BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Brand wonden akker s Kloosterbalsem Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens Ons bedrijfsleven. FEUILLETON Het Parelsnoer. Binnenland. bedek ze dadelijk met" 45ste Jaargang Dinsdag 29 October 1935 Nummer 408i Ny.. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden t 1.40. Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) 0 Nog zijn wij de crisis niet te bo ven of nieuwe zorgen, als gevolg van de jongste gebeurtenissen in Afrika, dreigen hun remmenden in vloed te doen gevoelen op ons be drijfsleven. Te verwonderen valt dit niet. Do internationale toestand geeft eerr beeld van verwarring en de moei lijkheden welke ons land heeft te overwinnen, zijn waarlijk niet te on derschatten. Inmiddels wij moeten vooruit. Het is een gebiedende taak ons be wust te blijven, dat het voor de" instandhouding van ons bedrijfsleven van het grootste belang is, dat Ne derland voortgaat met uitvoer en zich een afzetgebied verovert in die landen, waar de afzetpogingen met kans op slagen kunnen worden be loond. Deze noodzakelijkheid wordt door zeer velen uit handelskringen be grepen. Hunne veelvuldige verzoe ken om voorlichting zijn ons een zeer duidelijk bewijs, dat zij er niet aan denken den strijd op te geven Om te voldoen aan verschillende verzoeken om inlichtingen betref fende de te bewerken markten, ko men wij tot het geven van de vol gende wenken. Bij den afzet van onze producten bedenke men allereerst, dat er in de houding van de meeste Europeesche landen, die den invoer van onze producten belemmeren, zij het dan ook ter bescherming van eigen in dustrie, vooreerst .geen wijziging in dit opzicht valt te verwachten. Wij moeten het verder zoeken en onze goederen zenden naar landen, waar onze afzetpogingen kans van slagen bieden. Hierbij denken wij aan Zuid-Amerika. Eenigen tijd geleden, toen wij we zen op de noodzakelijkheid om de Nederlandsch-Indische markt voor Nederland te behouden, bleek Japan een geduchte concurrent te zijn. Voor Zuid-Amerika vreest men eveneens, dat Japan op weg is ons de baas te worden. Japan ontkent dit niet en doet de wereld weten, dat nie mand het zal kunnen tegenhouden op den ingeslagen weg. Misschien valt er iets te leeren van dit volk, dat in hooge mate de gaven van het initiatief bezit. Dat Nederland niet wenscht ach ter te blijven blijkt ons uit de be moeiingen van ons land inzake de deviezenregeling b.v. in Argentinië en Brazilië, waardoor Nederland in een gunstiger positie kwam dan voor heen. Zuid-Amerika op dit werelddeel èn zijn gunstige markten heeft het Bureau voor Handelsinlichtingen meermalen gewezen kan niet bui ten den invoer uit andere landen. Ook niet dié staten, waarin de nij verheid in de laatste jaren sterk vooruit gaat. Tot de artikelen, welke Argentinië aan Nederland vraagt, behooren: visch, melkproducten, chemische ar tikelen, verfwaren, garens, stukgoe deren, aardewerk, papier en papier waren, granen, erwten, boonen, ge neesmiddelen, ijzer en staalvverken, leder, gereedschappen, oliën, dran ken, touw, etc. Wil men slagen in Zuid-Amerika, dan moet men wel bedenken, dat de exporteurs een zekere mate van be kendheid moeten bezitten met de gewoonten van het land, waarheen zij wenschen te exporteeren. De vooruit-verkenning der markten, zoo als het Bureau voor Handelsinlich- tingen dat doet, ten behoeve van zijn leden, is een eerste cisch. Men diene na te gaan, bij den uitvoer van producten, of de staat welke men op het oog heeft, dezelfde produc ten eveneens uit nabijgelegen landen invoert. Men stelle dus zeer concur- reerende prijzen. Een voorname fac tor bij den handel met het buiten land is het geven van crediet. Zon der aanpassing aan de gewoonten der Zuid-Amerikaansche firma's is er geen kans op eenig afdoend re sultaat voor het verkrijgen van een 'geregelden export. Het Bureau voor Handelsinlich» tingen, dat in Zuid-Amerika voort durend propaganda voert, heeft vele directe aanvragen naar Nederland- sche artikelen uit Zuid- en Midden- Amerika ontvangen. In de afgeloo- pen zes maanden bleek er belang stelling voor de volgende artikelen: Textielen, garens, dekens, markie zendoek, lompen, touw, zakken, ka pok, vezels. Electrische lampen, elec- trisch draad, verwarming-apparaten, machines, rijwielen, centrifugeerma chines, separatoren. Ijzerwaren, tin lood, metaalgaas, ijzeren kettingen, gereedschappen, spijkers, schroeven, zink, landbouwwerktuigen. Aarde werk, glaswerk, sanitaire artikelen, tegels, mandflesschen, huishoudelijke artikelen. Plantaardige oliën, es sences, gommen, coprah, bamboe lijm, stijfsel. Stearine, paraffine, dex trine, glucose. Vleeschwaren, melk kaas, haring, bokling, visch, reuzel, margarine, cacaoboter, cacaopoeder, suiker, conserven. Aardappelen, uien, boonen, vruchten. Chemische pro ducten, medicinale kruiden, spece rijen. Bier, alcohol, dranken, mout. Papier, carton, behangselpapier. Le der, lederen riemen, schoenleder, schoenfournituren. Bloembollen, za den. Cement, inkt, poetskatoen. Het Bureau voor Handelsinlichtin- gen, 16 Oudebrugsteeg, Amsterdam, is gaarne bereid inlichtingen te ver strekken en behulpzaam te zijn bij het aanknoopen van zakenrelaties. (Medegedeeld door den direc teur van het Bureau voor Handelsinlichtingen). 87. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald dooi A. VUERHARD-BERKHOUT i 0 Frieda lachte. „Ik zal het haat woordelijk overbrengen, Ralf". De heer Schröter was al naar binnen gegaan om het afscheid van de verloofden niet te storen. Lersen greep Frieda's hand. „Zeg me nog één lief woordje, het valt me zoo zwaar nu afscheid van je te moeten nemen". Ze keek hem met haar heerlijke oogen aan: „Mijn Ralf. ik blijf im mers met al mijn liefde bij je en al mijn gedachten zijn van jou, tot we elkaar weer zien". Hij bracht haar hand vurig aan zijn lippen. „Frieda, mijn Frieda!" Met een zachten glimlach zat Frie da in haar eenvoudig japonnetje in den luxueusen auto. Toen die voor het huis stil hield, stonden de Wen gerli's al te wachten en de oude man deed het portier open. „Ik feliciteer u wel freule, al sta ik u ook lang niet graag af," zei hij met de vertrouwelijkheid van den ouden bediende. Frieda greep zijn harde werkhand die zoo trouw voor haar bezig was geweest. „We gaan niet van elkaar af, Wengerli. Ik dank je voor je gelukwenschen Ze stuurde den chauffeur met een vriendelijken groet weer terug en bracht toen aan vrouw Wengerli de boodschap van Ralf over waarmee de oude vrouw zeer trotsch en ver rukt was. Toen 's avonds haar vader en zus ter in Bergers auto thuis kwamen, kwam deze laatste mede .en bleef nog een half uurtje praten. Hij sprak met Ursula af, dat hij den volgenden middag terug zou komen. Toen hij afscheid nam zei Frieda tegen hem „Wilt u morgen avond voor ons vrij houden, mijnheer Berger?" Hij boog. „"Heel graag, freule,' en hij vond weer, dat Frieda een De Sanctiewet J.935, zooals men weet behelzende instemming met de tegen Italië door den Volkenbond getroffen maatregelen op financieel en economisch gebied, is aangeno men door de Tweede Kamer zoowel als door de Eerste Kamer. In de Tweede Kamer stemden slechts drie leden tegen; in de Eerste Kamer werd de wet zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Te Utrecht vond het „Plan-Con gres" plaats van de N.V.V. en de S.D.A.P., ter behandeling van het door deze beide organisaties out worpen Plan van den Arbeid. Wij ontleenen aan de rede van den heer Drees, lid van de Tweede Kamer, het volgende: Het Plan van den Ar beid wil een directen aanval op de werkloosheid, die tevens zal leiden tot herstel van de geldcirculatie en verhooging van de koopkracht, waardoor ook een groot deel van het bedrijfsleven weer op gang zal komen. In het rapport, op deze materie betrekking hebbend, is bepleit een driejarenplan, dat in het geheel 600 millioen gulden zou éischen. Gedu rende de uitvoering van bedoeld plan zouden 'de begrootingen van Rijk en gemeenten, naar men berekent, ontlast worden met ongeveer 44 mil hoen gulden per jaar, door vermin- ring van den steun aan werkloozen, hoogere opbrengst van betastingen, enz. Verder heeft men berekend, dat de uitvoering van dit plan zou leiden tot het te werk stellen van 50.000 arbeiders op de werken en vah 20.000 in de binnentandsche in dustrie, door opdrachten ten behoeve buitengewoon „voorname" dame was. Na zijn vertrek zei Ursula: „Vrouw Wengerli moet morgen wafels bak ken, ik heb Max beloofd dat hij die bij de koffie zal krijgen". Frieda streek over haar haar. „Ik weet niet of vrouw Wengerli daar morgen tijd voor zal hebben. Ijc wilde het jullie niet vertellen waar Berger bij was, maar vrouw Wen g-erli moet morgen op Solitude hel pen koken". „Helpen koken? Waarom? Mijn heer von Lersen heeft toch een keu kenmeid en die zal toch wel voor zijn vrouw ook kunnen koken". „Je vergist je, LTrsula. Ik heb me vandaag met mijnheer von Lersen verloofd". Vader en dochter sprongen op en keken elkaar ontsteld aan. „Ben je gek?" vroeg de heer von Dorlach niet bepaald fijngevoelig. „Neen, vader, ik ben heel goed bij mijn verstand. Het is zooals ik zeg ik ben geëngageerd met von Lersen". Ursula staarde haar aan: „En zijn vrouw?" „Zijn vrouw is dood, ze stierf al van de werken, terwijl de toenemen de vraag naar verbruiksartikelen als gevolg van de verhoogde koopkracht aan nog een 50.000-tal arbeiders werk zou verschaffen. Door middel van verlenging van den leerplicht zouden 30.000 jonge ren van de arbeidsmarkt worden ge houden. Door invoering van de 40- uren-week, met gedeeltelijke loon- compensatie in bepaalde bedrijven, zouden, volgens een rapport van den Hoogen Raad van Arbeid, 37.000 arbeiders werk kunnen vinden. Gaat men daarnevens over tot vervroeg de pensionneering in bepaalde geval len, alsmede tot enkele kleinere maatregelen, dan zouden in totaal 200.000 arbeiders in het productie proces kunnen worden opgenomen. De groote moeilijkheid om dit plan. dat er in theorie prachtig ge noeg uitziet, te verwerkelijken, is de kwestie, hoe men aan het daarvoor benoodigde geld zal komen. Doch, zeide spreker, in den oorlogstijd is in Nederland voor de mobilisatie en wat daarmede verband hield, voor veel grootere bedragen geleend, des noods met een z.g. stok achter de deur. Wat is bovendien de grondstrek- king van het socialistische plan van den arbeid, dat in Tivoli behandeld is? Dr. F. M. Wibaut, in de zaal aanwezig, doet het wel heel duidelijk uitkomen in een artikel in de „So ciaal-Democraat," van 26 October welk blad op groote schaal in de congreszalen verspreid werd. Hij zegt: „De opstellers van het plan van den arbeid maken het in hun rapport op vele plaatsen duide lijk, dat voor de uitvoering van het „plan," als geheel, de beschikking over de staatsmacht feitelijk wordt vereischt. De propaganda voor het plan moet er dus op zijn gericht om in ons land een beweging te wekken, die. aan de S.D.A.P. deze staatsmacht kan verschaffen, of haar in de beheersching der staatsmacht den vereischten invloed kan geven". Men weet nu het hoofddoel van dit plan-congres, dat bijgewoond werd door overheidspersonen en daardoor een officieel tintje kreeg en waarvoor zelfs van den Domtoren socialistische strijdliederen werden gespeeld. 0 Zooals men weet, was er reeds lang sprake van het aantal vliegvel den te vermeerderen met een vlieg terrein onder den rook van Den Haag. De besprekingen hebben thans tot een definitief resultaat ge- den 12den Maart van dit jaar, dus nog voor von Lersen Solitude kocht Ik weet niet hoe je er op gekomen bent, dat hij zijn vrouw mee naar Solitude zou brengen. Die vrouw waarvan hij al tien jaar gescheiden leefde, is, zooals ik al zei, in Maart in Florida gestorven. Hij hoorde het pas toen hij daar kwam om zich ook wettig van haar te laten schei den. Het was niet meer noodig. En nu hij vrij is hebben we ons ver loofd". De heer von Dorlach stoof op: „Daar protesteer ik tegen". Frieda keek hem bedaard aan: „Beste vader, u weet, dat ik al een paar jaar meerderjarig ben, ik kan dus zonder uw toestemming met von Lersen trouwen". „Die toestemming geef ik beslist niet, daar de eer van mijnheer von Lersen zoo twijfelachtig is, dat ik hem mijn huis moet ontzeggen „U kunt gerust zijn, vader, aan de eer van mijn aanstaanden man valt niet te twijfelen. De affaire waarop mijnheer von Bingen zin speelde, is volkomen opgehelderd en de onschuld van Ralf is bewezen De minister heeft hem volkomen 2ijn pijnlijk, ze genezen moeilijk en laten vaak litteekens na. Behandel ze daarom zorgvuldig, da pijn verdwijnt direct, de wonden of blaren blijven zuiver en genezen snel. leid: besloten is tot de oprichting van het vliegveld Ypenburg onder Rijswijk (dat evenwel den officieelen naam zal dragen van vliegveld-Den Haag). Wanneer zich geen onvoorziene hinderpalen voordoen, zal het reeds in Juni of Juli van het volgende jaar gereed zijn. Het tot stand komen van dit veld is te danken aan particulier initiatief, dat het dus wint van de officieele bemoeiingen; want de door de ge meenten Rotterdam en Den Haag in studie genomen plannen tot het inrichten van een gemeenschappelijk vliegveld, tusschen beide steden ge legen, zijn nog niet in een beslis send stadium gekomen. Het vliegveld Ypenburg dan komt te liggen aan den grooten weg HoornbrugDelft, iets voorbij de wielerbaan, dus op Rijswijksch ge bied. Het terrein beslaat een opper vlakte van ongeveer 825 bij 750 me ter, terwijl er bovendien ruimschoots gelegenheid bestaat tot latere uit breiding, indien deze wenschelijk mocht blijken. In verband met zijn vorm zal het terrein kunnen beschik ken over vier zweefbanen en wel Noord-Zuid 900 meter, Oost-West 800 meter, Zuidoost-Noordwest 800 meter, Noordoost-Zuidwest 750 me ter. De bedoeling is, dat dit veld in hoofdzaak zal dienen voor het parti culiere luchtverkeer en de sportvlie- gerij. De Minister van Waterstaat heeft evenwel de voorwaarde gesteld, dat het eventueel ook voor andere doeleinden zal kunnen worden ge bruikt. De Nationale Luchtvaartschool, van meening zijnde, dat dit terrein gunstiger voor haar gelegen is dan Waalhaven, zal haar hoofdzetel, als mede haar administratie en techni- gerehabiliteerd en hem verzocht een eerebaantje bij de diplomatie in te nemen, wat later ook wel gebeuren zal". „Hml Dat kan hij wel vertellen. Verliefde meisjes zijn goedgeloovig. Ik moet er eerst bewijzen van heb ben". „U vroeg niet naar bewijzen van zijn schuld, daaraan geloofde u zon der bewijzen, hoewel hij zich nooit anders dan als een volmaakt gentle man tegenover u gedragen heeft". Even was Dorlach perplex, toen nam hij weer zijn overdreven hou ding aan. „Waar het de eer betreft, moet alles in mijn huis in orde zijn. Toegegeven dat von Lersen een uit stekende partij voor je zou zijn maar de eer boven alles". Frieda keek haar vader aan met een blik, dien hij niet doorstond. „Juist vader, de eer boven alles. Maar u kunt gerust zijn, mijn ver loofde denkt strenger over dat punt dan uzelf. U zult trouwens alles wel van hem zelf hooren". Met die woorden ging Frieda stil 'de kamer uit. Van een gelukwensch van haar vader en zuster moest ze voorloopig maar afzien. .(Slot volgt).

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1