BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. AKKERsKIOQSTERBALSEM Wat hebben we bet toch goed! De van ouds beroemde en beproefde Akkers Kloosterbalsem Verschijnt iederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens FEUILLETON Het Parelsnoer. Een nieuw systeem van auto-tractie. Buitenland 45ste Jaargang Vrijdag 11 October 1935 Nummer 4076 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25 Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer (0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Heerlijk is het, om na een wande ling door de donkere straten, die glimmen van den regen, terwijl de bladeren door den Herfststorm van de boomen gerukt worden, thuis te komen, in de beschuttende warmte van de kamer, waar de gordijnen dicht getrokken zijn, en de lampen branden Alle schaduwen uit de verre hoe ken worden door het licht wegge vaagd. Een greep naar de knop van het electrisch licht en een vre dig licht verspreidt zich in de ka mer I Met een tevreden zucht laten we ons dan in een leunstoel vallen en warmen ons aan de kachel, die een behagelijke warmte verspreidt. Daar hangt de lamp boven de eet tafel, waar omheen de familie 's avonds zit. Een stralend licht schijnt op de tafel, op de gezichten. Er wordt gelachen en gepraat en ver teld, wat iedereen gedaan heeft dien dag. En het is goed, om zoo bij elkaar te zitten, en te weten: bui ten is het nu onbehagelijk wat is het heerlijk om zoo gezellig bij een te zitten I Welk een voorrecht I Maar beseffen we wel ten volle, hoe goed we het hebben? Misschien heeft een van ons vrienden of fami lie in andere landen wonen in landen, waar het moderne comfort nog ten eenenmale ontbreekt, en voorloopig ook wél ontbreken zM Kwam daar voor kor. niet net een brief van een neef, die met vrouw en kind op een farm in Zuid-Afrika woont en ons nu vertelde van zijn leven daar ginds, in de eenzaam heid? „Eiken avond," schreef hij, „wan neer we hier om de petroleumlamp zitten, denken we aan jullie, in het verre Holland. Wat goed hebben jullie het toch, wat betreft vele din gen I We kunnen het ons hier nauwe lijks voorstellen hoe dat is, om even een knop om te draaien en dan opeens licht te hebben I Wat weten jullie van een petroleumlamp? Het vullen ervan, en het nakijken van de pit en het dagelijks reinigen, zoodat er geen zwarte walm opstijgt uit de cylinder?! Ik geloof dat er een beduidend verschil bestaat tus- schen jullie leven in het oude Euro pa en het onze hier in Afrika: het heele leven is als een petroleum lamp en electrisch licht Eigenlijk is het heel goed wanneer we zoo af en toe eens merken, hoe gemakkelijk ons het leven gemaakt wordt I Petroleumlamp I En eigenlijk hoeven we niet hee- lemaal naar Afrika te gaan, om in aanraking te komen figuurlijk ge sproken! met een petroleumlamp. Op afgelegen boerderijen en in het buitenland in de bergen zijn ze nog wel te vinden. En het is dan wilt gezellig om bijeen te zitten, beschenen en verwarmd door zoo'n lamp! We wonen in de stad. En we hebben in alle kamers van ons huis. electrisch licht. Maar ondanks dat hebben we tóch nog een petroleum lamp. We hebben hem al eens af en toe gebruikt, namelijk wanneer er iets aan het electrisch licht ha perde. En we vinden het allemaal pret tig, wanneer de oude lamp te voor schijn gehaald wordt en we weer, zooals in Grootmoeders tijd, bij de petroleumlamp zitten 82. Roman van H, COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door A. VUERHARD-BERKHOUT 0 „Ze is heel vriendelijk en ziet er verbazend knap uit. Kolossaal de gelijk en deftig. Ik had me haar heel anders voorgesteld. Ik zal haar in ieder geval dikwijls inviteeren. Je kunt met haar voor den dag komen, ze heeft iets bijzonders," dacht hij. Aan tafel prees hij het maal over matig. Zoo goed had hij nog ner gens gedineerd, beweerde hij en on danks de eenvoudige omgeving vond hij alles „nobel". Frieda's houding tegenover hem was eenvoudig en natuurlijk, zooals ze altijd was, en instinctief voelde mijnheer Berger, dat achter die fijne, stille manieren ware goedheid verborgen lag. Max Berger vond het huis heel o Autobus met eigen electrische krachtinstallatie. De AEG brengt sinds kort een nieuwen dieselelectrischen omnibus, die zijn energie echter niet van een bovengroridsche draadleiding be trekt, maar van een eigen dieselmo tor, die door middel van een aan- sluitenden generator den stroom le vert. De dieselelectrische omnibus, is dus een electrisch gedreven voer tuig, dat voor zijn eigen drijfkracht zorgt, met behulp van een kleine dieselcentrale. Als drijfkracht voor den generator, die den stroom op wekt, dient een dieselmotor. Dit voertuig, dat tot stand kwam door samenwerking van de AEG met de Berliner Verkehrsgesellschaft (BVG), verschilt uiterlijk niet van de mechanisch gedreven omnibus met den gebruikelijken motor met drie versnellingen, zooals bij alle auto's. De nadeelen van deze mecha nische overschakeling vervallen bij de electrische overschakeling echter geheel. Er heeft geen trapsgewijs versnellen plaats gepaard gaande met groote verschillen in het toerental van den motor, zooals de betrekke lijk ruwe methode van het afwisse idyllisch en na tafel maakte hij met zijn meisje en haar vader een wan deling naar Solitude. „Jammer," zei hij, toen hij het zag liggen, „ik zou dat ding ook gekocht hebben, als het nog tekrij gen was. Het is een aristocratisch gebouw jammer, Ursula daar zouden we heerlijke vacanties heb ben kunnen doorbrengen. Het is ge schapen voor een gelukkig paar". 0 Ursula en mijnheer von Dorlach hadden met Max Berger afgespro ken elkaar den volgenden dag in het Eibseehotel te ontmoeten. Ursula ging dus al vroeg in den morgen naar Solitude om het den chauffeur te zeggen. Ze vond hem in de garage bezig met het schoonma ken van den auto. „Morgen chauffeur". „Goeden morgen, freule". „Wil je over een uur mijn vader en mij naar Eibsee rijden. We gaan daar met mijn aanstaande dineeren". De chauffeur richtte zich haastig op. „Dat zal vandaag niet gaan. freule". Ursula keek hem verbaasd aan. „Waarom niet?" „Omdat onze mijnheer van mid lend uit- en inschakelen van de draaiende tandraderen steeds met zich meebrengt. Bij de electrische overbrenging echter, die volkomen gelijkmatig gaat, ontstaan geen rus ten bij het overschakelen, die het aanzetten en het versnellen onder breken. Hierdoor verkrijgt men een hoogere gemiddelde beginsnelheid en dus sneller reizen, bij een zelfde prestatie en verbruik van den motor. Voor het moderne groote stadsver keer, dat aangewezen is op het zoo snel mogelijk vrij baan maken, is dit van .doorslaggevende beteekenis. Bovendien is het vervallen van de schokken bij het aanzetten aange naam voor de passagiers. Doordat de dieselmotor steeds met een zelfde toerental loopt en de schokvrije elec trische overschakeling hem spaart, heeft hij een langere levensduur. De capaciteit van den motor in het nieuwe voertuig bedraagt 110/120 P.K. bij 1500 omwentelingen per mi nuut. Zooals gewoonlijk is hij in het voorste gedeelte van het chassis on dergebracht. Met een elastische kop peling drijft hij den achter hem op rubber liggende generator aan. De gewonnen energie wordt van den ge nerator naar den daarachter aanslui tende electrische rij-motor geleid. Deze brengt door twee kardanassen de beide achterassen van den wa gen in beweging, over een differen tiaal voor elke achteras. De rij-motor ontwikkelt 90 K.W. per uur, waar door de wagen een maximum-snel heid van 60 K.M. per uur verkrijgt. Het vermogen van den generator bedraagt 80 K.W. bij 365 volt. Bijzonder eenvoudig is de bedie ning van het nieuwe voertuig. Daar de koppeling vervalt zijn slechts nog twee voetpedalen te bedienende gaspedaal voor den dieselmotor en de rem. Vóór het wegrijden wordt een kruk, die men gedurende den rit niet verstellen kan en slechts bij den vrijloop van den dieselmotor door middel van een knop kan ge bruiken, in den vooruit- en achteruit- of nulstand gezet. De wagenbestuur der heeft dus niets anders te doen dan, na het aanzetten van den diesel motor en het inschakelen van de rij richting, het gaspedaal in te druk ken. Mgj denzelfden voet bedient hij ook het rempedaal. De nieuwe methode heeft reeds gedurende den korten tijd, waarin zij in de praktijk werd toegepast, de uitmuntende technische hoedanig heden van de dieselelectrische over brenging duidelijk bewezen. dag met den trein van twee uur thuiskomt en ik hem van het station moet halen". Ursula schrok er van. „Maar hoe kom ik dan naar Eibsee? Och, toe beste chauffeur, ik moet er beslist naar toe, mijn aanstaande wacht ons. Kun je ons er niet vooruit naar toe rijden, vóór je mijnheer gaat af halen?" De chauffeur keek nadenkend voor zich uit, zoo'n groote fooi zou hij wel graag nog eens willen ver dienen. „Het zou verschrikkelijk haasten voor me worden, want ik moet den wagen nog schoonmaken ook. Maar ik zou u er misschien heen kunnen brengen als u precies om tien uur zoudt kunnen wegrijden. Maar wach ten kan ik niet, ik moet dadelijk terugkeeren en afhalen kan ik u later ook niet". Ursula viel een pak van het hart „O, het is voldoende als je er ons heen rijdt, ik.had alleen maar ver geten mijn aanstaande te vragen ons zijn auto te zenden. Haal ons dan om tien uur af, je zult er geen schade bij lijden". „Goed, freule". Ursula knikte vergenoegd. Geluk Brandwonde» blijft ongeëvenaard: als wond-middel. als wrijf -middel, als huid -middel want dit is het bijzondere voordeel van Akker's Kloosterbalsem: een verrassend snelle wond-zuiverende en wond-heelende werking zonder litteekens en tegelijkertijd een won dere uitwerking op spieren, weefsels en ge wrichten. Daardoor bijzonder doelmatig bij kneuzingen en dergelijke verwondingen. Als wond-middel onmiddellijk verzachtend, zuiverend en genezend bij oude en nieuwe wonden, zweren, brandblaren, ontvellingen, insecten-beten, uitslag, dauwworm, zonne brand, wintervoeten, winterhanden, schrale huid, springende handen, doorrijden en won- de- of doorgeloopen plekken, aambeien, enz. Als wrijfmiddel ongeëvenaard tegen pijn in spieren en gewrichten, rheumatische aan doeningen, spit in den rug, stijve nek, spier- verrekkingen, stramheid in de ledematen, zadelpijn, verstuikingen, heupjicht, enz. enz. Overal verkrijgbaarDoosje van 10 Gram 35 cent, Potten van: 25 Gram 62'/a cent, 50 Gram i. 1.04 en 100 Gram f 1.82. De groote potten zijn voordeeliger het beproefde huismiddel i. Spit in den rug Spierpijn Wintervoeten Weer een brand op de Brus- schche tentoonstelling. Hetzelfde gedeelte van het Luna park op de Brusselsche wereldten toonstelling, waar enkele maanden geleden een brand heeft gewoed, is Woensdagnacht opnieuw door het vuur geteisterd. Dank zij het door tastend ingrijpen van de brandweer der tentoonstelling, kon een ramp worden voorkomen. Een tiental stands, te zamen een oppervlakte van ongeveer honderd vierkanten kig, dat ze Lersens auto nu niet meer noodig had. Als hij vandaag terug kwam, zou het uit zijn geweest met de autoritten, want natuurlijk konden ze niet meer met dien man omgaan. Zou hij zijn vrouw mee brengen „Komt mijnheer alleen, chauf feur?" vroeg ze nieuwsgierig. „Neen, freule, hjj heeft voor van avond een souper voor twee per sonen besteld en er moet ook cham pagne in het ijs worden gezet. Mijn heer zelf drinkt nooit champagne". Er vloog een eigenaardig lachje over Ursula's gezicht. „O, dan weet ik er alles van. Tot straks dan, om tien uur". „Ik zal er zijn, freule". Ursula begaf zich naar huis. Zoo, dus Lersen bracht zijn vrouw mee, dat stond vast. Gelukkig, dat ze niet meer op hem aangewezen was. Thuis gekomen stormde ze de huiskamer binnen, waar Frieda over haar huishoudboeken gebukt zat en rekende. „Verbeeld je, Frieda, van middag om twee uur komt mijnheer von Lersen met zijn vrouw thuis," zei ze. Frieda had het gevoel of een wur gende hand zich om haar hals leg meter beslaande, is evenwel volko- komen uitgebrand. Om kwart voor één hoorden en kele personen, die zich in de nabij heid van het Lunapark bevonden, een geweldigen knal, vermoedelijk veroorzaakt door het ontploffen van een zuurstofcylinder in een der drankgelegenheden. In minder dan geen tijd stond het geheele complex, gelegen tusschen het Witte Paard, het Hollywood-paviljoen en het ach terste gedeelte van den stand der Scoota-auto's in lichterlaaie. De stormwind wakkerde het vuur in he vige mate aan. Een vonkenregen de. Haar hart stond stil. Ze bleef als verlamd op de cijfers zitten sta ren, die als dollen voor haar oogen dansten. Met zijn vrouw I Met zijn vrouw I Verder kon ze niet denken. Haar handen waren ijskoud en beefden. Ze kon geen woord uitbrengen. „Nu, Frieda, hoor je niet, 'wat ik zeg?" „Ik reken," zei Frieda met inspan ning. „O ja, dat is waar ook, als jij maar cijfers ziet, ben je voor de rest niet vatbaar. Nu, ik zal je alleen laten, om tien uur gaan we weg: Je weet, dat we niet thuis eten". Met deze woorden verliet ze de kamer. Frieda viel machteloos in haar stoel achterover. De pen viel uit haar vingers. „Met zijn vrouw, met zijn vrouw," klonk het maar steeds in haar. Ze huiverde en keek om zich heen als een opgejaagd wild, dat een uitweg zoekt om te vluchten. Hoe zou ze het kunnen verdragen, dat Lersen met zijn vrouw op Soli tude woonde? Haar hart kromp in een. Had Lersen haar dat niet moe ten besparen? .(Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1