BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens FEUILLETON Het Partlsnoer. Binnenland. 44ste Jaargang Dinsdag 9 Juli 1935 Nummer 4049 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden t 1.40. Franco per post per jaar 5.00 Buitenland per jaar 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer (0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Nog eens de zomerhuizen op Ameland. o Wanneer men lust gevoelde om een verkiezingsvaria te schrijven van het schoone tornooi, dat vele edel- achtbaren in den lande voor zooveel jaren op de groene kussens heeft ge bracht, dan zou men ook de typi sche grilligheid van de Amelandsche verkiezing niet verzuimen te beschrij ven. Kort verteld, komt de zaak op het volgende neer. De zittende raad van Ameland had tot het einde zijner dagen met een blok aan het been gezeten. Regeeren is volgens zeker gezegde vooruitzien; doch de raad van Ameland had er minder van gemaakt. Het liet, wat bijvoor beeld het bouwtoezicht in de dui nen betreft, al sedert jaren Gods water over Gods akker loopen, zag kans een netelige kwestie te schep pen, die van de zomerhuisjes na melijk, en zat met het resultaat bui tengewoon verlegen. Ged. Staten van Friesland kwamen op het eiland or de op zaken stellen en verordineer den, dat het heele houten tenten kamp vóór 1 April 1936 moet zijn afgebroken. B. en W. legden zich daarbij neer, doch in den raad grom de het verzet. Dit verzet werd nu georganiseerd door de belanghebbenden, te weten de eigenaren van ongeveer tachtig zomerhuisjes, die allen aanschrijving van het gemeentebestuur hadden ge kregen, op bevel van Ged. Staten met hun huisjes op te marcheeren. Op een der laatste dagen voor ver k|ezing kwam een voorstel van ze kere zijde ter tafel, strekkende om den datum der afbraak te verleggen naar 1938. Dit gelukte maar al te goedl Alle raadsleden waren voor dit uitstel, alleen de beide wethou ders waren er tegen. De vergadering werd geleid door den loco-burge meester, daar de voorzitter van den raad dringend elders in het land moest zijn. De raad ging stemmen en nam het voorstel aan. Natuur lijk met de wetenschap, dat dit be sluit zoo ongeveer een slag in het gelaat was van Ged. Staten, die van een dergelijk uitstel niet willen we ten en afbraak der huizen vorderen op korten termijn. De loco-burgemeester verklaarde na de aanneming van het betrekke lijke voorstel, dat de burgemeester hem had gezegd, indien het voorstel zou worden aangenomen, hij het ter vernietiging aan de Kroon zou voor dragen. B. en W. toch waren voor nemens het besluit van Ged. Staten loyaal uit te voeren; dies stem den ook beide wethouders tegen. Men is dus nu op Ameland weer even ver als vroeger. Andermaal zul len nu de Ged. Staten moeten ingrij pen en zeker zullen zij bij de Kroon hun invloed doen gelden om het be sluit vernietigd te krijgen. Maar wat zal de Amelandsche raad dan doen? Zal men dan weer gaan voorstellen en de adviezen van hooger autoriteit van de baan stemmen? Dat er op Ameland een felle actie tegen het besluit van Ged. Staten is en wordt gevoerd, leert de jongste verkiezing. De beide wethouders kee- ren in de raadzaal niet terug. Blijk baar zijn zij. doordat zij aan de zijde van Ged. Staten zijn gaan staan, het vertrouwen hunner kiezers kwijt geraakt. De loco-burgemeester bij voorbeeld, die tegen stemde en een moedige verklaring aflegde, zag het stemmenaantal van zijn lijst wier eenige vertegenwoordiger hij was (lijst Bruin) slinken van 148 tot 90. Zoo kostte dit geval hem zijn zetel. In den nieuwen raad is er voor de uitvoering van het advies van Ged. Staten zeer zeker geen meer derheid te vinden. Men mag be nieuwd zijn, hoe Ged. Staten zullen handelen. 56 Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door A. VUERHARD-BERKHOUT -0- Frieda had met een verstrooid ge zicht gegeten en ging toen weer aan het werk. Haar gedachten waren niet bij den arbeid, ze kon aan niets an ders denken, dan aan hetgeen I.er sen gezegd had. Toen haar vader en Ursula thuis kwamen vertelde ze dat 1 .er-en er geweest was om zijn excuses te maken, en dat hij den auto voor meerdere ritten ter be schikking stelde. Ursula knoopte er natuurlijk on middellijk nieuwe illusies aan vast en vertelde Frieda dat ze in Partenkir chen geweest waren. „Het was een heerlijk tochtje en we zullen het aan bod van mijnheer Lersen natuurlijk dankbaar aannemen, hè papa?" Hoe Engeland de crisis overwon. o Voor de leden van de afd. Maastricht van de Maatschappij van Nijverheid, heeft de voorzitter, ir. Cl. G. Dries- sen, een rede gehouden over de maatregelen in Engeland sedert 1931 getroffen om de financieele en oeco- nomische moeilijkheden van het land te overwinnen. Spr. zeide geen plei dooi te willen houden voor deva luatie of deflatie, doch zich te wil len bepalen tot een opsomming van de feiten. In 1931 stond de regeering Mac- Donald, steunende op de arbeiders partij, voor groote financieele moei lijkheden. De gevolgen van een poli tiek van al te gemakkelijk gelid uit geven teekenden zich af (in een te kort op de staatsbegrooting van 120 millioen Een algemeene bezuini ging werd urgent, doch van een be zuiniging op loonen en salarissen „Dat spreekt van zelf wat zoo vriendelijk wordt aangeboden mogen we niet afslaan. Maar je moet me den volgenden keer wat geld mee geven, Frieda, ik zou anders in de grootste ongelegenheid kunnen ko men," zei hij, haar verwijtend aan ziende. Geen van beiden sprak over den verkochten armband, dien ze in een uitgebreide lunch hadden omgezet 0 Zoo waren weer eenige dagen ver loopen. Het was Ursula nog niet gelukt Lersen nogmaals te ontmoe ten. Het scheen wel of hij Solitude niet meer Verliet. Hij had op verzoek van Ursula al tweemaal den auto gezonden, maar hij zelf was niet meegekomen Overdag dwaalde Ursula om Soli tude rond, maar zonder succes. Ze werd er uit haar humeur van Die slechte bui verdween echter weer onmiddellijk, toen op zekeren dag de chauffeur met een uitnoodi ging kwam. Lersen schreef: „Zeer geachte heer von Dorlach Het zou me zeer veel genoegen doen, wanneer u morgen met uwe dochters op Solitude mijn gasten wilde de regeeringspartij niet weten, MacDonald raadde den koning een kabinet aan, waarin ook conservatie ven en liberalen zouden zitten: hij kreeg de opdracht dit kabinet te vormen; het behaalde in het Lager huis een kleine meerderheid. De moeilijkheden ble> en ich opstapelen toen de verlaging op de loonen werd doorgevoerd, brak, een voor Enge land ongehoord feit, rebellie uit óp de vloot, welke direct in de kiem gesmoord werd. Kort daarna ver liet Engeland den gouden standaard. De regeering adviseerde tot het uit schrijven van nieuwe verkiezingen; in het Lagerhuis hielden de oude politieke partijen feitelijk op te be staan: 550 van de 600 afgevaardig den steunden de nationale regeering onder MacDonald; alleen de libe ralen behielden zich de vrije hand voor inzake het vasthouden aan het vrijhandelsprincipe. In 1933 had de aanval van de werkloozen op het parlement plaats. Het tekort op de begrooting was weggewerkt. Het pond was gedaald, een egalisatie fonds opgericht om het op de ge- wenschte waarde te houden in ver band met de Engelsche handelsbe langen. De ontevredenheid van de Engelsche vrijhandelaren kristalli seerde zich na de conferentie te Ottowa; een groot deel der liberalen ging in de oppositie toen steeds meer bleek, dat de regeering een politiek van protectionisme en contingentee- ring van den ...voer wilde volgen. De staatsschuld werd op groote schaal geconverteerd: o.a. de 2 mil liard oorlogsleening van 5 op 3Va pet. De steun aan de werkloozen werd verminderd, die aan de werk loosheidsverzekering vermeerderd De salarissen werden met 10 pet. verminderd. In 1933 viel de staats begrooting tegen: er was weer een deficit van 39 millioen Men zocht toen een uitweg in een meerder contact met andere landende oeco nomische wereldconferentie werd op 12 Juni 1933 te Londen geopend, maar strandde op het verzet van de Ver. Staten. De stemming in 1934 werd wat meer opgewekt; de be grooting gaf 31 millioen overschot De inhouding van steun aan de werkloozen kon daardoor geheel, de vermindering van salarissen voor de helft, ongedaan gemaakt worden. In 1935 daalde het tot zeven gulden doch de staatsfinanciën waren ge zond: in het begin van dit jaar kon Chamberlain weer een voordeelig saldo, ditmaal van 8 millioen aan kondigen, ongeacht het feit, dat 3 millioen was uitgetrokken voor ex tra-uitgaven en 11 millioen voor schulddelging, terwijl de belasting verlaagd was van 5 op 4/6 sh. per inkomen. Daarbij werd ook de laatste 5 pet. salarisverlaging terug genomen. Daarmede is de toestand van 1929/1930 herkregen. Het laatste jaar is gekenmerkt door een algeheel herstel, ook in de industrie; IV2 millioen arbeiders kregen weer loonsverhooging. En geland had 80 pet. van zijn oude welvaart herkregen; het gaat er thans om ook de resteerende 20 pet. terug te winnen. Het index cijfer van de kosten van het léven is nagenoeg gelijk aan dat van 1930; kapitaalvlucht heeft niet plaats g<e-' had; geen land geniet een beter crediet: de 3Vz pet. warloan noteert 106 pet.; het disconto bedraagt slechts 2 pet. Het aantal werkloozen is verminderd van pl.m. 3 tot pl.m 2 millioen. De fascistische neigingen maken, door het gezonde parlemen teire stelsel in Engeland, geen kans. De industrieele bedrijvigheid is ge lijk aan die van 1929; in de eerste 5 maanden van 1935 werd voor 27 millioen meer uitgevoerd dan in 1933. Spr. zag wat bereikt werd vooral als een gevolg van het feit, dat de Engelschen zich in moeilijke omstandigheden als één man achter hun regeering geschaard hebben, ter wijl de door dezen genomen maat regelen tot een gelukkige uitkomst geleid hebben. zoudt willen zijn. Ik heb fcedert giste ren een logé, een vriend van mijn overleden vader, advocaat Schröter Hij komt voor enkele dagen mijn eenzaamheid deelen en zou het zeer op prijs stellen mijn buren te leeren kennen. Ik hoop, dat u aan mijn uit noodiging gevolg zult geven en zal in dat geval mijn auto te uwer be beschikking stellen. Met beleefde groeten ook voor de dames, Uwe Ralf Lersen". Ursula omhelsde haar vader on stuimig. „Eindelijkl Ik dacht warem pel al dat hij niet meer uit zijn vesting te lokken was. Gelukkig dat is toch eindelijk weer een licht puntje," jubelde ze. Frieda uitte zich niet over deze in vitatie. Ook zij had Lersen niet meer gezien, maar haar gedachten dwaal den nog veel onrustiger en verlan gender naar Solitude dan die van Ursula. Nu was de vaderlijke vriend waarop Lersen gewacht had, geko men en als hij weg was, zou hij op reis gaan. Ze voelde zich onrustig 'en angstig, ondanks het bewustzijn dat ze door hem bemind werd. Want als hy wegging, wist ze niet, of hy Dezer dagen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer verschenen betreffende het Bezuini gingsontwerp. In dit lijvige docu ment verdedigt de regeering welis waar haar beleid, doch aan den an deren kant ziet zy er de noodzaak van in, dat verschillende concessies worden gedaan. Zoo zullen belang hebbenden met voldoening hebben vernomen, dat het voorstel tot pen sioenverlaging wordt teruggetrokken Voorts wordt in deze algemeene be schouwingen ook weder naar voren gebracht, dat aanpassingspolitiek ge lijk staat aan constructieve politiek I Natuurlijk is de abnormale toe stand, waarin wij naast zooveel anderen zijn komen te verkeeren oorzaak van de maatregelen, waar naar thans wordt gestreefd tgr be terug zou keeren, of ze hem ooit weer zou zien. De angst, dat hij ge heel uit haar leven zou verdwijnen was grooter dan al het andere wat haar bezig hield. Maar voor hij wegging zou hij haar zijn levensbeschrijving geven. Dan zou ze tenminste weten, wat hem zoo drukte en kwelde. Misschien kon ze hem dan helpen of troosten als ze eerst maar wist wat hem zoo'n verdriet deed. En haar gansche we zen was slechts een enkel innig ge bed, dat hij tot haar zou mogen terugkeeren. Hij mocht niet uit haar leven verdwijnen, wilde dat niet leeg en zonder inhoud worden. Ze durfde niet hopen, dat er ooit tusschen hen sprake zou kunnen zijn van een ver bintenis, zulk een geluk zou voor haar wel niet zijn weggelegd. Ze vond het van zelf sprekend dat ze zich altijd met weinig tevreden zou moeten stellen, het was voor haar immers al een groot geluk, dat zijn hart haar toebehoorde. Daar zou ze tevreden mee zijn als ze hem maar nu en dan zien kon. Hij mocht niet geheel uit haar leven verdwy nen. Vol onrust wachtte ze den volgen den dag af. reiking van de uiterste zuinigheid in het huishouden van den staat. Hoe zeer deze toestand tegenwoordig ver schilt van vroeger, kan alleen reeds blijken uit het feit, dat onze uit en invoer in de laatste 6 jaar met ca. 65 pet. zijn achteruitgegaan. De regeering stelt de indiening in het vooruitzicht van een tweede ontwerp inzake de verlaging van de vaste lasten. Dit houdt o.a. in een renteverlaging van hypothecaire schuldvorderingen en van pandbrie ven. In verband hiermede zullen dan ook de woninghuren kunnen worden verlaagd, welk bericht alom in den lande met vreugde zal worden be groet, want daarnaar hebben wij, bij de aanzienlijke daling der in komsten der bevolking in het alge meen, reeds lang uitgezien. 0 De post huishuur vormt op ons aller budget een belangrijke post; en algemeen is men het er over eens, dat deze post veelal te hoog moet worden geacht in verband met onze gedaalde inkomsten. Nu is het waar, dat er altruïsten zijn onder de huiseigenaren, die ons wel voor niets willen laten wonen; zoo b.v. de eigenaar van het eeuwen oude landgoed „Zwaluwenburg" te Elburg, die dit kasteel, met meer dan 300 H.A. grond, als landerijen, tuinen, bosschen, kweekerijen, hoen derparken enz. gemeubeld en wel, gratis in huur wil afstaan aan den eersten den beste, die (maar dit is bijzaak) de personeele belasting wil betalen I Wij missen echter in deze edelmoedige aanbieding de vermel ding, hoeveel die belasting be draagt Zou dit kasteel niet een geschikte plaats vormen voor de zittingen van de Italiaansch-Abessijnsche commis sie van Arbitrage, die thans haar besprekingen houdt te Schevenin- gen? De sfeer van Elburg lijkt ons daarvoor geschikter, dan die van het mondaine, drukke Scheveningen. In deze heerlijke, landelijke omgeving zouden de heeren ongetwijfeld be ter hun gemoedsrust terugvinden na de debatten, die af en toe wel een warm karakter zullen dragen. Doch daarvan komt de buitenwereld niets te weten, want de verschillende com missie-leden huldigen de stelling, dat zwijgen goud is. 0 Scheveningen is overigens wel een plaats, die aantrekkingskracht bezit voor vreemdelingen; en het moet gezegd worden, dat men er dan ook alles in het werk stelt, om die Des nachts was een onweer los gebarsten en liad de natuur ver- frischt. Lersen had zijn auto ge stuurd om hen af te halen en zat nu met zijn gast in zijn studeerka mer. De beide heeren hadden een lang, ernstig gesprek geliad en ke ken nu een poos zwijgend den rook van hun sigaretten na. Eindelijk zei Schröter: „Zooals de zaken staan, Ralf, lijkt het mij ook het best, dat je zelf naar Florida gaat en met je vrouw spreekt. Schriftelijk is zoo'n delicate kwestie zoo moeilijk te behandelen, vooral niet omdat, zooals ik je al zei, Jutta von Lersen haar brieven niét meer zelf schrijven kan, maar dit door haar nicht laat doen". Lersen keek vragend op: „Ik her inner me, dat die nicht kort voor ik Jutta leerde kennen getrouwd was met een Amerikaanschen redacteur, mr. Gorlan". „Juist. De beide dames leven schijnbaar na den dood van mr. Gorlan van de toelage, die jij je vrouw zendt en Jutta von Lersen zal in ieder geval op deze som aan gewezen zijn". Lersen maakte een afwerend ge baar,

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1