de laatste veertien dagen in tal van r.-k. kerken in Brabant de offer blokken gelicht. De verdachte zal na door de politie op de verschil lende plaatsen te zijn gehoord, voor den Officier van Justitie te Breda worden voorgeleid. Dc koning uit Lcnd.n vertrokken. Koning George II is uit Lon den naar Parijs venrokken op den terugweg naar zijn land, dat hij twaalf jaar lang als balling heeft moeten mijden. De prins van Wales, de hertog en hertogin van York en de hertog en hertogin van Kent, deden den koning op het station uitgeleide, waar het publiek hem hartelijk toe juichte. Ook prins Paul van Zuid-Slavië en zijn gemalin deden hun neef uit geleide. Voor zijn vertrek zeide de koning: ,,Ik grijp de gelegenheid te baat het Engelsche volk te danken voor de gastvrijheid, mijn in mijn exil verleend. Ik zal altijd de prettigste herinnering behouden aan Groot- Brittanië en de eindelooze goedheid en hoffelijkheid, die ik er onder vonden heb. De banden, die Enge land en Griekenland aan elkaar bin den, zijn van historischen aard en ik hoop levendig, dat zij ook

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 2