Binnenland. Sport. Gewestelijk Nieuws De gevolgen van een Fietstocht- Burgerlijke Stand. AARDENBURG- Benoeming in de plaats van den heer W. C. Trapman, die tot Ontvanger der Kerk voogdij benoemd werd, is tot Presi dent-Kerkvoogd benoemd de heer L. Versprille. dellijk klaar staan met critiek op het overheidsbeleid, die praten over huis jesmelkers (ongetwijfeld, zij be staan, helaas I), de schandelijk hooge huren, de nijpende belastingen, enz., zonder zich eenigermate rekenschap te hebben gegeven van de draag wijdte en de min of meerdere ge grondheid van hun afbrekende cri tiek. Nu het gemiddelde loonpeil aan merkelijk gedaald is, moeten ook de huren omlaag, zegt men ac- coordl De vaste lasten op het hui zen- en grondbezit dienen vermin derd te worden uitstekend I Doch de voorafgaande uiteenzet ting leert, hoe uiterst moeilijk een regeling in het woningvraagstuk (overigens daar niet alleen I) te be reiken is, welke alle partijen recht doet, en niet één geeft, wat den ander onbillijk ontnomen wordt. Kegeeren is waarlijk zoo eenvou dig niet, als al die stuurlui aan den wal achter een borrel en tijdens een buurpraatje, op een vergadering en in propagamda-blaadjes betoogen. De vraagstukken van den dag laten zich niet oplossen met groote woorden en dictoriale armzwaaien. Daar is meer voor noodig 1 Voetballen. Breskens 1—Oranje I. 6 1. De wedstrijd Breskens 1—Oranje 1 mocht zich niet in een grote publieke belangstelling verheugen. Toch was de wedstrijd van Zondag heus wel het kijken waard. Al waren we eer lijk gezegd (na de slappe vertoning tegen R. C. S.) met sombere voor gevoelens naar het veld gegaan, toch is ons de wedstrijd meegevallen. Het was nog wel niet dat, maar vooral na de rust werd door Breskens goed ge combineerd en alle doelpunten 6 in totaal werden op fraaie wijze gescoord. Het was reeds dadelijk te zien dat Breskens geen zware taak wachtte want kwam Oranje al eens voor doel, de af werking was zeer slecht. Dit was bij Breskens trouwens in 't begin ook zo. Uit een corner door Oosterling geno men kopte De Roo schitterend in. De stand bleef tot de rust ongewijzigd. Na de rust weet Breskens van geen wijken meer en Verduijn heeft weinig werk. De Oranje-keeper daarentegen heeft veel ballen gestopt en nog meer corner gewerkt. Dat deze niets op leverden pleit niet voor de buiten spelers die ze namen en voor de binnenspelers die ze dienen in te kop pen of schieten. Corners en penalty's kunnen bij oefenen nooit 'genoeg ge wonnen worden 1 Pleijte <(2) van den Broecke, Oosterling en De Visser maakten het halve dozijn vol terwijl Sas 10 minuten voor 't einde de eer wist te redden. Zijn besluit. Moeder: „Of je mag met de school reis mee, of je mag lee- ren zwemmen. Een van de twee, maar allebei, dat kan bruintje niet trekken". Jongen „Dan leer ik zwemmen!" Zegt U dat niets „SCHELDESTROOM". Belgische Kamerleden naar Terneuzen. Ongeveer tachtig Belgische Ka merleden en evenveel senatoren heb ben Vrijdag een bezoek gebracht aan Gent en het kanaal van Temeu zen. Minister de Schrijver, alsmede de voorzitters van Kamer en Senaat namen aan de excursie deel. Na de begroeting door den burgemeester en wethouders van Gent gingen de parlementsleden aan boord van de paketboot Ville de Liège, die eerst een tocht maakte door de havens en vervolgens het kanaal opvoer tot Terneuzen. Doel van dit bezoek was de nood zakelijkheid aan de parlementsleden te toonen vai\ het bouwen van een nieuwe groote zeesluis in Terneu zen. Het bezoek geschiedde op uit- noodiging van het Gentsche college van B. en W. Aan de genoodigden werden onderweg technische mede- deelingen gedaan betreffende het ka naai, het havenverkeer, de drie be staande sluizen en de Nederlandsch Belgische overeenkomst van 1894. In Terneuzen gingen enkele deel nemers aan de excursie aan wal, om per spoor terug te keeren. De anderen zetten den tocht voort over de Westerschelde en langs de kust tot aan Ostende. Het verkeer met België en Luxemburg'. De Kon. Nederl. Toeristenbond A.N.W.B meldt: Tot heden dienden toeristen, die hun rijwiel wilden meenemen naai België, daartoe een z.g. douanekaart te toonen, welke verkrijgbaar was bij verschillende vereenigingen hier te lande. Dit voorschrift is thans tijdelijk vervallen, ook voor Luxemburg. Ter bevordering van het bezoek aan de Brusselsche wereldtentoonstelling heeft n.l. de Belgische regeering be paald. dat gebruikte rijwielen, mits begeleid door de gebruikers, vrij België en Luxemburg mogen worden ingevoerd. Deze vrijstelling geldt tot 15 No vember a.s. BRESKENS. Naar Brussel. Een bus met leden der zangveree- niging Breskens zal 3en Pinksterdag een bezoek brengen aan de wereldtentoon stelling te Brussel. 22 Juni a.s. zal het personeel der N.V. Van Melle's Conf. Works de expositie eveneens bezoeken. Een extra-tram zal hen tot Maldeghem brengen, vanwaar ze per extra-trein naar Brussel zullen reizen. Sportvereeniging. De commissie die de wielerwed strijd op 25 Mei organiseerde, heeft Zaterdag j.l. haar eindvergadering gehouden. Gezien de goede resul taten, ook de onkosten konden alle worden gedekt, werd besloten tot stichting eener Sportvereeniging on der den naam „Bresaens," die tot doel heeft, de belangen der wieler sport te behartigen en wedstrijden te organiseeren. GROEDE. Nachtegaals ln de duinen onder onze gemeente zitten eenige nachtegalen, wier gezang reeds talloozen getroffen heeft. Velen maken echter een vergeefsche tocht, door in de morgenuren te gaan luis teren. Het best is in de midder nachtelijke uren te gaan. Poldervergadering. Woensdagmiddag hield het Water schap Groede en Baanst een vergade ring van stembevoegde ingelanden in het café „De Witte Leeuw", onder voorzitterschap van den dijkgraaf, den heer P. Lombaard. Als ingekomen stukken werden be handeld een verzoek van de heeren dr. Van Looij te Sas van Gent en A. J. Risseeuw alhier, tot het plaatsen van eenige zomerhuisjes in de duinen. Beide verzoeken werden onder be paalde voorwaarden ingewilligd Een bestuursvoorstel tot het bou wen van een nieuwe woning voor den waterbouwkundig opzichter werd zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Een voorstel, verbetering waterlei ding no. 23, loopende van Noordweg 2 tot duiker Gerard de Moorpolder, werd eveneens goedgekeurd. Met algemeene stemmen werd even eens goedgevonden een geldleening, groot f 6000 aan te gaan, bestemd voor de nieuw te bouwen woning en verbetering waterleiding. Uit de rekening 1934-35bleek.dat in totaal was ontvangen f 37463.55V2 en was uitgegeven f 33502.19, alzoo een goed slot van f3961,36 i/j welke ongewijzigd werd goedgekeurd. De begrooting 1935—1936 werd goedgekeurd tot een bedrag aan In komsten en uitgaven van f 39164,22, met een post van onvoorzien, groot f 2311.34. De aanbeveling voor een gezworene wegens het periodiek aftreden van den heer A. C. Salomé, werd als volgt op gemaakt le. A. C. Salomé, 2e. J. de Vlieger r, en 3e. P. J. Leenhouts-Risseeuw Jr. Het dijkgeschot werd vastgesteld op f 15 per H.A. SCHOONDIJKE. Landbouwschool. Het is een oude waarheid, dat wij aan onze bezittingen meer waar de gaan hechten, naarmate het ge- aar groeit dat we ze verliezen zul len. Zoo is het ook met de Landbouw school gegaan. Door het intensieve werken van den directeur, den heer L. van Dijk, was de inrichting reeds vanaf het begin niet zonder betee- kenis. Maar voor een uitgebreide landbouwbevolking, zooals NV. Z. Vlaanderen telt, was het aantal leer lingen toch steeds te klein. Wel groeide de school, maar het besef an de belangrijkheid van landbouw onderwijs ontwaakte toch te lang zaam. Tot kort geleden het gevaar be stond dat om bezuinigingsredenen de school opgeheven zou worden! Toen ontstond verzet en daarmee de meerdere waardeering van de be- teejeenis der inrichting. Er is ge werkt en mèt resultaat: de regeering is thans overtuigd van de noodzake lijkheid eener Landbouwschool voor West Zeeuwsch-Vlaanderen, zoodat deze niet verdwijnen zal. Het was dan ook met een zekere, begrijpelijke voldoening, dat Zater dag j.l. de lessen van den loopenden cursus werden beëindigd, maar te vens die voor den volgenden wer den aangekondigd. En de groote schare aanwezigen, ouders en be langstellenden, genoten mede. Bij de opening herdacht de heer Van Dijk in de eerste plaats den heer Mijs, die als voorzitter zooveel voor de school had gedaan. Steeds had de overledene op de bres ge staan waar het de belangen dezer inrichting betrof, met het vaste doel voor oogen, de landbouwers zooveel mogelijk te doen gevoelen, dat zij Nederlanders zijn. Ook den heer Van Lare wijdde spr. eenige harte lijke woorden van dank. ln het bijzonder richtte de heer Van Dijk zich' daarna tot den heer Mesju, w.n.d. directeur van de Land bouwschool te Goes en belast met het toezicht op het Landbouwonder wijs in onze provincie, en beval zijn school in diens welwillende belang stelling aan. Hierna werden de rapporten uitge reikt aan de leerlingen der le, 2e en 3e klas, de laatste na een kort overgangsexamen. De 4e klasse deed ten slotte eindexamen, waarbij dui delijk bleek, wat een practische ken nis den jongens wordt meegegeven. Daar de w.n. voorzitter, de heer Bleiker, niet aanwezig kon zijn, voer de de heer A. H. de Milliano het woord, waarbij hij op vroolijken trant leerlingen, directeur en onderwijs met de behaalde resultaten geluk- wenschte. Het meest van al ver heugde spr. zich over het antwoord dat den minister is gegeven op zijn poging tot opheffing der school:niet minder dan 28 leerlingen hebben zich voor de le klas aangemeld. Namens den leerlingen werd door één hunner den directeur een boek werk geschonken als blijk van waar deering voor het genoten onderwijs en de prettige samenwerking. Nadat de heer Van Dijk er ten slotte den leerlingen nog eens op had gewezen, dat hij ook na de school steeds tot hun dispositie zou staan, kwam een eind aan deze sa menkomst, die in verschillende op zichten zeer leerzaam was. De uitslag der examens luidt: Bevorderd van de Ie naar de 11e klasse: G. F. Bonte, A. Haak, J. van Hal en A. G. v. d. Vijver (v.) St. Kruis; J. Dekker, Retranche ment; P. I. Dirkx en H. H. F. Vercraeije, Aardenburg; S. de Feij ter (v.), I. J. Haartsen, J. A. Mog- gré, J. Ramondt en A. v. d. Ree Schoondijke; J. Flikweert, Breskens A. J. de Milliano, Waterlandkerkje O. F. Plasschaert, Oostburg; M. P Raes en J. A. Scheele, IJzendijke A. F. Rosendaal, Nieuwvliet; Z, Dhont, Groede. (v \o rwaardelijk) Niet bevorderd: 3 leerlingen. Van de IIe naar de IIIe klasse R. C. C. de Bruijckere, Aardenburg J. A. den Hamer, P. de Hulster A. Ramondt en J. Vermue, Schoon dijke; A. J. van Hoeve, Biervliet P. de Hullu en J. P. Vercouteren RetranchementJ. Kools, Cadzand A. J. Leenhouts. C. Quaak M.Jzn. en B. A. v. d. Slikke, IJzendijke D. P. Luteijn en P. C. Verhage Nieuwvliet; P. J. de Milliano, Oost burg; C. L. Pladdet en M. Quaak Czn., Zuidzande. Niet bevor 49. 50. ,Je bent," zegt hun vader, ,,twee En Vader aan 't schommelen, één- [suffers, hoor! [twee, één-twee! Waar heb je je armen en beenen „Vader, kunt U nog hooger?" riep [voor? [Kee, Laat mij maar eens op dien schom- „En öf 1" zegt Vader, „laat m ij maar [mei staan, [begaan! Dan zal je zien. hoe 't hoort te Straks zal je er nog verstomd van [gaan!" [staan!" derd: 4 leerlingen. Van de 11Ie naar de IVe klasse: C. E. Baecke, Hoofdplaat, A. J. Bliek en A. Haverbeke, Biervliet; P. van Cruijningen, W. Quaak Czn. en G. Knibbe, Zuidzande; J. Dees, J. Dhont, A. J. Salomé en A. de Hullu, Groede; A. de Feijter, iWater- landkerkje; J. Haak, E. G. de Smet en M. Bonte, St. Kruis; J. C. Haart sen en A J. M. Termote, IJzen dijke; J. A. Moggré, Schoondijke; J. Scheele, Eede. Niet bevorderd: geen. Het diploma werd verworven door: Z. Comelis, Nieuwvliet; J. P. de Hullu, Retranchement; J. Provoost en J. J. Haverbeke, IJzendijke; P. Quaak Czn. en A. D. Risseeuw, Zuidzande; J. P. Risseeuw en J. P. van Dijke, Groede; R. J. Scheele, Sluis. Niet gediplomeerd: geen. Voor de le klasse zijn pangegeven 28 candidaten. Daar slechts 24 leer lingen geplaatst kunnen worden vindt Woensdag 5 dezer een toe latingsexamen plaats. AARDENBURG. Diamanten bruiloft. In den vroegen morgen van Maan dag 3 Juni was het druk in de Brouwerijstraat! Tc 4 uur begonnen rappe handen dwars over de straat guirlandes aan te brengen, terwijl anderen voor de woning der echt lieden E. S. de Clerck en W. van Daalen een eereboog plaatsten, daar dit echtpaar op 3 Juni den dag her dachten, waarop zij vóór 60 jaar in het huwelijk traden. Van alle wo ningen der genoemde straat wapper de de driekleur. Te 10 uur maakte het bruidspaar met de versierde auto van hun overbuurman, de heer L. Haverland, een tocht door het gan- sche dorp; 's middags 1 uur werden zij toegezongen door de leerlingen der R.-K. Jongensschool, in wier buurt zij wonen. B. en W. compli menteerden de kranige oudjes; 's avonds bracht de muziek een sere nade. Zij ontvingen heel veel blij ken van belangstelling en veel bloe men. Van deze krasse oudjes is de bruidegom 86 jaar en legt nog gere geld zijn kaartje, de bruid is 82 en houdt haar huishouden nog keu rig in orde! SINT KRUIS. Jaarvergadering. Op de jaarvergadering van den Kleinen Boompolder bleek, dat de ontvangsten over het afgeloopen dienstjaar f 2079,61 bedroegen en de uitgaven f 973,73. Het dijkgeschot bleef op f 3.- bepaald. De begroo ting gaf in ontvang en uitgaaf een eindcijfer van f 2042.54 met f 385,99 voor onvoorziene uitgaven. Zeeuwsch-VIaamsche Tramweg- Maatschappij N.V. In de Zaterdag 1.1. te Terneuzen gehouden gewone jaarlijksche ver gadering van aandeelhouders werd het jaarverslag over 1934 uitgebracht en is de balans en winst- en verlies rekening vastgesteld. Het verliessaldo is gedekt door overboeking van de reserverekening. Besloten werd over 1934 geen divi dend uit te keeren. De heeren J. A. van Rompu te Terneuzen en M. Ninane te Brus sel werden herkozen tot commissaris. BRESKENS. Over de maind Mei. GEBOORTEN: 5, Marinus Pieter, zn. van J. v. d. Broecke en P. D. Jansen; 6, Pieter Cornelis, zn. van H. W. Brand en N. v. d. Heuvel; 13, Suzanna Corne lia, dr. van L. Verstraaten en S. C. du Bois; 16, Maria Eliza Francina, dr. van P. Jansen en 1. L. de Witte; 22, Jacobus Johannes, zn. van A. I. Provoost en J. C. Faas; 27, Krijn, zn. van C. van Oostenbrugge en A. Kievit. HUWELIJKEN: 2, Abraham Jacobus Versprille. 22 jr. jm. en Johanna Martina Aalbregt- se, 18 jr. jd.; 9, Matthijs van Dale, 24 jr. jm. en Janna Maria Fenijn, 24 jr. jd.; 16, Frangois Hubregt Verplanke, 27 jr. jm. en Janneke de Koster, 21 jr. jd.; 23, Johannes Cornelis de Dobbelaere, 30 jr. jm. en Magdalena Suzanna Baas, 22 jr. jd. OVERLIJDEN: 10, Jacob du Bois, 74 jr., echtg. van E. F. van Staan; 11, Anthonina Blasina Helena Blok, 65 jr. ongeh.; 29, Janna Haartsen, 82 jr., wed. van A. van Gijs; 31, Abraham Fer- dinandus de Ruijter, 8V2 maand, zn. van F. de Ruijter en A. de Kraker. INGEKOMEN: P. Jilleba van Vlissingen naar Dorpsstraat 52; J. I. van de Vijver en echtgen. van O. en W. Souburg naar Glacis 8; J. P. Cruson en ge zin van Schoondijke naar Papen- drecht 4; E. J. van Exter van Alphen a/d Rijn naar Dorpsstraat 46; J. W. Verduijn van Schoondijke naar Ha- venfortstraat 7; C. J. Bikes van 's- Gravenhage naar Achterweg 11; P. K. Ritico van Schoondijke naar W 115; A. Beerens en gezin van Groe de naar Dorpsstraat 69; A. Wol- fert en echtg. van Maastricht naar 2e Zandstraat 3; F. H. Verplanke van Groede naar Oranjeplein 2. VERTROKKEN: A. L Hubregsen en gezin van de Hulludwarsstraat 15 naar Bier vliet; A. S. Keijmel van 2e Zand straat 3 naar Sluis; W. F. Werner van Dorpsstraat 9 naar Breda; J. Kareis van W 115 naar Oostburg; O. L. Roegies van Dorpsstraat 23 naar Hoofdplaat; S. M. Brand van Boulevard 14 naar Terneuzen; W. Bluemink en gezin van Dorpsstraat 69 naar Oostburg; J. J. Hanse van Dorpsstraat 49 naar Oostburg; J. Ileijstek van Boulevard 38 naar Oostburg; J. de Vuijst van Schelde- kade 38 naar Medan; A. C. Ver meulen van Boulevard 36 naar Schoondijke; C. D. de Lijzer van W 51 naar Aardenburg; J. Robijn van Nieuwe Sluis W 92 haar Schoon dijke. DUIVENSPORT. Duivenvereeniging „Vrije Vlucht", Sasput. Alg. vlucht Arras 30 Mei 1935. de Veij Br. le, 52e,£74e; A. Ver meulen Br. 2e; Rookus Br. 3e, 4e; v. d. Voorde SI. 5e, 32e. 46e, 66e; de Wever Bvl. 6e, 77e: J. Geernaert No. Eén 7e,{57e; P. Huijgh Sch. 8e, A. de Leijzer Zz. 9e, J. Steurrijs Sch., 10e, 68e, Dusardeijn Gr, 11e, 76e, Joz

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 2