BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. 0. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens Plattelandsgemeenten en haar uitbreiding. o FEUILLETON Het Parelsnoer. Dc K.L.M. vliegt weer naar Knoeke. o— Gewestelijk Nieuws 35* 30*25* 44ste Jaargang Dinsdag 25 Juni 1935 Nummer 4045 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1.40 Franco per post per jaar t 5.00. Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels f0,75. Iedere regel meer I0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Men schrijft in de N. R. Crt.: Met de voortschrijdende ontwikke ling ten plattelande, vinden ook be grippen van betere, doeltreffende 'dorpsbebouwing er meer en meer ingang, gaat men er de kwesties van dorpsuitbreiding steeds meer be handelen met architectonisch inzicht en artistieken smaak. Wie de dorps kommen in Friesland kent, zal in zien hoe noodig de opvattingen om trent bebouwing een grondige veran dering moeten ondergaan. Te lang zijn onze dorpen verstoken gebleven vain een redelijk bouwtoezicht. Eerst in den jongsten tijd gingen de provin ciale schoonheidscommissies paal en perk stellen aan een al te willekeu rige bebouwing. Doch ook dit insti tuut is niet .almachtig. Zij geeft ad viezen aan de dorpsarchitecten, keurt plannen af, wijzigt ze maar of ze verbeterd worden uitgevoerd, ligt ge heel aan den luim van" den architect en zijn principaal. Wij leven in den tijd van de stede lijke uitbreidingsplannen! Iedere stad, die zichzelve respecteert, houdt er een uitbreidingsplan op na. Van lie verlede is ook het platteland wak ker geworden. In verscheidene plat telandsgemeenten is het inzicht door gedrongen, dat in de uitbreiding der dorpskommen en -wijken orde dient te zijn. Er moeten rooilijnen worden vastgesteld. Voor een tijd van de eerste tien jaren moet het bouwplan gereed en goedgekeurd zijn. In de zen werkt het voorbeeld van de pro vinciale schoonheidscommissie aan moedigend. Ook de inspecteur van de volksgezondheid zorgt er voor, dat de gemeentebesturen ten platte lande dezen kant worden uitgedre ven. Tot nog toe behoort het opper gezag in vele gemeenten toe aan den zoogenaamden gemeente-archi tect, in feite een ex-timmerman, die teekenen heeft geleerd, doch veelal geen inzicht heeft in de bouwtechni sche problemen, welke zich in zijn gemeente voordoen. Het is verheugend, dat tegenwoor dig op het platteland betere begrip pen omtrent bebouwing doorbreken. Doch niet iedere gemeente werkt gemakkelijk en van harte mee! Het geen dezer dagen in de gemeente Kollumerland en Nieuw-Kruisland is gebeurd, teekent den toestand wel aardig. De zaak stond daar aldus. 52. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald dooi A. VUERHARD-BERKHOUT 0 „Wees toch verstandig, Ursula, al kan Lersen vandaag ook niet mee, dan gebeurt dat wel een anderen keer. De hoofdzaak is, dat hij niet vergeten heeft ons zijn wagen te zen den. Laten we den mooien tocht nu niet bederven. Ik hoop, dat we nu dikwijls in de gelegenheid zullen zijn zoo'n ritje te maken. Verheug je je niet op Garmisch Partenkirchen? We kunnen dan weer eens even ge nieten van zoo'n mondaine badplaats Over twee uur zitten we daar. In Partenkirchen kunnen we alles krij gen wat goed en duur is en we ver beelden ons maar, dat de auto van ons is en dat we rijke lui zijn". Ursula was snel getroost. Ze gaf zich nu onverdeeld aan het genoegen B. en W. stelden voor, dat een uit breidingsplan voor het dorp Kollum (2500 inwoners) zou worden voorbe reid. In de toelichting deelden B. en W. mede, dat het maken van een uitbreidingsplan doorgaans in han den is van een buiten den gemeente dienst staanden architect, die in het maken van dusdanige plannen erva ring heeft verkregen. In het speciale geval van Kollum was daar alles voor te zeggen, omdat voor het ma ken van zoo'n plan den gemeente- architect de noodige tijd zou ontbre ken, aldus B. en W. Het college raamde de kasten op f 300, welke op den kapitaalsdienst zouden ge plaatst kunnen worden. De raad van Kollumerland onthaal de dit voorstel echter op een niet malsche kritiek. Men had bezwaar tegen den post van driehonderd gul den; ook beweerden sommige raads leden, dat dit werkje best aan den gemeente-architect kon worden toe vertrouwd, en dat hij den volgenden winter genoeg tijd zou krijgen om zich hieraan te kunnen wijden. En- zoovoort. De voorzitter ging tegen de oppositie in; naar zijn oordeel zou de gemeente-architect dit werk niet kunnen opknappen, omdat voor het maken van een uitbreidingsplan een architect vereischt wordt, die een' speciale opleiding heeft genoten. Een der wethouders verdedigde het voor stel en zeide, dat het uitbreidings plan voor het nageslacht zijn nut zou afwerpen. Desalniettemin ver wierp de raad het voorstel. Te Kollum blijft dus alles bij het oude. De raadsleden kijken zich de oogen uit op den post van f 300, en het kan hun niets schelen, dat de inspecteur voor de Volkshuisves ting B. en W. een uitbreidingsplan voor het dorp heeft aanbevolen. De gemeente-architect zal het nu gaan doen. Wat zal het verloop zijn? In den regel gaat het aldus. De later inge diende plannen van uitbreiding ver krijgen niet de goedkeuring der be voegde instanties. Men is dan weer even ver. Totdat er van hoogerhand wordt ingegrepen. Het voorbeeld van de eilanden Schiermonnikoog en Ameland is leerzaam! Daar was de bouwwoede aldus ontaard, dat Ged. Staten van Friesland hebben verordineerd, dat de gemeenten een post voor een gemeente-architect op de begrooting zouden brengen. Dat is niet zonder moeite gegaan. De door snee-Amelander edelachtbare kan maar niet inzien, waarom de ge meente zooveel honderden guldens jaarlijks moet betalen aan een ge meente-architect, die te Dokkum woont. Maar Ged. Staten hebben het bevolen, en dus Zoo valt het moeilijk, ten platte lande een toezicht te vestigen, dat zich weet te handhaven tegen ver ouderde begrippen en tegenwerking in. Hier en daar ziet men dezen strijd met wisselend succes aan den gang. Op Ameland bijvoorbeeld is deze strijd in een stadium gekomen, waarin harde maatregelen niet meer te vermijden zijn. van den rit over. Toen Partenkirchen in de verte zichtbaar werd, vroeg de heer von Dorlach plotseling: „Ursulaatje, heb je geld bij je?" Ze keek hem verbaasd aan. „Neen papa geen cent". „Hm, dat is jammer. Wat moeten we nu doen? Ik heb bijna niets. Afschuwelijk dat Frieda ons zoo krap houdt. We kunnen nu niet eens uit stappen. Ik had niet gedacht, dat we alleen zouden gaan en als Lersen er bij was geweest zou alles in orde zijn geweest, dan zou hij ons stellig bij Jeschke op een lunch getrac teerd hebben". Ze keken elkaar zuchtend aan. „Het zou zalig zijn geweest, papa Het is zoo heerlijk zitten bij Jeschke op het terras. Maar al nemen we maar een kop bouillon of een kop chocolade, dan kost dat toch meer dan we bij ons hebben". „Afschuwelijk". Ursula speelde nerveus met den smallen gouden schakelarmband en de oogen van haar vader werden als door een magneet naar dien arm band getrokken. „Ursulaatje". „Ja papa". Zaterdag 29 Juni wordt de K.L.M.- dienst op Knocke/Zoute heropend. Evenals in vorige jaren wordt de lijn naar Zeeland dus gedurende het badseizoen weer doorgetrokken tot de Belgische kust, doch de nieuwe F okker/Douglasvliegtuigen zorgen voor grooter snelheid, korter reis- duur en meer comfort dan vroeger. Voorts is de dienst uitgebreid en verbeterd, in de eerste plaats door dat de beide dagelijksche diensten Amsterdam, Rotterdam, Haamstede, Vlissingen, Knoeke v.v., die tot en met 9 September uitgevoerd worden, den 13den Juli nog worden vermeer derd met een derden, die tot en met 31 Augustus in exploitatie blijft. Bo vendien wordt van 29 Juni af een di recte weekenddienst (facultatief) Rot- terdam-Knocke gevlogen, die Zater dags om 14,50 van Waalhaven ver trekt en om 15,15 te Knoeke aan komt; deze wordt uitgevoerd naast de gewone weekendverbinding via Haamstede en Vlissingen. 's Maan dags vertrekken gelijktijdig 2 vlieg tuigen uit Knoeke, waarvan een de gewone tusschenlandingen maakt en de andere direct naar R'dam vliegt. De snelle K.L.M.-verbindingen komen niet alleen den bezoekers van Knoeke ten goede, doch iederen bad gast aan de Belgische kust. Want van Knoeke vertrekt om het kwartier een electrische tram naar de andere badplaatsen Blankenberghe, Heijst, Oostende, Den Haan, Wenduijne, enz. De luchreist Amsterdam-Kno- cke duurt één uur 20 minuten, R' dam-Knocke 1 uur. Voor de bewoners der Noorde lijke en Oostelijke provincietyatordt het dit jaar ook gemakkelijk 'om De heer von Dorlach kreeg droge lippen en schraapte zijn keel voor hij zei: „Als we eens iets konden verkoopen?" „Maar wat dan papa?" Hij kuchte weer. „Bij voorbeeld dien gouden armband. Bij den goud smid in Garmisch zou je er direct geld voor krijgen". Hij werd niet eens rood bij dit voorstel. Ursula richtte zich heftig op en haar oogen fonkelden begeerig. „Denkt u dat we er genoeg voor krijgen om bij Jeschke te kunnen lunchen?" Hij bekeek het armbandje onder zoekend: „Stellig het is massief" Snel maakte Ursula den arm band los en legde hem in zijn hand. Ze zei niets, maar haar oogen schitterden genotzuchtig. Haar vader nam de spreekbuis en zei tegen den chauffeur: „Houd even bij den goudsmid tegenover het postkan toor in Garmisch stil ik wil daar wat koopen". De chauffeur knikte. Vader en dochter hielden elkaar bij de hand als twee kinderen, die .een ondeugenden streek van plan zijn en nog niet weten hoe het af naar Knoeke te reizen. De binnen- landsche lijnen sluiten zoodanig op elkaar aan, dat er verbindingen als Twente-Zeeland-Knocke v.v. en alas Groningen-Zeeland-Knocke v.v. tot stand gekomen zijn. Voor het eerst zal ook de post uit Knoeke, bestemd voor Amsterdam en Rotterdam dezen zomer per K. L.M.-vliegtuig vervoerd worden. BRESKENS. Gewijzigde dienstregeling. Wij verwijzen onze lezers naar de gewijzigde dienstregeling van de Stoom tram Mij Breskens-Maldeghem, welke een aanvang zal nemen op Zaterdag 29 Juni a.s. Reisvereeniging. Vorige week is alhier opgericht de reisvereeniging Breskens. Het voor- loopig bestuur bestaat uit de heeren H. Hartwig, E. de Bourgraaf en V. van Vooren. Nieuwe toonzaal. De heer P. Jacobs alhier heeft zijn pand een heele verandering doen ondergaan en thans voor zijn meube len een toonzaal ingericht, die er in alle opzichten wezen mag. Zie adv., waarin aangekondigd wordt dat zonder eenige verplichting een kijkje genomen kan worden. AARDENBURG- Wielerwedstrijd. Op Zaterdag 22 Juni, de laatste dag der kermis werd een wegwedstrijd ge houden over een afscand van 60 K,M waarvoor veel belangstelling was. De prijswinners waren de volgende A. Grapé te Waarschoot, S. Prince te Breskens. Maur. Basslé te Balger- hoecke, Mare. Basslé te Balgerhoecke, M. Martens te Waarschoot, C. J. de Smet te Blankenberghe, Alf. Blok te Schoondijke, G. Stael te Assenede, A. Matthijs te Wesel, J. de Bats te Mid delburg (B.), Oct. Nijt te Bassevelde. CADZAND. Luchtballon gedaald. Maandagmorgen twee uur daalde op een weiland onder deze gemeente een luchtballon bemand door drie jonge Duitsche mannen, die mede deelden, dat zij aan een ballonwed strijd deelnemende Zondagavond om half acht te Gelsenkirchen met nog zal loopen. De auto hield in Gar misch voor den winkel van den goudsmid stil. Ursula bleef er in zitten terwijl haar vader den klei nen winkel binnen ging. In de eta lage stonden allerlei sieraden en Ur sula wachtte vol ongeduld en maakte zich wijs, dat ze hier in haar eigen auto zat te wachten, terwijl haar vader binnen een kostbaar sieraad voor haar kocht. Ze keek vergenoegd naar de voor bijgaande kuurgasten. De heeren droegen kniebroeken en blauwe kie len, en de dames, wijde, naar de mo de aangepaste boerinnepakjes. Na tuurlijk waren er ook echte groote stadstypen elegante heeren en da mes in kostbare zomertoiletten. Maar men was hier toch natuurlijker en eenvoudiger te midden der schitte rende natuur. De spitsen van de klei ne en groote Waxenstein, die vlak achter Garmisch in den blauwen he mei omhoog staken deden het hunne om het grootestadsgedoe van de klei ne menschen wat te remmen. Menige bewonderende blik uit mannenoogen en menige jaloersche uit die van vrouwen, bleef op Ur sula's mooie gezichtje rusten. Ze leunde trotsch en voornaam achter PER HALF POND 9 andere ballons waren opgestegen. De drie Duitschers keerdein over België terug, nadat zij hun ballon hadden ingepakt en verzonden. BIERVLIET. Begrafenis van burgemeester Verplanke. Vrijdagmiddag had onder zeer groote belangstelling de begrafenis plaats van burgemeester Verplanke. Er waren bloemstukken van de ge meente Biervliet, de gemeente-amb tenaren en onderwijzers, het Water schap, de Sint-Pieterspolder en de afdeeling van de vereeniging voor Ooft- en Tuinbouw. Bij de geopende groeve werd 't woord gevoerd door den wnd. bur gemeester, den heer P. de Dobbe- laere. die den dank bracht namens de gemeente voor hetgeen de over ledene voor de gemeente heeft ge daan. De gemeente-secretaris, de heer A. P. Kostense sprak daarna woor den van waardeering en schetste den overledene als een humaan leider en een edel mensch, met en onder wien het een lust was te arbeiden. De oud-burgemeester, de heer P. W. Maarleveld, herdacht den heer Verplanke als raadslid en wethouder en ook als vriend. Hij zeide te weten, dat h ij zich maakte tot tolk van de gansche gemeente, als hij hier den dank bracht voor geleverden arbeid over en liet zich aanstaren. Eindelijk kwam haar vader den winkel uit. Twee heeren, die voorbij gingen groetten hem. Hij groette te rug. Men kende elkaar nog uit de goede oude dagen, toen hij hier dik wijls gelogeerd had. Hij ging naast Ursula zitten en greep haar hand. „Heeft u hem verkocht?" „Heel goed, Ursulaatje, hij was zestien karaatsgoud en nogal zwaar. We kunnen een fijne lunch nemen," zei hij vergenoegd. Ursula kneep hem in den arm. „Heerlijk papa". „Maar zeg, Ursulaatje, we vertel len Frieda er niets van ik bedoel van dien armband. Ze maakt zoo'n drukte van zulke dingen". „Het is mijn armband. Waarom geeft ze u dan niet meer geld?" troefde Ursula. „Ja, dat is wel zoo, maar waarom 'zouden we haar alles biechten. Dien armband zal ze niet missen". „En als ze het doet, nou, dan heb ik hem verloren". Ze knikten elkaar volmaakt eens gezind toe en waren nu in zoo'n goede stemming of de heele wereld hun toebehoorde. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1