BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. JAARBEURS Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens Binnenland. FEUILLETON Het Parelsnoer. 44ste Jaargang Dinsdag 10 September 1935 Nummer 4067 ABONNEMENTSPRIJS- Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar I 5.00. Buitenland per jaar f 6.50. - Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Als -een bewijs, hoe groot de be langstelling ook in Nederland is ge weest bij gelegenheid van den nood- lottigen dood en de uitvaart van Koningin Astrid van België, kan gelden, dat de Belgische douane aan de Nederlarudsch-Belgische grens den geheelen nacht van Maandag op Dinsdag j.l. met versterkt per soneel dienst deed. Alleen te Wuestwezel, het bekende grensstation tusschen Breda en Ant werpen, passeerden dien nacht tus schen 3 en 8 uur niet minder dan 138 volle autobussen en een hon derdtal personen-auto's uit ons land, waarmede naar schatting een 4500- tal passagiers werd vervoerd. Bui tendien passeerden natuurlijk nog de noodige motorrijders en wielrijders. Katholiek Nederland leed een ge voelig verlies in de persoon van den Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent, die na een langdurige ziekte overleed in den ouderdom van 65 jaar. Duizenden katholieken maakten gebruik van de gelegen heid om langs de baar van den overledene te defileeren. De uitvaart droeg een buitenge woon plechtig karakter en werd bij gewoond door een groot aantal Ne- derlandsche autoriteiten en leden van het corps diplomatique. Van de Kathedraal af tot Over veen was de weg afgezet door de mannelijke Katholieke jeugd-organi- satie, vertegenwoordigd -door 12- a 15000 jongens uit alle oorden van het bisdom, en voorts door meisjes van „De Graal". 0 De twee maal wekelijksche lucht dienst op Indië is een succes ge bleken voor de K.L.M., zoodanig zelfs, dat de resultaten de verwach tingen hebben overtroffen. Het heug lijke feit doet zich voor, dat zich zooveel passagiers aanmeldden, dat reeds tot 15 October alle vliegtui gen zijn volgeboekt, zoowel voor de heen- als voor de terugreis. Tot de passagiers, die in de afge- loopen week uit Indië in Nedferland werden aangebracht, behoorde de leider van de N.S.B., Ir. Mussert, die feestelijk werd ingehaald door een groot aantal van zijn aanhan gers, die uit alle deelen des lands naar Schiphol waren getogen. Zijn terugkeer heeft gelukkig geen aanleiding gegeven tot vijandelijke 74 Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald dooi A. VUERHARD-BERKHOUT 0 Lersen greep, nadat hij dit gele zen had nerveus opnieuw in het cou vert en haalde er een ietwat vergeeld briefje uit. Daarop stond in het stijle, karakteristieke schrift van den F ranschman „Tracht uw man over te halen het valies, waarin het document zit in uw met po. I gemerkten koffer te bergen en gaat u dan met hem naar de eetzaal. Ik zal intusschen het document inzien. U behoeft u dan om niets meer te bekommeren en het parelsnoer is uw eigendom Maar pas op, dat uw man -niet te weten komt, dat ik het document zal kunnen inzien. Wat er ook ge beurt, u heeft te zwijgen, anders zijn de gevolgen niet te overzien demonstraties van politieke tegen standers, waartoe de door de hoofd stedelijke politie gettoffen maatrege len ongetwijfeld het hunne zullen hebben bijgedragen. De verkiezingen van wethouders in de verschillende gemeenten heb ben voor Amsterdam en vooral Rot terdam een groote meerderheid voor de linksche partijen opgeleverd. Wat hiervan het gevolg zal zijn, zal de toekomst moeten leeren. In elk geval zijn die gemeenten niet zoo gelukkig als Breda zij het dan in ander opzicht. Daar heeft men namelijk een dikke twee ton overgehouden over het dienstjaar 1934. waarin B. en W. aanleiding hebben gevonden om dit bedrag naar nieuwe rekening over te bren gen en in de nieuwe begrooting voorstellen te doen tot verlaging van de belastingen en afschaffing van de huur der watenneters. Gelukkige Bredanaars Piot.stvergaderLig te Katwijk tegen een besluit van de Visscherij-centraie. Het bestuur van de afd. Katwijk van den Nederl. bond van christelij ke fabrieks- en transportarbeiders had Vrijdagavond een protestverga dering belegd. Aanwezig was de bur gemeester, mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop. Uitgenoodigd waren -de christelijke besturenbond, de commissie voor werkverschaffing, de christelijke mid denstandvereen., de reederijvereeni ging, de autobushouders in deze ge meente en de schippers-eigenaar, van wie velen aanwezig waren. De visscherij-centraie in Den Haag wil ingaande 4 September een ver bod van uitvaren voor die schepen, welke na 1 Januari 1934 van eige naar zijn verwisseld. Hieronder val len nu 17 Katwijksche motorloggers Een groot gedeelte van de Katwijk sche treilvloot wordt daardoor ge troffen. Deze schepen mogen 'dan geen visch meer aanvoeren en wor den gedwongen tot stilliggen. Daar elke logger met 7 18 man bemand is, zouden 119 h 126 m-cnsclien werk loos worden. De voorzitter, de heer D. van Beelen, heette allen welkom, in het bijzonder den burgemeester. Hij leg de den nadruk op het belang van organiseeren, hetwelk gebleken is in de kwestie van het puf-aamvoerver bod. Nu dreigt Katwijk weer een ramp. Uitvoerig zette hij het doel Nogmaals de strengste geheim houding, vooral tegenover uw man Het is in uw eigen belang een vrijvrouwe von Lersen mag niets weten, anders is ze verloren. Ver brand dit schrijven direct. Rochambeau". Lersen haalde diep a-dem, het leek op een gekreun. Goddank Jutta's bekentenis en dit briefje van den Franschman, wiens schrift wettig er kend kon worden, moest zijn on schuld wel bewijzen bij den minister Onmiddellijk na zijn terugkeer in Duitschland zou hij moeite doen een audiëntie bij den minister te verkrij gen. Als hij hem alles uitlegde en hem deze documenten liet zien, moest hij hem rehabiliteeren. Zorgvuldig borg hij -de brieven in zijn portefeuille Toen schreef hij aan den com missaris van politie te Boston, deed er de foto's der beide nichten bij en maakte den brief postklaar. Daarna sprak hij met mrs. Gorlan af, dat ze den volgenden n*orgen met hem mee zou gaan. Hij verliet de zenuw achtige vrouw, die hem telkens weer bedankte en nog steeds niet tot kalmte gekomen was. Ze moest zich gereed maken om mee naar St van deze vergadering uiteen. Daarna hield de heer E. de Jong een rede. Door den nood gedwongen hebben verscheidene visschers al wat zij hadden, ja zelfs de spaarduiten hunner kinderen, aangewend, zware hypotheeklasten op zich genomen om gezamenlijk een schip te koopen, zoo zeide hij. Zij hebben hiermede nauwelijks te dragen lasten op zich genomen, doch zijn reeds gelukkig, wanneer zij maar een droog stuk brood voor zich en hun gezin ver- dienen. Zij werkten liever dan dat zij de hand moesten ophouden voor wat men hun als steun toedacht. Deze groep omvat thans ruim 30 schepen. Er bestaat geen organisa torisch verband en zij zijn mitsdien de speelbal van anderen, zonder dat zij de pijlen, op hen gericht, behoor lijk kunnen afweren. Wij hebben thans een visscherij- centraie, welke onder goedkeuring van den betrokken minister alleen te beslissen heeft over het wel en wee der visschers. Zij toch en zij alleen beslist welke maatregelen zul len worden genomen. Bij alle be slissingen is het dan ook van het grootste belang, hoedanig deze cen trale is samengesteld. De belangrijke groep van „schip pers-eigenaar" is er echter niet in vertegenwoordigd. Van practische visscherij-deskundigen is -de vissche rij-centraie zeer slecht voorzien. Zij, die -bij de treilvisscherij betrokken zijn en er zitting in hebben, verte genwoordigen in meerderheid groe pen, die de schippers-eigenaar be schreven als een doorn in het oog, welke zoo spoedig mogelijk behoort te worden verwijderd. Wanneer men deze groep, welke hard moet zwoe gen voor een stuk brood, van -de Noordzee kqn verwijderen, -dan was er veel gewonnen voor de kapitaal sterkere groepen. Het zijn de kapi taalzwakken, welke ten bate van de anderen dreigen te worden opgeof ferd. Eerst heeft men het doel ge poogd te bereiken door een van to taal ondeskundigheid getuigend puf aanvoerverbod. Wij zullen hopen, dat men hiervan voor goed is terug gekomen. Thans overvalt ons de maatregel, dat 17 schepen, welke na 1 Januari 1934 zijn gekocht niet meer zullen mogen uitvaren. Dit beteekent, dat wanneer men aan neemt, dat ieder schip gemiddeld door drie menschen is gekocht, deze men schen zonder waarschuwing vóórdat zij dat schip kochten, door een wil lekeurige handeling van de Vissche Augustine te gaan en hem op het station aan een bepaalden trein ont moeten. Mrs. Gorlan wist, dat haar toekomst van hem afhing en wats zeer onderdanig. 0 Mrs. Gorlan was met Ralf Lersen in St. Augustine aangekomen en ze hadden in hetzelfde hotel hun in trek genomen waar Jutta met haar nicht gewoond had. Onderweg had Gertrud Gorlan nog eens uitvoerig verteld over Jutta's laatste levens jaren. Hij had aandachtig geluisterd maar hij voelde niets meer voor de vrouw, die hij eens zoo had lief gehad. Hij liet Gertrud Gorlan er niet voor boeten, dat ze hem door haar bedrog maanden lang den grootsten zielestrijd had laten doormaken. De ridderlijkheid van zijn karakter kwam deze vrouw ten goede, die in haar afhankelijkheid toch nog een excuus had voor haar misdrijf. Ze was diep ontroerd door zijn edelmoedigheid en keek naar hem op als was hij een hooger wezen Volgens Jutta's beschrijving had ze zich hem als een strengen, verwaan den, kleiingeestigen man voorgesteld en begreep nu niet, dat haar nicht rij-Centrale met één pennestreek geheel en al worden afgemaakt. De opvarenden van die schepen zullen -de groote groep werktoozen komen aanvullen. Ongeveer f 1400 loon per week zal minder in 'de ge meente komen. Nevenbedrijven, o.a. de autobusdiensten, zullen ernstige schade lijden. De handeldrijvende midenstand zal ook de gevolgen ondervinden. De gemeente zal meer menschen voor haar rekening krijgen met den steun. In het kort zou een dergelijke maatregel een groot na deel zijn voor de gemeente. Onze meening is dan ook, dat hiertegen massaal dient te worden geprotest eerd. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, welke de bezwa ren inhoudt, in de rede van den heer De Jong vermeld en welke gericht zal worden aan den minister van landbouw en visscherij, met het ver zoek, dezen maatregel -niet uit te voeren. Tevens wordt een audiëntie aangevraagd, om de bezwaren nader uiteen te zetten. Uit de besprekingen bleek, dat Katwijk vrijwel alleen getroffen zou worden. In Scheveningen zouden slechts 2 loggers uitvallen. De burgemeester drong aan op op richting van een vereeniging van schippers-eigenaar. Dain kan er een band worden gelegd, aldus spr., tus schen de Visscherij-Centrale en u. Als gij paraat zijt, maakt gij het het gemeentebestuur ook gemakkelijk. Spr. zou Zaterdag naar Den flaag gaan om te zien of de maatregel te voorkomen is. Ik beloof u, zei spr. dat het gemeentebestuur alles zal doen, om dezen funesten maatregel te voorkomen. De salarisverlaging voor rijks- en gemeeintepeisoneel. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis gebracht van de gemeentebesturen, a. dat de re geering in verband met den financi- eelen toestand van 's lands financiën het noodzakelijk acht, dat met ingang van 1 Jan. 1936 op de wedden en loo- nen van het Rijkspersoneel een be drag van plm. 10 millioen 'sjaars wordt bezuinigd en b. dat het in de bedoeling ligt deze bezuiniging te verkrijgen door toepassing van een algemeene verlaging van plm. 5 pet. op dè voor het rijkspersoneel gel dende wedde- en loonbedragen zoo wel die van de vaste wedden als die van de minima en maxima), toe lagen, belooningen, vergoedingen, kortingen enz. hem niet meer had vereerd. Rustig en kalm was Lersen met zich zelf te rade gegaan hoe hij haar toekomst zou kunnen verzeke ren. Ze had hem verteld, dat ze heimwee had naar haar vaderland en het liefst naar Zwitserland zou terugkeeren. Daar zou ze, als hij haar het noodige geld wilde voor schieten, een klein pension begin nen, dat haar in staat zou stellen rond te komen. Lersen beloofde haar bij het uit voeren van dit plan te helpen. In St. Augustine ging hij den mor gen na zijn aankomst alleen naar de autoriteiten en vertelde, dat mrs. Gorlan in een soort van tijdelijke krankzinnigheid na het ongeluk zich zelf met haar nicht verward had Hij legitimeerde zich als de echtge noot van Jutta von Lersen en zeide dat de overlevende niet zijn vrouw maar mrs. Gorlan was. Deze be vond zich nu nog altijd in het hotel en moest nog ontzien wordea en men moest bij een eventueel verhoor re kening houden met haar toestand Men stond eerst een weinig wan trouwig tegenover het bericht, maar hij ondersteunde zijn beweringen met zooveel bewijzen, dat men hem be l?°Cli3K*!SlFg--1rt.liJ=i:i-14:l De minister voegt hieraan toe, dat derhalve het rijkssalarispeil, waaraan ingevolge conclusie 22 van het rap port der commissie-Schouten de be- looningen van het middelbaar en hooger personeel der publiekrechte lijke organen behooren te worden getoetst, met ongeveer 5 pet. zal dalen, zoodat het voor het behoud der vereischte overeenstemming noo- dig is, die belooningen met ingang van 1 Jan. 1936 in het algemeen een overeenkomstige verlaging te doen ondergaan. Mitsdien geeft de minister aan de colleges in overweging om het daar heen te leiden, dat ingaande 1 Jan. 1936 de belooningen enz. van het middelbaar en hooger personeel (dat zijn in het algemeen de „ambtena- i," het personeel der gemeente politie inbegrepen), waarvan de re geling tot de bevoegdheid van den raad behoort, worden verlaagd. Wat de loonen der werklieden en van de overige plaatselijk gerecru- teerde krachten in dienst van pu bliekrechtelijke organisaties betreft verklaart -de minister, dat deze in de allereerste plaats behooren te wor den getoetst aan den plaatselijken loon- en levensstandaard. Mochten die na de vaststelling der loonen een verlaging hebben ondergaan, dan is het gewenscht, dat ook de loonen der gemeentewerklieden daaraan na der worden getoetst en voor zooveel noodig en mogelijk aan een verla ging worden onderworpen. loofde, dat hij de overlijdensacte vatn zijn vrouw zou krijgen, zoodra mrs. Gorlan haar beweringen ambtelijk herhaald had en de legitimatie van den commissaris van politie te Boston was aangekomen. Natuurlijk moest hij alle kosten dragen. Tevreden keerde Lersen naar het hotel terug en liet zich ibij mrs. Gorlan aandienen. Ze kwam hem bleek en bevend tegemoet. Hij stel de haar dadelijk gerust. „U kunt gerust zijn, mrs. Gor lan, het is me gelukt de zaak zoo te regelen, als we besproken hadden. Men heeft me geloofd en u moet nu ook in denzelfden geest spreken". Mrs. Gorlan slaakte een zucht van verlichting en de tranen van blijd schap sprongen haar in de oogen. „Hoe zal ik u danken? Wat zou er van me geworden zijn als u niet zoo goed was geweest? Ik zal het nooit vergeten". „Laten we daarover nu maar niet meer praten. Zoodra ik de over lijdensacte van mijn vrouw heb, is deze zaak voor mij afgedaan. Ik ga direct naar Duitschland terug. U kunt naar Tallahassee terugkee ren, uw koffer pakken en dan met een boot naar uw land terugkeeren.

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1