BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Oorlogsherinneringen. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens FEUILLETON Het Parelsnoer. Binnenland. 44ste Jaargang Dinsdag 30 April 1935 Nummer 4030 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1 1.40. Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar I 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels f0,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot Hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) De Overweldiging van België. Herinneringen aan de om zwervingen van een oud-oor logscorrespondent tusschen de strijdende partijen. Het beleg van Antwerpen. Zoo gauw de belegering van Ant werpen was begonnen, trachtte ik me via Leuven bij de belegeraars te voegen. In het etappengebied be gonnen zich meer geregelde toestan den te herstellen; ik kon in een deel van België per auto rijden, welke een oranje-vlag voerde, waarop het woord „Nederland" was gedrukt. Het voe ren van de rood-wit-blauw vlag had eenige malen tot incidenten geleid, omdat sommige Duitschers onze driekleur met de Fransche, die de zelfde kleuren in omgekeerde volg orde vertoont, verwarden. Verder dan Tirlemont echter werd geen auto-verkeer toegestaan. In de ze plaats kreeg ik vergunning om mijn reis per militairen trein voort te zetten. Bepaald comfortabel was het reizen per militairen trein niet. Ik kon >een eerste-klas-compartiment veroveren, dat er uitzag als eert bees tenstal; stukken brood, brokken pa pier, sigaretten- en tabaksvuil lagen op den grond en over de zitplaatsen heen; de raamkozijnen dropen van het kaarsvet. Militaire treinen voer den des avonds geen verlichting. We sukkelden op Leuven aan met een vaartje van nog geen 5 K.M. per uur. Er was natuurlijk geen „dienstregeling," de spoorlijnen wer den niet door ambtenaren bewaakt; de machinist moest den trein op elk onverwachts moment tot stilstand kunnen brengen, als de uitkijkpost ergens een opzettelijke lijnbeschadi- ging zou constateeren. Hier en daar moesten we een heel of half uur wachten om treinen, uit de richting Brussel komende, te la ten passeeren. Een eind vóór li£t station van Leuven hadden we zelfs een oponthoud van twee volle uren, alvorens het sein werd gegeven, dat 't station kon worden binnengereden. Het was toen intusschen diep in den avond geworden en daarom brak ik in Leuven mijn reis af. Op het uur van aankomst was geen ver- 37 Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald dooi A. VUERHARD-BERKHOUT 0 Toen hij zoover gekotnen was met zijn herinneringen sprong hij op en liep rusteloos heen en weer. Het verleden werd dien avond weer ie vend en hij zag tastbaar duidelijk al de voorvallen langs zich heen*'trek ken. Wat had hij geleden na dien avond, dat hij het hem toevertrouw de, zeer belangrijke documenten niet meer op zijn plaats vond liggen. Hoe had hij voor den minister ge staan toen deze hem met enkele1 minachtende woorden liet gaan en hem zonder omwegen zei, dat al ken égards voor een hooggeplaatst persoon hem voor een voorbeeldige straf behoedde. ,»Als er nog een greintje eerge gevoel in u schuilt geef me dan ten minste uw eerewoord, dat door u en uw vrouw over deze kwestie de strikste geheimhouding bewaard zal worden". keer van burgers meer toegestaan in de straten, maar ik kreeg een kleine patrouille mee, welke me naar het Missiehuis van de paters van het H. Hart begeleidde. Het was geweldig koud en de militaire posten hadden zich gehuld in dekens. Verscheidene malen wer den we aangehouden, maar het wachtwoord van mijn begeleiders ruimde alle moeilijkheden weg. De paters waren al naar bed, maar daar had ik ze gauw uit. Binnen tien minuten zat ik aan een naar omstandigheden kostelijken disch en hadden de Nederlandsche paters zich verdiept in de Hollandsche kranten en illustraties, welke ik had meegebracht. 's Anderen daags bracht ik aller eerst een bezoek aan onzen verdien stelijken landgenoot Prof No,yons. Hij vertelde me van een eigenaar dige staking, welke zich in het Hos pitaal Leo XIII had voorgedaan. Ook de directeur van deze inrich ting, Dr. Tits, die zich n.l. dag en nacht met de verzorging van de mee- rendeels Duitsche gewonden had be ziggehouden, was als gijzelaar weg gevoerd. Prof. Noyons vond dat al te erg en hij pleegde een overleg met de overige geneesheeren, het welk leidde tot het besluit dat geen hunner den dienst zou hervatten vóór Dr. Tits terug was. Ze kregen omgaande hun zinl Generaal Von Manteuffel, de ver woester van Leuven, was vertrok ken; nooit is bekend geraakt, waar hij eigenlijk gebleven is. Leuven was natuurlijk in spanning omtrent het verloop, dat het beleg van Antwerpen zou hebben; ieder een vertrouwde evenwel, dat het bol werk der nationale verdediging het lang, zéér lang zou uithouden, of schoon men wel bemerkte, dat de Duitschers ernst maakten van de zaak, want het kanongebulder was geen oogenblik van de lucht. Ik zag er van af om te trachten per trein verder te reizen, loo- pende ging het gauwer. Ik trof het, dat ik een flink stuk kon meerijden met iemand, die met paard en kar in dienst was ten behoeve van het „ravitaillement" de voe'lselaan- voer van 'de Belgische hoofdstad. In Brussel was veel meer vertier dan bij mijn vorig bezoek. De men- Die woorden, die de minister hem met snijdende scherpte toeriep had den zich als een verteerend gif in zijn ziel gegrift. Hij had zijn «ere woord gegeven en was als een be- dronkene naar buiten gestrompeld Sedert dat uur voelde hij zich als een uitgeworpene. Wat gaf het, of hij geen schuld had? Hij kon dit alleen bewijzen door zijn vrouw aan den kaak te stellen, de vrouw, die hij zoo innig had lief gehad en die zijn naam droeg. Om haar te sparen had hij gezwegen. Hij had moeten verdragen, dat hij in de oogen van den minister een soort landsverrader was en moest nog blij zijn, dat men hem officieel wegens schulden ont sloeg. Wat dat beteekende vermoed den de meesten van zijn collega's wel. Hij had het in hun oogen ge zien, toen hij hen de volgende dagen ontmoette. Ze hadden hem vermeden en zijn toegestoken hand genegeerd. Als krankzinnig was hij toen naar den ouden vriend van zijn overleden vader, den advocaat Schröter ge gaan en deze geloofde hem onvoor waardelijk. „Een vrijheer von Lersen is geen landsverrader, Ralf, je kunt gerust het hoofd opheffen. Een ongeluk is geen schande maar je moogt je zelf niet verliezen en dat zul je ook nooit doen". Zoo had de advocaat tot hem ge sproken en hem daarmede ten min- schen waren opgewonden en naar mate het kanongebulder heftiger op klonk, werden hun gesprekken meer gedurfd. Er werd over de straten geschreeuwd van belang; kooplieden colporteerden luide met hun vesting- kaarten van Antwerpen; vrouwen en meisjes verkochten spelden met de beeltenis van burgemeester Max. Ik kreeg geen rust vóór ik ook zoo'n speld op mijn jas had. De rjuren werden volgeplakt met Duitsche proclamaties, de eene nog arroganter van toon dan de andere. Er hing een geladen atmosfeer over de hoofdstad Ik had gelegenheid om verschei dene militairen te spreken, die van het Antwerpsche front waren ge komen en ik kreeg den indruk, dat dejrositie der Belgen er slecht was. Een tochtje vanuit Brussel in de richting van het strijdtooneel over tuigde me daarvan nog meer. Ik heb vertoefd bij de artillerie, welke het fort Waelhelm reeds tot zwijgen had gebracht en thans tegen an dere verdedigingsmiddelen werd ge bruikt. Zoo'n actie is minder interes sant om te zien, dan men meenen zou. Op de plaatsen waar de in fanterie haar stormaanvallen deed, kon men natuurlijk niet komen en het afvuren van kanonnen tegen een onzichtbaren vijand heeft weinig im- poneerends. Van Antwerpen zag men alleen in de verre verte de torens en ijl-opdampende rookwolken wezen de plaatsen aan, -vaar de Belgische artillerie in actie was of Duitsche granaten yvaren ingeslagen. Het meest trok de activiteit van Oostenrijksche artilleristen mijn aan dacht. Ik heb ze ofschoon Oosten rijk toen aan België nog niet offi cieel den oorlog had verklaard, be zig gezien met een 30.5 c.M.-mor tier. Het logge gevaarte bewoog zich bij het vuren voortdurend op een baan van stalen binten. De artille risten waren uitgerust alsof ze in woest bergland moesten opereeren; ze droegen b.v. laarzen, welke met ijzeren pinnen onder de zolen waren beslagen. De officieren, die bevel voerden over de artillerie, waren vast over tuigd, dat de vesting Antwerpen hèt hoogstens nog een paar dagen zoiu kunnen uithouden en dat was trou wens ook mijn eigen indruk. Toen ik het strijdtooneel verliet, waren de forten van VVaelhem tot St. Catheri ne Waver reeds in handen van de Duitschers, die zich opmaakten om tegen de binnenste fortenlinie te gaan opereeren. Md. (Wordt vervolgd). 1 Mei. In verband met van verschillende zijden daartoe tot den minister gerichte verzoeken, heeft de minister van soci ale zaken bepaald, dat weliswaar op 1 Mei de werkverschaffingen op de ge wone wijze moeten doorgaan en aan de ondersteunde werkloozen geen vrijstelling van stempelen kan worden verleend, doch dat de minister er geen bezwaar tegen heeft, dat arbeiders, die daartoe uiterlijk den dag tevoren aan de werkleiding van de werkver schaffing den wensch te kennen geven, da) zij op 1 Mei willen verzuimen, dat geheel voor eigen rekening doen. Een vergoeding wegens verzuim mag der halve niet worden toegekend. Voorts kan de minister zich er mede vereenigen, dat de gemeentebesturen desgewenscht het stempeluur voor de ondersteunden vervroegen. Indien het gebruikelijk Is, dat een of meer groe pen tweemaal per dag stempelen, kan op 1 Mei met eenmaal stempelen wor den volstaan. Het monument voor Prins Hen drik in Den Helder. Zooals jnen weet, zal op 4 Juni het nationale monument voor het Nederlandsche reddingwezen in den Helder, naar ontwerp van den Amsterdamschen architect Piet Kramer, worden ont huld. Op het Westplein, de plaats waar dit monument staat, wordt thans door gemeentewerken een plantsoen aangelegd, eveneens naar een ontwerp van dezen architect. Voor de eerste maal in Nederland zal hierbij een nieuw product van de Nederlandsche baksteenindustrie worden toegepast in de aan te leggen trottoirbetegeling, die een waardige omsluiting zal vormen van het plant soen. Het comité, door welks bemidde ling het monument tot stand is ge komen, meende ter herinnering aan ste den moed gegeven om verder te leven. En Jutta? Hij had haar gezegd, dat tusschen hen alles uit was en dat hij van haar wilde scheiden. Hij had haar eerst verteld, dat hij den minister zijn eerewoord had moeten geven en haar voorgesteld een gefingeerde re den voor de scheiding op te geven, hij wilde alle schuld op zich nemen. Maar in plaats vaji haar misldaald goed te maken, had ze hoonend ge zegd, dat ze alleen wilde scheiden wanneer hij zei, waarom dit in wer kelijkheid gebeurde. Hoewel ze wist dat zij dan alleen als de schuldige zou worden aangewezen, pochte ze er op, dat hij door zijn woord ge bonden was en haar dus nooit kwijt zou raken. Hij had niets anders bereikt, dan dat ze zich tegen betaling van een behoorlijke rente verplichtte om te zwijgen en op zijn verlangen Duitsch land vgrliet. Tegelijkertijd had hij ook Duitsch- land verlaten, was naar Zweden ge gaan en had zich daar aangesloten bij een Zuidpool-expeditie. Maanden lang had hij in een ijs- en sneeuw- woestijn gevegeteerd, toen onder een brandende tropenzon door onbe schaafde streken gedoold en had zich pas jaren later langzamerhand weer in de bewoonde wereld ge waagd, altijd bang daar iemand te ontmoeten die zijn schande kende. Hij, die altijd zoo streng was ge weest waar het zijn eer gold, leed dubbel onder de schandelijke ver denking die op hem rustte. En steeids had hij het als een druk gevoeld, dat hij nog aan die vrouw gebonden was. Maar nooit waren die ketenen hem zoo zwaar voorgekomen als nu, nu Frieda vota Dorlach in zijn leven gekomen was F rieda I Hij zuchtte diep. O, kon hij maar naar haar toe gaan en haar al zijn verdriet toevertrouwen. Ze zou zijn leed begrijpen, ze zou in hem ge looven en hem niet voor een eer looze houden. Maar hoe kon hij het wagen haar alles te vertellen, voor zoover hij niet door zijn eerewooïd gebonden was? Hoe zou dan haar lieve ge zicht verbleeken, hoe dof zouden haar oogen worden. Zou ze zich van hem afwenden? Neen, neen, hij kon niet spreken nu niet mis schien later, als hij haar eerst ge noeg bewijzen van zijn oprechtheid had kunnen geven. Misschien gelukte het hem ook nu nog de ketenen los te maken, die hem aan die vrouw bonden. Als hij vrij was, behoefde hij Frieda niet eerst het verdriet aan .te doen haar te bekennen dat hij getrouwd was. En nu zou hij alles in het werk stellen om vrij te worden, want zijn beschermheer, Prins Hendrik der Nederlanden, die tevens, zooals men weet, beschermheer was van het Ne derlandsche reddingwezen, een ge denkteeken te zijner nagedachtenis in dit plantsoen te moeten plaatsen. Dit gedenkteeken zal worden aange bracht in den keermuur van het Hel- Üersche kanaal, in de as vaat 'en gericht tegenover het monument. Het is, naar een ontwerp van Piet Kra mer, uitgevoerd in Oberkirschner zandsteen. Het borstbeeld is vervaardigd door den beeldhouwer G. van der Veen. Aan den voet van dit gedenktee ken zal een kompasroos worden aan gebracht in mozaiek met een diame ter van 7 M. Het gedenkteeken wordt omringd met witte bruids sluier, de lievelingsbloem van Prins Hendrik. De keermuur wordt verder op regelmatige afstanden met blok ken zandsteen gecompleteerd. De verlichting van het plantsoen zal me de in overeenstemming met het ge heel worden gebracht. Het is de bedoeling, dit gedenk teeken tegelijk met de inwijding van het nationale monument te onthullen. De regeering wil 77 millioen bezuinigen. De inhoud van het pas ingediende ontwerp omvat de volgende punten: Justitie: Besparing Staatsblad; Vereenvoudiging aanvaarding erfe nissen en schenkingen; Verminde ring werkzaamheden kantonrechter Notarieele Examencommissie; Uit zetting van vreemdelingen; Afschaf fing verplichte conclusie van het O. M. bij den Hoogen Raad in be lastingzaken; Wachtgeldregeling Ra den van Beroep OKosten open baarmaking strafrechtelijke uitspra ken: Beperking uitgaven psycho- pathenwetgeving; Beperking proces sen-verbaal en vereenvoudigde aan- teekening van vonnissen in kanton gerechtzaken; Beperking verzet ifi strafzaken; Beperking hooger be roep in strafzaken; Overbrenging van het grootste gedeelte van de werk zaamheid der deurwaarders in straf zaken naar de Posterijen; Binnenlandsche Zaken: Opheffing Armenraden; Ambtenaren vereenig- de of opgeheven gemeenten; Herbe rekening Pensioenen; Wijziging Ge nu ging het niet alleen om zijn vrij heid, maar om Frieda's rust en ge luk. Voor haar moest hij doen, wat hij voor zichzelf nooit zou gedaan hebben zijn vrouw nogmaals om zijn vrijheid vragen. Hij moest alles probeeren. Verdiept in deze droevige ge dachten liep hij langen tijd op het donkere terras heen en weer. De maan stond als een lichtende sikkel boven de met sneeuw gekroonde bergen en alom heerschte een ver beven, plechtige stilte. Zoo vredig was dit plekje aarde met den met sterren bezaaiden hemel er boven. O, kon hij toch ook eindelijk weer vrede vinden. 0'— In een gezellig pension in een voorstad van Boston zaten twee da mes tegenover elkaar voor de ramen van haar kamer. „Ik moet je zeggen, Gertrud, dat ik het niet langer uithoud van ver veling. Als we niet kort voor |den dood van je man naar Boston wa ren verhuisd, dan zaten we nu nog in New York in den gezelligen kring, waarin je man ons gebracht had. Maar hier kennen we niemand, zien we nooit iemand waarmee we eens kunnen praten en voel ik me verlo ren en verlaten". (Wordt vervolgd),

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1