BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK. Breskens 3®weexi\e ^resVetv^ Algemeen overzicht. FEUILLETON Het Parelsnoer. J Doorzitten Stuklooperï, Zonnebrand/^ pURO L Buitenland 44ste Jaargang Vrijdag 7|Juni 1935 Nummer 4041 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar 1 5 00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 1 0.40 (bij vooruitbetaling) Jff In verband met het Pinksterfeest verschijnt a.s. Dinsdagavond geen num mer van ons blad. DE UITGEVER. De Burgemeester van Breskens maakt bekend, dat de speldjesdag voor het monument van wijlen H. M. Koningin Emma in onze provincie, zal gehou den worden op Zaterdag 15 Juni a.s. T-0 De politieke toestand. Het kan niet worden ontkend, dat het kabinet-Colijn van de week door het heengaan van Mr Steenberghe weer een knauw heeft gehad; als regel beteekenen regeeringsmutaties een verzwakking van de bestuurs kracht. Aan het twee-jarige kabinet- Colijn ontviel de heer Kalff door overlijden; minister Verschuur werd door ziekte gedwongen om zijn hoo- I ge ambt neer te leggen; Mr Mar- i chant trad uit, doordat hij politieke consequenties verbond, al- of niet gedwongen aan zijn overgang tot de katholieke kerk en minister Steen berghe ging heen en dat is waar lijk het ergst omdat hij geen heil meer zag in de financieele en eco nomische politiek van deze regee ring, politiek, welke in etlgeren zin die van Colijn persoonlijk is. Het feit, dat de vacature-Marchant nog steeds niet is aangevuld, wijst er op, hoe broos in feite de politieke grondslag van dit extra-parlemen taire kabinet van nationale concen tratie is. Het kabinet heet extra parlementair, maar is niettemin zóó eng verbonden aan de parlementaire machtsverhoudingen, dat de „eer lijke opdeeling van ministersambten 48 Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door A. VUERHARD-BERKHOUT 0 Frieda herademde. „Nu, die kun nen we hem geven en als mijnheer von Bingen het eenvoudige voor lief wil nemen, zal hij me van harte wel kom zijn, het is voor u heel gezellig dat hij komt". „Ja, het zal nog eens een afleiding zijn. Je verzuurt hier anders". Het klonk als een hard verwijt tegen Frieda, maar ze ging er niet op in. Den volgenden dag was het Zondag en mijnheer von Dorlach had voor dien dag op verzoek van Ursula Lersen ten eten gevraagd „We moeten hem heusch eens vra gen, papaatje, want hoe zal ik hem anders ontmoeten. Ik heb hem, na dat we op Solitude thee hebben ge dronken, nog pas één keer in het bosch vluchtig gesproken. En als we alleen zijn is hij zoo afgrijselijk correct, dat hoort natuurlijk zoo ■paar ik kom er niet verder mee Ik moet af en toe gelegenheid heb tusschen vertegenwoordigers van parlementaire groepen reeds tot bij na onoverkomelijke bezwaren bij de toedeeling van den vacanten zetel leidt. Intusschen schijnt nu toch bin nenkort de voorziening in de vaca ture te mogen worden verwacht, waarschijnlijk door de benoeming van een Vrijz. Dem. Het is betrekkelijk gemakkelijk geweest om den afgetreden katho lieken minister Steenberghe door een anderen katholiek van onbe twistbare capaciteiten te vervangen, maar in politieken zin en voor wat zijn sociaal program betreft, staat de nieuwe minister, Ir Dr Gelissen den katholieken niet zoo na als de heer Steenberghe. De heer Gelissen, die bij. de jongste Kamerverkiezin gen in Limburg op de candidaten- lijst van Nationaal Herstel voor kwam, staat organisatorisch in ver- Doos 30 en 60. Tube 80 ct _^U^Apoth^en^Drognten^£^^ wijderd verband tot de meesten zij ner geloofsgenooten. En dat zoowel de georganiseerde katholieke arbei ders als -werkgevers vertrouwen had den en hebben in Mr Steenberghe, hebben ze bewezen door het scherpe adres, dat de R.K. Werkgeversver. na het aftreden van den minister aan de Tweede Kamer zond en door de vroegere geharnaste resolutie van het R.K. Werkliedenverbond, beide gericht tegen het groote bezui nigingsplan van het ministerie. In katholieke industriëele kringen wordt de steeds verder doorgevoerde „aan passing," de uitgekiende bezuinigin gen, de doorloopende druk op de loonen, van ruïneerenden invloed op den handel en op de arbeidsmarkt geacht. Ofschoon het vaststaat, dat de po sitie van den gulden deze week ver sterkt werd, doordat door het aftre den van Mr Steenberghe zoo na- ben om langen tijd met hem samen te zijn, als mijn plannen ten minste willen lukken," had ze gezegd. Hierop had de heer von Dorlach Frieda duidelijk gemaakt, dat Ler sen noodwendig eens geïnviteerd moest worden. Ze vond het direct goed en zoodoende had von Dor lach door vrouw Wengerli een brief naar Lersen laten brengen, waarin hij hem verzocht om Zondagmiddag huiselijk te komen dineeren. Lersen nam aan. Welke gelegenheid om Frieda te zien zou hij zich laten ont gaan? Frieda had Lersen na hun ont moeting in het bosch nog slechts eenmaal vluchtig gezien, toen hij 's morgens langs haar huis reed.- Ze had met haar vader en zuster op de veranda zitten ontbijten toen Ler sen groetend zijn paard had ingehou den en het dicht naar de veranda toebracht om van uit het zadel de familie te begroeten. De heer von Dorlach had hem gevraagd mee te ontbijten, idoch Ler sen had dankend geweigerd. Hij wil de niet storen, had alleen maar in het voorbijgaan even willen goeden dag zeggen. Toen Ursula Lersen in de verte had zien aankomen, was ze naar haar kamer gesneld om haar och tendtoilet dat ze niet elegant genoeg vond, wat mooier te maken, doch Frieda was al geheel gekleed voor drukkelijk de eensluidende wil van het kabinet om de goudbasis voor onze muntwaarde te handhaven, tot uitdrukking kwam, zien we voor wat het verder politiek verschiet betreft, slechts donkere wolken voor het ka binet-Colijn opdoemen en de don der zou wel eens gevaarlijk kunnen doorkomen, wanneer straks het groo te bezuinigingsontwerp in behande ling wordt genomen. Omtrent het tijdstip van dat laatste staat intus schen nog niets vast. Besluiten we ten slotte deze be schouwing over den binnenlandschen politieken toestand met de vermel ding van het feit, dat minister Slote- maker de Bruine, wanneer de vaca ture-Marchant zal zijn aangevuld, zich niet langer met het beheer van de portefeuille van Economische Za ken zal belasten, maar het incassee- ren van de steun-klachten zal over laten aan den nieuwen minister, ter wijl de heer Slotemaker „Onder wijs" zal blijven beheeren. Parlementaire chaos in Frankrijk. In Frankrijk is de democratie en het parlementaire stelsel bezig om haar laatste kans te verspelen. Ter wijl het land in de hoogste econo mische nood verkeerde en de valuta- gieren reeds aasden naar het lijk van den franc, bestond een meerder heid van de Kamer het om aan de regeering, welke op een zoo breed mogelijken nationalen grondslag was gebouwd, de volmachten te weige ren, welke ze voor een doelmatige verdediging van den franc meende te behoeven. Aldus kwam in de twee de helft van de vorige week het kabinet-Flandin ten val. Nog in denzelfden nacht, waarin dit drama zich voltrok, offerde de Kamervoorzitter zich op om te trach ten alsnog het land, den franc en het parlement zelve te redden door de formatie van een regeering, waar in nóg meer partijen waren vertegen woordigd, een regeering bovendien, welke nóg meer naar links was ge oriënteerd. Men twijfelde niet, of aan dit kabinet zouden in elk geval de vol- haar dagelijksch werk en had als altijd reeds een paar uur gewerkt, toen haar vader en zuster kwamen ontbijten. Ze droeg als altijd een schoon linnen japonnetje met een sneeuwwitte matrozenkraag om den hals. Ze kon nu vóór Ursula kwam en zich van het gesprek meester maakte, enkele woorden, een blik en handdruk met hem wisselen. Toen Ursula kwam met haar coquette manoeuvres, hield Lersen het niet langer uit en reed weg. Dat was de eenige ontmoeting tus schen Frieda en Lersen geweest, maar ze hadden beiden onophoude lijk aan elkaar moeten denken. En beiden verheugden zich op het lange samenzijn op Zondag. Ursula zei tegen Frieda; ,,Je zorgt toch ook voor taart bij de kof fie. Frieda, want mijnheer Lersen blijft stellig den heelen middag bij ons. We kunnen buiten onder de linde koffie drinken meer kun nen we hem niet aanbieden". En Frieda had beloofd een taart te bakken. 0 Ze had dit reeds Zaterdags ge daan en eerst had ze met yrouw Wengerli het menu opgemaakt. „We willen eer met ons menu in leggen, vrouw Wengerli en het zoo goed geven als we kunnen. Je moet me helpen het samen te stellen," had ze gezegd. machten worden verstrekt, welke ten behoeve van den franc, ten behoeve dus ook van het peil van het inko men der arbeiders, van het behoud der spaarduitjes van de kleine bur gerij, waren benoodigd. Maar een wreede teleurstelling volgde. Omdat de radicalen in meerderheid de kans schoon zagen voor politieke winst, de kans schoon zagen om de regee ring voor het kartel alléén op te eischen, d.i. voor het monsterver bond van burgerlijke radicalen met socialisten en communisten, daarom In vrouw Wengerli ontwaakte de eerzucht van de vroegere kokkin. „O, we zullen mijnheer Lersen eens laten zien, dat ik even goed koken kan als zijn stadsche keukenmeid, die zoo trotsch is als een pauw en denkt, dat als ze het eten maar vreemde namen geeft, die niemand kan uitspreken, het ook iets bijzon ders wordt. Laten we eens kijken, wat denkt u van kippensoep?" „Ja, daar hebben wc alles voor, die kunnen we geven". „Die zal fijn worden ook, freule Frieda. Dan kippencroquetjes met jonge doperwtjes die kan Wen gerli straks meteen plukken". „Dat is ook goed, vrouw Wen gerli". „Hm, en de volgende gang?" Frieda lachte. „Nog een gang? Wordt dat niet te royaal voor ons arme menschen?" schertste ze. „Nee, mijnheer Lersen moet mer ken, dat we ons best voor hem doen. Dus voor den volgenden gang iets dat een beetje hartiger is. Wat vindt u van ham in wijnsaus?" „Hou op, hoe moeten we daar aan komen?" De oude vrouw lachte. „Nogal eenvoudig. We moeten al leen maar een stuk ham afsnijden en de wijn voor de saus, nou, dan zal mijnheer een half fleschje moeten •„pseeqWA Binsjfl SOOJA „jJH" werden de volmachten wederom af gestemd, zij het thans met een kleine meerderheid, n.l. van 264-262 stem men. Het kabinet van Kamervoor zitter Bouisson werd aldus reeds na drie dagen ten val gebracht I Arme franc, arm landl Het is natuurlijk uitgesloten, dat de franc kan wor den behouden, wanneer de regeer macht zou worden overgedragen aan de combinatie van radicalen, so cialisten en communisten. Het Fran- sche parlementaire stelsel heeft het land rijp gemaakt voor de dicta- afstaan. U heeft immers die kist wijn voor hem besteld, toen u Solitude verkocht, die zal toch nog niet alle maal op zyn. Ik vraag hem niet eens of het goed is of niet. Hij eet ook graag lekker. Dus dat is afge maakt, ham met wijnsaus en pom- mes frites erbij. En voor toe, versche boschaardbeien met slagroom. De aardbeien kan freule Ursula pluk ken, die heeft toch niks te doen. Ik maak ook nog wel een lekkere kaasschotel en dan zou de koning op visite kunnen komen als we er nog een hadden". „Lieve vrouw Wengerli, dat wordt werkelijk een koninklijk diner". „Dat moet ook. Al zouden we ver der het heele jaar moeten sparen, voor een lieven gast mag je wel eens een beetje uithalen en mijnheer Ler sen, nou, die is toch een lieve gast, hè?" Op die vraag van vrouw Wengerli antwoordde Frieda niet, maar het bloed vloog haar naar de wangen. Juist kwam Ursula aan en vroeg naar het menu. Vrouw Wengerli ver telde het haar en Ursula knikte te vreden. „Fijn, dat zal heerlijk zijn". „Maar de aardbeien moet u pluk ken, freule," zei vrouw Wengerli. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1