Gevonden en Verloren. KERK^SCHOOL Ingezonden. De gevolgen van een Fietstocht- Gewestelijk Nieuws PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 26 Mei 1935. Biervliet 10,— uur Ds Vrijlandt, Breskens 9,30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Doopbediening. Aangifte hiertoe Zaterdagavond 25 Mei aan de Pastorie tusschen 6,30 en 7,30 uur. Trouwboekje meebrengen. I.30 uur Zondagschool. 5.30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Kat. Zond. 50. Cadzand 10.— uur Ds Visser, Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snijdelaar NIeuwvliet II,— uur de heer J. Smit, Godsdienstonderw. te Heemstede. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 10.— uur Ds Snijdelaar. Retranchement 10,uur Ds van der Ven. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen- IJzendijke 10,— uur Ds Castelein. Groede 9.30 uur de heer J. Smit, Godsdienstonderw. te Heemstede. 0 Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. medeplichtigen niets gebleken. De Duitsche politie tracht in samenwer king met de Nederlandsche dezen moord tot klaarheid te brengen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Met het oog op de Algemeene Vergadering van de Z.V.T.M. wil ik de aandeelhouders eenige inlichtin gen geven en hen aansporen zoo veel mogelijk ter Vergadering te komen die zal plaats hebben op Za terdag 1 Juni 's middags om één uur in het hoofdkantoor te Terneuzen. De aandeelen moeten uiterlijk op 25 Mei ten hoofdkantore, aan het adres van den Directeur, zijn gede poneerd. leder aandeel heeft recht op een stem. De Algemeene Vergadering. Vorig jaar waren op de Algemeene Ver gadering die gehouden werd te Ter- neuzen op 26 Mei 1934 drie aan deelhouders, plus het Bestuur, de reden dat er zoo weinig bezoek is op die Vergaderingen ligt hoofdza kelijk, dat de aandeelhouders niet weten wanneer die Vergaderingen zullen worden gehouden; volgens art. 19 der Statuten moet de aankon diging in ten minste 2 nieuwsbladen worden bekend gemaakt. Toen ik vorig jaar vroeg welke bladen hier voor in aanmerking kwamen, gaf men mij ten antwoord dat het waren de Nieuwe Rotterdammer en Ze- landia, het eerste is een der grootste dagbladen van Nederland, waar het natuurlijk over het hoofd wordt ge zien, het tweede is een Hulstersch blad dat tweemaal per week ver schijnt en weinig gelezen wordt. Op een vraag door mij gesteld of het niet mogelijk was om ook in West Z.-Vlaanderen, waar toch ze ker veel aandeelhouders moeten wo nen, eenige bekendheid te geven door publiciteit in een paar adver tentiebladen. werd mij geantwoord, dat zulks veel te duur zou uitkomen; nu heb ik die kosten maar voor eigen rekening genomen, mij is zulks niet te duur. Het Bestuur is natuurlijk homo geen en waar er bij meerdere publi citeit meer aandeelhouders ter Ver gadering zouden komen, zou men daar last, doch zeker geen gemak van hebben. Statuten wijziging. Volgens een schrijven van den Directeur, mij toe gezonden oji 4 Maart 1.1. zijn de Statuten op 24 Februari 1934 ge wijzigd, er moest natuurlijk een wijzi ging plaats hebben, om reden de oude Statuten alleen maar spraken van rollend Spoor- en Tramwegma teriaal en men natuurlijk het plan had zich alle mogelijke trammate riaal aan te schaffen. Inmiddels is het automateriaal rol lend gebracht, vroeger was er; ik spreek hier alleen maar van IJzen dijke, een tram die alle diensten deed n.l. passagiers cn goederenver voer, tegenwoordig loopt er regel matig een goederentram, verder een autobus zonder passagiers, een klei nen en ook een grooten vrachtwa gen, veelal zonder goederen. Nu krijgt men nog een geregelden busdienst op België (achtmaal heen en terug per dag) ik voorspel den Directeur zeker geen acht passa giers per dag, maar enfin de Bus blijft toch in beweging. Ik vraag mij af of de inkomsten en alzoo de aandeelhouders hier be ter bij zullen worden, vroeger had men met den tram 2 man personeel noodig, nu zijn er 4 voor in de plaats gekomen en toch zijn er 9 man personeel (conducteurs en ma chinisten) op de keien gezet. Subsidiën, Polders en Gemeenten. Vele Gemeenten en Polders hebben destijds subsidiën toegestaan aan de Z.V.T.M. voor den aanleg van de lijnen en verder voor rollend Tram- materieel, van Autotractie was toen nog geen sprake, maar aangezien de tram wordt vervangen door de Auto, nu vraag ik mij af of de Gemeenten en Polders nog verplicht zijn hunne subsidiën gestand te doen. Maar laat nu het geval dat de Gemeenten en Polders, hetzij ge dwongen, hetzij uit vrijen wil de nog vier resteerende jaren de door hun aangegane verbindende subsi dies betalen, wat zal het dan worden indien opnieuw een offer wordt ge vraagd, zullen Gemeenten en Pol ders dan weer zoo goed-geefsch zijn en waar de Z.V.T.M. nu reeds niet toereikend is om aan de aandeel houders eenig dividend uit te be talen, wat zal het dan worden, in dien die bronnen van inkomsten ver vallen. Salaris Directeur. Volgens art. 14 der Statuten wordt het salaris van den Directeur vastgesteld door den Raad van Commissarissen, dus bui ten de aandeelhouders om, nu zijn de Statuten gewijzigd bij acte van 11 Juli 1934, vermoedelijk waren op- die bewuste vergadering gehouden op 24 Februari 1934. waar ide wijzi ging der Statuten werd behandeld, buiten het Bestuur geen aandeelhou ders aanwezig, waren die voldoende aanwezig geweest, dan zou er zeker tegen de macht van Commissarissen oppositie zijn gevoerd en zouden de Statuten zoo zijn gewijzigd dat het salaris van den Directeur door de aandeelhouders zou zijn vastgesteld. Destijds genoot de Directeur een salaris van f 16000, op een schrijven van mij gericht op 27 Februari 1.1. aan den Directeur, waarin ik hem vroeg welk salaris hij momenteel geniet, kreeg ik ten antwoord dat zijn salaris wordt vastgesteld door de Commissarissen, dat was geen nieuws voor mij want dat kon ik ook lezen in de Statuten. Op 16 dezer heb ik aangaande zijn salaris, den Directeur opgebeld en toen kreeg ik voor antwoord dat ik en ook de aandeelhouders daar niets mee te maken hadden; fdat vond ik nu toch wel wat brutaal, hij wordt betaald door de aandeel houders en die mogen niet weten wat salaris hij geniet; het zal mij verwonderen wat voor antwoord wij dienaangaande zullen krijgen op da vergadering op 1 Juni a.s. Het komt mij voor dat de Direc teur zijn salaris zelf wat hoog vindt, uit wat reden zou hij er anders zoo geheim mee zijn. Van bevoegde zijde werd mij ver teld dat hij een bezoldiging geniet van f 10.000. nog niet zoo weinig in tegenwoordigen tijd, de aandeel houders kunnen op een houtje bijten, krijgen geen dividend en de Direc teur een reuze inkomen. Indien waar is wat wordt beweerd dat de Directeur een salaris geniet van f 10.000 plus nog een pensioen uit Indië waar tegenover staat een Minister met zijn f 14000 met af trek van al zijn onkosten, een Di recteur-Generaal van de Landbouw met f 8000, dan is het niet te ver wonderen dat hij een ieder zoo uit de hoogte aankijkt, Villa van den Directeur. Naar «nen zegt en ik kan zulks aannemen be schikt de Directeur over de mooiste woning uit de Provincie, en zulks is ook te billijken, indien men een salaris geniet van f 10 000 plus een pensioen van enkele duizenden gul dens moet de woning evenredig zijn naar het inkomen, jammer dat zulks door de Z.V.T.M., dus door de aan deelhouders moet worden betaald; de villa zou f 70.000 hebben gekost. De Directeurswoning had dienen te staan te Drie Schouwen, lda,t is het centrum der verschillende lijnen, dat was ook de meening van het Be stuur. maar de drang en de stijf hoofdigheid van den Directeur (hij is Friesch van geboorte) was hen te 'machtig cn uiteindelijk hebben zij dan ook moeten toegeven. Leverantiëa. De Directeur is ook wat eenzijdig, vroeger werd het drukwerk geleverd door dhr. De Jong te Terneuzen. zoodra deze zijn bedrijf overliet aan den heer Ver vers, kwam hierin verandering, de Firma v. d. Sande kreeg al het drukwerk. Voor de benzine en olie één le verancier. Voor de kolen eveneens één le verancier. Aankoop van bussen en auto's le verancier de Minervafabrieken te Antwerpen, die onlangs nog werd failliet verklaard, waar zal de Di recteur zijn onderdeelen betrekken indien die fabriek definitief wordt gesloten. Meerderen met mij vragen zich af waarom die eenzijdigheid van in koop, waarom aan meerdere leveran ciers geen prijsopgave gevraagd, ik weet het niet, maar het geeft te den ken. Laatst is er nog een Dieseltrein aangeschaft, hoe kan men daar nog toe besluiten, indien men weet wat een ellende de Staatsspoor daarmee heeft beleefd, de Dieselmotor loopt op ruwe olie, de inkoopsprijs is ge lijk aan benzine, deze laatste betaalt evenwel aan inkomende rechten en omzetbelasting 7V4 cent per liter in dien men dus de ruwe olie in ge lijke mate belast, kost de ruwe olie even duur als de benzine. Financiën. Volgens het jaarverslag over 1933 is er betaald aan Directie en Administratie f 59.947 waarvan aan salarissen kantoorpersoneel en Directeur f 29.754, hierop kan zeker de helft worden gekort n.l. door het salaris vam den Directeur te hal- veeren, twee beambten te ontslaan en het blijvende personeel in salaris te korten, Opmerkelijk om zoo een bedrijfs- rekening te zien, ik spreek hier al tijd over '33. Bij Directie ,en Ad ministratie post diversen f 17.510 wegen werken f 2.657 tractie en materieel f 2.462 dienst van vervoer f 5.175 bij de ontvangsten voor f 9.938 Bij het nazien van de balans op 31 Dec. '33 vindt men een post van diverse rekeningen van f 62.769. Dus samen een bedrag van f 100.501 dat .gebracht is onder diverse re kening en waarin men dus geen klaarheid kan zien. Wat heeft de Directeur het toch gemakkelijk om zich te verantwoorden tegenover zijn aandeelhouders. Laten wij dus hopen dat de aan deelhouders op Zaterdag 1 Juni zoo veel mogelijk ter vergadering komen om hunne belangen te verdedigen. RENÉ STURM. IJzendijke, 23 Mei 1935. Keuringsdienst van waren te Goes o In het pas verschenen uitvoerige verslag van den keuringsdienst van waren te Goes over 1934 komen enkele mededeelmgen voor, welke wat meer aandacht waard zijn. Allereerst wordt aandacht ge schonken aan het pellen van garna len, dat in huisindustrie nog steeds toeneemt. Behalve in Brouwersha ven en Arnemuiden is men thans ook te Veere en Breskens met deze industrie begonnen. In den loop van het jaar zijn 114 nieuwe pelvergun- ningen uitgereikt. Bij het indienen van een aanvrage voor een pelver- gunning wordt eerst de woning ge ïnspecteerd, waarbij tevens verschil lende hygiënische voorschriften wor den gegeven. Laat de zindelijkheids toestand te wenschen over, dan wordt geadviseerd de pelvergunning niet uit te reiken. Dit geval deed zich te Arnemuiden voor, waar de pel vergunning van vier pellers om bo vengenoemde redenen voor een maand werd ingetrokken. Iri Arnemuiden kwam driemaal een geval van typhus voor in ge zinnen van garnalenpellcrs. De pa tiënten werden direct op kosten van de gemeente in het ziekenhuis te Middelburg opgenomen. Door den keuringsraad is geadviseerd de pel- vergunningen zoowel van de betref fende gezinnen als van de familie 43. 44. En ach, wat gaat er nu gebeuren I Want zoo'n paar schuine deuren was De auto rijdt over de deuren. Een reuzensprinkplank eerste klasl Zoo pas geverfd, foei, wat gemeenI De verf vliegt over 't schoone linnen, En wipt dan over 't muurtje heen! Vrouw Pas kan weer opnieuw be- [ginnen leden en van de naaste buren on middellijk in te trekken. In totaal zijn op grond van typhusgevaar 14 vergunningen ingetrokken. Steeds is door het gemeentebestuur van Arne muiden hierin de grootste medewer king betoond, doch zoolang Arne muiden niet is aangesloten aan de waterleiding, blijft de toestand daar zeer gevaarlijk. Het bakkerseczeem, dat eenige ja ren vrij veelvuldig en in ernstigen graad voorkwam is thans vrijwel ver dwenen. Indertijd hebben verschil lende bakkers, die hiervoor zeer ge voelig waren en waarbij deze huid uitslag in ernstige mate voorkwam hun beroep vaarwel gezegd. In na genoeg alle bakkerijen zijn deegma chines ingevoerd, zoodat thans de aanraking van de huid met ihet deeg tot een minimum is beperkt. Niet onmogelijk is het, dat het feit, dat thans meer inlandsch meel verwerkt wordt op dit ziekteverschijnsel van gunstigen invloed is geweest. Uit onderzoekingen van recenten datum is toch gebleken, dat verschillende bleekmiddelen voor meel en wel voornamelijk ammoniumpersulfaat bij hiervoor .gevoelige personen huid uitslag kunnen veroorzaken. Aan gezien bekend is, dat deze bleek middelen in het buitenland veel wor den gebruikt lijkt de onderstelling niet al te gewaagd, dat het buitan- landsche en wel meer speciaal het Amerikaansche gebleekte meel een der oorzaken van re -crseczeem zou kunnen zijn. In het verslagjaar deed zich een geval van vergiftiging voor, na ge bruik van pannekoeken, die met zelfrijzend bakmeel waren bereid. Bedoelde pannekoeken hadden een afwijkende reuk en smaak en wer den daarom niet gegeten door de vrouw en de dochter, doch wel door den heer des huizes, die blijkbaar minder kieskeurig was aangelegd dan de rest van zijn familie. Kort na het gebruik deden zich echter heftige maag- en darmstoringen voor welke volgens den gepleegden medi cus wezen op voedselvergiftiging. De politie werd gewaarschuwd en greep tn. De niet opgegeten pannekoeken en het restant van het beslag wer den onderzocht en bleken 3 pet. soda te bevatten, terwijl het bakmeel deze afwijking niet vertoonde. Bij het toxicologisch onderzoek werden noch in de bakmeel vergiften gevonden. Door de toegevoegde soda waren klaarblijkelijk de eiwitstoffen in het meel ontleed en deze ontledingspro ducten moeten de bovengenoemde onaangename verschijnselen hebben te weeg gebracht. De meest voor de hand liggende verklaring van de aanwezigheid van deze soda was wel, dat de huisvrouw inplaats van zout bij vergissing soda bij het beslag had gedaan. Een eigenaardig staaltje van be drog is geleverd door een fabrikant van bronwater. Onder een klinkende Duitsche naam werd het water uit zijn Brunnen in den handel gebracht. Het etiket bevatte een afbeelding van een schitterend Berglandschap waaruit op den voorgrond de bron ontsprong. Verder bevatte het etiket de aanduiding „eisenhaltig" en „frisch und gesund". Het was „Pri ma Tischwater" en goed tegen rheu- matiek en nierkwalen want het stond op de flesch „Kohlensaueres Wasser heilt Rheumatismus und Nieren- krankheit". Bij een onderzoek ter plaatse door den keuringsdienst in gesteld bleek de bron zich te be vinden in den regenbak van den fa brikant. Aangezien geen wettelijke bepalingen dit bedrog verbieden en het afgeleverde water bij onderzoek niet kon worden afgekeurd was op treden tegen dezen zwendel niet mo gelijk. Boeken en Tijdschriften. Wij ontvingen het radio tijdschrift der V.P.R.O.: „Vrije geluiden", een propaganda- proefnummer, zooals het vanaf 1 Juli verschijnen zal. De redactie heeft zich gericht naar de volgende punten kort, toch volledig, overzichtelijk, één dag op één blz belangrijke uitzendingen worden duidelijk aangegeven. Wees op gevaar bedacht, een ongeluk komt onverwacht. Leert zwemmen I „SCHELDESTROOM". BRESKENS. Gevonden Een rijwielplaatje. Inlichtingen te bekomen Marechaus- sée-kazerne. BRESKENS. Baldadigheid. In tegenstelling met wat algemeen werd verwacht bij de inrichting van een plantsoen op het Spuiplein, is dit gertiimen tijd vrijwel met rust gelaten. Den laatsten tijd evenwel is daar verandering in gekomen. Geleidelijk aan is het plantsoen meer en meer als speelterrein gebruikt, waardoor heel wat schade aan de heesters werd berok kend. Verbod van omwonenden en politie hielpen slechts zoolang de be trokkenen aanwezig waren. Nu weer is gebleken dat een tijdelijk onbewoond huisje aan den Zeedijk door eenige jongens zoo goed als af gebroken is Een streng voorbeeld zal het eenige middel zijn, om die opkomende af braakwoede te keeren. Benoeming veldwachter. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot bezoldigd veldwachter te Ovezande, A. J. Schelfaut, thans mare- chaussée alhier. BIERVLIET. Wisselbeker. Het behalen van den W isselbeker op het concours te Hoofdplaat was aan leiding dat Dinsdagavond de vereeni- ging een concert met rondwandeling gaf. Op de feestelijk versierde tent werd de directeur, de heer A. Luteijn uit Schoondijke, door den heer Kostense, als voorzitter van „Harmonie" op warme wijze gehuldigd, terwijl hem een blij vend aandenken werd toegezegd. Ook de leden werden gecomplimenteerd en de hoop uitgesproken dat op aller blijvende samenwerking gerekend zal mogen worden. De heer Luteijn sloot zich onder dankzegging hierbij aan.

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 2