Gevonden en Verloren Verlost van lievig SPIT IN DEN RJG KLOOSTERBALSEM KEDK^SCHOOL Gewestelijk Nieuws Sport. Rechtszaken. Klaas de zoon yan den Molenaar Gemengd Nieuws Kleine Aties ANTON KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zondag 20 Oct. nam. 2 30 en nam. 7,30 uur HET HOLLANDSCH WIJFJE, Operette van E. Kalman. 0 FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 20 Oct. a s. om 2,30 u. groote middagvoorstelling van RIGOLETTO, Opéra in 4 bedrijven van G. Verdi. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 20 October 1935. Biervliet 9,30 uur Ds Vrijlandt. H. Avondmaal. Breskens 9.30 uur Ds W. H. Kelder Jr. 1.30 uur Zondagschool. 5.30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Cadzand 930, uur Ds Visser. Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snijdelaar. Nleuwvllet 9,30 uur Ds Derksen, Oogstpredikatie Oostburg 6,30 uur Ds van der Ven. Retranchement 9,30 uur Ds van der Ven. Overdracht van het orgel. Schoondijke i 10,— uur Ds Snijdelaar. Sluis. 10,uur Ds Beukenhorst. I St. Anna ter Muiden. 2,— uur Ds Beukenhorst. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 9.30 uur Ds Castelein. Groede 5.30 uur Ds Derksen. 0 Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. Dufour. rijen een begin worden gemaakt met den Koningin-Astridzegel. Deze ze- gel, met een rouwbandje omrand, zal een frankenwaarde hebben van 70 centiem, waarbij een surtaxe komt van 5 centiem bestemd voor het Belgische werk tot bestrijding van de tuberculose. AARDENBURG. 25-jarig jubileum- i Bij het zilveren feest van den heer E. S. Cuelenaere als leerkracht der i R.-K. Jongensschool en als organist der R.-K. kerk mocht de jubilaris zich verheugen in zeer veel belang- stelling. Te half 10 werd hem een heilige mis opgedragen. In een der versierde lokalen der R.K. Meisjes- 't school hield hij daarop receptie, i waar hij gecomplimenteerd werd i door het R.-K. Kerk- en Schoolbe- i stuur, dat hem een electrische kroon schonk en door afgevaardigden van het zangkoor, dat zijn leider een staande leeslamp aanbood. Van de schoolkinderen mocht hij een Parker vulpen en dito potlood in ontvangst nemen. Afgevaardigden der afclee- ling Oostburg van den Kath. Onder wijzersbond in het Bisdom Breda brachten bloemen. Behalve afge vaardigden van de Wit-Gele Kruis- vereeniging en van de T.B.C.-com- missie maakten heel veel ouders van I de gelegenheid gebruik het Hoofd der Jongensschool de hand te druk- ken. I Des namiddags werden de kinde ren onthaald op een vertooning der i poppenkast en goocheltoeren van den heer Williams uit Amsterdam. De kinderen, die daarbij buitengewoon genoten, ontvingen een versnapering. Aan huis werden den heer Cuele naere veel bloemen bezorgd. Zangkoor. I Alhier worden pogingen aange wend om te komen tot de oprich- :ing van een gemengd zangkoor, waarvoor de bekende musicus de heer J. Ros, zich beschikbaar gesteld heeft als leider op te treden. SCHOONDIJKE. Winkeliersvereeniging. Alhier is een winkêliersvereeniging vpgericht onder den naam „Door Eendracht Sterk". Het ligt wederom in de bedoeling, een winkelweek te organiseeren in de a.s. St. Nicolaasweek, te begin nen op 28 Nov. Het is te hopen, dat allerwege aan deze voor de gemeente zoo mooie instelling medegewerkt wordt. SLUIS. Door het oog van de naald. Eergistermorgen gebeurde alhier een ongeval dat wonder boven won der goed is afgeloopen. Een Bel gische auto kwam van de richting Kaai de Oude Kerkstraat inrijden, meldt de M. C. Ter hoogte van de R. K. Jongens school snelde toevallig een school jongen uit het pakhuis van V. de straat op, met het noodlottig ge volg, 'dat hij gegrepen werd door de auto. Hij kwam op den radiator terecht, waar hij een oogenblik be wusteloos lag. De auto was onmid dellijk gestopt en vervoerde den knaap, die enkele hoofdwonden had opgeloopen, naar den plaatselijken geneesheer. Kolendampvergiftiging. Een vriendin van zekere mej. V. ging, zooals ze gewoonlijk iederen dag placht te doen, Woensdag deze afhalen om een wandeling te maken. Tot haar gröote ontsteltenis bemerk te zij echter dat haar vriendin be wusteloos in de kamer lag. Zij waar schuwde de buren en een naaste bloedverwant, die vaststelden dat het hier een geval van kolendampver giftiging betrof. Vlug werden deu ren en vensters opengeworpen om frissche lucht toe te laten. Het ge lukte de bewustelooze weer tot be wustzijn te brengen. M. C. De Chineesche krab ook in het kanaal Sluis—Brugge. De heer J. F. Bauer te Sint Anna ter Muiden (gem. Sluis) zond aan „de Telegraaf" twee formidabele exemplaren van de Chineesche Wol- handkrab. Het blijkt, dat deze plaag thans ook is doorgedrongen tot de Zeeuwsche en Vlaamsche binnenwa teren. De heer Bauer deelt aan het blad mede, dat hij en de visschers Piet Gevaert en Janus Maas de krab ben thans geregeld in het kanaal Sluis-Brugge vangen. Verleden jaar werd slechts spora disch een exemplaar aangetroffen. Zij komen vooral des nachts en bij Z.O.-wind over land over Lapscheure (Belg. West-Vlaanderen) naar die streken wandelen, schrijft de heer Bauer. RETRANCHEMENT. Nieuw orgel. Zondag a.s. zal het kerkorgel in de Herv Kerk alhier, waarvoor mét Pink steren een welgeslaagde bazar is ge houden, in gebruik worden genomen. De firma Koch te Apeldoorn belastte zich met de plaatsing. Het instrument bestaat uit een oud, mechanisch werk en een nieuw gedeelte volgens het pneumatisch systeem Tezamen heeft het 9 registers. Ongetwijfeld zal de aanwezigheid van een pijporgel voor zien in een sinds lang gevoelde be hoefte. Voor het orgel-comité is het een voldoening, reeds zoo spoedig haar werk voltooid te zien. De heer C. Schijve van Oostburg verklaarde zich bereid, de eerste be speling te doen. Naar wij vernemen zal de bekende organist Blaauw uit Apeldoorn a.s. Maandagavond een orgelconcert geven, aanvang 7 uur. Uit de aard der zaak trekken de werkzaamheden van de beide orgelbouwers veler belangstelling. Actie tegen verplichte aanslui ting bij de Waterleiding Mij. Z.- VI. Dezer dagen is te Axel een druk bezochte vergadering gehouden tegen de verplichte aansluiting bij de N.V. Watedeiding Z.-Vlaanderen. Als spreker trad op de heer A. Th 't Gilde, lid van den gemeenteraad van Axel, die in 't kort een overzicht gaf van de lijdensgeschiedenis der waterleiding in deze streek en wees op het verzet, dat daar steeds tegen heeft bestaan. Het is er thans nog niet beter op geworden, zeide spr., en toch heeft de gemeenteraad het be sluit genomen tot toetreding zij het dan ook met de kleinst mogelijke meer derheid in een onvoltallige raadsver gadering. Ook in andere gemeenten, zojals Hulst en Terneuzen, bestaat dat verzet nog, ofschoon daar reeds vroe ger tot toetreding is besloten. De be woners hebben niet zoozeer bezwaar tegen de waterleiding, doch wel tegen de verplichte aansluiting. Zeker 80 a 90 pet. der inwoners is daar tegen. Ofschoon het besluit tot toetreding nu is genomen en intrekking daarvan niet waarschijnlijk wordt geacht, moet men toch niet stil zitten, zeide spr., doch onder de aandacht van de raads leden brengen, welk een groote meer derheid der bevolking tegen de ver plichte aansluiting gekant is. Dit kan men bereiken door het plaatsen van handteekeningen van gezinshoofden op lijsten, die dan aan den raad zullen worden gezonden. Hiertoe werd dan ook besloten, waarna een commissie werd benoemd, die de verdere actie zal regelen. Protest uit Zeeuwsch-Vlaanderen tegen hndbcuw-crisii-maatregeler. In het gebouw Het Centrum te Axel is een protestvergadering ge houden van kleine boeren, commis sionairs en veekooplicden. tegen de bestaande crisismaatregelen. Als spreker trad op de heer H. J. Colsen van Sluiskil, die een over zicht gaf van de kosten, die voor de verschillende steunmaatregelen aan landbouw en veeteelt reeds besteed zijn. zonder dat deze tot tevreden heid konden stemmen. Onze pro ducten van landbouw cn veeteelt wor den in het buitenland zeer goed koop van de hand gedaan, terwijl de bevolking hier het dubbele en meer moeten betalen voor de producten van eigen bodem. Komt men in België, dan ziet men overal in de winkels vleesch, spek en boter voor enkele franken per kilo aangeboden. Dat grieft de bevolking in Zeeuwsch-Vlaanderen en er dient dringend verandering te komen. In vele gevallen komt de steun niet op de plaats, waar hij het hardst noodig is. De kleine pachtboeren en commissionairs hebben moeilijke tijden te doorworstelen; de groot grondbezitters daarentegen varen er wel bij. We moeten protesteeren, aldus spr., tegen den steun, die aan de groote landeigenaren gegeven wordt, terwijl de kleine landbouwers in het gedrang komen. Het is niet te verwonderen, dat landeigenaren van over de grens hier hun grond bezit nog trachten uit te breiden en dat dan door Belgische arbeiders laten bewerken. Er dient krachtige actie gevoerd te worden tegen deze wantoestanden. Een groote grief bestaat ook tegen de talrijke ambtenaren en contro leurs, die meermalen een last zijn voor de kleine landbouwers en waar van velen niet het minste begrip schijnen te hebben van de taak, die zij te vervullen hebben. Spr. deed een beroep op alle bij de crisis maatregelen betrokken personen en organisaties, om krachtig mede te werken tot verbetering in deze toe standen. Tenslotte werd besloten om alle besturen van organisatie's op het gebied van landbouw, veeteelt en handel bijeen te roepen in deze streek en dahruit enkele afgevaar digden te benoemen, die met een vast omlijnd plan de bezwaren en grieven uit de Zeeuwsch-Vlaamsche landbouw- en handelskringen ter kennis van de regeering zullen bren gen. BRESKEN3. Gevonden Een Rijwielbelastingmerk. Inlichtingen ter Secretarie. VOETBALLEN. Uitslagen van Zondag 13 October. Z. V. B. Ie klasse C. SchoondijkeHoofdplaat II 3—3 Groede—Oostburg II 2—0 2e klasse D. Oostburg IIIGroede II 41 S. C. D. Biervliet II 3 0 Wedstrijdprogr. voor Zondag 20 Oct. K. N. V. B. 3e klasse A. SluiskilTerneuzen II. Hulst - Oostburg. BreskensHoofdplaat Axel—Oranje. Z. V. B. Ie klasse G. Hoofdplaat IIBiervliet. Turkeije—Schoondijke. 2e klasse D. Breskens III—Biervliet II. Oostburg III—Turkeije II. S. C. D.—Groede. In de 2e klasse D. is alsnog op genomen Schoondijke II. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van heden 18 Oct. De volgende vonnissen werden uit gesproken Verboden invoer van paardenD. door N. Kannegieter. 65. Plotseling verlichtte een rossig schijnsel zijn donker kamertje. Klaas zat verstijfd van schrik in zijn bed. Dat was 't geweest waarvan hij wak ker was geworden. Zouzou de molen van vader in brand staan? Door deze gedachte kreeg hij weer zijn bezinning terug en vloog het bed uit naar het raam. Hij. tuurde door den donkeren nacht. Nee, ge lukkig! de molen stond daar nog fier en recht als een sterke reus. Maar zijn schrik nam toch weer toe toen hij een groote vlam zag komen uit het dak van een naburig huis. A. D., 32 jaar, arbeider te Cadzand, f 50 s 20 d. hechtenis. Uitlokken van verboden invoer van paarden J. d. H., 35 jaar, paarden handelaar te Cadzand, vrijspraak. Waaghalzerij op een motorfiets Woensdagmiddag is op den Rijks- #feg tusschen Doorn en Driebergen een ernstig ongeluk gebeurd. In de nabijheid van het terrein, waar de kermis zou worden geopend, gaf de circa 20-jarige jongeman R. v. K„ af komstig uit Doom, ten aanschouwen van een talrijk publiek, levensgevaar lijke staaltjes van rijkunst op een race motor te zien. Hij joeg met zeer groote snelheid over den weg, klom onder het rijden op de benzinetank en ging dan met uitgespreide armen rechtop staan. De kermisklanten, onder wie er waren die met een motor tegen een rechtopstaanden wand plegen te rijden en die dus we) iets gewend zijn, waren diep onder den indruk van de pres taties van den jongeman en moedigden hem aan. Fotografen begonnen hun lenzen op hem te richten en hoewel van K. steeds nerveuzer werd, drong men er bij hem op aan het kunststuk voor de vierde maal te herhalen om gelegenheid te geven een goede foto te nemen. Met razende snelheid kwam van K. aanstuiven, ging op de tank staan, doch toen begon de motor te slingeren en plotseling schoot het voertuig onder den berijder uit, waardoor deze voor over op de straat viel. De motor reed voort in de richting van hat publiek, dat zich echter tijdig uit de voeten wist te maken. De eerste hulp werd verleend door dr. Le Heux, die het slachtoffer, dat een zware herschenschudding hadjop- DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM „Ziezoo, dat is achter den rug, van mijn SPIT ben ik fijn afl was de verzuchting, die ik slaakte, toen ik na het gebuik van 2 potjes Kloosterbalsem finaal van mijn spit af was. Niet staan, niet zitten, niet liggen te kunnen en toch vooruit te moeten om de boterham te verdienen. Door de vreeselijke spit, die in mijn stuit begon en door mijn geheele rug trokwas ik hulpeloos als een klein kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den geneeshrachtigen Kloosterbalsem aan wendde, begon mijn genezing. En nu heb ik in geen 8 maanden meer een aanval gehad." j Zw te A AKKER'S ORIGINEEL TER INZAQe „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pjjnlyke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'ƒ2 ct. en f 1.04 66. Het was het huis van de dro gisterij van Mijnheer Nagelkruid. Klaas begon weer normaal te den ken er, dacht: ..Hier moefik helpen, want ik zie nog geen mensch op straat". Hij schoot haastig zijn klee- ren aan en ging de trap af, pakte de brandmeesterspe; van zijn vader van de kapstok af en ging naar buiten. Zoo voelde hij zich nu net als vader, hoofdman van de brand weer. Hij holde naar het kerkplein en haalde uit de kerkpoort de lan taarn, die altijd bij brand bovenaan den kerktoren werd opgehangen. geloopen en bewusteloos was, per ziekenauto naar zijn woning liet ver voeren. Zijn toestand is vrij ernstig. Hoe men te Harrar een slavin koopt. Een Engelsche journalist, die te Harrar vertoeft, het hoofd kwartier van het Zuidelijk opperbe vel der Abessiniërs, heeft zeker bij gebrek aan oorlogsnieuws, eens on derzocht, hoe het nu eigenlijk stond met den slavenhandel. Hij was tevoren in Harrar ge weest, daarna naar Addis Abeba ge gaan en toen weer te Harrar terug gekeerd in den tijd, waarover ook Stallings geschreven heeft, toen men achterlijk was met het betalen van de troepen en hun aanvoerders. Hij vertelt, dat door Eet uitblijven van de betalingen de soldaten en de po litie tot diefstal, corruptie en chan tage overgaan. Zijn tolk had hem verteld, dat de hoofden en ambtena ren zoon geldgebrek hadden, dat velen hun lijfslaven verkocht hadden om voedsel of andere levensbehoef ten te koopen. Dit bracht hem op het idee te trachten zelf een slavin te koopen. Men mag in Abessinië niet erg op de hoogte zijn van wat er in de Westersche maatschappij omgaat, dat de slavernij tot de verboden za ken behoort, heeft men er langza merhand wel ervaren en men is er dus niet erg op gesteld de blanken daarin te betrekken. Om gewin doet men echter veel, maar de zaak moest in stilte en met tact worden afgewik keld. 's Avonds werd de journalist ontvangen door den slavenhandelaar, die ondanks het risico beloofde de zaak tot stand te zullen brengen. Wij laten nu verder het verhaal van den journalist volgen. „Den volgenden ochtend kwam hij in mijn hotel en verzocht mij hem te volgen op .een afstand van onge veer 30 M. en er goed op te letten, dat de politie ons niet volgde. Harrar bezit, in tegenstel.ing met de andere steden van Abe-sinië. een bekoring en atmosfeer, zooals men die in steden in Marokko en Egypte vindt. Het is dan ook gebouwd door Egyptenaren. De heele plaats is een netwerk van nauwe straatjes tusschen hooge muren en mijn gids leidde mij door deze winderige steegjes, nu en dan stilstaand om zich ervan te overtui gen, dat niemand ons volgde. Hij was zoo bang, dat hij volle twintig minuten er voor noodig had om zijn „toekoel" (hut) te bereiken. Zonder de rook van het houtvuur zou de atmosfeer van de toekoel ondragelijk geweest zijn. Zij werd voor alle doeleinden gebruikt, voor slaapkamer, eetkamer en badkamer. Er lag geen kleed qp den grond; er was geen bedekking van wat voor aard ook. Overal, op den vloer, en op de muren krioelden zwermen en zwermen vliegen. Nu begon het moeilijke gedeelte van het zaken doen. Wij moesten de prijs vaststellen, die bleek aan zienlijk te zijn gestegen sinds den vorigen dag. Ik wist, dat mijn beurs niet toe liet, dat ik een maagd kocht; voor deze moet men een groote som gelds (hoogffl Prijs f0 40. (JitslultL||i Te koop: Lux^vrolet '28, 2-deurs, in g( rieven onder no. 2 Buread. Voor Schrijf be deelig adres: J M 66 Zuidzande voor- EUW betalen. Daarom hem, dat ik slechts f 3 The- resia-daalders) k<|nake- laarsloon. Gedurende ten ir pin gelde, argumentet ie hij. Toen zei hij, plot: dat ik niet meer er genoegen mee slavin zou brengc Vier pond een menschelijl'; rend, at hij mijn voor toch was ik hevig telei n het meisje aan haar eester werd voorgesteld, Ze was een verfceisje, leelijk zelfs in dit voor uitstekende en o tan den. Om te bewijzen rans actie echt was, k kwi tantie, geschreven isch". Aangehouden. e te Deurne heeft aan e 32- jarige Nederlandej jende in de Stationstra idaal. Hij had tijdelijk ge kozen aan de Lack eurne bij Antwerpen, wa bezig hield met vervalscl jende geneesmiddelen, di ek in den lande vonden, evens een grooten voorr; i, die den naam van het :1 ver meldden, in zijn pro duct, dat hij verkol groo- tendeels uit fijn k S. is ter beschikking vj [ie te Antwerpen gesteld Ernstig ongeluk- nnen- komenvaneen stooijmui- den is Woensdaga rnstig ongeluk gebeurd. A k zijn bij het binnenkome 1 jon gens aanwezig, die iepen springen, vaak ah niet gemeerd zijn. Zoo ook Woensdenll- jarige jongen, een mevr. de weduwe Velclhuieen van de schepen, kun en raakte tusschen ts be kneld. Men bevrijengen, die er ernstig aan t< dok ter constateerde, da je in wendige kneuzinge eloo- pen. Door de eerste 1 eluk- ken werd de jongei juder- lijke woning vervoe j een uur later is overledi Een van de vïerli |n. Dinsdagmiddag is G udste van de vierling, v; tpaar Harmsworth plotse den. De kinderen jvarei loopt door dominee Parket ech ter in hun beide wii blij ven liggen, toen eers een verandering in G stand constateerde. Prof. 1 g die de vierling ter wei elpen brengen werd onmi waar- schuwd en heeft n<f uur door toediening va ge tracht het kereltje m te houden maar het lich geer de niet en het leven er de behandeling heen. Gt uur oud geworden. De in de drie broertjes Albert i Al fred was goed en ming hoopt hen alle dri leven te kunnen houden, voor George's dood was eken- huis uit naam van ische firma een kinderwa b een vierling bezorgd wa ts de drieling wat meer rui aden. Moeder Harmswoi 1 kin dertjes niet zelf vo haar oudsten slechts een :zien, maar zij was heel f lipro fessor haar het overli telde. Vader kwam kort zijn werk en is bij zijn vi a zit ten tot haar tranen g aren. Wekelijkscl en Beurti BRESKENS - RO' Vertrek van; Breskens iederen ZJur; Rotterdam iederen Ijur. Aankomst Breskens; Woensdag Vlug en goedkoop Telefoonnu: Breskens 76. Rottl96.

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 2