BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. ¥thee JAVA heel f[jn KARAVANEN Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens EERSTE BLAD Iets Terug Doen. FEUILLETON Het Parelsnoer. Binnenland. De werking van ABDIJSIROOP is versterkt! Sport. qoed en toch, J goedkoop 44ste Jaargang Vrijdag 27 September 1935 Nummer 4072 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden 1 25. Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post per jaar t 5 00 Buitenland per jaar f 6.50. Alles bij vóoruitbetaling. ADVERTENTIEPRUS Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer f 0; 15Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 0 Het gezellig verkeer onder de menschen bestaat, welbeschouwd, voor een groot deel uit „ruilen*'. Wanneer A. een bezoek heeft ge bracht aan B., wacht hij tot B. een keer bij hem op visite is geweest, alvorens hij ten tweede male naar hem toegaat; krijgt C. met St. Ni- colaas een cadeautje van D. dan gevoelt hij zich diep-ongelukkig wan neer hij op zijn beurt D. niet heeft bedacht; heeft E. ons een attentie bewezen, dan rusten wij niet voor wij iets hebben kunnen „terugdoen". H eel veel menschen en misschien zijn ze de minsten niet zijn bang iets „aan te nemen," eenvoudigweg, zonder onmiddellijk de gedachte te hebben, dat ze deze attentie moe ten reciproceeren en liefst in let terlijke en figuurlijke beteekenis met gelijke munt betalen. Dat kan den vriendschappelijken omgang tus schen menschen, wier financieele omstandigheden niet gelijk zijn, uiterst moeilijk maken. Hetgeen vooral in dezen crisistijd nogal eens blijkt nu het gebeurt dat van een vriendenkring sommigen financieel zijn achteruit gegaan, terwijl anderen weinig of geen wijziging in hun le vensstandaard hebben behoeven te brengen. Vroeger ging een familie 's zomers misschien enkele weken doorbrengen bij een bevriende fa milie buiten, terwijl zij 's winters in haar ruime woning in de stad het tegenbezoek ontving. Maar thans gaat dit niet meer. De staidsche fami lie heeft het groote huis moeten verlaten en een bekrompen boven- huisje betrokken, waar zij onmoge lijk de vrienden-van-buiten kan ont vangen. Daarom blijft nu ook de vroegere zomersche logeerpartij ach terwege, want niet waar, „je wlit geen verplichtingen maken". Juist nu zou zoo'n zomervacantie voor de stedelingen een uitkomst zijn, daar er van reizen natuurlijk heelemaal geen sprake meer is. De mensche lijke trots brengt mee, dat men niet wil „klaploopen". Natuurlijk is dit een loffelijke eigenschap en zeker geven degenen, die geen attenties willen aannemen, wanneer ze daar- 78 Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door A. VUERHARD-BERKHOUT 0 „Groet dan mijn ouden vriend Dorlach en zijn dochters, vooral freu le Frieda. Dat is een prachtig meisje. Daar heb ik respect voor. Mijn vriend weet niet wat een schat hij in haar bezit". „Neen, dat weet hij zeker niet. Freule von Dorlach is een persoon lijkheid en het doet je goed haar te ontmoeten. Ik hoop, dat ik er haar voor zal kunnen bedanken, dat ze zoo dapper voor me in de bres gesprongen. Ik zal uw groeten stellig overbrengen". „Goede reis dan. En ik wil je nog een goeden raad meegeven blijf zoolang mogelijk in uw heer lijk Solitude, zoo'n stil plekje is te genwoordig een Gods geschenk". voor niets in de plaats kunnen stel len, blijk meer karakter te bezitten dan zij, die van hun zoogenaamde vrienden halen wat er te halen valt. Maar mein kan alles overdrijven. Mevrouw Y, die, wanneer ze haar bridge-avon-dje heeft ten huize van mevrouw X., geen glas wijn wil aan vaarden omdat zij, wanneer een vol gende maal te haren huize wordt gebridged, niet in staat is wijn aan te bieden, moge voor zichzelf hetstree- lende gevoel hebben, dat niemand van haar kan zeggen dat ze „pro fiteert," in de practijk van het leven maakt zij den gezelligen omgang wel heel bezwaarlijk. Niet het aan vaarden van iets, dat men niet „te rug kan doen" als zoodanig, drukt iemand het merkteeken „klaplooper" op, maar de geest, waarmee de at tentie wordt aanvaard. Mejuffrouw Y vernedert zich stellig niet wan neer zij mee-geniet van mevrouw X. gunstiger omstandigheden, mits dit geschiedt in den geest van vriend schap of sympathie; deze vriend schap of sympathie zal haar dan vanzelf de middelen doen vinden om in onstoffelijken, niet kostbaren, maar zeker kostelijken vorm blijk te geven van waardeering van het genotene. Zou onze omgang niet worden ver gemakkelijkt en de wereld een iet wat vriendelijker aanzien krijgen, in dien wij er niet op uit waren, ont vangen attenties met gelijke munt te betalen? Indien wij er meer naar streefden wat minder te „ruilen? boter kost nu 24 francs per kg. in plaats van 18; het varkensvleesch 28 fr. en 30 fr. inplaats van 24 fr.; voor kaas moet 10.50 fr. inplaats van fr. 7.50 worden Betaald. Voor sommige conserven bedraagt de prijsstijging 40 pet. Overbrenging van de kist van Hindenburg naar den nieuwen grafkelder. Na de voltooiing van de verbou wing van het Tannenberg-monument zal op 2 October den dag waar op Hindenburg 88 jaar zou gewor den zijn het stoffelijk overschot van den overleden veldmaarschalk dat voorloopig onder den hoekto ren was bijgezet naar den nieuw- gebouwden grafkelder onder den middentoren worden overgebracht. Deze plechtigheid wordt door den minister van oorlog met een groote schare genoodigiden bijgewoond en met een officieelen militairen rouw dienst met godsdienstoefening te veld besloten. Alle openbare gebouwen zullen dien dag de vlag halfstok hangen en de scholen zullen 's middags slui ten nadat den kinderen 's morgens De gevolgen van de devaluatie in België. Na geruimen tijd, niettegenstaande de devaluatie van den Belgischen franc, toch nog betrekkelijk laag te zijn gebleven, beginnen de prijzen van de levensmiddelen thans, heel België door, maar het meest natuur lijk in de groote centra, met groote snelheid te stijgen. Sommige bladen die, totdusver, de devaluatie-politiek van het kabinet-van Zeeland hadden goedgekeurd, laten thans bittere klachten "hooren. De Indépendance Beige b.v. constateert dat het brood sedert een paar dagen fr. 1.80 per kg. kost, terwijl onder het kabinet- Theunis (vóór de devaluatie) slechts fr. 1.35 werd betaald. Hier bedraagt de stijging dus reeds 33 pet. De „Ik zal er om denken, mijnheer von Bingen, maar ik ben nog te jong om niets te doen en nu word ik weer voor een taak gesteld. Ik heb tot nu toe weinig voor mijn land kunnen doen en mijn krachten zijn nog lang niet uitgeput. Ik zal Solitude altijd aanhouden voor mijn vacanties en om eens geheel rust te hebben en de volgende maanden zal ik daar in ongestoorde rust wonen en eerst weer een poosje mensch zijn. Maar het volgend voorjaar zal ik me ter beschikking van den mi nister stellen". „Tot ziens dan". Lersen ging met een stralend ge zicht naar buiten. Hij voelde zich als herboren. Het was een wonderlijk gevoel, dat hij iedereen nu weer vrij en eerlijk in het gezicht kon zien Hij begaf zich eerst naar zijn ouden vriend den advocaat Schröter om hem alles wat hij sedert hun laatste ontmoeting beleefd had, te vertellen De advocaat ontving hem ver heugd: „Al terug uit Florida, Ralf? „Ja, en vrij en verlost van alle moeilijkheden". De oude heer greep zijn handen „Is het waar? Vertel gauw," drong hij aan, Lersen in een stoel duwend Maar onder de goedhartige, deel De vanouds berooTv.de AKKER's ABDIJSIROOP is een naiuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten, bereid uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden" AKKER's ABDIJSIROOP, bereid vol gens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddelI De genezende, hoeststillende, slijmoplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER's ABDIJSIROOP zoo beroemd hebben gemaakt,is thans door een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nóg sterker, nog sneller, nóg krachtiger en nóg doeltreffenderl Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt inans 2 x zoo snel als voorheen 1 Een ongeëvenaarde werking tegen: hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans: 75 ct. F 1.25 F 2.00 F 3.50 S dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik De grooioi* flacons zijn bij voortgezet gebruik voordeeligerl nemende houding van zijn ouden vriend, die zoo trouw aan zijn zijde had gestaan en hooit aan hem had getwijfeld, verloor Ralf Lersen zijn zelfbeheersching. Nu eerst overwel digde hem het gevoel van verlos sing. Hij verborg het gezicht in de handen en bleef zoo langen tijd zit ten, met moeite trachtend zijn zelf beheersching terug te krijgen en een woord uit te bj-engen. De heer Schröter liet hem rustig zitten. Hij wist, dat dergelijke aan doeningen eerst moeten uitwoeden wanneer die zoo sterk waren, dat ze een man als Lersen geheel overstuur konden maken. Hij liep naar een kastje, nam er een flesch wijn en een glas uit en schonk dat vol. Het kwam in zijn praktijk meermalen voor, dat een cliënt overspannen was en daarom had hij altijd een verkwikking bij dc hand. Toen Lersen zich met moeite eenigszins had beheerscht hield de heer Schröter het glas voor zijn lip pen. „Zoo, Ralf, drink eerst eens. Het gaat veel menschen zooals jou, ze verdragen de grootste martelin gen en het grootste leed manhaftig met samengeknepen lippen, maar als de bevrijding komt storten zé ineen de beteekenis van dien dag zal uit eengezet zijn. Tot civiel vlieger gepromoveerd. De heer Gutt, die minister van financiën was in het kabinet-Theu- nis, heeft op het vliegveld te Knocke- Zoute met succes het examen van piloot afgelegd. Hij oefende zich reeds sedert een paar maanden en volbracht al een vijftiental vluchten boven de Vlaamsche kuststreek en Zeeuwsch-Vlaanderen. Oud-minister Gutt is thans ruim 50 jaar oud. Duizend paar militaire laarzen voor Hitier. Duizend paar militaire laarzen, welke Hitier op zijn verjaardag van de Duitsche handwerkers ten ge schenke heeft gekregen, zijn heden plechtig overhandigd aan de mili taire autoriteiten te Berlijn. Oproep. Zij die wenschen te worden aan gesteld als scheidsrechter van den Zeeuwschen Voetbalbond kunnen zich tot uiterlijk 30 September a.s. opgeven bij den Secretaris - Competitieleider (Korte Delft F 24, Middelburg). Het examen zal plaats vinden op Zondag 6 October a.s., des voormiddags 10,30 uur op een der bovenzalen van het Café „De Eendracht" te Middelburg. Het verdient aanbeveling, dat degenen, die aan het examen willen deelnemen pen en podood meebrengen. Wielerbaan Oostburg. Op Zondag 29 September zullen op de Oostburgsche wielerbaan de sluitingswedstrijden van dit seizoen gehouden worden, waarvoor, we moeten het bekennen een pracht aantal renners aangeworven zijn. In de snelheidswedstrijden komen uit van Hollandsche zijde, v. Hoek, Ve ger en Pellenaers tegen de Belgen Danneels, v. Bruggenhout en Raes. Hier staan ons ongetwijfeld mooie spurtjes te wachten en we vermoe den dat de overwinning zal gaan tusschen v. Hoek en van Bruggen hout. Bij de achtervolging hebben we drie reeksen van man tegen man. De eerste reeks zal gaan tusschen Braspenninx en v. Vlokhoven. We achten onzen Bras wel in staat om te winnen, doch hij zal aan v. Vlok hoven een zware partij hebben. De Zoo, nu is het over, vertel me nu alles". Lersen had het glas in eén teug geledigd. Hij streek het haar uit zijn voorhoofd en lachte als een ge lukkige schooljongen. Hij greep de handen van den ouden heer vast in de zijne en drukte ze zóó krachtig, dat de oude heer moeite had het uit te houden. Hij ging naast Lersen zitten en deze vertelde hem nu alles wat hij weten wilde. Hij was oprecht blij, dat zijn jon ge vriend nu van alle ellende verlost was. Hij wilde hem overhalen al thans tot den volgenden dag te blij ven, maar Lersen schudde het hoofd. „Neen, mijnheer Schröter, daar ginds in de Beiersche bergen klopt een hart vol bezorgdheid en onrust voor me, ik mag geen uur langer dan noodig is wegblijven". „Dan mag ik je niet langer vragen om te blijven. Maar ik ga mee. Ik kan me wel een paar dagen vrij ma ken en ik heb zin om je verloving mee te vieren. Bovendien moet het bosch om Solitude heen nu een waar kleurenfeest zijn nu de herfst begint en dat moet ik zien. We blijven tot de trein gaat samen en jy houdt me gezelschap bij mijn eenzaam vrij- gezellendiner. Trouw gauw, Ralf, tweede reeks gaat tusschen de Til- burger Martens en de Belg Mortier. Dit kan ook een uiterste kamp wor den, omdat Martens altijd en overal graag wint, doch hij moge er van verzekerd zijn dat Mortier in forme is en de overwinning niet cadeau zal geven. De laatste achtervolging zal wel voor het publiek de aan trekkelijkste zijn, omdat hier de Oostburgsche renner Comelis zijn kans zal hebben te verdedigen tegen den Oost Zeeuwsch-Vlaamsche ren ner Baart van Walsoorden. Dit be looft voor de renners een zeer zware kamp te worden, want Baartje heeft Cornelis reeds tweemaal nipt in per soonlijke achtervolging geklopt en zal zijn meesterschap willen blijven behouden, doch daartegenover staat dat Cornelis rijdt voor eigen publiek en er dus alles zal uithalen wat mogelijk is om te winnen. Toch zien we Baart met een kleine voorsprong te winnen; dat Comelis het bewijs levere dat wij ongelijk hebben gehad. Na de achtervolging krijgen we de sprinters nog tegen elkaar in een klassement-wedstrijd en tot slot der voorwedstrijden zullen de andere renners een afvalkoers rijden. Nadat dan de heer Lammens een kwar tiertje gelegenheid zal hebben ge geven aan het publiek om een fris- sche „V.G. Citron" te nemen, krij gen we een koppelwedstrijd over 60 K.M. Hiervoor zullen drie Holland sche koppels aan de start verschijnen n.l. Bras-Pellenaers, v. Hoek-Mar tens en Veger-Baart; twee Belgische v. Vlokhoven-v. Bruggenhout, Raes- Mortier en het Holl.-Belg. koppel Comelis-Gust Danneels. Bij nadere beschouwing der koppels wil het ons voorkomen dat ons hier een trouw gauw. Zoo'n ongetrouwde vrij gezel is maar een arme stakker, vooral wanneer hjj eigenlijk voor fa milievader in de wieg is gelegd. Ik heb de ware vrouw nooit kunnen vinden. Eerst had ik geen tijd, toen ik er nog behoorlijk uitzag en de vrouwen graag naar me keken, en toen merkte ik opeens dat ik den goeien tijd om te trouwen had laten voorbij gaan. En zoo leef ik nu maar alleen verder en geniet van het geluk van anderen". 0 Frieda had in rusteloozen arbeid getracht te vergeten wat haar druk te. Van vroeg tot laat was ze bezig en was blij, dat alles in de boerderij zoo vooruit ging. Als ze 's avonds doodmoe naar bed ging, sliep ze in met een gebed op de lippen voor den man, dien ze liefhad. Ze dacht niet aan zich zelf, alleen aan zijn welzijn en aan zijn geluk. Tusschen haar en haar vader en zuster was de laatste weken een nog grooter vervreemding ontstaan en dezen keer ging die niet alleen van haar vader en Ursula uit, doch ook van haar zelf. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1