Gevonden en Verloren jMjSmÏNÖüJODL Ingezonden. Gewestelijk Nieuws Hoogwatergetij Breskens. Gemengd Nieuws Klaas de zoon van den Molenaar KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Donderdag 24 October om 7,30 uur HET HOLLANDSCH WIJFJE, Operette van E. Kalman. Zondag 27 Oct. nam. 2 30 en nam. 7,30 uur Eerste opvoering van „VOLPONE klassiek tooneelspel in 3 bedrijven en 6 tafereelen. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 27 Oct. a.s. om 2.15 u. LA VEUVE JOYEUSE, de bekende operette met muzitk van Franz Lehar. BRESKENS. Geslaagd. Te Amsterdam slaagde voor het examen apothekers-assistent mej. J. C. Weijkman, alhier. Aangenomen. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Middelburg door Ds W. H. Kelder Jr., alhier. SCHOONDIJKE. Beroepen. Tot predikant bij de Ned Herv. Gem. te Eext (Dr.) is beroepen de heer J W. Willemsen, cand. tot den H. Dienst alhier. vreemdelingenverkeer in Nederland. Wonder dat de vreemdeling te rugloopt, als hem in onze grens gemeente nadrukkelijk gevraagd wordt of zijn kleeren in orde zijn. Dan draait een iedereen zich om. Het beste is voor mij, om maar te wachten tot de foto's van de da mes en heeren uit Sluis komen. Als ik dan vóór dien tijd per se in Sluis moet zijn, ga ik als boer vermomd, met ringetjes in mijn oorenik denk, dat ik dan het minst opval. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Verzoeke beleefd om eenige ruimte in Uw blad, voor onderstaande rege len, waarvoor bij voorbaat mijn dank, Opera Orgel Concert. Door de vele regen is (helaas?) dit concert niet doorgegaan. Naar men echter met stelligheid be weert, krijgen we nu a.s. Zondag in de plaats hiervoor een zeer moderne openlucht-revue. Hierin zullen optre den: Pierre Palla (Wannesje met zijn gramofoon), Richard Tauber (die zan ger die altijd zijn liedjes naast zijn mond houdt, zal dat wel zijn), dan Kovacs Lajos met zijn band (Kopere Ko of zoo zal daar voor dienen), enz. Het zal dienen om ons op te voe den met goede muziek geheel in het kader der V. V. V. Het is toch eigenlijk wel bedroevend, dat het bestuur van V. V. V. dat een maal toch een goede naam had, nu onder valsche voorwendsels menschen naar Breskens tracht te lokken. Of noemt men dat geen bedriegerij als men een Opera-Orgel-Concert aan kondigt en men wil hiervoor in de plaats door een doodgewoon straat orgel het Ave Maria, of zoo mangelen, zooals een waschvrouw de wasch door een wringer draait. De manager van dat zaakje heeft wel een goed begrip van de smaak van het hedendaagsch publiek. Dat men van de zomer op_ het strand met een draaiorgel voor den dag kwam, enfin dat kon nog net er mee door en men wist vooruit dat het maar een danspartijtje was. Maar nu de menschen een mooi concert doen verwachten en dan met zooiets af durven komen, getuigt van (vul zelf maar in). V. V. V. heeft reeds vele leden ver loren, maar als men nog eenige van zulke zetten doet, zal het nog harder gaan. Breskens-Bad wordt wel al eens meer Breskens-Bah genoemd. Zijn er dan in dat geheele bestuur geen wel denkende lui meer of hebben die niets in te brengen? In de hoop dat een en ander er toe mag helpen bijdragen dat men het roer wende en weer dingen doet, de V. V. V. waardig, teeken ik, Een welmeenend V.V.V. lid. Breskens, 21 October 1935. BRESKENS. Overgeplaatst. De heer P. Coenraads, Maréchaussée alhier wordt met ingang van 24 Oct. overgeplaatst naar Hontenisse. Ongeval. Zaterdagmiddag kwam het 10-jarig zoontje van den heer S. alhier bij het spelen op de hofstede van den heer V. alhier zoodanig te vallen, dat hij met gebroken been en eenige verwon dingen aan het hoofd naar het zieken huis te Oostburg moest worden ver voerd. Naar men ons thans meldt, is zijn toestand momenteel vrij gunstig. OOSTBURG. Vergadering. In de vergadering der Afdeeling Oostburg van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" werd Vrijdag avond in plaats van den heer Van Dalsum, die de gemeente gaat verlaten, tot bestuurslid gekozen de heer J. H. Heite, terwijl de heer D. Hage werd aangewezen als afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Utrecht op 8 en 9 November a.s- Besloten werd krachtig te onder steunen het voorstel van de afdeeling Wageningen, luidende„Het hoofd bestuur geve de belangrijkste punten aan, waarin de grondslagen van den Volkenbond zoo mogelijk gewijzigd of aangevuld moeten worden om het Volkenbondswerk doeltreffend te maken en het rechtsgevoel der Volkeren meer te bevredigen". GROEDE. Raadsvergadering. Donderdag vergaderde de Gemeente raad alhier, onder voorzitterschap van Burgemeester M. Wagtho, voltallig. Medegedeeld werd, dat tot waar nemend burgemeester is benoemd de heer de Vlieger en dat P. J.Brugge tot op heden zijn achterstallige woning- huur voor een halve maand tot een bedrag van f 8,75 nog niet heeft be taald. Naar aanleiding van een reeds vroeger ter tafel gebracht voornemen, om metter tijd langs den zoogenaamden Nieuwen weg een lantaarn bij te plaatsen, meen den B. en W dat thans de tijd is aangebioken, dat aldaar een straat lantaarn, ongeveer ter hoogte van de woning van W Oosterling moet wor den geplaatst. Met alg. stemmen aldus besloten. Begrooting 1936. De Voorzitter zegde, dat de meeste zorg, welke een gemeente in den tegen- woordigen tijd op den schouders wordt gelegd, wel zeer zeker is, het opmaken en sluitend krijgen van een begrooting. Voor 1936 is dit voor Groede evenals vorige jaren, gelukt en geeft de inhoud nog geen reden tot klagen. Zonder belastingverhooging en zonder het ba tig slot van den vorigea dienst ten volle te moeten gebruiken, is de be grooting uitsluitend verkregen. Bij post 37 vroeg de heer Brakman de mogelijkheid onder de oogen te willen zien, om over te gaan tot het aanbrengen van straatnaambordjes. Al gemeen werd voor dit voorstel gevoeld, waarop de Voorz. de toezegging doet, naar de kosten te zullen informeeren en terzijnertijd den Raad hiermede in kennis te stellen. In verband met het eventueel aan brengen der straatnaambordjes zouden een tweetal straten nog een naam dienen te hebben, en wel de zooge naamde Nieuwe weg en de Breskens- sche straatweg. Besloten werd om den z g. Nieuweu weg den naam te geven van „Nieuwstraat" en den Breskens- schen straatweg van F. I. van de Vijver af tot het begin der kom van de ge meente, zijnde de woning van J. B. Becu-de Hullu, „Voorstraat". Een bedrag van f 20 was uitgetrok ken voor kosten voor een eventueel te volgen cursus voor de politie voor verkeersregels. De voorz. zegde ver nomen te hebben, dat het instellen van een dei gelijken cursus in het voorne men ligt, zoodat bij voorbaat hiervoor een bedrag is geraamd Met alg. stemmen werd besloten een gevraagd subsidie ad f 700 toe te kennen aan de commissie voor wijk verpleging. De vereeniging tot bevordering van het onderwijs, had een subsidie van f 990 gevraagd. Met alg. stemmen werd besloten het verzoek in te willi gen. Bij post 157 worden de verzoeken in behandeling genomen van de ter plaatse aanwezige muziekvereenigin- gen. Evenals vorig jaar werd besloten aan de muziekvereeniging „E. M. M.'' een subsidie toe te staan van f150 en de muziekvereeniging „Hosanna" f 50. Volgens den gemeente-architect is het noodzakelijk gebleken dat de mu- ziek-tent geschilderd wordt. Hiervoor is f 80 uitgetrokken. In verband met de geraamde cijfers onder volgnummer 199 tot en met 203, werd de begroo ting van het gemeentelijk abottoir goedgekeurd voor wat betreft afd. 1 in ontvang en uitgaaf op f 435 en voor wat betreft afdeeling 2 op f 200. De daarin geraamde bijdrage van de gemeente in het vermoedelijk verlies bedraagt f 258.50. Van den kantoorhouder was het ver zoek ingekomen om voor 1936 een belangrijk werk aan zijn woning te doen uitvoeren. B- en W. hadden gemeend, het daarvoor door den archi tect geraamde bedrag, zijnde f 305 niet in de begrooting te mogen brengen in verband met de tijdsomstandigheden. Zij hadden derhalve op post 93 voor onderhoud f 100 uitgetrokken. Ge tracht is doch zonder succes gedaan te krijgen dat de bewoner ook een gedeelte in de kosten zou bijdragen. Na gedachtenwisseling werd met alg stemmen besloten de woning grondig aan een inwendige verandering te onderwerpen en daarvoor f 225 meer uit te trekken De begrooting werd vervolgens met alg. stemmen vastgesteld; gewone dienst ontvangsten f 57756; uitgaven f 55494 (post onvoorziene uitgaven f 2262); kapitaaldienst f 3558. Bij de rondvraag stelde de heerW. van Haneghem nog eens de vraag, de mogelijkheid onder de oogen te willen zien van de oprichting van een Crisis- comité, omdat dit in het belang der werkloozen is de gemeente hoeft slechts f 2,10 in de kosten^perHid bij te be talen. Nadat de Voorzitter zich van den inhoud van het schrijven van het Nati onaal Grisiscomité van 30 Maart 1935 had cp de hoogte gesteld, deelde hij mede, dat, indien zulks nog mogelijk was, er slechts 23 leden voor in aan merking komen, doch het grootste be zwaar is, de rijksregeling te moeten volgen. Aan de hand van vorenstaande is Crisissteun B voor Groede onmogelijk gebleken. GROEDE. Gevonden Een heerenrijwiel. Inlichtingen ter Secretarie. DAGEN vm nam Woensdag 23 Oct. 10,52 11,16 Donderdag 24 11.32 11,56 Vrijdag 25. 12,07 12,31 Nieuwe Maan, Zondag 27 October om 10.37. Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 23 Oct nam. 5 21 Donderdag 24 5,19 Vrijdag 25 5,17 Twee meisjes aan de grens ver moord? Voor de tweede maal bin nen enkele maanden is Maandag morgen onder de Belgische gemeen te Kemseke. op het gehucht De Paal, een lijk gevonden. Een ,19- jarig meisje, afkomstig uit St. Jan steen, is daar, evenals het vorige slachtoffer, verdronken in een klei nen plas die in een bosch is ge legen. Vlak bij den plas, in den volks mond het „Minnewater" genoemd, hebben Belgische gendarmen Maan dagmorgen eerst de fiets en een handtaschje van het slachtoffer ge vonden. Korten tijd later troffen zij in het water het lijk aan van een jong meisje, dat bleek te zijn de 19-jarige M, Yinck, een dochter van een vlaschbewerker uit St. Jansteen. De gendarmes namen het lijk in beslag en lieten het later overbren gen naar Kemseke. Daar men ver moedde dat het meisje een geweld- dadigen dood was gestorven, werd direct door de Belgische justitie- autoritciten een uitgebreid onderzoek ingesteld. Toen men de ouders van het meis je de verschrikkelijke tijding moest brengen, en later ook haar mevrouw te St. Nicolaas (België), bij wie zij met een oudere zuster in betrekking was, vernam de justitie, dat hetmeis- door N. Kannegieter. 67. Klaas haalde lucifers uit zijn zak, stak de lantaarn aan en nam de brandhoorn, die altijd naast de lan taarn gereed hing en ging de don kere torentrap op. Spookachtig wierp het licht zijn schijnsel tegen de zware muren en balustrades van de toren. Wel 200 treden moest Klaas omhoog loopen. Toen hij eindelijk boven was, trad hij door een laag deurtje op de hoogste trans van de toren. Hij moest zich stevig vasthouden om niet weggewaaid te worden. je Zondagmorgen omstreeks half- tien op haar fiets uit St. Nicolaas was vertrokken om naar haar ouders te gaan. Zij was echter niet in de ouderlijke woning geweest. Wel had men haar, zooals bij nader onder zoek bleek, 's middags gezien ineen dansgelegenheid in De Paal, waar vrijwel iederen da^g gedanst wordt. Het is een dansgelegenheid, waar vooral Zondags uit de omstreken mannen en vrouwen en veel jonge menschen samenkomen. De ouders van het meisje waren er steeds zeer op tegen geweest, dat hun dochter wel eens in deze danszaal kwam. Het huis is berucht om het slag menschen, dat hier meestal urenlang vertoeft om den Zondag in een uit bundige stemming door te brengen. Dikwijls reeds zouden de ouders hun clochter er verwijten over hebben gemaakt, dat zij daar te midden van allerlei minder gunstig bekend staan de personen verbleef. Het meisje behoefde eerst Maan dagmorgen in haar betrekking te St. Nicolaas terug te zijn, zoodat het thans nog een raadsel is, waar zij al dien tijd is gebleven. Onderzoek bij het Landbouw crisisbureau. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mr. G. A. Boon, heeft minister Deckers medegedeeld, dat de vier juridische ambtenaren van het Regeeringsbureau voor de uit voering van de Landbouwcrisiswei 1933, die hun dienstbetrekking heb ben opgezegd, als motief hebben opgegeven achterstelling in hun werkzaamheden en positie, die een gevolg zou zijn van het machtsstre ven van een ambtenaar van het Landbouw-Crisis-Bureau, tegen wien zij om andere redenen ook bezwaren hebben. Naar deze aangelegenheid wordt een «érnstig onderzoek ingesteld. Uiteraard zal aan misstanden, die aan het licht mochten komen, een einde worden gemaakt. Nijmegen spen zijde bij de ke/mi:. De Nijmeegsche kermis, welke van 6 tot 14 October gehouden werd, heeft een bedrag van f 45.500 in de gemeentekas doen vloeien. En al is de opbrengst thans ook f 8000 minder dan vorig jaar, het is toch nog altijd een bate, die er zijn mag. Aan opbrengst van verpachte plaat sen werd ontvangen f 24.061,85 (vo rig jaar f 28.580.25 terwijl de verma kelijkheidsbelasting f 17.151.98 bin nenbracht (v. j. f 18.567.10). 36 priesters in Mexico gearresteerd. In Guadalajara heeft men 36 priesters gearresteerd, die er van worden beschuldigd, de bevolking van den staat Jalisco tot opstand aan te sporen. De politie heeft wa pens en munitie in beslag genomen, alsmede opstandige geschriften. Storing godsdienstoefening. Men schrijft uit Breda: In Protestantsche kringen te Bre da heersclit ernstige ontstemming over het feit, dat thans voor het tweede jaar tijdens de kermis de avondgodsdienstoefening in de Ned. 68. De stormband van zijn brand- wcerhelm deed hij stevig om zijn kin. Zoo, die zou niet meer wegwaaien. Nu kwam de lamp nog. Die moest aan het einde van de uitstekende vlaggestok bevestigd worden. Hij nam het touw van de stok en deed dit om de haak van de lantaarn. Hij trok nu aan het andere touw de Jamp naar de punt van de stok. Ziezoo, die hing op zijn plaats. De lamp waaide heftig in den stormwind heen en weer. Herv. kerk wordt verstoord. Drong in normale tijden het ker- misrumoer, dat den derden Zondag van October na het lof in de R.K kerken een aanvang neemt, reeds duidelijk door in den avonddienst in de Ned. Herv. Kerk, welke om half zeven aanvangt, sinds verleden jaar is er niet alleen sprake van hinderlijk rumoer, doch is de toe stand zoo geworden dat inderdaad van verstoring van een godsdienst oefening moet worden gesproken. De verstoring wordt in dit geval niet veroorzaakt door exploitanten van kermisvermakelijkheden, doch door de r.k. St. Vincentiusvereeni- g'ing, die sinds verleden jaar op de kermis een z.g. Rad van Avontuur exploiteert in een tent, welke vlak tegen den muur van de Groote Kerk is geplaatst. Op deze tent zijn groote luidspre kers geplaatst, waardoor ook tij dens de avondgodsdienstoefening in de Groote Kerk beurtelings gra- mofoonmuziek en toespraken ten ge- hoore worden gebracht, die ver bo ven het kermisrumoer uitklinken en ook in de kerk duidelijk hoorbaar zijn. Reeds een vorig jaar is daar ern stig tegen geprotesteerd, echter zon der resultaat, aangezien de bevoeg de instanties van oordeel waren, dat de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk gedurende de twee kermis-Zondagen de avondgodsdienstoefeningen op een vroeger uur zou kunnen doen aan vangen, zoodat den dienst gelijk met het Lof in de r.k. kerken geëindigd zouden zijn. Daartegenover zijn kerkvoogdijen kerkeraad van oordeel, dat een ver zetting der kerkdiensten ter wille van de kermis geenszins op hun weg ligt en strijdig is met het beginsel, dat zich tegen de kermis keert. Bovendien is men van oordeel, dat de bestuurders der St. Vincentius- vereeniging zooveel eerbied voor an- derer beginselen dienen te hebben, dat zij althans tijdens de protestant sche godsdienstoefening het rad van avontuur tegen den muur der Ned. Herv. Kerk dienden sfop te zetten. Overwogen wordt thans, of het mogelijk is, op eenigerlei wijze straf rechterlijk tegen bovengeschetste ver storing van een openbare godsdienst oefening op te treden. Hertcg van Buccleugh étstsrven. De hertog van Buccleugh, vader van lady Alice Scott, is Vrijdag nacht <^n twraalf uur op 71-jarigen leeftijd overleden. In verband hiermede heeft koning George iBtepaald, dat de huwelijks plechtigheid van den hertog van Gloucester met lady Alice Scott in de particuliere kapel van het Bucking ham Palace zal worden gehouden, in plaats van in de Westminster Abdij. De hertog van Buccleugh was op één na de oudste Schotsche hertog en het hoofd van een historische Schotsche familie. In 1914 volgde hij zijn vader op als zevende hertog van Buccleugh en negende hertog van Queensberry. Uit zijn huwelijk werden drie zoons en vijf dochters

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 2