BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. waarborgt Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens 3emeexv\e ^tesVetv^ Binnenland. FEUILLETON Het Parelsnoer. Buitenland 44ste Jaargang Vrijdag 17 Mei 1935 Nummer 4035 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1.40. Franco per post per jaar f 5.00. Buitenland per jaar t 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels f0,75. Iedere regel meer 10; 1 5. Ingez. Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Verkiezing Gemeenteraad. Het Hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van den Ge meenteraad zal op 18 Mei 1935 om 9 uur in het Gemeentehuis in een openbare zitting beslissen over de geldigheid der lijsten en over de handhaving van de daarop voorko mende candidaten. De Voorzitter van het H oofdstembureau D. H. VAN ZUIJEN. Breskens, 15 Mei 1935. Minister Marciiant in retraite. Met ideze woorden werd van de week in de Tweede Kamer eenige goedige spot gedreven met de jong ste situatie, waarin Mr Marchant zich door zijn overgang naar de katholieke kerk en zijn ontslagaan vrage als minister heeft gesteld. Heel de aangelegenheid blijft intus- schen nog steeds de openbare be langstelling boeien en dat behoeft niet te verwonderen, want zulke overgang van een der hoogste auto riteiten is voor ons land tot heden iets ongekends geweest. Het wordt meer en meer waarschijnlijk geacht, dat H. M. de Koningin het aange boden ontslag zal aanvaarden en men noemt minister Slotemaker de Bruine als degene, die ad interim met de portefeuille van onderwijs zal worden belast. Het schijnt, dat de Vrijz. Democraten, niettegen staande zij met twee portefeuilles waren óverbedeeld in het kabinet- Colijn, en niettegenstaande hun par tij bjj de jongste Statenverkiezingen een aanmerkelijken teruggang liet zien, aanspraak blijven maken op een tweeden ministerszetel. Blijkens uitlatingen in de katholieke pers zouden de Roomschen het wel gaar 42. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald dooi A. VUERHARD-BERKHOUT 0 Het kamermeisje vroeg of me vrouw nog iets noodig had en of ze soms thee of iets anders zou bren gen. Maar mevrouw von Lersen wei gerde alles, ze verlangde alleen naar rust. Meelijdend keek het meisje naai de mooie, bleeke vrouw, die zich den dood van haar nicht zoo aan trok. En opnieuw zat mevrouw von Ler sen urenlang voor zich uit te staren. Doch eindelijk vermande ze zich en stond met een harde vastberaden uitdrukking in haar gezicht op. „Ik kan niet anders," zei ze half luid. En toen begon ze met koorts achtige haast in haar koffers te zoe ken, die nog niet eens .uitgepikt waren. Ze haalde eindelijk uit den eenen koffer de cassette, waarin de ne hebben gezien, dat de heer Mar chant ook na zijn overgang in de ge legenheid ware gesteld om zijn por tefeuille verder te beheeren, maar ook een andere oplossing schijnt hun gematigd-onverschillig te laten. Ze hebben er nog eens den na druk op gelegd, dat dit extra-parle mentair kabinet zonder de offi- cieele medewertyng van de partij is tot stand gekomen en dat ze er dan ook geen principieele bemoeie nissen mee hebben. Indien we de stemming in het katholieke kamp juist verstaan, heerscht daar de over tuiging, dat aan het kabinet-Colijn geen lang leven meer lean zijn be schoren. Vanuit de katholieke massa is de weerzin tegen 3e bekende aan passingspolitiek zóó gegroeid en het verlangen naar een meer constructie ve welvaartspoïitiek zoozeer naar vo ren gekomen, dat de katholieke Ka- Alléén de naam 'opeen koker ^ZENU W-TABLETTEN f/ t. IN W WV i dat men U geen \vaardel09ze of schadelijke namaak verkoopt. merfractie zich niet veel offers meer zal willen getroosten om het zittende kabinet contre-coeur, maar z.g. ter vermijding van een schadelijke be stuurscrisis, nog langer op de been te houden. Het is niet uitgesloten te achten, dat we voor een spoedige verander de politieke constellatie in ons land zullen worden geplaatst. En dan zou het niet zoo verwonderlijk wezen, als minister Marchant uit zijn vrij zinnige assche ;jpu herrijzen om voorloopig weer als een Roomsche excellentie voort te leven. Want om verder zwijgend door het leven te gaan, daarin heeft de grijze poli ticus, naar hij liet weten, géén zinl Een industrialisatie-congres van vier kath. soc. organisaties, in Den Haag gehouden, heeft wel zeer nadrukkelijk de ontevredenheid in katholieke kringen met den eco- nomischen gang van zaken, voor brief voor den heer Schröter lag. Ze nam dien brief er uit' en liep be sluiteloos heen en weer. Toen legde ze hem weer haastig in de cassette, als brandde hij haar in de vingers. „Na mijn dood na mijn dood," zei ze zuchtend. Weer huiverde ze. Toen nam ze de andere papieren uit de cassette en keek ze aandachtig door. Het waren allerlei legitimatiepapieren van Jutta, vrijvrouwe von Lersen, ge boren Dumont en enkele andere ge wichtige documenten. Toen ging ze voor den spiegel staan en bekeek zich langen tijd kritisch. Eindelijk borg ze alle papieren weer in de cassette en legde die weer in den koffer. Eenige dagen bleef ze nog in grootste teruggetrokkenheid op haar kamer, toen zei ze tegen het kamer meisje, dat ze den volgenden dag vertrekken wilde. Het verlies van haar nicht had haar het verblijf in St. Augustine vergald. Het meisje zorgde, dat het bericht verspreid werd. De hulpvaardige da me kwam mevrouw von Lersen op zoeken en drukte haar spijt over haar heengaan uit. Maar men kon best begrijpen, dat het ontzettende voorval maakte, dat ze zich .niet thuis voelde in St. Augustine. Me vrouw von Lersen verzocht haar, allen die haar zooveel deelneming geleid, tot uitdrukking gebracht. Er zooverre deze door het kabinet wordt was één dreunende roep om over- heidsdaden, welke op nieuwe wel vaart zouden zijn gericht. Men ver langde meer steun voor de industrie, hulp voor de inrichting van nieuwe industrie, de oprichting van industrie- banken, de uitvoering van groote werken enz. Prof. Kaag noemde de handhaving van den gouden standaard zinloos; de deflatiepolitiek achtte hij vastgeloopen. Hij verde digde een getemperde inflatie, niet afgedwongen door buitenlandsche aanvallen, maar een wei-overwogen vrijwillige inflatie. O.a. minister Steenberghe woonde dit congres van de vereenigde katholieke arbeiders, middenstanders, boeren en werkge vers in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin bij. De blijde incomste van den gaven gulden in Brussel. De Belgen hebben Zondag intus- schen nog zalig geprofiteerd van de gaafheid van onzen gulden, welke door 20.000 a 30.000 Nederlanders naar Brussel werd gedragen, waar men door het uitsteken van onze vlag op wereldtentoonstelling en sportterrein van de Belgisch-nationa le vreugde deed blijken. Onze tien duizenden voetbal-enthousiasten zijn met een 2—0 overwinning, maar platzak teruggekeerd. Wij hadden pret, maar de Belgen, die verloren hadden, waren nog meer verheugd. Wat zij „wonnen," konden ze laten rinkelen! De Brusselaars waren nog in de beste stemming ten onzen opzichte, toen ze van de week op hun gulhartige wijze ons koninklijk vorstenpaar inhaalden. Dit hofbe- zoek kan veel hebben bijgedragen om de goede betrekkingen met onze Zuiderburen nog meer te verstevigen en te verinnigen. Maarschalk Pilsoedski t Polen betreurt het verscheiden van den revolutionairen nationalist, den bevrijder van het land, den bekwa men strateeg en den grooten staats man Pilsoedski, die Zondagavond aan een langdurige ziekte overleed. betoond hadden te bedanken, vooral haar dappere redders. Ze was zelf niet in staat het te Idoen, daar ze nog te zeer onder den indruk was. De dame kweet zich van die taak en men vond het algemeen jammer dat ze wegging. Mevrouw von Ler sen was in zekeren zin de sensatie van het seizoen geworden, maar jnen begreep best, dat ze niet in St Augustine wilde blijven. En zoo vertrok mevrouw von Ler sen den negenden dag na haar aan komst weer. Ze ging met den trein over Jacksonville naar Tallehassee de hoofdstad van Florida, want ze had in de couranten gelezen over de heerlijke parken daar. In die cou rant was Tallehassee als een bijzon der aangename woonplaats aanbevo len en ze was besloten daar heen te trekken en er, als het haar daar beviel, langen tijd te blijven. Ze vond Tallehassee werkelijk heel mooi en nam kamers in een bijzon der mooi gelegen pension. Het was rondom door een prachtigen tuin omgeven en lag vlak bij een groot park. Ze werd vriendelijk opgeno men door de eigenaresse van het pension, die er slag van had haar pensiongasten het verblijf zoo aan genaam mogelijk te maken. Kort na aankomst in Tallehassee zond ze den heer Schröter bericht, dat hij haar toelage voortaan niet Pilsoedski heeft als revolutionair na tionalist de Russische verbannings oorden gekend; bij het uitbreken van den oorlog schaarde hij zich |met zijn Poolsch legioen aan Oostenrijksche zijde om de Poolsche vrijheid van Rusland af te dwingen; toen War schau door de Duitschers werd inge nomen, werd Pisoedski met zijn Poolsch legioen in Duitschland ge ïnterneerd, omdat hij weigerde den eed van trouw aan de Duitschers af te leggen; hij werd na de Duit- sche nederlaag de eerste president van Polen; hij bevrijdde zjjn land van een nieuwe Russische overweldi ging, toen de bolsjewiki in 1921 tot voor de poorten van Warschau waren doorgedrongen; door een staatsgreep, die aan 600 Polen het leven kostte, veroverde hij zich op nieuw het opperste gezag in zijn land, toen dit door binnenlandsche Zomersproeten verdwij nen in korten tijd geheel door ^Sprntol. Bij alle Drogisten. Pot 90 ct, Tube 50 ct. Zeep 60 ct. politieke verwikkelingen dreigde te vergaan. In de laatste jaren had Pil soedski de portefeuille van Oorlog in een kabinet, dat naar zijn wille keur slechts handelde; hij was Po- lens dictator. Hij schreef de buiten landsche politiek van zijn land voor en sloot o.m. het vriendschapsver drag met Duitschland, dat het ver jongde Polen van Frankrijk verwij derde. Nu Pilsoedski dood is, zal dat niet alleen tot binnenlandsche moei lijkheden aanleiding geven, omdat hij als dictator geen geschikten op volger heeft, maar het aanzien van de buitenlandsche politieke constel latie wordt door het verscheiden van dezen beteekenden man geheel ge wijzigd. In Polen voelt men over het algemeen meer voor vriendschap met Frankrijk dan voor een politiek sa mengaan met de Duitschers. Toen Laval deze week in Warschau op bezoek was, kon hij met Beek, den Poolschen minister van Buit. Zaken dan ook weldra tot een verhelderend accoord komen. Gelijk dat b.v. ook nog onlangs het geval was, toen Beck met den Engelschen diplomaat naar St. Augustine doch naar Talle hassee zenden moest. Ze was al hee- lemaal in Tallehassee gewend, toen Ralf von Lersen den heer Schröter om het adres van zijn vrouw vroeg. 0 Advocaat Schröter kreeg Ralf Lersens brief met de morgenpost. Hij deed zijn brieven als eiken mor gen open en las ze door. Toen de oude heer echter Lersens brief in handen kreeg en het welbekende schrift zag, keek hij verbaasd op. Haastig sneed hij de enveloppe open en keek naar de handteekening. „Waarachtig, Ralf Lersen," zei hij voor zich heen en las nu met zicht bare belangstelling den brief door en hoewel hij dringende bezigheden had, stelde hij die uit, om eerst dezen brief dadelijk te beantwoor den. Dit antwoord ontving Ralf Lersen op een prachtigen Junimorgen. Hij was vroeg als altijd opgestaan, had een urenlangen rit door het bosch gemaakt en zat nu aan het ontbijt. Behalve den brief van den heer Schröter waren er slechts enkele couranten met de post gekomen. Hij ontving slechts weinig brieven en dan nog uitsluitend van zakelijken aard. Daarom trof het hem even toen hij op het couvert den naam van zijn ouden, vaderlijken vriend las. Haastig opende Hij den brief: Eden van gedachten wisselde. Toen echter haalde Pilsoedski achteraf een streep door de Poolsch-Engel- sche berekening en dat zou thans wellicht ook weer het geval zijn ge weest, voor wat de overeenkomst met den Franschen minister Laval aangaat, ware het niet, dat Pilsoed ski kwam te overlijden op den avond van den dag, waarop Beek zijn on derhoud met den Franschen minister had. Laval reisde Zondag nog door naar Moskou, waar het nieuwe Fransch-Russische verbond definitief moest worden bezegeld. Het over lijden van Pilsoedski zal Laval wel hebben bewogen om ten opzichte van de Russen niet te ver te gaan, nu een nieuwe Poolsche vriendschap in het vooruitzicht was gekomen. Want de Russen blijven nog steeds de natuurlijke vijanden van Polen. Hitler's groote rede. Het belang van Pilsoedski's ver scheiden blijkt ook uit het feit, dat Hitler's groote rede over de Duit- sche visie op de internationale ver houdingen, er om werd verdaagd. Deze rede zou op 18 Mei worden uitgesproken, maar met het heen gaan van Polen's dictator is aan Duitschland een belangrijk steun punt in haar internationale politiek ontvallen. De Duitsche regeering zal thans eerst eens willen afwachten, in hoeverre het aspect naar buiten zich door dit sterfgeval zal wijzigen. De Duitsche zorgen worden nog verzwaard met acute binnenlandsche moeilijkheden. Het schijnt, dat de avontuurlijke economische politiek van Dr Schacht vastloopt; er loo- pen levendige geruchten over een op handen zijnde ministerscrisis. De devaluatie van den Belga. Van Zeeland, de Belgische minis ter-president, heeft van de week in den Senaat een optimistische rede voering gehouden over de gevolgen van de devaluatie van de Belgische muntwaarde. De financieele en eco nomische positie van het land zou zeer zijn versterkt. Er is een zake lijke opleving en de devaluatie zou tot een belangrijke verlichting van de vaste lasten hebben geleid. Met het goedkoope geld is de behoefte aan goedkoope rente gegroeid en daarom heeft de regeering een min „Beste Ralf, Zelden heeft iets me zoo'n ge noegen gedaan als van morgen jouw brief, want daaruit zie ik, dat je weer naar het vaderland bent terug gekeerd. Er is sedert je vertrek, nu bijna tien jaar geleden, veel ver anderd en dingen, die ons toen groot en gewichtig voorkwamen, zijn nu door de groote ramp der laatste jaren verdrongen en vergeten. Zoo is die affaire van toen met jou nu ook niet meer van veel gewicht en het zou dwaas van je zijn als je je daarom nog in de eenzaamheid bleef opsluiten. Maar ik ken je uiterst pijnlijk eergevoel op dit punt en ik wil niet aandringen. Maar toch ben ik van harte blij, dat je ten minste weer in Duitschland bent. Je zeer korte berichten uit alle mogelijke landen hebben me werke lijk alleen maar gemeld, dat je nog in leven was, maar je interessante reisbrieven en feuilletons, die ik trouw verzameld Jieb en gelezen, hebben me Joch vrij goed op de hoogte gehouden over je uiterlijk le ven. Daar je tot nu toe nergens rust en vrede hebt kunnen vinden, hoop ik, dat je beide nu in het slot Soli tude vinden zult.. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1