BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. OFFIE «KYSEHDYK CEEL MERK JRflRBEURS Hebt II een slecht geheugen? Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens ^emeexi\e ^voeAe. FEUILLETON Het Parelsnoer. DIE HEN B'J U HEEL LEKKER VINDT Sport. Raadsvergadering te Breskens 44ste Jaargang Vrijdag 6 September 1935 Nummer 4066 ABONNEMENTSPRIJS- Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 t Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar I 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 15Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) -0 Herijk van maten en gewichten te Groede in hotel „De Drie Koningen op Dinsdag 10 September 1935 van 9—12 uur en van 1—4 voor personen wier naam begint met de letter AQ. en op Woensdag 11 September 1935 van 9 12 uur voor de overigen. DE BURGEMEESTER. Het is iets, dat algemeen voor komt, als men zich op zekeren dag een specialen datum wil herinneren en deze wil niet te binnen schieten! Dan kan zoo'n datum als het ware op de tong liggen en toch niet te voorschijn komen in ons brein I En als het te laat is, schiet ons ineens te binnen: dié naam of diè datum was 'tl... Waarom herinneren wij ons dik wijls volmaakt nuttelooze dingen, ter wijl de belangrijkere feiten ons volko men kunnen ontgaan Onze her senen verwerken dagelijks een groot aantal indrukken, veel meer, dan we kunnen verdragenl Als men b.v. tracht alle indrukken, die men den vorigen dag heeft opgedaan, in de herinnering terug te roepen, kan men vaststellen, dat de herinneringen in twee klassen kunnen verdeeld wor den I Men kan zich duidelijk alle gebeurtenissen herinneren, die een sterken indruk gemaakt hebben, zoo als b.v. een kind nooit het oogen- blik vergeet, waarop het voor het eerst op den stoel van den tandarts moest plaats nemen I De tweede soort van indrukken zijn de gebeurtenis sen, die om de een of andere oor zaak blijven hangen. Een modeteekenaar zal precies in zich opnemen, welk model hij op straat heeft gezien en een enthou siaste schaakspeler vergeet de be slissende zet, die hij den vorigen avond heeft gedaan, niet zoo heel spoedig! Ziet men daarentegen in de bioscoop de beelden van de ver 73 Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald dooi A. VUERHARD-BERKHOIJT 0 Hij maakte haastig den aan hem geadresseerden brief open en las: ,,Aan mijn echtgenoot, vrijheer Ralf von Lersen, Den 18den November 1913 zocht Monsieur Rochambeau, attaché bij het Fransche gezantschap te Rome mij in afwezigheid van mijn man op en zei me, dat ik het kostbare parelsnoer, dat ik vergeefs aan mijn man gevraagd had, zou kunnen ver dienen wanneer ik zijn regeering een kleinen dienst bewees. Tegelijkertijd haalde hij het zoo vurig verlangde parelsnoer uit zijn zak en hield het verleidelijk voor mijn oogen. Ik vroeg, wat ik daarvoor doen moest. Hij zei, dat het maar een woestingen, die b.v. een overstroo ming in China heeft aangericht, dan zullen deze scenes zeer zeker langen indruk achterlaten! Na een kleine maand zijn de sporen van de Chi- neesche overstrooming in de herse nen verdwenen, terwijl de schaakzet daarentegen nog levendig is. Dat is maar goed ook. Want als de mensch alle indrukken, die hij in het leven te venverken heeft ge kregen, zou behouden, zou hij zeker op tienjarigen leeftijd al aan den waanzin bezweken zijnl De hersenen bewaren slechts een klein percen tage van de opgedane indrukken en een goed geheugen bestaat slechts daaruit, dat men in staat is in zijn hersenen vast te houden, wat men wil en het andere zoo spoedig mo gelijk te vergeten! Als iemand zich beklaagt, dat hij een slecht geweten heeft, dan is dat een teeken daarvoor, dat hij te veel ineens wil onthouden! De hersenen vormen dan een ware rommelka mer en -de dingen van geen beteeke- nis zijn overwegend sterker. Men moet wèlbewust hetgeen bijzaak is trachten te vergeten! Dat klinkt erg moeilijk, maar na eenigen tijd zorgt het onderbewustzijn zélf voor een scheiding. Oefening is echter noodzakelijk, en vooral niet ,,uit-het- hoofd-leeren!" Een goed geheugen hebben beteekent niets anders dan „kunnen-vergeten 1 OOSTBURG. De Gebrs. Vroomen komen. Op Zondag 8 dezer zullen op de Oostburgsche wielerbaan wederom wedstrijden worden gehouden, die gezien de samenstelling van het pro gramma door zeer velen zullen wor- kleinigheid was. Ik behoefde niets anders te doen, dan hem te helpen inzage te krijgen van een document, dat mijn man een der eerstvolgende dagen met mij naar Berlijn zou brengen. Natuurlijk mocht geen mensch vermoeden dat hij het docu ment gelezen had. Hij heeft er me niets van .gezegd, dat hij het stelen wilde, hij deed, alsof het absoluut niet gevaarlijk was. Eerst wilde ik me niet met die geschiedenis inlaten, maar hij deed lachend het parelsnoer om mijn hals en bracht me naar den spiegel. Toen werd ik zwak en willigde in. Later had ik wel weer bezwaren en wilde mijn belofte te rugnemen, maar toen dreigde mon sieur Rochambeau, dat hij dan aan mijn man zou vertellen, dat ik al toegestemd had. Dat wilde ik niet, want ik wist, dat mijn man, waar het zijn eer betrof, buitengewoon streng oordeel de en me misschien nooit zou ver geven. Ik gaf dus toe. Ik moest van alle koffersleutels van mijn man wasafdrukken maken en die aan monsieur Rochambeau geven. Den avond van onze aan komst in Berlijn zou ik verdere in structies krijgen, daar monsieur Ro den bijgewoond. De directie heeft n.l. beslag weten te leggen op het zoo populaire koppel Gebrs. Vroo men; -de Bruycker die de records over 200 en 1000 M. tijdrijden op de Oostburgsche wielerbaan op zijn naam heeft staan, alsook de 5 K.M. achtervolging; vervolgens Jazet die zeer zeker de snelste renner van Oost-Nederland mag worden ge noemd. Ook zullen o.m. nog optre den de twee rivalen Verhaege en Carpriaux, die samen zoo menige overwinning op de Oostburgsche baan als Junior hebben behaald, doch nu met alle hevigheid als Prof tegen elkaar zullen rijden. De hoofdschotel wordt gevormd door I' de koppelwedstrijd over 60 K.M. met vier klassementen. Indien wij de reeds verspreide biljetten be zien dan treffen we allereerst het koppel Willy en J. Vroomen, die blijkens verschillende persuitslagen naast de beste renners van Neder land gesteld mogen worden. Het is een koppel dat altijd en overal strijd lustig is, en zijn kansen tot het uiter ste verdedigt, en wij zien hen dan ook zoo niet de overwinning, zeer zeker een eervolle plaats bij de rang schikking innemen. Als hun grootste tegenstrevers achten wij de Bruyker- Verhaege, die wij in staat achten de koers met een ronde voorsprong te winnen, al zal dit wel gemakkelij ker gezegd zijn dan gedaan. Dat zij zich hiervoor tot het uiterste zul len geven staat voor ons vast, ge zien de strijdlust van Verhaege ge paard aan het eergevoel van de Bruycker. Jazet-v. d. Heijden vor men eveneens een sterk koppel en eerstgenoemde vooral is ook te Oost burg een graag geziene figuur, om zijn mooie prestaties die hij reeds bij vroegere wedstrijden te Oostburg geleverd heeft. Bovendien is Jazet een renner die zich bij de klasse menten door zijn flitsende spurts, altijd eervol weet te klasseeren en indien dit koppel weet te voorkomen dat zij niet worden „gelapt," dan zullen ook zij in de eerste gelederen eindigen. De plaatselijke renner Cor nelis is ditmaal weer gekoppeld aan den grooten zesdagenrenner Albert Buysse, waar hij enkele weken ge leden te Terneuzen zoo'n schitte rende wedstrijd mee heeft gereden en op de prachtige tweede plaats eindigden. Indien Cornelis den Buys se goed terzijde kan staan, mogen we er groote dingen van verwachten want Albert verkeert in uitstekende conditie en ook hij zal zich gaarne tot het uiterste inspannen om den Bram nu hij voor eigen volk op treedt aan de overwinning te helpen. Onder de verdere deelnemers tref fen we nog Meerschaert en Car priaux en D'Olieslagers-Verstuyft. Van e.g. koppel mogen we ook alles verwachten, omdat zij zonder over drijving tot een der vechtlustigste koppels mogen worden genoemd en altijd rijden voor wat ze waard zijn. Ook Verstuyft-D'Olieslagers leveren waar voor hun geld en al achten wij ze niet in staat om het tot de overwinning te brengen, het is een koppel dat steeds demarreert of weg vlucht en bij de sportliefhebbers ge ziene figuren zijn. Alles bijeen een programma dat eiken sportliefhebber moet bevredigen en indien het weer ■wil meewerken moet a.s. Zondag ons aller leuze zijn; Op naar Oost burg I chambeau vóór ons daar zou zijn. In Berlijn, in het hotel, gaf een liftjongen me zoodra ik er was een briefje, dat ik als bewijsstuk hierbij voeg. Ik handelde volgens dat bevel. Het parelsnoer had hij me in Rome al gegeven met de lachende woor den, dat hij zeker van me was, daar ik nu niet meer terug kon krabbelen. Ik deed dus precies als me opge dragen was en verklaar nogmaals, dat ik niet vermoedde dat het om een diefstal van het document en om zeer ernstige en gewichtige din gen ging. Dat werd me pas duidelijk toen mijn man het document miste en als een krankzinnige wegliep. Toen hij van het ministerie terugkwam en mij vroeg waar het parelsnoer was, wist ik, dat hij ontdekt had dat ik medeplichtig was. Mijn man behan delde me met zoo n ijskoude ver achting, dat ik koppig en verstokt werd. Hij wilde, dat ik me van hem zou laten scheiden, maar ik vond dat ik een dergelijke harde straf niet verdiend had. Maar misschien werd het me dien avond pas duide lijk, dat ik mijn man, dien ik alleen getrouwd had, omdat hij een schit terende partij was, had leeren lief op Dinsdag 3 September 1935, 0 De voorzitter opent de voltallige zitting en gaat direct over tot de Installatie- De heeren leggen alle de ver- eischte eeden en verklaringen af, waarna de voorzitter hen feliciteert en de wensch uitspreekt dat zij in het belang der gemeente werkzaam zullen mogen zijn. Wethouders. Eerst wordt benoemd de heer A. Cambier met 6 stemmen. De heer L. Lijk verkrijgt er 4, de heer N Bins 1 De tweede stemming benoemt de heer Bins met 7 stemmen; de heer Notebaart heeft er 4. Notulen. De raad keurt de notulen na voor lezing onveranderd goed. Rekening '34. Deze is door de commissie nage zien. VOORZITTER: Heeft één der heeren aanmerking of kan ze zoo vastgesteld worden? Dhr. CARELS: Nee, M. de V. want er is een fout in de rekening gemaakt. Er is n.l. een post 2 x be taald. Als dit hersteld wordt, hebben wij geen bezwaar. VOORZITTER: Uw opmerking was ons bekend en de fout zal her hebben. Ik wilde in geen geval van hem scheiden. Mijn man had ge zegd, dat hij den minister zijn woord van eer had gegeven, dat hij het strengste stilzwijgen zou bewaren over deze kwestie en dat hij ook mij daartoe zou verplichten, omdat een hooggeplaatst persoon anders gecompromitteerd zou worden. Hij zei dat ik in mijn eigen belang er niet over spreken moest, daar ik anders zeker gestraft zou worden Hij was door zijn eerewoord ge bonden en daarom mocht hij bij onze scheiding niet de ware reden noemen. Toen wist ik, dat ik het in de hand had om hem vast te houden en zei, dat ik me alleen zou laten scheiden als hij de ware reden op gaf. Zoo werd ons huwelijk niet ont bonden, maar hij verliet me nog denzelfden dag voor altijd. Ik moest me verbinden Duitschland on middellijk te verlaten, alleen onder die voorwaarde wilde hij me een behoorlijke toelage uitkeeren. Hij was hard en streng zijn liefde voor mij was gestorven. Nooit heeft hij me meer met een woord ver waardigd. De minister heeft gedacht, dat UTRECHT TOEGANGSKAA VERKRIJGBAAR AAN ALLE STATIONS DER MED.SPODRWEGEN TEGELIJK MET UW SMDRKURtJE steld worden. Anders geen bezwa ren? Dan wordt de rekening voor- loopig aldus vastgesteld. Streekplan. B. en W. deelen mede dat op aan stichting van G. S. de 5 Jcustgcmeen- ten een voorloopige commissie ge vormd hebben, om te komen tot een streekplan voor het duingebied. Op verzoek dezer commissie ad- viseeren B. en W. de voorloopige regeling vast te stellen en tot com missieleden te benoemen de heeren D. H. van Zuijen, burgemeester en J. A. Igekhout, secretaris YW.V. VOORZITTER: Wenscht één der heeren hierover het woord te voeren? Dhr. VASSEUR: Ja, M. d. V., ik heb me afgevraagd of deze tijd wel geëigend is, zulke uitgaven te doen. Bij onderzoek is me n.l. ge bleken dat de kosten voor het plan f 1000.- zullen bedragen, waarbij nog een f 200.- andere kosten komen. Breskens zal hierin bijdragen 6/14 deel of ruim f 500,-. Dit bedrag acht ik te hoog om op de begrooting te brengen. Het gevolg zal zijn dat op andere zaken weer beknibbeld moet worden, om die f 500.- eruit te halen. Bovendien acht ik dit streekplan minder urgent voor Breskens, dan bv. voor Retranchement en Cad- zand, waar men gemakkelijker zal aanpassen. Ten slotte heb ik bezwaren te gen de candidaten voor de commis- mijn man zelf het document aan monsieur Rochambeau gegeven had, maar mijn man zou liever .gestorven zijn dan zoo iets gemeens te doen. Ik zou hem, als ik bedaarder ge worden was, gaame van die ver denking bevrijd hebben, maar ik vreesde, dat ik bestraft zou worden en ter verantwoording geroepen. Zoolang ik leef durf ik niet, maar ik heb altijd een voorgevoel, dat ik jong zal sterven en dan moet de waarheid door dit schrijven aan het licht worden gebracht. Ik heb het briefje van monsieur Rochambeau niet, zooals hij verlangd heeft, ver brand en daar ben ik nu blij om. Het kan na mijn dood beter als bewijs voor de onschuld van mijn man dienen, dan deze bekentenis, waarvan ik de zuivere waarheid on der eede bevestig. Ten slotte vraag ik mijn man nog om vergiffenis voor alles wat ik hem door mijn ellendige zucht naar sieraden heb aangedaan. Ik heb er diep berouw van gehad. Jutta von Lersen, geb. Dumont". (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1