BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. JAVA heelfyn KARAVANEN Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens 3emeexv\e ^resVexv^ FEUILLETON Het Parelsnoer. JVu stecAts 5 prijs is iwlcicujcl f werkiruj is verhvogdf ükker's QMijsm Rechtszaken. qoed en toch, J goedkoop 44ste Jaargang Vrijdag 13 September 1935 Nummer 4068 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25 Buiten Breskens per drie maanden t 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels fO,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit jaar wordt in de gemeente Breskens geijkt op 16, 17 en 18 Sep tember. Men zie verder de openbare kennis geving. Plan voor een zwevende tunnel in Italië. o Reeds tientallen jaren bestaan er plannen om Sicilië een vaste verbin ding te geven met de kust van Ita lië, aldus schrijft de K.N.A.C. Thans wordt de verbinding onderhouden door .eenige groote veerbooten, te vens ingericht voor het transport van treinstellen, tusschen Messina en Vil la San Giovanni in Calabrië. Gezien de geringe breedte van de Straat van Messina, ligt het voor de hand, dat aan een tunnel is gedacht. De nabijheid van den nog immer actie ven Etna, die in deze breukzone tot vele aardbevingen aanleiding geeft, doet echter voor de veiligheid van de tuimel het ergste vreezen bovendien levert de groote diepte van deze Straat een bezwaar op Een ander plan voorzag een brug met een vrije overspanning van 2800 M. De rijweg zou hierbij komen op een hoogte van 90 M. boven den zeespiegel, de hoogste punten van deze gedurfde constructie zelfs op meer dan 400 M. hoogte. De kosten van een dergelijk bouwwerk zouden echter fabelachtig worden. Thans komt commandant Coridori met een origineel plan voor een zwevende buis op ongeveer 30 M. diepte verankerd, vervaardgid uit 2 concentrische buizen in elkaar met een ruimte er tusschen. Waterdichte schotten zorgen voor de veiligheid in geval van beschadiging. Op deze wijze tot stand gebracht zou de tun nellengte slechts 3200 M. behoeven te bedragen tegen een lengte van bijna 20 K.M. indien zij onder den zeebodem zou worden gelegd. De kosten worden berekend op 75. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald dooi A. VUERHARD-BERKHOUT 0 Ik zal de benoodigde som voor u op een Zwitsersche Bank storten zoodat u een nieuw leven kunt be ginnen. Het is voldoende als u me rente van het kapitaal betaalt. Met de terugbetaling heeft u den tijd. U moet me alleen schrijven, hoeveel u noodig heeft. De rente, die ik mijn vrouw uitbetaalde, zal ik dan nog tot het eind van het jaar blijven uitkeeren, zoodat u niet in verlegen heid komt". Gertrud Gorlan dankte hem met tranen in de oogen. „Ik zal me voorloopig heel bescheiden inrichten Van mijn moeder heb ik nog wat meubels, die bij kennissen op zolder staan, die zullen me nu te pas ko men". slechts 15 millioen Lire. Aangezien de veerdienst een jaarlijksche op brengst van 9 millioen Lire geeft (tegen een uitgave van 10 millioen) wordt het project rendabel geacht. Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-VIaanderen. o In de op Zaterdag 7 dezer ge houden vergadering werd de Voor zitter gehuldigd met de hem door H.M. de Koningin verleende onder scheiding, door zijne benoeming tot Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau. Waar uit persberichten met zeker heid valt af te leiden, dat de regee ring is teruggekomen op het voor nemen tot tolheffing voor dekking der kosten van versnelden bruggen bouw, en het benoodigde bedrag wil vinden uit een verhoogde benzine belasting, vroeg het Bureau machti ging, indien een ontwerp als aange kondigd zou worden ingediend, hier tegen bezwaren in te brengen, sub sidiair te wijzen op den toestand zooals die in Zeeuwsch-VIaanderen met betrekking tot de veerdiensten bestaat, en te trachten voor den over tocht over de Schelde middels de veerbooten voordeelen te verkrijgen hetgeen dan tegenover de te beta len hoogere benzinebelasting voor een klein percentage der benzine gebruikers in het gebied der Kamer een tegemoetkoming zou beteekenen. Na ampele bespreking werd de ge vraagde machtiging verleend, ter wijl tevens werd besloten, aan Ged. Staten van Zeeland te verzoeken, een verruiming te bewerkstelligen voor den overtocht der Schelde in dien zin, dat retourkaarten, welke thans slechts één dag geldig zijn, een langeren geldigheidsduur zullen verkrijgen; dat, zooals thans reeds voor auto's geschiedt, voor reizigers ook 10-vaartenboekjes zullen wor den ingesteld, en dat beiden, zoowel retourbiljetten als 10-vaartenboekjes op alle lijnen van den Prov. Stoom- bootdienst op de Wester-Schelde gel dig zullen worden gemaakt. Van het gemeentebestuur van Re- tranchcment was ingekomen, met verzoek daaraan steun te verleenen, een afschrift van een adres aan den Minister van Financiën, waarin werd verzocht, over te gaan tot bedijking van een schor in het Zwin, waardoor, naar de meening van dat gemeente bestuur, kust-ontsluiting zou ont staan, en de mogelijkheid werd ge opend tot het aanleggen van een weg vanaf Breskens, aansluitend aan het Belgisch kust-wegennet. De be dijking zou voorts van groote waar de kunnen worden voor de ontwik keling van een kustleven, doordat velen, die thans hun vacantie in België doorbrengen, dan in de ge legenheid zouden worden gesteld, dat te doen binnen de landsgrens, waar men van een onovertrefbaar mooi strand en schitterende verge zichten kan genieten. De heer Van Melle verklaarde hoewel niet di rect tegenstander van dit plan te zijn dan toch te betwijfelen of het wel inderdaad noodig was. De heer Van Goethem daarentegen meende, dat men verder moet zien dan vandaag, en dat de mogelijk heid tot ontwikkeling van een kust leven inderdaad door de betreffende bedijking zou kunnen geschapen worden. Besloten werd tot het ver leenen van adhaesie. Met algemeene stemmen werd be sloten, in het belang van de te Bres kens gevestigde industrieën en be drijven, den Minister van Financiën te verzoeken, niet over te gaan tot opheffing van het ontvangerskantoor der Directe Belastingen, Invoerrech ten en Accijnzen, te Breskens. „Goed, doet u dat maar zooals u wilt. Ik zal u helpen om een flink bestaan te vinden". Gertrud Gorlan was zoo overwel digd van dankbaarheid, dat ze hem de handen zou hebben gekust, als hij dat niet haastig belet had. Nog nooit in haar leven had ze voor iemand zoo n respect gehad als voor Lersen. Deze wachtte ongeduldig op het verdere verloop der zaak. De tijd viel hem lang, hoewel het leven in St. Augustine zeer amusant was. Vol gens gewoonte liep hij uren lang buiten langs het eenzame strand, terwijl zijn verlangen over de zee heen vloog naar het stille plekje waar hij zijn geluk had moeten ach terlaten. Hij had eerst aan Frieda willen schrijven en haar vertellen dat en hoe hij vrij was geworden, maar hij deed het niet. Zijn brief zou niet veel vroeger dan hij zelf aankomen en daarom wilde hij liever zelf de blijde tijding brengen. Zijn sombere oogen stonden vroo- lijker. Hij had de biecht van Jutta en het briefje van den Franschman in zijn portefeuille. Deze had zeker indertijd uit ergernis over zijn, door den agent verijdelden diefstal, een De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een naluur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten uit reeds in oude lijden bekende „genees-kruyden". Door een nieuwe toevoeging is de werking nog sterker, nog doeltreffender geworden. Een lepel AKKER's ABDIJSIROOP werkt thans 2x zoo snel als voorheen I Een ongeëvenaarde werking tegen: hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans: 75 et. F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24dagen gebruik gebruik gebruik gebruik aanklacht tegen hem uitgesproken of de agent had hem verkeerd be grepen toen hij zei, dat mevrouw von Lersen hem voor een parel snoer aan het document had gehol pen. Nu moest dat ook opgehelderd worden. Nu Jutta dood was be hoefde hij geen rekening meer met haar te houden. Eindelijk kwam de wettelijke er kenning der beide nichten uit Boston aan en Lersen ontving zonder meer de overlijdensacte van zijn vrouw. Mrs. Gorlan werd nu ook weer offi cieel zichzelf. Op het kerkhof van St. Augustine werd een eenvoudige gedenksteen met haar naam opgericht. Dat had Lersen nog zoo gewild en daarmede was voor hem het hoofdstuk van zijn leven, dat den titel „Jutta" droeg, afgesloten. Hij nam afscheid van mrs. Gorlan en ging op zijn terugreis over New York, daar hij zoodoende eenige da gen uitspaarde. Hij verlangde vurig om zoo gauw mogelijk thuis te zijn. Thuis! Sedert jaren had hij geen tehuis gehadI Thuis! Een oneindig geluksgevoel doorstroomde hem bij die gedachte. Hij had nu weer een tehuis zijn kleine slot in het Beier- Deurwaarder P. A- Vervaat ter terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg herdacht. Ter openbare terechtzitting der Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg, Kamer voor Burgerlijke- en Handelszaken, van 11 Sept. 1935 is de overleden deurwaarder Vervaat herdacht. Het college was voltallig aanwe zig, terwijl zich voorts vele leden der balie en in het gerechtsgebouw werk zaam zijnde ambtenaren ter terecht zitting bevonden. De President, Mr. Jolles, sprak ongeveer als volgt: Toen ter laatste terechtzitting voor de vacantie de wensch werd geuit, dat wij elkander op deze terechtzit ting zouden mogen weerzien, toege rust met nieuwe krachten, konden wij niet vermoeden, dat wij deur waarder Vervaat niet meer zouden terugzien. Hoewel hij is heengegaan, zien wij hem hier nog voor ons, we hooren hem de rol afroepen. De Rechtbank verliest in hem eendeug- delijken deurwaarder, betrouwbaar, eerlijk nauwgezet in alle opzichten. De Rechtbank betreurt zijn verschei den en gevoelt zijn heengaan als een groot verlies. Bij mijn laatste bezoek aan hem, aldus de President, waren zijn gedachten nog ingesteld op zijn werk, informeerde belangstellend naar het aantal zaken voor deze eerste terechtzitting na de vacantie, naar het aantal nieuwe aangebrachte zaken. Ook op de strafzittingen was deurwaarder Vervaat der Rechtbank tot grooten steun. Mede door zijn toedoen was het mogelijk, dat de werkzaamheden vlot en vlug konden worden afgedaan. Meerdere malen mocht zulks blijken bij de afwerking van groote strafzaken. Hij leefde met de werkzaamheden der Recht bank mede. De Rechtbank zal een dankbare herinnering aan deurwaar der Vervaat bewaren en moge deze wetenschap zijn weduwe en zijn zoon tot steun zijn. De Officier van Justitie. Mr. Baron van der Feltz heeft vervolgens woor den ter nagedachtenis van den over leden deurwaarder gesproken. Deurwaarder Vervaat, aldus spr. is niet meer. Ziek geworden in de vacantie zullen velen een zoo plot seling verscheiden niet verwacht hebben. Zijn ernstige ziektetoestand sche bergwoud waar Frieda ge boren was, dat nog geheel vervuld was van haar sfeer en waarin ze spoedig zeer spoedig weer als meesteres haar intocht zou houden Zijn oogen werden vochtig en zijn hart klopte luid. Vol verlangend on geduld ving hij de terugreis aan In New York bleef hij slechts zoo lang tot er een geschikte boot naar Hamburg ging. Zoodra hij daar was aangekomen reisde hij terstond door naar Ber lijn. Voor hij naar Beieren terug keerde moest hij den minister ge sproken hebben. Hij wilde Frieda als het mogelijk was, als volkomen vrij man terugzien en daarom be dwong hij zijn verlangen naar haar nog zoo lang. In Berlijn aangekomen, rtam hij in hetzelfde hotel zijn intrek waar hij destijds met Jutta gelogeerd had Toen hij de hall binnen ging zag hij daar een heer zitten, die in een Fransche courant verdiept was. Hij keek op toen Lersen langs hem heen wilde gaan. Deze schrok en bleef als vastgenageld staan. „Monsieur Rochambeau," riep hij heesch. De Franschman legde zyn cou was ons evenwel bekend en nu hij is heengegaan laat hij een groote leegte in het gerechtsgebouw achter. Hij behoorde hier op de civiele en strafzittingen thuis. Het was mij een voorrecht 22 jaar lang met hem te mogen samenwerken, speciaal sinds 1917 geregeld. Het werk ging mede door zijn toewijding als van zelf. Wij kenden hem als een welwillend, vriendelijk en prettig mensch. Voor mij was hij bovendien meer dan deurwaarder. Zijn adviezen waren mij meerdere malen tot steun. Vervaat was immer eerlijk bij zijn inzicht in zaken. Mogen de woorden van waardeering, gesproken naar aanlei ding van zijn verscheiden, den nabe staanden tot troost zijn. De Griffier der Rechtbank, Mr. Pleyte, sloot zich aan bij de woorden van waardeering, gesproken door President en Officier van Justitie. Deurwaarder Vervaat was ter Griffie immer een welkome gast. Wij zullen hem ter Griffie ten zeerste missen. Hij was altijd op zijn post en nim mer was hem iets te veel, wanneer hij ter Griffie behulpzaam kon zijn. Wij zullen een dankbare herinnering aan hem bewaren. Namens de Balie werd het woord gevoerd door Mr. J. F. van Deinse. Wij leden der balie, aldus spr., kun nen ons nog maar niet voorstellen, dat deurwaarder Vervaat is heenge gaan. Bijna 28 jaar heeft hij zijn ambt met eere vervuld. Hij was al tijd gereed tot hulp, niets was hem teveel. De balie kan getuigen van groote medewerking en bijstand, van den overleden deurwaarder onder vonden. Deurwaarder Vervaat is heengegaan, doch de groote waar deering voor zijn persoon en zijn arbeid zal blijven. Door een dank bare herinnering zullen w(j hem jn eere blijven houden. rant neer en stond op. „Ik meen u te kennen, mijnheer," zei hij met zijn langzame, ietwat sleepende stem en met de arrogantie, die in die dagen alle Franschen in Duitschland eigen was. „Vrijheer von Lersen," zei Lersen kortaf en scherp. „O ik herinner het me we hebben elkaar in Rome ontmoet". Iedere spier in Lersens gezicht was gespannen. „En die kennismaking wgs zeer noodlottig voor mij, mon sieur Rochambeau". „Dat begrijp ik niet," zei Rocham- beau's neusstem. Lersen moest al zijn kracht aan wenden om kalm te blijven. „Mag ik u om een onderhoud verzoeken?" De Franschman boog. „Wanneer u het goed vindt, op mijn kamer". Lersen gaf zijn handschoenen, jas en stok aan een bediende en volg de den Franschman naar diens ka mer. Hier gekomen beschreef hij hem, zich met moeite beheerschend, het onderhoud, dat hij destijds met den minister gehad had en de gevolgen daarvan. „U moet den agent gezegd hebben, dat ik u het document heb gegeven," zei hy heesch.

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1