BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Het Parelsnoer. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens Boerenstrijd tegen de margarine. FEUILLETON Kalmte bij Examens, Gewestelijk Nieuws Myois, unite fonden, IVO ROL 44ste Jaargang Vrijdag 21 Juni 1935 Nummer 4044 ;,i ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar t 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) o De boerenstand is ongetwijfeld een der belangrijkste onder de verschil lende bevolkingsgroepen, waaruit on ze maatschappij is opgebouwd, dit feit heeft misschien nimmer te voren zulke algemeene erkenning ge vonden als in dezen tijd. Onweersprekelijk is ook, dat de boeren harde crisisslagen te incassee- ren kregen, maar daarnaast moet ook worden beaamd dat de overheid veel heeft gedaan om hun nood te lenigen en dat daartoe heel de be volking werd bplast. Niettemin klagen de boeren nóg en o.i. niet ten onrechte. De steun regelingen immers zijn niet vol maakt. Wie, trouwens, zou in staat zijn om een regeling te ontwerpen, welke iedereen bevredigt en elk in dividu in gelijke mate recht laat we dervaren? De -steunregelingen zijn in ver schillende gevallen - onvoldoende. Ook dat zij toegegeven. En de boer, die in de economische benauwenis zit, wéért zich. Dat is menschelijk en begrijpelijk. Bij dat weren kiest hij zijn middelen naar boerenmanier. Volkomen logisch. De boer heeft geen wandelstok om mee te slaan, hij grijpt riek of spa. En als hij woorden van klacht of verzet in den mond neemt, dan pleegt hij van zijn hart geen moord kuil te maken. Zijn taal doet dan soms wat rauw aan, maar geen ver standig m-ensch zal -er zich aan er geren. Elk vogeltje zingt nu een maal zooals het gebekt is. Toch moet de boer oppassen om in dat opzicht niet te overdrijven. Zijn gezonde verstand moet hem bin nen -de grenzen van redelijkheid hou den. Overdrijving schaadt, stoot af en maakt de andere bevolkingsgroe pen, -die tot nu toe bereid gevonden werden om heffingen en accijnzen voor -den boer op te brengen, kre gelig. De boer moet zich niet blind sta ren op eigen nooden; héél het volk lijdt onder de crisis. Het algemeen belang vereischt, dat ook de indus trie, de middenstand en de arbei ders staande worden gehouden. Hulp 51. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald dooi A. VUERHARD-BERKHOUT 0 Hij had handig haar bekoorlijk figuurtje ontweken, toen ze trachtte zich bij het toonen van het portret tegen hem aan te drukken. Nu stond hij buiten naast haar. „De mi-ddagthee is een Engelsche gewoonte, freule. De koffie met het heerlijke gebak is echt Duitsch. Ik weet nog heel goed, dat er als jon gen voor mij niets gezelligers en b-ehaaglijkers- bestond, dan de mid dag-koffi-e bij moeder in de kamer" „Leeft uw moeder nog?" vroeg Ursula met een zekeren angst voor een mogelijke toekomstige schoon moeder. „Neen, mijn moeder stierf al voor ik Hij hield op. Bijna was er over zijn lippen gekomen: nog voor ik trouwde, maar hij kon het nog juist inhouden. „Voor ik Duitschland-yerliet," be sloot hjj. aan de boeren kan nóch, mag ge paard gaan ten koste van de ontrech- ting en de economische worging van andere maatschappelijke groepen. Juist omdat we voelen voor den boerenstand en eenig inzicht meenen te hebben in wat deze tegenwoordig tekort komt, willen we de boe ren tegen eenzijdigheid waarschu wen. En tegen overdrijving bij de verdediging van de eigen belangen. Dat ze b.v. een intensieve propa ganda voeren voor het gebruik van boter en ook voor meerdere verwer king van melk in brood, achten we alleszins goed gezien. Ze dienen er hun belang mee, maar we gelooven, dat ze aldus mede een algemeen belang behartigen. We hebben deze propaganda gaarne ondersteund en schreven daartoe onlangs nog een speciaal artikel. Een goed begin is het halve werk. Mijnhardt's Zenuwtabletten ver zekeren U een goed begin, want zij helpen U over Uwe aanvankelijke zenuwachtigheid heen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Dat ze voorts allereerst in eigen kring op het weren van -de margarine aandrongen, het is volmaakt lo gisch. Die aandrang heeft, meenen we, ook effect gehad. We zouden willen aanbevelen om thans ook meer reclame te gaan maken voor het gebruik van melkbrood door de boeren zelve. Geheel onjuist echter achten we de bewoordingen, waarin een paar op ruime schaal verspreide circulai res zijn vervat, welke een dezer da gen o.m. op een landbouwtentoon stelling in het Noorden des lands werden uitgereikt. In een dier cir culaires wordt de economische vrij heid van andere bevolkingsgroepen op onrechtmatige wijze, met geweld methoden, bedreigd. We lezen daarin o.a. de volgende zinsneden „Jaag een venterskar met 't „woord „margarine" Van uw erf, „koopt niets daarvan". „Eet uw smid, timmerman, „verver, margarine, neemt Frieda had de laatste woorden van het gesprek opgevangen en ze keek hem onderzoekend aan. Instinctief voelde ze, dat hij iets anders had willen zeggen. Wat was het ge weest? En weer dacht ze na over het geheimzinnige -dat om hem heen hing en hoe meer ze er over tobde, des te meer trok Lersen haar aan. Men gebruikte de koffie onder de linde en babbelde nog een uurtje. Toen stond Lersen op om afscheid te nemen. Ursula en haar vader trachtten hem over te halen nog wat te blijven. Frieda zweeg en keek hem alleen smeeken-d aan. Maar hoe veel macht -die smeekende blik ook op hem uitoefende, hij moest nu gaan. De bekoring die van haar uitging was van uur tot uur sterker geworden en hij voelde, dat ze hem de baas zou worden en dat hij iets dwaas zou doen als hij nu nog lan ger bleef. Hij moest zich zelf in bedwang houden zoolang hij aan een ander gebonden was. Hij hield dus voet bij stuk. „Wilt u te voet naar huis gaan mijnheer Lersen. Waarom heeft u uw auto niet laten komen?" vroeg Ursula. „Ik wist niet hoe laat, freule". „LI rijdt erg weinig. Als ik een auto had, zou ik iederen dag rijden. Zalig om in een auto te zitten". „Vindt u het ook zoo prettig, „dan een, die roomboter eet. „Laat die anderen ook maar „werk zoeken bij margarine-fa- „brieken. Zoo moet u de mar garine boycotten". Zulke zinnen vormen een domme aansporing tot zedelijk geweld en moreel onrecht. Ze getuigen van blindheid voor den nood van ande ren. De meeste smeden, timmerlie den en ververs zullen óók liever roomboter eten dan margarine en als ze toch dat laatste op hun boterham smeren is het als regel, omdat hun middelen ontoereikend zijn om zich in alles het koopen van het beste, wat er is, te kunnen veroorloven. Zoolang er menschen zijn, die geen boter kunnen koopen, doen v-enters en winkeliers een goed werk met voor dezulken margarine in voorraad te nemen en dat laatste leidt tot de wettelijke verplichting om het woord „margarine" op hun kar of winkelruit geschilderd te heb ben en te houden. Zinnen als die we aanhaalden, duiden ook op de economische kort zichtigheid, want hoezeer we ook geldende redenen erkennen om pro paganda te maken voor een vermeer derd vrij verbruik van boter men vergete niet, dat de boer evengoed is aangewezen op het bestaan en de welvaart van handel en industrie, als deze laatsten op een welvarenden boerenstand. In de margarine wordt een zeker percentage boter verwerkt. Indien de boeren nu door dwang zouden bereiken, dat de margarine- fabricag-e moest worden gestopt, dan zouden de menschen met kleine beurzen minder boter kunnen koo pen dan ze thans aan margarine afnemen. Dat zoude dus geen 100 pCt. voordeel zijn voor den boer. Bovendien vereischt de fabricage van margarine den import van bepaalde grondstoffen uit het buitenland, te genover welken import de regeering exportmogelijkheden weet te bedin gen, waarvan de boeren profiteeren. Laten de boeren reclame maken voor hun zuivelproducten in dat opzicht hebben ze van de margarine fabrikanten nog wat te leeren en na te volgen. We gelooven, dat overheid en pers ze gaarne zullen steunen om de boter de haar toe komende plaats te geven op de ta fels en in de provisiekasten van hen, freule?" vroeg hij aan Frieda. Ze glimlachte. „Het is heel pret tig om zoo vlug vooruit te komen". „Mag ik u beiden dan eens afha len voor een ritje?" Ursula klapte in de handen. „O, heerlijk. We houden u aan uw woord, mijnheer Lersen". „Natuurlijk. Ik kom u morgen al halen". „Zalig o, wat verheug ik er me op," juichte Ursula. „En u, freule?" vroeg hij Frieda. Ze haalde de schouders op. „Ik moet morgen den heelen dag thuis blijven we moeten jam maken vrouw Wengerli en ik. Dat kan ik helaas niet uitstellen". „Dan ga ik met papa. 'Frieda geeft er toch niet veel om," zei Ur sula haastig. Lersen vond het denkbeeld om zonder Frieda te rijden niets prettig. Hij keek een oogenblik besluiteloos voor zich en hief toen glimlachend het hoofd op. „Goed. De auto zal er zijn. Hoe laat beveelt u?" „Zal het een lange tocht worden?" „Zoolang u wilt". Ursula juichte weer. „Dan mor genochtend om tien uur". Lersen boog. „En waarheen zal de tocht zijn?" vroeg Ursula verder. „Dat moogt u uitmaken". „O, dan naar Garmisch Parten- kirchen". Hij boog opnieuw. „U heeft den die dit natuurproduct bij uitnemend heid kunnen betalen. Er zij echter geen onredelijke en onzedelijke dwang. Er blijve inzicht voor de nooden van anderen. Leven I Dót gunnen we den boer. Ldten leven! Dót zij zijn Kevies. Md. BRESKENS. Raadsverkiezing. Uitgebracht 1484 geldige stemmen. 1931: (1306); tusschen haakjes is 1931. Kiesdeeler 134.10/11. Lijst I. P. J. Notebaart 378 C. de Kruijter 6 H. W. Brand 2 I. P. Vermeulen 5 J. Oosterling 2 V. Schepens P. van Meenen 8 Totaal 406 (365) Lijst II. A. J. Cambier 198 W. C. Carels 52 C. Tazelaar 18 S. de Vuijst 6 K. Maas 14 I. de Hullu 47 H. de Boer 6 D. Luteijn 10 Totaal 351 (325) Lijst III. P. J. van de Sande 98 W. J. van den Broecke 8 E. A. de Bourgraaf 3 Totaal 109 (86) Lijst IV. P. J. van Ooteghem 58 B. F. de Pauw 7 N de Jonge 0 Totaal 65 (53) Lijst V. I. W. Vasseur 157 J. van den Heuvel 26 J. van Luijk Sr. 0 Totaal 183 (98) chauffeur maar te bevelen". Met die woorden nam Lersen haastig afscheid; een laatste blik trof Frieda. Ursula was in buitengewoon opgewekte stemming. Het scheen haar nu wel zeker, dat ze haar doel zou bereiken. Lersens vriendelijk heid boekte ze alles op haar conto. Ze maakte gekheid met haar vader. „Papa, als u morgen op dien autotocht meer op de omgeving let dan op uw gezelschap zal ik dat erg lief van u vinden". „Ik zal mijn best doen, ,Ursu- laatje". „We moeten het natuurlijk zoo zien in t-e* richten, dat -mijnheer Ler sen naast of tegenover mij komt te zitten. Ik vqrheug er me toch zóó opl Het spijt me voor je, dat je niet mee kunt, Frieda, maar eerlijk gezegd, vind ik het zoo wèl zoo prettig. Ik heb Lersen dan voor mij alleen en hij behoeft uit beleefdheid geen notitie van jou te nemen". Frieda keek haar zuster eens aan. Ze was er van overtuigd, dat deze tocht een groote teleurstelling voor Ursula zou zijn, want Lersen had er slag van al haar aanvallen te ont wijken. Maar ze zei er niets over Ur sula zou haar toch niet geloofd heb ben. 0 Lijst VI. I. Cappon 215 N. A. Bins 83 L. Lijk 17 I. Verduijn 19 M. Verschelling Jz. 8 W. Luteijn Wz. 16 A. Monjé 3 J. Boidin 4 Verduijn 5 Totaal 370 (379) Gekozen zijn: Lijst IP. J. Notebaart, C. de Kruij ter, H. W. Brand. Lijst II: A. J. Cambier, W. C. Ca rets, C. Tazelaar. Lijst III: P. J. van de Sande. Lijst IVgeen. Lijst V: I. W. Vasseur. Lijst VI: I. Cappon, N. A. Bins, L. Lijk. DOOS 2OCT. TUBE 40 EN 60CT. met BIERVLIET. Gemeenteraadsverkiezing. Bij de Woensdag gehouden stem ming voor den gemeenteraad waren ingeleverd 1071 biljetten; ongeldige 50. Uitgebracht op lijst 1 S.D.A.P. 230 stemmen; Vrijheidsbond 271; Christelijke 167 en Roomsch-Kath. 353, zoodat er geen verschil in ze tels is met 1931: S.D.A.P. 2, Vrij heidsbond 2, Christelijke 1 en R.K. 2 zetels. De R. K. hebben inplaats van dhr. P. Maas nu F. Cuelenaere en de S.D.A.P. inplaats van Von- hout nu P. Michielsen. G ROEDE. Gemeenteraadsverkiezing. Uitgebracht 1138 geldige stemmen. 1931: (1080); tussch-en haakjes is 1931. Kiesdeeler 162.4/7. Lijst I. J. de Vlieger 172 P. Lombaard 219 I. A. Becu 73 P. J. Leenhouts 30 Jac. Verflage 8 A. J. Risseeuw 12 A. C. Salomé 7 Totaal 521 (444) Den volgenden morgen precies om tien uur reed Lersens auto voor maar tot Ursula's verbazing zonder Lersen. De chauffeur bracht de boodschap mede, dat mijnheer Ler sen zich liet excuseeren, hij was plot seling verhinderd, doch stelde gaar ne zijn auto ter beschikking en hij wenschte mijnheer en de freule veel genoegen. Tegelijkertijd gaf de chauffeur Frieda eenige boeken Lersens reisbrieven. Ursula was buiten zich zelf van teleurstelling en kon zich nauwelijks goed houden in tegenwoordigheid van den chauffeur. Frieda zag, dat U rsula van woede haar zakdoek stuk scheurde. Ze had medelijden met haar, maar ten slotte moest ze toch bekennen dat Ursula's hart er niet door ge troffen was, het was haar alleen om de goede partij te doen. Ze zou er zich in moeten schikken dat daar nooit iets van komen zou. Het duur de een heele poos voor Ursula zich in zooverre beheerscht had dat ze in den auto plaats kon nemen. Haar vader had buiten al een heelen tijd op haar gewacht. Natuurlijk zou hij het ook prettiger hebben gevon den als Lersen mee gegaan was, maar hij was -er de man niet naar, om daarom van -een genoegen af te zien. Toen Ursula naast hem zat greep hij haar hand. .(Wordt vervolgd),

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1