Gevonden en Verloren. iMlfömjEsSCHOOL Binnenland. Buitenland Klaas de zoon van den Molenaar Gewestelijk Nieuws Sport. Rechtszaken. Gemengd Nieuws KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Donderdag 14 November, Zondag 17 Nov. en Dinsdag 19 Nov. 7,30 uur SONNA, het bekende Indisch tooneelspel van Jan Fabricius. Zondag 17 Nov. nam. 2 30; DE CZARDASVORSTIN, de bekende operette, met de mooie muziek van E. Kalman. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 17 Nov. om 2,15 u. Laatste groote middagvoorstelling. NINA-ROSA, operette in 3 bedrijven en 12 tooneelen. SCHOON Dl JKE. Verkiezing. Herkozen tot notabel bij de Ned. Herv. Gem. alhier, de heer J. I. van Male met 46 stemmen en gekozen de heer J. Smoor met 32 stemmen. De heer F. Dekker verkreeg 1 stem en de heer J. Daansen 15. De heer J. F. van Rosevelt had bedankt. AARDENBURO. Kerkvoogden. Door het College van Notabelen werden tot Kerkvoogden herbenoemd dhrn L. Versprille en Jac. J. Nieskens. OOSTBURG. Lager onderwijs. Voor de betrekking van onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier, welke betrekking op 1 Januari 1936 vacant komt door het met pensioen gaan van den heer L. C. Versprille, hebben zich 26 sollicitanten aangemeld. Benoeming. Benoemd tot directeur en leeraar van en aan de R. H. B. S. alhier, de heer A. J. S. van Dam, leeraar aan de R. H. B. S. te Middelharnis. garada te verscherpen I Op 72 meter onder den zeespiegel ligt de rehabi litatie van Duitschland en van de „U. 20". De kwestie van het spelen van socialistische liederen op het caril lon van den Dom te Utrecht, en het oprichten van een zuil ter gelegen heid van het Congres voor het Plan van den Arbeid heeft nog een mi nisterieel staartje gehad. .Het lid van de Tweede Kamer, de heer Coops, had dienaangaande enkele schrifte lijke vragen gericht tot den minister van Binnenlandsche Zaken. Hierop heeft de minister geant woord, dat hij zich met den burge meester van Utrecht in verbinding had gesteld, toen hij het gebeurde uit de dagbladen had vernomen. Hierop was hem medegedeeld, dat bij de keuze van het programma voor de carillonbespeling op den bewusten Zaterdag rekening was ge houden met de geuite wenschen. om in verband met het te houden Con gres enkele liederen ten gehoore'te brengen, welke bij het verleenen van de toestemming door B. en W. niet als strijdliederen van pen bepaalde partij werden beschouwd. Tevens werd medegedeeld, dat ook vroeger in een bijzonder geval tegen het ten gehoore brengen van soortgelijke liederen geen bezwaar was gemaakt. De minister is van oordeel, gaat het antwoord voort, „dat het doen spelen van de liederen ter gelegenheid van het congres hoogst ongewenscht is geweest. Ern stig moet de gebeurtenis worden be treurd. Met voldoening heeft de mi nister dan ook vernomen, dat het ge meentebestuur van Utrecht dit aan stonds heeft ingezien en besloten heeft muziek, waaraan een politieke strekking kan worden toegekend, voortaan van het carillon te weren. Het toestemming geven tot het oprichten van een zuil had, naar de meening van den jninister, eveneens achterwege moeten blijven. Gezien de houding van het ge meentebestuur voor de toekomst, ten aanzien van de bespeling van het carillon bepaald, is de minister over tuigd, dat ook de vergunning tot het oprichten van versieringen, als hier bedoeld, die aanstoot geven, tot het verleden zal behooren". Het is te hopen, dat nu ook het geheele geval tot het verleden zal behooren, daar het thans van alle mogelijke zijden is belicht. 0— Het wetsontwerp ter voorkoming van onredelijke terugvordering van gelden, onder hypothecair verband verstrekt, valt, blijkens het voor- loopig verslag van de Tweede Ka mer, niet in den smaak bij vele le den, die zich cr maar slecht mee kunnen vereenigen. Sommigen verklaarden zelfs, dat zij de indiening van dit wetsontwerp betreurden, met het oog op de on rust, die door dergelijke wettelijke bepalingen wordt te weeg gebracht in de kringen der credietgevers. Vol gens hen heeft de ervaring uitgewe zen, dat de gevolgen van een in grijpen in privaatrechtelijke verhou dingen dikwijls geheel anders zijn, dan men zich had voorgesteld. Zij wijzen er op. dat tot een half jaar geleden vrijwel rust heerschte op de hypotheekmarkt met betrek king tot gebouwde eigendommen; onredelijke opzeggingen kwamen zoo goed als niet voor en er was ruim geld te verkrijgen voor nieuwe hy potheken, tegen een matige rente. Hierin is een ommekeer ten kwa de gekomen tengevolge van verschil lende factoren, waarvan de aandrang tot devaluatie, het wetsontwerp tot verlaging van Sommige vaste lasten en huren en de kabinetscrisis, alsme de de daaruit voortvloeiende onze kerheid omtrent het toekomstige re- geeringsbeleid, wel de voornaamste zijn. In verband hiermede zouden be doelde leden wenschen, dat de re geering het vaste lasten-ontwerp ge heel introk, dan wel sterk wijzigde, en ook het thans in behandeling zijnde wetsontwerp terugnam. Andere leden noemden het ont werp een lapmiddel, dat weinig ef fect zal hebben. Naar hun meening beteekent het, in letterlijken zoowel als in figuurlijken zin, niets anders dan uitstel van executie, terwijl er in de eerste plaats behoefte bestaat aan verlaging van rente voor de toekomst en kwijtschelding van ach terstallige rente. Anderen daarentegen stemden met het ontwerp in en zouden verder gaande maatregelen misplaatst vin den. 0 Dezer dagen had de rechtbank een niet alledaagsche zaak te be handelen. Bestuurders van motorrij tuigen, die onder den invloed van sterken drank domheden begaan, welke hen met den strafrechter in aanraking brengen, zijn helaas geen ongewone verschijningen in de rechts zaal. Een bestuurder van een vlieg tuig evenwel, die te diep in het glaasje had gekeken, en in dien toestand in zijn „kist" rare ma noeuvres uitvoert, heeft echter, rnee- nen wij, nog nooit terecht gestaan. Thans was dit het geval met een Almeloschen sportvlieger, die ervan beschuldigd werd, op roekelooze wij ze met een sportvliegtuig te hebben getaxi'd op het platform voor het stationsgebouw op Schiphol. Boven dien had hij niet voldaan aan het bevel van den havenmeester om den motor van het vliegtuig stop te zet ten. Het bleek, dat hij onder invloed van sterken drank verkeerde. Den 16en October was hij door den kantonrechter veroordeeld tot 3 weken hechtenis en 6 maanden ont zegging van de bevoegdheid een vliegtuig te besturen, benevens tot f 750.- boete wegens het niet stop zetten van den motor. Verdachte teekende verzet aan te gen dit vonnis en dezer dagen werd de zaak opnieuw behandeld. De eisch was thans 3 maanden hechte nis, 6 maanden ontzegging en 50 gulden boete. De kantonrechter ver oordeelde den vlieger tot een maand hechtenis en verder conform den eisch. Wij vertrouwen, dat dergelijke ge vallen tot de hooge uitzonderingen zullen blijven behooren; wat zou ons anders, in den meest letterlijken zin boven het hoofd hangen! Wanneer men de dingen in veraf gelegen gebieden, zooals b.v. den strijd van China om zijn onafhanke lijkheid en de opnieuw ingetreden spanning tusschen Japan en Rus land, buiten beschouwing laat, dan groepeeren zich de politieke gebeur tenissen van de afgeloopen week in drie concentrische cirkels. De klein ste cirkel omlijnt de pogingen om langs diplomatieken weg tot vredes onderhandelingen tusschen Italië en Abessynië te geraken. In den twee den speelt zich de politiek der sanc ties af, die naar den vorm ook geen ander doel dient, dan de beëindiging van de vijandelijkheden, intusschen echter niet meer door diplomatieke onderhandelingen, doch door de uit oefening van een gevoeügen druk op diegene der oorlogvoerende par tijen, die door Genève tot „aanval ler" is gestempeld. In de buitenste cirkel echter, om zoo te zeggen aan den rand van al deze gebeurtenis sen voltrekt zich of wordt voorbe reid, een nieuwe groepccring der mogendheden, die in haar politieke gevolgen ver boven het al deze be wegingen veroorzakende Abessijn- sche kernprobleem uitreikt. 0 De hoofdrol in alle bemiddelings pogingen speelt nog steeds de Fran- sche minister-president Laval. Her haaldelijk worden er nog in de bui- tenlandsche pers, met een beroep op hem, voorstellen gepubliceerd die ze ker niet zonder overleg met Italië gedaan zullen zijn. De Engelsche rol bij deze bemiddelingspogingen was minder actief dan observeerend en controleerend. Voor een bemidde lingspoging, die werkelijk kans van slagen had, zou intusschen de vol ledige Engelsche medewerking on ontbeerlijk zijn, en daarom is het in den huidigen stand van zaken op merkelijk, dat Londen tot op het oogenblik alle Fransche voorstellen, die neerkwamen op het afstand doen van gebied door Abessynië aan Ita lië, van de hand Tieeft gewezen met de bewering, dat de negus zelf moet bepalen, welke gebieden hij aan 3e Italianen wenscht af te staan. Italië anderzijds zou kunnen bepalen, wel ken uitgang naar de Roode Zee het Abessynië als tegenprestatie wil verschaffen. In Genève, waar men dezen gang van zaken natuurlijk met gespannen aandacht volgt, is men het er over eens, dat er tot op het oogenblik nog geen enkele basis ge vonden is, waarop de vredesonder handelingen zouden kunnen worden gegrondvest. Deze basis zal trou wens blijven ontbreken, zoolang Frankrijk en Engeland niet tot over eenstemming over de territoriale vraagstukken zijn gekomen. Italic toont zich terughoudend en Aloisi heeft te Genève meermalen ver klaard, dat hij onder het sanctie systeem geen enkel voorstel zal doen. Ook Laval schijnt op het oogenblik te pauzeeren en eerst na de Engelsche verkiezingen, die naar zijn meening aan de Engelsfhe re geering grootere bewegingsvrijheid bij het nemen van besluiten zullen verleenen, met nieuwe pogingen voor den dag te willen komen. 0 Des te meer houdt Laval zich echter op het oogenblik met het vraagstuk der sancties bezig. Dit probleem is formeel reeds geregeld door de beslissing, dat de vier ver schillende sancties 18 November in werking zullen worden gesteld. Al leen is men het er nog niet geheel over eens, welke waren onder het uitvoerverbod zullen vallen. Voor wat de eventueele militaire gevolgen van de sancties betreft, heeft, zooals bekend, Laval den En- gelschen eisch moeten inwilligen, dat de Britsche viool bij een niet ge- provoceerden aanval door Italië door Frankrijk gesteund zal worden. De Fransche marine-officieren zijn thans druk bezig de technische bijzonder heden van deze hulpverleening zoo vast te leggen, dat zij niet reeds thans met de mobilisatie van de F ransche zeemacht gelijkstaande maatregelen noodzakelijk maken. Het ziet er met recht naar uit, dat in dit geval een gevaarlijke politieke spanning tusschen Italië en Frank rijk zou moeten ontstaan. De uit werking van de concentratie van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee is reeds leerrijk genoeg. 0 De betrekkingen tusschen de bei de vrienden van 7 Januari zijn reeds toch al niet meer als vroeger. In Italiaansche couranten wordt tot den boycott van Fransche waren aange spoord, en nadat nog geen twee we ken geleden Frankrijk bij de scherpe Italiaansche aanvallen op de sanc- tie-mogendheden werd verschoond, schijnt men thans te Rome alle hoop op het Fransche volk te verliezen. Men stelt weliswaar nog eenig ver- trouwen in Laval persoonlijk, maar men voorspelt zijn val binnen niet te langen tijd. Een rede van Herriot. den waarschijnlijken opvolger van Laval, wordt door Italië als een op zegging van het v riendschapsverdrag van 7 Januari 1935 uitgelegd. door N. Kannegieter. Klaas was een dappere jongen. Hij kon het verdriet van die arme vrouw niet aanzien. Hij verdween tusschen de mannen en wilde den winkel ingaan, zonder dat hij ge zien wilde worden. Maar baas Draaier, die alles zag, schreeuwde: „Hei daar! waar ga jij naar toe? En voor den drommel! daar heb je ook mijn mooie brandweerpet! Hei daar, kom terug!" Maar Klaas was al door de rook naar binnen gestapt. Voorzichtig liep hij door het don kere gangetje van den winkel naar de achterkamer. Pats! daar lag hij. Een groote theebus, die hij niet ge zien had, lag voor zijn voeten. Zijn kleeren dropen van het bluschwater. Hij strompelde verder naar de don kere achterkamer. „Au, o hè," een brandende lap van een gordijn woei tegen zijn wang. Pijnlijk wreef hij er langs en de tranen van pijn kwamen hem haast in de oogen. Maar hij dacht weer aan dat arme vogeltje, dat misschien nog leefde in de kooi, en aan de arme vrouw Nagelkruid. Smokkelarij- Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaan- deren Naarmate de werkloosheid toeneemt, schijnt er ook meer leven in den smokkelhandel te komen in de grens streek van Zeeuwsch-Vlaanderen. Men hoort nog dagelijks van aanhouding van personen, die verboden waren, meestal suiker of margarine, trachten binnen te smokkelen. Bij elke hoe veelheden is de opsporing voor de ambtenaren uiterst moeilijk, daar allerlei trucs worden bedacht om aan ont dekking te onrkomen. Er bestaan groote verschillen in het smokkelen. Er zijn lieden, die het doen om er een zoet winstje uit te slaan. Anderen slaan slechts producten voor hun nood zakelijk levensonderhoud in. In het laatste geval worden er veelal kinderen op uitgestuurd. Op verscheidene plaatsen in het centrum van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt thans ook controle geoefend door ambtenaren op alletlei levens behoeften, die in de winkels zijn ge kocht. Onderweg wordt de inhoud van vele boodschaptasschen dan aan een onderzoek onderworpen, wat meer malen tot onaangenaamheden aanleiding geeft. VOETBALLEN. Breskens II Groede I. 4-2. Groede wint de toss, en Breskens trapt af. Met 10 man spelend is Bres kens aanvankelijk op verdedigen aan gewezen. Maar dit gaat de spelers goed af. Na een periode van over wicht der gasten, zetten de reserve's van Breskens enkele aardige aanvallen op, dank zij het tactise spel van Van de Velde en de gevaarlijke rennen van rechtsbuiten Buijze. Een corner door laatstgenoemde genomen was zoo scherp dat een der backs in eigen doel werkte 1 —0. Met deze stand komt de rust. Na de hervatting is Breskers II compleet. Aanval op aanval wordt ondernomen en de stand tot 30 opgevoerd. Dan weet Groede kort na elkaar 2 doelpunten te maken, waar aan onze verdediging de meeste schuld had. Met 3—2 was alles nog mogelijk. Maar rechtsbuiten Buijze maakte aan alle onzekerheid een eind, door zijn prachtige spel de heele wedstrijd door te bekronen met een juweel van een doelpunt 4 2. Jammer is, dat de lagere elftallen van Breskens soms zoo onvolledig op 't veld verschijnen. Daar 2 spelers van 't 2e in het eerste elftal moesten spelen en men maar 1 reserve voor 't 2de had aangewezen, kon Breskens II maar met 10 man uitkomen. En voor spelers èn voor publiek is dat zeer onaangenaam. Een eind zou er aan gebracht kunnen worden door voor ieder elftal dat moet spelen in plaats van 1, 2, of indien mogelijk, meer reserves aan te wijzen. Uitslagen van Zondag 10 Ncv. K. N. V. B. 3e klasse A. Oostburg—Oranje 4 0 Hoofdplaat—Sluiskil 2—2 Axel Breskens 1 1 Terneuzen II Hulst 2—4 Parljsche zesdaagsche. Het eindklassement luidt 1. Archambaud—Lapide 705 p.; op 3 ronden: Guerra—Olmo 805 p.; op 4 ronden: S. en R. Vermaes, 806 p.; op 5 ronden: Magne—Pelissier 808 p. en de Caluwe— Bonduel 749 p.; op 7 ronden: Viete Georgetti 575 p.; op 8 ronden: Speigner - Lecucq 222 p. en op 10 ronden; Legrevs-Legrogo 354 p. Arrondissemencs-Rechtbank te Middelburg. Hooger beroep. Door C. d. P., 51 jaar, zonder be roep te Oostburg, is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van Kantonrechter te Oostburg, waarbij hij wegens overtreding van het Crisis- Zuivelbesluit is veroordeeld tot f 40 s 20 d. hechtenis, met verbeurdverklaring van de inbeslag genomen hoeveelheid hoter. Idem door P. D., 33 jaar, voerman, te Schoondijke, tegen een vonnis van den zelfden Kantonrechter, waarbij hij wegens overtreding van het Motor- en Rij vt ielreglement is veroordeeld tot f 3 s 3 d. BRESKENS. Gevonden Een dames-horloge. Een portemonnaie met eenig geld. Inlichtingen Marechaussee-kazerne, alhier. Het bezoek aan de wereldtentoon stelling. Uit Brussel meldt men dat verscheidene duizenden personen in de afgeloopen week van de ge legenheid hebben gebruik gemaakt, om de liquidatie van de wereldten toonstelling bij te wonen. Tegen een entréeprijs van 1 franc per persoon, 2 francs per auto, mag men nog steeds, van 9 uur 's ochtends tot 's avonds 5 uur, het expositieter rein, dat thans aan een chaos be gint te gelijken, betreden. Op Zon dag worden evenwel geen auto's toe gelaten. Verscheidene café's heb ben de noodige vergunning bekomen om, tot nader order, open te blijven. Ook het post-, telefoon- en tele graafkantoor is nog volop in wer king terwijl het tentoonstellingsbe- stuur er van zijn kant voor gezorgd heeft, dat de luidsprekers, die over het geheele terrein zijn verspreid, niet worden weggenomen maar in tegendeel vroolijke muziek blijven uitzenden.

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 2