Crista en Faillissementen. De tosstand van handel en in- iustrle, van het bedrijfsleven in het algemeen, hangt ten nauwste samen met den economischen toestand des lands. Hoe beter deze laatste is, hoe ruimer de geldmiddelen vloeien des te grooter is dan de koopkracht, met het gevolg dat handel en bedrijfs leven bloeien. Laat de econo mische toestand daarentegen te wenschen over, dan kwijnen han del en bedrijf tengevolge van de gedaalde koopkrachtderafnemers zoodat handelaars en neringdoen den de grootste moeite hebben om het hoofd boven water te houden. Het logische gevolg van een en ander is, dat bij een gunstigen stand der financiën van een land het aantal faillissementen betrek kelijk gering zal zijn. In een stij- qing van het aantal zaken, dat failliet gaat, weerspiegelt zich #n verslechtering van het doorsnee- peil van den welstand Uit het meer of minder groote aantal faillissementen laat zich de meer dere of mindere welstand van 'n land afleiden. Sedert 1929 duic!t het aantal faillissementen op het zich steeds verder uitbreiden van de crisis. Vele goede, oude zaken, die teerden op de winsten, gemaakt in vroegere jaren, hebben hun middelen al verder en verder zien slinken. Zij hoopten op betere tijden, doch die lieten zich wach ten; en zoo komt voor steeds meer kooplieden, handelaars, win keiiers, industrieelen enz. het on vermiidelijke einde opheffing van hun zaak of faillisement. Zii, die hun zaak opheffen als de middelen ontbreken om ze voort te zetten, zijn misschien wel te rekenen tot de pessimisten doch zij betrachten de oud-Hol- landsche kooomanskracht: voor- zichtioheid. Zij probeeren niet teaen den stroom op te roeien zien de toekomst donker in en willen zich niet in schulden ste ken, waarvan zij niet weten, hoe en wanneer zij ze zullen kunnen betalen. De andere categorie, dte toch voortoaal tnet het doen van zaken Ms ♦iet geld op Is, zou men als KERRL MINISTER VOOR KERKE LIJKE AANGELEGENHEDEN. De „Führcr" en rijkskanselier Adolf Hitier heeft de minister van Staat, Kerrl, benoemd tot minister voor kerkelijke aangelegenheden. optimisten kunnen beschouwen doch zij zijn onvoorzichtig en voor een groot deel lichtzinnig, omdat zij die hoop trachten te verwezenlijken, door anderen het risico te laten dragen. Zij blijven namelijk nog een tijdlang drijven op het crediet, dat zij bij hun le veranciers hebben, dank zij de gunstige reputatie welke zij zich in den goeden tijd hebben ver worven. Dat is het begin van het einde voor de meesten hunner. In den algemeenen toestand treedt geen verbetering in, zij kunnen niet aan hun verplichtin gen voldoen, de leveranciers worden ongeregeld en ten slotte in het geheel niet meer betaald en daarna komt het onvermijde lijke: het faillissement. Wij zeiden reeds, dat de finan cieele voor- of achteruitgang van een land, een volk, zich voor een niet onbelangrijk deel afspiegelt in het aantal faillissementen, dat wordt uitgesproken. Welnu, in dat opzicht geeft ons land geen op wekkend beeld te zien. Uit de gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt, dat dit aantal zich sinds 1929 in voort durend stijgende lijn beweegt, waaruit men de conclusie kan trekken, dat het kwaad van de crisis steeds verder om zich heen grijpt. De voorloopige cijfers van het jaar 1934 zijn weer hooger dan die van het jaar 1933. Ook uit voorloopige cijfers betreffende de uitgesproken faillissementen over het eerste halfjaar van 1935 zien wij, dat deze vooi bedoeld tijdsverloop hooger waren dan voör de overeenkomstige periode van 1934. Van 1 Januari tot 1 Juli 1934 waren het er 2330, van 1 Ja nuari tot 1 Juli 1935: 2419. De cijfers zijn gesplitst naar bedrijven en beroepen; en hierbij valt op te merken, dat voor de meeste dezer rubrieken de cijfers van 1935 ongunstiger waren dan voor 1934. Een der gunstige uit zonderingen vormt de rubriek „landbouwbedrijven", met 163 faillissementen in het 1ste halfjaar 1934, tegen 142 in het 1ste half jaar 1935. Uit al de andere ongunstige cijfers echter spreekt wel zeer duidelijk de minder gunstige, al- gemeene toestand. Wij kunnen slechts hopen, dat het volgende verslag meer reden zal geven tot optimisme. BINNENLAND. Het geheele land onder den indruk van de vliegramp. De Rietvink behouden weer thuis. De Sperwer met Ir. Mussert opgehouden te Ran goon. Waarom geen melk vee naar Rusland? Rood congres te Amsterdam. De nieuwe spelling wil er niet in. Het geheele land is nog steeds diep onder den indruk van de ontzettende vliegramp, die de „Gaai" heeft getroffen. En hoe zou bet ook anders kunnen? Voor een catastrophe van dien omvang was de K.L.M tot nog toe gelukkig gespaard gebleven; des te zwaar der is thans deze slag, waarbij niet minder dan 13 menschenle- vens verloren gingen: de beman ning, bestaande uit 4 leden en 9 oassagiers, waaronder 6 Neder landers, 2 Engelschen en 1 Duit- scher. Aandoenlijke bijzonderheden bereiken ons over de deelneming die de bevolking van de streek waarin het ongeluk heeft plaats aevonden, aan den dag heeft ge legd. In het kleine kerkje te San Giacomo rust voorloopig, in af wachting van de overbrenging "aar het vaderland, het stoffelijk overschot van de omgekomenen De dertien uit ruw hout getimmer de kisten zijn bedolven onder frisch dennegroen en bloemen, een laatste, weemoedige groet van de eenvoudige Zwitsers aan de vreemdelingen, die in hun bergen den dood vonden. De luchtdienst op Milaan is voorloopin stopgezet: deze wordt door de Duitsche luchtvaart-maat schappij de Lufthansa,voortnezet Natuurlijk heeft men onmidde' lijk alle mogelijke maatregelen genomen om vast te stellen hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen; verschillende bii zonderheden zullen echter wel nooit kunnen worden opgehel derd, daar geen enkele van de voornaamste getuigen meer in leven is Inmiddels kwam Zaterdag het vliegtuig de Rietvink op Schip hol aan. met de te Bushir aestran de passagiers van de Marabo^ De gezagvoerder van dit laatste vliegtuig, Hondong, gaf een uit eenzetting van de toedracht van het ongeluk, die vrijwel overeen stemde met de voorstelling, die mii zich daarvan had gemaakt Alle passagiers waren vol lof over de houding der bemannina en men was zoo weinig onder den indruk geweest van het ongeval dat men zich zonder eenige vrees of bedenking had ingescheept or. de Rietvink, die allen dan ook gelukkig behouden te Amsterdam aan land heeft gezet. Het blijkt, dat ook de Sperwer op weg naar Indië, met pech te kampen heeft. Wegens slecht weer is de machine reeds twee maal na van Rangoon te zijn ver trokken, teruggekeerd. Een tegen valler voor de N S.B.ers in Indië die op deze wijze hun heele pro gram in de war zien loopen Zoo als men weet, bevindt de leider van de N.S.B., Ir. Mussert, zich aan boord van de Sperwer. In verband met dit oponthoud zal de regeling der spreekbeurten moeten worden gewijzigd. Tot den minister van Economi sche Zaken was een aantal vra gen gericht door het lid van de Tweede Kamer Weitkamp, in vei band met een publicatie van den Bond van Melkveehouders inzake den verkoop van vee naai Rus land. Uit het antwoord van den minister blijkt, dat de secretaris van genoemden bond, de lieer Wolmerstett, die naar Rusland is geweest om de verkoopmogelijk heden tei plaatse te bestudeeren niet gemachtigd was om als tus- schenpersoon op te treden, ten einde de positie van Nederland tegenover Rusland niet onnoodig te verzwakken bij het voeren van onderhandelingen. Al zou de voorganger van den tegenwoordigen minister deze bepaling inzake tusschenperso- nen niet hebben gemaakt, dan nog zou aan den heer Wolmer stett geen offerte gemaakt kun nen zijn, zoolang niet door hem was medegedeeld, welke soorten vee Rusland wenschte te koopen en hoe de leveringsvoorwaarden luidden. Bedoelden heer is ver schillende malen gevraagd, aantal en soort te noemen en een bod te doen. Het antwoord eindigt met te verklaren, dat den minister niet is gebleken, dat de Nederland- sche Veehouderij-Centrale in deze aangelegenheid niet voldoende medewerking zou zijn verleend. Te Amsterdam is een congres '-ehouden van Raads- en Staten leden der S.D.A.P., waarop de politieke beteekenis werd be sproken van den uitslag der ge meenteraadsverkiezingen en te vens overleg werd gepleegd ten aanzien van de in de naaste toe komst te voeren plaatseUlke po litiek Door den voorzitter van de vereenigina van Raads- en Sta tenleden, den heer Ed Polak werd betoood. dat de S D A P. een dam vormt tegen de deflatie nolitiek der regeerincj, alsmede teoen het fascistische gevaar. Zij zal alles moeten doen om ver slechtering van de arbeidsvoor waarden der geheele werkende massa tegen te gaan, om de werk 'oozen aan arbeid te helpen en de verloren gegane welvaart door het voeren van een constructieve nolitiek terug te winnen. De heer Drees wees op het ver band tusschen raadsverkiezingen en regeeringspolitiek en verklaar de nog eens, dat de S.D.A.P er niet aan kan denken, samen te gaan met de communisten, wien het er slechts om te doen is, ver warring te «stiohten in de gelede; ren der S.D.A.P Samenwerkinq met burgerlijke partijen moet niet geschieden op een program In zijn slotwoord zeide de voor zitter, de heer Vorrink, nog zeer voorzichtig, dat er geen overdre ven verwachtingen kunnen en mogen worden gewekt en ge koesterd ten aanzien van wat men in de thans ingaande periode in de gemeenteraden zal bereike" doch dat de S.D.A P. haar verant woordelijkheid zal weten te dra gen. Dat de nieuwe spelling over het algemeen geen gunstig ont haal vindt bij het publiek, blijk' alweer overduidelijk uit het feit dat de redactie va" de" nieuwen vijfden druk van Winkler Prins' Algemoene Encvclonaedie, op grond van een onder de inteeke- naars uitgeschreven referendum besloten heeft de spelling van de Vries en te Winkel te handhaven Niet minder dan 88 net. van 5e meekomen antwoorden wns voor behoud van d® oude snelïinn Uit 'ieze antwoorden bleek, merkt d? redactie op, dat de aandrang 'ot soellinowiiziging voornamelijk uitgaat van onderwijskringen fmeor dan 50 oct, der inteekena- ren uit die kringen verklaarde zich voor Marchant), doch dat .in de maatschappij zelf daarvoor nauwelijks eenige belangstelling bestaat." BUITENLAND. De internationale politiek een verre van verheffend schouw spel. De oorlog in Abessinië en den Volkenbond. Aan den vooravond van verkiezingen in Engeland Amerika stuurt op internationale stabilisatie san. Zomersche onweersbuien zijn ons ook dit jaar niet bespaard ge bleven. En zooals altijd hebben 15ALDAR1S IN EEN MOEILIJKE SITUATIE. Het Grieksche kabinet is afgetreden. Dc moeilijkheden begonnen door het aftreden van den minister van Oorlog, Kondylis, en den minister van Landbouw. Theokis, waardoor ten slotte het geheele kabinet viel. Onze foto toont den minister- president, Tsaldaris. de electrische uitstralingen dei atmosfeer ook de menschheid niet onberoerd gelaten Er heerscht in de politiek een toestand van on rust en nervositeit, die de volke ren en hun leiders met alle mo gelijke middelen van zich trach ten af te zetten. Maar hoe moet men tot ontspanning komen? Te veel ijzer schijnt er reeds in het vuur der hoogovens geschoven te zijn, te veel vliegtuigen staan uitgerust tot den strijd op de mi litaire vliegvelden gereed, te veel onderhandelaars, agenten en zelfs ministers reizen, te veel plannen en diplomatieke ontwerpen be loeren en storen elkaar over en weer. Steeds weer barsten nieu we buien uit aan de zwaar gela den politieken hemel Er schiet dit jaar voor de staatslieden geen vacantie op over. Iedere diplo maat kijkt naar den zwarten bal die aan den weermast van Europa geheschen is. Hu beteekent geen gladde zee en gelukkige vaart. Hij beteekent storm Waarvandaan deze onrust deze toestand van opwinding. Waarom kan de wereld niet langs een ver standigen, zij het dan ook niet "emakkelifken. maar toch in iedeT aeval ongevaarlijken weg de toe komst tegemoet schrijden? Dezen roepen Het is de schuld van ftaliël Waarom moet Mussolini uitgerekend dit iaat tegen Abes -'nië optrekken? Genen zegge"- Steeds weer het booze DuitTb 'and. Het heeft geen rust He' '■ekt op terren de foden en hef wapent zich, inplaats van zich vredig in zijn oude bescheiden ^ositie teruggetrokken te houde" Tn het eene land dreigen gebalde •ruften- de kapitalisten, in het an dere protesteeren frontstrijders *coen de korting op hun nensio^ "en en raken slaarrs met d« amb 'eraTon "en hun eigen politie I" Engeland verzamelt z'ch do natje om het koningshuis, in Grieken 'and vreert zich een ander deo' 'egen het herstel det monarchie Op den Balkan onderhandelen '-oningen m^t a"»p"ten van de Sovjets, in China staan groepen van een en hetzelfde ras van woede en haat vervuld tegenover elkaar. Geen volk, geen wereld deel, geen stand, waaruit niet on vervulde wenschen opstijgen Als een spookbeeld hangt de huidige toestand over de menschheid Overal valt een toenemende on tevredenheid te bespeuren en be merkt men den drang naai het betere. En uit dit alles schept zich een atmosfeer, die de situatie van het oogenblik bepaalt. Er geschieden misschien zonder dat men er zich van bewust is, groote dingen maar tegelijk heerscht ei een angst vooi alles wat er gebeurt Met bange onzekerheid en zorg blikken de volkeren van Europa in de duistere verten van de toe komst. Deze inleiding is pessimistisch, maar kan men, na een week ge leden nog de hoop gekoesterd te hebben, dat een oorlog in Afrika vermeden kon worden, thans, nu deze hoop niet gerechtvaardigd is gebleken, nog langer optimis tisch blijven. Het is onverantwoor delijk nog langer te gelooven, dat de woorden van Mussolini en het samentrekken van een groote troepenmacht in Afrika slechts ten doel hebben, zonder strijd een -oo hoog mogelijken prijs van Abessinië betaald te krijgen Tn- '™drijke Italianen, die met Mus "o'ini in nauw contact staan ver zekeren, dat de duce, ondanks de vele waarschuwingen, die hem ook uit eigen land geworden ab soluut tot den oorlog wil over gaan. Welke gevolgen zulks voor den Volkenbond kan hebben Is reeds in den breede fn een onzer vorige overzichten uiteen aeze' Trolgende week. nadat men ie Genève is bijeengekomen omh6' Tfaliaansch-Abessvnsche conflict te b%spreken en een nieuw scheidsgerecht te benoemen, zul len wij daar nader op terugkomen Na bovenstaande korte uitee" netting van de internationale po b'tleke situatie, willen wij tRa"c "og even onze aandacht wijden asu eenige verschijnselen die binnen de grenzen dei af - ^-rïoriijke staten voordoen Kijken wij dan in de eerste "laats eens naar Engeland Dit 'ard staat aan den vooravond "an nieuwe verkiezingen, waarbii de strijd om de macht tusschen conservatieven en arbeiderspartij zal gaan. Dat de nieuwe part?? "an T.loyd George of do Ubemlen daarbij non iets in de melk te VTokl<eien willot) Robben valt niet ♦o verwachten. Nu valt er In de Enoelsche delsbalans een voortdurende ^♦betering te bespeuren De ex -od van hef oor<?te halfiaar 199c v"droecr ?Dfi *77 nno pond Torren ^"nr dovoHrïo noriode in de iaren '933 en 1974 Ie de uitvoeT du-?, met resp 91 en 17 millioen no"d "esteoen Anderzijds "'in do in "oorciifers -ro70"'>'eri Do nr "atieven verwachten nu. dat d®7~ -ocmltaton voldoendo zullen zHn om drt harten der kiezers te w?n "en Of de rbetdor-Rovrocdnrr hof -'aarmodo ponc i«s In Amorika n'^afat men O" het oogenblik eon loeninc om Rot deficiet van Rot budget fp, dek ''en De scRuld der .jade Staten stijgt on deze wijze mo' ^en dan, hoewe' deze in veroe '"king met de Euroneesche lan den non nering te noemen Maar indien men op een derne 'iike rovale wiize de staatRujs Uoudino blijft "oeren, zal op ze Veren dag de AmerikaanscRo burger evenveel staatsscRu'd oo zich voelen rusten als de pTansch man en de Ennoleotirnan Intusschen is hel een verheu gend verschijnsel dat Washinnton steeds meer op een uiteind el ü'-e stabilisatie van den dollar en zelfs van andere valuta's aanstuurt Daarbij richt zich de aehoele on merkznamhe'd op Frankrijk He?'4 men daar het budnet in even wicht gebracht, waaraan men na de bezuinigingsdecTeten Tan La val mag gelooven dan hoopt men dat er tusschen Parijs en Wash ington overeenstemming za' ko men. De Amerikanen en Fran schen kunnen dan trachten Lon den met zich mede te krijgen Mochten zij daarin slagen dan zou veel van het huidige wantrou wen in verschillende valuta's op geheven worden, wat den handel automatisch ten qoede zou kun nen komen. NIEUWS VAN OVERAL. Avontuurlijk lot van een postzegel. Een phi- latelistische zeldzaamheid, een Amerikaansche twaalf cent post zegel met de kop van George Washington erop, en welke ln Augustus 1861 uitgegeven werd, zal weldra te Londen op een ver- koopin'g verkocht worden en on getwijfeld voor een zeer hoogen prijs. De postzegel heeft een avontuurlijk lot achter zich. Vroe ger was hij het eigendom van den in Rusland levende hertog van Oldenburg, een beroemd post zegelverzamelaar. Toen hij bij het uitbreken van de communistische LIED VAN DE WEEK. EEN DROEVE TIJD VOOR DE K.L.M. Guus Betlem Jr. 't Is van een somb're, droeve week, Dat ik u thans ga schrijven, 't Is van een week, vol diepe rouw Die lang ons bij zal blijven 't Is van een week, die héél ons land Met stomheid heeft geslagen. Die schrik en droefheid heeft verspreid In deze enk'le dagen Nauw' was nog de ontzetting van De éérste ramp bezonken. Of nieuwe kreten hebben er Van vérre weer geklonken. Nauw' was de blijdschap weer gestild Nu van de stoere scharen. Géén levens bij dien tweeden slag Meer te betreuren waren Nauw' was de vlag weer hoog in top. De fierheid weer herkregen Of weer een nieuwe, groote ramp Bracht droefheid, allerwegen.... Ten derde male thans opnieuw En binnen zeven dagen, Zijn wij genoodzaakt 't vrees'lijk lot Berustend weer te dragen 1 En onze deelneming gaat uit Naar alle, alle menschen, Getroffen door dit zwaar verlies Daar vér over de grenzen Doch ook naar onze K.LM., Die na een werk van jaren, In één week, ramo en tegenspoed En droefheid mocht vergaren 1 Die óndanks 't trouwe „safety first" Gehandhaafd steeds, door éllen, Z'n mannen, kundiq, fier en stoer Door Hooger Macht, zaq vallen! En onze troost kan énkel zijn. Waar wóórden falen zouden.... 't Vertrouwen in de K.L.M. Ook ondanks dit., behóuden 1 IT ALIA AN SCHE SOLDATEN KUS SEN TEN AFSCHEID DE VLAG. De mobiliseering van italiaansche troe pen wordt nog steeds voortgezet. De Ba- lilla, de Italiaansche jeugd-organisatie, neemt aan de voorbereidingen op enthou siaste wijze deel, en ontbreekt haast nooit bij het vertrek der troepen. Hier kust een soldaat ten afscheid de revolutie naai Zweden vluchtte, naaide hij de postzegel in de voe ring van zijn jas. Blijkbaar vergat de hertog waar hij de postzegel gestopt had. Hij gaf de jas name lijk aan 'n arme Russische vluch teling, die hem aan een kleerma ker gaf om hem te keeren. De kleermaker vond de postzegel en gaf hem aan den Rus terug, die echter langen tijd geen vermoe den had hoe waardevol de post zegel wel was. Men neemt aan, dat er slechts ongeveer zes exemplaren van dé postzegel bestaan, want reeds na een maand werden zij niet meer gebruikt. Bij de laatste verkoo- ping van zoo'n exemplaar werd er een bedrag van bijna 5000 dol- II betaald. RONDOM DE TOUR DE FRANCE. Dc Belg Romain Maes (midden) verfrischt zich, nadat hij in dc gloeicnd-heete zon ccn étappe afgelegd heeft, met de andere deelnemers bij gebrek aan een comfortabele waschgelegenheld, bij dit vat met water.

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 4