Gevonden en Verloren. Agenda van Fjlijbheden. KHKmSCHODL Gewestelijk Nieuws Klaas de zoon van den Molenaar Ingezonden. Gemengd Nieuws Kleine Artenties Arte PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 18 Aug. 1935. Biervliet 10,— uur Ds Vrijlandt. Breskens 9,30 uur Ds M. J. Beukenhorst, Predikant te Sluis. 5.30 uur Geen dienst. Cadzand 10,— uur Ds Visser, Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snijdelaar. Nieuwvliet 11,— uur de Heer G van Pelt, Godsd.-onderw. Vreewijk (Rotterdam). Oostburg 9,30 uur Ds Ten Bruggencate, van Maastricht RetranchemenL 10.— uur de heer Ten Bruggencate. Theol. Cand Schoondijke 10,— uur Ds Snijdelaar. Sluis. 10.uur Ds W. H. Kelder Jr. Pred. te Breskens Waterlandkerkie 9,30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 10.— uur Ds Castelein. Groede 9.30 uur Dhr G. van Pelt, Godsd.-onderw. Vreewijk (Rotterdam). 0 Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dutour, H. Avondmaal. de schoone kunsten, daarvoor is in ons district zeker rust en besctiou- welijklieid genoeg. liet beste bewijs dat er gaarne muziek geboord wordt zien wij in de populaire iantaie- en harmoniekorp sen. Er is geen enkele gemeente die niet zijn „muziek' heeti. Steeds we ten de vereenigmgen zich door alle moeilijkheden door te slaan, en als het weer al te warm wordt en de levensgeesten op den besten weg zyn hun winterslaap te beginnen, dan treden steeds eenige daadkrachtige mannen op die het loome leven tlink wakker schudden en met Iris- schen moed gaat het weer verder. En vergeten wij vooral met hoe trotsch de gehecle gemeente is wan neer op een concours een prijs be haald is. Hieruit merkt men töch het best hoe alies meeleelt, en wie wil dan beweren dat de menschen hier onmuzikaal zijn? Natuurlijk is dit niet te vergelijken met „Muzikaal ontwikkeld,"' dat is weer iets anders, maar de grondslag is in elk geval aanwezig en de muzikale ontwikke ling volgt dan vanzelf. Het feit dat elke gemeente aan de oude traditie van zijn muziek corps vasthoudt en er steeds jonge ren gevonden worden die de oude gelederen aanvullen, is zoo spontaan dat men ook niet van interessen- loosheid kan spreken. De concoursen, waar ieder zijn beste beentje voorzet, zijn niet alleen een onderlinge wedstrijd maar vooral een aansporing om het peil steeds hoogcr op te schroeven, wat dan ook zijn stempel op het dagelijksche musiceeren in de gemeente drukt. Zoo kan er b.v. in deze concoui - sen veel afwisseling gebracht wor den. Deze wedstrijden zijn wel heel mooi van een bepaald gezichtspunt uit, zooals hierboven aangeduid, maar de kunst is niet alleen ontstaan om de yitvoerenden tegen elkaar uit te spelen zooals bij een voetbalwed- strijd. Nemen wij inplaats van een edele wedstrijd, een muziekfeest. Een feest waaraan alle medewerken, niet naast elkaar, maar met elkaar. Twee of drie gezelschappen studeeren dezelf de stukken in die gezamenlijk ge speeld worden onder de leiding van den feestdirigent. Het spreekt van zelf dat alleen die vereenigingen kun nen samenspelen die ongeveer op gelijk peil staan. De gemeenten kun nen met het feest afwisselen en het is ook wel aan te bevelen om ge zamenlijk eens een bezoek te bren gen aan een derde plaats. En zou het niet een aangename afwisseling zijn, wanneer eens een gastdirigent gevraagd werd? Bij twee of drie repetities (natuurlijk bij goe de voorbereiding door den plaatse lijken kapelmeester) is dat heel goed mogelijk. Niet alleen is het een aan gename afwisseling iemand anders de staf te zien zwaaien en een an dere opvatting te hooren, maar bo vendien èn voor de muzikanten èn voor het publiek zeer leerrijk. Hetzelfde kan ook gezegd-worden over de zangverecnigingen. Maar hoeveel zijn er? Elke jfiaats „moest" toch een gemengd koor hebben. Hier en daar zijn wel kleine koortjes, maar ze zijn alleen klein omdat niet alles samenwerkt en omdat men ge looft -dat alleen diegenen kunnen samen zingen die van dezelfde kleur zijn. Gelooft U misschien dat onze groote componisten alleen voor een bepaalde verecniging gecomponeerd hebben? Wie dat gelooft vergist zich deerlijk. Een Bach, Haydn, Mozart, Beethoven, om er maar een paar te no^hien, hebben gecomponeerd omdat ze „moesten," omdat het ge nie ze daartoe dwong. Haydn b.v. werd in zijn tijd voorgeworpen dat hjj te vroolijke muziek schreef. Zijn antwoord was: „God heeft mij vroo lijke muziek in het hart gegeven en zoo moet ik ze weergeven". De Hollandsche zangers hebben niet voor niets zoo'n goede naam tot ver over de grenzen van ons land. Wat voor heerlijke koren zijn er b.v. alleen in Amsterdam. Of gelooft U dat de bevolking van Amsterdam beter kan zingen dan die van het land van Cadzand? Kom me niet met het praatjeHier wonen teveel werkmenschen. Ik ken genoeg koren van fabrieksarbeiders die zeer hoog staan. Ik ken ook hetberoemde mannenkoor in Maastricht. En dacht V dat daarin alleen groote heeren meezongen? Dit koor is van zoo groote beteekenis omdat er niet ge vraagd wordt waar die of die van daan komt, maar wel of 'hij een mooie stem meebrengt en daar staan ze allen naast elkaar om iets goeds tot stand te brengen. Laat de stan- delijke en confessioneele grenzen val len en alles is te bereiken. Ik herinner mij nog goed dat ik als kleine jongen in een kinderkoor meegezongen heb dat elk jaar een concert gaf. En dat dit niet meer bestaat is zeker niet de schuld van de radio en de sport. Neen, alleen maar een beetje steviger aanpakken, waaraan vooral de ouders moeten meehelpen. Hoe zou het er in de school wel uitzien als zij het aan de jeugd overlieten waar zij liever naar toe ging, naar school of naar, het strand. De jrroef kan wel eens ge nomen worden en met mij zullen er nog wel meer zijn die vol nieuws gierigheid het resultaat tegemoet zien. Als de krachten in de plaats niet voorhanden zjjn, haal ze dan ergens anders vandaan. Er zijn er wel. Trouwens er zijn onderwijzers genoeg die dat kunnen. Er sluimert zooveel ongebruikte kracht, juist in ons volksdeel, dat alleen een goede wil en goede leiding noodig is om het onbebouwde terrein te ontgin nen. Vergeten wij niet: voor alles en boven alles gaat de zang. Als er nog geen instrumenten waren werd er wel al gezongen; al het andere is eerst daaruit ontstaan. Zoo was het door de eeuwen heen en het zal nooit anders worden, om de eenvoudige reden, dat ieder zijn eigen instrument bij zich heeft, dat niet aan de tech nische ontwikkeling van onzen tijd onderworpen kan worden, maar steeds de natuurlijke vorm bewaart. Daarom is het wel te verwonderen dat er hier zooveel gespeeld wordt en zoo weinig gezongen. Ofschoon groote vereenigingen in onze kleine plaatsen niet mogelijk zijn, de qualiteit hangt trouwens niet van de quantiteit af, kunnen deze vereenigingen ook goed samen ko men, samen zingen, en met de in strumentale muzieken samenwerken. Zoo kan bv. bij een grooter koor een passende begeleiding gecompo neerd of bewerkt worden die door blazers uitgevoerd wordt. Op die manier is er een muziekfeest te or- ganiseeren dat klinkt als een klok. Als er in koor gezongen wordt, dan wordt er ook thuis gezongen en vanzelf komt dan de vraag naar een passende begeleiding. Zoodoen de komt de huismuziek weer tot zijn recht. Is het dan niet aardig wanneer één der kinderen aan de piano begeleiden kan? Of geeft U de voorkeur aan de radio? Gemak kelijker is het zeker. Een Jrleine draai naar rechts en we hooren een wonder der techniek. Pijnlijk wordt het wanneer in het vuur van het gesprek vergeten wordt dit nuttige instrument af te stellen. Dan gaan we wandelen of misschien wel een paar dagen op reis en bij de thuis komst kan het voorkomen dat we met gefluit en gesis ontvangen wor den of wel we worden met een treurmarsch ingehaald, wat voor de muzikale ooren of voor de goede stemming zeer onaangenaam kan zijn. Alleszins geloof ik niet dat hier zooiets kan voorkomen. Alhoewel het geenszins in mijn bedoeling ligt om de radio hier af te breken, daar ik het groote nut vooral voor de landbevolking volko men weet te waardeeren, mag ik er toch wel even op wijzen dat de kunst schandelijk misbruikt wordt, zoowel van de kant der radiogezelschappen als van die van het publiek. Wan neer 's middags om 12 uur „Isoldes Licbestod" uit Wagners beroemde opera, Tristan und Isolde, over de marktplaats gebruld wordt, dan is dat de schuld van de zender en niet van de radio-winkelier die voor zijn zaak reclame maakt. De kunst wordt hierdoor gedegradeerd op een niveau waarvoor geen woorden meer te vin den zijn. Aan de andere kant is het een feit dat steeds opengedraaid wordt, niet om te luisteren maar om leven te hebben en er bij te kunnen praten. En hoe komt dat? Omdat de ziel er aan ontbreekt en er geen contact is tusschen uitvoe renden en publiek. Het zou te ver voeren om hier het voor en tegen te bespreken, voor dit hoofdstuk is het voldoende deze opmerkingen ge maakt te hebben. De zenders zullen er zich wel niet veel aan storen maar ik hoop toch dat mijn volksge- nooten hier eens over nadenken. Door mijn radio-uitstapje ben ik van de huismuziek afgedwaald. Waarom zouden onze kinderen niet ook viool en cello spelen? Iemand speelt piano en het trio is klaar. Zijn er meer leerlingen die een strijkinstrument spelen, dan is ge makkelijk een klein orkestje te vor men, wat voor de kleine kunstenaars een buitengewone aantrekkelijkheid heeft. Er zijn gemakkelijke werkjes genoeg, vooral van moderne compo nisten die al jaren lang in deze geest werken. Laat de kinderen dan eens de „Kindersymphonie van Haydn" spelen en ze zijn vuur en vlam. En als het begin niet zoo heel mooi is, oefening maakt den mees ter. Als de jonge blaasmuzikanten voor het eerst meespelen is het ook niet mooi en later worden het kra nige blazers. Natuurlijk gaat dit alles niet één, twee drie en vereischt'van de leiders veel werk en energie, maar piet minder van de kant van het publiek de grootst mogelijke samenwerking. En als alles samen werkt dan is hier heel wat te bereiken. Er is maar één ding noodig: „Met alle man aan het werkl" JACOB ROS. BRESKENS. Auto in de haven gereden Woensdagavond reed de heer B. met de vrachtauto van den heer V. alhier van de ponton te water. De chauffeur had het geluk nog tijdig uit de wagen te kunnen springen, zoodat een ernstig ongeluk is voorkomen. Met behulp van de kraanwagen van de Firma van Putten Vroon werd de wagen er uit gehaald. Vervoer. Donderdag zijn per Prov. Boot van hier naar Vlissingen vervoerd 3600 passagiers en 176 auto's. Op het haventerrein waren 38 auto's aanwezig. Weth. Cappon. De heer Cappon heeft wegens aan staand vertrek uit de gemeente, voor de aanstaande zittingsperiode bedankt. Zijn opvolger op de lijst is de heer I. Verduijn. OOSTBURG. Brandmeldingsinrichting. Het Gemeentebestuur alhier is voor nemens een brandmeldingsinrichting in de gemeente aan te brengen. Vo'gens het systeem-Mey, waarvan de eerste toepassing hier te lande in deze ge meente zal plaats vinden. Gebruik hiervoor zal gemaakt worden van de radio-distributie. Een eventueele brand, gemeld bij den opperbrandmeester, kan door dezen door een eenvoudige hand beweging 't zij het overhalen van een handle of een druk op een knop, ge meld worden aan 't geheele personeel der auto-brandspuit. M. Crt- door N. Kannegieter. Spoedig" had Grauwtje de heele zeedijk afgerend en kwamen ze voor bij de eerste huizen van het dorpje Den Burg. De wagen van vader was nog maar een paar meter voor hen. Klaas popelde om zijn vader en L ij-sje voorbij te rijden. Op h'èt- zelfde oogenblik schoot hij met een reuzenvaart voorbij den wagen. Klaas, die omgekeerd op den ezei zat, kon nu net zijn vader zien zit ten. Hij hief zijn hand op en zei met een deftige stem: „Goeden middag, heer molenaar". Klaas kon nog net zien, hoe de goede man hevig schrok en daarna zijn buik vasthield van het lachen. Grauwtje holde te hard, dat Klaas zijn vader nog iets kon toeroepen Ze kwamen nu midden in het dorp De menschen, die Klaas kenden, liepen hem na of lachten zich krom. De bakker Witmuts, die voor zijn huis juist een pijpje stond te roo ken, zag den ezel met den omge keerden jongen aankomen. Hij ging midden op den weg wijdbeens staan en da.cht: „Die ezel zal ik wel eens tot stilstand brengen". Buiten verantwoordelijkheid der redactie. M. de R.l Mag ik s. v. p. een plaatsje in uw blad voor het volgende Naar aanleiding van de aankondiging in uw blad van j.l. Dinsdag betreffende het concert door het alom bekende Mlddelburgsch Muziekgezelschap op a.s. Zaterdagavond op de Julianatent alhier, zou ik gaarne alle niet-muziek- llefhebbers, die bij voornoemd concert aanwezig willen zijn, in overweging willen geven, om alle wei-muziek liefhebbers in de gelegenheid te stellen, om er zooveel mogelijk van te genieten, door, tijdens de uitvoering van de Muzieknummers stil te blijven staan, en niet hinderlijk gesprekken te voeren. Zoo mogelijk zal de Politie de jeugd wel in 't oog houden. Een Muziekliefhebber namens vele andere. 0 Wij mochten reeds meerdere malen In gelijke geest schrijven en drongen daarbij tevens aan op omlegging van het verkeer over de Groote Kade. Wij steunen dus gaarne bovenstaand verzoek, in de hoop dat het succes hebben mag. REDACTIE. BRESKENS. Gevonden Een jongensjasje. Inlichtingen te bekomen Marechaus- sée-kazerne. Een wachtende tram. Het ge beurde dezer dagen op de Nieuwe Parklaan te 's Gravenhage. Een der trams van lijn 9 had juist de halte Wagenaarsweg verlaten om boordevol met passagiers In de richting Scheve- ningen te rijden. Plotseling liet Jantje, of Pietje, of Keesje, of hoe het jongentje ook heeten mocht, uit den open bijwagen zijn schop vallen, waar hij op het strand de prachtigste forten en kanalen mee dacht te gaan bouwen. Hi| riep luide „mijn schop, mijn schop". De conducteur van den bijwagen zag en hoorde het nog niet, of hij floot al drie keer op zijn conducteursfluit, een waarschuwing, aan den bestuurder, dat er een ernstige reden bestond om oogenblikkelijk te stoppen. Het jongetje stapte, nadat de tram met een ruk tot stilstand was geko men, rustig uit en wandelde terug naar de plaats, waar hij ztjn schop, die in middels door den alom tegenwoordi- gen fietsenden loopjongen opgeraapt was, terug te halen. Ttotsch wandelde hij met zijn bezit, ditmaal stevig onder zijn arm gekneld, weer naar den wach tenden tram terug en stapte weer in. De conducteur floot het vertreksignaal en doodbedaard zette de tram zich weer in beweging. Voorwaar een voor beeld van de Haagsche gemoedelijkheid die men in andere groote steden te vergeefsch zou zoeken I De stem van haar zoon. Een in Singapore wonende jongeman kreeg bericht, dat zijn in Engeland wonende moeder ernstig ziek was en zeer ver langde zijn stem te hooren. Daar hij graag aan het verlangen van zijn moeder wilde voldoen en tele- foneeren van de Straits niet mogelijk is, besloot hij met het K.L.M.-vlieg- tuig van denzelfden dag naar Batavia te vliegen, waar hij denzelfden middag een gesprek met zijn moeder had. Den volgenden dag is hij weder met het gewone K.N.I.L.M.-lijnvliegtuig naar Singapore terug gegaan. Naar het Bat. Nbl. verneemt, heeft dit gesprek de patiënte veel goed ge daan, zoodat haar toestand verbeterde. Hiertoe hebben dus de Hollandsche radiotelefonie en luchtvaart veel bij gedragen, Een weldoener. De stad Nice is een zeer zeldzaam financieel buiten kansje deelachtig geworden, nog be langrijker dan de hoofdprijs van de „Loterie Nationale". Een harer ver mogende burgers, de heer Grosso, oud-president van de handelsrechtbank heeft al zijn onroerende bezittingen bestaande uit verscheidene kapitale gebouwen, ter waarde van ruim 16 millioen fr aan zijn vaderstad in eigen dom afgestaan. Bovendien heeft deze weldoener, samen met zijn echtgenoote, de stad Nice bij notarieele acte tot unlverseele erfgename aangewezen van zijn totale bezit aan obligatlën en aan- deelen, die, volgens de huidige koer sen, een waarde vertegenwoordigen van meer dan 8 millioen franc. Een der door het reeds hoo jbejairde echtpaar geschonken geto iwen zal volgens den wensch der schenkers, op hun kosten Ingericht worden tot een kraamvrouweninrichting, een filantro pische model-instelling, die wellicht nergens haar weergade zal hebben en waarvoor het grond- en bedrijfskapi taal eveneens door den heer Grosso aan de gemeente is verstrekt. Als blijk van erkentelijkheid heeft de gemeenteraad besloten om aan een in aanleg zijnden verkeersweg den naam van Boulevard Francois Grosso te geven. Binnengedrongen in fabriek. In den nacht van Woensdag op Don derdag heeft een onbekende weten door te dringen tot de meelfabriek van de firma Noury en v. d. Lande aan den Zutfenscheweg. De indringer, die werd opgemerkt door een arbeider van de nachtploeg, zette het op een loopen. Hoewel er direct een achtervolging werd ingezet, mocht het niet geluk ken hem te vatten. Uit het onderzoek bleek, dat hij zeven rtjwielplaatjes van de in de fabriek werkende arbeiders had ontvreemd. f"4j •"">U OioogstetL PrIJ, 10 40 Ull.lulJorllHbe,.lln«. Gevraagd een j'oi tusschen de 1-1 en 16 jaar voo huiswerk, bij A. DE KRUI)TER,str„ Breskens. Haarknippen en t n vlugÊe eTn nette bediening, b: j \.\RTSEN, hoek Markt te Brt Tevens het adres voor alle 2n Eau de Cologne en Zeept o- Zondag 8 Septemba 1935. OOSTBURG. maan. Woensdag 25 Sept^r 1935. OOSTBURG. Toonstelling en Markt van Van, enz. Zondag 29 Septembr 1935. OOSTBURG. Wïfjjfcaan. Boerderij te Hauler in asch ge- »egd. Woensdag^ heeft in de Lepelstraat onder M gemeente Halsteren een felle lamel gewoed waardoor de boeaJerjyan den heer P. Clarijs geheel ine asch is ge legd. Het vuur béide zich in kor ten tijd zoo snel uil. tie bewoners, man, vrouw en eenarhtertje, zich in nachtgewaad in gheid moes ten stellen. Zij vond een onder dak bij de buren hen tevens van l^leeren vooiiL De brandweer ji. spoedig ter plaatse, doch kon gens gebrek aan bluschwater niets trichten, zoo dat de vlammen q spel hadden en van het woont: met aange bouwde schuur dan spoedig niet veel meer over was, k de geheele inboedel werd eenpoi der vlam men. De brand is vers ;delijk in de schuur ontstaan, omtrent de oorzaak tast men Be-1 het duister. De schade wordt skits ten deele door verzekering g«kt. Te Grenoble regeattt..- kikkers. De Matin vernee uit Grenoble dat er een hevige sim boven de streek van Grenoble leeft gewoed, die van een buitengepon eigenaar dig verschijnsel vergeld ging.. In de buitenwijken van Grenoble re gende het n.l. dianden kleine groene kikkers. Bbwel dit in Europa een weinig vèrkomend ver schijnsel is^ is het tod reeds eerder waargenomen. Men Jan het ver schijnsel verklaren dpr wervelwin den, die het waterpoelen en vij vers opzuigen, waard>r visschen en kikvorschen mee indlucht worden genomen. Dergelijke ichtreizen kun nen eenige dagen duin, zonder dat de dieren sterven. Aldus wordt aanceMatin gemeld. Verduistering doofien notaris. - Als verdacht van vfrduistering is Dinsdag op last vanfe justitie aan gehouden notaris J. C.H. P. te Ber gen op Zoom. Na te zijn verhoord is hij overgebracht ntar Breda om daar ter beschikking lan de justitie te worden gesteld. Hoe groot het venhsterde bedrag is, valt niet te bepab Men spreekt echter van eenige testen. Het kan toor van den gearreprden notaris is inmiddels in beheer'genomen door een candidaat-notarwvan de broe derschap van notation in Neder land; voorts is surface van beta ling aangevraagd, li welke wijze de verduistering is gfcehied, zullen de boeken moeten uitijzen. Er zou den vele personen vaiidezè onregel matigheden de dupejjn geworden. Het dreigend confftt te Tilburg. Naar wordt vernoèn hebben de organisaties der af beiers werkzaam in de textielindustriejde bemidde lingsvoorstellen van dn rijksbemid delaar prof. mr. i'. ji M. Aalberse inzake de loonsverlagfg te Tilburg verworpen. Zaterdag tl er opnieuw een conferentie plaatsjhebben. Door ketting van li* omhoog ge trokken. De 22-janf G. Weelden uit Amsterdam is Dmderdag aan boord van het in de laven te Rot terdam liggend s.s. .Burgemeester van Leeuwen" van df firma Dinkel en Ooms door een kiting van een lier gegrepen. De rotn werd om hoog getrokken, waan a op eenige meters hoogte van hedek zijn klee- ren scheurden, zoodat hij naar be neden viel. Ilij krtff een zware hersenschudding en klaagde over pijn in den rug, zooi* men vreest, dat ook de wervelh*om gekwetst is. Weelden is in kt ziekenhuis aan den Coolsingel feenomen.

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 2