BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. \JkO FFIE Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens FEUILLETON Het Parelsnoer. Binnenland. Buitenland Provinciaal Nieuws. ■«nYSENDYK CEEL MERK DIE MEN BUU HEEL LEKKER VINDT 44ste Jaargang Vrijdag 24 juli 1935 Nummer 4056 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1,25 Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar f 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Ons Weekpraatje. o Licht, lucht, zon, levenslust. Deze dagen staan in het teeken van zomersche levensvreugde. Stra lend lacht de zon aan den blauwen hemel, menigmaal koelt het na een klein onweer vertrisschend af, en in een reeks steeds even heerlijke hel dere dagen trekt deze zomertijd aan ons voorbij. Zelfs de thuisgeblevenen zijn van de zomervreugde doordron gen. Is niet de wereld in licht ge doopt? Zijn niet deze dagen, waar van men tot laat in den nacht ge nieten kan, een heerlijk geschenk? Wijd staan de vensters en deuren van onze woningen open. Licht, lucht, zon stroomen binnen het is alsof wij voortdurend in de open lucht teven. Het leven speelt zich, afgezien van de werkuren, uitslui tend in de open lucht af. De kleine tuin voor het huis of het „tuintje van den stedeling," het balcon, is een dagelijksche huiskamer gewor den. Bijna zou men kunnen zeggen, dat de heele wereld vacantie heeft zelfs zij, die eigenlijk dag en nacht hun gewone werk moeten doen. Maar op de een of andere wijze hebben wij ons allen het leven wat gemakkelijker gemaakt. Vele klei ne plichten, die misschien nog bui ten het dringendste werk op ons wachten, worden terzijde geschoven. Dit of dat werkje wacht op ons. Waarom? denken wij, morgen reeds kan het weer omslaan, kan het be ginnen te regenen. Laten we dus den dag benutten Zomer zomer I Wij zijn allen eenigszins zomer- en zonnedronken. Ons oog is weer ingesteld op zonne stralen en bonte kleuren en scha- duwtrillingen, ons oor luistert be haaglijk naar het zeldzamer worden de vogelgezang en het zoemen der insecten boven bloeiende bloemen. En andere dingen dan gewoonlijk vinden we gewichtig en boeien on ze aandacht. Bijvoorbeeld of onze geraniums op het balcon nog op nieuw zullen bloeien, of de weg naar het tuintje vandaag moet wor den geharkt en of we misschien met onze vrienden weer eens een ge zellige samenkomst zullen afspreken. Sedert weken hebben we geen jas aangehad. Licht en luchtig ge kleed loopen we rond en verheu gen ons, wanneer de lucht door de dunne kleedingstukken streelt. De huisvrouwen hebben een groote 61 Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door A. VUERHARD-BERKHOUT 0 De heer von Bingen keek ver baasd om. „Beste menschen, het komt me voor, dat ik de oorzaak ben dat jullie bezoek weer zoo gauw wegging. Hij is waarschijnlijk maar half blij geweest me hier te treffen. Het is jaren geleden dat we elkaar gezien hebben. Beste Dorlach, ik had je in München al gevraagd of de nieuwe eigenaar van Solitude een vrijheer von Lersen was". Dorlach streek over zijn voorhoofd en keek verlegen naar Ursula, op wier gezicht duidelijk te lezen was dat ze zich bijna niet goed kon hou den. „Je ziet, Bingen, dat ik nog heele- maal van streek ben en mijn doch wasch te verzorgen. Elk oogenblik waait een licht zomerjaponnetje in den wind, en wie buiten waschlijnen kan spannen, is er heel erg blij over. Helder wit fladdert de wasch op. door de zon sneeuwwit gebleekt. Langs den blauwen hemel zeilen witte wolkjes. Vaak groepeeren ze zich dicht bij elkaar. En de men schen kijken lachend naar boven. „Schapenwolkjes" zeggen ze ver heugd dat beteekent mooi weer. En we weten, dat er weer een reeks even mooie dagen voor ons in het vooruitzicht is De minister van financiën heeft aan de onder zijn departement res- sorteerende ambtenaren, die beiast zijn met opsporing van overtredingen van de Rijwielbelastingwet, de be voegdheid verleend dadelijk na het constateeren van het feit, dat zonder belastingmerk of met een niet op de juiste wijze bevestigd belastingmerk is gereden, den overtreder in de gelegenheid te stellen de verbeurde boete in hun handen te voldoen. Deze regeling treedt in werking met ingang van 8 Augustus, op welken datum tevens de controle op de na leving der Rijwielbelastingwet voor het op den eersten dier maand be gonnen belastingjaar aanvangt. Het bedrag van de boete. Omtrent het bedrag van de boete die door de ambtenaren kan wor den gevorderd en de wijze, waarop van voormelde bevoegdheid zal wor den gebruik gemaakt, wordt het vol gende onder de aandacht gebracht. Bij de wet van 9 Mei, no. 82 (Staatsblad no. 241), is tegen de hier voor genoemde overtredingen een door de belastingadministratie op te leggen boete van f 5 bedreigd. Ge noemde wet heeft tevens den minis ter van financiën gemachtigd de boete ad f 5 te (doen) verminde ren. In verband hiermede heeft de genoemde minister aan de ambtena ren opgedragen in de volgende ge vallen de daarbij vermelde boeten te vorderen. A. Indien de overtreder geen rij wielbelastingmerk bij zich heeft, wordt de boete verminderd tot fl,50. Indien de leeftijd van den overtre der beneden 18 jaar is wordt de boete verminderd tot f 0,50. B. Indien de overtreder het be ter ook. De nieuwe eigenaar van Solitude heeft zich altijd gewoon Lersen genoemd. Maar wat mij het meest verbaast, is, dat je naar zijn vrouw informeerde. We hebben nooit geweten, dat hij een vrouw heeft, hij heeft mij gezegd, dat hij alleen stond". „Zoo, heeft hij dat gezegd? Maar je hoorde toch zooeven, dat hij zei, dat zijn vrouw in Florida woonde". „En daar wil hij nu heen. Maar hij heeft met geen woord gezegd dat hij naar Florida ging om zich weer met zijn vrouw te verzoenen. Hij is jaren op reis geweest. Ik be grijp er niets van". „Nu, hij zal er zijn redenen wel voor hebben". „Je was bijzonder koel en terug getrokken tegen hem, bijna min achtend. Daar moet je toch een re den voor hebben". Bingen krabde achter zijn oor „Ik heb er in München al eens een toespeling op gemaakt tegen je. Po sitief kan ik niets zeggen. Von Ler sen werd indertijd, toen hij van Ro me terugkwam, waar hij aan het Duitsche gezantschap attaché was plotseling oneervol ontslagen. Ik weet, dat een strafvervolging alleen achterwege is gebleven, omdat een lastingmerk wel bij zich heeft, maar dit niet op de juiste wijze heeft be vestigd, wordt de boete verminderd tot f 0,50. De ambtenaren, die de overtre ding constateeren, zijn niet gerech tigd andere dan de vermelde boe ten op te leggen. Indien verzwaren de omstandigheden aanwezig zijn, met name wanneer het den ambte naar bekend is, dat de overtreder in het belastingjaar reeds een zelfde overtreding heeft begaan, behooren zij den overtreder niet in de gelegen heid te stellen in hun handen de boete te voldoen. In dat geval is den ambtenaar opgedragen den overtreder naar den ontvanger der accijnzen te verwijzen. Een kwitantie, af te geven door den opsporingsambtenaar. Bij voldoening van de boeten in handen van de ambtenaren die het feit constateeren, geven dezen den overtreder een kwitantie af. De af metingen van deze kwitantiën zijn 11 c.M. bij 11 Vï c.M.; zij dragen o.m. een blauwen onderdruk (vig net) met een witten band, waarop in blauwe letters de woorden Ko ninkrijk der Nederlanden zijn ge steld. Het publiek wordt in zijn eigen belang ernstig aangeraden er zorg voor te dragen, dat inderdaad een zoodanige kwitantie wordt uitge reikt. Niet alleen is hierin een waar borg gelegen, dat zich niet een on bevoegd persoon als opsporingsamb tenaar voordoet, maar bovendien heeft de minister van financiën den onder zijn departement ressortee- renden ambtenaren opgedragen en de politie-ambtenaren uitgenoodigd, tegen een persoon, die bij aanhou ding een dergelijke te zijnen name staande kwitantie vertoont, binnen twee etmalen na hare dagteekening niet andermaal bekeuring in te stel len. Door de vorenstaande regeling wordt beoogd, mede in het belang van het publiek, bij de afdoening van de bekeuringen ter zake van de vermelde overtredingen van de Rijwielbelastingwet zooveel mogelijk vereenvoudiging te verkrijgen. Nie mand is echter verplicht de boete op deze wijze te voldoen. Men be denke echter, dat bij niet voldoening van de boete de ambtenaren de be voegdheid hebben het rijwiel in be slag te nemen. Aangezien de mogelijkheid be staat, dat in de groote steden (ge meenten met meer dan 100.000 in woners) de betaling van boete in handen van de ambtenaren moei lijkheden oplevert, zijn de inspec teurs der invoerrechten en accijnzen bevoegd deze regeling in de ge noemde gemeenten niet toepasselijk te verklaren. hoogstaand persoon in die zaak be trokken was. Er is niets publiek geworden, maar het staat vast, dat hij zich met een smerig zaakje had ingelaten. Volgens een andere le zing moet zijn vrouw in de affaire betrokken zijn geweest, enfin, von Lersen verdween en heeft nooit meer iets van zich laten hooren". De heer von Dorlach keek Ur sula onzeker aan. „Dat is een ver duivelde geschiedenis. Die man heeft altijd op mij den indruk gemaakt of hij, waar het zijn eer betrof, al heel streng van opvatting was en nu ontpopt hij zich als een berucht persoon". Frieda richtte zich plotseling hoog op. Met bleek gezicht en eigenaar dig schitterende oogen stond ze te genover beide heeren. „Maakt uzich niet ongerust, vader, mijnheer von Lersen zal wel zijn redenen hebben om ons zijn aangelegenheden te ver zwijgen, maar ik leg er mijn hand voor in 't vuur dat hij een man van eer is," zei ze vast en rustig. Ursula lachte hoonend. „Kom je weer eens uit de wolken, Frieda? Heb je dan niet gehoord, dat mijn heer von Lersen maar met moeite aan een strafvervolging ontkomen is? Hij dringt zich hier bij ons in Tuinfeest op het Buckingham- paleis. Het jubileumjaar is deze week officieel gesloten met een groot tuin feest op het Buckingham paleis, waarvoor Lord Chamberlain ruim tien duizend uitnoodigingen ver zonden had, die bijna allen waren aangenomen. De Koning en Ko ningin bewogen zich in het stralen de zomerweer ongedwongen tus- schen hun vele gasten van welke zij de meesten bleken te kennen. Alle ministers, hoofden van depar tementen, het diplomatieke corps, leden van den hoogen adel en de haute finance, kunstenaars en man nen van wetenschap en sport, de burgemeesters en wethouders der groote steden en de kopstukken uit de handels- en sociale wereldvorm den het milieu. Koning Leopold eeredoctor te Leuven. Koning Leopold heeft Donderdag den rector van de katholieke univer siteit te Leuven, mgr. Ladeuze en de presidenten der verschillende fa culteiten in audiëntie ontvangen. De rector overhandigde den jongen vorst de bul van doctor honoris causa in de natuurwetenschap. De koning dankte met vriendelijke woorden voor de hem bewezen eer. De tweede Nederlandsche Schelde- vlucht. Aan den navigatiewed- strijd om den Zilveren Schelde- meeuw op 27 Juli wordt dit jaar deelgenomen door de navolgende vliegtuigen PH—AJH, Koolhoven, bestuurder Tjalling Visser; PH—AJM, Moth bestuurder Carl van 't Groenewout PH—MAC, Waco, bestuurder M. A. G. v. d. LeeuwPH—AIA, Pander, bestuurder W. E. Noordmk; PH AJC, Focke Wulf, bestuurder J. Tempelman; PH— AIT, Pander,be stuurder H. J. P. van Heek; PH— JHO, Moth, bestuurder ten Bosch. Als sportvlieger buiten mededin ging heeft de heer Leon uit Brus sel, met zijn tweedekker SV 4, in geschreven. Evenals verleden jaar nemen een drietal toestellen van de luchtvaart- aldeeling te Soesterberg deel aan de rondvlucht; deze zullen zich met goedvinden van den commandant der L.V.A. met de koerscontrole der deelnemers aan de wedvlucht be lasten. Ook zullen er drie CV vlieg tuigen der marine luchtvaartdienst het parcours buiten mededinging meevhegen. De Nationale Luchtvaart School te Rotterdam zal den heer H. M. Schmidt Crans met het auto-gyro of molenwiekvliegtuig zenden. Het was de K.L.M. dit jaar niet mogelijk een vliegtuig voor het medevliegen van het parcours be schikbaar te stellen, wel zal men trachten rondvluchten boven Vlis- singen te organiseeren. Onmiddellijk nadat de jury haar rapport gereed zal hebben, vindt in het K.L.M.-restaurant de uitrei king van den wisselprijs plaats. Alle deelnemers, die de vlucht correct volbrengen ontvangen dan een her innering. In verband met het feit, dat de slachtoffers van De Gaai kortelings begraven werden, is er van af ge zien den wedstrijd met muziek op te luisteren. onder een valschen naam, doet ot hij ongetrouwd is en liegt mij voor dat hij voor wetenschappelijke doel einden naar Florida gaat, om maar geheim te houden, dat hij daar zijn vrouw zal ontmoeten. Als dat een bewijs is, dat hij een man van eer is. dan weet ik niet wat hem dan wèl zou comnromitteeren". Frieda streek zich moede over de oogen. „Hij heeft ons verzwegen dat hij vrijheer is en dat hij ge trouwd was. Hij was niet verplicht ons dat te vertellen. Ik kan daar geen misdaad in zien. Hij zal er wel zijn redenen voor gehad hebben. Maar wat het verhaal van mijnheer von Bingen betreft, hij heeft zelf gezegd, dat hij niets positiefs weet. Hij mag het recht hebben een ge reserveerde houding tegenover mijn heer von Lersen aan te nemen, maar wij hebben hem alleen maar als een achtenswaardigen, ridderlijken man leeren kennen, hij heeft ons veel har telijkheid bewezen en ik kan niet op een gerucht alleen den staf over hem breken". Het gezicht van den heer von Dorlach was vuurrood geworden. „Ben je gek geworden, Frieda? Hoe haal je het in je hoofd om op te ko men voor iemand, die volgens mijn heer von Bingen zich zoo gecom promitteerd heeft? Hij moet ons eerst bewijzen, dat hij een man van eer is. Kan hij dat niet, dan blijft mijn huis voortaan voor hem geslo ten," zei hij op zijn hoogdravende manier. Hij had er niets oneervols in ge vonden om het erfdeel van zijn eigen dochter te verkwisten en zich nu door haar te laten onderhouden, hoe wel hij sterk en gezond genoeg was om te werken. Hij vergenoegde zich met een lui leventje van niets doen en was heelemaal niet zoo streng op het punt van eer waar het hem zelf betrof, hij was echter wel dade lijk bereid een ander te veroordee- len. Lersen had voor hem alle in- interesse verloren, sedert hij wist, dat hij als rijke schoonzoon niet meer in aanmerking kwam, anders zou hij hem veel zachter beoordeeld hebben. Maar iemand, waar hij niet van profiteeren kon, was hem on verschillig. Frieda had de lippen vast opeen geklemd. Ze had zich laten verlei den om voor Lersen op te komen, omdat ze niet kon verdragen, dat men hem belasterde.

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1