BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Hoeveel kanonnenvleesch? Winnifred de Pelskoningin Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens FEUILLETON Binnenland. AKKERTJES 45ste Jaargang Dinsdag 19 November 1935 Nummer 4087 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) 0 Na het hervatten van het offen sief en de weinige verandering, die er feitelijk in het Italiaansch-Britsche conflict is gekomen, bestaat er alle reden voor om zich eens wat inten siever met de sterkte en de machts positie der Italiaansche troepen be zig te houden. De ontwikkeling van de leger- sterkte in Oost-Afrika staat in het teeken van steeds nieuwen aanvoer naar het Afrikaansche front. Min stens vijf volle jaar-lichtingen met in totaal 1.200.000 man staan daar thans reeds onder de wapenen. De vijf, naar Oost-Afrika getranspor teerde Italiaansche legerdivisies zijn alle uitgerust met volkomen gemoto riseerde machinegeweer-bataillons, een formatie, die tot dusverre al leen de zwarthemden-divisies beza ten. Ook de drie laatst-verscheepte divisies, de militietroepen „3 Ja nuari," „l Februari" en „Tevere" zijn op die wijze uitgerust I Waar schijnlijk bevinden zij zich in Eri- threa, zoodat daar, behalve de in boorlingendivisies van den generaal Biroli, minstens vier legerdivisies, zes zwarthemden-divisies en twee bij zondere zwarthemden-groepen ge- stationneerd zijn; de laatsten strijden voor de helft onder leiding van con sul Diamandi met de inboorlingen troepen mee. Op het Somalifront schijnt daarentegen geen verande ring in de troepensterkte te zijn aan gebracht. Hier staan nog steeds de sterk-gemotoriseerde legerdivisies „Peloritana" en een inboorlingen divisie. Naar Lybië zijn in September, toen het conflict met Engeland steeds dreigender vormen begon aan te nemen, twee der in allerijl ge motoriseerde legerdivisies, „Cosse ria" en „Assietta," getransporteerd en in de streek tusschen Benghasi en de Egyptische grens opgesteld. Deze beide divisies zijn in den loop van October nog door een derde divisie, de legerdivisie „Metauro" uit Anoona, gevolgd. Daarvan is er thans echter één feruggetrokken zoodat zich nu in Lybië nog twee legerdivisies en één inboorlingen-di visie, alsmede vier zwarthemden-le gioenen met in totaal ruim 50.000 man bevinden. De uit Lybië terug getrokken divisie zal naar men zegt naar Italië terug gaan. Of dit werkelijk geschied is, moet af- 5. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK-v. Rossum 0 Peter Hartau lachte over de vroo lijke woorden van zijn dochter. „Dus hebben de mannen van Ca nada geen geluk bij je?" „Neen. Ik zal mijn hart wel voor een Duitschen man bewaren". „Hoe zou hij moeten zijn om je gunst te winnen?" Een glans kwam in Winnifred' oogen. „Zooals mijn vader," zei zij ernstig en met beslistheid. Hij streelde met een teederen blik haar hand en in zijn anders zoo helder en vast blikkende oogen lag een vochtige glans. „Mijn kleine Winni houd je zooveel van je vader?" Zij drukte haar lippen bedeesd en gewacht worden. Een noemenswaar dige vermindering der troepen in Lybië heeft in ieder geval niet plaats gehad. Maar Italië heeft wel een divisie er mee vrijgemaakt om in Oost-Afrika te kunnen inzetten. Daarvoor was de teruggetrokken di visie overigens natuurlijk ook voor dien reeds bestemd geweest! In Italië zelf heeft men intusschen niet alleen voor de beide laatst-ver scheepte legerdivisies „Cosseria" en „Assietta" nieuwe formaties samen gesteld („Sosseria II" en „Tren- to"), doch ook voor de gemobili seerde militie-troepen heeft men lich tingen gemobiliseerd. Ook het Ita liaansche thuis-leger heeft dus door den oorlog in Abessynië geen ver- wakking ondergaan. Het leger heeft de oude sterkte van 31 divisies in fanterie, 3 snelle divisies en 4 bri gades Alpenjagers. Daarvan zijn we derom ongeveer 16 divisies infante rie, de drie snelle divisies en de vier Alpenjagers-brigades in Noord-Ita- lië gestationneerd. Tevens heeft men de infanterie door een gedeeltelijke uitrusting met zware wapens endoor een volkomen doorvoering der leger- motorisatie, aanmerkelijk versterkt! Bij de infanterie is men er mee begonnen, ieder bataillon met een aantal lichte mijnenwerpers, ieder re giment met een toegevoegde batterij van vier stukken 6,3 cM, iedere di visie met een bataillon mitraillisten te versterken. Deze wapens zijn alle gemotoriseerd! Tevens heeft men de drie snelle divisies, de zooge naamde „divislone celere" een vaste vredessterkte gegeven, terwijl men met inspanning van alle krachten getracht heeft leger en militie zoo innig mogelijk te vereenen. Nadat Mussolini de drie weerbaarheidsmi nisteries in 1933 had overgenomen, had hij daartoe reeds stappen ge daan. Voordien was aan ieder leger- deel een zwarthemden-divisie ,(ca- micie nere") toegevoegd, een soort controle op eventueele anti-fascisti sche elementen, die het leger binnen geslopen zouden zijn. De vroeger zonder eenige wettelijke basis gefor meerde zwarthemden-troepen zijn in middels gelegaliseerd en daarmede is de militie in alle opzichten een be standdeel van de Italiaansche lands verdediging geworden, het vierde weerbaarheidsdeel van Italië. De zes in Afrika staande militie-divisies heb ben vóór hun transport daarheen enkele weken lang een grondige oefening ondergaan, voordat zij naar het tropische land gestuurd werden! tersluiks snel op zijn hand. „Iets moet een mensch .toch hebben, dat voor hem boven alles gaat". Zij drukten elkaar hartelijk de hand en toen zei Peter Hartau, het op een ander onderwerp brengend: „hoe is het Kora, zou je ook niet eens een keer met ons naar het woud willen gaan?" Mevrouw Kora strekte afwerend de handen uit. „Dank je wel ik heb geen lust mij door wilde dieren te laten opeten". Vader en dochter lachten hartelijk over haar ontsteltenis. „Maar Kora zoo erg js het toch in het geheel niet. Wilde dieren, die voor men schen gevaarlijk kunnen worden, zijn er 'daarginds niet zooveel. Er zijn op zijn hoogst beren en wolven. De wolven komen meestal slechts in winternachten heel dicht bij het boschhuis en beren zijn helaas reeds zeer zeldzaam geworden en ver mijden de nabijheid van menschelijke woningen. Wat dat betreft zou je heel gerust mee kunnen gaan". „Neen, neen het is heel vrien delijk van jullie -- maar ik blijf lie ver in Montreal". „Maar zult u zich niet te veel ver velen zonder ons, tantetje?" ,Het leger heeft hen alle moderne wapens verstrekt en zij staan, wat betreft hun gevechtskracht, op een zelfde niveau als het leger zelf. De leiders zijn grootendeels actieve ge neraals en slechts voor een gering deel hoogere officieren van de mili tie, doch deze hebben bijna alle deel uitgemaakt van het leger. Een vierde brandpunt van de Ita liaansche machtspositie in het Mid- dellandsche Zee-gebied is zooals men weet de eilandengroep bij de Klein-Aziatische kust, de Dodeka- nes. De bezetting daarvan bestond tot nog toe slechts uit één regiment, tot de 23ste divisie „Murge" in Bari behoorend. Verder lagen er enkele troepen der kust-militie en had men enkele zware kust-batterijen daar op gesteld en ingebouwd. In de laatste weken heeft men er aanmerkelijke versterkingen heengezonden; juiste cijfers daarover ontbreken echter. Het is niet uitgesloten, dat een groot aantal bataillons, dat den laatsten tijd buiten de gewone leger- en mi litie-sterkte is samenge tel l, den weg naar de Dodekanes heeft gevonden, hetgeen met het oog op de beteeke- nis van deze eilandengroep ook van uit een politiek oogpunt beschouwd niet oninteressant genoemd mag wor den Men herinnert zich de gerucht makende zaak tegen den gewezen hoofdcommissaris van politie te Den Haag en de instelling van den eere- raad welke den commissaris niet schuldig verklaarde aan de feiten, die hem ten laste werden gelegd. Inderdaad was dit een zeer eigen aardige wijze van optreden in een zoo ernstige aangelegenheid, die dan ook sterk de aandacht heeft getrok ken en aan veel critiek is onderwor pen. Hier en daar in de pers werd zelfs gesproken van klasse-justitie. wat ongetwijfeld minder juist is, en van meten met twee maten. Na de betreffende uitspraak van den eereraad heeft men van de ge schiedenis niets meer gehoord en daardoor is in sommige kringen de indruk gewekt dat men trachtte de geheele zaak „in den doofpot te stoppen". Dit is voor den minister van justitie aanleiding geweest, om bij de begrooting van binnenland sche zaken op dit onderwerp terug te keeren. Zij schudde levendig het hoofd. „Laat dat maar aan mij over. Ik zal den tijd, dien jullie weg zijt gebruiken, om het huis eens gron dig te laten schoonmaken. Het is haast niet te gelooven, maar niet tegenstaande de vele dienstboden zijn er overal stoffige hoeken. Van den zolder tot den kelder wordt ieder hoekje goed nagezien en schoonge maakt, dat heb ik mij reeds lang voorgenomen". Bij deze woorden zag tante Kora er heel strijdlustig uit. „Maak mijn bedienden maar niet ontevreden, Ko ra. Je bent hier niet in Duitschland Hier zijn de dienstboden aan een andere behandeling gewoon". „Nu, en ik ben gewoon, dat dienst boden hun plicht doen. Het doet geen kwaad, als zij voor hun hoog loon ook eens werkelijk ernstig wer ken. Wees maar heel gerust te veel zullen zij niet doen, ook al zet ik er hen met kracht toe aan. Ik zal hen door mijn voorbeeld be schaamd maken. Als zij zien, dat ik zelf zonder aarzelen aanvat, wat er te doen is, zullen zij mijn voorbeeld volgen. Nu, in elk geval houd ik een grondige schoonmaak zoolang jullie weg zijt". Men heeft nu uit den mond van dezen minister kunnen vernemen.dat het strafrechterlijk onderzoek nog steeds wordt voortgezet. Uiteraard kan niet in bijzonderheden worden getreden over deze zaak, die zich in handen tfan den rechter van instruc tie bevindt. 0 In het Westen van Brabant kwam het den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat in de Katholieke Kerken de offerblokken werden gelicht, zon der dat men de daders op het spoor wist te komen. Tenslotte is dit nu gelukt te Ginneken, waar een re chercheur zich dagen lang verdekt had opgesteld. Door middel van ver nuftig aangebrachte spiegels kon hij gemakkelijk de plaats in het oog houden, waar zich de offerblokken bevonden. Tenslotte werd zijn aandacht ge trokken door een jongen van 14 jaar, die een opvallende belangstel ling aan den dag legde voor deze offerblokken. Hij hield den knaap aan, die door den burgemeester aan een streng verhoor werd onderwor pen, waarbij hij aanvankelijk niets losliet. Hij eindigde evenwel met een bekentenis af te leggen; en nu bleek, dat hij en zijn beide broertjes van 11 en 12 jaar werden geëxploiteerd door een drietal Bredanaars, die hem voor dit bedrijf hadden „afgericht". De ouderen bewerkten namelijk het offerblok zoodanig jnet hamer en beitel, dat er een spleet ontstond, breed genoeg voor de jongens oim er hun smalle hand in te steken en het geld er uit te halen. In den loop van bijna een jaar hadden zij op deze wijze hun slag weten te slaan jn een 16-tal gemeen 'ten in West-Brabant. Thans evenwel is aan hun sluw, misdadig bedrijf een einde gemaakt. 0 De strijd om het wereldkampioen schap op het schaakbord tusschen onzen landgenoot Euwe en Aljechin gaat onvermoeid door; de twintigste partij is nu juist achter den rug en tot voldoening van schakend Ne derland, dat natuurlijk den grooten kamp met de grootste belangstelling volgt, gewonnen door Euwe. Nu resten er nog tien, waarin bei de spelers ongetwijfeld hun beste beentje zullen voorzetten. De stand is op het oogenblik Aljechin 10V2 en Euwe 91/, punt. De twintigste partij js door Euwe uitmuntend gespeeld; zijn 18de zet was een verrassing, waarop Aljechin „Overwerk u maar niet, tantetje, zoodat u ziek zoudt worden". „Neen, neen, Winni, als ik zoo echt werk en opruim voel ik mij het best. Dat is een middel om jong te blijven voor mij". Men besprak nog allerlei huiselijke aangelegenheden. Toen het middag maal was geëindigd gingen zij op het terras zitten. Daar liet tante Kora de koffie presenteeren. Peter Hartau rookte een cigarette en leun de met welbehagen in zjjn stoel te rug. Winnifred zat naast hem op de balustrade van het terras en keek haar de tandradbaan, die naar den top van den Mont Royal voerde. Zij babbelde over alles, wat haar in het hoofd kwam. Maar lang stil zitten was niet naar haar smaak. Toen zij haar beide Russische wind honden nu in den tuin zag, wipte zij met één sprong over de balustrade in den tuin en speelde daar jube lend en lachend met de honden Tante Kora keek haar ontsteld na. „Ongeloofelijk! Ik bid je, Peter, zeg toch eens een krachtig woordje Het gaat toch niet, dat een jong meisje op deze jongensmanier over alle hindernissen heenspringt". Kunt U het wel uitschreeuwen van pijn bij elke beweging? Gebruik dan "AKKERTJES". Niet alleen verdrijven ze de pijn, maar ook de oorzaak. Begin vandaag nog, morgen ïult Ge het betreuren al niet veel vroeger begonnen te zijn. Ongeëvenaard bij gevatte kou, Griep, Rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Nidwlandsch Smaakloos ouwel-omhulsel om Product 't poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont vermoedelijk den besten tegenzet heeft gemist. De afgebroken .partij werd later niet hervat, want Al jechin had na rijp beraad besloten, op te geven. Het is voorwaar geen geringe er kenning van Euwe's prestaties, dat Aljechin door zijn secondant Landau heeft laten verklaren, dat de wereld kampioen groote bewondering heeft voor de wijze, waarop Euwe de twin tigste partij heeft gespeeld. „Deze partij is de beste geweest van den geheelen tweekamp," verklaarde hij. Kamer van Koophandel en Fabrieken v. Z.-Vlaanderen te Ter Neuzen. o Kort verslag der vergadering, gehouden op 16 November 1935. In de Zaterdag gehouden verga dering sprak de Voorzitter onder instemming der Kamer zijn voldoe ning uit, dat de secretaris, de heer Harte, na zijn ziekte weer in staat was, de vergadering bij te wonen, en wenschte hem volledig herstel toe. Met algemeene stemmen werd be sloten, te voldoen aan de uitnoodi- ging om deel te nemen aan de op richting van een Economisch Tech nologisch Instituut voor Zuid-Hol land en Zeeland. Aangezien de beide Zeeuwsche Kamers thans dit be sluit hebben genomen, js de oprich- Peter Hartau had met trots en ingenomenheid zijn dochter nageke ken. Nu wendde hij zich langzaam tot zijn zuster: „Was het niet prach tig om te zien, hoe zij zich over de balustrade zwaaide? Met één sprong was zij er over. Het is toch een genot, dat zij haar lichaam zoo in bedwang heeft. Zij kan zich zoo iets permitteeren, want zij doet het met bevalligheid. En bevalligheid be hoort toch bij een vrouw, of soms niet?" Mevrouw Kora zuchtte. „Ja zeker, Peter, het was prachtig om te zien, hoe haar jong, lenig lichaam daar over heen sprong maar het was toch niet meisjesachtig. Dat gaat toch niet". Peter Hartau lachte. „Ik vond dat het uitnemend ging". „Maar, Peterl" Hij keek haar goedhartig spot tend aan. „Laat het maar, Kora Winni kan je niet naar een vast pa troon vormen. Daarvoor is zij te weerspannig materiaal zooals haar 'vader het ook was!" Zij keek wat angstig om. „Och, Peter spreek toch niet over het verleden". (Wo«lt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1