BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens Binnenland. FEUILLETON Het Parelsnoer. Buitenland 44ste Jaargang Vrijdag 10 Mei 1935 Nummer 4033 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25 Buiten Breskens per drie maanden t 1 40 Franco per post per jaar 5.00 Buitenland per jaar t 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer (0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) De zomertijd. Van den 15-den dezer af gaan we dus weer den zomertijd beleven, een instelling uit den oorlogstijd, toen op gas en kolen, alsmede oip het verbruik van electrische energie moest worden gespaard. Toen waren er voor de invoering van den zomer tijd ook behoorlijke sociale redenen aan te voeren. Er was in die dagen volop werk en de arbeiders prezen den maatregel, door welken ze een uur meer dag- en zonlicht bekwa men, 's avonds na een ingespannen werkdag. In de overproductie van thans is geen motief meer te zoeken voor de besparingsgedachte en de duizenden arbeiders, die werkloos rondloopen, zullen het misschien niet eens zoo waardeeren, als de arbeids- looze dag met een uur wordt ver lengd. Neen, die instelling van den zomertijd moest nu maar verdwijnen. Wat is er toch gebeurd met het ontwerp tot invoering van den Mid- den-Europeeschen Tijd? Na de aan vaarding door de Tweede Kamer hebben we er niets meer vapi ge hoord. Zou de bode, die de paperas sen overbracht naar de andere zijde van het Haagsche Binnenhof, waar onze senaat zetelt, den boel verloren hebben Minister Marchant is X niet. De vorige week haalden we een uitlating aan van X. in het orgaan van de Vrijz. Democratische Partij. Deze medewerker X zou volgens sommigen Mr Marchant zijn, maar deze minister heeft thans te kennen gegeven, dat deze onderstelling ab soluut onjuist is. Toch blijft het merkwaardig, dat de redactie van dit partij-orgaan een bijdrage op neemt, welke een pleidooi inhield voor de instelling —.zoo noodig van een dictatuur tot behoud van democratische methoden en instel lingenin de toekomst. Wij hebben er prijs op gesteld Mr Marchant ter zake te helpen ont lasten, omdat deze minister nu juist niet altijd op de prettigste manier voor het forum der publieke opinie wordt geleid. In Den Haag loopen dezer dagen b.v. hardnekkige ge- 40 Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald doot A. VUERHARD-BERKHOUT 0 Jutta had bovendien een zekere losse gratie in haar houding, die altijd zeer bekorend werkte. Ze coquetteerde nu ook met een slanken Cubaan, wiens gebruind gezicht haar van onder den breed geranden stroo- hoed met een overmoedig ver overaarslachje aankeek. Hij zat in gezelschap van eenige dames en heeren aan een ander tafeltje. Jutta scheen hem te fascineeren want hij wendde geen oog van haar af. Ook andere heeren waren op merkzaam geworden op de beide da mes en men vroeg elkaar wie die nieuwe verschijningen aan het St Augustiner strand waren. Een der heeren was het in het hotelbureau gaan vragen en had ge hoord dat de dames Zwitserschen van geboorte waren, doch dat de eene de weduwe was van een Ame rikaan en mrs. Gorlan heette en dat ruchten over een plaats gehad heb bende wijziging in de religieuse denkbeelden van Mr Marchant. Hij zou, tegelijk met Mr Boasson, ge meente-secretaris van Den Haag, tot de katholieke kerk zijn overgegaan. We weten niet, wat er waar is van deze geruchten, maar nog minder begrijpen we, waar sommige publi cisten zich mee wenschen te be moeien, als ze den minister de vraag stellen, of hij inderdaad Roomsch is geworden en op die vraag een openbaar antwoord eischen. Zoolang een minister voor zichzelf geen poli- lieke consequenties trekt uit de wijzi ging van religieuse inzichten, heb ben we met zijn religieuse gevoe lens en bekommernissen niets te ma ken. Het grocte bezuinigingsplan. Terwijl buiten de Volksvertegen woordiging van dag tot dag de weer zin tegen het nieuwe groote bezuini gingsplan van de regeering groeit S.D.A.P. en N.V.V. gaven ter in leiding van een groote protest-actie een manifest uit wordt op het Haagsche Binnenhof spoed betracht met de parlementaire behandeling. De Tweede Kamer besloot het ont werp reeds dezer dagen in de af- deelingen te onderzoeken, zoodat het er den schijn van heeft, dat de 77 millioen nog vóór de groote vacantie tnoeten worden binnengehaald. Van het parlementair werk ver dient ook nog het rapport te worden vermeld, uitgebracht door de com missie, welke de Spoorhout-affaire onder de loupe heeft genomen. De conclusie van het rapport, dat geen fraude is vastgesteld kunnen wor den, kon gelukkig zeer aannemelijk worden gemaakt, maar heelemaal zuiver is de zaak toch niet geweest De Spoorhout-affaire werd een finan- cieele strop voor de Spoorwegen en hoewel bij de verschillende transac ties het belang der Spoorwegen het .duidelijke doel is geweest, is het toch waarschijnlijk, dat persoonlijke in vloeden een belangrijke subjectieve rol hebben gespeeld. De algemeene economische situatie in ons land blijft slecht. Het drei gende groote mijnconflict kon deze week nog voor een viertal weken de andere een vrijvrouwe von Lersen was. Wie van beiden echter vrijvrouwe von Lersen was wist niemand. De dames waren gisterenavond na aan komst direct naar haar kamers ge gaan. De eene had het vreemdelin genboek ingeschreven en verder had men nog niets van haar gehoord of gezien. „Ik geloof, dat we het hier best uit zullen houden voor een poosje," zei mevrouw Jutta lachend. „Daar ben ik van overtuigd, lieve Jutta. Ik vind het hier verrukkelijk en het publiek schijnt ^eer mondain te zijn". „Ja, dat komt me ook zoo voor" „Je hebt schijnbaar al een ver overing gemaakt. Die heer daarginds met dien stroohoed houdt zijn oogen niet van je af". Jutta lachte. „Enfin, het is pret tig om te merken, dat je nog niet ongevaarlijk bent. Een knappe ke rel. Maar we zullen het hem niet zoo makkelijk maken en ons ont trekken aan zijn gloeiende blikken Ik heb zin om wat te gaan roeien Het is ontzettend warm. Laten we een roeibootje huren, het zal buiten frisscher zijn". „Ja, het is drukkend er schijnt onweer in de lucht te zitten. Ik hoop niet, dat het ons op het water zal overvallen". „Maar Gertrud in Maart on- worden afgewend, maar de arbeiders hebben van hun zeer nadrukkelijken wil getuigd om ook na deze vier weken geen enkele verslechtering te aanvaarden. In De Klim hebben de pogingen van den rijksbemidde laar om de partijen tot elkaar te brengen het uitbreken van de veen arbeidersstaking niet kunnen voor komen. We zien daar in het,'Noorden van Overijssel een strijd van langen duur tegemoet. in Rotterdam zijn groote vergaderingen belegd ter be spreking van den dreigenden onder gang van de haven als gevolg vam de Antwerpsche valuta-concurrentie. De hulp der regeering is ingeroepen en het schijnt, dat deze zal worden verkregen. Wordt een tarieven-oor- log ontketend? Hel jubileum van Koning George. Londen zwijmelt in de feestvreug de, door het zilveren jubileum van Koning George op den Engelschen troon in heel het imperium ontke tend. Het Engelsche volk, zoo ge voelig voor tradities, hecht in ster ke mate aan het koningshuis en het heeft alle reden om de afgeloopen 25-jarige bewindsperiode van den huidigen monarch met tevredenheid te bezien, want koning George heeft zich een rustig maar energiek ver dediger der democratie en andere al-oude Engelsche volksbeginselen getoond, een zich zelf beheerschen- den heerscher. De jubileumviering gaat gepaard met een praal en schit tering, welke aan de tooversproojcjes herinneren. Met graagte aanvaardt het volk de feestelijke ontspanning te meer nu de teekenen onmisken baar zijn, welke op een betere con junctuur-periode wijzen. België handhaaft de détail- prijzen. Toen de Belga met 28 pCt. in waarde werd verminderd, was daar van aanstonds een algemeene prijs stijging op de binnenlandsche markt het gevolg. We maakten daarvan vroeger reeds melding. Eerlijkheids halve wenschen we thans ook mede te deelen, dat een nauwkeurig onder weerl" „Dat moet hier niets zeldzaams zijn ik hoorde het iemand zeg gen". „Maar de lucht is in ieder geval nu helder op die .paar wolkjes aan den horizon na. De Jiitte is onver draaglijk, kom, we gaan roeien I' Ze stonden op en liepen naar de breede trap, die van het terras naar het strand voerde en kwamen daar bij voorbij het tafeltje, waaraan de Cubaan zat. Hij sprong op en trok zijn stoel met een beleefde buiging weg om hen voorbij te laten. Jutta von Lersen's oogen ont moetten de zijne en in beide oogen paren vlamde iets. Gracieus liep Jut ta t erder, zachtjes neuriënd. Haar nicht volgde haar. Ze had het kleine coquette spel wel opge merkt, maar haar oogen hadden in- tusschen een slanken Amerikaan ont dekt, die tegen een zuil leunde. Ze had er evenmin als Jutta iets op te gen om een kleine flirt te beginnen ,.Ik hoop dat we ons hier even goed zullen amuseeren als het zich laat aanzien," zei Jutta lachend, toen ze naar de aanlegplaats der booten wandelden. Mrs. Gertrud haalde diep adem „Het wordt tijd". Ze namen in een bootje plaats Jutta zette zich aan het roer en Gertrud nam de riemen. Jutta was gemakzuchtiger dan haar nicht en zoek als resultaat heeft uitgewezen, dat deze prijsstijging zich niet al leen niet heeft voortgezet, maar dat de regeering er door allerlei maat regelen in zou 7,ijn geslaagd om het oude prijsniveau, waar noodig: het terugvallen daarop, te handhaven. De prijsstijging zou absoluut onbe- teekenend zijn. Als dat juist is, moet de Brus- selsche Wereldtentoonstelling o.i. een éclatant succes worden. Duizenden vreemdelingen spoeden zich trouwens thans reeds naar de Belgische hoofd stad en ook van ons land uit worden tal van uitstapjes, per spoor en auto bus, naar België georganiseerd. Het bezoek van de Nederlandsche ko ninklijke familie aan de Tentoon stelling is nader op den 15 Mei be paald. Naar men zich zal herinne ren, brengen onze Koningin en Prin ses Juliana van 14—16 Mei een fa miliebezoek aan het jonge Belgische koningspaar, een bezoek, waarvoor bij onze Zuiderburen groote belang stelling bestaat. De Nederlandsch- Belgische betrekkingen hebben de laatste weken trouwens véél aan har telijkheid gewonnen, ook door het opmerkelijke verkeer van koning Leopold en koningin Astrid op ons land. De Belgische koningin zal niet alleen haar kinderen dezgn zomer naar Noordwijk zenden, maar zij zal er ook zelve eenige weken vertoeven, speciaal om het Nederlandsch „sier lijk" te leeren spreken. Naar Duitschland? Brussel zal er ook van profiteeren, dat de vreemdelingentrek naar Duitschland dit jaar ongetwijfeld miniem zal zijn. In Berlijn doet men niet veel om den buitenlander tot zich te halen. Naast de talloozen, die het land onzer Oosterburen mij den uit politieke overwegingen, zijn er nu ook millioenen, die uit teleur stelling over het gptreden der hui dige Duitsche machthebbers tegen over de christelijke kerken, zich in het Derde Rijk niet prettig te gast meer kunnen voelen. Trouwens, ook in breede kringen van het Duitsche volk schijnt een reactie groeiende tegen het nieuwe Duitsche heiden dom en tegen den strijd tegen de christelijke kerken. De katholieke en evangelische kerkelijke autoriteiten schijnen een soort gemeenschappe bovendien had ze gauw last van het litteeken in haar hand. Gertrud was bovendien iets sterker. Ze roeide flink en de boot was al spoedig een eind van de kust, vooral daar ze den stroom mee had den. Jutta stuurde naar het Oosten, want hoe verder ze in zee kwamen des te frisscher werd het. „Heerlijk Gertrud, nog verder," riep ze. De beide dames genoten van den snellen tocht, doch ze letten er niet op, dat ze door de golven fnee ge dragen werden en het bijna vanzelf ging. Ze merkten ook niet, dat de wol ken aan den horizon met lugubere snelheid zich vermeerderden en dat ook boven hen hoe langer hoe meer wolken zich samen pakten. Mrs. Gorlan zag het eerst en riep verschrikt: „Kijk. Jutta, er schijnt toch onweer te komen. Laten we liever omkeeren". „Hè neen. nog niet het is hier buiten zoo heerlijk koel. Kan je nog roeien? Anders los ik je wel af". „Het gaat nog wel, maar als we nog verder willen moet je me op den terugweg aflossen, want anders speel ik het ni.et klaar". „Natuurlijk, zeg maar wanneer ik je zal aflossen". En verder vloog de boot. Aan het strand had men het onweer ook zien naderen en de Cubaan, die de beide lijk afweerfront te hebben gesloten en daardoor heeft de strijd tusschen de nationaal-socialistische leiders een scherper en voor de huidige overheid gevaarlijker karakter gekregen. Het schijnt, dat rijksminister Erick reeds inbindt; hij heeft de vrijlating van eenige gevangen genomen dominees gelast en toegezegd dat plaatselijke of gewestelijke gezagvoerders in den vervolge niet zelfstandig meer tot het nemen van anti-kerkelijke maat regelen zullen mogen besluiten. Ve len verwachten bovendien, dat Hitier zelf binnenkort in het conflict met de christelijke kerken zal ingrijpen, maar vermoed wordt: ten gunste van de kerken. Italië ten oorlog? Meer en meer wordt het waar schijnlijk, dat Mussolini doelbewust het voeren van een oorlog tegen Abessynië nastreeft. Omdat de kei zer van Abessynië in de reusachtige troepentransporten naar Italiaansch Somaliland (grenzende aan Abessy nië) een aanleiding had gevonden om zelf ook wat troepen op de been te brengen, meende Mussolini thans wel een gedeeltelijke mobilisatie te kunnen gelasten. Niet minder dan 200 000 man zijn opnieuw onder de wapenen geroepen; Mussolini be schikt aldus over tesamen 660 000 gewapende mannen. Vanuit Zuid- Amerika blijven de berichten over oorlog en vrede elkaar afwisselen. Van de week kon men lezen, dat Bolivia en Paragay vredebesprekin- gen met elkaar hadden, den, ande ren dag vernam de wereld, dat de troepen uit Paragay in den strijd tegen de Bolivianen om den Gran Chaco een regiment cavallerie en een bataillon infanterie van hun te genstanders in de pan hadden .ge hakt. Op de Philippijnen is een opstandige onafhankelijkheidsbewe ging, welke vanuit Japan zou zijn gevoed, op bloedige wijze onder drukt. En uit China komen be richten, volgens welke de Japanners weer een militairen opmarsch in N. China in den zin hebben, onder voorgeven, dat de Chineezen de ge demilitariseerde zóne zouden heb ben geschonden. Mr. Harm Smeenge f In het ziekenhuis te Assen is op dames met de oogen gevolgd had, maakte zijn gezelschap op haar op merkzaam. „Die dames wagen zich veel te ver, ze kennen schijnbaar het gevaar van de stroomingen hier niet," zei hij. „Ze moeten gauw omkeeren, an ders krijgen ze het onweer," zei een ander. Nauwelijks had hij dit gezegd, of een heftige wind stak op, die zoo snel tot een storm aangroeide, dat de kleedjes van de tafeltjes vlogen. De zon was ineens verdwenen en de wolken pakten zich dreigend sa men. De Cubaan sprong op en keek door zijn verrekijker naar de beide dames. De Amerikaan, die tegen de balustrade geleund had kwam naar hem toe. „De ladies zijn overmoedig ze komen niet terug," zei hij stoïcijnsch. zonder zijn handen uit zijn zakken te nemen. „Ze weten niet in welk gevaar ze verkeeren en dat ze voor het te rugroeien zeker vier maal zoo lang noodig hebben als voor het uit roeien". „Neen, dat weten ze zeker niet of ze zijn levensmoe," zei de Ame rikaan weer doodkalm. (Wordt vervolgd),

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1