Gevonden en Moren. KEDK^SCHGOL Sport, Binnenland. Buitenland Klaas de zoon van den Molenaar Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws MINARD SCHOUWBURG, GENT. Vanaf Zaterdag 24 Augustus 1935: 'T SOAK OP SCHOK. Revue in één proloog en 2 bedrijven, met bekende Gentsche volksliedjes W Tijdens alle voorstellingen Prijs kamp voor de schoonste vrouwen- oogen van Oost-Vlaanderen. HOOFDPLAAT. Examens. Voor de hoofdakte te Rotterdam is geslaagd de heer J. C. de Jong. alhier. vroeg ik: „Hoe komt dat?" „De oorlog. Net als dat gedraai met mijn hoofd". De café-houder in Collonges was blind. Op zijn oogen wijzend sprak hij. „De oorlog". In hetzelf de dorpje had ons een man gevraagd zijn leeftijd te schatten. „Vijf en zestig," meenden wij. „Vijf en veertig. De oorlog," was zijn antwoord. Dan vraagt men zich af: „Zijn al 'deze „souvenirs" tezamen niet in staat een basis te zijn voor den eeuwigen vrede?" Op weg van Valence naar Bol- lène passeerden wij een Haagsche touring-car. Het gezelschap nam ons over en aldus door het geluk begun stigd bereikten wij den 6en Augustus Marseille. Den volgenden morgen bezochten we den Nederlandschen consul, om zijn hulp in te roepen bij het zoeken naar een schip, dat ons als wer kend passagier zou kunnen meene men. „Totaal onmogelijk," was zijnant- woord. Helaas, hij had gelijk. Wat wij ook deden, we slaagden er niet in een schip te vinden. Onze tocht was ten einde. Eén ding verzocht de consul ons: Jong Holland onze ervaringen mede te deelen, om den stroom van Hollandsche jongens, die met het zelfde doel als wij op weg gingen en vrijwel allen in Marseille stran den, te helpen keeren. Waarschuwing. En nu het slot, waarvan ik gaar ne zien zou, dat werkloos doch werk lustig jong Holland er goede nota van nam. Wanneer men al het plan mocht hebben opgevat een derge lijke reis te ondernemen, dan houde men deze inlichtingen goed voor oogen: le. Het is in het buitenland (behalve België) onmogelijk geld te ver dienen. 2e. Iedere staat verlangt het bewijs van financieele onafhankelijkheid 3e. Geen buitenlandsche haven stelt u in staat uw reis als werkend passagier te vervolgen, want: a. in iedere havenplaats zijn vol doende werklooze zeelui om een eventueel door ziekte opengeko men plaats in te nemen; b. geen enkele kapitein zal u meenemen, als u niet voldoende geld heeft om aan land toege laten te worden in de haven waarheen hij u brengt. 4e. Talrijke jongelui togen op weg, en, volgens den consul in Mar seille, gemiddeld twee Holland sche jongens per week zendt hij uit Marseille naar Holland terug. Nochtans, laat <?ns den moed niet verliezen. Niet gaarne zag ik, dat uw overgebleven optimisme voor pessi misme zou plaats maken. Echter hoop ik met mijn relaas bereikt te hebben u, indien ge een dergelijk plan mocht hebben opgevat, tot voorlichting en waarschuwing ge diend te hebben. DUIVENSPORT. Schoondijksche Concours- en Ver- zendbond. Algemeene prijsvlucht uit Dourdan op Zondag 18 Augustus 1935. E. Temmerman, Hoofdplaat le, G Dusardeijn, Groede 2e, W. Kievit, Axel 3e, G. Neijsen, IJzendijke 4e, W. Fossée, Sluis 5e, 6e, lz, Schljve, Sch. 7e, J. Wisse, Breskens 8e, 15e, A. Neve, Walzoorden 9e, P. Gillis, IJzen dijke, 10e, J. de Veil, Breskens 11e, 29e, C. de Meijer, Sluis 12e, A. Aal- bregtse, Draaibrug 13e, 20e, 22e, A. de Goninck, Schoondijke 14e, W. Klaaij- sen, Breskens 16e, M. Visser, Breskens 17e, A. Vermeulen. Breskens 18e, H. Groosman, IJzendijke 19e, Mabesoone, Oostburg 21e, 25e, 30e, G. Steyaart, Sasput 23e, 26e, P. Back, Breskens 24e, J. van Lare, Schoondijke 27e, Joz. Pleijte, Breskens 28e. De beide Belgische koningskinderen, die geruimen tijd ten huize van den burgemeester van de Mortel te Noord- wijk vertoefden, zijn naar Brussel terug gekeerd, uitgeleide gedaan door hun tijdelijke speelkameraadjes, de kinderen van de familie van de Mortel. Zij hebben zich naar het schijnt best ge amuseerd tijdens hun verblijf hier te lande en hun vorderingen in de Neder- landsche taal zullen ongetwijfeld goede vorderingen hebben gemaakt I Zij hebben het over het algemeen goed getroffen met het weer, waardoor zij ten volle hebben kunnen profitee- ren van de strandgenoegens. 0 De beruchte muiterij op de „Zeven Provinciën heeft thans haar naspel gehad voor den zeekrijgsraad te Den Helder, welke den luitenant ter zee 2e klasse H. L. van Boven, die als oudst aanwezend officier het bevel had over het schip tijdens de muiterij, veroor deelde tot drie maandengevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hech tenis, en ontslag uit den militairen dienst, zonder onthouding van de be voegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Een andere rechtszaak, die evenwel zal worden afgewikkeld door den burgerlijken rechter, is de opzienbarende actie van den predikant Cohen, die in zijn standplaats Dokkum is geverbali seerd, wegens opruiing, welk feit hij herhaalde te Murwerwoude, waar even eens procesverbaal tegen hem is op gemaakt. Ds Cohen, die moet hebben aan gespoord tot dienstweigering, heeft verklaard, dat hij zich ten volle bewust was van wat hij zeide, en dat hij de gevolgen van zijn daad aanvaardde, welke hem ongetwijfeld met den straf rechter in aanraking zal brengen. Deze aanraking met den strafrechter staat ook den notaris te wachten, die te Bergen op Zoom is gearresteerd en wiens boeken een tekort aanwijzen van circa 125,000 gulden. Een groot aantal personen te Bergen op Zoom en in de omgeving zijn de dupe geworden van de gepleegde onregelmatigheden. Als bij dezen notaris was ingebro ken, zouden de dieven er niet veel aan hebben gehad, wanneer zij de brand kast hadden meegenomen. De leden van het gilde der lang- vingers weten echter wel, waar wat te halen valt en waar niet. Dat is ge bleken te Krimpen aan de Lek, waar zij de brutaliteit hadden om des nachts uit het benedenvertrek een zware brandkast weg te sleepen, terwijl de bewoners, geheel onkundig van deze nachtelijke werkzaamheid, boven den slaap des rechtsvaardigen sliepen. Eerst den volgenden morgen, toen zij bene den kwamen, ontdekten zij dat het waardevolle meubelstuk was verdwenen, zonder een spoor naten. De buit, die den dieven in handen viel, bedraagt circa 50,000 gulden. Aan een groot deel ervan zullen zij evenwel niet veel hebben, want er was voor 45.000 gulden aan effecten bij, waarvan de nummers bekend zijn, zoodat ze niet verhandeld kunnen wor den. Ook op de spaarbankboekjes zullen zij niet veel kunnen innen. In middels maken zij echter vermoedelijk van de rest op het oogenbhk goede sier. Zij brachten het er beter af dan de twee kooplieden in diamanten, die ongeveer een half jaar geleden een poging gedaan hebben, om een ver zekeringsmaatschappij op te lichten voor meer dan 100.000 gulden, door een aangeteekenden brief naar Oosten rijk te zenden, die volgens aangifte diamanten bevatte en voor dit bedrag was verzekerd. Zij hadden evenwel een medeplichtige in Oostenrijk, be ambte bij de posterijen, die zorgde, dat de brief verdween. Het duurde echter niet lang, of men had het com plot in handen, en thans heeft het drietal terecht gestaan in Oostenrijk, waar zij waren gevat. De postbe ambte kwam er vrij genadig af, omdat hij alles had bekend en zeer veel be rouw vertoonde. Tegen de twee hoofd- aanleggers van het zaakje werd resp. echter 2 en 3 jaar en 6 mianden zware kerkerstraf geêlscht. Het lijstje van misdadigers, die uit Oss naar het Huis van Bewaring te 's Hertogenbosch worden getranspor teerd, wordt steeds langer. Maar ge lukkig valt er nu ook iets anders te melden uit deze plaats, die tot de beruchtste van geheel Nederland is gaan behooren. Er zijn zeer belang rijke overblijfselen uit de oudheid ont dekt, ^namelijk vorstengraven, die da teeren uit ongeveer 1800 voor Christus. Een assistent van het Rijksmuseum voor Oudleden te Leiden leidt de onderzoekingen. 0 Men herinnert zich, dat de Minister van Justitie uitvoerig had geantwoord op de tot hem gerichte vragen aan gaande de weer-afdeelingen van de N. S. B Thans heeft Dr. Henri Polak, naar aanleiding van bedoeld antwoord een nieuw vragenlijstje opgemaakt, waaruit valt te constateeren, dat men, althans in de kringen der S. D. A. P., het standpunt van den minister in het geheel niet deelt. O.a. wordt er op gewezen, dat „het buiten twijfel is, dat in politie- en ambtenaren-corpsen de met de N. S. B sympathiseerenden vrij talrijk zijn". Men kan dus een nadere uiteenzet ting over dit onderwerp tegemoet zien. 0 De nieuwe brug over de Waal bij Nijmegen levert weder eens sprekend bewijs van datgene, waarin een klein land groot kan zijn. De hoofdboog is namelijk dezer dagen voltooid; en dit is de grootste brugspanning, welke in Europa te vinden iszij heeft een lengte van niet minder dan 244,4 M. Een schitterend succes voor de Neder- landsche ingenieurskunst 1 Op het gebied van de buitenland sche politiek kan ons zelfs de be faamde methode van wijlen Dr. Coué niet helpen: al prevelen wij *nog zoo vaak in onszelf, dat het beter gaat, steeds beter, voortdurend be ter het helpt geen steek. In plaatst van beter schijnt het steeds slechter, voortdurend slechter te gaan. Men behoefde nu juist geen vol slagen pessimist te zijn, om weinig vertrouwen te hebben in het welsla gen van de driemogendheden-confe- rentie te Parijs, welke op dit oogen- blik wordt gehouden. We hebben in den loop der tijden al zooveel confe renties zien mislukken en er zijn er zoo weinig geweest, die werkelijk resultaat hebben opgeleverd in een of anderen vorm. Wij wezen er reeds op, dat deze conferentie vooral voor een buiten gewoon moeilijke taak stond, met het oog op de uiterst tegenstrijdige standpunten, ingenomen door twee van de drie deelnemers, terwijl de derde deelnemer de hopelooze taak heeft te vervullen, om voor vrede stichter te spelen. Er kan geen twijfel aan bestaan, of Frankrijk doet eerlijk zijn best om deze laatste rol naar behooren te vervullen. Maar het spreekwoord zegt terecht, dat het met onwillige honden kwaad hazen vangen is. Ita lië, dat thans zoo ver is gegaan met zijn toebereidselen voor den oorlog tegen Abessynië, dat men niet goed kan inzien, hoe het nog in compromis zou kunnen toestemmen, zonder zich onherroepelijk te com- promitteeren, wil niet eens met een duidelijke verklaring voor den dag komen. Het geeft er blijkbaar de voorkeur aan, om eerst af te wach ten wat men het van de andere zijde zal voorstellen, om daarnaar zijn houding te bepalen. 0 Men behoeft zich echter over een meegaande houding Van Italië geen illusies te maken. Als graadmeter voor de Italiaansche gevoelens kan men wel beschouwen, wat de Ita liaansche ,,Tribuna," een dér groot ste bladen schrijft. Hierin wordt openlijk gezegd: ,,De verovering van Abessynië, in welken vorm deze ook moge geschieden, hetzij als mandaat, protectoraat of als direct Dominion, is voor het Italiaansche volk een noodzakelijkheid geworden, waarvan zijn bestaan afhangt". Het betreft hier, met andere woorden, een on derneming, ten opzichte waarvan het erger zou zijn ze op te geven, of toe te stemmen in een compromis, dan het spel te spelen en te verlie zen. Dat is taal, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Bovendien betoogt het blad ver der, dat er slechts twee factoren zijn, die Italië dwarsboomen in zijn wen schen; en dat zijn Abessynië's be lang en de tegenstand van Engeland. Het eerste beschouwt het blad abso luut als „quantité négligcable," want Abessynië kan niet beschouwd wor den als rechtsgelijke, en nog minder als „staat" in den waren zin des woords. door N. Kannegieter. Maar Grauwtje liet zich niet van gen en schoot met een reuzenvaart onder de kromme beenen van den bakker Witmuts door, die daardoor achterover tuimelde. Klaas vloog met een vaart tegen den man zijn hoofd aan, „greep de mooie witte muts en zette die in zijn verwarring op zijn eigen hoofd. Baas Witmuts was een oogenblik totaal versuft. Maar spoe dig sprong hij op de been en schreeuwde tegen den verschrikten Klaas: „Jou akelige, vervelende kwajongen! Wat doe jij op een ezel in ons dorp? Haal je weer eens een streek uit? Wanneer hebben we eindelijk eens rust van je?" Over Engeland kan men zich na tuurlijk niet in dien zin uitlaten, maar de antipathie tegen dit land wordt voortdurend sterker in het land van den Duce. Deze strekt zich zelfs uit tot personen, zoodat men kan spre ken van een maatschappelijke boy cot van de in Italië wonende Engel- schen. Dit moet zoo ver gaan, dat de Britsche kolonie te Rome als het ware geheel geïsoleerd van de om geving leeft. De Italianen zouden nog slechts bij officieele gelegenhe den met de Epgelschen spreken. Dergelijke feiten zijn teekenende voor den gespannen toestand tus- schen de beide landen. ljjfusschen wacht men te Addis Abeba met spanning het verdere ver loop van de besprekingen te Parijs af. In een persgesprek verklaarde de Negus, dat hij van harte wensch- te, dat men tot een '.bevredigend accoord zou komen. 0 Ongetwijfeld is Abessynië meer en meer geneigd om concessies te doen, nu zijn zaak er naar allen schijn zoo slecht voor staat. Reuter bericht, dat de Fransche en Engelsche ver tegenwoordigers ter conferentie er van overtuigd zijn, en daarvoor zullen zij wel zeer goede redenen hebben, dat de Abessynische regee ring bereid is, tot de uiterste grens, te gaan, om Italië te bevredigen en dat, als Italië zijn eischen openhartig ter tafel brengt, deze tot op zeer groote hoogte zullen worden inge willigd. Maar, zooals wij hierboven reeds uiteen zettenItalië geeft er de voor keur aan, stommetje te spelen. Welk succes kan men bij deze houding verwachten voor Lavai's pogingen om de partijen tot elkaar te bren gen? Verlaten wij een oogenblik Parijs en Rome, en richten wij den blik naar den Balkan, dan zien wij, dat het in dit broeinest van onlusten ook weer niet pluis is._ Ditmaal is Albanië de plaats der handeling. Het begon met den moord op den Albaneeschen inspecteur-generaal Ghilardi .(of Cagleari) te Tirana, chef van den generalen staf. Deze werd met revolverschoten gedood door een journalist, die pas drie jaar gevangen had gezeten, op grond van zijn lidmaatschap van een ge heime anti-Albaneesche organisatie. Een paar dagen geleden had hij amnestie gekregen, waarop hij van zijn vrijheid geen beter gebruik wist te maken, dam door den moord te plegen, die het sein beteekende voor het uitbreken van een opstandige beweging. Aanvoerder van deze beweging zou de gewezen Albaneesche premier zijn. Volgens de officieele berichten uit Albanië is de opstand natuurlijk onmiddellijk onderdrukt en heeft de geheele zaak niets te beteekenen. Doch wij kennen de waarde van dergelijke démentis. In den loop der eerstvolgende dagen zal er mis schien wel wat meer over uitlekken; Klaas, die nog altijd versuft op den grond zat met de hagelwitte muts op zijn ondeugende jongens hoofd, keek een beetje beteuterd en zei niet veel, maar dacht: „Waar is nu mijn ezeltje gebleven?" Hij zat in een kring van nieuwsgierigen, die op dit gebeuren waren komen toeloopen. „Ha, die Klaas met de witte muts!" riep de slager Lam, „die staat je goed zeg!" en dan zal wellicht ook blijken, dat de werkelijkheid er anders uitziet, dan de officieele lezing het voorstelt. Arrondissem en es-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 20 Augustus. Veroordeeld wegens VerduisteringJ. A. C„ 29 jaar, koopman te Hoofdplaat, tot 1 maand gev. straf. BRESKENS. Gevonden Een vulpotlood. Een ketting met hangertje. Inlichtingen te bekomen Marechaus- sée-kazerne. BRESKENS. Inwijding nieuwe fabriek N.V' Van Melïe's Conf. Works. Vrijdag 16 en Zaterdag 17 Aug. j.l. waren voor de N.V. Van Melle's Confectionery Works alhier gedenk waardige dagen. Reeds sedert eenige jaren bestond een dringende behoefte aan uit breiding van de reeds bestaande biscuit-afdeeling, aangezien aan de steeds toenemende vraag niet kon worden voldaan. Vandaar dat de Directie besloot een nieuw fabrieksgebouw te plaat sen, dat voorzien van de meest mo derne installaties ten volle aan alle eischen zou kunnen voldoen. De bouw van het nieuwe pand met een lengte van 56 meter en een breedte van 24 meter stond onder leiding van den heer L. A. Cijsouw, architect te Breskens; de uitvoering van het hei-, timmer- en metselwerk werd opgedragen aan den heer P. J. v. d. Sande, aannemer te Breskens, de ijzerconstructie werd uitgevoerd door de N.V. De Vries, Robbe Co. te Gorinchem, de beton-dak- bedekking door de N.V. Betondak Fabrieken van Bouwmaterialen Ar- kel en het glas- en schilderwerk door den heer J. van Haneghem te Breskens. In het nieuwe fabrieksgebouw is aanwezig de meest moderne oven- installatie, welke thans wordt gele verd. Deze installatie heeft een leng te van 52 meter en hierbij ziet men hoe het deeg zonder onderbreking achtereenvolgens wordt gewalst op de juiste dikte, daarna het gewensch- te biscuitmodel ontvangt, op een ro- teerende stalen band in den oven verdwijnt en als gereed fabrikaat via een koelinstallatie terecht komt bij

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 2