Klaas de zoon van den Molenaar maC^SCHGDL Gewestelijk Nieuws Sport. Rechtszaken. Gemengd Nieuws 63 door N. Kannegieter. KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Donderdag 17 Oct. nam. 7,30 uur DE DUIZELING, boelend tooneelspel van Ch. Méré. Zondag 20 Oct. nam. 2 30 en nam. 7,30 uur HET HOLLANDSCH WIJFJE, Operette van E. Kalman- AARDENBURG. Zilveren feest. Woensdag 16 October zal de heer E. S. Cuelenaere den dag gedenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad als leerkracht der R.-K. jongensschool en als organist der R.-K. kerk. In een der versierde lokalen der R.-K. meisjes school zal gelegenheid gegeven worden den jubilaris te complimenteeren. SLUIS. Benoeming. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.-K. Meisjesschool alhier in de vacature mej. Diericx, mej. I. ten Hacken te Vlissingen. Nadat in den loop van de laatste maanden verschillende min of meer geslaagde pogingen van dien aard hadden plaats gehad, heeft men het nu weer geprobeerd bij de Coop. Zuivelfabriek „Neerlandia" te Bun schoten. Het schijnt den heeren inbrekers bekend te zijn geweest, dat zich in de kluis een bedrag van f 12.000 bevond, ter uitbetaling van verschil lende veehouders. Hierop hadden zij het gemunt. Doch zij zijn niet han dig genoeg te werk gegaan, want zij hebben het slot zoodanig uit el kaar laten springen, dat de kluisdeur niet open te krijgen was. Zij zijn dus met leege handen vertrokken. Maar de mogelijkheid is volstrekt niet uitgesloten, dat zij hun geluk het volgend jaar nog eens zullen probeeren. Dit was namelijk reeds de tweede maal; dat zij de fabriek met een bezoek vereerden. Verleden jaar November heeft men namelijk ook reeds een poging ge waagd, toenmaals met een zuur stof-snijapparaat echter eveneens tevergeefs. Misschien echter geven zij het nu wel op, indachtig aan het woord van den ouden Vondel: „Waar niet te winnen valt, is 't ijdel dat men strijdt, 0 Dit is niet de opvatting van onzen nationalen schaak-kampioen, Dr. Euwe, die in een Zwaren, zij het dan onbloedigen strijd is gewik keld met den wereldkampioen dr. Aljechin. Van de tot dusverre ge speelde vier partijen heeft hij er, jammer genoeg, drie verloren en één remise gemaakt, zoodat de stand thans "is 3V2 lVa ten gunste van zijn tegenstander. Maar ook al slaagt hij er niet in, zijn tegenstander te verslaan, dan zal men toch van hem kunnen getuigen dat hij met eere heeft verloren. Ook de erfgenamen van lie mil- lioenen van Neeltje Pater schijnen het niet met Vondel eens te rijn. Zij hebben dezer dagen een groote vergadering belegd, waarop onge veer 750 liefhebbers verschenen. Er zouden belangrijke documenten ter tafel komen, die licht in de zaak moesten brengen en ook wat schot. Maar het eind van het lied was, dat niemand de documenten in kwestie te zien kreeg en iedereen naar huis ging, even wijs als hij gekomen was. Men heeft nu besloten, een ver- eeniging op te richten, waarvan het lidmaatschap open staat voor alle vermeende erfgenamen. Zoo neemt de zaak een genoeglijke wending. Als er voorloopig geen millioenen te deelen zijn en daar ziet het niet erg naar uit kan deze vereeni- ging zich om te beginnen verdienste lijk maken door het geven van too- neeluitvoeringen, met dansen na. Bij dit laatste vermaak zal dan de ver maarde dans om het .gouden kalf ongetwijfeld op den voorgrond staan. 0 De N.S.B, heeft den veelbespro ken landdag, in Den Haag gehouden een evenement, dat van bepaalde zijde niet zonder zorg tegemoet werd gezien. De vrees der eenen, en de hoop der anderen, dat het op on geregeldheden, zoo niet .erger zou uitloopen, is teleurgesteld. Alles is in volmaakte 01de verloopen, dank zij de goede organisatie van de po litie. Laten wij ons er over verheugen, dat ook deze berg der bezorgdheid een muisje heeft gebaard. Uit de rede van Ir. Mussert willen' wij alleen een enkele zinsnede aan halen uit dat gedeelte, waar hij het heeft over den oorlog in Afrika. „Moeten wij Engeland helpen aan nog meer petroleum of aan nog meer katoen?" vraagt hij. „Moeten wij Frankrijk helpen aan het be houden van zijn winstgevenden spoor weg, moeten wij Japan helpen aan het behouden van zijn katoencon cessies en invloed in Abessynië, moe ten wij de negers en Arabieren hel pen aan de vernedering van een blank volk, moeten wij Rusland hel pen aan een oorlog in Europa, aan de overwinning van het communis me? Mijn antwoord is: Neen, nimmer, nóóit I Nu is het aan ons om te zeggen: geen man en geen cent. Sterker nog: ieder, die het Ita- liaansch-Abessijnsche conflict wil overbrengen naar Europa, wil uit breiden over Europa, of dit ge schiedt binnen of buiten Genève, be gaat een misdaad tegenover Europa, ja, tegenover het geheele blanke ras", IJZENDIJKE. Winkelweek. Op 19 October a s. zal de achtste winkelweek alhier geopend worden, waaraan door 28 winkeliers wordt deelgenomen. De winkeliersvereenl- ging „Ons Belang" zorgt ook voor muziek op 20 Oct. door „Geduld Overwint" en op 27 Oct. door „Har monie" van Biervliet op de muziektent op de Markt. SLUIS. Aangehouden. Wegens het vervoer van brood uit België, dat niet van het verelschte zegel was voorzien, is alhier aangehou den een zekere de F. M. Crt. Intrekking van 10- en 20- francsstukken en van 20- francsbiljetten in België. De B.B.N., Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland, deelt me de: Zooals bekend, worden de nikke len 10- en 20-francsstukken in België uit den omloop genomen. Als uitersten termijn werd oorspronkelijk 31 Augustus 1935 aangegeven. Overwegende, dat het, speciaal in het belang van de buitenlandsche toeristen, gewenscht is, den termijn van geldigheid van genoemde stuk ken te verlengen tot na de sluiting van de algemeene wereldtentoonstelling te Brussel, is nu bepaald, dat de nikkelen 10- en 20-francsstukken tot 30 November a.s. hun geldigheid behouden. Nu in voldoende hoeveelheid zil veren 20-francsstukken zijn uitge geven, zullen de 20-francsbiljetten eerlang buiten omloop worden ge steld. Hoewel nog geen datum voor deze intrekking is vastgesteld, wordt het publiek aangeraden, deze biljetten, die legen andere muntwaarde bij de kassen van de Nationale Bank, van de Rijksrekenplichtigen en van de Nationale Maatschappij van Bel gische Spoorwegen .kunnen worden ingewisseld, niet langer te bewaren. Breskens I Terneuzen I 37- Breskens is er niet in geslaagd de volgende ronde voor de K.N.V.B.- beker te bereiken. De 2de klasser Terneuzen I toonde zich de meerde re, wat de uitslag dan ook duidelijk weergeeft. Toch heeft Terneuzen I meer tegenstand gekregen dan ze misschien verwacht hadden. Na een bijzonder goed gespeelde eerste helft leidde Breskens zelfs met 3—2. Aanvoerder Ritico wint de toss en kiest de zon in de rug. Er zit dadelijk flink gang in het spel en midvoor Verduijn weet dan ook spoe dig Breskens de leiding te geven. Even later voert Oosterling de voor sprong tot 2—0 op. Terneuzen trapt af en na een schitterende voorzet kopt de midvoor in (2—1Het spel golft snel op en neer. Voor Bres kens wel wat te snel maar voorlopig geven onze jongens nog goed partij. Hun enthousiasme wordt echter aan merkelijk bekoeld als Terneuzen de stand gelijk njaakt met een zo zui ver buitenspeldoelpunt dat iedereen verbaasd is over de toekenning van dit doelpunt. De tanden op elkaar, gaat Breskens met vlugge aanvallen op het doel af en werkelijk als Neuféglise er doorglipt en een pracht kans krijgt, geeft hij de bal keurig aan de nóg beter opgestelde Ver duijn die Breskens de leiding her geeft 3—2. Terneuzen doet wat hij kan maar onze verdediging met Ritico en Erasmus aan het hoofd slaan elk gevaar af. Na de rust weet de middenvoor van Terneuzen de stand op 33 te brengen. Breskens tracht weer in de aanval te komen maar de vermoeidheid laat zich steeds meer merken. De verdediging voor de rust zeker en trapvast krijgt de bal niet meer weg. Terneuzen weet dan regelmatig de stand tot 3—7 op te voeren. Politierechter te Middelburg Zitting van Dinsdag 15 Oct. D. F., 19 jaar, venter te Biervliet, werd ten laste gelegd dat hij op 11 Augustus j.l. te IJzendijke C. L. Swar- telé op zijn hoofd heeft geslagen. Eisch 1 mnd. gev. straf, uitspraak 14 d. gev. straf. J. P. d. M„ 35 jaar, huisvr. van M. C„ te Breskens, werd verdacht dat zij op 18 Augustus j.l. Johanna Buijsse heeft beleedigd. Eisch f 10 s 5 d„ uitspraak idem. Th A. B„ 34 jaar, landbouwer te Hoofdplaat, werd ten laste gelegd dat hij op 24 Augustus j.l. R. Inghels te IJzendijke heeft beleedigd. Eisch f 10 s 5 d., uitspraak idem. W. F. v. C„ 24 jaar, arbeider te Retranchement, werd beklaagd dat hij op 25 Augustus j.l. A. P. de Ridder te Knocke heeft geslagen. Eisch f 15 s 10 d„ uitspraak idem. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: Gedurende de maand Sept. werd op spaarbankboekjes te AARDENBURG. Ingelegd f 10763.08 Terugbetaald f 23843.43 Minder ingelegd dan terug betaald f 13080 35 Aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 4. BRESKENS. Ingelegd f 64408.32 Terugbetaald f 88656.27 Minder ingelegd dan terug betaald f 24247.95 Aantal nieuwe boekjes bedroeg 26. OOSTBURG. Ingelegd f 6107.45 Terugbetaald f 14490.59 Minder ingelegd dan terug betaald f 8383.14 Aantal nieuwe boekjes bedroeg 1. SLUIS. Ingelegd f 6198.— Terugbetaald f 10101.97 Minder ingelegd dan terug betaald f 3903.97 Aantal nieuwe boekjes bedroeg 3. IJZENDIJKE. Ingelegd f 19522.25 Terugbetaald f 12970.77 Meer ingelegd dan terug betaald f 6551.48 Aantal nieuwe boekjes bedroeg 4. Wat aan de Brusselsche tentoon stelling vooraf ging. De Brussel sche correspondent van Horecaf schrijft in het blad van deze ver- eeniging: Weet u, wat aan de Brussel sche tentoonstelling voorafging? Ten minste7 jaren van voorbereiding, de eerste 2 jaren een meer zijde- lingsche (een soort verkennings tocht) en de laatste 5 jaren, directe, intensieve voorbereiding. Een paar grepen uit deze 5-jarige intensieve voorbereidingsperiode mo ge dit nader verduidelijken. De ge meente Brussel, de allereerste be langhebbende, wist, na veel beraad en onderzoek, eigenaresse te worden van een geschikt terrein, groot pl.m. 125 H.A., waarop nu de tentoon stelling gehouden wordt en dat na de tentoonstelling zal worden geëxploi teerd als bouwterrein enz. (een ge heel nieuwe stad). Een vaste zake lijke waarborg was dus gevonden. Toen werd een uitvoerend comité 63. Klaas klakte met zijn tong en het ezeltje drong door de menigte men- schen heen en rende naar de molen. Nog lang hoorde Klaas brullen van lachende menschen in zijn ooien klinken en zag hij nog een heelen tijd het lange gezicht van den armen veldwachter voor zijn oogen. Grauwtje werd op stal gezet en kreeg een plaatsje naast groote Ma- nus. Hij kon voorloopig nadenken over zijn merkwaardige intrede in zijn tegenwoordige woonplaats Den Burg, waar alle menschen hem nu reeds kenden. („Maatschappij zonder winstgevend Doel") gesticht, met den burge meester van Brussel als voorzitter. Dank zij o.a. krachtigen millioenen- steun van de gemeente en de op brengst van een permanente, zeer populaire tentoonstellingsloterij, kon reeds in 1930 met de eerste grond werken begonnen worden. De eer ste spade heb ik zelf mede in den grond gestoken. Reeds toen begon men met een grootsche reclame voor de „Wereld tentoonstelling 1935". Op alle open bare gebouwen, op de aanplakkasten enz. enz. vond men deze reclame terug. Zij verspreidde zich geleide lijk over het geheele land. Ook in het buitenland werden aan spoor wegen en op de zeebooten reclame biljetten opgehangen en verspreid. Belangrijke internationale bladen en tijdschriften, tot zelfs in Azië en Ned.-Indië toe, hadden reeds ad vertenties der „Worlds' fair 1935". Terwijl langzamerhand de gebou wen en paleizen uit den grond ver rezen (2 jaren geleden) maakte o.a. de Nationale Spaarkas een buitenge woon practische reclame voor de tentoonstelling. Als men op het boek je ging storten, of geld ging terug halen, werd in het boekje een af fiche gelegd, waarbij de spaarders werden aangespoord een sommetje te sparen voor de tentoonstelling. Een betere en practischer reclame was wel niet denkbaar en zeker ligt in deze reclame voor een niet gering gedeelte het geheim van het enor me succes van deze onderneming, ook in binnenlandsch opzicht. Twee jaren geleden begon men met de uitgave van een prachtig' geïllustreerd maandblad, in een tot heden hier te lande nog niet ge kend procédé. Vijftig duizend exem plaren werden elke maand in bin nen- en buitenland verspreid. Reeds ongeveer 1 jaar vóór de opening der tentoonstelling, kon het publiek op Zondagen de terreinen gaan bezichtigen tegen entrée van 1 fr. Die 1 frank zwol aan tot mil lioenen. Herdenking van koning Alexander. In verscheidene Fransche provin ciesteden hebben plechtigheden plaats gehad ter herdenking van wij len koning Alexander van Zuid- Slavië, die verleden jaar in Marseille is vermoord. De oud-strijders leg den kransen en bloemen neer aan den voet van oorlogsmonumenten. De betoogingen waren vooral in drukwekkend te Bordeaux, Lyon en Marseille. In de laatste stad namen de Poilus uit het Oosten aan de plechtigheden op het Servisch militair kerkhof deel en de consul van Zuid-Slavië legde bloemen neer bij het gedenkteeken dat is opgericht ter herdenking van de dooden in het Oosten en in ver verwijderde landen. 64 64. De molenaar en de bazin waren blij Klaas weer bij zich te hebben. Hij werd vroeg in bed gestopt, na dat hij eerst als een echte jongen zijn buikje rond had gegeten. Wel dra sliep hij in en werd midden in den nacht wakker door een vreemd gevoel. Zijn kamertje had maar een raampje en hierdoor kon men uit kijken over het heele dorp Den Burg. Bij mooi weer kon hij de zee nog zien. Maar nu was alles donker. Klaas zat rechtop in zijn bed en streek eens langs zijn voorhoofd. Vreemd, waar was hij wakker van geworden? Een gierende stormwind waaide over hun huis en namen eenige dakpannen mee. Maar daar werd hij anders nooit wakker van, want storm en wind was hp wel gewend aan deze kustplaats. Door trein gegrepen op onbewaak- ten overweg. Zaterdagmiddag om streeks 12 uur passeerde de land bouwer Nijboer uit Rouveen met zijn wagen den onbewaakten over weg bij het station Staphorst. Hij werd door den trein uit Meppel ge grepen. Man en paard werden op slag gedood. De wagen werd geheel vernield. Clandestien vervaardigen van ster ken drank. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de rijks- en gemeentepolitie, in samenwerking met commiezen der belastingen en accijnzen een inval gedaan in de woonschuit van den werkloozen land arbeider B. M„ onder de gemeente Leimuiden. Men verdacht er M. reeds gerui- men tijd van, dat hij zich bezig hield met het clandestien vervaardigen van sterken drank. Dit vermoeden bleek juist te zijn, want in de woonschuit vond men o.m. een distilleerketel en andere voorwerpen, welke aanwij zingen gaven, dat men hier te doen had met een geheime distilleerderij. Een en ander is in beslag geno men. Tegen den woonschuitbewoner is proces-verbaal opgemaakt. Kind door een auto overreden en gedood. Het 6-jarige zoontje van de familie van de Weegh te Raalte, dat Zondag op een wagen had mee gereden, werd, toen het plotseling den Almeloscheweg overstak, door een auto overreden. Ernstig gewond is het kind naar het plaatselijke zie kenhuis vervoerd, waar het aan de verwondingen is overleden. Auto geslipt. Maandagmiddag is op de Mooksche Baan nabij Mook een auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee Amsterdammers ernstig ge wond zijn. Een tweepersoonsauto, komende uit de richting Venlo en rijdende in de richting Nijmegen, is, terwijl met vrij groote vaart gereden werd, vermoedelijk tengevolge van plotse ling hevig remmen, geslipt en eeni ge malen over den kop geslagen. Beide inzittenden, twee heeren van omstreeks 40-jarigen leeftijd, zekere D. Luza en D. Nord uit Amsterdam, werden gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. De auto is geheel vernield. Jachtongeluk. Zaterdag is bij Wijster in de gemeente Bellen een jachtongeluk gebeurd. Tijdens een klopjacht op het landgoed „De Vosse- berg" hadden jagers en drijvers zich na een drift juist weer verzameld, toen een der jagers het geweer ontviel en een schot afging. De jachtopziener J. Palts en een drijver, J. Bouwmeester, beiden uit Wijster, kregen van dichtbij het volle schot in het onderbeen. Zij werden naar het ziekenhuis teHooge- veen overgebracht. Hun toestand was niet ernstig.

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 2