fflfeSCHODL Binnenland. De gevolgen van een Fietstocht. Rechtszaken. Sport. Gewestelijk Nieuws KONINKL. VL. SCHOUWBURG GENT. Zondag 14 April dag- en avond- vertoonlng DOLLY, Operette van Arnold en Bach. j- PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 14 April 1935. Biervliet 9,30 uur Ds Vrijlandt, Breskens 9.30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Bevestiging van nieuwe leden. 1,30 uur Zondagsschool 5,30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Kat. Zond. 47. Cadzand 9,30 uur Ds F. A. Visser. Hoofdplaat 2,30 uur Ds Snijdelaar. Bevestiging nieuwe lidmaten. Nleuwvllet 9.30 uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Bevestiging nieuwe lidmaten, Collecte. Schoondijke 10.— uur Ds Snijdelaar. Bevestiging van nieuwe leden. Coll. Gen. Kas. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 9,30 uur Ds Castelein. üroede I 5.30 uur Ds Derksen. 0 Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. Bevestiging nieuwe leden. de aandacht gevestigd worden op den export naar Engeland. Gewoon te is helaas nog maar ar te veel dat naar Engeland gezonden worclt zon der strenge selectie. Voor de binnen- landsche pellerijen en ook de ex porteurs voor Frankrijk zorgt men wel voor een goed zift. Voor Enge land komt het er naar veler meenmg niet op aan of er kleintjes in zitten. Toch is dat verkeerd, 't Is waar in Engeland weigert men niet spoedig een partij. Dat is voor nagenoeg alle artikelen zoo. Ook in de tuinbouw Krijgt men voor gescheurde tomaten en gebroken komkommers toch nog een prijsje. Daar zou men op onze veilingen niet aan denken. Evenzoo met garnalen. Maar het demonstreert zich wel in den prijs. Wat is nu het geval? Het trans port gaat per kg. Dat begint al met de expeditie naar Vlissingen. Ver volgens met de Maatsch. „Zeeland", 't Vervoer van Harwich naar Lon den. In Londen op de markt. De veilingkosten. Douane enz., alles wordt per k.g. berekend. Wanneer men nu verschillende partijen heeft merkt men het wel; de eene brengt 3, de andere 5 of meer shilling op. Doordat nu echter de visscher van den commissionaris slechts een ge- Het offer met aanduiding van plaats bij bouwwerken en het fundeeren op huiden". o Naar aanleiding van een arti kel in de Breskensche Cou rant over het vinden van koe huiden onder de fundeering van de gesloopte Ned. Herv. Kerk te Noord-Scharwoude. 1. STREEFKERK. Niet het minst in vroeg Kanaanie- tische cultuurwereld dacht demensch zich omringd van een heir van igoden en geesten. Bang en schuw voor deze, naar zijn meening, steeds loerende en dreigende machten, schuifelt hij zijn leven door; welk een grijnzende we reld, temidden van zijn werk in zon nige wijngaard, op zijn tocht achter stille kudde, bij zijn verblijf in de nachtdonkerte der spelonken of in schamele tent of woning. Met die machten, waarvoor hij huivert, moet en wenscht hij te re kenen, want zij hebben zijn levenslot in hun hand; genade en verzoening zamenlijke afrekening krijgt ziet hij wel dat hij de eene keer meer de andere keer ipinder ontvangt, maar waar dat precies zijn oorzaak vindt dat ziet hij niet. Ook zal de commissionnair zich daar doorgaans niet veel van aan trekken, zoolang althans de partijen nog maar verkocht worden; het is hem meer om het aantal dan om de kwaliteit te doen. De exporteurs, die meestal per hoeveelheid of per ge wicht vervoeren, hebben nog minder belang bij superieure kwaliteit. Van hun is dus heelemaal geen aandrang tot het leveren van goede waar fc verwachten tenzij uit ideëele over wegingen. Nu is er een omstandigheid die het voor de visschers moeilijk maakt om te controleeren hoe het prijsver loop is, om aan de hand daarvan hun kwaliteit te bepalen. Zij ont vangen slechts een prijsbriefje met den veilingprijs, met daarop aange- teekend de totaal ontvangen som en de totaalkosten. Dit komt omdat de Engelsche kooplieden wel een ge specificeerde nota voor een heele partij meegeven, maar deze bij den commissionnair blijft. Kregen de vis schers deze gespecificeerde nota's in handen, dan zouden ze zelf kunnen nagaan, waaraan de meerdere of mindere opbrengst geweten moet worden. Eendrachtige aandrang zou onge twijfeld tot reslutaat hebben dat de ze gespecificeerde nota's zouden wor den uitgereikt. Het gevolg zou dan zijn dat rqen uitsluitend goede kwa liteit naar Engeland zond, vooral nu de valuta zoo laag staat en de in voerrechten over het bruto-bedrag geheven worden. Het is voordeeliger de kleintjes er uit te ziften en voor puf te verkoopen dan deze door de betere soort te mengen. Het komt zelfs voor dat een partij zoo, laag geprijsd wordt d^t ze niet eens de onkosten dekt. Het is gewenscht dat onze vis schers ook hierover in hun eigen belang eens nadenken. De misère in de garnalenvisscherij is zoo groot dat men op elke lacune letten moet. Het vergaan van den Leeuwerik heeft het land in de afgeloopen week een rouwstemming opgelegd, waaraan wei nigen slechts zich zullen hebben kunnen onttrekken. Een klein volk voelt der gelijke rampen extra zwaar, omdat het zich één gezin voelt, zij het dan een gezin, hetwelk niet altijd zonder kra- keelen is. In tijd van nood en rouw is alles wat ons scheidt vergeten en plegen we elkaar in oprechtheid te ondersteunen. De blijken daérvan moet alleen een troost en opbeuring zijn geweest, die op meer directe wijze het vreeselijke verlies van Bilon te dragen kregen. De verkiezingen. Dat het in het groote Nederlandsche gezin niet altijd pais en vrêe is, blijkt telkens nadrukkelijk, wanneer ons volk door verkiezingen wordt beroerd. Straks moeten we onze afgevaardigden naar de Provinciale Staten gaan aanwijzen; op 16 April de bewoners van Drenthe en Overijsel, op 26 April die van Gelderland en 17 April de bewoners van de overige negen provincies. Zel den zijn we voor verkiezingen der Provinciale Staten zóózeer onder papier lawines bedolven. Vlen mag vaststellen, dat bijna alle politieke partijen haar wil hjj smeeken van die schrikver wekkende wezens, tot welken prijs ook; alle wil hij voldoening vragen, die van de lucht, of van het water, van den vruchtb'ren regen of schra len bodem; de gunst van den grond- god wil hij venverven, vóór het eer ste fundatieblok wordt gesteld tot den bouw van woning, burcht of stadsmuur. Zulk een bewijs van gunst wordt slechts verkregen in den weg van (het ootmoedig offer; en welk een? van het product zijns lands, het edelste uit zijn kudde? Ja, door dit offer is genade mogelijk, maar in hoogere voldoening gelooft de mensch en in meerder delging der schuld, bij het gieten van bloed uit zijn bloed; het geven van het leven, van zijn kind; dan zal de bange vrees en de welling der onrust in het gefolter de hart zijn gestild. Ziet hier het beeld van den Para dijs-verjaagden mensch I 0— Daar zijn wetenschappelijke man nen die voldoende bewijzen opgroe ven, dat in bovenvermelde wereld het bloedig mensch-offer werd ge offensief in de eerste plaats richten tegen de N.S.B., welker politieke macht en kracht nog een onbekende verkie zingsfactor Is. Er is een brandende nieuwsgierigheid naar de mate, waarin de N.S.B er In geslaagd is om zich een „stiilen aanhang" te verwerven, welke buiten verkiezingen om moeilijk tot uitdrukking kan komen. Dinsdag avond a.s., als de uitslagen van de stemming in Drenthe en Overijsel be kend zal zijn, kunnen we weten, of deze verkiezingen verrassingen gaan baren. Als we ons aan een voorspel ling mogen wagen we houden het er op, dat Mussert straks, over het ge- heele land berekend, 4 a 5 pCt. der uitgebrachte stemmen voor zijn be weging zal hebben verkregen. Gulden en Belga. De aanvallen op den gulden zijn voorloopig met succes afgeslagen en het ziet er naar uit, dat onze regeering binnen afzienbaren tijd niet tot een devaluatie van den gulden kan worden gedwongen. En wat de praktijk in België leerde, animeert niet om tot een v r ij w i 11 i g e devaluatie over te gaan. Van economische voordeelen der devaluatie van den Belga is nog niets geblekende economische ver warring integendeel is groot. Alle prij zen vertoonen een stijgende tendenz; overeenkomsten zullen op losse schroe ven komen te staan, doordat de goud- clausule in contracten niet wordt ver klaard. Van verhoogde export is geen sprake de dreigingen met repressailles van uit het buitenland zijn zóó sterk, dat de Belgische regeering, om het land aan die repressailles te onttrekken, zeil aanbiedt om den Belgischen u i t- v o e r te beperken. Zij verklaarde zich tegenover onze regeering ook genegen om met het oog op de deva luatie van den Belga onze handels overeenkomst met België aan een herziening te onderwerpen. Deloonen van Belgische diamantbewerkers zullen met 30 pCt. worden verhoogd, ten einde Nederlandsche maatregelen van afweer te voorkomen 1 Schade blijven we hier natuurlijk tenslotte tóch van die devaluatie van den Belga ondervinden; ook al b.v., doordat de officieele tarieven, als de Belgische haventarieven, zich niet zoo spoedig aan de gewijzigde verhoudin gen zullen hebben aangepast. Maatregelen onzer regeering ter be scherming van de arbeidsgelegenheid blijven daarom dringend benoodigd. In dit verband wijzen we er op, dat een Kon. Besluit de vergunning, welke buitenlanders hebben te bekomen om een arbeidsfunctie uit te oefenen, tot verscheidene nieuwe groepen Is uit gebreid. De Arnhemsche vaste brug, welke straks naast die van Nijmegen zal leiden tot een directe Oostelijke verbinding van Noord en Zuid in ons land, is Woensdag officieel voor het verkeer opengesteld. Met den bouw was in Juli '32 begonnen, de kosten bellepen in totaal 4 Va millioen. Een feest is de opening niet geworden, doordat Arnhem bevreesd uitziet naar het gereedliggende wetsontwerp tot tolheffing ovtr de nieuwe rijksbruggen. Boskoop vraagt aandacht voor de groote bloemententoonstelling, welke het naast die van Heemstede van 1024 April organiseert. Het is een goed idee om onzen ondernemings geest én de lente ten toon te stellen in een zaal, nu wind, regen, sneeuw en hagel de natuurlijke expositie van de lente in de open lucht tegengaan. bracht onder huis of tempel, burcht toren of stadsommuring. Doch, zouden de bewijzen der we tenschap ook ontbreken, de bladen der heilige schrifttuur vermelden óók van het mensch-offer onder het bouwwerk. Die in z.ijn bijbel geen vreemde is (doch eilacie, het moet mij van het hart, waar is de V.V.V. die het al grooter wordend aantal vreemde lingen den rechten weg wil leeren?) weet af van de mededeeling der her bouw van Jericho; vervloekt zou hij naar Jozua's woord zijn (Jozua 6 vers 26) die het wagen durft de stad uit haar puin op te trekken. En toch in den gang der historie komt er een op, die de vervloeking uit die verre tijden (het was 400 jaar geleden) als niets acht, het is Hiël, de man uit Bethel (1 Koningen '16 vers 34); Er staat; „In zijn dagen (n.l. in die van „Achab, Israels Koning) bouwde „Hiël, de Betheliet, Jericho; op Abi- „ram, zijn eerstgeboren zoon heeft „hij haar gegrondvest en op Segub, „zijn jongsten zoon. heeft hij hare „poorten gesteld; naar het woord „des Heeren, dat Hij door den. dienst De oude tolbaas, Krelis Stoke, Zit op zijn bank een pijp terooken. Als hij daarginder in 't verschiet De vluchtelingen naad'ren ziet Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 9 April. De volgende belastingzaken werden behandeld: Th. d. C., 47 j., werkman, wonende te Aardenburg, werd verdacht dat hij heeft geweigerd te doen visiteeren, gepleegd te Aardenburg op 8 Juli 1934. Eisch f 25 boete, uitspr. f25 s 10 d. L. O., 24 jaar, arbeider, wonende te Schoondijke, wegens verboden in voer van suiker te IJzendijke, op 3 Juni 1934. Eisch f 40, uitspr. f 25 s 10 d. A. J. de C„ 20 jaar, werkman te Aardenburg, wegens alsvoren te Aar denburg op 8 Juli 1934. Eisch f 40, uitspr. f 25 s 10 d. A. J. F. d. G., 23 jaar, te Oostburg, alsvoren te Aardenburg, op 8 Juli 1934. Eisch f 20, uitspr. f 20 s 10 d. M. M. J. d. P., 41 jaar, zonder be roep te Waterlandkerkje, alsvoren te Waterlandkerkje, op 3 Juli 1934. Eisch f 30, uitspr. f 20 s 10 d. Idem, voornoemd, alsvoren te Water landkerkje, op 3 Juli 1934. Eisch f 30, uitspr. f 30 s 10 d. S. F. L., 38 jaar, zonder beroep te Vlissingen, alsvoren te Biervliet, op 8 Juli 1934. Eisch f 10, uitspr. f 10 s 5 d. A. J. d. C., 20 jaar, te Aardenburg, wegens overtreding van de Rijwiel belastingwet te Aardenburg op 8 Juli 1934. Eisch f 5 s 2 d., uitspr. idem. Voetbal. Nu de competitie afgelopen is voor onze club, heeft het bestuur z.g. nederlaag-wedstrijden georganiseerd. Deze wedstrijden waarborgen ons een aangenaam zomer-programma. Niet te overladen, maar toch af en toe een wedstrijd kan de vereniging niets dan goeds bezorgen. Nu is de tijd aangebroken waar op de elftalcommissie een radicaal gewijzigd elftal in het veld kan bren gen. Spelers uit lagere elftallen krij gen nu hun kans. In de competitie kan men niet aan het experimente- Wacht," denkt hij, „da's niet in den [haak 1 't Wordt tijd, da 'k daar ieen eind aan [maak I Hij gooit pardoes voor Kees gezicht Flapl met een slag den tolboom [dicht. „van Jozua, den zoon van Nun, ge sproken had". De wetenschappelijke wereld, wil, door het zien van eigen resultaten, toegeven, dat hier van het mensche- lijk bouwoffer kan worden gespro ken. Inderdaad behoeft het geen ver wondering meer te wekken, dat de vader zijn kloeke zonen expres het leven afsnijdt om den muur te doen rijzen, de poort te hangen, dus de stad is voltooid; welk een duren prijs, gebracht aan zijn af-god; wat een beroering van ziel, te brengen bloed op bloed, ziel van zijn zielwant, zegt Mozes, het bloed is de ziel. We zijn hier mijn lezer in een .tijdsmoment van de historie van Is raël dat het beeld van den Tyrischen zonnegod, de Baal („heer" betee- kent het) bijna in elk huis of stulp de eereplaats heeft; ja, zoo diep heeft de dienst van dezen allergru- welijksten afgod zich in het volks leven gedrongen, dat de profeet Elia, bij den berg Sinai, het uit klaagt, dat hij. en alleen hij, maar is overgeschoten, die het beeld van dien god niet omarmt. Deze Baaldienst (wilt gij het we ren gaan. Dat gaat wel in vriend schappelijke wedstrijden. We weten nog niet welk elftal er Zondag a.s. in het veld zal komen, maar hoe de opstelling ook is, men zal er goed aan doen, geen kritiek op de samenstelling uit te oefenen, want er zal met man en macht gewerkt worden tegen de a.s. competitie een behoorlijk elftal samen te stellen om Breskens in de 3de klas K.N.V.B. zo eervol mogelijk te vertegenwoor digen. En nu de wedstrijd van a.s. Zon dag; Breskens I Oostburg I. Dat wordt spannend. Oostburg de kam pioen van de 1ste klasse der Z.V.B. komt thans zijn (niet te onderschat ten I) kracht tonen tegen ons eerste elftal. Breskens II heeft in de vorige competitie met grote nederlagen het onderspit voor Oostburg moeten del ven, zodat men te Oostburg mis schien wel denkt, dat Breskens I een evenwaardig tegenstander zal zijn. We zullen daar hier niet op in gaan vóór we de wedstrijd zelf gezien hebben. BRESKENS. De verkiezingen. Het Tweede-Kamerlid W. Drop hield voor de S.D.A.P. alhier een propaganda-lezing over de beteeke- nis der a.s. verkiezingen. Te Sluis werd de spreekbeurt vervuld door het Statenlid C. Hamelink. GROEDE. O. B. W. M. Maandag had in hotel „De drie koningen" de gewone jaarlijksche vergadering van aandeelhouders plaats der Onderlinge Brandwaar borg-Maatschappij van 1818. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer P. van Cruijnin- gen, nog de heer J. Luteijn, die als secretaris-ontvanger de N.V. zoove le jaren zijn beste krachten had ge geven. De brandschade was in het afge loopen jaar al heel gering geweest, n.l. f 11.90. Het jaarverslag toonde, dat de nieuwe secretaris-ontvanger, de heer A. A. de le Lijs, met enthousiasme ten, de Baai werd o.a. voorgesteld in de gedaante van een grijsaard in zijn troon, met beide armen steu nend op een lammetje) eischt bloed; de teleurgestelde priesters op den Karmel snijden zich met messen om zijn goedkeurend antwoord, om het offer te ontsteken; het menschelijk offer wordt als hooge eisch gesteld; daarvan zijn Jericho en de spade der opgravers het goede bewijs. Uit het tijdsgewricht van 1500 ja ren voor onze jaartelling werden de gruwbare getuigen gevonden; het tijdperk, liggend nog 300 jaar vóór Israels inkomste in Kanaan. Ze lagen daar, de resten van het mensch-offer, onder den hoek van een muur, den drempel van de wo ning, ook in het midden van de woonruimte. Onder een muur van de paleis burcht te Megiddo lag het geraamte van een meisje, oud nagenoeg 10 jaren, en opmerkelijk het kleine lichaam was hier niet onder, doch in het fundament gemetseld, in een kokervormige ruimte. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 2