Koningin Astrid bij een ongeluk omgekomen. Ingezonden. Gewestelijk Nieuws Hoor watergetij Breskens. Klaas de zoon van den Molenaar UITVOBING CADZAND. Benoemd. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Openbare School alhier werd benoemd de heer M. Hoste van Groede. SCHOONDIJKE. Benoemd tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere School alhier, Mej. M. A. Scalé te Breda. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 1 September 1935. Biervliet 10.— uur Ds Vrijlandt. Breskens 9.30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Voorber. H. A. I.30 uur Zondagschool. 5.30 uur Ds W. H. Kelder Jr Bediening H. A. Cadzand 10,— uur Ds Visser, Hooidplaat 2,30 uur Ds Visser, van Cadzand. Nleuwvliet II,— uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 10.— uur Ds van der Ven. Schoondijke 10,— uur Mej. A. Sigal, Kerk. Cand. Sluis. 10.uur Ds Beukenhorst. St. Anna ter Muiden. 2,— uur Ds Beukenhorst. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 10.— uur Ds Casteleln. Groede 9.30 uur Ds Derksen. o Ev. Lutli. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. voor de benoeming uit te stellen tot de September-vergadering. De stemming. Vóór: de heeren Blondeel, Hollebraed en Rijckaert. Tegen: de heeren De Backere, Cats- man en Wijffels. Daar de stemmen staken, wordt het voorstel aangehouden tot de vol gende vergadering. 2e Tafereel Door de heeren De Backere, Catsman en Wijffels is een schrijven gericht aan den heer Burgemeester houdende het ver zoek een raadsvergadering te beleggen met de volgende agen da: a. Stemming over het voorstel Hollebrand uit de vorige ver gadering. b. Benoeming gemeentebode. Aan de deur van het raadhuis verschijnt het bekende bordje, waar op het publiek bekend gemaakt wordt, dat tegen Woensdag 28 Aug. te 17.30 een openbare raadsvergade ring is uitgeschreven Woensdag half 6. De Burgemeester met de heeren Blondeel, Hollebrand en Rijckaert betreden de raadzaal. De pers is vertegenwoordigd. Op de publieke tribune zit een toehoorder: Een sol licitant. Stil spel. De presentielijst wordt geteekend; de waarnemende secretaris dhr. G. P. H. Wijffels presenteert de leden sigaren. Allen zitten, zwijgend wachtende op de 3 andere heeren, de aanvragers der vergadering. Mevr. Van den Broecke is we- (gens familieomstandigheden afwe zig. 5 minuten over half 6. Dhr. BLONDEEL tot den naast hem zittenden Voorzitter: Zij blijven lang weg. De VOORZITTER: Dat vind ik ook. Stilte. Een glimlach hier en een glimlach daar. De VOORZITTER snuffelt in de verordening op de raadsvergaderin gen. 10 minuten over half 6. Dhr. BLONDEEL tot den Bur gemeester: Zouden zij niet komen? De VOORZITTER: Ik weet er niets van. De heer BLONDEEL staart glim lachend in de ruimte of hij zeggen wil: Maak dat een ander wijs, maar mij niet. 14 minuten over half 6. Dhr. HOLLEBRAND stapt op het raam af, tuurt naar het wijzerbord van de torenklok tot het kwart voor zes uur is en zegt: Mijnheer de Voorzitter het kwartier is voorbij, zij schijnen er een komediespel van te maken, ik ga heen. De VOORZITTER: Gaat uw gang. Dhr. Hollebrand gaat heen, ge volgd door den heer Rijckaert en ook de waarnemende secretaris wil vertrekken. De VOORZITTER: Neen mijn heer Wijffels, U moet blijven. Vol gens de verordening moet ik ook nog tot 6 uur blijven; wanneer de heeren dan nog niet verschenen zijn, kan de Voorzitter ook gaan en tot zoo lang moet de secretaris er ook zijn. Het wordt bij 6 uur. Dhr. Blon deel maakt ook aanstalten om te vertrekken, evenzoo de man van de pers, maar deze informeert eerst aan den Voorzitter of de pers weten mag voor welke belangrijke zaken deze vergadering aangevraagd is. De VOORZITTER: Ja, mijn heer, ik weet niet, of ik U daarop antwoorden mag. Dhr. BLONDEEL: Hier mijnheer (hij reikt de pers de agenda over). De VOORZITTER: O ja, 't is een publieke zaak. De klok slaat 6 uur. De Voorzitter en de w.n. secretaris verlaten eveneens de raadzaal. Korten tijd daarna is het biljet in het bordje aan de buitendeur van het raadhuis vervangen door een nieuwe kennisgeving aan het pu bliek, houdende de mededeeling, dat de Burgemeester van Aardenburg een raadsvergadering heeft uitge schreven tegen Donderdag 29 Aug. des avonds 19 uur. (Wordt vervolgd). Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Hoe het aan de boot te Breskens toegaat. Als men met de provinciale boot te Breskens aankomt, heeft men reeds zekere bewerking ondergaan. Bewerkingwordt het in den handel genoemd, als men het slachtoffer wordt van een transactie, die men niet direct vrijwillig is maar onder zekeren druk tot stand is gekomen. TaxiTaxi Taximeneer en als je dan niet op je hoede bent zit je bagage en een oogenbllk later jezelf al in zoo'n vehikel opgesloten. De bewerking begon al op de boot maar aan den wal wordt ze op minder kiesche wijze voortgezet, de liefelijk heden, die de chauffeurs elkaar dan niet bepaald toefluisteren, doen de passagier niet een bepaald fijnen indruk toekomen. Concurrentie, mits eerlijk gevoerd is gewenscht, maar de fanatieken strijd tegen de Tram-Maatij. Breskens-Mal- deghem loopt nu voor den insider toch wel een beetje de spulgaten uit. In hoofdzaak de vroegere leveran ciers stellen zich te weer op een wijze, waarop men niet trotsch kan zijn Als Inwoner van het land van Cad zand is mijn hardgrondigen wensch, dat de Tram-Maaty Breskens-Maldeghem die zich zoo heel tijdig aan het modern verkeer heeft aangepast, met het in- lasschen van Auto's enz. voor ons landje bewaard mag blijven. Mijnheer de Redacteur, mijn hart- grondigen dank voor de plaatsruimte EEN OOGGETUIGE. BRESKENS. Vereenigings-diploma. Onderstaande personen behaalden onder de kundige leiding van den heer I. van Bel het vereenigings-diploma der Zwemver. „Scheldestroom", eisch 50 M. schoolslag, 50 M. rugzwemmen, springen 1 M. plank en 10 seconden watertrappen, alles uitgevoerd in diep water. Mej. de Bourgraaf, L. Padmos. Ijzend Gorrie Bouwens. Nol. Jo de Marrée, Freddy de Jonge, C. Hemelrijk, Aar denburg, Koos van den Heuvel, M. van de Velde, Ch. Ras, Groede, J. Brevet, Oostburg, A. Verhage, Nvl, Wien van Melle, M. Roest, J. de Zwart, Zuidzande, P. van Kampen, Oostburg, B. Odlnk, Schoondijke, J.D. van Sluis en Jopie de Huliu, IJzendijke, Th. Cambier, C. van den Heuvel, Mies Verschelling, A. Haartsen, C. Wesdorp, H. van Melle, E. Carels, J. Kense, Nleuwvliet, J. Goedhals, Schoondijke, J. Brakman, Nleuwvliet, A. la Gasse, IJzendijke, Chr. de Martelaere. Degenen waar geen plaatsnaam bij vermeld staan, zijn woonachtig te Bres kens. BRESKENS. Concert Zondagavond zal alhier door het Muziekkorps der Scoutseenheid Sint Leo te Brugge een conert gegeven worden met onderstaand programma: 1. Sons of the Braves, Bidgood. marsch. 2. Czardas Vorstin, Kalmann. Selectie gesch. door Corroycz. 3. Lu Pluie d'or, Bouillon. Fantasie voor klarinet. Solist A. Van den Berghe. 4 Rendez-vous bei Lehar, Hruby. Potpourri gesch. door Uhl. 5. La Bohème, Puccini. Selectie gesch. door Bouckel. 6. Le grand Mogol, Audran. Selectie gesch door Govaert. 7. Les Mousquetaires au Couvent, Varney. Fantasie gesch. door Muldermans. 8. Valse militaire beige. Fremaux. CADZAND. Onweer. Tijdens het vrij hevig onweer, dat Dondei dagmorgen een paar uren boven deze gemeente hing, is de bliksem in de nabijheid der haven op een viertal plaatsen ingeslagen, zonder veel schade te veroorzaken. Ook het gebouw der Z.-H. reddingsmaatschappij werd ge troffen. OOSTBURG. Benoemd. Met overgroote meerderheid van stemmen werd uit een 5 tal sollicitan ten door de algemeene ledenvergade ring benoemd tot directeur der ver- eeniging voor vocale en instrumentale muziek „Polyphonia" de heer Jacob Ros, musicus te Aardenburg. SCHOONDIJKE. Een ongeluk. Donderdagmiddag had de plaats vervangend geneesheer alhier het ongeluk, dat, terwijl hij met een matige vaart met zijn auto over den weg reed, het linkerachterwiel zijn diensten ver der weigerde en van de auto weg liep. Door de tegenwoordigheid van geest en de geringe snelheid, mocht het den dokter gelukken de auto op den weg te houden en liep het geval met wat materieele schade af. De auto is even later per kraan wagen weggesleept. SINT KRUIS. Raadsvergadering. Donderdag 29 Augustus hield de Raad alhier een openbare zitting. Afwezig de heer St, E. P. Bonte. De rekening 1934 wordt voorloopig vastgesteld met f 23200,03 ontvangsten en f 17482,61 uitgaven. Batig slot f 5717,42. De Voorzitter deelt mede, dat het noodig zal zijn de belasting te ver- hoogen en dat B. en W. daarvoor ge kozen hebben 60 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, welke een opbrengst geven zal van f 700. Mocht deze som niet vol doende zijn, dan zouden B. en W. voorstellen opcenten te heffen op de gebouwde eigendommen, hetwelk f 450 in het laadje brengen zou Bij de rondvraag vestigt de heer van den Bunder er de aandacht op, dat er bij de uitbetaling aan de brand weerlieden bij den heer A. Buijck onregelmatigheden hebben plaats ge had. De Voorz. zal de zaak onderzoeken en indien er fouten gemaakt zijn deze zoo spoedig mogelijk herstellen. De heer Duininck vraagt maatregelen tegen losloopend vee, waar hij wel eens last van heeft, waarop de wet houder Th. M. Bonte den heer Dui ninck raadt het vee, dat van anderen op zijn terrein komt, zelf op te hou den en tegen billijke eisch van ver goeding aan de rechtmatige eigenaars terug te geven. Bij ondervinding weet hij, dat dit een probaat middel is. Daarna sluit de Voorzitter de ver gadering. DAGEN vm nam Zomertijd Zaterdag 31 Aug. 3,27 3,51 Zondag 1 Sept 3 52 4 16 Maandag 2 4,22 4,46 Dinsdag 3 4,52 5,16 Eerste Kwartier Woensdag 7 Sept om 14.43 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zaterdag 31 Aug nam 8 23 Zondag 1 Sept. 8,20 Maandag 2 8,18 Dinsdag 3 8,16 door N. Kannegieter. 39. Hij drong naar voren door de vele menschen heen en stond voor den stoeren, grooten veldwachter. „Veld je, ik ben Klaas van Baas Draaier, laat mij naar binnen gaan, ik weet er raad op en zal jullie van die dieven afhelpen". „Wat zeg je daar, Klaas je? Zal jij naar binnen gaan, terwijl wij, groote, sterke mannen daarvoor terugdeinzen? Toe, beste jongen, ga naar je moeders pappot toe. Wij kunnen alleen maar groote en sterke mannen gebruiken". 40. Klaas keerde zich om en keek de menigte menschen eens aan en riep: „Mannen van Den Burg, jul lie allen weten, dat Klaas van Baas Draaier wel eens een grapje uithaalt, maar ook weten allen, dat ik niet bang ben voor dieven. Laat mij naar beneden gaan, ik zal het raad huis bevrijden van deze lastposten!" De menschen schreeuwden: „Ja, ja, laat hem gaan! Het is een flinke jongen. Toe, Veldje,laat hem gaan!" De veldwachter, die zag dat alle menschen op Klaas zijn hand waren, liet zich overreden. Maar hij zei: „Klaas, we gaan allen met je mee en laten 'je niet in de steek". Er zal een schok gaan door de wereld bij het vernemen van het tragische einde van de Koningin der Belgen. Weinig vorstinnen hebben zoo van haar eerste optreden in het openbaar dadelijk aller harten we ten te veroveren als deze Zweedsche prinses. Haar gratie, eenvoud en be minnelijkheid sprak uit haar geheele wezen en nafn al bij voorbaat ieder voor haar in. Zelden zal een ko ninklijk ouderpaar voor het huwelijk van zijn zoon een betere keus heb ben kunnen doen dan Albert en Elizabeth toen zij het oog naar Stockholm richten om daar de latere levensgezellin van hun zoon te zoe ken. Prinses Astrid moest toen nog een- en-twintig jaar worden. Men prees haar deugden zeer. Wat prinses Astrid betreft, schreef onze toen malige Scandinavische correspon dent: „Zij is niet alleen knap van uiterlijk, doch de opvoeding, die zij gehad heeft, geeft waarborgen, dat zij een flink huismoeder zal worden. Als zoovele andere meisjes heeft zij huismoedercursus en een cursus voor zuigclingenverpleging doorloopen, en heeft van haar leeraressen de beste getuigschriften gekregen. Zij is in gewijd in de geheimen der kook- kunde, die Brillat Saverin zoo voor treffelijk beoefend heeft; zij kan ko ken, vogels plukken, visch schoon maken, vaten wasschen en schuren als de beste, en wat het verplegen van zuigelingen betreft, verklaarde haar directrice, dat weinigen met zooveel liefde haar arbeid verricht ten als prinses Astrid". Reeds in November 1926 werd het huwelijk tusschen Leopold en Astrid voltrokken, het burgerlijk huwelijk te Stockholm, het kerkelijk in de Sinte Goedele te Brussel. Het was een stralende dag en de prinses, in haar witzijden kleed met de lange sleep en de kanten sluier, was be koorlijker dan ooit. Haar merkbare schroom en ontroering maakten het jonge bruidje bijzonder lieftallig. Toen reeds had Astrid het hart der Belgen gewonnen, waarin zij een voorname plaats zou blijven beklee- den. Dat zij zich niet alleen het Fransch maar ook de tweede lands taal, het Nederlandsch eigen maakte, zette de Vlamingen niet minder dan de Walen voor haar in vlam. Al spoedig schonk de prinses haar gemaal een dochtertje, de thans bij na achtjarige Josephine Charlotte; drie jaar later volgde de geboorte van den huidigen kroonprins Boude- wijn. Prins Leopold en zijn gemalin maakten groote reizen, welke den kroonprins voor zijn latere taak moesten voorbereiden. Zoo bezoch ten zij ook Nederlandsch-Indië en ook daar maakte Astrid zich met één slag geliefd bij allen, die met haar in aanraking kwamen. De dagen van geluk werden op 23 Februari 1934 plotseling verduis terd door het noodlottige ongeluk, dat koning Albert het leven kostte. De beide jonge menschen Leopold en Astrid werden koning en konin gin. Eenige maanden later schonk koningin Astrid haar gemaal een tweeden zoon, die naar zijn groot vader Albert werd gedoopt. Wel drukten nu zware zorgen op het jonge paar, dat zich in een tijd van voortdureinden achteruitgang aan het hoofd van het Belgische volk geplaatst zag, maar in het gezins leven bleven yj gelukkige jonge menschen, zich verlustigende in het bezit hunner kinderen, die jij een ernstige, eenvoudige opvoeding ga ven, geheel in den stijl van hun eigen wezen, van het moderne ko ningschap. Nu is met één slag van het nood lot dit jong geluk verbrijzeld. Ver bijsterd staren wij op de zwarte let ters van het bericht, dat ons kond doet: Astrid is niet meer. Koning Leopold heeft zijn jonge gade, het prinsesje en de prinsjes hun lieve moedertje verloren. Wel wreed wordt het Belgische koningshuis de laat ste jaren bezocht. Na den nood- lottigen dood van Albert anderhalf jaar geleden nu dien van Astrid. Diep medegevoel gaat uit naar den getroffen echtgenoot, naar de zoo ellendig beroofde kinderen. Hier in Nederland vooral, waar Josephine Charlotte en Boudewijn nog maar enkele weken geleden zorgeloos speelden op Noordwijks strand en tot een idool werden voor honder den Nederlandsche kleuters, voelt men voor hen een diep" medelijden en een heel groote sympathie. Ons volk vereenigt zich met het Belgische in den rouw voor deze koningsvrouwe, die zoon lieftallige gade, zoo'n zorgzame moeder en vooral zoo'n beminnelijk menschwas. Do itdrjk in België. A.N.P. seint Donderdag uit Brus sel: Als een kille verschrikking kwam vanmiddag over de in de feestelijke drukte van de wereldtentoonstelling gedompelde Belgische hoofdstad het vreeselijke, het schier ongelooflijke nieuws: Koningin Astrid gedood, bij een auto-ongeluk in Zwitserland, waar zij met den Koning een va- cantie genoot. Voor de 2e maal binnen 2 jaar wordt België in rouw gedompeld en ten 2e male treft de slag te harder en te wreeder door de plotselinge tragische wijze, waarop 2 menschen- levens, die een zoo groote, de eerste plaats innamen in het openbare le ven van België, werden afgesneden. In Februari van het vorige jaar is de wereld opgeschrikt door het doodelijk ongeval dat koning Albert te Marche-les-dames getroffen had. Groot was de rouwig groot was de deelneming g'eheele wereld bij het overig onge twijfeld den popula;n meest beminden vorst terj <jie in de zware tijden van e|tjoorlog met zijn gemalin zij ;s blijven leiden. Nog diep onder detjj van dit verlies nam Zijn zo Leopold III de regeering ovlrachtige stem trouw belovet volk en Grondwet, in de welp dat Hij bij Zijn moeilijke i^' worden gesteund en bijgesla)r cen be mind en liefhebberltgenoote, een lieve moeder j.^, kinde ren, die reeds toet v(iór Zij zich Koningin der!n mocht noemen, populair bemind door het volk, te waarvan Zij nog slechts een jaren als kroonprinses gevestjs Ook in Zweden ;n diepge troffen zijn door tl^ van de beminnelijke Prinse. zoo dik wijls te midden vanLerwanten en vrienden in delymg van Haar jeugd vertoeft"met wier geluk men zoo harttjedeleefde. Het leven van Kq Astrid. Prinses Astrid va^den werd op 17 November ^Stockholm geboren. Zij was ifchter van Prins Karei, Heitn West- Gotland en jirinses.Jjorg van Denemarken. De opyg van de prinses week zeer m die bij prinsessen gebruikeliHaar moe der ging van 't standpt, dat haar dochter niet voor detn bestemd was, doch dat zij h.eping zou moeten vinden in ligelijksche loven. Zij wenschte.ndien een dergelijke omstandigiich voor deed, haar dochter (en beenen zou kunnen staan. Prinses Astrid kreereerst een opleiding voor de bding, zij moest leeren koken t huishoud boek leeren bijhou<i)ok moest zij leeren zelf haar »ms te ver vaardigen en te wast Tezamen met haar zusters voljj een cur sus in zuigclingenveng, terwijl zij gedurende vier iren als ver pleegster werkzaam b een zie kenhuis. De prinses bierbij het verlangen te kennenfde dienst tijden te hebben al®dere ver pleegsters, zoodat zj reeds des ochtends om vijf uur werk be gon. Toen jirinses Astms .eenigen tijd te Spa verbleef te zij daar kennis met de toene koningin van België ElisabetMaart 1926 reisde daarna Koni Elisabeth tezamen met prins jold naar Stockholm, en bij Gelegenheid vond de eerste orning plaats tusschen koning Ud en ko ningin Astrid. In zomer van dat jaar vertoefdenZweedsche prinsessen toen op hmerverblijf van de Belgische Kqjke familie en in September 192am de ver loving tot stand hm koning Leopold en zijn nu O tragische wijze om het levenimen echt- genoote. Op den vii November werd het burgerlijk Sjk gesloten te Stockholm en «n tienden van die maand von Brussel in de St. Gudulekerk irkelijke in zegening plaats. Algfl werd aan genomen dat dit tuwelijk uit genegenheid was. De prinses bleef t begin aan hangster van de Prottsche kerk, doch naderhand iiehet Staats belang voorgaan enjen vierden Augustus 1930 gingjer naar de Katholieke kerk. Destiging in dit geloof geschiedt* kardinaal van Roey, wederomen St. Gu- dule te Brussel. Op den elfden Otll927 werd een dochter, Josepluharlotte ge boren en den zevejSeptember 1930 volgde de gffe tan een zoon, kroonprins wijn. Ten slotte werd op 6 1934 prins Albert geboren. van ko ningin Astiid is nojeel te tra gischer, als men wel Zij in ge- -zegende omstandig! I verkeerde en dat in dit najaa Belgische koninklijke paar me Ivierde kind verblijd hoopte te in. De plotselinge d an koning Albert van Belgii acht prins Leopold als koning Md III Cp den Belgischen trotden 23en Februari werden di we koning en koningin op jdet wijze inge huldigd. der Chr. Muziekveret -«Hosanna" te GROEDE op Zt 31 Aug., des avonds van 8,3 .30 uur op de muziektent. et Bestuur. N. R.

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 2