BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Het Parelsnoer. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens 3emeext\e ^vesVcxv^ Oorlogsherinneringen. FEUILLETON 44ste Jaargang Dinsdag 7 Mei 1935 Nummer 4032 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) Schouw wegen en voetpaden. Aanvang 23 Mei. De Overweldiging van België. Herinneringen aan de om zwervingen van een oud-oor logscorrespondent tusschen de strijdende partijen. 0 Met een kleine vluchtelinge op oorlogspad. In Brussel teruggekeerd, vond ik er een bevolking, welke zich steeds heftiger opwond, naarmate het krijgs rumoer toenam. De Duitschers ble ven actief met het uitplakken van berichten over het veroveren van Antwerpsche forten en den naderen den val van de vesting, maar de Brusselaars geloofden er niets van. Integendeel de geallieerden zouden vanuit het Zuiden op Brussel aan rukken en de Belgische hoofdstad weldra ontzetten. Het binnenvoeren van Convooien gewonden voedde de overwinningsgeruchten van het Antwerpsche front. Ik moet zeggen, dat in die dagen de stemming der Brusselaars jegens de Hollanders niet bepaald vriende lijk was te heeten, een gevolg van de valsche berichten als over een doorlaten van Duitsche troepen over Nederlandsch gebied welke in de eerste oorlogsdagen waren door gegeven en tegen welker circulatie de Duitsche bezettingsautoriteiten niets ondernamen. Zoowel op den Kommandantur te Brussel als op dien te Leuven ben ik er [getuige van geweest, dat Duitsche officieren het verzinsel vair een Duitschendoor- 39. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald dooi A. VUERHARD-BERKHOUT 0 Nadenkend keek ze de papieren die de cassette bevatte door en staar de toen langen tijd voor zich uit. Eindelijk richtte ze zich op, ging aan de schrijftafel zitten en schreef op een groot, stevig couvert: ,,Aan den heer Mr. Dr. Schröter, Berlin N. W. Dorotheenstrasse". Ze schreef daarna op een vel pa pier Zeer geëerde heer Schröter, Dit pakket zal u na mijn dood worden toegezonden. Ik verzoek u, bijliggend couvert met inhoud on geopend te doen toekomen aan mijn echtgenoot, Vrijheer Ralf von Ler sen. Jutta von Lersen. Nu schoof ze eenige beschreven bladen papier in een aan Ralf Ler sen geadresseerde enveloppe. Het Waren aanteekeningen in haar hand tocht door Limburg aan Belgen col porteerden. In het café Quatre Bras te Ter- vueren kwam ik in moeilijkheden doordat de talrijke Belgische bezoe kers, die er onder het genot van veel geestrijk vocht de oorlögskampen be discussieerden en zich vooral op wonden over de „successen bij Ant werpen," welke door hun landge- nooten zouden zijn behaald, mij als „Hollander" ontdekten. Ik werd door hen aan een compleet verhoor on derworpen en hun opdringen kreeg een dreigend karakter. Min-vleiende uitroepen als „de Hollanders zijn verraders" klaterden door de café zaal, maar op dat moment herinner de ik me, hoe ik tevoren van den café-houder een der dwaze oorlogs verzinsels had vernomen, welke in het overweldigde gebied liepen en ik besloot om het praatje met vollen emst door te geven. Wat? riep ik uit. Durven jullie te zeggen, dat de Hollanders je ver raden hebt? Heeft de Hollandsche regeering dan niet belet aan de Duit schers om een 42 cM-kanon ter be schieting van Antwerpen op Neder landsch gebied te mogen plaatsen? Vraag het den kastelein maarl riep ik uit, toen de kerels ongeloolvig lachtten. Dat hielp. Aller aandacht richtte zich op den caféhouder, die hetzelfde verhaal begon af te draaien, waar mee hij mij in zijn zaak had ontvan gen. „Ahwell hoor ik nu spoedig zeg gen, als 't zóó is, dan „Vive la Hollande, vive la Belgique, vive notre roil" De Brusselaars waren in de da gen van het beleg van Antwerpen als lastige, geagiteerde kinderen. 0 Ik wilde in Antwerpen zijn. als de Duitschers er binnentrokken en daarom besloot ik om zoo spoedig mogelijk den, toen nog eenigen uit weg uit het bezette gebied via Leuven en Luik naar Maastricht op de snelst mogelijke wijze af te leggen om dan over Nederlandsch gebied heen naar Antwerpen te trek ken. In Leuven haalde ik eerst een meisje van 9 jaar op, een [dochtertje van een Amsterdamschen kunstschil der. 'Haar ouders hadden mijn re schrift. Deze enveloppe borg ze met het beschreven velletje in het groo- tere couvert, dat aan den heer Schröter geadresseerd was en legde het weer in de cassette. Toen wilde ze een paar regels in een notitieboekje schrijven, maar plotseling liet ze met een kreet van pijn de pen vallen en staarde naar haar hand, die als in kramp samen trok. Met een van pijn verwrongen gezicht masseerde en wreef ze haar hand tot de pijn over ging. Juist kwam haar nicht weer binnen en keek verschrikt naar het pijnlijke ge zicht van Jutta. „Wat heb je, Jutta?" Deze wees op haar hand. „Ik was onvoorzichtig, Gerlrud. Je weet, dat de dokter me streng verboden had te schrijven, nadat ik verleden jaar met die gebroken vaas de spier van mijn rechterhand gewond heb". „Ja, daarom heb ik na dien tijd al je correspondentie gedaan". „Ja, maar ik moest een paar re gels schrijven en dacht dat wel even te kunnen doen. Ik schijn er me te veel mee ingespannen te hebben en ik heb daardoor weer die kramp achtige pijn gekregen". Mrs. Gorlan streelde Jutta's hand die in de palm een litteeken had. „Je moet ook niet schrijven, was er zoon haast bij?" De pijn was over en Jutta lachte van opluchting. dactie te Amsterdam en ook mij zeiven herhaaldelijk met verzoeken, brieven en telegrammen bewerkt om te verkrijgen, dat ik het kind uit het gevaarlijke Leuven, waar het in een pensionaat vertoefde, zou over brengen naar het vaderland. Nadat ik me bij de zusters had gelegimi- teerd met brieven van den vader, kreeg ik het meisje mee. 't Kind had al heel wat moeten afzien. De zusters waren tijdens den brand met al de kleinen gevlucht, en heel de troep had zich dagenlang verscholen in een boerderij buiten de stad. In Leuven heerschte thans typhus, waarom de treinen geen nieuwe ge wonden meer afleverden v. d. Leu- vensche hospitalen. De algemeene toestand was er wederom eenigszins onrustig; voortdurend werden aller lei autoriteiten als gijzelaars gevan gen gezet, waardoor vele publieke en kerkelijke diensten in de war liepen. Burgemeester Nerinx had daarom proclamaties doen aanplakken, waar bij „vrijwilligers" voor den gijze- laarsdienst werden opgeroepen. Er schenen maar weinig „liefhebbers" te zijn Md. (Wordt vervolgd). Inrichting van de nieuwe Persilschool te Amsterdam o— De Persii-school, in wezen een propaganda-instituut, gaat door haar beteekenis daar ver boven uit. In deze inrichting toch wordt den huis vrouwen op duidelijke en practische wijze getoond, hoe eenvoudig en ge makkelijk en vooral ook hoe snel en goed, de moderne waschmethode werkt. De school is er dan ook hee- lemaal op ingericht de huisvrouw in te lichten omtrent de juiste be handeling van de gezins- en fijne wasch. En dat kan in deze school op uiterst aantrekkelijke wijze ge schieden, dank zij het feit, dat de directie van E. Ostermann Co's Handel Mij. N.V., zich vóór alles tot taak heeft gesteld het de be zoeksters zoo aangenaam mogelijk te maken. De school bestaat o.m. uit twee groote zalen, waarvan de voor ste de eigenlijke demonstratie-zaal „Ach zie je, ik kreeg ineens zoo'n voorgevoel dat me op deze reis iets zou overkomen". „O, dat heeft iedereen voor een groote reis". „Ja natuurlijk, maar ik wou toch mijn zaken in orde brengen. Kijk, hier ligt een couvert in deze cassette. Er zijn gewichtige papieren bij. Als er iets met me gebeurt, moet je de zen brief verzenden". „O, aan advocaat Schröter, die je altijd je geld zendt?" „Ja, je hebt hem al een paar maal uit mijn naam geschreven. Ik zou toch niet graag uit het leven schei den zonder schoon schip te hebben gemaakt. Zoolang ik leef, wil ik me zelf niet compromitteeren en nog in gevaar brengen. Ik kan je niet alles uitleggen en wil het ook niet, maar als ik mocht sterven, dan moet mijn heer Schröter dezen brief hebben, die een anderen brief voor mijn man bevat .Dat wilde ik je alleen maar zeggen". „Goed Jutta. maar laat me je nu eens even uitlachen. Jij en sterven! Je ziet er uit als het bloeiende leven zelf. Kijk eens in den spiegel". Jutta deed het lachend. „Ja, ik mag nog gezien worden. Je hebt gelijk, het is eenvoudig reiskoorts. Maar het is toch afschuwelijk, dat ik telkens weer die ontzettende pijn in mijn hand krijg, zoodra ik probeer te schrijven. Je ziet wel, dat ik het ..alie-zaa! in de nieuwe Persil-School te Amsterdam is. In het midden daarvan zijn de groote waschketels opgesteld en daaromheen bevinden zich amphi- theatersgewijs gemakkelijke fauteuils, zoodat van iedere zitplaats dewasch- demonstraties uitstekend kunnen worden gevolgd.' Aan verlichting, ventilatie e.d. is de uiterste zorg be steed, zooals trouwens heel de in richting van de school den fijnen smaak en het moderne inzicht van den ontwerper verraadt. Langs de wanden zijn sierüjke vitrines opge steld, waarin de verschillende pro ducten, welke in de Persilfabrieken te Jutphaas worden vervaardigd, op smaakvolle wijze worden tentoonge steld. Achter de demonstratie-zaal be vindt zich een zeer ruime bioscoop zaal, welke door haar aankleeding een uiterst gezelligen indruk maakt. Hier kunnen de bezoeksters zich aan smaakvol gedekte tafels geheel thuis voelen en onder het genot van ververschingen, welke xn de eigen keuken van de school worden gereed gemaakt, kennis maken met eenige instructieve films, welke in aanslui ting op de waschdemonstratie de Film-zaal in de nieuwe Persil-School te Amsterdam niet zonder je zou kunnen stellen". „Is het nu weer over?" „Ja. Maar je moet vandaag nog voor mij aan mijnheer Schröter in Berlijn schrijven, dat hij de volgende termijn mijn rente naar St. Augustine moet zenden". „Ja, dat zal ik doen. Maar laat ik je eerst even laten zien wat ik gekocht heb". „Doe dat, maar zet even de cas sette weer in de kast". Mrs. Gorlan deed het en toonde toen haar inkoopen. Ze schertsten daarbij over Jutta's voorgevoelens en waren vol opgewektheid en vol plan nen voor de reis. tl- St. Augustine is een der meest luxueuse badplaatsen van Florida. Er trekken heel wat wintergasten uit Noord-Amerika naar de zuide lijke badplaatsen van Florida, die den ruwen noordelijken winter wil len ontloopen. Maar ook in het .voor jaar is het er zeer druk en heerscht er een uiterst mondain leven op de terrassen der hotels en aan het strand zelf. Mevrouw Jutta von Lersen en haar nicht mrs. Gertrud Gorlan waren den avond te voren aangekomen en zaten nu op het terras van het hotel, waar ze haar intrek genomen hadden, te ontbijten. Mrs. Gorlan was haar nicht zeer dankbaar. Wat had er van haar moeten worden als Jutta zich niet over haar ontfermd had? De beide dames hadden het als meisjes reeds zeer goed met elkaar kunnen vinden, ze waren beiden tamelijk luchthartige persoontjes en stonden niet bijzonder hoog wat karakter be treft. En daarom had Gertrud Gorlan ook niet geïnformeerd waarom Jut ta's huwelijk misgeloopen was. Ze had zich tevreden gesteld met het geen Jutta haar verteld had en al had ze zich ook niet geheel vrij ge sproken, toch had ze alles wel zóó verteld, dat er een gunstig licht op haar viel. Na hetgeen ze gehoord had moest Gertrud ..Gorlan wel aan nemen, dat vrijheer von Lersen een verwaande, kleinzielige man was. Ze was echter niet kleingeestig en voel de zich niet geroepen om Jutta te bekritiseeren. Ze nam haar met lief de op toen ze naar New York kwam en nu ze afhankelijk vaji haar was, kwam het haar te pas, dat ze Jutta nooit met zedepreken lastig was ge vallen. De beide dames waren zeer mooie verschijningen, al zag men haar bij helder licht ook wel aan, dat ze ver over de dertig waren. Misschien was Jutta's geestig gezicht nog aantrek kelijker dan dat van haar nicht, die wat grover was. (Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1