BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens Binnenland. FEUILLETON Het Parelsnoer. Buitenland ^emeexv\e ^vesVeu^ 44ste Jaargang Vrijdag 3 Mei 1935 Nummer 4031 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar I 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels f0,75. Iedere regel meer 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Na het verscheiden van de Konin gin-Moeder en van Prins Hendrik is de verjaring van onze Kroonprinses méér dan voorheen een feestdag van het Nederlandsche volk geworden, dat zich in dezen moeilijken tijd om de twee overgebleven leden van ons Oranje-Huis schaart. Onze na tionale feesten dragen wel geen uit bundig karakter, maar daarom is de warme genegenheid, welke b.v. op den jongsten Princesse-dag naar de koninklijke jarige uitging, niet min der intens en gemeend. We hebben bovendien gemeend te kunnen con- stateeren, dat de 26-ste verjaring van prinses Juliana op Dinsdag j.l. ook meer uiterlijk betoon van feestelijk herdenken in den lande ondervond, dan anders het geval was. Onverwacht koninklijk bezoek. Aardig was in het begin dezer week het onverwachte bezoek aan ons land van het Belgische konink lijke paar. De eenvoud en onge dwongenheid, waarmee deze jonge vorstelijke personen zich temidden van ons hebben bewogen, namen de publieke opinie aanstonds voor hen in. Prijzenswaardig is de bedoeling van het Belgische koningspaar om haar jeugdige kinderen van den zo mer een tijd lang in ons land, bij den burgemeester van Noordwijk n.l., te gast te sturen, opdat ze de Nederlandsche taal vroeg zullen lee- ren. Dat is fijn gevoeld tegenover de Vlamingen, over wie koning Leopold regeert en ook tegenover de Nederlanders, met wie de Belgen zooveel belangen gemeen hebben. Deze daad van het Belgische ko ningspaar, alsmede het besluit onzer koningin om met de kroonprinses binnenkort een officieel bezoek aan de Belgische hoofdstad te brengen, zijn waardevolle teekenen van eene toenadering van de beide nabuursta- ten, welke voor de toekomst beloften van vruchtbare samenwerking inhou den. Het dreigend mijnconflict Jammer dat vele berichten over een dreigend conflict in ons mijnge- biedde mooie stemming verstoorden, welke deze week door de boven ge schetste gebeurtenissen werd gewekt. De mijnwerkers zijn vast besloten om geen nieuwe arbeidsverslechte- ringen meer te aanvaarden en het desnoods op een staking te laten aankomen. We kunnen ons deze mis moedigheid begrijpen, want het ont zettend zware werk dezer menschen wordt slecht beloond. Ze hebben reeds meerdere loonsverlagingen moeten slikken en thans wilden de directies der particuliere mijnen ze niet alleen een nieuwe loonsverlaging van 5 pCt. opleggen, maar ook hun pensioenspositie aantasten. De sta king dreigt op 6 Mei in te gaan. De bemiddeling van den Rijksbe middelaar, Mr Aalberse, heeft niet mogen baten, maar nóg is wellicht het uitbreken der staking te vermij den, want de regeering overweegt een onderzoek naar de bedrijfsposi- tie der particuliere Limburgsche mij nen, hetgeen tot een rijkssteunrege ling voor deze industrie zou kunnen leiden. Het groote bezuinigingsplan. De houding der Limburgsche mijn werkers kan der regeering een aan wijzing zijn, dat de massa de grens van het financieel aanpassingsvermo gen, voor zoover het de loonen be treft, bereikt acht. De massa lieeft zich meermalen bereid betoond om offers te brengen, maar wil niet te rug naar het pauperisme. Het groo te bezuinigingsplan der regeering, welke opnieuw 77 millioen wil be sparen op het rijksbudget, voor een belangrijk deel door nieuwe salaris verlagingen en opheffing van so ciale voorzieningen, heeft dan oo(k weinig instemming gevonden. In de leidende organen van bijna alle par tijen is tot uiting gekomen, dat van een uitsluitend drukken van den le vensstandaard zonder dat er iets po sitiefs tegenover staat, geen heil wordt verwacht. Men wenscht niet langer een lijdzaam afwachten, of de toestanden zich willen verbeteren, maar een actieve 'bestrijding van de werkloosheid door middel b.v. van de uitvoering van groote werken. Wat wil minister Marchant? Alleen het orgaan van de Vrijz. Dem. Partij schijnt de zaken anders te bezien Groote opmerkzaamheid heeft een artikel getrokken in dat blad, onderteekend door X., een vas ten medewerker, in wien men steeds den persoon van minister Marchant heeft verondersteld. In dat artikel komt de gedachte tot uiting, dat èn ter ontwijking van Mussert als dictator èn ter ontkoming aan z.g. uitwassen der democratie, het wel eens noodig zou kunnen zijn, dat de huidige regeering bij het bestuur des lands tijdelijk het parlement zou moeten uitschakelen. Deze in stelling van een onwettige regeerings- dictatuur schijnt X ook benoadigd te achten, als een volksvertegenwoor diging de aanvaarding van het groo te bezuinigingsplan zou weigeren. Velen achten de strekking van het bedoelde artikel in verband met de verdenking jegens den persoon van jninister Marchant zéér ernstig en algemeen wordt op opheldering aan gedrongen. 38 Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door A. VUERHARD-BERKHOUT 0 „Je hebt gelijk, Jutta, mijn man stierf, helaas, zoo plotseling, nog voor hij ons door zijn positie een zekeren kennissenkring kon bezor gen. Maar daar is nu eenmaal niets aan te doen". „O jawel, er is heel veel aan te doen en ik zal er verandering in brengen ook. Wat houdt ons hier in Boston vast? Niets. We kunnen zoo- dra we willen onze tenten opbreken, want we hebben hier, evenmin als in New York, een eigen woning. We hebben alleen maar onze kof fers te pakken, ons pension op te zeggen en we zijn zoo vrij als vo gels in de lucht". „Bedoel je, dat we naar New York terug moeten gaan?" Jutta von Lersen lachte spottend „Neen, Gertrud, laten we dat maar niet doen. Zonder de connecties van je man als hoofdredacteur van een toonaangevende courant zijn we in New York ook zoo tamelijk uitge schakeld. In Amerika vergeet men gauw en we zijn al bijna twee jaar uit New York weg. Nee, ik heb andere plannen we zullen een amusant nomaden-leventje gaan lei den en hoofdzakelijk in badplaatsen wonen, waar het ons makkelijker zal vallen om kennissen te maken en eén rol te spelen. Ik hoorde laatst veel goeds vertellen van de zeebaden in Florida, vooral St. Augustin moet heel amusant zijn. Zelfs 's winters moet daar een allergezelligst strand leven zijn. We hebben nu Februari en ik vind, dat we op z'n laatst over veertien dagen daarheen moes ten gaan". Mrs. Gorlan keek haar nicht een weinig verbluft aan. „Je vergeet, lie ve Jutta, dat ik sedert den dood van mijn man heel zuinig moet zijn. We hebben bij zijn leven alles op gemaakt wat hij verdiende, omdat we op grooten voet moesten leven. Nu is er voor mij zoo goed als niets over gebleven". Jutta von Lersen lachte. „Maar wat een malligheid, je gaat natuur lijk als mijn gezelschapsdame mee Mijn toelage is groot genoeg voor ons beiden, als we het verstandig aanleggen. Moet ik alleen de wereld door trekken? We zullen nu einde lijk weer eens beginnen met voor ons pleizier te leven. De lange ziekte De Wereldtentoonstelling. Onder groote belangstelling is Za terdag j.l. de Wereldtentoonstelling te Brussel door koning Leopold van België geopend. Iedereen is ver baasd over hetgeen daar in de Bel gische hoofdstad is gewrocht en op den openingsdag werd de durf van de initiatiefnemers ten zeerste ge roemd. Toch benijden we de Brus selaars, want ons dunkt, dat het risi co zeer miniem is.- Crisismaatregelen kosten vele millioenen, terwijl het nuttig effect vaak zeer problematiek is. Het organiseeren van een wereld tentoonstelling in dezen tijd, achten we wel de meest economische be legging van crisisgelden, want zelfs al zou er een tekort zijn, toch zou geen andere maatregel ter verkrij ging van eenig economisch perspec tief zooveel nuttig rendement kunnen opleveren. In Brussel zullen dezen zomer vele tienduizenden vreemde lingen tesamen stroomen en een be langrijk percentage van deze massa zal uit Nederlanders bestaan. Het is een geluk, dat we in Brussel ten minste ook behoorlijk vertegenwoor digd zijn op de expositie-terreinen De Nederlandsche deelname, Ons tentoonstellingsgebouw wordt ten zeerste geroemd en de Belgen van je man en de rouw om hem heeft ons melancholiek gemaakt Dat houd ik niet meer uit. Jij moet ook weer opleven. Je kunt toch niet altijd de treurende weduwe uithan gen. Mr. Gorlan was een .heel aar dige man, maar goeie genade uit liefde heb je hem toch ook niet getrouwd. We moeten onze laatste jeugdjaren niet vertreuren. Naar Europa kunnen we niet terug kee- ren. Duitschland is verboden terrein voor me, wil ik mijn toelage niet verliezen, en naar Zwitserland trekt niets me en daar zal het nu ook wel niet erg gezellig zijn. Florida heeft me al lang aangetrokken, we gaan naar St. Augustine". Het gezicht van mrs. Gorlan werd rood en haar oogen begonnen te stralen. „En wil jij heusch de kosten voor ons beiden dragen?" „Natuurlijk. Ik zou een gezel schapsdame toch ook moeten betalen en ik heb jouw gezelschap het liefst. Ik wil niet van je scheiden, want jij bent de eenige, die nog familie van me is. Daarom ben ik ook naar jou toe gevlucht, toen mijn man me in den steek liet. Je hebt me indertijd bij je opgenomen zonder veel te vra gen, hoewel ik je te verstaan heb gegeven dat ik ook niet zonder schuld was aan onze vervreemding Ik heb veel voordeelen genotendoor me bij jullie aan te sluiten, nu spreekt het van zelf, dat ik met wisten hjet te waardeeren, dat het ook op tijd werd ingericht en kop worden geopend, zulks in afwijking wat tot een gewoonte is geworden op internationale tentoonstellingen, waar vele landelijke exposities vaak eerst gereed zijn, als de openingsda tum met een of twee maanden is verstreken. Ons expositiegebouw werd Dins dag j.l. reeds officieel geopend door minister van Steenberghe. Er waren eel Belgische autoriteiten en de voornaamsten dezer hebben zeer vriendelijke woorden aan on6 adres geuit. Het Nederlandsche paviljoen schijnt in den smaak te vallen van het publiek. Mogelijk dus. dat we een economisch graantje zullen mee pikken van de Brusselsche wereld tentoonstelling, waar intusschen heel wat volwaardige Colijn-guldens in gedeprecieerde Belgische francs zul len worden omgezet en uitgegeven. Duitsche toestanden. Duitschland blijft de wereld ver bazen en ergeren door de zeer bui tenissige positie, welke de nieuwe machthebbers in nationale en inter nationale verhoudingen voor zich kie zen. De Duitsche kerkstrijd ont aardt geleidelijk in een vervolging der christelijke kerken. Evangelische noch katholieke kerkelijke voorgan gers kunnen zich vrijelijk uiten over wat ze religieuse dwalingen achten; slechts de nieuwe Duitsche, op hei denschen grondslag gebaseerde ge loofsbeweging mag openlijk propa ganda voeren en daarbij stelling ne men tegen het christendom. Kerke lijke geschriften worden geconfis ceerd, vele dommees worden naar concentratiekampen overgebracht, priesters en nonnen, die den na tionaal-socialisten onwelgevallig zijn, verhuizen naar de gevangenis. De nieuwe Duitsche cultuur kent nog slechts één eeuwigheid: de eeuwig heid van het Duitsche. Hitier wordt in de plaats van Christus gezet. Van de Rijksperskamer is een verorde ning losgekomen, welker practische inhoud nog slechts het voortbestaan van nat. soc kranten toestaat; con- fessioneele bladen moeten binnen 3 maanden worden opgeheven. De nun tius te Berlijn heeft tegen dat laatste als strijdig met het gesloten con cordaat geprotesteerd, mapr dit pro test haalt natuurlijk niets uit. Vod jou deel. Je bent handig, je kunt on ze garderobe in orde houden en je verder nuttig maken. We kunnen met mijn toelage best toekomen en behoeven ons niets te ontzeggen De wereld behoort ons. Op naar St. Augustine, misschien wacht ons daar een nieuw geluk". „En als je nu eens op een goeden dag van me af wilde, Jutta je kunt nooit weten hoe alles loopen zal". Jutta lachte hard. „Bedoel je een tweede huwelijk met mij?" „Ja, je kunt toch nooit weten". „Maar weet je dan niet, dat ik nog altijd gebonden ben en ook nooit, nooit meer vrij wil zijn. Neen maak je daarover maar niet onge rust ik zal Ralf von Lersen nooit los laten ik wil niet. Hij moet tot zijn dood toe aan me gebonden blij ven omdat ik hem gewoon niet aan een ander gun". „Houdt je dan nog van hem?" Jutta haalde de schouders op. „Ik weet het niet. Ik heb hem niet uit liefde getrouwd, maar omdat hij rijk was en me een gemakkelijk leventj kon garandeeren. Maar in ons korte huwelijk werd ik verliefd op hem in allen ernst, en dat hij al mijn wenschen vervulde maakte mijn lief de nog grooter. Plotseling weigerde hij mij dien eenen wensch een prachtig parelsnoer en omdat hij weigerde maar ach, zwijgen we Verkiezing Gemeenteraad. De burgemeester der gemeente Breskens brengtter openbare ken nis, dat: 1. op Dinsdag, 14 Mei a.s. de carïdidaatstelling voor de verkiezing van de leden van den raad dezer ge meente zal plaats hebben, 2. op genoemden dag van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur bij den voorzitter van het hoofd stembureau ter secretarie dezer ge meente lijsten van candidaten kunnen worden ingeleverd 3. de inlevering der lijsten ge schiedt persoonlijk door één der on derteekenaars, bevoegd lot deelne ming aan de verkiezing, en dat de candidaten daarbij kunnen tegen woordig zijn. Zie verder aanplakbord I jes papier hebben bij onze Ooster buren nooit veel waarde gehad. De jodenvervolging is in een nieuw stadiurh getreden door de aankondi ging van een decreet, waarbij het volwaardige rijksburgerschap met derzelver rechten, als benoembaar heid in ambten, dienen in het leger, het recht tot stemmen enz., slechts aan Duitschers van zuiver Arische afstamming wordt toegekend, ook „reactionairen," waartoe natuurlijk de oude partijgangers worden ge rekend, zullen van het volwaardige burgerschap worden uitgesloten. De eigengerechtigde nieuwe Duit sche vlootbouw tenslotte heeft het buitenland ten zeerste 'verontrust en geërgerd. De Duitsche regeering heeft vlootplannen kenbaar gemaakt, welke den aanbouw beoogen van een maritieme sterkte, gelijk aan die van Frankrijk en tot- circa 40 pCt. van die van Engeland. Aldus kon de Rijksarbeidsleider aankondigen, dat nog dit jaar de laatste Duitsche werklooze arbeid zou bekoanen daar maar liever over. Maar ik was zoo verliefd op hem als ik maar zijn kan. En daarvan is nog altijd wel zooveel over, dat ik hem ook nu nog aan niemand anders gun. En ik zou ook nooit meer willen trou wen, waarom ook? Dus tob maar niet, we gaan nooit meer van elkaar. En laten we nu eens over ons toilet denken. We moeten er keurig uit zien, zoodat men ons niet vraagt hoe oud we zijn, want wc zijn helaas niet meer van de jongsten, Gertrud". „O, maar jij ziet er nog uitstekend uit". „Dat compliment kan ik jou te ruggeven, we'lijken nu meer dan ooit op elkaar en ze houden ons altijd voor zusters". „Ja, de familiegelijkenis is er. We hebben allebei donkere oogen, don ker haar, hetzelfde figuur en dezelf de grootte. Maar jij bent alleen be slist veel mooier dan ik, Jutta". Jutta lachte. „Daar zullen we maar niet over strijden". Ze verdiepten zich nu in haar reis plannen. Des middags ging mrs. Gorlan boodschappen doen en in dien tijd ruimde Jutta von Lersen een paar kasten op en daarbij kyvam haar een casette in handen. Ze was afgesloten en Jutta maakte haar met een klein sleuteltje open. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1