BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W, D. Persil blijft persil Namaak kan niet in z ij n staan JAVA heel f[jn KARAVANEN China en de roode terreur, Winnifred de Pelskoningin Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens ^resVexv^ FEUILLETON qoed en toch, u goedkoop 45ste Jaargang Vrijdag 8 November 1935 Nummer 4084 ABONNEMENTSPRIJS- Per drie maanden 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1 40. Franco per post per jaar 5.00 Buitenland per jaar 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS- Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Het nieuwe vastrechttarief der P.Z.E.M. ligt ten Gemeentehuize voor ingezetenen ter inzage. 0 Shanghai, October 1935. Het Communistische gevaar in China neemt langzamerhand vormen aan, die ieder mensch met groote bezorgdheid moeten vervullen! Het proces Noulens alias Paul Ruegg en echtgenoote, die in werkelijkheid waarschijnlijk weer heel anders hee- ten, heeft bewezen, dat de Commu nistische propaganda in China syste matisch door Europeanen wordt ge voerd, die in loondienst van Moskou staan 1 Op het oogenblik zitten Ruegg en zijn vrouw hun gevange nisstraf in Nanking uit, daar zij lan gen tijd achtereen Communistische propaganda in de „Straits Sett le- ments" (Singapore) gemaakt heb ben! Dat heeft de agenten van Sowjet- Rusland echter niet kunnen afschrik ken I Integendeel... Hun aantal is den laatsten tijd angstwekkend ge- stegenl Vandaar dan ook de onrust onder de blanke bevolking alhier. De regeringstroepen hebben 't zwaar te verantwoorden. Zooals men weet, hebben de po gingen van de regeering, om in de vèr van de hoofdstad gelegen pro vinciën rust en orde te scheppen, on danks alle inspanning, die men zich getroostte, heel weinig succes gehad! De regeeringstroepen hadden een zware taak tegen de over het land verstrooide, sterke rooverbenden, die zich meestal Eerste, Tweede, Derde (enz.) Sowjet-Legerkorps van China noemen. Tegen het oogenblik, dat een Chineesche regeerings-generaal op de slechte en moeilijke verkeers wegen van het Chineesche binnen land zijn troepen ter bestemder plaat se heeft gebracht, zijn de roode hor- den meestal reeds lang verdwenen en vertellen slechts de afgebrande huizen en de verminkte lijken van de door hen verrichte schanddaden! Meestal zijn de aanvoerders van die Roode terreur in Binnen-China, in de Sowjet-Unie afgerichte Chinee sche studenten I Doch ook Euro peanen schijnen er aanvoerder te zijn. Waarom faalden de regeerings troepen? Nu heeft men kortgeleden kunnen vaststellen, waarom de regeerings troepen eigenlijk steeds faalden! Men heeft namelijk een aantal Chineezen en een onbekenden Europeaan gear resteerd; zij hadden in enkele wonin gen, in de buitenwijken van Shang hai, radiozenders opgesteld en stel den de rooverbenden daarmede steeds op de hoogte van de bewe gingen van de Chineesche regee ringstroepen. Verschillende commu nistische agenten, waaronder ook een meisje, waarschijnlijk een stu dente, wisten die berichten van sol daten te verkrijgen. Op den gear resteerden Europeaan, die weigerde mee te deelen, wie hij was en waar hij vandaan kwam, vond men vijf verschillende, door het Sowjet-Kon- sulaat in Shanghai gestempelde pas poorten. Op navraag van de politie antwoordde men daar, dat deze pas poorten eenige dagen geleden op het bureau „gestolen" warenl Heef hij Walden? Toen het stadsbestuur het verzoek tot uitlevering van de Chineesche autoriteiten wilde nakomen, maakte de advocaat van den verdachte, de Franschman Paul Premet, plotseling bekend, dat de naam van den ar restant Josef Walden was. Als ge boorteplaats van Walden noemde de verdediger een klein stadje in Noord- Frankrijk; alle documenten van dit stadje waren in den wereldoorlog bij een brand van het stadhuis ver loren gegaan! De Fransche consul echter wilde Walden's nationaliteit niet erkennen; daarom werd de man naar de militaire Chineesche autori teiten te Hankau getranporteerd, na dat men nog had vastgesteld, dat de man een aantal elegant-ingerichte woningen in Shanghai bezat en on der de meest-uiteenloopende schuil namen een weelderig leven had ge leid. Men neemt aan, dat deze Wal den een in 1933 uit Duitschland ge vluchte Communist is. Enkele weken geleden liep het ge rucht door de Shanghai'sche Pers, dat men in Hankau een aantal Euro peanen zou hebben gearresteerd, om dat zij getracht zouden hebben, de in de militaire voorarrest-gevangenis zittende Walden te bevrijden en haar Shanghai te ontvoeren. Den Chi- neeschen cipier zou men 25.000 Dol lar beloofd hebben, die hem zouden worden overhandigd door een Bols- jewistischen auto-handelaar, Naidis geheeten. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK-v. Ros.um 0 Winnifred lachte en danste met haar tante rond, totdat deze buiten adem geraakte. „Tantetje, dal duurt nog lang. Vader zegt dikwijls, dat hij mij geen toestemming tot trouwen geeft, voor ik twintig jaar ben. En als ik twintig jaar oud ben, denk ik er ook nog niet aan. U heeft dus nog veel tijd, uw invloed op mij aan te wenden. En als het zoover is, dat ik werke lijk een Duitschen man naar mijn hart vind, dan moet hij mij zóó lief hebben, dat alles aan mij hem lief is en dan moet hij mij nemen, juist zooals ik ben". „Maar Winni, ik bedoel het toch goed met je". „Dat weet ik, tantetje. En u kunt mij gerust zeggen, hoe het bij u ginds toegaat en hoe men zich daar moet gedragen om niet op te vallen. Ik onthoud dat alles dan, voor den tijd, waarop ik het noodig zal héb ben. Laat mij nu maar, zooals ik ben. Zoo vindt mijn vader mij goed en voorloopig heb ik het nog geen anderen man naar den zin te maken dan hem". Daarbij keek Winnifred haar tante zoo lief en schalks aan. dat deze zuchtend het hoofd van het jonge meisje tusschen haar beide handen nam en haar kuste. „Ik heb je ook het liefst zooals je bent, Winni, maar ik ben nu een maal aan een anderen toon gewend en moet altijd vergelijkingen maken En dan moet ik je zeggen, hoe een jong meisje van goeden huize in Duitschland zich in jou plaats zou gedragen". Lachend knikte Winnifred haar toe. „Dat zal u ook niet ontnomen worden, tantetje. En ik zal alles ter harte nemen voor later. Nu kan Winnifred Hartau nog de kleine, wilde Canadeesche blijven". Hierna snelde Winnifred met over moedige sprongen naar buiten op het terras en hierover den tuin in, Men is hier zeer gespannen, hoe het proces zal verloopen. daar thans de mogelijkheid is geboden, het reu zen-apparaat van de Communistische onderinijnings-arbeid in China te on derzoeken en aan het daglicht te brengen I De wereld zal verbaasd erover staan, hoe dicht China aan den rand van het Bolsjewisme staat I Men spreekt er hier echter reeds vari dat de Bolsjewistische onderwereld Iets namaken! 'n Bewijs van gebrek aan eigen kunnen en... een hulde aan het artikel, dat men wilde imiteeren! Honderden malen heeft men getracht Persil na te maken, even vele malen werd het mislukking. Persil is niet na te maken, Persil is niet te evenaren, Persil is niet te verbeteren. „Even goed als Persil" en „beter dan Persil" zijn slechts beweringen, die niet met de waarheid overeen komen. Persil is het zeUwerkend wasch- middel, dat voor millioenen vrou wen een dagelijksche hulp in haar huishouden isl Namaak blijft Namaak! E.Ostermann &C°'s Handel-AA'2 N.V. Amsterdam-Fabrieken te Jutphaas bi) utrecht alles in het werk stelt om te ver hinderen, dat het proces plaats vindt en de heele geschiedenis in den doof pot wordt gestopt I Geweldige som men zijn er beschikbaar gesteld om de desbetreffende personen om te koopen Hieruit ziet men duidelijk, hoe de methode van Moskou een voudig alle begrippen van recht en wet met voeten treden I Men moge toch begrijpen, dat het Bolsjewisme niet alleen China, doch de geheele wereld ondermijnt! Kan de Volkenbond nu niets doen? Met welk een ongewone snelheid heeft de Volkenbond het klaarge speeld de sancties tegen Italië door te voeren! Waarom doen thans de volkenbondsstaten niet een poging om het Communistische gevaar te keeren, door zich aaneen te sluiten en de Sowjetstaat in den ban te doen, inplaats dit land door het toe staan van steeds grootere credieten een voortbestaan mogelijk te maken? Waarom bouwt men in Amsterdam schepen voor de handelsvloot van Sowjet-Rusland, terwijl men het land zelf officieel weigert [e erkennen? Om geld, geld, geldl Voor geld smijt men zijn toekomstvrijheid wegl Slechts wanneer wij later alle ge knecht zullen zijn door het Bolsje wisme, zullen onze oogen opengaan en dan zal het te laat zijnl Wil de Volkenbond waarlijk voor een hoog ideaal strijden en de wereld redden van een Bolsjewistischen zondvloed, laat men dan aaneengesloten front maken tegen het Sowjet-landl In- plaats daarvan duldt men, dat de gewezen bankroover Litwinoff-Fin- kelstein, onder opperleiding van den gewezen bankroover Stalin, met zijn Sowjet-delegatie in Genève de eerste viool speeltI die zich uitstrekte tot den terras vormig omhoog stijgenden Mont Royal. Hierboven op de terrassen van den Mont Royal hadden de rijke kooplui van Montreal hun meer of minder prachtige villa's en woon huizen gebouwd, waaronder de witte marmeren villa van den pelskoning Peter Hartau een der mooiste en aanzienlijkste was. Dit was de voornaamste wijk der stad. Dicht bij de villa der Hartau's lag het prachtige Mont Royal park en ook het Loganpark. In korten tijd bereikte men van hier het indrukwekkende Dominion Square, het Victoria Square met het standbeeld van Koningin Victoria en het plein Jacques Cartier met het Nelson godenkteeken. Buiten aan het tuinhek stond de sierlijke dogcart van Winnifred. Een groom hield de teugels vast. Met luchtige schreden liep het jonge meisje op het rijtuigje toe. Ze droeg een wit voetvrij japonnetje, dat in een openvallenden rok over een korte broek van dezelfde stof viel. Veerkrachtig sprong zij op de dog cart en nam de teugels van den groom aan. De hulp van den ge- reedstaanden knecht weerde zij lachend af. Dadelijk daarop reed de dogcart weg. Winnifred maakte haar och- tendrit door de parken en voorname square's. Ze reed eerst een eind langs den oever van de Lorenzorivier. Nu in het midden van den zomer ruischte zij majestueus voort en droeg op haar rug trotsche schepen, die met kostbare lading bevracht waren of passagiers naar hun plaats van be stemming brachten. Sedert de Lo renzorivier uitgebaggerd is, varen de groote schepen tot vlak voor Mon treal. Bij strengen winter evenwel was deze trotsche stroom van begin De cember tot midden April onbevaar baar door het ijs. De winters van Montreal brengen niet zelden .een temperatuur van 35 graden koude en lager mede. En dan heeft men zelfs van oever tot oever een soort (Spoorwegverkeer over het ijs. In het voorjaar hebben dan dik wijls gevaarlijke ijsgangen plaats en vroeger werd daardoor het beneden gedeelte der stad, waar de armere bevolking woont, dikwijls door over strooming bedreigd. Maar nu is dit deel door een sterk houten bolwerk beschut, Winnifred liet haar blik helder en vroolijk over de breede rivier glij den. Zij werd door velen gegroet, want zij was een bekende en geliefde persoonlijkheid, evenals haar vader, Men noemde haar „de kleine Pels koningin" evenals men haar vader ,de Pelskoning" noemde. Den vorigen winter ging Winni fred voor het eerst als volwassen meisje uit. Het voornaamste genoe gen der uitgaande wereld in Mon treal is in den winter het ijsvermaak. Winnifred had aan de groote ijs- feesten levendig deelgenomen. Van kind af gewoon zich op het ijs te bewegen, was zij een bevallige ski- en schaatsenrijdster. Zij had van haar vader ook een mooie slede ten ge schenke gekregen, die door twee melkwitte schimmels werd getrok ken. In deze slede had zij deel genomen aan de groote sledevaarten en carnavals op het ijs. Het sprak ook vanzelf, dat zij meegedaan had met de groote skiwedstrijden en ook met die der tobogans, een soort In- diaansche bobslede. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1