Gevonden en Verloren. i^jKERKotSCHODL Hoogwatergetij Breskens, Sport, Gewestelijk Nieuws Klaas de zoon van den Molenaar Rechtszaken. Gemengd Nieuws WATERLANDKERKJE. Rechtzinnig. Ds G. van Yperen, Ned. Herv. predikant alliier, schrijft aan „De Nederlander", dat hij zich wenscht te scharen aan de zijde der recht zinnige predikanten in de Nederl. Herv. Kerk en beslist weigert inge deeld te worden bij de partij van de Vrijzinnigen. Noch in politieken noch in godsdienstigen zin wenscht hij bekend te staan of te blijven staan als „vrijzinnig", als hoedanig hij somtijds in de kerkelijke wereld wordt beschouwd. AARDENBURG. Afscheid. Ds H. J. Barnouw, Ned. Herv. pre dikant te Zierikzee, vroeger alhier, hoopt 11 Augustus a.s. in de Nieuwe Kerk afscheid te nemen van zijn. ge meente, wegens vertrek naar Assendelft (N.-H.), waar hij den 18 Aug. d.a.v. zijn intrede hoopt te doen. IJZENDIJKE. Geslaagd. De heer Arth. Roes alhier slaagde aan de Kweekschool te Oudenbosch voor het examen akte L. O. De heer A. de Jaeger alhier slaagde aan de Hoogeschool te Gent voor de derde proef van het examen voor apotheker. Bij het vanwege de Federatie Ned. Zuivelbond afgenomen examen voor het diploma botermaken, slaagde te Nijmegen de heer Fl. J. J.deVeth, alhier. Deze gemeenteraadsverkiezingen zijn daarom van zoo groot belang, wijl zij een duidelijk inzicht geven van de algemeene gezindheid der kiezers, welke op zeer overtuigende wijze is gebleken. Zij geven als het ware een voorproefje van wat de volgende Kamerverkiezingen te zien zullen geven tenzij er in dien tusschentijd een onverwachte wij ziging in den algemeenen toestand mocht komen. 0 Wij zullen nu maar moeten af wachten of de nieuwe raadsleden een even hooge opvatting van hun taak zullen hebben en die tot een even gQed einde zullen weten te brengen, ats de kranige brigade van de Kon. Marechaussee uit Os, die, (naar men weet, zulk buitengewoon verdien stelijk werk heeft gedaan door gron dige opruiming te houden onder de misdadige elementen in deze daar door terecht berucht geworden plaats. Daaraan hebben zij dan ook de welverdiende onderscheiding te dan ken, dat zjj te Apeldoorn zijn ge huldigd in tegenwoordigheid van H M. de Koningin en Prinses Juli ana. De Koningin heeft aan deze huldiging een werkzaam aandeel genomen, door den troep persoon lijk toe te spreken en haar waar deering te uiten voor de door deze mannen aan den dag gelegde enerr- gie, doorzettingsvermogen en plichts betrachting, waardoor zij zoo kracht dadig hebben bijgedragen tot het herstel van rust en orde in en om Os Vervolgens werd het woord ge voerd door Kapitein Phaff, die mee deelde, dat het H.M. had behaagd, aan den opperwachtmeester De Gier, uit Os, de gouden eeremedaille van de Orde van Oranje-Nassau met de Zwaarden toe te kennen. Hierop overhandigde spreker beiden de versierselen der orde. 0 Het is jammer, dat men geen ge bruik maakt van den erkenden speurzin van deze marechaussee om eens te trachten te weten te komen waar de Wormerveersche bankier zich eigenlijk schuil houdt. Nu zij er in geslaagd zijn, zooveel ge vaarlijke individuen onschadelijk te maken, moet het voor hen toch een kleinigheid zijn om één 'Schaap de baas te worden. 0 Gelukkig hebben de bedenkelijke manipulaties van dezen eigenaar- digen bankier geen nadeel toege bracht aan de algemeene lands- middelen, want wij lezen dat Xle goudvoorraad van de Nederland- sche Bank in de week van 17 tot 24 Juni is vermeerderd met ruim 7 millioen gulden, waaruit men de gevolgtrekking kan maken, dat de gulden voorloopig nog geen gevaar loopt. Bovendien verwachten wij, dat de Duitschers, die nu weer heel wat jneer contanten mogen meenemen, als ze over de Nederlandsche grens komen, daarvan een ruim gebruik zullen maken en dus ook geld in het land en in het laadje zullen brengen. De desbetreffende over eenkomst met Duitschland zal een dezer dagen in werking treden. o Zulke vreemdelingen zien wij in elk geval liever in ons land, dan de buitenlanders, die de beruchte Interrbank in den Haag hadden opgericht, die zich bezig hield met allerlei financieele zwendelpraktijken. De uit buitenlanders bestaande be staande directie van deze „bank" bleek te zijn gevlogen, toen de po litie een onderzoek kwam instellen naar aanleiding van de ingekomen klachten. Inmiddels is de politie te Weenen erin geslaagd, de hand te leggen op een hunner, zekeren Siegmund Baum. Bij een .hernieuw den inval in het kantoor te Den Haag arresteerde de politie een Duitscher en een in Belgie gevestigd Nederlander. Vermoedelijk is hier nu wel voor goed een einde geko men aan de praktijken van deze buitenlandsche gasten, die wij lie ver zien gaan dan komen. 0 Nu wij het over politie-aangele- genheden hebben: de Schiedam- sche hoofdagent, die Indertijd den commissaris van politie aldaar neer schoot, naar men zich herinnert, was in hooger beroep gegaan van de uitspraak van de rechtbank te Rotterdam, die hem deswege tot twaalf jaar gevangenisstraf had ver oordeeld. Door den advocaat-gene raal werd toen echter twintig jaar geëischt. Tenslotte heeft het Hof den man veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. 0 Men herinnert zich eveneens, dat kort geleden publiciteit werd gege ven aan zekerer geruchten, die lie pen over bepaalde handelingen waaraan de gewezen hoofd-commis- saris van politie te Den Haag, de heer Van 't Sant zich zou hebben schuldig gemaakt. Uit den aard van de zaak trokken deze beschul digingen sterk de aandacht, niet alleen in Den Haag, waar de heer Van 't Sant een zeer bekende per soonlijkhei, idpis, doch, me thet oog op den ernst der feiten, in het ge- heele land. De eenigszins bevreemdende weg van een eereraad, een soort arbi trage-commissie, werd ingeslagen, om (nit te maken of de tegen de vroe gere hoofd-commissaris uitgebrachte beschuldigingen gegrond waren, in welk geval natuurlijk tot gerechte lijke vervolging zou zijn overgegaan. Deze eereraad heeft thans uitspraak gedaan en als haar meening te ken nen gegeven, dat de heer Van 't Sant niet schuldig is bevonden aan het hem ten laste gelegde, zoodat hij schoongewasschen te voorschijn is gekomen uit de affaire, die, zooals zij werd voorgesteld, sterk herinner de aan een onwelriekende modder poel. Doch, zooals gezegd, de eere raad heeft de beschuldiging onge grond verklaard en daarmede is de zaak uit de wereld. Laten wij op een even l>evredigend einde hopen van de besprekingen van een adere commissie va arbitra ge, welke eveneens in Den Haag zetelt, namelijk die, welke zich bezig houdt met het oplossen (zoo diit mogelijk blijkt) van het tusschen Ita lië en Abessinië hangende geschil. Veel zal men echter voorloopig niet over den stand der besprekingen te weten komen, daar de Italiaansche delegatie zich op het standpunt ge steld heeft, dat zij geen mededeelin- gen aan de pers wenscht te ver strekken. Als het hier dan ook maar opgaat: geen tijding, goede tijding. DAGEN vm nam Zomertijd Woensdag 3 Juli 3,47 4,11 Donderdag 4 4.22 4,46 Vrijdag 5 4,57 5,21 Eerste Kwartier Maandag 8 Juii, om 9.22 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 3 Juli nam. 9,54 Donderdag. 4 9,53 Vrijdag 5 9,53 DUIVENSPORT. BRESKENS. Nog Sneller. Breteuil 30 juni. A. Versprille le, Verberkmoes 2e, J. Wisse 3e, 7e, A. Vermeulen 4e, 5e, M. Visser 6e, 15e, Hamerlinck 8e, W. Klaaijsen 9e, F. de Lange 10e, P. Rookus 11e, 12e, Faas Mz. 13e. Joz Pleijte 14e, D. Florussen 16e. Moescroen 30 Juni. Schippers le, 10e 17e, H. Ooster ling 2e, P. Jacobs 3e. 5e, 41e, Riteco 4e, Dusardeijn 6e, 42e, J. Wisse 7e, Iz. Leenhouts 8e, Jn Pleiite 9e, 14e, Porreii lie, W. Klaaijsen 12e, 21e, A. Vermeulen 13e, 32e, 39e, G. Pleijte 15e, 18e, G. Boekhout 16e, 26e, Ha merlinck 19e, Joz. Pleijte 20e, Rookus 22e, J. Faas 23e, 31e, A. Versprille 24e, 25e, 27e, 46e, Bruijnooge 28e, 47e, M. Florussen 29e, P. Haartsen 30e, 37e, 38e, Wisse Cz. 33e, Faas Mz. 34e, Iz. de Jonge 35e, 43e, P. Back 36e, 40e, P. de Poorter 44e, M. Quaars 45e, J. de Fouw 48e, A. Vis ser 49e. E. D. B. Schoondijke, Moescroen 30 juni. Jonge duiven. G. Steijaart Sp. le, W. Blaakman Sch. 2e, 10e, lie, J. Steurrijs 3e, P Huijgh 4e, 7e, J. de Hullu 5e, 12e, 19e, J. van Lare 6e, Dobbelaere 8e, 20e, Minnaert 9e, 13e, 16e, 17e, J.de Jonge 14e, W. Kanse 15e, W. de Zwart 18e, allen te Sch. Oude duiven. D. van den Broecke Sch. le, 18e, Deuninck Zz. 2e, J. van Lare Sch. 3e, 6e, 15e, B. Peijcke 4e, 14e, Dobbe laere 5e, 8e, Tellier 7e, Minnaert 9e, 12e, W. Kanse 10e, P. Huijgh 11e, A. de Coninck 13e, J. de Hullu 17e, I. Schijve 19e. BRESKENS. Gevonden Een pet. Terug te bekomen ter Secretarie. Een portemonnaie met eenig geld. Inlichtingen te bekomen Marechaus- sée-kazerne. BRESKENS. De S.B.M- Ged. Staten van Zeeland hebben besloten, aan de N.V. Stoomtram mij Breskens—Maldeghem vergun ning te verleenen tot het in werking brengen van een dagelijkschen auto- Nieuwvliet, Cadzand-dorp, Cadzand- strand, Cadzand-haven en Retran- chement naar Sluis en omgekeerd. Glazen deuren. Een reiziger, die hedenmorgen uit een zaak alhier wilde vertrek ken, liep in de meening dat de deur openstond, stevig tegen de glasruit, die de deur bijna geheel vult. De ruit werd vrijwel geheel ver nield, terwijl het slachtoffer zich met eenige bloedende wonden di rect onder geneeskundige behande ling ging stellen. SINT KRUIS. Vee smokkelen. Vrijdag vorige week reed een auto, geladen met een zestal run deren van St Kruis in de richting St Margueriet. Dicht bij deze plaats gave hi Belgische douanen het stop signaal, waarvan beide inzittenden geen nota namen, terwijl zij met 'n groote snelheid de ambtenaren voor bijreden. Eenige schoten op de auto gelost hadden geen effect. Telefo nisch werden de omliggende motor brigades gewaarschuwd. Tusschen St Margueriet en St I.aureijns zagen de smokkelaars de politie naderen en besloten zij te keeren. Daarbij na men zij hun draai tie kort, wat ten gevolge had dat de auto met de dieren "kantelde. De runderen wer den in beslag genomen en de beide mannen gevangen gezet. GROEDE. Aanbesteding. Zaterdag 29 Juni jl. werd te Groede aanbesteed een nieuw te bouwen woning, bestemd voor den waterbouwkundig ambtenaar van den polder Groede en Baanst. Hoogste inschrijvers waren: C. L. Daansen te Breskens, metselwerk door N. Kannegieter. Spoedig hadden allen hun boter ham op. Moeder kreeg een zoen op beide wangen en weg waren ze. Buiten op het erf stond de wagen al klaar met Manus, het paard, er voor gespannen. Krelis, de knecht, die vader altijd in de molen hielp, had voor alles gezorgd. Zoolang als Klaas de molen kende, had hij ook Krelis gekend. Dat waren voor Klaas en Lijsje oude bekenden. De molen met het huis, Krelis en de boeren wagen, waar altijd meel mee wegge bracht werd. f 3469; A. A. de le Lijs te Groede, timmerwerk f 1868; P. Cijsouw te Groede, ismidswerk f295; D. R. Tack te Groede, schilderwer k«f388. Laagste inschrijvers waren: Gebr. Maas te Breskens, metselw. f 2892; A. J. Risseeuw te Groede, timmmer- werk f 1608; A. Rokus te Groede, smidswerk f 274; Wed. Catsman te Oostburg, schilderwerk f 364. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund tot een totaal bedrag van f 5138. SLUIS. Ongeluk bij wielerwedstrijd. Tijdens de wielerwedstrijden al- alhier reden een paar renners dusda nig ter hoogte van de hofstede van den heer J. Bregaert elkaar in de wielen, dat een geweldige valpartij volgde, meldt de Midd. Crt. Een der renners bekwam een hersen schudding, terwijl de andere zware wonden aan den arm bekwam. Den zwaar gewonde werd de eerste me dische hulp verleen'd'door de wijk zuster van het „Groene Kruis", bij afwezigheid van den plaatselijken arts. Nadat deze gearriveerd was werd iclle bewustelooze onmiddel lijk naar het St. Anthoniusgesticht te Oostburg overgebracht. Het is een jongen afkomstig uit Jabbeke bij Brugge. Ook een renner uit Vlis- singen, die het vervoer naar huis niel kon bekostigen, moest in het zieken huis achterblijven. Aanrijding. Reeds enkele dagen zijn alhier een paar renners bezig zich te trai nen voor de a.s. kermiskoers. Deze training wordt niet alleen buiten Sluis maar ook in de gemeente zelf gehouden. Dit laatste is natuurlijk zeer gevaarlijk. Hetgeen reeds bewe zen werd. Een der renners reed op een jonge dame in, welke met de fiets aan de hand, volgens getui genis aan de rechterzijde der Oude Kerkstraat liep. De dame kwam te vallen en werd bewusteloos in een nabijzijnde woning gedragen. De renner liep een verrwonding op aan de handen. De politie heeft de zaak in onderzoek. M. Crt. IJZENDIJKE. Collecte. De collecte voor het Nationaal Koningin Moeder Herdenkings fonds bracht f 324 op. Politierechter te Middelburg Zitting van Dinsdag 2 Juli. De volgende personen werden ge dagvaard: V. d. P., 23 jaar, huisvr. van A. d. K., zonder beroep te Oostburg, we gens beleediging van P. F. M. M. te Oostburg op 31 Mei 1935. Eisch f 10 s 10 d„ uitspraak idem. J. J. E., 25 jaar. werkman, Oostburg, wegens mishandeling van J. J. V., al daar, op 30 Mei 1935, door hem te slaan, te stompen en te schoppen. Eisch f 10 s 5 d., uitspraak idem. Behalve Manus, dat was een nieu we vriend. Manus, het paard, was pas gekocht. Het was een mooi, jong, zwart _paard en was in de plaats gekomen voor Bles, die eeni ge weken geleden ziek was gewor den en dood was gegaan. Bles was oud geworden in vaders bedrijf en had al heel wat vrachtjes naar de stad of 'n-aar de markt gebracht. Maar nu was Manus gekomen en de wagen ging weer even snel langs den weg als vroeger, in Bles zijn goeden tijd. Met ijs en taartjes er van door. Een banketbakker in de Hilli- gaerstraat te Amsterdam kreeg Don derdag per telefoon een bestelling van een hem onbekenden klant, die verzocht zoo spoedig mogelijk een liter roomijs aan zijn adres Amstel- kade te doen bezorgen. De bakker stuurde zijn loopjongen met het ijs naar het opgegeven adres, waar mijnheer reeds aan de deur stond. Hij nam de bus in ontvangst en liep er haastig mee weg, zonder zich om den loopjongen te bekommeren. De knaap liep den onvoordeeligen klant nog even na, doch moest de achtervolging ten slotte staken. Zon der geld kwam hij later bij zijn pa- troon. Een andere bakker, eveneens in Zuid, kreeg van een onbekende een bestelling taartjes. Op dezelfde wij ze als zijn collega werd ook deze bakker bedrogen. De beer was los. Een bewoner van den Groenenkanschenweg in De Bilt hield voor zijn genoegen ineen hok, staande op zijn erf, een tweetal mooie beertjes. Een er van wist te ontsnappen en werd een schrik voor de buurt. Vele kuikens en kippen moesten het ontgelden. Dezer dagen heeft bruintje op het erf van den kweeker C., Soestdijkerstraatweg, veertien 'hoenders doodgebeten. Na dit geval besloot men jacht op het dier te maken. De politie trok er met den jacht opziener F. Klein van Oostbroek op uit. Al spoedig ontdekte men het beest 'in een konijnenhol. Eén schot was voldoende het dier on schadelijk te maken. Onmiddellijk daarop vertoonde zich een jonge beer in de opening van het hol, door moeder in vrijheid geworpen. Ook dit beest werd afgemaakt. Zoo trok men in het rustige, on gevaarlijke De Bilt op de beeren- jacht. Aanvaring. Het Nederlandsche stoomschip Prinses Juliana van de stoomvaart-maatschappij Zeeland, komende van Vlissingen, is Zater dagavond nabij den mond van de haven van Harwich in botsing ge komen met het Deensche stoom schip Esbjerg. Vacantiegangers te Mataningtree hoorden de botsing, die, naar zij verklaarden, met een hevig-en slag gepaard ging en zagen de beide schepen tegen elkaar botsen. De twee booten zijn teruggekeerd naar Parkestonekade. De Prinses Juliana heeft aan stuurboordzijde aanzienlijke schade opgeloopen, doch het schip kon de haven nog bereiken en heeft de passagiers aan land gezet. Onder de passagiers bevond zich een troep Engelsche padvinders. Een van hen verklaarde dat op het oogenblik van de botsing de dek- stoelen op het promonadedek aan splinters vlogen. Verscheidene jon-

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 2