KEKK^SCHOOL Binnenland. Rechtszaken, Burgerlijke Stand. DAMMEN. Gewestelijk Nieuws De gevolgen Gemengd Nieuws een Fietstocht. KONINKL. VL. SCHOUWBURG GENT. Donderdag 11 April te 7.30 DE SMEDERSBAAS, tooneelspel van Georges Ohnet. Zondag 14 April dag- en avond- vertooning DOLLY, Operette van Arnold en Bach. OOSTBURG. Benoeming. De heer J. P. Kakebeeke, onder wijzer op wachtgeld alhier, is in vaste betrekking benoemd aan de R. K. Jongensschool „St. Joseph" te Hille- gom. De aanval op den gulden af geslagen. Het „Vaderland" schrijft: „De aanval is gebroken" zoo luidde het Zaterdagmorgen. Op haastige wijze hebben de aanvallers met groote verliezen den aftocht ge blazen, hetgeen niet alleen op de valutamarkt, maar ook op de beurs tot uitdrukking is gekomen. Dat men allerwegen heeft her ademd, behoeft nauwelijks betoog. Men was dan ook algemeen vol lof voor het krachtige beleid van de Nederlandsche Bank, die geen mid del ongebruikt heeft gelaten om den gulden zoo spoedig mogelijk weder om in veilige haven terug te bren gen. De Fransche franc, die Vrij dag een koortsachtige stijging ver toonde tot 9.93, daalde Zaterdag morgen in snel tempo tot 9.79t/2, terwijl dollars tot 1.48l/2 terugliepen en ponden tot 7.20V2. Ook het agio op termijnponden gaf een zeer aan zienlijke daling te zien, ofschoon wij V:rijdag reeds hebben uiteengezet, hoe juist de scherpe stijging van dit agio, welke er Vrijdag viel waar te nemen, reeds het bewijs vormde voor de goede werking van de crediet- beperking van de Nederlandsche Bank. Op zoo krachtige wijze heeft de Ned. Bank, daarbij op loyale wijze door de particuliere banken gesteund, ingegrepen, dat het weg brengen van geld naar Londen voor arbitragedoeleinden spoedig was af- geloopen. Men had de buitcnland- sche speculatie den wind uit de zei len genomen. Hoewel er omtrent dit punt geen zekerheid bestaat, zoo schijnt het toch niet gewaagd, te veronderstellen, dat ook de Bank van Frankrijk in dezen met de Ne derlandsche Bank zal hebben samen gewerkt. Met haar enormen goud voorraad kan de Ned. Bank de bui- tenlandsche valuta-speculatie feitelijk maken en breken, indien zij zou be sluiten, om zelf francs af te geven tegen .goud door haar bij Bank van Frankrijk gedeponeerd. Immers het spreekt vanzelf, dat de Ned. Bank met haar goud veel sneller kan ope- reeren dan de particuliere goudarbi trage, die feitelijk altijd op een toe komstige vraag naar goud moet an- ticipeeren. Wij weten niet, af de Ned. Bank inderdaad aldus is op getreden, doch de overhaaste aftocht van de speculatie doet sterke ver moedens in deze richting opkomen. Het buitenland was door de jongste disconto-verhooging gewaar schuwd, dat de Ned. Bank geen middel ter verdediging van dein gul den achterwege zou laten en men kon dus verwachten, dat de Ned. Bank zelf met ongelimiteerde be dragen aan francs tusschenbeide zou komen. Dit laatste middel, waarvan wij intusschen zooals geïegd, niet weten of het is toegepast, moet wel feilloos werken, hetgeen ook door de spe culatie, die dan nu met een leege beurs en, gelijk men ons opmerkte, met groote builen, den aftocht ge blazen heeft, zal zijn begrepen. Tegenover de min of meer be perkte werking van de particuliere goudarbitrage kan de Ned. Bank als het moet, haar eigen arbitrage in werking stellen en zij zal dat ook stellig doen, indien het thans gcbluschte vuur neiging mocht ver- toonen om weer op te laaien. Met deze laatste mogelijkheid moet men natuurlijk altijd nog rekening hou den, ofschoon de thans aan de hee- Ten speculanten toegebrachte slag zoo hevig is aangekomen, dat men waarschijnlijk niet naar een tweeden zal verlangen. De hevige daling op de aandeelen- markt, gepaard gaande met een krachtig herstel voor staatsfondsen, wijst er trouwens ook wel op, dat de speculatie eieren voor haar geld heeft gekozen, al zal men in vele ge vallen met weinig meer dan leege doppen huistoe zijn gekeerd. Meelfabrieken der Ned. Bakkerij. In het jaarverslag der N.V. Meel fabrieken der Ned. Bakkerij vinden we o.a.: Ook het afgeloopen boekjaar, voor hoeveel moeilijkheden men ook stond, heeft, dank zij de goede leiding, de Vennootschap gunstige bedrijfs resultaten opgeleverd. De kostprijs van de producten der vennootschap kon zoo laag moge lijk worden gesteld door verdere n A M p O om ook kennis te L* 1*1 j maken met onze voortreffelijke Amilda-huidcréme ont vangt U bij een tube IVOROL-tand- pasta tijdelijk een tube AMILDA gratis. IVOROL in tuben van 40 en 60 ct. Verkrijgbaar in alle voorname zaken. „WAT M1JNHARDT MAAKT IS GOED concentratie der bedrijven. De hier door ontstane besparingen, die eerst in het volgend boekjaar geheel tot uiting komen, zullen de voor uit breiding bestede gelden ongetwij feld ten volle rendabel maken. De plaatsgevonden uitbreidingen zijn, hoewel daarmede aanzienlijke bedragen gemueid waren, geheel met de ter beschikking staande middelen kunnen worden gefinancierd. De toestand van de bakkerij is in 1934 steeds slechter geworden. Indien hierin niet spoedig verbete ring intreedt en op eenigerlei wijze de helpende hancl wor'dt geboden, gaat zonder twijfel een belangrijk deel van deze nijvere middenstan ders zijn ondergang tegemoet. Met het oog op deze sombere vooruitzichten voor vele van onze afnemers heeft het bestuur het in het belang van de vennootschap ge acht, maatregelen te nemen om te gen alle mogelijke eventualiteiten ge dekt te zijn. Aan de Extra-Re serve onttrok het een bedrag van f 400.000.—, hierop bracht het, zoo als nader zal blijken, in mindering f 55.129.75 als afschrijving op de aankoopsommen der maalcoptingen- ten, het daarna resteerende bedrag ad f 344.870.25 heeft 't geheel be stemd tot extra-reseri e voor dubieuze debieuren. In de balans heeft het deze reserve tezamen met de reeds bestaande reserve voor dubieuze de biteuren ad f 40.000, totaal dus een bedrag van f 384.870.25, op het hoofd „vorderingen" in mindering gebracht. Het aantal aan de vennootschap verbonden personen onderging nog eenige uitbreiding. De exploitatierekening sluit met een batig saldo van f 870.259. Winst- uitkeeringen uit dochterondernemin gen, verminderd met de rente op het geïnvesteerde kapitaal, bedroe gen f 72.802. De netto-winst is groot f548.653. In het reservefonds wordt gestort f 22.823. Het bestuur stelt voor, aandeel houders 6 pet. over het door hen gestorte kapitaal uit te keeren en het restant ad f 120.834 te bestem men voor uitkeering aan aandeel houders van een omzetpremie k 10 ets. per 100 kg. bloem en meel, welke zij in 1934 van de Vennoot schap hebben afgenomen en be taling der verschuldigde dividend en tantièmebelasting. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 9 April. De volgende zaak werd o.m. be handeld: S. P., 24 jaar, slager, wonende te Breskens, werd ten laste gelegd, dat hij op 13 Juni 1934 te Ter Hofstede, gemeente Retranchement, Johanna Cru- son heeft opgelicht voor een bedrag van f 5,50, zeggende dat Neeltje Boone. voor wie Johanna Cruson bij afwezig heid steeds goederen aannam, voor een bedrag van f 5,50 reuzel besteld had, welke reuzel hij haar afgaf, tegen betaling van die som, terwijl de reuzel niet besteld was. Eisch 3 maanden gev. straf. BRESKENS. over Maart 1935. GEBOORTEN: 5, Neeltje Jozina, dr. van I. A. Salomé en A. M. Leenhouts; 8, Sa ra Elisabeth, dr. van J. I. Quaars en E. van Grol; 13, Jacobus Johan nes, zn. van I J. Ocké en S. Faas; 16, Adriaan Pieter, zn. van A. J. de Ruijsscher en J. A. Verheijke; 17, Jacob Johannis, zn. van J. J. de Fouw en M. S. Maas; 23, Jo hannes Jozias, zn. van P. J. Blaak man en P. A. de Kraker; 30, Cor nelia Johanna, dr. van B. D. Ver douw en G. Ouwehand; 30, Jan Abraham, zn. van M. J. Leurgans en E. C. Aalbregtse. HUWELIJKEN: 21, Jan Willem van den Heuvel, 28 jr. en Helena Johanna Verdouw, 21 jr. OVERLEDEN: 17, Ilendrikus Johannes de Meijer, 33 jr., echtgen. van B. M.- Jongman. INGEKOMEN: G. W. Klein Poelhuis van (Winters wijk naar Scheidekade 27; D. C. L. Caessens van Hulst naar de Hullu- straat 3; M. C. de Feijter van Axel naar Langeweg W 12; S. W. Cor nells van Groede naar Dorpsstraat 45; J. S. Houtzager van Heinkens- zand naar Spuiplein 37; M. S. Man- have van Vlissingen naar Boulevard 74; P. Coenraads van Apeldoorn naar Dorpsstraat; M. Deij en gezin van Westdorpe naar le Zandstraat 39; C. van Oostenbrugge en gezin van Groede naar Langeweg W 6; A. J. Versprille van Groede naar Boulevard 68; J. Datthijn van Groe de naar Boulevard 2; A. M. de Meij van .Cadzand naar Wilhelminastraat; W. van de Walle van Groede naar W ilhelminastraat. VERTROKKEN: I. A. van Melle van Dorpsstraat 82 naar Alphen aan den Rijn; B. H. Minderhoud-Barbé van Nieuwe Sluis W 47 naar Oostende (B.); LI. Schout van Dorpsstraat 52 naar Oostburg; C. J. Nooijer van Boulevard 18 naar Middelburg; A. Jansens van Oranje plein 8 naar Groede, A. M. de Reu van Vergouwestraat 25 naarSchoon- dijke. NIEUWVLIET. Gedurende Fybr. en Maart. GEBOORTEN: 8 Febr. Johannes Pieter, z. van J. van den Ameele en A. C. Mogré. 19 Maart. Jakob, z. van M. Minderhoud en S. Faas. OVERLIJDEN: 3 Febr. Suzanna M. de Groote, 75 jaar, ongehuwd. INGEKOMEN: J. P. H. de Graaff uit Middelburg, E. Hoste en D. Fremouw uit Groede, P. J. Griep en gezin van Zuid-Beijer- land, S. H. Allaart uit Groede. VERTROKKEN: H. J. Hardon en gezin naar Utrecht, P. H. de Graaff en gezin P. I. de Rooij naar Breskens. —0 Nu de avonden korter worden, krij gen wij van eenige inzenders te hooren, aan de damrubriek kunnen wij niet langer meedoen. Daar zoodoende het aantal oplossers tot een minimum terugloopt, lijkt het ons het beste, de rubriek tot Sept /Oct. stop te zetten. De laatste oplossingen met de uitslag tweede tiental komt volgende week. BRESKENS. Douanekaarten voor België. De Zuid-Nederlandsche Wielerbond schrijft Blijkens een bericht van de A.N.W.B. in uw blad van Vrijdag 29 Maart doet zij voorkomen alsof deze Bond alleen maar douanekaarten voor België kan afleveren en alleen haar kaarten geldig zijn. Dit is absoluut in strijd met de waarheid, de kaarten van de Z.N.W.B. zijn, Indien ze op het Bureau zijn ge reed gemaakt, evenzeer geldig, zooals altijd en evenals voorheen kunnen aan vragen gedaan worden bij de bekende Consuls in Zeeuwsch-Vlaanderen. BRESKENS. Gemeenteraadsverkiezing. De stemming voor de verkiezing van de leden van den Raad zal plaats heb ben op 19 Juni a.s. 19. Maar Klaas de diender is niet mis; Hij weet wei, wie de oorzaak is! Hij had nog juist bij zijn verschijnen De twee om 't hoekje zien verdwijnen. OOSTBURG. Emmabloempje. De verkoop van het Emmabloemp e heeft alhier opgebracht het aardige bedrag van f 106. CADZAND. Een zeearend. Dezer dagen schoot een jachtopziener nabij den Knockschen zeedijk een zee arend. die een vleugelbreedte van 1 Vs meter had. Hoe taai het dier was, blijkt wel hieruit dat 5 kogels noodig waren, om het neer te halen. WATERLANDKERKJE. Emmabloempje. Het Emmabloempje heeft alhier dertien gulden (zegge f 13. op gebracht. Stieren- en Fokveekeuringen. De keuringen zullen dit jaar plaats hebben te Oostburg op Woensdag 24 April Schoondijke Donderdag 25 Zuidzande Cadzand St. Kruis Vrijdag 26 E e d e Biervliet IJ z e n d ij k e Maandag 6 Mei Aardenburg Dinsdag 7 Landbouwschuur afgebrand. In de buurtschap Magrette, onder de gemeente Axel is Zaterdag de land bouwschuur van den heer J. de Visser afgebrand. Vier paarden vonden den dood in de vlammen. Eveneens ver brandde een groote partij vlas. De oorzaak van den brand is onbekend. Een ei van Columbus. Maar... Men heeft te Washington een origineel systeem voor de bestrijding van wegmisbruikers. De rechtbank veroordeelt hen tot een gevangenisstraf gelijk aan den tijd, dat hun slachtoffer niet in staat is geweest te werken. Indien dus een automobilist iemand aanrijdt en het slachtoffer zes maanden met een gebroken been te bed ligt, moet de schuldige een even langen tijd in de gevangenis doorbrengen. Dit lijkt nu alles wel erg practisch en misschien wel erg prachtig. Maar hoe moet het nu met menschen, die een ander door hun onvoorzichtigheid den dood berokkenen Krijgen zij dan levenslang Of worden zij ook ter dood gebracht. „Staking" van huisvrouwen. Een comité van huisvrouwen te Los Angeles heeft een „staking" van huis vrouwen afgekondigd als protest tegen de hooge kosten van het levensonder houd. De vrouwen besloten niet meer op de markten tegen de te hooge prij zen te koopen en demonstreerden en postten op de markten om andere vrouwen van het koopen der te dure levensmiddelen terug te houden. Er ontstonden conflicten met de koop lieden en winkeliers, die een zoo heftig karakter aannam, dat de politie moest ingrijpen. Tegen een huis opgefietst. Zon dagmorgen raakte de 20-jarige mej. Thienen te Venlo, op den Kalden- kerkerweg aldaar, de macht over het stuur van haar fiets kwijt en reed tegen een huis op. In bewusteloo- zen toestand, met een zware hersen schudding en een beenfractuur, is zij naar het ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is ernstig. Te water geraakt en verdronken. Zaterdagavond ongeveer 6 uur Ze rijden 't dorp uit, maar weldra Komt diender Klaas hun achterna, De man neemt reuzengroote stappen, Daar valt niet tegenop te trappen! werd te Alkmaar de 7-jarige Henk Zandvoort vermist. Daar men ver moedde dat hij bij het spelen te water was geraakt, heeft de politie ■den geheelen nacht in de gracht bij de woning gedregd. Zondagmor gen vroeg heeft de vader het lijkje van het kind in een sloot achter het centraal ziekenhuis gevonden. Een nieuwe ernstige ramp voor de K.L.M. Zaterdagavond kwam de verpletterende tijding dat het K.L.M.-vliegtuig „de Leeuwerik," op de terugreis van Praag naar Am sterdam bij Brilon (tusschen Dort mund en Cassel) -was verongelukt, waarbij 7 personen om het leven zijn gekomen. De slachtoffers die bij deze ramp het leven lieten zijn de eerste be stuurder P. Soer, de tweede bestuur der E. A. J. Prillwitz, de |mecanicien Van der Klein, de werktuigkundige Wingelaar en twee passagiers, de heeren mr. Willem de Vlugt (zoon van den burgemeester van Amster dam) en H. L. A. Briel uit Arn hem. Het ongeluk had plaats Zaterdag middag tusschen 3 en 4 uur. Uit een radiobericht van Soer is gebleken, dat hij even vóór Kassei de antenne heeft ingetrokken we gens bliksemgevaar. Daarna konden er geen radioberichten meer binnen komen, doch het toestel moiet, af gaande op de tijden, nog omstreeks drie kwartier hebben doorgevlogen. Uit nadere berichten valt af te leiden, dat het toestel bij een bosch tegen een bergweide is gevlogen en toen neergestort. De ramp van Zaterdagmiddag doet denken aan de Uiver-catastrophe, die Nederland nog zoo versch in de herinnering ligt. Er woedde Zaterdagmiddag om streeks half drie zoo meldt een bijzondere medewerker van „de Tel.", die zich te Brilon bevond toen de ramp gebeurde een ge weldige sneeuwstorm, zoo verschrik kelijk als men hier maar zelden heeft beleefd. In gierende vlagen zweepte de wind de sneeuw door de lucht; er stond een ware wervelwind, waar in het een mensch groote moeite kostte op de been te blijven. In dat weer hoorde ik om naar schatting half drie het geronk van motoren boven mij. Onwillekeurig keek ik naar boven en ik zag een vliegmachine tegen den wind op tornen. Ik herinner me, dat ik bij mezelf dacht: „Hemel, dat de stak kers in zulk weer moeten vliegen". Het zicht was slecht; meer dan 200 M. ver zullen de piloten piet hebben kunnen zien. Ik verloor de machine dus na enkele oogenblikken uit het oog. Twintig minuten later vernam ik, dat het vliegtuig was neergestort. Terstond heb ik me naar de plaats begeven, waar de ra,mp was gebeurd en voor zoover ik uit de verklaringen van personen, die zich in de onmiddellijke omgeving be vonden, en uit mijn bevindingen op de plek van het onheil heb kunnen vaststellen, is het vliegtuig in de sneeuwjacht verdwaald en tegen den Burgberg, die zich nabij het ge hucht Rosenbeck bevindt, aangevlo gen. De heer Plesman gaf Maandag ochtend enkele nadere mededeelin- gen over de resultaten .van het voor- loopige onderzoek, dat naar de oor zaak van de ramp met de Leeuwerik was ingesteld. De heer Pattist, een der experts der K.L.M., die zich Zaterdagavond

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 2