WKrt SCHOOL Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws De gevolgen van een Fietstocht. Gemengd Nieuws KONINKL. VL. SCHOUWBURG GENT. Zaterdag 6 April om 7,30 u. IN T WITTE PAARD, de wereldberoemde operette van Stolz en Benatzky. Zondag 7 April te 2,30 u. DE VLEDERMUIS. Operette van Johan Strauss. Zondag 7 April te 8 ure DE SMEDERSBAAS, door Georges Ohnet. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 7 April 1935. Biervliet 9,30 uur Ds Vrijlandt. Breskens 9.30 uur Ds W.H. Kelder Ir. 1,30 uur Zondagsschool 5,30 uur Ds W. H.JKelder Jr. Kat. Zond. 46. Woensdagavond 10 April a.s. 7,15 Werkmansbond In het lokaal „Weijk- man". Cadzand 9,30 uur Ds F. A. Visser. Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snijdelaar. Nleuwvliet 2 uur Ds Derksen. Bevestiging nieuwe leden. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Retranchement 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10.— uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen- IJzendijke 9,30 uur Ds Castelein. Groede JüÉl 9.30 uur Ds Derksen. Bevestiging nieuwe leden. o Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. geen wijziging zou worden gebracht in de financieele politiek van de Bank. Dus géén devaluatie van den gulden? We zouden dat niet graag beweren en herinneren er aan, hoe ook de Belgische regeering slechts enkele dagen voor de devaluatie een feit werd, officieel liet mededeelen: de franc is gered 1 En ook herinne ren we aan een uitspraak van mi nister Colijn, die terecht liet uitko men, dat het voor de regeering niet mogelijk zou zijn om een plan of noodzaak van devaluatie tevoren aan te kondigen, zelfs geen vijf minuten Nu ook België devalueerde, wordt de roep daartoe ook ten onzent weer grooter. Het is trouwens de vraag, of we niet langzamerhand tot de- valueeren worden gedwongen. Bel gië is voor Nederland een belang rijk export-gebied (derde in export waarde). Gevreesd moet worden, dat de Belgen onze waren niet langer zullen kunnen afnemen, nu deze in franken-prijs zoozeer zijn omhoog ge gaan; we dreigen van de Belgische markt verdrongen te worden door de sterling-landen. Toch zouden we een devaluatie van den gulden be treuren. We hebben den indruk, dat Bel gië min of meer vrijwillig heeft ge devalueerd. De Fransche regeering heeft althans de noodzaak van de valuatie in België willen voorkomen door de aanbieding van een 1 eening van 3 milliard goudfrancs, maar dét was het niet, wat de Belgische mi nisters in Parijs-waren gaan zoeken ze wilden een verhoogd afzetgebied naar het Zuiden en toen de Fran sche regeering dat niet wilde be vorderen, heeft men den Belga ge devalueerd om aldus betere inter nationale concurrentiemogelijkheden te scheppen. Op grond van dat laat ste wordt ook ten onzent voor de valuatie gepropageerd, maar be grijpt men dan niet, dat andere lan den het betrekkelijke voordeel aan stonds zullen vernietigen door ver scherping der contingenteeringen? Nauwelijks was in België de deva luatie een feit, of reeds werd pit Parijs bericht, dat de Fransche re geering besloten had om de Belgi sche invoercontingenten voor huiden en leer en voor alle daarvan ver vaardigde artikelen, zonder één en kele uitzondering tot de helft te ver minderen. Ook is in België reeds afdoende gebleken, dat het niet mogelijk is om na devaluatie binnenslands het oude prijspeil te handhaven, zooals men in Engeland tot op zekere hoogte heeft kunnen doen. En geland kan voor het betrekken van bijna alle benoodigde grondstoffen in de dominions terecht, waar het pond sterling gelijkelijk was gede valueerd, maar België en ook Ne derland hebben voor het betrekken van verschillende grondstoffen het buitenland noodig en daar moet met gedevalueerde munt belangrijk duur der worden ingekocht. Devaluatie zal landen als België en het onze in den huldigen tijd, waarin ieder land uit zucht tot zelfbe houd onmiddellijk tot het nemen van repressailles gereed en bereid is, niet kunnen helpen. De anne, bezitlooze massa zal het meest worden gedu peerd, omdat prijsstijging niet te voorkomen is. Nog onlangs waren de Belgische mijnwerkers bereid om ter ontko ming aan 10 pCt. loonsverlaging in staking te gaan. En thans moeten ze zonder morren, omdat hun po litieke leiders er aan meewerkten, een devaluatie van 28 pCt. aan vaarden, waardoor hun levenspeil in het gunstigste geval toch nog met 15 20 pCt. zal worden gedrukt. Als we ooit eens door de situatie in de van ons afnemende landen tot devaluatie van den gulden zullen worden gedwongen, zal dat voor ons volk en voor de arbeiders in het bijzonder een ramp beteekenen. SCHOONDIJKE. Over de maand M are. GEHUWD: 28, Cornells Pieter Babijn, 26 jaar ]m. van Biervliet en Magdalena van den Broeke, 23 jaar, jd. GEBOORTEN: 3, Annie Cornelia, d. van J. J.Tour- nois en J. Boonman. 4, Abraham Augustlnus, z. van A. Sijnesael en F. E. Tellier. 15, Jan, z. van J. de Feijter en van Hoeve. 20, Jacomina, d. v. Ramondt en J. Weijns. 25, Jozina Gildrina, d. van K. Hamelink en E. de Jonge. INGEKOMEN: A. M. de Reu van Breskens, J. C. Bartelson, A. E. Marsille en Z. M. Wijffels, allen van IJzendijke, A. J. Rlsseeuw van Groede. VERTROKKEN: W. J Dhondt en I. A. de Reu naar Groede, M. C. Dhondt naar Zuld- zande. J. M Dieleman en gezin naar Oostburg, J. P. de Back naac Oostburg, M. C. Boogaard naar Eibergen. WATERLANDKERKJE. INGEKOMEN: T. Gootjes van Heerhugowaard, K. L. Overmeire, K. L. van Damme van Watervliet, C. de Regt van Biervliet. VERTROKKEN: 1. M. van Dijcke naar IJzendijke, G. de Graaf naar Groede GROEDE. Over de maand Maart. GEBOORTEN: 21, Annie Irma Marie, d. van E. L. Buljsse en E. M. Buijck. 24, Anna Adrlana, d. van Iz. de Bliek en E. Verkeste. OVERLIJDEN: 2, Jacob Lijbaart, 71 jaar, wednr. van Tannetje Francoise. 20, Abraham Pie ter Salomé, 71 jaar, echtg. van Maria Lombaard. 25, Catharina de Witte, 84 jaar, echtg. van Jacob Abr. Tellier. Loop bevolking maand Maart 1935 INGEKOMEN: A. A. Haegeman van Eede, op Breskenscheweg O 17A. Beerens en gezin van Axel, op Rijksweg O 86; W. J. Dhondt van Schoondijke op Zeeweg W 144; Iz. A. de Reu van Schoondijke, op Breskenscheweg O 23; G. de Graaf van Waterland kerkje, op Scherpbicrscheweg O 220 A. Jansens van Breskens, op Bleke straat A 211; J. Sonnevijlle, geb. Su wijn van Cadzand, op St.-Bavodijk W 110; W. K. J. Risseeuw van Si- toebondo (N.I.), op Markt A 305; A. J. Buzeijn van Aardenburg, op Kruisdijk O 152. VERTROKKEN: Wed. I. Buize van Lentedijk O 126, naar St. Kruis; P. Buize van Mosseldijk W 116, naar Cadzand S. W. Cornelis van Breskenscheweg A 151, naar Breskens; F. van Oos tenbrugge en gezin van Lentedijk O 124b, naar Breskens; H. van den Bossche en gezin van Platteweg O 136, naar Hoofdplaat; J. Datthijn van Nieuwvlietscheweg A 19, naar Breskens; A. J. Versprille van Schuit- vlotstraat A 103, naar Breskens; W. Herman van Breskenscheweg A 163, naar Oostburg; A. J. Risseeuw van Elleboogstraat A 117, naar Schoon dijke; A. P. de I.ijzer van Kruis- dijkweg O 158. naar St. Kruis; P. Lagendijk van Blekestraat A 324, naar Terneuzen; W .van de Walle van Markt A 344, naar Breskens. BRESKENS. Raadsverkiezing. De Chr. Hist. Kiesvereeniging stelde voor de a.s. Raadsverkiezing de volgende candidatenlijst vast: 1. 1. Cappon. 2. N. Bins. 3. M. Meeusen. 4. Iz. Verduijn. 5. J. Verduijn. 6. M. Verschelling. 7. A. Monjé. 8. J. Boidin. Schitterend geslaagde crisis avond. Woensdagavond werd in het Jeugdgebouw een uitvoering gege- en ten bate van de kas van het plaatselijk crisis-comité. De avond stond onder leiding van den Edel- achtbaren Heer D, H. van Zuijen, burgemeester der gemeente en voor zitter van het comité, die opende met een woord van welkom tot de vele aanwezigen. Spr. gaf daarna op verzoek van het comité een over zicht van het ontstaan, de samenstel ling en de werkwijze van het comité. In Dec. '31 werden de burgemees ters van alle gemeenten uitgenoo- digd, over te gaan tot stichting van een plaatselijke afdeeling. Dit ge schiedde in Febr. '32; allerlei rich tingen waren er in vertegenwoor digd. Het comité koos een dage- lijksch bestuur en een werkcomité voor huisbezoek, onderzoek aanvra gen enz. In dit verband herinnert spr. aan de dames Blok en Tiesema, die inmiddels uitgetreden zijn, maar die zeker door haar werk den alge- meenen dank hebben verdiend (ap plaus). De vacatures werden aange vuld met de jongere dames van Ooteghem, Brakman en Manneke. Vanaf de stichting is ontvangen f 1846,33, waarvan in natura is uit gegeven f 1385.31. De financiën wor den op uitstekende wijze beheerd door den heer Vasseur. Het dagelijksch bestuur vergadert met het werkcomité 1 x per week. Zoo konden in een jaar tijds uit eigen middelen 51 gezinnen worden geholpen met gemiddeld f 5.31 per gezin. Sedert Sept. '34 zijn 248 aan vragen behandeld; 63 werden hier van afgewezen. Hier moet een harte lijk woord van dank worden ge plaatst aan den secretaris, den heer F. Koster, voor het zeer vele werk dat hij presteert. Spr. merkt dan op dat het comité weet, dat er over hun werk nog al veel wordt gepraat en meestal in afkeurenden zin. Er wordt te veel of te weinig gegeven of juist daar waar het niet noodig is, terwijl men schen, die het noodig hebben niet geholpen worden. Laatst schreef een vrouw, die steun vroeg, dat het bij anderen met kruiwagens in huis werd gebracht, terwijl zij niets kreeg. Een andere categorie vindt het C.C. niet noodig; de menschen moeten zich maar gewennen om het met minder te doen. In al die critiek schuilt misschien een tikje waarheid. Doch de leden van het C. C. zijn ook maar feilbare menschen, ze vergissen zich wel eens, ze laten zich wel eens bedotten, zijn wel eens hardvochtig en toch, ze doen het zoo goed mo gelijk: iedere aanvrage wordt afzon derlijk besproken, veelal heeft huis bezoek plaats erj wordt er geïnfor meerd. En dan pas in een volgende vergadering wordt beslist. Met dankbaarheid getuigt spr. dan van de vele medewerking die steeds wordt ondervonden: van Mej. Greta van Melle, van Mevr. van den Broecke, van den heer Batten, van den heer I. van Melle, van de beide zangvereenigingen en van nog zeer velen meer. Spr. eindigt ten slotte met deze woorden Wij leden van het C.C., wij zullen blijven voortgaan op den ingeslagen weg. Wij zullen trachten leed te ver zachten zoowel bij boozen als bij 17. 18. Vrouw Snebbe is als 'n kreeft zoo De bedelaar, die niets misdeed, frood. Heeft aanstonds al de klappen beet; Haar woede is geweldig groot: Wacht, oude schelm, ik zal je leeren Heel haar gezicht zit vol gelei. Een arme vrouw te koejeneerenl De pitten zijn er ook nog bij. goeden. Wij zullen blijven fouten maken, omdat wij menschen zijn, maar we zullen naar het woord van wijlen minister Modderman steeds ons zelf blijven herzien, d.w.z. steeds trachten ons w_erk beter te doen. Wij rekenen niet op instemming, op dankbaarheid of erkentelijkheid, maar onze eenige belooning zal zijn, dat we bij het beëindigen van onze crisis-werkzaamheden met eenige voldoening op het gedane werk mo gen terugzien. Het programma werd vervolgens afgewerkt op recht kunstzinnige wij ze; de concerten der zangvereenigin gen Breskens en .Concordia, de heer Batten als viool-solist; Mevr. van den Broecke als declamatrice, het was alles even keurig. De voorzitter kon dan ook aan het slot met voldoening een dank woord uitspreken voor het slagen van de uitvoering, die ongeveer f 150.- heeft opgebracht. SCHOONDIJKE. Bevorderd. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer P. J. Geelhoed, is met ingang van 13 Maart 1935 aangesteld als Sergeant-Majoor (Kwartiermeester) der militaire administratie en zooda nig werkzaam aan het militaire hos pitaal te Padang (Ned.-lndië). Hel brood als crisisproduct. Zooals wij in ons ochtendblad ge meld hebben, is thans ook het brood opgenomen op de lijst der crisis producten in den zin van de land- bouwcrisiswet, schrijft de N. R. Crt. Er wordt ons gevraagd, of dit ook zoo dient geïnterpreteerd te wor den, dat voortaan maalderij- en bak kersbedrijf geheel als crisisbedrij- ven zullen behandeld worden. Naar wij vernemen, is de maatregel van heel wat minder verstrekkende be- teekenis. Het eenige wat men er mee beoogt, is een gemakkelijker tegen gaan van de broodsmokkelarij aan de Belgische grens. Deze heeft in de laatste maanden een steeds groo- tere uitbreiding gekregen. Na school tijd kon men in tal van dorpen langs de grens de kinderen met groote Belgische brooden het land zien bin nenkomen. De bestrijding van deze smokkelarij door de douanebeambten leverde zeer groote moeilijkheden op. Thans zal dit werk worden ter hand genomen door den algemeenen cri sisopsporingsdienst onder leiding van den heer Sirks. Zooals men weet, is de invoer van brood sinds ge- ruimen tijd gecontingenteerd, de moeilijkheid was echter het tegen gaan van den invoer van 1 of 2 brooden tegelijk. Thans zal voor ie dere quantiteit in te voeren brood een geleidebrief vereischt zijn. Een aardig staaltje van bureaucra tie. Een typisch staaltje van bu reaucratie heeft Brook, de Engelsche vlieger, die dezer dagen het record voor de solovlucht van Australië naar Engeland heeft verbeterd, meege deeld, bij een ontvangst door den burgemeester en den gemeenteraad van zijn woonplaats Harrogate. Brook vertelde, dat hij 7 brieven bij zich had gehad van de burge meesters van Melbourne en Sydney en een vijftal Australische luchtvaart- vereenigingen voor den burgemees ter, maar dat de commiezen hem die hadden afgenomen, omdat hij niet het recht had brievenmalen te vervoeren. Hij wist dus niet, of de brieven nog wel ooit hun bestem ming zouden bereiken. Zij waren niet van postzegels voorzien. Brook kon niet nalaten zich schamper over deze bureaucratie uit te laten, die hij een beleediging acht aan het adres van de Australische luchtmacht. Omtrent het lot van de brieven weten de Engelsche bladen mee te deelen, dat zij opgezonden zijn naar het hoofdkantoor te Londen. Het is niet de eerste keer, dat brieven bij vliegers in beslag genomen zijn. Zulks geschiedt op last van den postmeester-generaal De Nijmeegsche veerpont aan gevaren. - Dinsdag is, aldus het Handelsblad, de veerpont „Zelden- rust II" te Nijmegen, liggende aan den aanlegstljger aan den Nijmeegschen oever, aangevaren door de achterste aak van een Franschen sleep, die de rivier afkwam. De pont, die juist geladen lag voor den overtocht naar Lent, werd met zooveel kracht tegen den aanlegsteiger gedrukt, dat deze ruim één meter den wal werd op geschoven. De pont zelf werd vrij ernstig be schadigd. De band van den boeg en de stootklossen werden afgerukt en er ontstonden twee gaten, waardoor het water naar binnen stroomde. Onmid dellijk werden deze met houten stop pen gedicht, werd het binnengedron gen water geloosd, waarna de pont naar Lent kon overvaren. Daar werd het pont bulten dienst gesteld en de „Zeldenrust 1" in de vaart gebracht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Aanvaring op de reede van Vlissingen. Het Duitsche stoom schip Melilla van Antwerpen met be stemming naar Vigo. Spanje, is op de reede van Vlissingen in aanvaring ge weest met het Engelsch stoomschip Hermonides van Antwerpen met be stemming naar Poid Said. De Melilla is naar Antwerpen teruggekeerd met omgebogen voorsteven. De Hermoni des is op de reede van Vlissingen voor anker gegaan. Het schip heeft mid scheeps aan bakboord schade boven de waterlijn. Dood gevallen Dinsdagavond is de 53-jarige ongehuwde M. v. d. Brand uit Schijndel. die bij de dames L aldaar op bezoek wa=, bij zijn ver trek in den kelder gevallen, doordat hij een verkeerde deur opende. Een ontboden geneesheer constateerde een ernstige schedelbasisfractuur. Eenige oogenblikken later is het slachtoffer overleden Doodelijk ongeval. Dinsdag avond te ongeveer 7 uur had te Krab- bendijke een ongeval met doodelijken afloop plaats. De vrachtauto van den heer Blomaard uit Goes had aldaar gestopt om een pakje af te leveren. De auto, bestuurd door den heer B., reed weer langzaam door, teneinde den knecht L. van de Vreede. eveneens wonende te Goes, gelegenheid te ge ven op te stappen. Deze stapte echter mis, geraakte tusschen cabine en aan hangwagen, kwam te vallen en werd overreden door het wiel van den aan hangwagen. De man was op slag dood. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. De politie stelt een onder zoek in. Valschheid in geschrifte. De crisis-dienst van de Centrale-Recher che te R'darn heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de gebroeders V. te Scharendijke. Deze gebroeders V. zijn aardappelhandelaren en zij on-

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 2