Gewestelijk Nieuws Klaas de zoon van den Molenaar Gemengd Nieuws SCHOONDIJKE. Geslaagd Voor de akte Duitsch L. O. Is te 's Gravenhage geslaagd me). M. Leen houts, alhier. OOSTBURG. Voor de akte Engelsch slaagde mej. S. A. Versluijs van hier, thans te Neuzen. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 11 Aug. 1935. Biervliet 10,— uur Ds Vrijlandt. Breskens 9,30 uur Ds W. H. Kelder Jr. 5.30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Cadzand 10,— uur Ds Visser, Hooidplaat 8,30 uur Ds Snijdelaar. Nieuwvliet 11,— uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Cand. Ten Bruggencate. RetranchemenL 10.— uur Ds van der Ven. Schoondijke 10,— uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 10.— uur Ds Casteleln. Groede 9.30 uur Ds Derksen. 0 Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur de heer C. Stroo, van Koudekerk (Z.-H.) Te Breskens visch verkoopen zon der dat deze te voren gemijnd is 1 P V te Breskens f 0,50 s 1 d. Als vervangster van het hoofd van een verlothoudersbedrijf sterken drank in voorraad hebben M J v d B Sluis f 30 s 10 d., met verbeurdverklaring van den sterken drank. Te Schoondijke in een kozijn van een etalageraam zitten, A L C te Schoondijke f 3 s 3 d. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Faillissement. Failliet verklaardW. J. Hochart, weduwe van Triphon Groosman, koop vrouw, wonende te IJzendijke. Rechter-Commissaris Mr A. van der Hoop. Curator Mr W K. H. Diele- man te Middelburg. BRESKENS. Eervol ontslag. De Minister van oeconomische zaken heeft aan den heer A. J. Cambier al hier op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de commissie voor de vlsscherij en den handel in con sumptie-garnalen der Nederlandsche Vlsscherij-centrale. SLUIS. Doodelijk verkeersongeluk. Toen Donderdagmorgen een der talrijke Belgische touringcars, afkomstig uit Blankenberghe op weg naar den Middelburgschen marktdag deze ge meente was door gereden, werd aan het begin van den weg, die naar de Draaibrug leidt, het 12-jarig meisje S. R. door dien touringcar aangereden. Het kind was onmiddellijk dood. De touringcar moest blijven staan en de passagiers verlieten den wagen. M. C. RETRANCHEMENT. Speldjesdag. De opbrengst van de speldjes verkoop ten bate van het monument voor wijlen Koningin Emma heeft in deze gemeente f 9,45 opgebracht. OOSTBURG. Oplichter gepakt De marechaussee alhier heeft aan gehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld zekeren scheepsdokter, gedora. te Rotter dam, die verdacht wordt zich te heb ben schuldig gemaakt aan oplichting van verschillende artsen in Zeeland. GROEDE. Raad svergadering. In de Dinsdag gehouden vergade ring van den Gemeenteraad alhier wer den de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden onderzocht en goed gekeurd. Ter sprake wordt gebracht een plan tot uitbreiding van de gemeentelijke rloleering. De Voorzitter zegt dat bij den laat- sten regenval is gebleken, dat de toe voer van hemelwater, dat geloosd wordt in de put, gelegen In de Walestraat zoo groot is, dat deze put moeilijk Ineens dit water kan bevatten B. en W. stellen voor in de Ringstraat nabij de woning van den heer Risseeuw een zinkput te metselen en het water met rioolbuizen af te voeren naar de paro- chieput. Met algemeene st. wordt dit plan goedgekeurd. Eveneens wordt met alg. stemmen besloten een verordening vast te stel len tot heffing van 25 opcenten op de gemeentefonds-belasting De Voorzitter deelt mede, dat deze verordening eerst heden kan worden vastgesteld, om dat nog maar voor eenige dagen van Ged. Staten het bericht is gekomen, dat de begrooting voor 1935 is goedgekeurd. In deze begrooting was een heffing geraamd van 25 opcenten, Waar eerst nu ge bleken is, dat Ged. Staten met deze heffing accoord kunnen gaan, wordt voorgesteld het ter tafel liggende be sluit te willen aannemen. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1936 is ingediend, waarbij het verzoek wordt gedaan om voor genoemden dienst een subsidie te mogen verkrijgen van f 1800, Met alg. stemmen wordt besloten het gevraagde subsidiebedrag toe te staan en wordt de begrooting goed gekeurd met een cijfer in ontvang en uitgaaf van f 1990.53. Van de rondvraag werd gebruik ge maakt door het lid Brakman. Hij in formeert of het de waarheid zou kun nen bevatten dat vanwege het Burger lijk Armbestuur bons zijn uitgegeven voor het verkrijgen van winkelwaren en dat deze bons uitsluitend voor die winkels bestemd zouden zijn, waarvan de eigenaars deel uitmaken van het Armbestuur zelve. Ook de heer W. van Haneghem spreekt in denzelfden geest. De Voorzitter zegt daarmede niet bekend te zijn en een nader onderzoek te zullen doen. Hierna werd de vergadering gesloten. SCHOONDIJKE. Botsing. Doordat een vrachtauto op het hof van den heer Ramondt reed en een auto uit Oostburg kwam aangereden, waarvan de bestuurder niet kon ver moeden, dat deze richting zou worden uitgereden ontstond een botsing. Materieele schade aan beide auto's en eenige oogenblikken van bewuste loosheid bij een der personen was het gevolg, OOSTBURG. Raadsvergadering. Donderdagmiddag kwam de Raad in voltallige zitting bijeen. De heer Brakman was ingevolge het pas ver schenen K. B. niet opgeroepen. (Zie aan het eind van dit verslag). Bij de Ingekomen Stukken tref fen we aan a. het K. B., waarbij het besluit van Ged. Staten tot toelating van den heer Brakman wordt vernietigd. b. Verschillende goedkeuringsbe slissingen van hoogere colleges. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. De winkelsluitingswet wordt over eenkomstig de aanwijzingen van den minister gewijzigd. De bewoners van den Hoekzak vragen om rioleering. B. en W. deelen mede, dat het rioleeringsplan bedoeld gedeelte omvat en dus rioleering zal volgen. Dhr. v. d. Waeter dringt er op aan, dat aan het verzoek zal wor den voldaan. Het is hard noodig. De Voorzitter erkent dit en her haalt dat het zal geschieden volgens het rioleeringsplan dat met den win ter zal worden uitgevoerd. Aldus wordt z. h. st. besloten. Vastgesteld wordt de gewijzigde verordening op het ontslag onderwij zend personeel, terwijl het Ambte narenreglement wordt aangevuld met een artikel betreffende de gehuwde vrouw. Voor de nieuw te benoemen marktmeester wordt de instructie, die vanaf 1896 geldt, opnieuw vast gesteld. Op aannbeveling van B. en W. wordt de veldwachter met 1 Augustus '35 met alg. stemmen als marktmeester benoemd. Daar de financieele resultaten de laatste 2 jaar goed zijn geweest, stellen B. en W. voor de personeele belasting te regelen naar de 7e in- plaats van de 9e klasse, wat een algemeene verlaging beteekent. Zon der hoofdelijke stemming wordt dit voorstel goedgekeurd. Eveneens wordt voor het groote belang van de gemeente voor de ojmieuw te houden veetentoonstelling weer een subsidie van f 50.- toe gekend en zullen 2 zilveren medail les beschikbaar worden gesteld. De geloofsbrieven voor de nieuwe raad worden na onderzoek goedge keurd, waarna met alg. stemmen tot toelating wordt besloten. De verordeningen op heffing en invordering van schoolgeld worden opnieuw vastgesteld. De rekeningen 1934 worden aan geboden De gewone dienst met een batig slot van f 10467.94, de kapitaaldienst met een nadeelig f 1527.17. Het gas bedrijf geeft een batig f 3558.54 en het electrisch bedrijf een batig f 661.68. In de commissie tot nazien der rekeningen zullen plaatsnemen de H.H. Brevet, van de Waeter en de 'Bruijne. Bij het slot stellen B. en W. voor in verband met de niet-toelating van den heer Brakman aan Ged. Staten en de Vereeniging van Ned. gemeen ten een schrijven te richten, waarin wordt gewezen op de eigenaardige gevolgen, die deze beslissing mee brengen kan. Het geval is wel van bijzondere aard: Na het vertrek van dhr. VanGin- kel wordt de heer Brakman verko zen verklaard. De geloofsbrieven zijn in orde, maar voor de toelating sta ken de stemmen 3-3. Volgens art. 58 der gemeentewet was het voorstel tot toelating daardoor verworpen. Volgens art. 33 gaat de voorzitter in beroep bij Ged. Staten, die dit beroep gegrond verklaren en be slissen dat dhr. Brakman moet toe gelaten worden. Nadat de minister op een ver zoek tot nietig-verklaring van deze beslissing, (ingediend door de raads leden de Bruijne en van de Waeter) 14 Maart j.l. antwoordde dat voor zijn tusschenkomst geen termen aan wezig zijn, verschijnt 3 Juli j.l. een Kon. Besluit, onderteekend door denzelfden minister, waarbij het be sluit van Ged. Staten wel wordt ver nietigd, als in strijd met de wet. Want, zegt de minister; uit die sta king van stemmen volgt niet, dat de raad tot niet-toelating heeft be sloten. Waar geen beslissing is ge nomen kunnen daartegen ook geen bezwaren bij Ged. Staten worden ingediend en kunnen deze geen uit spraak doen. M.a.w. de heer Brakman blijft be noemd, maar hij mag niet worden toegelaten. De gevolgen kunnen vérstrekkend zijn. Een minderheid van 3 tegen een meerderheid van 4 kan bij een vacante plaats in de meerderheid de raad tot het eind der zittings periode onvolledig houden en daar mee alle werk van den raad stil leggen, door 3-3 te stemmen. Want, zegt de minister, er wordt dan geen beslissing genomen. Voor Oostburg heeft dit thans weinig beteekenis, daar de nieuwe raad de volgende maand wordt ge ïnstalleerd. Maar indien het geval zich voordoet in het begin eener zit tingsperiode kan alle gemeentewerk stil worden gelegd. De raad besluit daarom een uit voerig schrijven hieromtrent te rich ten aan Ged. Staten en de Vereeni ging van Ned. Gemeenten, om de gemeentewet gewijzigd te krijgen, ojxlat dat euvel wordt weggenomen. Tenslotte brengt de voorzitter har telijk dank aan de heeren Brevet en de Milliano, die in den nieuwen raad niet meer zullen terugkeeren, voor het vele dat zij in het belang der gemeente hebben gedaan en voor de plezierige samenwerking, die steeds heeft bestaan. Beide heerefi danken den voorzitter voor zijn waar- deerende woorden. De heer Brevet had bijna 26 jaar zitting, de heer de Milliano 16 jaar, waarvan 13 jaar als wethouder. BRESKENS. Vervoer. Donderdag zijn per Prov. Boot van hier naar Vlissingen vervoerd 4000 passagiers en 208 auto's. Op het haventerrein waren 52 Bel gische auto's aanwezig. door N. Kannegleter. Klaas wist geen raad meer. Maar, daar wist hij wat! Hij klauterde op den rug van den ezel en begon aan zijn lange ooren te trekken. Maar in- plaats dat nu de ezel vooruitging liep hij langzaam stap voor stap achteruit. Klaas kreeg het er warm van en dacht aan vader en Lijsje, die nu wel zeker een heel eind weg zouden zijn. De ezel liep nog altijd maar achteruit en dacht er niet aan, om ook maar een stap vooruit te gaan zoolang Klaas zijn ooren vast hield. BRESKENS. Niet gegund. B. en W. alhier hébben hedenmid dag besloten de onderhoudswerken (zie inschrijving in ons nummer van Dinsdag j.l.) niet te gunnen. Koning Carol's salonrijtuig ge plunderd. De salonwagen van ko ning Carol, die op het station Con- stantza stond, waar hij voortdurend door gewapende agenten en soldaten werd bewaakt, is geheel leeggeplun derd. De dieven, van wie men nog geen spoor heeft kunnen ontdekken, heb ben alle wandversieringen, tallooze staatsdocumenten, particuliere brie ven van den koning, ondergoed en boeken medegenomen. De waarde van het gestolene is zeer aanzien lijk. Drie Belgische generaals op één dag overleden. Woensdag zijn té Brussel drie Belgische generaals overleden, die zich tijdens den we reldoorlog zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Het zijn luitenant-generaal dr. De Rache, een populaire figuur, die zich bij den generalen staf ten zeerste heeft onderscheiden; luite nant-generaal Scheere, de laatste der divisie-generaals van den slag aan den Ijzer en tenslotte luitenant-gene raal Burguet. Laatstgenoemde heeft o.m. in 1915 d§n z.g. ,,Boyau de la mort" (doodenloopgraaf) laten gra ven, welke thans nog als historisch monument bewaard is gebleven. Na den wapenstilstand werd luitenant- generaal Burguet tot bevelheb ber benoemd van het Belgische be zettingsleger in Duitschland. De in Spanje gevangen gehouden Nederlandsche jongens. De ouders van een der beide 19-jarige Bussum- sche jongelui, die een fietstocht naar Kaapstad wilden maken doch de on handigheid begingen zich niet van deugdelijke passen te voorzien en in Caafranc (Spanje) gevangen wer den genomen, hebben naar de Maasb. meldt van hun zoon J. v. d. Berg een brief ontvangen, waarin dezen mededeelt, dat de jongens niet meer in Jaca vertoeven, doch overgeplaatst zijn naar de gevange nis te Barcelona. Hier zijn zij samen ondergebracht met ongeveer 1500 andere gevangenen; waarvan er 1000 gevangen zitten wegens politieke de licten. De overigen, van de meest uiteenloopende nationaliteiten, heb ben zich, naar v. d. Berg schrijft, schuldig gemaakt aan onwettige grensoverschrijding. Van den Berg verzoekt dan in zijn brief aan zijn ouders, om niet meer terug te schrij ven, aangezien zij vermoedelijk bin nen 4 dagen over de Fransche grens gezet zullen worden. Deze me- dedeeling moet echter met de noo- dige reserve ontvangen worden, aan gezien v. d. Berg eenigen tijd ge leden eveneens verzocht niet terug te schrijven, daar beiden binnen een Maar daar kreeg Klaas een prach tig idee. Hij keerde zich om en trok voorzichtig aan het staartje van Grauwtje. Plotseling hield de ezel op met achteruit loopen en begon in volle draf vooruit- te rennen. Dat ging prachtig. Nu moest hij nog den ezel probeeren te mennen. Dit deed hij door de staart een beetje naar links en dan weer naar rechts te trekken. Af en toe keek Klaas eens om, of hij nog niet de wagen van zijn vader zag. dag of vijf losgelaten zouden wor den. De ouders hadden intusschen brieven aan de jongens geschreven, doch deze kwamen terug. De heer v. d. Berg hecht daarom nog niet te veel waarde aan de mededeeling van zijn zoon en heeft zich in verbinding gesteld met den commissaris van politie te Bussum, die thans pogingen in het werk stelt om de vrijlating der avontuurlijke wielrijders te verkrijgen. Naar de jongens in hun brieven verzekeren, zullen zij den tocht naar Kaapstad niet voortzetten doch naar huis terugkeeren. De jongens H. v. d. K. uit Naar- den en Joh. v. d. Berg uit .Bus sum, wier avonturen in de Spaansche gevangenissen wij hebben vermeld, zijn Woensdagavond plotseling thuis gekomen. De jongens waren zoo uitgeput, dat ze eerst den anderen ochtend in staat waren een eenigszins samen hangend verhaal te doen in een pers conferentie, die temidden van véle buurvrouwen en familieleden moest worden gehouden. De jongens hadden van den con sul in Barcelona ondanks vier brie ven niets gehoord, wel van den con sul-generaal te Madrid, die hun ver leden week berichtte, dat hij den consul in Barcelona last had gege ven hen te helpen en alvast 5 pese tas opstuurde. De hulp van onzen consul te Barcelona bleek te bestaan in een brief, waarin hij mededeelde dat zij landloopers waren als er zoo- velen zijn en die zich bovendien tegen de politie verzet hadden, zoo als hij in een Spaansche courant had gelezen. Hun hoop was dus vervlogen, doch herleefde weer toen zij zagen, dat er telkens transporten vreemdelingen en gevangenen werden weggebracht. Een Bulgaarsche medegevangene, die Spaansch en Duitsch sprak, hield hen op de hoogte. Zondagochtend kwamen beambten met knuppels en gelastten hen om vlug hun boel in te pakken. Zij, de Bulgaar en een Italiaan, werden naar een taxie op de binnenplaats gebracht en moesten vlug instappen. Hier zeide een gendarme, dat ze de bagage en fietsen niet mee moch ten nemen. Eindelijk werd toege staan dat deze in een tweede taxie geladen zouden worden, waarvoor 5 pesetas moest worden betaald. Zij stapten om half tien jn den trein, zonder bagage en zonder fietsen. Begeleid door twee agenten kwa men zij om 1 uur aan een grens- plaatsje en werden overgegeven aan twee politie-agenten. Deze brachten hen naar een uitgedroogde rivier, ze waadden door de modder*en kwa - men zoo in Frankrijk. Na 100 me ter werden zij aangehouden. Hun papieren zaten in de achtergelaten bagage. Ze hadden allen Fransch geld bij zich, wat ze van de heen reis hadden overgehouden. De douanen geleidden hen weer naar de rivier. Hier bleven zij tot het donker was in een korenveld. Zij hadden niets anders dan een broek en een overhemd aan en het regen-

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 2