BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. EERSTE BLAD PUROL Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens ^vesVetv^ De nood der garnalenvisschers. o— Pijnlijke Voeten. Buitenland Gewestelijk Nieuws 44ste Jaargang Vrijdag 12 Juli 1935 Nummer 4050 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar I 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ARBEIDSBEMIDDELING. Landarbeiders gevraagd voor Noord- Frankrijk oogstwerk a 20 en 30 frs per dag boven kost en inwoning bietenrooien 275 frs per H.A. (laden Inbegrepen). Duur van het werk tot 15 November 1935. Aanbiedingen spoedig aan de Kring arbeidsbeurs te Oostburg. De heer D. H. van Zuijen, bur gemeester der gemeente Breskens schrijft aan de Midd. Crt.: Uw artikel onder den titel „Gar- natenoorlog," voorkomend in het nummer van 6 Juli j.l., waarvan ik met veel belangstelling kennis nam, geeft mij aanleiding tot het maken van enkele opmerkingen. Inderdaad is de toestand in het garnalenvisscherijbedrijf allerdroe vigst. Reeds sedert een paar jaar verdienen de visschers zelfs geen karig stuk brood meer: dit opgevat in de letterlijke beteekenis der woor den. Ze zijn daardoor dan ook bijna geheel aangewezen op den steun, die enkele nog niet totaal verarm de gemeenten hun kunnen verstrek ken, of op den Rijkssteun, waarvan echter de patroons uitgesloten zijn. In weerwil van alle pogingen, door de verschillende burgemeesters en gemeentebesturen van Zeeuwsche visschersplaatsen bij de regeering aangewend, is het resultaat tot dus ver buitengewoon poover. Even wei nig succes hebben soortgelijke ver zoeken uit Zuid- en Noord-Holland en Friesland gehad. Hoe teleurstellend en ontmoedi gend dit alles ook moge zijn, meen ik toch tegen een paniekstemming zeer ernstig te moeten waarschuwen. Aan allen, die bij de gamalenvis- scherij betrokken zijn, wensch ik met kracht te adviseeren: voert de met ingang van 1 Juli j.l. getrof fen regeling loyaal uit en saboteert de maatregelen niet. Hiermede be doel ik allerminst deze maatregelen toe te juichen. Maar wat is het ge val? Nadat in de laatste jaren door verschillende burgemeesters (en ook anderen) bij de Regeering in alle toonaarden en op allerlei maatrege len ten behoeve der visscherij was aangedrongen, heeft zij eindelijk de Visscherij Centrale in het leven ge roepen. Een krachtige organisatie van belanghebbenden, die de maat regelen had kunnen bepleiten, be stond en bestaat ook nu nog niet voor het geheele land in voldoende mate, al is die waarschijnlijk nu op komst. De Visscherij Centrale is gesplitst in verschillende commissies voor on derscheidene vischsoorten en een daarvan is de Consumptie Garnalen Commissie. Natuurlijk is deze com missie gehoord over de maatregelen, waarvan in Uw blad terecht is ge zegd, dat ze heel wat misnoegen hebben gewekt. Ik stel het op prijs hier mede te deelen, dat ik toen mijn advies omtrent deze maatre gelen werd gevraagd, daarvan wei nig goeds voorspelde. Maar toch: we moeten ze thans uitvoeren. We kunnen nu niet meer zeggen: de Regeering doet niets; immers zij be moeit zich met onze ellende en la ten we goed begrijpen, dat het voor haar uiterst moeilijk is, om de juiste maatregelen te treffen. Dit zou voor haar heel wat gemakkelijker zijn in dien bestond een hechte organisatie van garnalenvisschers, die algemeen, goed geformuleerde wenschen bij de regeering kon bepleiten. Gelukkig kan ik er hier op wijzen, dat enkele weken geleden in Zeeland, na einde loos gesukkel en het overwinnen van tal van moeilijkheden, is opgericht de „Zeeuwsche Bond van vereeni- gingen voor de garnalenvisschers," die een groot gedeelte der betrokke nen omvat. Inzonderheid door de krachtige hulp en medewerking van den Commissaris der Koningin, die bovendien het Beschermheerschap welwillend heeft aanvaard, wérd de ze bond gesticht. Het ligt voorts in de bedoeling een drie- of viertal van zulke gewestelijke organisaties te scheppen, die dan in een landelijk verband te zamen worden onderge bracht. Zulk een landelijke organisatie, die dan de groote meerderheid der di rect belanghebbende visschers om vat, kan met kracht optreden om hare wenschen bij de Regeering te bepleiten en de door zoovelen ge- critiseerde maatregelen door bete re te vervangen. Dan, maar ook dan alleen, zullen er uiteindelijk verbe teringen komen. Maar ik herhaal: de eerste eisch om ze te kunnen bereiken is een hechte, sterke or ganisatie, waaraan men trouw is en waaruit men niet om een wissewasje om een meeningsverschil, om een persoonlijke teleurstelling, dadelijk weer wegloopt. Steunen moet men die organisatie, ook dan als men misschien van in zicht met het bestuur verschilt of het beleid niet dadelijk begrijpt. Nooit dwarsboomen of luisteren naar menschen, die er persoonlijk belang bij hebben, dat de organisatie weer uiteenvalt I In Zeeland heeft de Bond onder het hooge beschermheerschap van den Commissaris der Koningin, een bestuur, dat is samengesteld uit man nen, die geen enkel persoonlijk be lang hebben bij de gamalenvisscherij en die met liefde al hun beschik baren tijd geven om de gamalen visscherij weer loonend te doen wor den. Zij zullen niet rusten, voordat de dringende nood der visschers aan de Regeering helder voor oogen zal staan, zij zullen den strijd voeren tegen allen, die de belangen (Uer visschers schaden. Maar ook: geen heibel ,geen relletjes, geen garnalen- oorlog, geen wanhoopsdaden, die al les bederven. En als één man in en achter de organisatie: den Zeeuw - schen Bond van vereenigingen voor de garnalenvisschers. Dan moet en zal er verbetering komen. In het volgend nummer vervolgt de Midd. Crt: In tegenstelling tot de resultaten te Arnemuiden heeft de nieuwe cri sisregeling voor de gamalenvissche rij te Vlissingen reden tot betrek kelijke tevredenheid gegeven. Daar is de vorige week in totaal 4726 kg verkocht voor een prijs van f 708,30. waarbij men dan nog moet beden ken, dat de regeling er Eigenlijk eerst op Woensdag goed is gaan werken. De beide eerste dagen is is er niet veel van de zaak terecht gekomen, tengevolge van het feit, dat de aangestelde controleur zich 's Maandags had teruggetrokken. Van de 4726 kg werd .«r 3407 kg door de Vlissingsche visschers geleverd ad f 510,45; terwijl de rest van eenige Breskensche (954 kg ad f 143,10; en Amemuidsche (365 kg ad f54,75) afkomstig was. Tot giste ren liepen de resultaten dezer week parallel aan die der vorige, zoodat in vergelijking met de andere plaat sen de Vlissingers inderdaad niet te klagen hebben. Intusschen zou men dat tot zekere hoogte meer geluk dan wijsheid kun nen noemen. Het geval wil nl., dat men te Vlissingen profiteert van 'n persoonlijke controverse tusschen de controleur te Breskens en een drie tal te Breskens gevestigde hande laars. Laatstgenoemden, die voor Zeeland vrijwel den geheelen export naar België in handen hebben, koo- pen thans te Vlissingen. Zoodoende kunnen de Vlissingers althans goed deels hun vangst kwijt. Natuurlijk Bij vermoeide, branderige, transpiree- rende en stukgeloopen voeten, of wanneer U last hebt van zonnebrand, doorzitten, smetten en schrijnen der huid, zijn Purol en Purolpoeder de meest afdoende middelen daarvoor. in doozen vanaf 30 ct. met gratis busje Purolpoeder ter kennis making. Verkrijgb; bij Apothekers en Drogisten. houden ze om zoo te zeggen hun hart vast voor de mogelijkheid, dat het verschil van meening te Bres kens (waar dat over gaat doet er hier niet toe) wordt opgelost en de Breskensche kooplieden thuis weer gaan koopen. Dan zouden ze in 'n heel wat minder gunstige positie ko men te verkeeren. Te Breskens moeten de resultaten hoewel ook heel wat beter dan die te Arnemuiden, zoo ongeveer aan de verwachtingen hebben voldaan en die verwachtingen waren slecht. In dit verband willen wij echter her inneren aan het artikel van burge meester Van Zuijen in ons nummer van gisteren: het kan nooit zin heb ben, de verzenen tegen de prikkels te slaan. Hoe krachtiger de betrokke nen medewerken aan een goeden gang van zaken, hoe steviger zij zul len staan, indien het er straks op aan mocht komen, een betere regeling bij de Regeering te bepleiten. Men zette zich er liever toe in de praktijk van zijn bedrijf gegevens te verza melen, die onomstootelijk kunnen aantoonen dat het stelsel dat thans wordt toegepast, niet deugt, dan dat men de uitvoering ervan saboteert. Dat kan nooit iets goeds opleveren. Te Vlissingen heeft men zulks van den beginne af ingezien. De heer P. G. Laemoes, wethouder van so ciale zaken, heeft —voordat de rege ling in werking trad— de garnalen visschers bij zich geroepen en hun nadrukkelijk uiteengezet dat ze hun eigen zaak het meest zouden die nen met royale medewerking. Deze werd toegezegd en tot op den dag van vandaag loopt het zaakje —be houdens de bij aangelegenheden als deze steeds voorkomende strubbe lingen— als gesmeerd. Het ljjdt ze ker geen twijfel dat het goed ge zien was van de Vlissingsche over heid, om op deze wijs de betrokke nen als één man achter het nu een maal genomen regeeringsbesluit te doen staan. Zij begrijpen nu ten volle, waar het om gaat en zien in, dat hun eigen belang er mee gebaat is, dat alles rustig en ordelijk ver loopt. Het spreekt vanzelf dat de positie van de Vlissingsche visschers ook in zooverre gunstiger is dan de Ame muidsche, dat ze wonen in een groo te gemeente, waar een steunuitkee- ring larig niet zulke ruïneuze gevol gen heeft voor een begrooting dan in een kleine. Ook al zwemt de gemeen te Vlissingen nu niet bepaald 'in het geld, het kan er veel meer lijden dan te Arnemuiden, waar een bedrag, dat voor Vlissingen een bagatel mag hee ten, de begrooting reeds op haar kop zet. Wij hebben in een vorig artikel uiteengezet, dat de geheele kwestie tenslotte vastzit op het feit, dat de uitvoer van onze garnalen voor een belangrijk deel is afgesneden. Frank rijk heeft een zoo drastische contin- genteering ingevoerd, dat de Neder- landsche gamalenvisscherij op ape gapen is komen te liggen. (Naar Engeland valt weinig meer te ver schepen, aangezien daar geen loo- nende prijzen zijn te maken, althans niet voor een behoorlijk kwantum). In die zaak van de Fransche con- tingenteering schuilt voor de Neder- landsche garnalenvisschers een groo te onbillijkheid. Van wat er nl. nog mag worden ingevoerd, is aan onze gamalenvisscherij een veel te gering deel toegewezen. Dit als gevolg van de omstandigheid dat vóór de con- tingenteering 'n aanzienlijk deel van de Nederlandsche garnalen via Bel- gïe naar Frankrijk werd gebracht. Het schijnt dat de Belgen die Ne derlandsche garnalen voor Belgische lieten doorgaan. Toen het er nu op aankwam de percentages van invoer voor de verschillende landen vast te stellen, wees de Fransche regeering te veel aan België en te weinig aan Nederland toe. Men zou over deze onbillijkheid lang en breed kunnen delibereeren, er valt niets aan te doen. Gedane zaken nemen geen keer; ook deze niet, aangezien on mogelijk met voldoende bewijskracht valt aan te toonen, hoeveel werke lijk Nederlandsche garnalen Frank rijk vroeger afnam. Voor Zeeland komt er bovendien tenslotte nog de onbillijkheid bij, dat van de beschikbare consenten te veel aan het Noorden (Friesland, Groningen, enz.) worden toegewe zen. Volgens hen, die het weten kunnen, zou Zeeland er minstens 70 procent van moeten hebben. Maar daar lijkt het niet op. De brand op de Brusselsche tentoonstelling. Omtrent den brand, die Woens dagnacht heeft gewoed in het Luna park van de Brusselsche tentoonstel ling en waarover in de N. R. C. is bericht, ontleenen wij nog het vol gende aan Het Laatste Nieuws, het Brusselsche blad: Om halfvier, dus na een uur spui ten, kon men feitelijk zeggen, dat het gevaar geweken was. Maar de pompiers bleven natuurlijk langer naspuiten. Pas na het eerste blusschingswerk kon men een overzicht krijgen van de aangerichte schade. Een groote drankgelegenheid, door een bekende brouwerij uit Wallonië uitgebaat, was geheel vernield en al wat er zich in bevond, was ingestort. Een tweede drank- en spijshuis, bekend als automatische inrichting, en juist tegenover den Dierentuin gelegen, was eveneens zwaar ge teisterd. Van een paar barakken, waar zich blijkbaar het centrum van den brand had bevonden, bleef er niets meer rechtstaan. Daarentegen was een inrichting, waar dansen door negerinnen en an dere vreemde danseressen worden uitgevoerd, en waar een paar we ken geleden nisgelijks brand ont stond, alleen aan één kant afge brand. Een andere zwaar geteisterde ba rak was een Egyptische bazar, waar allerlei typische voorwerpen, meu bels en kostbare tapijten werden te koop gesteld. Naar verluidt zou hier de grootste schade aangericht zijn, volgens de schatting van de eenen ruim één millioen frank en volgens deze van anderen slechts 300.000 frank. Een vijftiental inrichtingen, meest kleine barakken, die slechts enkele vierkante meter oppervlakte besloe gen, werden insgelijks geheel of ge deeltelijk verwoest, hetzij door de vlammen, hetzij door het water. Al deze gebouwen waren in hout opgetimmerd, maar middenin be vindt zich een electrisch hulpstation, in baksteen opgetrokken en dat me de als kabien voor een paar aan trekkelijkheden dienst doet. De balans van de geteisterde in richtingen, naast het electrisch hulp station, werd dan ook als volgt op gemaakt, omvattende 22 barakken van groote verscheidenheideen drinkgelegenheid, een loterijspel, een groot bierhuis, een winkel voor speel goed, een fotograaf, een koekjes huisje, een schenkzaal, een worsten winkel, een groot automatisch drank en spijshuis, een champagneverbruik- zaal, een speeLhuisje, een danslo- kaal, een roomijsinrichting, een Oos- tersche tapijt- en koperwinkel, een teekenaarswerkhuis, een poppenwin- kel, een zandtapijtschouwspel, een pastelbakkerij en nog een paar koek jeswinkels en loterijen. Een pop, als agent verkleed, is het eenige slachtoffer. Alhoewel het voor de uitbaters van al deze barakken verboden is in hun inrichting te vernachten, kon men toch vreezen, dat zich personen in den vuurpoel konden bevinden. Het blijkt, dat inderdaad een der kramers aan den dood ontsnapt is. Hij had zich in zijn barak opgeslo ten en werd eerst wakker, toen het reeds volop in de omgeving aan het branden was. Op zeker oogenblik meende men echter, dat een politieagent in de vlammen was omgekomen. Een auto molen, voor kinderen, die zich naast een brandend gebouwtje bevond, was aan de voorzijde door "inslaande vlammen omringd en deze deelden zich mede aan een pop, als agent verkleed, die er dienst deed om het volk te lokken. Toen deze branden de pop, in al de nachtelijke herrie, naaT een andere plaats was gebracht, waar zij spoedig door andere smeu lende voorwerpen werd bedekt, later opnieuw te voorschijn kwam, ont stond de legende over een agent, die verkoold werd aangetroffen. BRESKENS. Bondsdag. De Prov. commissie van Zeeland heeft Woensdag 10 Juli een bonds dag gehouden in W. Z.-Vlaanderen. Met de Prov. boot uit Vlissingen kwa men de Zeeuwsche meisjes over en werden door de bondsleden uit O. en W. Z.-VIaanderen ontvangen. On geveer 600 deelneemsters marcheer den in optocht met banieren naar de kerk. Mevr. Tonsbeek opende met de liturgie en las naar aanleiding van de voorgelezen 24 Ps. een openingswoord van de pres. Mevr. Wagner, die ver hinderd was. No. 16 uit Blijde Stem men was de slotzang. Na de koffie maaltijd werd per bus en extra-tram een bezoek aan 't stadje Sluis ge bracht en aan strand en duin van

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1