BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. \fkOFFIE CEEL MERK Het Parelsnoer. WERD SPIERWIT VAN LENDENPIJN KLOOSTERBALSEM DIE MEN BUU HEEL LEKKER VINDT Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens 3®weext\e ^vesVexi^ Septemberregen o FEUILLETON o— EN DACHT TE BEZWIJKEN AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE ■«nYSENDYK 44ste Jaargang Vrijdag 20 September 1935 Nummer 4070 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per iaar I 5 00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS- Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Door de directie van den Wie- ringermeerpolder worden .ongeveer 40 landarbeidersgezinnen gevraagd. Leeftijd van den man ten hoogste 45 jaar. Loon 30 cent per uur; regenverzuim 18 cent; woninghuur ongev. f 3.- per week. Zij kunnen begin 1936 in den Wieringermeer- polder geplaatst worden. Sollicitanten moeten een verkla ring teekenen, dat zij bereid zijn, indien gewenscht, een gezondheids verklaring over te leggen. Alleen nette gezinnen komen in aanmerking. Verhuiskosten voor eigen rekening. Aanbiedingen aan de. kring arbeidsbeurs te Oostburg. Koel en zéér veranderlijk is het weer in September. Zooals het weer in een overgangsmaand behóórt te zijn. Wanneer het koren gemaaid is, en voor de tweede maal het hooi binnen gebracht werd en de jongens naar de stoppelvelden trekken, dan is de tijd daar om zich op den Herfst voor te bereiden. Zijn adem is reeds overal merkbaar. De fijne, grijze ne vel, welke 's avonds over de akkers ligt, geeft het landschap een ernstig voorkomen. Men voelt, hoe ook de natuur in een afscheids- en rouw- stemming geraakt. Het verwelken Ijomt in de plaats van het bloeien. De Herfst is op komst En met de Herfst komen ook de regendagen weer in grooten getale. Dagenlang zullen wij door hen ge noodzaakt zijn, zooveel mogelijk bin nen te blijven wanneer we er ten minste niet uit moeten. We zullen, een beetje triest, voor de ramen staan, en kijken naar den grijzen hemel, en luisteren naar de eentonige melodie van den regen De kamers zullen half donker zijn, en een verveling zal in de hoeken hangen. Tegen de vensterruiten 77. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald dooi A. VUERHARD-BERKHOUT 0 Freule von Dorlach verklaarde, dat u een man van eer was en -dat ze haar hand voor u in het vuur durfde leggen. En ik koester zoo'n onbegrensde hoogachting voor die jonge dame, dat ik me schaamde u zonder meer veroordeeld te heb ben. Het zal me daarom dubbel aangenaam zijn, als. ik u kan hel pen u te rehabiliteeren". Lersen's oogen begonnen te schit teren van blijdschap. „Dank u, mijn heer von Bingen, u zult uw goedheid niet aan een onwaardige verspillen" Bingen storui op. „Wacht even, ik zal nu direct probeeren Zijne Ex cellentie voor u te interesseeren' Lersen boog. Bingen bood hem een stoel aan en verdween achter striemt de regen, kleine beekjes stroomen er langs. We zijn nog niet in de stemming, om op wintersche wijze in een boek te gaan zitten lezen. De ondeme mingsgeest, die in de Lente in ons ontwaakt, en zich 's zomers naar hartelust uitviert, is nu nog niet verlamd. Is het niet heerlijk, om de regen mantel aan te trekken, een muts of hoed, die goed tegen den regen kan, op te zetten, en September eens buiten te gaan bekijken ?l De wind waait ons recht in het gelaat, secondenlang sluiten we onze oogen, omdat we door de grijze sluier niets meer kunnen zien. In de straten hebben zich kleine meren gevormd. In de goten werkt het hoorbaar. Vlug loopen de menschen; ze zien eruit als wandelende paddestoelen. En dan komen we aan den rand der stad, waar de weiden en akkers zich uitstrekken. En terwijl ze 's zo mers bonte kleuren dragen, zijn ze nu eentonig bruin. Maar het is heerlijk, om den strijd tegen wind en regen op te nemen! En wanneer we dan weer in de war me, behagelijke kamer zitten en de natte kleeren en schoenen laten dro gen, dan weten we, dat we ons goed humeur niet hoeven te laten beder ven door wat regen en wat storm vlagen! Remcontrole op vierwielige motorrijtuigen. Meer en meer komt men tot de overtuiging, dat het controleeren der remmen van automobielen volgens de gangbare methoden, ,,op het ge voel" of door het meten van rij snelheid en afgelegde remweg, vol komen onvoldoende is. En men grijpt naar instrumenten, die deze zaak betrouwbaarder zullen overne men. In het algemeen meten die toe stellen de vertraging, die het te on derzoeken remsysteem aan de auto geeft. Ieder dezer toestellen zal wel een cijfer geven; het is slechts de vraag, of dit cijfer het effect der remsystemen inderdaad juist weer geeft. Waar ik van meening ben, dat dit veelal niet het geval is, meen ik goed te doen, een waarschuwing te doen hooren, tegen een te lichtvaar dig vertrouwen in de resultaten, met instrumenten verkregen. Daar in de meeste gevallen een een groote dubbele deur. Het duurde enkele minuten voor hij terug kwam; „Zijne Excellentie wil u ontvangen gaat u binnen". Lersen stond haastig op en trad door de dubbele deur in een groot, prachtig ingericht vertrek. Een grij ze, oude heer met een smal, ver geestelijkt gezicht zat achter een schrijftafel en k.eek Lersen doordrin gend aan. „U wenscht me te spre ken om u te zuiveren van de ver denking, die al jaren op u njst? Mijnheer von Bingen heeft me over gehaald u direct te ontvangen, hoe wel mijn tijd zeer bezet is. Wat heeft u te zeggen?" Lersen haalde diep adem. „Herin nert Uwe Excellentie zich het voor val met het document, dat me door monsieur Rochambeau ontstolen werd?" De minister wenkte. „Zulke oogen- blikken vergeet men niet, mijnheer von Lersen. U zoudt me die vraag niet gedaan hebben, als u gewe ten had wat dat document bevatte. Nu kan ik u wel openbaren, dat het ging om oorlog of vrede voor Duitschland. Dat document moest onzen vrede bewaren. Als het in verkeerde handen gekomen was, zou eenvoudige ijking der toestellen niet wel mogelijk is, zou men op gezag van den fabrikant op de juistheid der aanwijzing moeten vertrouwen. Dat dit echter niet steeds zonder bedenking is, moge uit het volgende blijken. De toestellen zijn te verdeelen in die, welke aan een vaste plaats ge bonden zijn en de z.g. transportabe le. De 'eerste hebben ten doel, zoo wel het totale remeffect te meten, als de juiste afstelling der remmen op ieder wiel afzonderlijk na te gaan. De laatste groep meet, medegevoerd in de auto, slechts het totale rem effect, hetgeen tenslotte voldoende is, om na te gaan of met het be treffende remsysteem de wettelijke verlangde vertraging wordt bereikt. Aangezien mijn ervaring met de stationaire toestellen niet voldoende is, voor een zuivere beoordeeling, wil ik deze thans buiten beschouwing laten doch slechts opmerken, dat ook de daarmede verkregen resultaten stellig voor critiek vatbaar zijn. De werking der transportabele toe stellen, die óf vast gemonteerd óf tijdelijk aangebracht, met de auto worden medegevoerd, berust in het algemeen op de meting der verplaat- Dank lij KLOOSTERBALSEM is zij weer gezond en vroolijk „Telkens als het op kwam, kreeg ik een gevoel of ik met nijptangen werd geknepen en ook of groote spelden in mijn lichaam prikten. Mijn werk moest ik laten liggen. Niets hielp en ik werd oud voor mijn tijd en onge rust over de toekomst. Toen begon ik met Kloosterbalsem, die ook voor mij een wondermiddel bleek. Hoe meer ik mij met Klooster- balsem inwreef, hoe minder de pijnen werden en hoe beter ik mij voelde. Nu ben ik weer gezond en vroolijk S. L te A. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen b|] brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrljfmlddel bi] Rheumatlek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 627a ct- en f 1.04 reeds toen de oorlog uitgebroken zijn. Helaas was dit later toch niet te verhinderen. Maar zooals ge zegd u kunt zich wel voorstellen dat ik zooiets niet vergeet. En dien avond was ik in een ontzettende opwinding". „Dat heb ik wel gemerkt, hoe wel ik bijna aan niets anders kon denken, dan dat Uwe Excellentie mij voor een schurk hield, die zijn vaderland om een parelsnoer had verraden. Dien avond was ik ver lamd van ontzetting en wist zelf nog niet hoe monsieur Rochambeau aan het document gekomen was. Pas toen ik in het hotel terugkeerde werd het pie maar al te duidelijk. Mijn vrouw bekende me, dat ze door mijnheer Rochambeau met een pa relsnoer, dat ik haar geweigerd had, was omgekocht om hem wasafdruk- ken te geven van al mijn koffersleu tels. Ik verliet mijn vrouw dien avond voor goed en wilde me van haar laten scheiden onder een of ander voorwendsel. Ze weigerde en zei, dat ze alleen wilde scheiden, wanneer ik de ware reden vermeld de. Doch ik had dan het eerewoord moeten breken dat ik Uwe Excel lentie dien avond gegeven had. Zoo sing van een vast, of vloeibaar lichaam, dat zich beweeglijk in een vaststaand huis bevindt en waarvan de verplaatsing veroorzaakt wordt door de er op werkende traagheids krachten gedurende het remmen. Bij verschillende meters wordt de maximale verplaatsing van genoemd, beweeglijk lichaam vastgelegd en de ze zou dan een maat moeten zijn voor het remeffect. Hierbij nu, moet men voorzichtig zijn in de toeken ning van een te groote waarde aan het verkregen cijfer. In de eerste plaats zal het beweeglijk lichaam om zijn evenwichtstoestand schom melen, vóór het tot rust komt en zal de maximale uitslag grooter zijn, dan de uitslag in de ruststand, welke laatste toch alleen van belang is. Om deze fout te verkleinen, wordt veelal een demping van de beweging toegepast, die echter weer andere bezwaren met zich brengt. Past men n.l. een beweeglijk vast lichaam toe, dan wordt zijn bewe ging meestal gedempt door middel van een vloeistof, b.v. glycerine, waarin het lichaam zich beweegt. Deze vloeistof heeft echter bij ver schillende temperaturen een verschil lende viscositeit, zoodat de dempen de werking 's zomers een andere zal zijn, dan 's winters, en dus in die tijden verschillende uitkomsten ver kregen zullen worden. Bovendien maakt deze demping het toestel slechts bruikbaar binnen een bepaald snelheidsgebied. Bij te hooge snelheden zullen te hooge waarden worden verkregen en omge keerd. Bij toepassing van een beweeglijk vloeibaar lichaam, past men een vernauwing toe in de vloeistof buis, om de gewenschte demping te be reiken. Daar de viscositeit van de hier gebruikte vloeistof meestal min der temperatuur gevoelig is, zal het eerste bezwaar der demping hier minder belangrijk zijn; het tweede blijft echter bestaan. Het tweede, ernstiger bezwaar van de maximaal-instrumenten, is gele gen in het feit, dat bij vele remcon- structies de remkracht en de daar door bereikte vertraging niet con stant is, hetzij door veranderlijke wrijvingscoëfficient, hetzij door on ronde remtrommels. Vooral bij transmissie remmen komt "het meermalen voor, dat de rem begint met een vertraging te veroorzaken van 1 a 2 m/sec2, om tenslotte te eindigen met een ver traging van 5 m/sec2. Het is zon- doende bleef ons huwelijk bestaan, hoewel ik mijn vrouw nooit heb weergezien. Eerst haar dood heeft ons huwelijk ontbonden. En pas na haar dood heb ik een schriftelijke bekentenis van haar schuld in han den gekregen en een briefje van monsieur Rochambeau aan mijn vrouw, dat mijn onschuld bewijst. Ik verzoek Uwe Excellentie, deze beide papieren te willen inzien". De minister nam de beide brieven, die Lersen hem overhandigde en keek met onderzoekenden blik in het bleeke, zenuwachtige gezicht van den jongen man. Aandachtig las hij eerst Jutta's bekentenis en toen het briefje van Rochambeau. Toen hij opkeek zei hij: „Monsieur Rochambeau heeft destijd een zeer bezwarende opmerking over u ge maakt". Lersen richtte zich hoog op: „Een toeval of een beschikking van den hemel heeft me gisteren monsieur Rochambeau doen ontmoeten. Hij is hier in Berlijn. Ik zou hem inder tijd graag tot een duel hebben uitge daagd, maar ik mocht het niet, om deze affaire niet te doen uitlekken. Of monsieur Rochambeau het ge wild had, is ook twijfelachtig. Giste der meer duidelijk, dat een maxi- maalmeter in dit geval de bereikte vertraging van 5 m/sec2 vast legt, terwijl het gemiddelde cijfer mis schien niet hooger dan 2 of 3 zal zijn en dus een onvoldoend werken de rem wordt gekwalificeerd als uit stekend. Om dezelfde reden zal men een te hooge waarde vinden bij on regelmatige remwerking veroorzaakt door onronde remtrommels. Tenslotte zijn verschillende be staande toestellen uitgevoerd met teere onderdeelen en overbrengings organen, als tandwieltjes, enz. Door val Óf stoot kan hierin ge makkelijk een supplementaire weer stand ontstaan, die de aanwijzing van den meter ongunstig beinvloedt, zon der idat een eenvoudige ijkmethode ons voor die fout yaarschuwt. Ik zou daarom de volgende eischen stel len aan een deugdelijk rem-contróle- apparaat le. De meter dient niet uitsluitend de maximale uitslag vast te leg gen. 2e. Om dit te ontgaan zal het toestel liefst registreerend moeten zijn, zoodat een tijd-vertragings-dia- gram wordt verkregen. Hierin komen alle fouten der remcon- structie tot uiting. Bovendien verkrijgt men zoodoende een blij vend bewijsstuk in handen. 3e. Indien aan de vorige eisch vol daan is, moet de beweging van het beweeglijk lichaam niet, of althans in zeer geringe mate go dempt zijn. 4e. De juistheid der aanwijzing moet op eenvoudige wijze controleer baar zijn. 5e. In het toestel moeten zoo weinig mogelijk teere onderdeelen zijn toegepast. De keuringsdeskunldige van motorrijtuigen in de Prov.-Zeeland Ir. A. VIJGEBOOM. Vlissingen, 16 September 1935. ren zei hij tegen me, dat in de di plomatie alle middelen geoorloofd waren. Nu ik zou hem desondanks nog graag nu eens flink onderhan den hebben genomen, omdat hij mijn vrouw indertijd overgehaald heeft tot deze schandelijke daad. Maar ook nu moet ik voorzichtig zijn. Als mon sieur Rochambeau in een duel met mij zou vallen, zou Frankrijk weer aanleiding hebben om represaille maatregelen ',te nemen. Ik moet er me daarom mede tevreden stellen, dat monsieur Rochambeau bereid is Uwe Excellentie te verklaren, dat ik volkomen onschuldig ben aan de ze geschiedenis". „Wil hij dat doen?" „Ja, hij heeft me beloofd van morgen hier te komen om dezen tijd". De minister keek een poos zwij gend voor zich uit. Toen belde hij. De heer von Bingen verscheen. „Von Bingen, als monsieur Rocham beau van de Fransche bezettings commissie komt, laat hem dan hier". „Hij is al in de wachtkamer, Ex cellentie". „Goed, laat binnenkomen". .(Woadt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1