RIJKSMIDDELEN EN WERKLOOSHEID. Stastistieken zijn droog, maar leerzaam, Zoo zien wij uit het overzicht van den stand der Rijks middelen op einde Juli j.l., daf de directe belastingen hebben opgebracht f 64.053.737, tegen f63.297.200, of 756.537 meer. Al klinkt dit voor den belastingbe taler individueel wat wrang, als gemeenschap moeten wij er ons Over verheugen, dat er meer geld la gekomen in het Rijkslaatje, in %veerwil van de slechte tijden. Deze betrekkelijke vreugde wordt echter dadelijk getemperd door de mededeeling, dat de overige middelen gezamenlijk over de maand Juli opbrachten f32.061.609, wat maar even f4.352.903 minder is dan in Juli 1934, en f 1.117.557 minder dan de raming. Weer vervult hoop ons hart als wij lezen dat de opbrengst over de eerst 7 maanden van dit jaar bedroeg bijna 213 millioen (de honderdduizenden verwaarloozen wij maar), d.w.z. ruim 14 millioen meer dan in hetzelfde tijdvak van vorig jaar. Doch de regeering blijkt erg optimistisch te zijn ge weest in haar raming, daar zij bij na 19,5 millioen méér had ver wacht. Met de invoerrechten gaat het al evenzoo: zij brachten in Juli op bijna 8 millioen, wat een \alf millioen minder is dan in Juli 1934 en ruim 170.000 gulden minder 'dan de raming. Sedert 1 Jan. vloeide uit deze bron ruim 50 millioen in de schat kist, wat tegen de 7 millioen méér beloopt dan in de eerste 7 maan den van 1934; maar de optimis- der werkloozen met 2297. Sombere cijfers, waaruit duide lijk blijkt dat de crisis nog lang niet is overwonnen integen deel. En daarbij voor een groot deel ook daardóór dalende Rijksinkomsten. BINNENLAND. Koningin en Prinses genieten van Haar vacantie. Onbe waakte overwegen kosten menschenlevens. De aan trekkingskracht van brand kasten. Wolkbreuk in Den Haag. Opleving in den scheepsbouw. De boer moet baas blijven op eigen terrein. H.M. de Koningin en Prinses Juliana genieten nog steeds ten volle van Haar vacantie in de Schotsche hooglanden, waar tal van interessante tradities in eere worden gehouden. Zoo hebben de hooge bezoeksters Zaterdag te Crieff de athletiek-demonstraties bijgewoond, die zij met gioote belangstelling hebben gevolgd. Bovendien zoekt de Koningin ver- poozing in het maken van schet sen van het berglandschap Onze eigen kleine koninklijke gasten, het Belgische prinsje en prinsesje, zijn in blakenden wel stand in Brussel gearriveerd, waar het kleine prinsje al dadelijk blijk gaf, dat hij met de Nederlandsche taal op goeden voet staat, daar hij vol trots beweerde: „Ik praat Hol- landsch 1" De onbewaakte overwegen gaan voort met het maken van slachtoffers. De onpartijdigheid evenwel gebiedt te erkennen dat velen hunner dit aan eigen on- HET OOGENBLIK VAN DE CATASTROPHE EEN UNIEKE FOTO. Bij de overstroomings- en damdoorbraakcatastrophc in Boven-Italië bij Ovada werd dadelijk na het oogenblik van de vreeselijke ramp een opname gemaakt, die uniek mag worden geheeten! Men ziet op den voorgrond een turbinehal van de electriciteitsfabrick, die door middel van den gebroken stuwdam stroom leverde. Rechts van de bergen storten de watermassa's omlaag en hullen een deel van het dal in een witten nevel, terwijl het schuimende water, de vloedgolf van Ovada, in het dal huizenhoog opspuit! tische schatkist had op nog bijna 7 millioen meer gerekend. Gissen doet missen. De omzetbelasting bedroeg in Juli ruim 4 millioen; maar vadertje Staat heeft onze koopkracht veel te hoog aangeslagen, want men had op liefst ruim twee en een half millioen méér gerekend Over de eerste 7 maanden van dit jaar leverde de omzetbelas ting het niet onaardige sommetje van ruim 331/» millioen op, zijnde ruim 7 millioen meer dan vorig jaar; edoch, de fiscus had weer aardig naar zich toe gerekend, want die had graag nog bijna 14 millioen meer gehad. De inkomsten ten bate van het werkloosheidssubsidiefonds be liepen tot en met de maand Juli tegen de 38 millioen. Wat nu dit laatste betreft het werkloozencijfer stijgt helaas voortdurend. Het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbe sluit 1917 gesubsidieerde vereeni- gingen bedroeg 550.800 (waarvan 79.000 landarbeiders) in de week van 22 tot en met 27 Juli. De werkloosheid onder de ove rige 471.800 verzekerden bedroeg 29.6%, tegen 29.3%> in de week daarvóór. In dezelfde week in het vorige jaar bedroegen deze cijfers resp. 26.4 en 24.3 °7o. Bij 1058 organen der openbare arbeidsbemiddeling stonden op 27 Juli 1935 in totaal ingeschre ven 352.090 werkzoekenden, waar van werkloos waren 333.932 per sonen. Bij een ongeveer gelijk aantal organen bedroeg het totaal-aan tal ingeschrevenen 349.457; daar van waren 331.635 werkloos. Hieruit blijkt, dat de werkloos heid nog altijd toeneemt, daar het in tal werkzoekenden van 13 tot met '27 Juli (de laatst gepubli- :rde cijfers) steeg met 2633, dat veningen, waar men toch anders geen gebrek heeft aan water. Er is vrij wat schade aangericht. Te Amsterdam overleed een be kende persoonlijkheid, namelijk de heer Ed. Gerzon, directeur van de bekende modemagazijnen der firma Gebr. Gerzon, in 1889 ge sticht. Hij bereikte den leeftijd van 72 jaar. Ondanks de malaise in de scheepvaart heeft de Koninklijke Shellgroep weer een order voor den bouw van drie schepen in Nederland geplaatst, en wel voor een stoomschip van 4000 ton bij de Ned. Scheepsbouw-Maatschap- pij te Amsterdam, ten behoeve van de vaart in West-Indië, een tweede schip van hetzelfde type bij P. Smit Jr. Rotterdam, an een motorschip van 560 ton bij van der Giessen te Krimpen a.d. IJssel voor de vaart in Portugal De Koninklijke Shellgroep is een niet te versmaden cliënt van de Nederlandsche scheepsbouw- nijverheid; zij heeft op dit oogen blik in ons land in aanbouw negen zeeschepen, te zamen 70.000 ton metend, n.l. twee van 12.100 ton, vier van 9100 ton, twee van 4000 ton en een van 560 ton. Met inbegrip van de hierboven bedoelde zijn momenteel in Ne derland aan zeeschepen in aan bouw ongeveer 127.000 ton; hier bij zijn ruim 20 kustvaartuigen, die in Groningen worden ge bouwd. Te Ruurlo hield Dr. F. E. Post- huma een rede over de plaats van den boer in de samenleving in het algemeen en in den tegen- woordigen tijd in het bijzonder. Hij betoogde, dat een eerste voorwaarde voor betere toestan den op landbouwgebied is, dat de boer als producent weder vrij moet zijn, in plaats van de uit voerder van allerlei regeerings voorschriften met tallooze contro leurs om zich heen. Vorder wees hij op het verband bestaande tusschen den boer als consument en de welvaart in de maatschappij. Natuurlijk, zeide hij, ligt er eenige overdrijving iri de uitdrukking: „Als het den boer r-ocd <"*aat, gaat het allen goed 1" Maar wij weten allen dat de boer, a's hij iets koopt, ook iets goeds neemt en dat hij goed betaal' als zi>" bedrijf dit toelaat. Het gaat onzen handeldrijven de n middenstand tegenwoordig verre van goed en daar word» te recht over geklaagd; maar dit is allereerst en vooral onmiddelijk een gevolg van het feit, dat het den boer niet goed gaat. In het verdere verloop van zijn rede wekte de heer Posthuma vooral de jonge boeren en boerin nen onder zijn gehoor op om zich te houden aan de qezonde be grippen die zij van huis uit heb ben medegekregen, omdat het harde werken en zuinig leven, dat zij hebben geleerd, hen ge schikt maakt voor iedere maat schappij, mits maar wordt inge zien, dat op de boerderij uitslui tend en alleen de boer weet, hoe het bedrijf behoort te worden ge leid. LANSBURY EISCHT EEN ONT WA PENINGSCONGRES DER KERKELIJKE OVERHEDEN. De bekende leider van de Engelsche Labourpartij, Lansbury, deed het voor stel, den Paus en den Aartsbisschop van Canterbury te verzoeken een wereld congres van alle religies samen te roepen om gemeenschappelijk front te maken tegen den bewapeningsstrijd! voorzichtigheid hebben te wijten. In twee dagen tijds sneed de trein vijf levens af. In het geheel vielen dit jaar 21 dooden op de onbe waakte overwegen. Het stelen of openen van brand kasten valt weer erg in de smaak. Te Amsterdam werd er een open gesneden op een wijze die den „vakman" kenmerkt. Deze heeft zijn „arbeid" niet voor niets ver richt, want de kast bevatte 2300 gulden. Het station te IJmuiden heeft het ook weer eens moeten ont gelden. Hier werd het slot van de brandkast uitgebrand en maakten de dieven zich meester van onge veer 2000 gulden. De stationschef die boven het lokaal woont, waar de inbrekers aan het werk waren, heeft er niets van gehoord. Hij moet een vasten slaap hebben. In Borne echter ging het niet zoo gemakkelijk. Daar werd inge broken bij een zuivelfabriek, doch de kluisdeur bood weerstand aan alle pogingen om ze te openen. Een paar postzegels van 6 cent vormden den geheelen buit van de dieven. Oss gaat, als naar gewoonte, voort met het vullen van het Huis van bewaring te 's Hertogenbosch. De residentie is Zondag bezocht door een wolkbreuk, die zooveel regenwater deed neervallen, dat men er wel veertien dagen ge noeg aan zou hebben gehad. Men kan zich een voorstelling maken van de hoeveelheid regen, die in een goed half uur tijds is geval len, als men hoort, dat het viaduct aan den Rijswijkscheweg van bij half een tot bij half vier blank heeft gestaan, niettegenstaande al dien tijd een motorspuit van de brandweer bezig is geweest om het water weg te zuigen. Tal van straten en huizen liepen onder tot zelfs de boulevard op Sche- BUITENLAND. De drie-mogendheden-confe- rentie mislukt. Italië wil zijn eigen graf? Pessimisme in Frankrijk en verontwaardi ging in Engeland. Wat zal de Volkenbond doen Amerika neemt voorzorgen. Dr. Schacht over Duitsch- land's financiën. Zooals te voorzien was, is de drie-mogendheden-conferentie te Parijs mislukt voorloopig zoo als het heet; maar het zal wel definitief zijn. De Parijsche bladen wekken allen den indruk, da! de oorlog onvermijdelijk is. In de geschiedenis der koloniale cver- heersching zijn nog nooit aan een land zulke gunstige aanbiedingen gedaan, als aan Italië (hoewel het de vraag is, of Abessinië ei mede accoord zou zijn gegaan, wanneer Italië wèl had geaccepteerd). Mussolini evenwel geeft op koele en rustige manier de voorkeur aan een gewapend conflict. De Italianen zijn er van overtuigd, dat ze zullen overwinnen en Mus solini wil niets anders dan triom feeren in de oogen van het volk. Of het een triomf zal worden In Italië schijnt men er van over tuigd te zijn; maar in het buiten land lang niet. Tntegendeel, er zijn er maar al te veel ook onder her, die het uitstekend meenen rntt Italië die van het tegen deel overtuigd zijn en vreezen dat Mussolini bezig is om zijn graf te graven en onnoemelijk wee te brengen, niet alleen over zijn vaderland, doch ovei geheel Europa, misschien over de ge heele wereld. Vermoedelijk is de „Echo de Paris" het dichtste bij de waar heid. Dit blad schrijft, dat men wel moet veronderstellen, dat Italië Abessynië wil overheer- schen in den vorm van een nieuw protectoraat, en dat men zich moet afvragen, of er Mussolini niet meer aan is gelegen om wraak te nemen voor de bij Adoea go- leden nederlaag en zijn aanzien te versterken door een militair succes, dan expansie-mogelijk heden te scheppen voor het Italiaansche volk. Nu zullen de verdere poginuen om een oplossing te vinden, be perkt blijven tot diplomatieke onderhandelingen; doch ten aan zien van het resultaat kan men niet anders dan pessimistisch zijn gestemd. En dan is er nog de Volkenbond.... maar dien kan men beter geheel uitschakelen als factor van eenig belang. Minister Eden zal den vierden September plichtmatig in den Volkenbondsraad de verantwoor delijkheid van Italië voor den oorlog, die voor de deur staat, uiteenzetten en daarmee na tuurlijk niets anders bereiken dan dat Italië waarschijnlijk dit insti tuut den rug zal toekeeren. Wat er dan verder zal gebeuren, is nog door de nevelen der toe komst omhuld. Wat de houding van Frankrijk betreft: Laval zal zich, waf het Frankrijk ook moge kosten, aansluiten bij eventueel te nemen beslissing. Dat men in Engeland al heel slecht te spreken is over het plot seling afbreken van de conferen tie, is zeer begrijpelijk. De „Ti mes' critiseeert de weinig hoffe lijke behandeling, welke Frank rijk en Engeland van de zijde van Mussolini ten deel is gevallen. Het wijst er voorts op, dat de eer zucht van Mussolini ver uitgaat boven alles, wat Abessynië zou kunnen aanvaarden of wat de Volkenbond zou kunnen toestaan. „Van de voorgenomen diploma tieke onderhandelingen verwach te men niet veel; een conflict tusschen Italië en den Volken bond schijnt onvermijdelijk." Dit laatste slaat er natuurlijk op' dat de Volkenbond verplicht zal zijn, om economische sancties toe te passen op Italië, indien dit tand overgaat tot den aanval op Abes synië. Het Lagerhuis is op reces tot 29 October, doch er gaan alge meen stemmen op in Engeland om de beide Huizen vroeger bij een te roepen, met het oog op de dreigende omstandigheden, ten einde het parlement volkomen in te lichten en het in de gelegen heid te stellen zijn meening uit te spreken, voordat er een beslis sing wordt genomen. In dit licht moet men ongetwij feld ook een wetsontwerp bezien, dat in den Amerikaanschen Se naat is ingediend door den voor zitter van de commissie vooi bui- tenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden. In dit ont werp zijn de opvattingen beli chaamd van genoemde commissie en de deskundigen van het staats- departement inzake de bevoegd heden, welke verleend dienen te worden aan den President der LIED VAN DE WEEK. VACANTIE 11 Guus Betlem Jr. De vacantie was gekomen, En ik had me voorgenomen Om eens lekker te gaan droomen Onder eeuwenoude boomen Met wat boeken, die me boeien En een uitzicht op de koeien, Zoo wat met den tijd te stoeien En me vèst niet te vermoeien.... Maar hoe óf de mensch ook wikt, 't Wordt heel anders vaak be schikt 1 'k Zag Parijs en ik zag Weenen En een landschap der Roemenen, 'k Zag een badplaats van de Denen En een stukje van Athene. 'k Zag de kathedraal van Aken, En natuurlijk zag ik Laeken, Monte-Carlosche vermaken En keek neer op Londens daken... 't Laatste,snapt u al, misschien? Was vanuit een vliegmachien 1 'k Zag Sevilla, 'n stad in Spanje, En een landschap in Bretagne, 'k Zag de stamgrond van Oranje, Alles.... onder m'n kastanje. Want - dat zou ik haast vergeten, Stel je voor, mij werd verweten, Wat heb jij met geld gesmeten! -- Ik heb rustig thuis gezeten, Ondanks dat ik, eiken dag. Al die schoone streken zag.. 't Waren., ansichten van buren. Die ik nimmer kon verduren. Maar die nu een kaartje sturen. Wijl ze deftig 1 ergens kuren. 't Waren ansichten van menschen, Zakenvrienden en forensen.... Met de allerbeste wenschen Van., ver over onze grenzen... Want helaas het oude lied, 'n Kaart uit Hólland kreeg ik nietl KEIZER HAILE SELASSIE INSPECTEERT ZIJN LIJFGARDE. EEN SPOORWEGONGELUK, ZOOALS HET ZELDEN VOORKOMT. In de buurt van Hillsboro in den sta£> Oregon (S.V.) stortte een spoorbrug, juist terwijl een goederentrein daarover reed, in! Vijf spoorwegbeambten kwamen daarbij om het leven. De foto geeft een beeld van den vreeselijkcn chaos in het dal, waaarover de brug gespannen was. Voor het samenkomen van het Abessynische parlement inspecteerde keizer HaKe Selassie van Ethiopië zijn lijftroepen. In het midden van de foto, meer op den achtergrond, ziet men zijn zoon, den jongen Hertog van Harrar, te paard in uniform. Vereenigde Staten voor de be scherming van de neutraliteit van Amerika ingeval van een oorlog tusschen buitenlandsche mogend heden. Dit is een uitvloeisel van de beruchte „groote gebeurtenissen die hun schaduwen vooruit wer pen." In Duitschland heeft Dr. Schacht een groote rede gehouden, waar in hij den financieelen toestand des lands besprak. Hij gebruikte o.a. de veelzeggende woorden „Wij zitten nu allen in één schuitje en niemand wordt in de gelegen heid gesteld om uit te stappen Er bestaat slechts één ding: ver trouwen in de zeewaardigheid van dat schip en in de leiding van den kapitein, die bevel voert over het Duitsche rijksschip." Steeds weer moet herhaald wor den, sprak hij verder, dat wij in Duitschland niet in luilekkerland leven. De omvang van de som men, noodig voor de werkver schaffing, zouden wel eens de ge dachte kunnen doen rijzen, dat het er op een paar millioen meer of minder niet aankomt. Iedere onnut uitgegeven pfennig echter in een tijd, waarin het onmoge lijk is om verbetering te brengen in de loonen, draagt bij tot ver zwaring van den algemeenen toe stand en er kan niet genoeg een beroep worden gedaan op uet verantwoordelijkheidsgevoel van alle instanties, die moeten be schikken over het besteden van de gelden. ITALIAANSCH MINISTER AAN HE I HOOFD VAN EEN LUCHT ESKADER NAAR ABESSYNIË. De Italiaansche minister van propaganda graaf Galeazzo Ciano werd eveneens in het leger ingelijfd! Graaf Ciano, die kapitein bij den vliegdienst is, gaat als aanvoerder van een eskader bommen werpers naar Oost-Afrika. In geen geval echter, besloot hij, zal worden overgegaan tot devaluatie.Dit zou gelijk staan aan zelfmoord. De belangen der spaar ders moeten in goede handen zijn bij de Rijksregeering. Dit kunnen ook in ons land de voorstanders van devaluatie zich voor gezegd houden.

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 4