Binnenland. Provinciaal Nieuws. Sport. Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws De gevolgen van een Fietstocht. Gevonden en Verloren. Gemengd Nieuws KONINKL. VL. SCHOUWBURG GENT. Zaterdag 6 April om 7,30 u. IN T WITTE PAARD, de wereldberoemde operette van Stolz en Benatzky. Donderdag 4 April om 7,30 en Zondag 7 April te 2,30 u. DE VLEDERMUIS. Operette van" 1 oil an Strauss, Zondag 7 April te 8 ure DE SMEDERSBAAS, door Georges Ohnet. Zeeuwsche vereeniging voor luchtvaart. o Algem. vergadering. Zeeuwsch- Vlaanderen en het luchtverkeer. De Zeeuwsche vereeniging voor luchtvaart heeft Zaterdag een alge- meene vergadering gehouden te Ter- neuzen. Zij werd geopend door den algemeenen voorzitter, den heer C. A van Woelderén, burgemeester van Vlissingen, die een welkomstwoord sprak en zich in het bijzonder richtte tot dèn commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, eere-voorzitter der vereeni ging die in 1921 den eersten pro paganda-tocht per vliegtuig van Vlis singen naar Rotterdam meemaakte en zoodoende de eerste „vliegende" commissaris der Koningin was en die thans zeker onder zijn ambtgenooten nog wel het meest van dit vervoer middel gebruik maakt. Ook verwel komde hij den vertegenwoordiger der K.L.M., den heer v. d. Pauwe. In behandeling is gekomen een ontwerp tot wijziging der statuten, noodig geworden door het compro mis gesloten met de gewestelijke luchtvaartvereenigingen te Schou wen en Duiveland om tot een Zeeuw sche vereeniging te komen. Het voorstel van het bestuur werd na eenige toelichting met algemeene stemmen aanvaard. De commissaris der Koningin sprak zijn vreugde uit over het ge nomen besluit, daar men nu in Zee land op luchtvaartgebied één lichaam zal hebben, hetgeen voor de autori teiten voor het verkrijgen van nuttige adviezen van groote beteekenis is. Hij hoopte dat de vereeniging op krachtige wijze zal kunnen werken tot bevordering der luchtvaart en in de eerste plaats dat het zal gelukken ook het door de Schelde van Ne derland gescheiden Zeeuwsch-Vlaan- deren in het luchtnet te betrekken. Vervolgens heeft de heer v. d. Pauwe een uiteenzetting gegeven over hetgeen het vliegwezen thans be- teekent, door mededeelingen te doen over de ingestelde zomerdienstrege ling. Daardoor verkrijgen ook de locale vlieglijnen beteekenis, daar men in de centrale vlieghavens aan sluiting heeft op buitenlaindsche lij nen. Na de pauze voor de lunch is de vergadering voortgezet met een le zing van ir. F. A. Hollem te Veere, over het vliegwezen in de naaste toekomst, waarin hij uiteenzette dat de vooruitgang en de geestdrift van de jongeren in het vliegwezen zich in het bijzonder uit in de ontwikke ling van het zweefvliegen. De burgemeester van Terneuzen, de heer J. Huizinga, besprak vervol gens in den breede het belang van een luchtverbinding tusschen Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Nederland en hij achtte de beste gelegenheid voor den aanleg van een luchthaven de omgeving van het ka naal van. Terneuzen, omdat daar de meeste industrieën zijn gevestigd. Over deze inleiding werd een ge- dachtenwisseling gehouden, in ver band waarmede door de leden der afdeeling Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren naar voren werd gebracht dat ook het Westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen een luchthaven behoort te krijgen. Een der belanghebbenden uit het Westelijk deel verklaarde zich wel met de ligging van een lucht haven in de nabijheid van het kanaal van Terneuzen voor geheel Z.-Vlaan deren te kunnen vereenigen. De ge opperde gedachte dat hef Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen zich zou kunnen richten op het vlieg veld te Knocke wees hij af. Uitgesproken werd de wenschelijk- heid dat belanghebbenden zich thans ten spoedigste zullen aangorden om een luchthaven te verkrijgen. De heer v. d. Pauwe zeide, dat men bij de stichting van een lucht haven ook rekening moet houden met het feit dat het vliegveld vol doende aanvoer van passagiers moet krijgen, hetgeen bjj een teveel aan luchthavens bezwaren kan ontmoe ten. Daarna heeft de vice-voorzitter der vereeniging, dr. S. S. Smeding, een rede gehouden over de Zeeuwsche lijn in het luchtverkeer van Neder land, verlucht met tal van interes sante lantaarnplaatjes. De voorzitter deelde vervolgens mee dat de commissaris der Konin gin hem gemachtigd had mede te deelen dat hij bereid zou zijn om te Middelburg conferenties te hou den met besturen en afdeelingen die besprekingen wilden houden over den aanleg van luchthavens in een of ander deel der provincie Na vertooning van de film Nacht vlucht is de vergadering door den heer Huizinga. voorzitter der afdee ling Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, gesloten. Het bezuinigingsontwerp. De Standaard meldt, dat het be zuinigingsontwerp thans nog bij den Raad van State in behandeling is, maar weldra weer bij den ministerraad ter nadere overweging wordt terug ver wacht. Daarna is spoedige indiening te ver wachten, omdat het In de bedoeling van de regeering ligt, in elk geval dit bezuinigingsontwerp vóór het zomer reces door de beide Kamers te laten af handelen. Het plan betoogt een bezuiniging op den staatsdienst van in totaal onge veer f 70 millioen, waarvan f 20 millioen gevonden moet worden op onderwijs en plm. f 20 millioen betrekking heeft op stortingen in verschillende fondsen. Ten aanzien van het bijzonder lager- en ulo-onderwijs zou de eisch van het leerlingental zoodanig worden verwe zenlijkt, dat dit practisch leidt tot ver plichte concentratie van scholen. Ook moet het in het voornemen liggen de leerlingenschaal voor kleine scholen nog te verhoogen. Het spreekt vanzelf, dat een aantal overgangsmaatregelen in het ontwerp zijn opgenomen. Werkloozenkas landarbeiders bonden. De Minister van sociale zaken heeft eenigen tijd geleden aan de landarbei ders-bonden medegedeeld, dat leden, die gedurende drie achtereenvolgende jaren de volle uitkeeringen uit de werkloozenkas hadden genoten, het volgend jaar niet voor uitkeering in aanmerking konden komen. Tot dus verre was dat tijdvak vijf jaar. De vertegenwoordigers der drie landarbei ders-bonden hebben in een bespreking met den Minister van sociale zaken hun bezwaren tegen die verslechting voor betrokken leden en werkloosheids verzekering uiteengezet, met gevolg, dat de Minister nader onderzoek in overweging heeft toegezegd. Grenswijziging van Zeeuwsche gemeenten. Naar men verneemt is er tusschen de Gemeentebesturen van Goes en Kloetlnge zoo goed als overeenstem ming bereikt over een voorgenomen grenswijziging tusschen beide gemeen ten, welke wijziging, zooals men weet, gepaard zal gaan met opheffing van de gemeente Kattendijke, tegen welks op heffing het bestuur van deze gemeente destijds heeft geprotesteerd. Het grootste deel van Kattendijke zou bij de gemeente Kloetinge komen, terwijl Kloetinge op zijn beurt aan Goes de noodige terreinen voor uit breiding in de toekomst zou afstaan. Voetballen. Landenwedstrijd Holland-België. De voetbalwedstrijd Holland-België, die Zondag in het Amsterdamsche Stadion werd gespeeld eindigde voor Nederland in een 4—2 overwinning. Een schitterende prestatie 1 BRESKENS. Uitvoering. V. M. S. V. gaf Donderdagavond in het Jeugdgebouw alhier een uitvoering die goed geslaagd mag heeten. De verschillende oefeningen onder leiding van den heer T. van Exter werden goed uitgevoerd. Alleen is er volgens den voorzitter, den heer R. v. Quekel- berghe. wel een tekort aan groote leden. De heer Drucks verzorgde de gezellig heid door een gramafoonplatenconcert. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Faillissement. Failliet verklaard A. P. Versprille, winkelier in Koloniale waren, Boteren Kaas te Breskens, Vergouwestraat 25. Rechter-Commissaris Mr J. H. F. Bloemers. Curator Mr F. W. Adriaanse te Middelburg. DAMMEN. Oplossingen, enz. uiterlijk 12 dagen aan Redactie Breskensche Courant. Probleem no. 19. Zw.: 7. 8, 9, 10, 16, 20, 21, 26. 27. 29. 31. Wit: 23, 28, 34, 38, 41, 42, 43, 46, 47, 50. Probleem 20. Zw.: 6. 9, 10, 17. 18, 20, 40. Wit: 26, 35, 36, 37, 38, 44, 47. 48. Opl. no. 15 van J. W. van Dartelen. Wit speelt: 48-43, 40-34, 35-30, 30 17, 25 5. Opl. no. 16 van Joh. de Bree. Wit speelt 29-23, 39-34, 37-32, 35-44, 32 3, 3 18. Goede opl. ontvangen van J, K. te Br., P. R. en A. J. V te Sch., A. K. te Z. BRESKENS. Waarschuwing. Blijkens een officieele mededeeling op de eerste pagina is bij onderzoek gebleken, dat het niet aanbevelings waardig is, in connectie te treden met de Cred. Verzekering „Volharding" te Schiedam, waarvan ook een paar maal een advertentie in ons blad is geplaatst. Benoeming. De heer J. de Groote alhier, voor zitter der plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis is thans eveneens be noemd tot Kring-secretaris. Goed afgeloopen. Vrijdagmorgen trok het twee jarig zoontje van den heer K. alhier een pan met vet om, zoodat het de inhoud tegen het lichaampje kreeg. Direct werden de kleertjes verwijderd en ge neeskundige hulp ingeroepen, die ge lukkig constateeren kon, dat het ongeluk bijzonder goed was afgeloopen. Het ventje maakt het goed. Typhus door garnalen. De Directeur van den Keurings dienst van Waren in het gebied Goes, schrijft ons: In verband met het verschijnen van een courantenbericht van 29 Maart, waarin de geconstateerde ge vallen van typhus te Roosendaal ver oorzaakt zouden zijn dooT het eten van garnalen, die gewasschen waren met \yater uit een put te Amemui- den, waarin typhusbacillen gevonden zouden zijn, deel ik U mede, dat dit bericht ten stelligste kan worden te gengesproken. Begin Februari heeft zich in Ar- nemuiden een geval van typhus voor gedaan doch deze patiënt is direct naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd, terwijl tevens uitgebreide maatregelen zijn genomen om be smetting van garnalen te voorko men. Na dezen datum heeft zich geen geval van typhus voorgedaan, zoo dat in Arnemuiden geen typhus heerscht. De in Roosendaal geleverde gar nalen waren ongepeld, waren niet met putwater gewasschen, er is dus ook geen monster water genomen en er zijn bijgevolg ook geen typhus bacillen aangetoond zooals het be richt in de dagbladen luidde. Het is dus twijfelachtig en zelfs onwaarschijnlijk dat de garnalen hier de besmetting hebben veroorzaakt. Intusschen wordt het onderzoek ook in deze richting voortgezet. AARDENBURG. 40-jarig ambtsjubileum. Maandag 1 April werd onze oud- 15. 16. De fiets komt met een bons tot staan De groenteboer heeft, dat is vast, Juist tegen 's beedlaars zitvlak aan; Van watervrees beslist geen last: VrouwSneb verdwijnt in den meloen, Geen aap, die 't zoo gauw na zou [doen veldwachter, de heer M. Pattist, thans nog gemeentebode, in welke laatste betrekking hij Aardenburg ge durende 40 jaren trouw gediend heeft, even voor elf uur met zijne echtgenoote per auto van hunne wo ning afgehaald en naar het raadhuis gebracht, waar de jubilaris door den Burgemeester, getooid met den ambtsketen, den voltalligen gemeen teraad en het gansche secretarie- personeel ontvangen werd in de dooi den bloemist, den heer Van de Plas- sche, versierde raadzaal, waar ook eenige belangstellende gemeentena ren verschenen waren en waar de Burgemeester, de heer Th. M. Over maat, den jubilaris en zijn echtge noote, die rechts en links van hem plaats genomen hadden, toesprak, en o.m. mededeelde, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd hem toe te kennen de zilveren eere medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Het gemeentebestuur en de ge meente-secretaris en ontvanger bo den den jubilaris een Westminster- klok aan. De Koninklijke 'Muzieksociëteit „Aardenburgsche Fanfaren" had zich ondertusschen in stilte vóór het raad huis opgesteld en viel direct na het eindigen der toespraak in met het „Wilhelmus van Nassauen," ge volgd door een vroolijk marschje. Onder het spelen van dit nummer nam de heer Pattist het woord om zijn dank uit te spreken, waarbij hij echter overstemd werd door de vroo>- lijke tonen der muziek, zoodat voor velen der aanwezigen een en ander verloren ging. De jubilaris dankte hartelijk en haalde nog eenige herinneringen op. Weth. Catsman sprak nog een woord, de muziek speelde nog wat en zoo kwam het einde der plechtig heid. De weg Aardenburg—Middelburg. Maandag kwam de raad in vol tallige zitting bijeen, waarin aanwe zig waren de heeren Van Rompu en Mr Dieleman van Ged. Staten met den Hoofdingenieur van den provincialen waterstaat en den heer Magendans, om te praten over de verbetering van den keiweg Aarden burg—Middelburg (België), waartoe Aardenburg reeds vroeger zijn mede werking had toegezegd. Maar daar in het oorspronkelijke plan eenige wijzigingen gebracht waren, was een nieuwe bespreking noodig. De hee ren waren reeds te Sluis geweest, omdat de beslissing voor die ge meente het zwaarste woog. Sluis had geaccepteerd en nu kwamen zij in Aardenburg. De geheele weg is 3553 M. lang, waarvan 1743 M. op Sluis, 1180 M. op Aardenburg en 630 M. op Eede ligt. De kosten zullen bijna f 38000 be dragen. In het onderhoud zullen de ge meenten later in verhouding bijdra gen. De aanleg met een wegdek over oude keien ontmoet bij den raad bezwaren. De beide stukjes nabij de gemeente zijn weer stuk gereden. De Hoofdingenieur en Mr Diele man Rijzen er echter op dat een ge heel ander procédé gebruikt zal wor den, zooals op Zuid-Beveland. De Raad besluit, gezien het groo te belang, tot medewerking, waar voor namens Ged. Staten de heer Van Rompu dank zegt. Hij neemt subiet in 't frissche nat Der dorpsfontein een heilzaam bad. EEDE. Veldwachter benoemd. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is tot Gemeente-Veldwach ter alhier benoemd de heer M. G. Franckevijle, thans Marechaussee te Sas van Gent. IJZENDIJKE. Comité. Ook in onze gemeente is thans een comité gevormd ten behoeve van het Nationaal Herdenkingsfonds. Het bestuur bestaat uit de heeren A. Hendrikse, A. C. Brouwer, H. C. Rozemeijer, I. J. van Rosevelt en Gh. Comelis. Wethouder Haverbeke. f De heer G. L. Haverbeke, wet houder onzer gemeente, is Donderdag op 75-jarigen leeftijd, na een lang durige ziekte, overleden. OOSTBURG. Uitvoering. Onder leiding van Mevr. Zuidweg uit Vlissingen, gaf de gymnastiek- vereeniging, die in 1934 opgericht is, Vrijdag een uitvoering in de Beurs. Een strijkje zorgde voor afwisseling op dezen gezellig geslaagden avond. BIERVLIET. Staatspensioen. Onder leiding vajn den heer M. Maas werd Donderdag door de plaat selijke afd. van Staatspensioen een propaganda-avond gehouden, waar bij werden opgevoerd ,,De mijn brandt" en „Een pootig wijfje". Er werd zeer goed gespeeld, zoo dat vereeniging en bezoekers met genoegen aan dezen avond zullen te rugdenken. Kapper van Houte uit Breskens verzorgde het grimeerwerk op uit muntende wijze. BRESKENS. Gevonden: Een rijwielbelastlngmerk. Inlichtingen te bekomen Marechaus see-kazerne. Geraamten gevonden. Bij Verona zijn veertig goed geconserveerde menschelijke skeletten gevonden. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het de lijken zijn van soldaten van Napoleon die in J797 in den slag van Ponte d'Arcole zijn geval len. Inbraak te Winschoten. In den nacht van Zondag op Maandag is te Winschoten midden in de stad inge broken in de woning van de piano- leerares mevrouw R. Zuidema, die over enkele weken naar Italië zal vertrekken om zich te Milaan te ves tigen. Daar men bezig is het huis tot een winkelpand te verbouwen, weshalve de woning met een schut ting van de straat is afgesloten, Jieb- ben de inbrekers ongemerkt door een kelderraam de woning kunnen binnendringen, waar zij in verband met het a.s. vertrek van de bewoon ster, die juist dien nacht afwezig was, een groote buit aanwezig acht ten.

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 2