BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Steun aan de oesterteelt, Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens FEUILLETON Het Parelsnoer. 44ste Jaargang Dinsdag 9 April 1935 Nummer 4025 ABONNEMENTSPRIJS- Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar I 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 15Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Weg en verkeer in de Ver- eenigde Staten in 1934. 0 In 1934 zijn in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika meer dan 65,000 K.M. weglengte aangelegd ot verbeterd. Dit is tot stand gebracht dank zij voortdurende krachtsinspan ning bij de uitvoering van een ont worpen programma, dat door de sa menwerking van de staatswegende partementen met het United States Bureau of Public Roads" opgesteld was. Er zijn verschillende transconti nentale wegen; aan de Pacific en Atlantic kusten bevinden zich door gaande wegen van Canada naar Mexico met volmaakte wegafdekkin- gen, welke in de midden-westelijke gebieden belangrijk verbeterd zjjn. Van de Atlantic naar de Pacific wordt een groote verscheidenheid van wegen aangetroffen, die elk jaar hoe langer hoe meer verbeterd wor den. Niettegenstaande de-wegingenieurs de grootste moeite gehad hebben om gelijken tred te houden met den vooruitgang op automobielgebied, zijn sommige van de bereikte resul taten schitterende prestaties. In 1934 zijn bijv. groote verbeteringen aan gebracht bij de naar de steden voe rende hoofdverkeerswegen. De snel- verkeersweg door Upper-Yerseynaar New-York City is hiervan wellicht het meest markante voorbeeld, doch ook andere verbindingen leggen ge tuigenis af van de tot stand gekomen verbeteringen. Drie- en vierbanige hoofdverkeerswegen zooals aange troffen worden tusschen Fort Worth en Dallas, worden hoe langer hoe meer aangelegd; de nieuwe wegen zijn niet alleen breed, doch boch ten, hellingen en afwatering zijn eveneens goed verzorgd. Projecten als het binnenkort voor het verkeer open te stellen viaduct in Baltimore zijn er op gericht om de verkeersmoeilijkheden belangrijk te verlichten, terwijl over het geheele land het vermijden van steden en dorpen hoe langer hoe meer doorge voerd wordt. Voorts is opmerkelijke verbetering te bespeuren in de wijze van uitvoering. Voortdurend onderzoek en studie 31. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door A. VUERHARD-BERKHOUT 0 Het leed voor haar geen twijfel of dit alles was alleen voor haar weer zoo ingericht en telkens weer vroeg ze Lersen, hem met haar donkere oogen toelachend, hoe hij het klaar had gespeeld alles weer in zijn be zit te krijgen en het precies op de zelfde plek weer terug te zetten. Lersen las diezelfde vraag in de oogen van Frieda, wier zwijgende aandoening hem meer verried dan duizend woorden. Hij was niet te leurgesteld, dat ze zweeg, want hij merkte, welk een diepen indruk deze verrassing op haar gemaakt had Haar verbleeken en blozen, devoch tige glans van haar oogen en het beven van haar handen verrieden hem genoeg. En daarom gaT hij ook niet op Ursula's vraag maar wel 'op de stomme vraag van Frieda antwoord, toen hij zei: „U heeft me den naam van den antiquair ge noemd, die de meubels gekocht had; heeft niet alleen geleid tot den aan leg van minder kostbare, doch ook van meer duurzame wegen. De door het Bureau of Public Roads en Staatswegenlaboratoria in samenwer king met staatsuniversiteiten verrich te arbeid op het gebied van bodem onderzoek vertoont een opmerkelij- ken vooruitgang in het afgeloopen jaar. Hoewel nog zeer veel werk verricht moet worden ter verkrij ging van uitstekende secondaire we gen, vermindert het aantal farms, dat nog niet aangesloten is op een goeden weg, telken jare hoe lan ger hoe meer. De verkeersverbeteringen, die in het Zuiden, Zuid-Westen en Westen tot stand gekomen zijn, zijn inder daad buitengewoon belangrijk. Het is nog niet zoo lang geleden, dat automobilisten in Texas gebruik moesten maken van minderwaardige wegoppervlakten. Thans worden daar moderne wegen van duizenden kilo meters lengte aangetroffen, voorzien van breede bermen en met uitsteken de overzichtelijkheid, zoodat automo bilisten lange afstanden zonder in spanning met groote snelheid kun nen afleggen. Mississipi, dat eens door automobilisten vermeden werd, heeft thans vele uitstekende wegen. Californië staat opnieuw in het voorste gelid door de groote nieuwe Golden Gate brug, terwijl in Dela ware het staatswegendepartement overgegaan is tot den aanleg van boulevardwegen ter verzekering van een veilige doorgaande verkeersbe weging. De ontworpen „skyland" rij weg van New-Hampshire naar de Big Smoky bergen in Tennessee en vervolgens in zuidelijke richting gaande neemt een vasteren vorm aan, terwijl de Inter-American ver keersweg van Laredo naar JVfexico City spoedig voor automobielverkeer opengesteld zal worden. Naast bruikbaarheid en gemak wordt thans ook meer aandacht ge schonken aan verfraaiing bij den aanleg. De verzorging van de ber men is bijna een normaal onderdeel bij de ontwikkeling van den wegen bouw geworden. De automobilist wil tijdens het rijden n.l. nog iets meer dan een goeden weg. Wat bloemen of planten, uitzicht op een hoogen heuvel of stopplaatsen voor het be zichtigen van het landschap vormen een aantal voor verwezenlijking vat bare attracties. Ten aanzien van de ontwikkeling van den wegenbouw, bezien van het standpunt van 'het rijdende publiek en dientengevolge ook van de tech nische ontwikkeling van de automo bielindustrie, bestaat een uitgespro ken behoefte naar normaliseering van wegconstructies. Een intensieve cam pagne voor het vervangen van niveau kruisingen, zoowel van en met hoofdverkeerswegen als met spoor wegen, is dringend noodig. Op dit gebied is reeds veel tot stand ge bracht, doch er moet nog veel meer gedaan worden. De neiging tot een grooter gebruik van „air-wheel" banden, die op sommige wegopper- vlakken nog al veel lawaai veroor zaken, opent een nieuw arbeidsveld voor onderzoek, terwijl hoogere snel heden een meerder onderhoud van freule. En het gelukte me alles terug te koopen, op enkele kleinigheden na". Ursula klapte juichend in de han "den: „Wat een éénige verrassing. Wat moet u zich een moeite gegeven hebben, mijnheer Lersen, om Soli tude weer in haar oude pracht te doen opstaan.' zei ze, met een be- tooverenden blik. „Tiet kostte me maar weinig moei te, het ging eigenlijk vanzelf. De decorateur en vrouw Wengerli heb ben <le hoofdzaak gedaan. Ik hoop dat u allen zich weer 'thuis zult voe len in Solitude en me nu en dan het genoegen zult schenken u hier te mogen ontvangen". „O, we zullen ons niet lang laten smeeken, hè papa, Solitude zal nu een bijzonder sterke aantrekkings kracht op me uitoefenen. U moet niet verwonderd zijn als u me dik wijls met verlangende oogen rond ziet dwalen". Deze woorden gingen weer van een veelzeggenden blik vergezeld. Frieda ving dien blik op en het bloed schoot haar naar het gezicht Het was haar ontzettend pijnlijk te zien hoe Ursula alle vrouwelijke waardigheid scheen te vergeten en met Lersen coquetteerde. Lersen merkte het. Het was alsof hij in Frieda's hart kon lezen en precies wist wat er in haar omging. Ze waren nu bij de sterfkamer Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot sSpmtol, Bij alle Drogisten. effen wegoppervlakken noodzakelijk maakt. De financieele kwestie is wellicht een van de meest cardinale. Tenge volge van de oeconomische depres sie bestaat in vele staten een sterke neiging om de algemeene staatsuit gaven af te schuiven op de reeds zwaar belaste automobilisten. Het besteden van geldmiddelen voor andere doeleinden, dan waar voor zij zijn toegestaan, is zélfs in de meest noodzakelijke gevallen niet te rechtvaardigen zonder toestem ming van den belastingbetaler. Tot nu toe zijn de automobilisten, we gens het verlangen naar goede we gen, steeds bereid geweest voor de tot standkoming daarvan de noodige gelden op te brengen. Thans is wel licht in de ontwikkeling van den wegenbouw een stadium bereikt, waarin algeheele herziening van de wegenuitgaven en wegenbelastingen noodig is. Ten slotte tracht men in alle sta ten vast te stellen, welke eischen het verkeer in de toekomst zal stel len, welk onderhoud noodig zal zijn en hoeveel de aanlegkosten van nieu we projecten zullen bedragen. van Frieda's moeder gekomen, doch Lersen liep er voorbij ze was afgesloten. Met een emstigen blik keek hij Frieda aan en ze las in dien blik wat zijn mond verzweeg Wees gerust deze kamer zal niet geprofaneerd worden. Haar hart klopte luid. Ze had hem het liefst in stomme dankbaar heid de hand gedrukt, maar moest zich tevreden stellen met een blik en die blik beloonde Lersen- ruim schoots voor zijn piëteit. Noch Ursula, noch haar vader hadden dit kleine intermezzo opge merkt. Ze gingen de volgende ka mer binnen en Ursula jubelde: „O papa kijk toch eens mama's boudoir precies zooals het bij haar leven wasl Zelfs haar toilettafel staat hier weer," riep ze, en trok haar vader mee. Van dat oogenblik maak te Lersen gebruik om Frieda even terug te houden. „Freule, ik zal nu die kamer voor u open maken. U alleen moogt er binnen gaan. En daarna moet u me zeggen of u voelt, dat Solitude nu weer een ziel heeft. Ik zal intusschen met uw vader en zuster verdergaan zoodat u er ongestoord kunt blij ven," zei hij halfluid en opende de deur. Frieda aarzelde een oogenblik toen stak ze hem impulsief de hand toe „U is goed dank u," zei ze zacht. Hij bracht haar bevende handje 0— Men schrijft uit Ierseke: Er is reeds dikwijls gewezen op den slechten toestand waarin de oester-industrie zich bevindt tenge volge van de groote sterfte veroor zaakt door „de doorn," die de schelp aantast, door de overwoekering van de slipper limped en door de groote concurrentie van de Fransche oester. Reeds lang wordt gevraagd om steunmaatregelen, die door de re geering ook in principe werden toe gezegd. Woensdag is nu de toege zegde regeling afgekomen. Met spoed is een vergadering van alle kweekers bijeengeroepen, waar in burgemeester Gunning de rege ling heeft uiteengezet. Gezocht is naar middelen om de werklooze vis- schers aan werk te helpen en tege lijkertijd de industrie te steunen. Daartoe zal de duizenden h.a. groote oesterbank grondig worden schoon gemaakt, d.w.z. alles zal er worden afgekoord, afgevischt: schelpen, half vergane schelpen, slippers, oesters, enz. Dit wordt aan den wal uitge zocht en de oesters worden terug gebracht. Een en ander zal enorm veel werk geven en tegelijk hoopt men hiermee grondig de ziekte „de doorn" te zullen bestrijden, daar de deskundigen van meening zijn, dat de vervuiling van de banken de ziekte ten zeerste heeft bevorderd. Voor elk perceel wordt f 55.80 per H.A. toegekend om dit schoon te laten maken. Dit mag echter al leen gebeuren door werkloozen. Wel kan men, als men zijn personeel jtog niet heeft ontslagen, het schoonma ken door eigen personeel laten ge schieden, doch dan zonder ver goeding. Werkt men met steun, dan worden door den burgemeester personen uit de werkverschaffing aangewezen. De eigenaars der perceelen hebben de verplichting hun boot en olie ter beschikking te stellen. De f 55.80 moet dus geheel aan werkloozen worden uitgekeerd. Kosten van toe zicht worden niet vergoed, wel de kosten van de sociale verzekering. Er mag f 2 per dag worden ver diend voor de werkzaamheden in aan zijn lippen. „Zegt u pu nog even of u boos op me is, dat ik al die voor u zoo dierbare dingen terug gekocht heb". Ze schudde het hoofd: „Waarom zou ik boos zijn? Het was uw goed recht om te koopen wat te koop was". „Neen, zoo moet u het niet op vatten. Ik kocht al die meubels, om dat ik niet wilde, dat ze over de heele wereld verstrooid zouden wor den. Misschien is het u toch liever dat ze hier op hun oude plaatsen staan en mij werd veel hoofdbre ken bespaard om Solitude in te rich ten". Die laatste woorden voegde hij er haastig bij als wilde hij zich zelf ver ontschuldigen. Frieda haalde bevend adem: „Het is een heerlijke gedachte voor me dat alles hier weer terug is. Dank u". „Dan ben ik ruimschoots be loond," zei hij met ingehouden stem een moment zichzelf vergetend. Frieda bloosde heftig en ging de kamer binnen. Hij duwde zacht de deur achter haar in het slot en volg de toen haastig den heer von Dor- lach en Ursula. Deze speelde hem nu voor de toilettafel van haar moeder een al lerliefste coquette één-acter voor. Ze had zich in den stoel die er voor stond neer gevlijd en keek in den de loods en f 2.33 voor werk aan boord. Bij fraude worden de daarbij betrokken werkgevers en werkne mers onmiddellijk uitgesloten en wordt reeds uitgekeerde steun te ruggevorderd. De uitkeering van f 55.80 per H.A. is een maximum. Voor pitkeering is noodig dat de grond bruikbare oestergrond is. In verband hiermede is een lijst vast gesteld door den voorzitter van het visscherijbestuur van in aanmerking komende perceelen, welke lijst op de secretarie ter inzage ligt. De regeling treedt 8 April in wer king. Zij is in handen bij het ge meentebestuur, dat ook uitbetaalt. De kosten worden door het ryk ver goed. Voor de werkloozen is dit zeker een mooie regeling, talrijke visschers zullen in plaats van te gaan stempe len weer een eerlijk verdiend stuk brood hebben. In de zeer druk bezochte vergade ring ging echter protest op. Vooral van de zijde der kleine kweekers, die het meerendeel vor men. Zij betoogden dat vele kleine kweekers er erger aan toe zijn jdan de werkloozen. Zij hebben tot nu toe zelf hard gewerkt in hun be drijf, al leden zij verlies op verlies. Zij werkten daarin alleen of met een of meer zoons. Nu mogen die zoons en zij zelf geen steun ontvangen. Zij moeten óf meegaan en zelf mee werken voor niets, óf thuis blijven en de werkloozen met hun boot en materiaal naar de perceelen sturen. De kleine kweeker die zoo hard steun van noode heeft is door deze regeling dus niet gebaat. Daartegenover werd weer opge merkt, dat dan toch schoone per ceelen werden verkregen en dat men niet moest vergeten, dat de regeling als werkverschaffing was bedoeld en niet als steun voor de oestercultuur, al wordt deze onmiddellijk door de zen vorm van werkverschaffing ge diend. Aangezien op deze vergadering al leen maar inlichtingen konden wor den ingewonnen over de vastgestel de regeling, verlieten alle kleine kweekers op voorstel van een hun ner de vergadering als protest tegen bedoelde regeling. Toen niemand verder meer het woord verlangde is de bewogen vergadering door den burgemeester gesloten. spiegel naar hem op. „O, mijnheer Lersen, als u eens wist wat voor gevoelens me voor deze toilettafel bestormen. Als kind heb ik dikwijls in deze kamer geze ten als mama toilet maakte. Wat 'was ik trotsch op mijn mooie moeder 1 En altijd heb ik verlangd ook eens zoo'n boudoir te hebben. Wat ben ik hier vaak stilletjes binnen geslo pen en in dezen stoel gekropen. Dan droomde ik, dat ik ook eens een mooie, aangebeden vrouw zou zijn zooals mama. En ik heb de parfums uit mama's flacons op mijn handen gedaan. Stelt u zich mama's donkere schoonheid in deze kamer voor ze had hetzelfde haar en dezelfde oogen als ik en dan die fijne tinten hier het was een prach tige omlijsting voor haar schooh- heid". Zoo babbelde ze door en hief de bloote armen op om haar donkere krullen dieper in het voorhoofd te trekken, waarbij ze Lersen smach tend aankeek. „En voor de jouwe, Ursulaatje," riep mijnheer von Dorlach. „Je gaat met den dag meer op je moeder lijken en het is een groot verdriet voor me, dat ik je niet zoo'n kost bare omlijsting kan geven als eens je moeder". (Wordt vervolgd),

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1