HOOFDARTIKEL. Luchtaanvallen. Wij worden den laatsten tijd vaak genoeg op minder vroolijke manier herinnerd aan het gevaar, dat bij een volgenden oorlog ook de combattanten op groote schaal bedreigt door aanvallen uit de lucht. Men heeft in enkele groote steden bomvrije kelders ingericht die als schuilplaats moeten die nen, men heeft gefingeerde lucht aanvallen in scène gezet, om de burgerij te laten zien, wat men in xulke gevallen te harer bescher ming zal doen en nu krijgen wij de wettelijke regeling van deze lugubere aangelegenheid. Deze is vooral noodig geble ken, omdat tal van gemeenten bezwaar maakten tegen het feit, dat een deel van de kosten van deze bescherming ten laste zou den moeten komen van de ge meentelijke begrootingen. Daar voelden de vroede vaderen niet veel voor. Aanvankelijk zelfs had de re geering zich op het standpunt ge steld, dat deze kwestie „geen re geeringszaak" was (evenmin als indertijd de kunst), zoodat de ge meenten geheel voor de te maken voor, dat de maatregelen, welke reeds dadelijk in alle klassen toe passing zullen moeten vinden, voor rekening van de gemeenten worden uitgevoerd. De kosten van maatregelen, die uitsluitend de meer blootgestelde ge meenten zullen moeten worden getroffen, zullen voor rekening van het Rijk komen, op grond van de overweging, dat deze niet sa menhangen met gemeentelijke be langen, doch worden veroorzaakt door de aanwezigheid van instel lingen ten dienste van het lands belang. Ongetwijfeld zal dit wetsont werp, hetwelk ons weer eens dui delijk maakt, welke onheilen ook de onschuldige burgerbevolking bedreigen, bij een eventueelen oorlog, in de Kamer aanleiding geven tot levendige debatten. BINNENLAND. H.M. de Koningin en Prinses Juliana in Schotland. De triomftocht van een Australi- schen burgemeester door Ne derland. De fabel van de klompen en de visschers- broeken. Schitterende DRIE DAGEN RECRUUT OF EEN GEOEFEND GARDIST. Een originecle opname van een even origineel onderdeel van een garde-para:!, in de gardekazerne's van Caierham, Surrey, waar de garde-recruten opgeleid worden! Op een rij ziet men de on'.iltl:c':a^:trappsn. V?n links nrar reclits ziet men duidelijk het verschil in hour'ing en in tmiïo.rn cn uniformpet. De reciuut links oefent pas drie dagen, die rechts is volkomen opgeleid, na een diensttijd van drie jaar! kosten zouden opdraaien, terwijl de regeering zich zou bepalen tot het geven van deskundige voorlichting. Verschillende gemeenten even wel bleken een diametraal tegen overgesteld meening te huldigen; zij beschouwden de aangelegen heid uitsluitend als regeerings- zaak, waarmede zij, althans in financieel opzicht, niet te maken hadden. De deskundige voorlich ting zouden zij ongetwijfeld als zijnde gratis, wel hebben aan vaard, wijl in dit geval goede raad nu eens bij wijze van uit zondering niet duur was. Dit gemeentelijk standpunt heeft er toe geleid, dat de regeering thans een wettelijken grondslag zal geven aan het treffen van de noodige maatregelen, zoodat zij een wetsontwerp in dien zin heeft ingediend. Uit do memorie van toelichting blijkt,dat men de verschillende ge meenten voorloopig denkt te ver doelen in drie „gevarenklassen". Men gaat n.l. zeer terecht uit van de overweging, dat een zeker aantal gemeenten veel eer zal zijn blootgesteld aan een luchtaanval, dan een andere. De aanwezig heid van militaire mobilisatie centra, regeeringsbureaux, be langrijke spoorwegbruggen of knooppunten van spoorwegen, fabrieken van oorlogsmateriaal en andere groote industrieën zal na tuurlijk het eerste leiden tot een vijandelijken aanval uit de lucht. Kleinere steden zonder indus trieën van belang en dorpen, ko men daarvoor uit den aard van de zaak veel minder in aanmerking. Men merkt echter op, dat der gelijke minder geëxposeerde plaatsen zich daarom niet als im muun moeten beschouwen, want ook voor deze bestaat het gevaar wel degelijk, zij het dan in min- dëre mate. Immers, een vleigtuig kan, hetzij door een vergissing, hetzij door toevallige omstandig heden, overgaan tot het werpen van bommen op plaatsen, waar men er in het minst niet op ver dacht is. De rege»ring acht het dan ook gewenscht, dat in èlle gemeenten eenvoudige maatregelen geno men worden, in hoofdzaak van organisatorischen aard, waardoor de bevolking zal worden voorge licht ten aanzien van de in zulke gevallen te volgen gedragslijn en tevens de werkzaamheden te re gelen van de aanwezige of in te stellen hulpdiensten. Het komt de regeering billijk sportprestaties in het Stadion. Verbetering van records. Het verblijf van H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana te St. Fillans is begunstigd door mooi weer. Zaterdag hebben de hooge bezoeksters met Haar gevolg een autotocht gemaakt door het ge bergte en gepicnict aan den oever van een meer. Des avonds woonde Prinses Ju liana een Schotsch huiselijk feest bij te Dunning, bij Perth Na het diner werden verschillende Schot- sche dansen uitgevoerd, die door Prinses Juliana met belangstelling werden gevolgd. Onze Australische gasten, de burgemeester van Albury en zijn echtgenoote, zetten onvermoeid hun tocht door Nederland voort. Als zij in Australië terugkeeien, kunnen zij hun landgenooten in finesses vertellen, hoe het ei uit ziet in het land, waar de „Uiver" vandaan kwam. En wij vertrou wen, dat de heer en mevrouw Waugh er het hunne toe zullen bijdragen om de fabel te doen verdwijnen, dat alle Hollanders in wijde visschersbroeken en op klompen rondkuieren. Er kan overigens weinig twijfel aan be staan, of zij zullen ijverig propa ganda maken voor Nederland Zij brachten o.m. nog een be zoek aan Rotterdam, waar zij ten stadhuize werden ontvangen door den burgemeester; daarna maak ten zij natuurlijk den traditionee len tocht door de havens en be zichtigden het vliegveld Waal haven Donderdag wordt hun door het Albury-comité een lunch aange boden in Hotel „Excelsior" te Am sterdam. Des middags zal de heer Waugh zijn ambtgenoot, Dr. de Vlugt, burgemeester van Amster dam, ten stadhuize een plaguette bieden. Voorts brengt het echt paar nog een bezoek aan de Am stelbrouwerij. Na o.a. nog een kijkje te hebber, genomen op Loevestein, begeven zij zich Zondag naar Vlissingen waar hun Hollandsche tournée eindigt en vanwaar zij de boot naar Engeland nemen. De tocht door ons land, dat zij onder zulke gunstige omstandig heden hebben kunnen bewonde ren, zal zeer zeker een blijvenden indruk op hen hebben gemaakt. Laten wij hopen, dat vele Austra liërs zich door hun verhalen zul len laten bewegen, om eveneens een kijkje te komen nemen. Amsterdam heeft Zaterdag en Zondag in het teeken gestaan van de athletiek-sport. Er was een uit gezocht internationaal gezelschap bijeen, bestaande uit Nederlan ders, Amerikanen, Engelschen, Duitschers, Polen, Belgen en een Noor. De wedstrijden,welke plaats vonden in het Stadion, hadden een uiterst geregeld verloop en gaven uitstekende sport-presta- ties te aanschouwen. De Amerikanen toonden zich meesters op hun terrein; zij waren verreweg de sterksten. Wij noe men Draper en Noreau, die ver boven de anderen uitsteken De eerste won den wedloop 100 me ter, waarin onze landgenooten Berger en Osendarp geen slecht figuur sloegen, door zich respec tievelijk de tweede en derde plaats té verzekeren. Vergeten wij ook niet den Ame rikaan Sefton, die ongetwijfeld een van de beste springers ter wereld mag worden genoemd. Hij won het nummer polsstok hoogspringen met niet minder dan 4 meter 20 een schitteren de prestatie. Doch ook de Polen mogen met eere worden vermeld. Kucharsky kan in ieder opzicht een athleet „van groot formaat" worden ge noemd. Hij behaalde een prach tige overwinning op de 800 meter, zoodat zelfs de beroemde Ven- zake niet tegen hem op kon Zijn landgenoot Schneider wist in het nummer polsstokhoogspringen °en nieuw Poolsch record te ves tigen met 4 meter 10, zoodat hij slochts een kleinigheid achter bleef bij den Amerikaansohen winner On::o eigen mannetjes hebben zich overigens ook van een goe den kant laten zien. Zoo slaagde van der Poll er in, zijn eigen re cord speerwerpen, nog eerst kort geleden gevestigd, van 63.03 me ter met 1 meter 32 te verbeteren en te brengen op 64 meter 35. Het Nederlandsch record ever de 1530 meteT, met 4 min. 8 sec. staande ten name van Jan Zee- gers Jr., werd door Petit met 1 sec. verbeterd en dus gebracht op 4 min. 7 sec. En ongetwijfeld is Vt nog voor veel verbetering vr rrr, v-ant Petit kwam in dit ~~\er eerst als nummer 6 aan 1 A^es bijeen genomen is het snort van superieure kwaliteit ge weest, die landgenoot en vreem deling ons te aanschouwen heb ben gegeven. En wat de vreem delingen aangaat: daarvan heb ben wij nog heel wat kunnen lee- ren. Het is een genot geweest, hun prestaties te aanschouwen. UITENLAND Conferentie der drie mogend heden te Parijs. Het „oude mannen-huis te Genève" De Volkenbond heeft vol strekt geen haast. Goed riemen snijden van ander mans leer. Handeltje in koloniale gebieden. Frank- rijk's decreet-wetten ter be strijding der werkloosheid Het Italiaansch-Abessynische conflict rust voor het oogenblik In Parijs gaat men dezer dagen over tot het houden van een con ferentie tusschen de drie mogend heden, d.w.z. Italië, Frankrijk en Engeland, waar men een modus zal trachten te vinden om den oorlog alsnog te vermijden Wel is waar zal de Volkenbond zich er ook nog mede bemoeien, en wel den 4en September, doch van eenige haast met het behandelen van deze toch zoo belangrijke aangelegenheid hebben de hee- ren volstrekt niet. De agenda bevat namelijk 25 punten, en daarvan heeft de kwes tie, die de geheele wereld Inte resseert.... No. 22 gekregen. Dit wil met andere woorden zeggen dat men de zaak zoo lang zal la ten traineeren, tot de regentijd in Abessynië is algeloopen en Italië kan doen en laten wat het goed dunkt, zich er niets van aantrek kende wat de Volkenbond daar van zegt of denkt. Hoeveel respect men in Italië voor den Volkenbond heeft blijkt uit artikelen in alle mogelijke bla- 'n een daarvan wordt de Volkenbond betiteld met den naam van „oude-mannen-huis" in Genève". Een ander blad, schrij vende over de nieuwe conferen tie, en de houding, die Italië daar op zal aannemen, zegt, dat Italië erkent dat Frankrijk en Engeland in Abessynië zekere rechten be zitten en dat het een vreedzame oplossing blijft verkiezen boven een oorlog, doch dat het moet blijven staan op zijn recht om zijn koloniën te verdedigen en excan- sie te zoeken In Afrika. In Engeland gaan stemmen op om duidelijke taal te spreken in zake de door Engeland aan te ne men houding in het conflict O.a heeft Lord Cecil daarop aange drongen bij de regeering. Een dergelijk verzoek zou ook wel eens mogen worden gericht ot den Volkenbond, welks pres tige door zijn weifelend, om niet te zeggen dubbelzinnig optreden, sterk heelt geleden. Nemen wij nu eens aan, dat de oorlog tusschen Italië en Abes synië uitbreekt; wat is daarvan dan het gevolg voor de staten, die leden zijn van den Volkenbond? In dat geval heeft schending Dlaats gehad van artikel 16 van het handvest van den Volkenhond door een lid van dien bond casu Italië, hetgeen automatisch moet worden beschouwd als een casus belli voor alle andere leden van den bond. Dit wil niet meer of niet minder zeggen, dan dat al de andere leden, dus ook En geland en Frankrijk, een blok kade tegen Italië zouden moeten mieiden. Dat zegt de letter van net artikel; doch er bestaat niet de minste twijfel aan, of dit voor schrift zal doode letter blijven tenzij b.v. Engeland, dat het tol dusverre nog het beste heeft aan gedurfd om Italië een oeetie op zijn nummer te zetten, den moed zou hebben om zich aan dat ar tikel te houden. Het is echter maar het beste om er niet aan te den ken, wat er dan zou gebeuren Maar er zal wel niets gebeuren want als het er op aankomt, zal ook Engeland wel het voorbeeld van de anderen volgen en een afwachtende houding aannemen Uit Parijs verluidt, dat men te J onden nog steeds de hoop koes tert, een Italiaansch-Abessyni- schen oorlog te kunnen vermij den. Men houdt het er voor. dat Mussolini door de enorme machts ontwikkeling, die Italië heeft ont plooid, alleen maar heeft willen bereiken, dat aan Italië koloniale compensaties worden verleend Naar men weet, is dit land er in derdaad heel slecht afgekomen bij de verdeel.ng der vijande lijke koloniale gebieden na afloop van den oorlog. Volgens het Parijsche blad nu zou Engeland bereid zijn, Italië op de volgende punten tegemoet te DE NIEUWSTE FOTO VAN DE GROOTSTE HANGBRUG TER WERELD! SAFETY-FIRST 11 Guus Betlem Jr. Te Schiphol is voor kort een twee-motorig Fokker toestel opgestegen met.... een leege benzinetank! Aan boord waren een aantal jongens die een rond vlucht zouden maken boven de stad. Het toestel maakte een noodlanding op een bietehveld, even voorbij Schiphol, die uitstekend gelukte. Wij mannen, begaafd met het dichterlijk woord, Geroepen voor 't menschdom te schrijven, Wij vragen en vragen het tèlkens maar weer: Vertrouwen in luchtvaart moet blijven 1 De K.L.M. hoog 1 is ons Hollandsch devies, Waarmee we in menig lied schermen, Als wankelend iéder z'n twijfel betoont. Wij, die er ons over ontfermen 1 O, zekerhet was er een ongelukstijd. Maar 't was voor het eerst ook in jaren, Wiè zegt, dat de fout lag bij 't krachtig beleid? Welaan dan: 't vertrouwen bewaren!! O, zeker,het wès er het vierde, sinds kort, We willen u heusch niet bedriegen, Maar vragen alleen.te bedenken, nietwaar, Het ging over vijftien jaar vliegen Tótdat ik daar eensklaps 't ontstellende lees, En 'k vrees, voor een wijle, te droomen.... Zóóiets, dacht ik altijd, kan iedereen wèl, Maar géén.K.L.M. overkomen 1 Een vliegtuig de lucht in hoe kan het bestaan? En zonder een druppel. benzine. Nou wankel zelfs ik, en ik vraag me hier af: Wordt ginds ook.de mènsch een machine? We weten het allen: het is een gevaar, Die dagelijksch-keerende plichten, Het sleurige werk, dag aan dag... vijftien jaar Dezelfde manoeuvres verrichten Voldoende benzine een blik op het glas, Als honderde, honderde malen.... In orde en voort stuift de vogel, omhóóg. Om daad'lijk daarna weer te dalen. Een prachtige landing een hobbelig veld Een ongeluk kranig voorkomen.... Doch geenszins is daarmee de fout ook hersteld, Van 't niet-genoeg voorzorg genomen 1 De fout, die gezegd dient, gelijk men ook steeds, Het goede zoo vaak weet te prijzen, Die érger dan ooit, bij het Hollandsch publiek. Een toren van twijfel deed rijzen Vooruit K.L.M. wij staan machteloos hier, Men wil het niet enkel meer. „lezen". Het oude devies, ons beroemd: Safety-first, Het dient weer als vróeger bewezen 1 LAVAL ONTVANGT DE FRANSCHE PREFECTEN. De beide steden San Francisco en Oakland aan de Westkust van Amerika, die door een zcebocht van elkaar gescheiden zijn, worden door een geweldige hang brug verbonden! Deze nieuwste opname uit het tweede bouwjaar toont den stand van dit gigantische werk. Men ziet, hoe de geweldige pijlers van het vasteland tot aan hel Yerba-Buena-eiland reeds verbonden zijn door hangende montage- loopgangen, De Fransche minister-president Laval ontving alle prefecten van heel Frankrijk, die hij bijeengeroepen had. Hij eischfe van hen, dat zij met de eischen van het oogenblik rekening zouden houden en het „worstelen", zooals (Ot nog toe steeds het geval was geweest, eindelijk eens zou ophouden. Er moesten strenge maat regelen genomen worden! De foto toont Laval temidden der prefecten in den tuin van zijn ministerie. komen: het zou economische con cessies krijgen in het Oosten en Zuiden van Abessynië en hel zou een deel van de Portugeesche ko loniën inpalmen tegen betaling van een zoet prijsje aan Portugal. Voor zoo iets kennen wij hie/ een zegswijze, die spreekt van gemak kelijk riemen snijden van ander mans leer. Zelfs zou men zoo goedgunstig zijn om Duitschland in het bezit te stellen van Angola, thans even eens Portugeesch bezit. Met of zonder financieele vergoeding Daarover wordt niet gerept. Het spreekt wel vanzelf, da! de gegrondheid van deze eigenaar dige berichten voor rekening moet worden gelaten van het Pa rijsche blad, dat ze de wereld in zond. Maar wij zijn er aan gewend geraakt om dingen, die wij vroe ger voor onmogelijk zouden heb ben gehouden, tegenwoordig niet dadelijk voor onmogelijk uit te maken, doch ze onder de noodige reserve te aanvaarden. Portugal heeft overigens reeds door mid del van de Portugeesche legatie te Parijs bekend gemaakt, dat het er niet aan denkt om handel te gaan drijven in koloniaal gebied, met of zonder makelaarschap van Engeland. In Frankrijk is de toestand wat gekalmeerd. De plaatsgehad heb bende onlusten kunnen de de- creetwetten, waarin het kabinet- Laval terecht de eenige kans op redding van het land ziet, niet ongedaan maken. Zij vormen niets meer of minder dan een middel ter saneering van den toestand op velerlei gebied. Dat bezuini ging en versobering woorden zijn, die men niet gaarne hoort, en nog veel minder gaarne in daden op zichzelf ziet toegepast, is iets, dat wij ook hier te lande bij ondervin ding weten. Doch ook wij hebben ons te voegen naar de aanpas singspolitiek, al valt die bij velen niet in den smaak. Onder de aangenomen wetten is er een, beoogende de doeJma- 'ige bestrijding van de werkloos heid, al is deze niet zoo groot in Frankrijk, waar het aantal werk- loozen in Juli nog geen 400.000 bedroeg. Deze wet voorziet in de werkverschaffing aan de honderd duizenden medeburgers, die thans steun trekken. Zij zullen te werk worden gesteld bij de uitvoering van werken ten algemeenen nutte, zooals kanalen, dijken, wegen, enz. Dat men hierbij niet karig te werk gaat, kan blijken uit de uitgetrokken bedragen, namelijk 6650 mllioen francs voor de jaren 1935 tot 1938 en ruim 2700 milJioen francs voor het tijdperk 1939 1940. Werkloozen, die weigeren het hun opgedragen werk te verrich ten, zullen worden gestraft door het inhouden van allen steun. Wie niet meer in staat zijn om aan de uitvoering van genoemde wer ken te arbeiden, zullen hun gelde lijken steun geleidelijk zien ver vangen door een systeem var bons, waarop levensmiddelen kleeding, enz. zullen worden vc strekt.

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 4