NEDERLAND EN DE SANCTIES. Het wetsontwerp betreffende de sancties, op Italië toe te passen in overeenstemming met de te Genève genomen besluiten, is met alleszins bekwamen spoed door de Kamers behandeld. Don derdag 24 October werd het aan genomen door de Tweede Ka mer, Zaterdag d.a.v. door de Eer ste Kamer. Verschillende leden hebben ge legenheid gehad, hun goed- of afkeuring uit te spreken en op merkingen te maken welke laatste niet alle even steekhou dend waren. De minister van Buitenlandsche Zaken, die ons land te Genève vertegenwoor digde, is door de eenen met lof overladen, door de anderen aan kritiek onderworpen. Het is een merkwaardig ver schijnsel, dat de drie tegenstem mers in de Tweede Kamer tot partijen behoorden, welke he melsbreed van elkaar verschillen Van de heeren van Dis, Wester man en Sneevliet, kan zeker wor den gezegd: „bien étonnés de se trouver ensemble" al is het dan ook alleen bij deze speciale gelegenheid. Er zijn, in de Tweede zoowel BOEKAREST HEEFT WEER. ROGGEBROOD geen enkel opzicht eenige ran cune heeft, door een vooraan staande plaats in te nemen bij de besprekingen betreffende tegen laatstgenoemd land genomen of nog te nemen dwangmaatregelen. Nog eens: het is onbegrijpelijk, dat niet iedereen er van door drongen is, dat Nederland niets meer, maar dan ook niets minder heeft gedaan dan zijn plicht te genover den Volkenbond, door zich te schikken naar de door dezen voorgeschreven sancties. Er bestond geen andere weg. Dat het benzine-uitvoerverbod zoo als de klap op den vuurpijl kwam, is gebleken een geheel toevallige omstandigheid te zijn, los staande van de sancties en allerminst speciaal tegen Italië bedoeld. Het is immers gebleken, dat deze maatregel was genomen door den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in overleg met den minister van Defensie. Het verbod werd gemo tiveerd door de ontstellende ont dekking, dat er voor den militai ren vliegdienst hier te lande niet meer benzine voorradig was dan 100 ton een feit, dat niet kan nalaten alqemeen verbazing te wekken. Immers, wie er zich eenig denkbeeld van weet te vor men, welke hoeveelheden brand stof vliegmachines verslinden, zal zich afvragen hoe het mogelijk is dat men den noodigen voorraad laat dalen tot een zoo bedenkelijk minimum. Een vliegmachine zon der benzine is evenveel waard voor de verdediging des lands, als een kanon zonder ammunitie 1 In Bcc-Larest hebben de bakkers twee we ken tang het bakken van roggebrood ge staakt, waardoor vooral de armere be volking zwaar werd getroffen, want wit tebrood kost daar 8 lei tegen roggebrood slechts 5 lei. Dc regcering heeft nu ge- daan weten te krijgen, dat er voortaan weer voor de oude prijzen roggebrood wordt gebakken. Hierboven een groepje Boekarcster kinderen, stralend van blijd schap, met de eerste roggebrooden na weken van ontbering. als in de Eerste Kamer, dingen gezegd, die ongetwijfeld verdie nen te worden overdachtmaar aan den anderen kant komt het ons voor, dat men zich bij het debat vaak op zijwegen heeft be geven, die niets met den hoofd weg, welken onze regeering heeft bewandeld, te maken hebben. Men heeft zich te veel laten verleiden door sympathieën en antipathieën. Deze mag men, naai eigen inzicht, waardeeren of af keuren, zooveel is evenwel zeker, dat zij met de zaak op zichzelf niets te maken hebben, niets te maken mógen hebben. Het gaat hier immers niet vóór of tegen Italië, noch vóór of tegen Abes- synië; het het gaat alleen om onze houding en onze verplichtingen tegenover den Volkenbond. Nederland heeft niets anders gedaan, dan het te doen had. Het kon onmogelijk anders handelen, zonder te kort te doen aan zijn plicht als lid van den Volkenbond. Van zekere zijde heeft men het willen voorstellen, alsof Neder land zich had gehaast om „op te zitten en pootjes te geven". Niets Is minder waar. Dit dwaze verwijt zou men dan met evenveel recht kunnen maken aan al de andere staten, die aan de roepstem van Genève gehoor hebben gegeven, omdat zij, evenals Nederland, hun handteekening onder het volken bondspact niet wenschen te ver loochenen. Dat Nederland zich daarbij niet op sleeptouw wenscht te laten nemen door een of andere groote mogendheid en geen vooraan staande plaats wil innemen in het huidige conflict, blijkt wel het beste uit de weigering van Minis ter de Graeff, die met klem heeft bedankt voor het vereerende ver zoek, op te treden als voorzitter van de coördinatie-commissie alsmede van de commissie van acht. O.i. zeer terecht. Dat Neder land, als lid van den Volkenbond, zich neerlegt bij de besluiten van dien Bond, is volkomen correct het behoeft evenwel zijn houding niet als het ware te accentueeren tegenover Italië, waartegen het in BZNNENLANDSCH OVERZICHT. Wettelijke regeling van het afbetalingsbedrijf. Ten toonstelling voor de huis vrouw in Den Haag. Dei ning in den Nederl. Biljart bond. De eerste vonnissen te gen de Ossche bendeleden. Zuivelfabrieken genieten de voorkeur bij inbrekers Een bedrijf, dat zich langzamer hand overal heeft ingeburgerd, is de nering op afbetaling. Het werd dan ook tijd, dat te dien aanzien wettelijke maatregelen werden getroffen, om een einde te maken aan zekere uitwassen, welke dit bedrijf aankleven. De Tweede Kamer houdt zich hiermede dan ook bezig en dezer dagen is het verslag van de com missie van voorbereiding ver schenen. Daaruit blijkt, dat men het vrijwel eens is met de regee ring, dat het noodzakelijk is, om het afbetalingsstelsel wettelijk te regelen, doch dat deze regeling in hoofdzaak moet dienen om mis bruiken tegen te gaan. Het stelsel als maatschappelijk verschijnsel dient te worden aanvaard. De bezwaren tegen dit stelsel liggen voor de hand; en eenige leden van de commissie hadden dan ook liever gezien, dat de wet gever een einde had gemaakt aan het geheele systeem, in ieder ge val voor zoover het betreft koop en verkoop voor consumptieve doeleinden. Daar dit wel tot de onmogelijkheden zal behooren juichte men het toe, dat op deze wijze althans een aantal overwe gende bezwaren konden worden weggenomen. Door de wettelijke regeling zul len voortaan zoowel kooper als verkooper beter beschermd wor den, dan tot dusverre het geval was. Wat Jen laatste betreft, zal o.a. worden gestreefd naar snel lere berechting, en doeltreffender executie. Dit wetsontwerp stelt voor, alle huurkoopzaken voor den kantonrechter te brengen, waardoor een aanzienlijke ver eenvoudiging wordt verkregen. Het Haagsche Crisis-Comité heeft een tentoonstelling georga niseerd, die ongetwijfeld de volle belangstelling verdient van alle huisvrouwen, onder het motto Voedt u goed en goedkoop. Tal van groote bedrijven in den lande op voedingsgebied zijn er vertegenwoordigd, terwijl men er ook verschillende andere afdee- lingen aantreft, die de huisvrouw belang inboezemen. De BlueBand- fabrieken hebben er een instal latie, welke laat zien hoe de pakjes Blue Band worden gewo gen, in papier gewikkeld en in kistjes verpakt. Droste, de Bijen korf, Nutricia, Maggi, Heek, Persil ontbreken er niet. Men vindt er havermout en honing, vruchten en vruchtensappen, beschuit, kaas, havermout, en kruidkoek. Tijdens den duur van de ten toonstelling zullen dagelijks voor drachten worden gehouden over voeding en voedingsleer. De tentoonstelling werd ge opend met een rede van den voorzitter van het Haagsch Crisis comité, Mr. Dr. S. de Vries Czn. Hoe verkeerd het is, sport te laten beïnvloeden door politiek, blijkt weer eens uit hetgeen de Nederland.sche Biljartbond thans te aanschouwen geeft. De heer A. van Lennep, lid van het hoofdbestuur van dien bond, die Nederland vertegenwoordig de op het congres van den inter nationalen bond te Brussel en die daar vóór aansluiting van Duitsch- land bij de U.I.F.A.B. stemde, heeft, naar wij vernemen, bedankt als bestuurslid van den Ned. Bil jartbond, daar zoowel de verga dering als 't bestuur van meening was, dat hij beter zou hebben ge- co t© stemmen. Bovendien heerscht er ontevre denheid onder de verschillende eerste-klassers, omdat zij nu in ternationaal niet meer kunnen uit komen. Dezen hebben contact met elkaar gezocht om hun hou ding ten aanzien van de Duitsche kwestie in den N.B.B. nader te bepalen. Zij moeten het volstrekt niet eens zijn met het besluit van de buitengewone algemeene verga dering van den Bond. In de eer ste plaats zal het nu onmogelijk zijn Europeesche en wereldkam pioenschappen in Nederland te organiseeren en buitendien zul len de Nederlandsche spelers niet kunnen deelnemen aan de groote buitenlandsche tournooien omdat hun dit verboden is. Dit muisje zal nog wel een staartje hebben in de biljart wereld. In de strafzaken tegen de leden van de Ossche bende zijn thans de eerste uitspraken gevallen en zij zijn niet malsch. Zoo wer den de 42-jarige P. J. de Bie en de 43-jarige L. A. van den Heuvel ieder veroordeeld tot 14 jaar ge vangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Het O.M. had 16 jaar geëischt. P. J. de Bie maakte de opmer king, dat hij het wel wat „veul" vond, v/aarop de President op merkte, dat er best nog wat bij kon komen. De heeren inbrekers hebben het den laatsten tijd wel op zuivel fabrieken voo-rzien. Thans waag den zij weer een poging bij een dergelijke inrichting, te Wouw, die echter niet het (voor hen) qe- wenschte resultaat opleverde. Zij werden in hun „werk" gestoord DE ONTTROONDE KEIZER LIJ JASSOE, en moesten onverrichterzake af trekken. De kluisdeur bleek zeer vak kundig tè zijn bewerkt; en als zij hun „werk" ten einde hadden kunnen brengen, zou hun moeite ook rijk beloond zijn, want de kluis bevatte niet minder dan 19.000 gulden, bestemd voor uit betaling aan veehouders voor ge leverde melk. Hiervan moeten de dieven ongetwijfeld op de hoogte zijn geweest. Doch, zooals ge zegd, zij hebben de vlucht moe ten nemen, na reeds vier gaten in de deur te hebben gebrand Te Rotterdam heeft het kantoor van de registratie een bezoek van ongenoode gasten gehad, die,, een betere slag hebben geslagen. Het is hun gelukt, de brandkast te ontlasten van een bedrag van 5400 gulden. Zij moeten met val- sche sleutels zijn binnenaekomen. Elk spoor van de daders ont breekt. ITALIË TREKT TROEPEN UIT LYBIË TERUG. die volgens persberichten uit Addis Abe ba bij wijze van voorzorgsmaatregel van zijn tegenwoordige gevangenis te Harrar naar het Zuiden zal worden overge bracht, teneinde te voorkomen, dat hij bij een eventueele inneming van Harrar den Italianen in handen valt. Onze foto toont Lij Jassoe, die thans reeds 12 jaar ge vangen zit, in groot tenue ten tijde van zijn regeering. BUITENI.ANDSCH OVERZICHT. Rome luidt de week met feesten in. Mussolini heeft zich vergist. Weinig hoop op een compromis. De co- ordinatie-commissie bijeen Verstandige woorden van Baldwin. Speelbankschan daal in Spanje Italië heeft deze week inge luid met het vieren van den der tienden verjaardag van den op- marsch naar Rome, en zooals be grijpelijk vormde het middelpunt van al deze plechtigheden de „beschaving", die de Italianen thans aan Abessinië brengen. Ook de dagorder van den duce be woog zich geheel op dit gebied, en het zonderlinge daarbij was, dat de taal, die in dezen dagorder gebruikt werd? zoo weinig over eenkwam met die van den groo ten veroveraar, waarvoor Musso lini anders toch zoo gaarne door gaat: „Zij, die zich opmaken om te onzen nadeele de ergste on rechtvaardigheid te begaan, zul len zien, dat het Italiaansche volk in staat is tot heldendaden als die van de soldaten, die de smaad van Adoea hebben gewróken en een stuk Afrikaanschen grond de beschaving brachten." Neen, dit was niet de taal van den ver overaar, maar van den man, die zich in zijn benardheid beroept op het recht van zijn croede zaak Mussolini heeft gedroomd en droomt misschien nog wel van Rome's vroegere grootheid. Daar om ziin de Bono en Graziani naar Oost-Afrika gestuurd, om daar ten koste van Abessinië uitbreiding voor Italië te zoeken. Maar Mus solini heeft zich vergist. Niet zijn Italianen, maar de, Engelrchen zijn de Romeinen van het heden, in het bezit van een machtig wereld rijk en bereid dit te verdedigen tegen eiken middellijken om on- middellijken aanrander. Of de Italiaansche Caesar zijn vergis sing reeds ingezien heeft? Waar schijnlijk wel, maar tevens is hij ervan overtuigd, dat de weg terug niet meer voor hem openstaat. Met het oog op de mentaliteit van het huidige Italië, zooals deze stukie voor stukje in den loop van de afgeloopen dertien jaren door het fascistische regime gevormd is beteekent elke minnelijke schik king, die Mussolini niet van de volledige heerschappij over Abes sinië verzekert, een onmogelijk heid. Twee dingen zijn nog slechts mogelijk: Een volledig Italiaansch succes in Abessinië en anders de ineenstorting van het fascistische, regime. Eerst de toe- Nu Mussolini een divisie troepen uit Ly- bië heeft teruggeroepen, heeft Italië nog ongeveer 60.000 man in deze landstreek staan, waarvan ongeveer 15.000 inboor lingen. Onze foto toont een zwarte, Ita liaansche soldaat van deze troepen met zijn kameel bij een oase in dc Lybische woestijn. komst kan leeren, wat ten slotte het einde zal zijn, maar wij voor ons gelooven, dat het fascisme aan eigen fouten ten eironde zal gaan EGYPTE BEWAAKT ZIJN GRENZEN. Briische en Egyptische bataljons zijn van Cairo naar Mersa Matroet in dc Wes telijke woestijn gezonden, ter versterking van de Egyptische woestijnpolitie, die uit inheemschc kameelruiters bestaat. Hierboven een paar van deze „hoogge plaatste" .ordebewaarders. Geheel in tegenstelling met nog slechts een week geleden, toen de opschorting van het toe passen van sancties en de berich ten óver onderhandelingen tus- schen Rome, Parijs en Londen nog een sprankje optimisme veroor loofden, viert deze week het pes simisme in de Europeesche kabi netten en de wereldpers weer hoogtij. Londen heeft de door La- val overgebrachte Italiaansche voorstellen, die niet gepubliceerd zijn, absoluut onaannemelijk ge acht en daarmede is voorloopig elke kans op een schikking, zoo deze al mogelijk zou zijn, verke ken. Waarschijnlijk zullen de Brit- sche en Fransche regeering nog j wel tegenvoorstellen gedaan heb- j ben, rnaar daarmede zou hoog stens een tijd van loven en bie den zijn aangebroken, die tot in het oneindige kan worden gerekt en vooral te Londen gevoelt men daar weinig voor. Engeland denkt niet over Italië nog langer respijt te geven. Aan de bespre kingen van de coördinatie, die Donderdag te Genève samen kwam, nam naast Eden ook de Engelsche minister van buiten landsche zaken Hoare deel. Ter- wi'l v/ij dit schrijven is nog niet bekend welke datum de toepas sing van sancties zal ingaan, maai zeker is, dat de beide Engelsche ministers op grooten spoed zullen aandringen. Waarschijnliik zullen de sancties reeds in de eerste helft van November van kracht worden. Gemakkelijk heeft de co- ordinatie-commissie het intus- schen niet: Het niet deelnemen van Oostenrijk, Hongarije, Albaruë en Duitschland aan sancties, is nog niet opgelost. Soanje is wei nig geestdriftig en de weigering van Brazilië en Argentine is een tweede gat in de ring. Slechts de Engelsche vloot zal deze gaten kunnen stoppen, maar zonder goedkeuring van den Volkenbond zal Londen daartoe niet overgaan. Veel hinder zal Italië dus voorals nog niet van de sancties onder vinden, maar desondanks moet het met het grootste gedeelte van de wereld tegen zich de toekomst donker inzien De Engelsche regeering heeft het druk. Niet alleen, dat de bui tenlandsche politieke toestand handen vol werk geeft, maar bo vendien staat men nog midden in den verkiezingsstrijd, die velen van de politieke leiders dwingt den boer op te gaan. Zoo hield de conservatieve leider en mi nister-president Baldwin begin dezer week in Wolverhampton een verkiezingsrede, die in meer dan één opzicht belangwekkend was. Zeer scherp keerde hij zich daarbij tegen de inflationisten, die zouden willen, dat Engeland zich geheel buiten de zaken van Euro pa hield. „Isolement beteekent, dat men van zijn land een gewa pend kamp zal moeten maken, waardoor alle hoop op welvaart en op de leniging der sociale nooden zal moeten worden op gegeven." Het is te hopen dat de kringen in ons land, die in het lidmaatschap van den Volken bond een aan de leiband loopen van Frankrijk en Engeland zien, deze v/oorden eens ter harte zul len nemen. Spanje heeft op het oogenblik een speelbankschandaal, waarin SANCTIES. Guus Betlem Jr. Sancties is 't woord, dat heden Op wel ieders lippen ligt, 't Wapen, waarmee wordt ge streden In een machtig overwicht. Sancties, schreeuwen ons de kranten Vol met vètte koppen, toe En, belicht van alle kanten, Geven zij 't waarom en hoé1. Sancties 1 luiden de gesprekken Op het werk en op kantoor, Waar ze fel debat verwekken Over 't tegen en het vóór! Sancties zweeft het door den aether, Onze stille kamer in, En d© toestand wordt niét beter In ons rustig huisgezin. Pa bromt: „Sancties!" wanneer (Vroèqer heette zooiets straf 1) Pietje, Weer te laat is 't ouwe liedje, En.houdt van z'n zakgeld af. Sancties 1 grinnikt ook mamaatje, ('t Nieuwe hoedje, dat liep mis) En ze maakt.géén haringslaatje, Waar papa zoo dol op Is. Sancties wijzen de scholieren Op het strafwerk in hun tasch, Als ze huiswaarts gaan, na vieren, 't Was weer herrie in de klas... Santjes! zegt ook onze Leentje Die alleen., de koffie „raakt". En ze piekert in d 'r eentje, Dat diè toch maar. eender smaakt Sancties fs het woord van heden, Waaraan èlk z'n aandacht wijdt, 't Wapen waarmee wordt ge streden In modernen, nieuwen tijd.. Maar zoo mummelt er 't oudje, Is'tverschil nou héusch zóó groot? Straks bijt ieder op een houtje, En.daar ga je óók van dood 1 DE INTERNATIONALE LUCHT HAVEN RIJN MAIN IN AANBOUW. Een deel van het machtige geraak..*: van de nieuwe hal voor de internationale vlieghaven te Frankfort, die reeds a.s. voorjaar in gebruik genomen zal worden. van den minister-president Ler- roux is gemengd. De heer Stiauss, die in ons land eenige jaren ge leden het Straperlospel invoerde, heeft na he verbod door de Ne derlandsche autoriteiten zijn ge luk in Spanje beproefd. Na eenige onderhandelingen kreeg hij toe stemming tot het openen van eenige casino's; de desbetreffen de actie was onderteekend door den politie-president van Spanje, de minister van binnenlandsche zaken en nog eenige regeerings- autoriteiten. De oppositie onder leiding van Gil Robles protesteer de echter mett het gevolg, dat eenige uren na de opening van eenige casino's de zaak reeds weer gesloten werd. Hierop vroeg de exploitant schadevergoeding voor de gemaakte kosten, waar van hij intusschen 75.000 peseta's heeft ontvangen. Toen hij voor de rest geen betaling kon krijgen wendde hij zich tot den president van Spanje, die daarop een com missie van onderzoek heeft inge steld. Alle bij deze speelbank kwestie betrokken personen, zijn thans van hun functies ontheven. Daaronder bevinden zich o.a. de burgemeester van Madrid, de zoon van minister-president Ler- roux en de gouverneur van de Catalaansche generaliteit. Het is te begrijpen, dat de oppositie ujt deze historie zooveel mogelijk politieken munt slaat. Voor de zooveelste maal in de laatste jaren, was het Spaansche cabinet gedwongen zijn ontslag in te dienen. Nog denzelfden dag heeft echter de aftredende pre mier Chapaprieta een nieuw cabi net gevormd, waarin de beide radicale ministers Lerroux en vele autoriteiten, ja zelfs de zoon Rooha geen zitting meer Rebben»

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 4