Hoofdpijn, Kiespijn. Binnenland. Crisis-Publicatiën. Sport. De gevolgen Gewestelijk Nieuws een Fietstocht- Rechtszaken. Burgerlijke Stand. SCHOOND1JKE. Landbouwschool. Tot de le klasse zijn toegelaten: A. V. de Bruijckere te Aardenburg, A. Haverbeke Az.r J. G, M. Haver- beke Pz„ M. v. d. Hooft (v.) en E. Mullaerc te Biervliet, P. I. de Hullu en D. Skhieman te Groede, P. Dees te Sint Kruis, J. G. Heule te Nieuw- vliet, P. van Damme te Oostburg, A. Willemsen te Retranchement J. Haart- sen l.Pz., A. J. den Hamer, B. J. v. d. Slikke C.Mz. (v.) en L. H. Vermue te Schoondijke, Ach. Aernaudts H.Jz. en M. de Bruijckere te Sluis, de Bruijne, K. de Bruijne en Ed Buijck te Waterlandkerkje, J. P. Dhont, V. Doens en W. Bruijnzeel te IJzendijke, W. Maljaars te Oostkapelle. Afgewezen 4 candidaten. (v.) voorwaardelijk. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 9 Juni 1935. Biervliet 10,— uur Ds Vrijlandt. 10 Juni 10,— Ds. Vrijlandt. Breskens 9,30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Zendingscollecte. I.30 uur geen Zondagschool. 5.30 uur Geen dienst. 10 Juni 9,30 Ds. G. J Derksen. Zendingscollecte. Cadzand 10.— uur Ds Visser. Zendingscollecte. 10 Juni 10,— Ds. Visser. Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snijdelaar Nleuwvllet II,— uur Ds Derksen. 10 Juni geen dienst. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 10.— uur Ds Snijdelaar. Zendingscollecte. 10 Juni 10,— Ds. Snijdelaar. RetranchemenL 10,— uur Ds van der Ven. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 10,— uur Ds Castelein. Groede 9.30 uur Ds Derksen. 10 Juni 9,30 Ds W. H. Kelder Jr. o Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. tuur, voor het regime van den krach- tigen bestuurder, die titans zgker zijn kans zou hebben, als Frank- rijk zulke figuur rijk was. Met belangstelling volgt de wereld op het oogenblik de ontwikkeling der politieke en monetaire verhou dingen in Frankrijk. Zwitscrsch crisis-initiatief verworpen. Het Zwitsersche volk heeft met een meerderheid van 130.000 stem men het z.'g. crisis-initiatief bij re ferendum verworpen. Qit crisis-ini tiatief was een politiek plan der Zwit sersche sociaal-democraten, neerko mende op een ver doorgevoerd staatssocialisme, waarvan andersden kenden een groote belemmering vreesden van handel en industrie en een bedreiging van den Zwitser- schen franc. Het referendum was aangevraagd in een petitie, waaron der 350.000 liandtéekeningen waren verzameld.'Dit aantal wekte de vrees, dat de stemming wellicht een meer derheid voor het plan zou opleveren, maar de uitkomst heeft bewezen, dat de sociaal-democraten zoo goed als geheel hun aanhang reeds bij de referendum-aanvrage hadden ver zameld. Door dezen uitslag is de Zwit sersche franc voorloopig veilig ge steld. Nieuw conflict in Abessinië. Aan de Abessinische grens heeft zich een nieuw conflict tusschen ge- waftende Abessiniërs en Italiaansche onderdanen. Afrikaansche inboorlin gen, voorgedaan, waardoor 30 in boorlingen, die tot het Italiaansche leger zoudeh hebben behoord, wer den gedood: Men weet hier natuur lijk niet, wit men van dergelijke zaken, welke soms geprovoceerd worden, moet denken, maar vast staat wel, dat het uitbreken van een gewapenden strijd tusschen Italië en het Afrikaansche keizerrijk binnen kort kan worden tegemoet gezien. Niettegenstaande van de week de Ita- liaansch-Abe-sinische verzoenings commissie te Milaan met haar ar beid is begonnen! In Rome erkent men het openlijk, dat niets en niemand de Italianen van dezen nieuwen oorlog kan te rughouden. Er is daar een bittere stemming tegen Engeland, dat van een heulen met- en beschermen van de Abessiniërs wordt beschuldigd. Japan's penetratie in China. Ondanks vredesbewegingen en Volkenbond is het hedendaagsche imperialisme erger dan ooit. Ook de Japanners storen zich aan niets en niemand; met groote happen slok- deze pijnen te verdrijven is een Mijn- hardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. ken ze China op en niemand doet iets daadwerkelijks om de Cliinee- zen tegen hel onrecht te beschermen. Ingevolge Japansche eischen heeft de Chineesclie regeering Noord-Chi- na moeten demilitairiseeren, d.i. van troepen ontvolken, waardoor o.m. Peking en Tientsin in de „neutrale," lees: onder Japansche invloed staan de, zóne zijn komen te liggen. Zelfs wordt een Japansche militaire be zetting van Noord-China verwacht. Aardbevingsramp in Britsch- Indië. Beloedsjistan, Britsch-Indisch pro- tectoraatsgebied, is door een gewel dige aardbeving geteisterd, welke de hoofdstad Quetta met den grond ge lijk maakte. In heel de provincie kwamen tesamen 56.000 menschen om het leven, w.o. circa 300 Engel- schen; alleen in Quetta kwamen 30.000 menschen om. Het is de geweldigste aardbevings- catastrophe uit de laatste jaren. De aankomst van de Nor mandie. Reuter meldt uit New York: Sedert de ontvangst van Lind bergh, heeft New York nooit meer zulk een geestdrift aan den dag ge legd, als bij de aankomst van de Normandi-e. Ruim 100.000 menschen, zwaaien de rr^et Amerikaansche en Fransche vlaggen, stonden op de kaden en juichten het schip toe. De balkons van de wolkenkrab bers waren met kijklustigen bezet. Na de ontvangst in het hotel Wal dorf bezocht mevrouw Lebrun, ver gezeld van Al Smith, den vroegeren gouverneur van den staat New York, het Empire State Building en ont ving zij een delegatie Amerikaan sche vrouwen, onder leiding van me vrouw La Guardia, de vrouw van New York's burgemeester, die haar de sleutel der stad in anjelieren en rozen overhandigde. De snelheid van de Normandie. De Normandie heeft bij haar over tocht van Havre naar New York alle tot dusver behaalde records ver beterd. Het schip heeft, na het ver laten van Southampton, gevaren met een gemiddelde snelheid van 29.68 knoopen. Toch is de reis niet in alle opzichten zoo voorspoedig ge weest. Na het verlaten van Southamp ton had het schip met mist te kam pen, zoodat het niet sneller dan 20 knoopen kon loopen. Verder ging niet alles vlot met de ketels, zoo dat er reeds over werd gedacht den wedstrijd ter verbetering van het At lantisch record op te geven. Maar alles heeft zich ten goede gekeerd en de Normandie heeft den blauwen wimpel behaald. Het schip heeft de volgende tijden en snelheden over troffen. Europa (Duitschland): 4 dagen, 16 uur, 26 min., 27.92 knoopen; Bremen (Duitschland) 4 dagen, 7 uur, 27 min,, 28 knoopen; Rex (Italië) 4 dagen, 13 uur 5 min., 28.92 knoopen. Volgens Havas heeft de Norman die de reis (SouthamptonAmbrose vuurtoren) volbracht in 4 dagen, 3 uur en 2 minuten. Reuter meldt nog uit New York, dat toen de Normandie het Vrij heids-beeld passeerde, een eskader Amerikaansche vliegtuigen boven het schip cirkelde, dat Fransche en Amerikaansche vlaggen op de dek ken van het schip wierp. De Normandie voer de Hudson op onder het geloei van de sirenen der schepen en het getoeter van duizenden auto's, terwijl honderd duizenden menschen het trotsche schip toejuichten. Uit Washington riep Huil, de mi nister van Staat per radio-telefoon het welkom toe aan de opvarenden der Normandie. De vacature-Marchant. Het Hbld. verneemt, dat thans als vaststaand kan worden aangeno men, dat minister Slotemaker de Bruine zijn portefeuille van sociale zaken definitief zal verwisselen voor die van onderwijs, welke hij thans tijdelijk beheert in verband met het aftreden van mr. Marchant. De Msb. meldt, dat naar het zigh laat aan zien, de vervulling van de vacature- Marchant nog wel eenige weken zal aanloopen, en dat wel verschillende mogelijkheden onder de oogen ge zien zijn. maar een oplossing van deze ministercrisis nog niet is ge vonden. Uit mededeelingen, die ons ter oore zijn gekomen, zouden wij wil len afleiden, dat de berichten van beide bladen, elkaar aanvullende, over eenigen tijd zouden kunnen blijken niet ver van de waarheid af te zijn geweest. Voor de porte feuille van onderwijs schijnt men na melijk niet zoo gemakkelijk een ge- schikten functionaris buiten het ka binet te kunnen vinden als voor de portefeuille van sociale zaken. Minister van oeconomische zaken. Bij Kon. besluit van 5 Juni is, met ingang van 6 Juni 1935: le op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan ,mr, P. L. Steenberghe, als minister van oeco nomische zaken, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, den lande bewezen; 2e benoemd tot minister van oeco nomische zaken prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, directeur der Limburg- sche Stroomverkoop Maatschappij en buitengewoon hoogleeraar aan de Roomsch Katholieke Handelshooge- school te Tilburg. Steun Gerst en Veldboonen 1935. 0 Aan georganiseerde telers van gerst of veldboonen, zal over oogst 1935 van deze producten steun worden ver leend op denzelfden voet als in 1934 geschiedde, n.l. na dorschcontróle en invulling van een dorschbriefje. Voor degenen, die niet meer dan 1 H A. gerst of veldboonen hebben verbouwd en met de hand dorschen, zoodat zij niet ineens zullen kunnen afdorschen, bestaat echter tot 15 Juni a.s., de mogelijkheid een verzoek te richten tot de L. C. O. v. Zeeland te Goes om de vermoedelijke opbrengst te velde te schatten. De steun zal dan berekend worden over de getaxeerde opbrengst, waarbij de dorschcontróle vervalt. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland. Zomersproeten verdwij nen in korten tijd geheel door ?!«ipi-utol. Bij alle Drogisten. Pot 90 ctTube 50 ct. Zeep 60 ct. DUIVENSPORT. Schoondijksche Concours- en Ver- zendbond. Jub. vl. uit Breteuil op Zondag 2 Juni 1935 Rijckborst Sch. le, 7e, J. van Gijs Br. 2e, 14e, 18e, W. Blaakman Sch. 3e, A. Daansen Ob. 4e, Mabesoone Ob. 5e, 8e, J. Wisse Br. 6e, 24e, W. Klaaijsen Br- 9e, Hamerlink Br. 10e, 15e, Dusardeijn Gr. 11e, 19e, 25e, 26e, J. van den Broecke Br. 12e, P. Barra Ob. 13e, 32e, A. Vermeulen Br. 16e, 20e, 21e, Albregtse Dr. 17e, G. Boek hout Br. 22e, 23e, A. van de Velde Br. 27e, G. de Puy IJz. 28e, V. Claes IJz. 29e, G. Steijaert Sp. 30e, W. de de Zwart Sch. 31e, J. den Hollander Ob. 33e, 34e, P. Jacobs Br. 35e. 51. Daar komt de auto den tuin in. hoor! Regelrecht onder den schommel [doorl Door den stoot raakt de schommel [in razernij, Een vliegwiel was er een kindje bij! BRESKENS. Zwemmen. Het weer lokt jammer genoeg nog niet tot zwemmen uit. Dat allen er niet zoo over rekenen moge echter blijken uit het feit dat Zaterdag J.I. de zwem lessen van Scheldestroom weer zijn begonnen en dat die lessen thans reeds door 145 leerlingen worden gevolgd. Voor de dames zijn thans een 5-tal kleedhokjes bijgeplaatst, waardoor met eenige wijziging van de brug een leuker geheel is verkregen. AARDENBURG. Ontslag aanvraag. Na een diensttijd van 40 jaren heeft de heer M. Pattist alhier ontslag ge vraagd als Gemeentebode met ingang van 1 Juli a.s. EEDE. Raadsverkiezing. Bij de Donderdag 6 Juni gehouden verkiezingen voor den Gemeenteraad alhier zijn op de eene lijst vier can didaten gekozen namelijk de heeren A. de Taye. M. Rodts. M. Verstraete. C. Sturtewagen. (De laatste met voorkeurstemmen). Op de andere lijst werden gekozen de heeren E. Buzeyn. E. Buyck. A. Rodts. CADZAND. Raadsvergadering. In voltallige zitting werd Dinsdag j.l. besloten, den weg Cadzand-Zuid- zande, nu de vernieuwing ten volle haar beslag heeft gekregen en uit den gebrekkigen grintweg van vroe ger een moderne verkeersweg is ont staan, in beheer en onderhoud over te dragen aan de Provincie, zoo als van stonden aan in de bedoeling heeft gelegen. Aangezien tegen het ontwerp- rooilijnbesluit voor den Vlaming- en Kievittenpolder, dat een maand ten gemeentehuize heeft ter inzage ge legen, geen bezwaren zijn ingediend, werd het met algemeene stemmen definitief vastgesteld, zooals het werd ontworpen. Het zal, na goedkeuring door Ged. St., derhalve in de toekomst niet zijn toegelaten op korteren af stand woningen en andere gebouwen in den Vlamingpolder te bouwen dan 5 rg. ten Noorden en 15 m. van den ,n dien polder geprojecteerden weg en van 20 m. zoowel ten Noor den als ten Zuiden van den in den Kievittenpolder aanwezigen keiweg. De bebouwing in deze polders is wat ruim pl.m. 45 m. gehou den, met het oog op de mogelijkheid wellicht waarschijnlijk dat eer lang een breede verkeersweg van Breskens langs de kust tot de Bel gische grens zal worden aangelegd. Verder stelde de Raad een nieuwe verordening vast op het bouwen en bewonen van zomerwoningen. Na langdurige bespreking der vraag, of een ledig staande woning in de kom der gemeente, die voor het verkeer wat hinderlijk is, zal worden gekocht voor afbraak, werd met 5 tegen 1 stem (een lid stemde blanco) besloten niet tot aankoop over te gaan. De aansluiting aan de regeling, vervat in het Werkloosheidsbesluit 1917, werd weder voor één jaar ver lengd. 52. Intusschen is de auto secuur Tot staan gekomen tegen een muur, Piet en Kees liggen bewust'loos ter- [neer, Ze zeggen geen simpel woordje meer. Politierechter te Middelburg Zitting van Dinsdag 4 Juni. De volgende zaken werden behan deld S. P., 24 jaar, slager te Breskens, wegens het niet vertoonen van een geldig bewijs van betaalde accijns te Breskens op 14 juni 1934. Eisch f 60 boete, uitspraak f 40 s 20 d. H. C. C., 31 jaar, scharenslijper te Brugge, wegens verboden vervoer van suiker te Sluis op 12 Dec. 1934. Eisch f 20, uitspraak f 20 s 10 d. B. K„ 46 jaar, snoeier te Biervliet, wegens weigering van visitatie te Bier vliet op 18 Nov. 1934. Eisch f 20, uitspraak f 10 s 5 d. B. K. voornoemd, wegens verboden vervoer van suiker te Biervliet. Eisch f 30, uitspraak f 20 s 10 d. M. d. P., 29 jaar, varensgezel te Schoondijke, wegens alsvoren te IJzen dijke op 12 Sept. 1934. Eisch f 35, uitspraak f 25 s 10 d. G. O., 24 jaar, landarbeider te IJzen dijke, alsvoren te IJzendijke, op 13 Oct. 1934. Eisch f 35, uitspraak f25s 10 d, G. L. C.f 28 jaar, metselaar te Mid delburg, wegens weigering van visitatie te Sluis op 12 Dec. 1934. Eisch f 20, uitspraak f 20 s 10 d. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 7 Juni. De volgende zaken werden behan deld J. A. M., 24 j., S. d. B., 18 j.( C. d. V., 22 j., visschersknechts, J. v. d. H., 23 j., visscher, I. A. v. d. S., 18 j., zonder beroep, allen wonende te Breskens, werden ten laste gelegd dat zij te zamen en in vereeniging op 14 Mei 1935 te Breskens de muren van een huisje, toebehoorende aan Willem Brocké, hebben stuk gestooten met stukken hout, die muren hebben doen instorten, waardoor ook het dak inviel, en aldus dat gebouw hebben vernield, althans onbruikbaar gemaakt. Eisch voor de eerste vier 1 maand gev. straf, de laatste 14 d. gev. str. J. T., 37 jaar, werkman te Biervliet, werd verdacht dat hij op 10 April 1935 te Biervliet opzettelijk een rijwiel dat door de Ambtenaren van de Be lastingen ter zake van overtreding van de Rijwielbelastingwet was inbeslag- genomen, aan te grijpen en te trachten dit rijwiel aan die ambtenaren te ont rukken en de overbrenging naar den Ontvanger en zich met geweld tegen die ambtenaren heeft verzet om de inbeslagname te beletten, hetgeen door omstandigheden buiten zijn wil niet is gelukt. Eisch 3 maanden gev. straf, voorw. proeftijd 3 jaar. GROEDE. Loop der bevolking. INGEKOMEN: J. M. van der Hooft en gezin, van Oostburg op Marolleput W 24, A. M. Maertens, van Biervliet, op Zeedijk O 132, D. A. Dierings van Cadzand, op St. Bavodijk W 100, A A. van Bu- zeijn van Aardenburg, op Kruisdljk O 152. J. Datthijn van Axel, op Nieuw- vlletscheweg A 19. VERTROKKEN: A. Lamotte, van Boerenhol O 51 naar Sluis, gezin A. van de Velde, van

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 2