Gevonden en Verloren. ffifeSCHGDL Provinciaal Nieuws, Gewestelijk Nieuws De gevolgen van een Fietstocht. Rechtszaken. Gemengd Nieuws KON1NKL. VL SCHOUWBURG GENT. Zondag 31 Maart, in dag- en avond voorstelling DE VLEDERMUIS. Operette van Johan Strauss. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 31 Maart nam. 2—. uur: LE PAYS DU SOURIRE, Operette van Léhar. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 31 Maart 1935. Biervliet 9.30 uur Ds Vrljlandt, Breskens 9.30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Doopbediening. Aangifte hiertoe Zaterdag 30 Maart des avonds tusschen 6,30 en 7,30 uur aan de Pastorie. Trouwboekje mee brengen. 1,30 uur Zondagsschool 5,30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Kat. Zond. 45. Donderdag 4 April nam. 7 u. Werk mansbond. Cadzand 9,30 uur Ds F. A. Visser. Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snijdelaar. Doopbediening. Nleuwvllet 2 uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Retranchement 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10.— uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 9,30 uur Ds Castelein. Groede 9.30 uur Ds Derksen. 0— - Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. eenig vermaeck ende jolijt wist te verschaffen. We herinneren ons, hoe een onzer nabestaanden in die dagen de onderscheiding van hét kiezer schap verwierf door de stijging van zijn tegoed .op de spaarbank tot bo ven 50 gulden. Een dergelijke be paling zal thans moeilijk hersteld kunnen worden, want wie nu nog 50 gulden op de spaarbank heeft staan, is een belastingontduiker; 't bestaat niet meer, dat 'n mensch nog wat over heeft, als hij den fiscus beeft gegeven, wat dezen naar recht en wet, subsidair alleen het laatste, toe komt. De kiesrecht-uitsluiting van „be deelden" komt ons evenzeer een on mogelijk teruggrijpen naar het ver leden voor. Als het er op aankomt, worden we tegenwoordig Allemaal „bedeeld". Zijn de contingenteerin- gen geen bedeeling van den industri eel? Teren landbouwers en veehou ders niet op de verschillende „toe slagen" uit allerlei crisisfondsen? Worden de pachtheeren óók niet ge steund middels de crisiswetgeving? Als onze „groote lui" op zakenreis of vacantie gaan, genieten ze dan niet „idem zóóveel" uit de publieke kassen voor elke K.M., welke ze per K.L.M. afleggen? De duizenden jon gelui, die onze hoogescholen bevol ken, kosten die per stuk niet tneer dan 1000 gulden per jaar aan het rijk? Vroeger kon men misschien nog met recht en reden beweren, dat de studie dier jongelieden een a 1 g e- meenbeiang diendeimmers, hoe zouden de boeren hun geld met pro- cedeeren kunnen kwijtraken, als er geen advocaten waren? Op het oogenblik is er geen enkel algemeen belang mee gebaat, dat er eiken zomer eenige duizenden afgestudeer den worden toegevoegd aan 't leger van tienduizenden werklooze advo caten, dokters, ingenieurs e.d. Zoo goed als irtdustrieelen, boe ren, tuinders, neringdoenden en ambtenaren in de vertegenwoordi gende lichamen mede voor hun eigen standje mogen opkomen en als kie zer hun invloed mogen laten gelden zoo goed als Kamerleden zelf mogen bepalen, hoeveel ze jaarlijks zullen verdienen, zoo mogen we aan gesteunde werkloozen de ge legenheid niet onthouden om op di recte wijze mee te werken aan de bepaling van hun „rechtspositie" en geldelijke uitkeering. We gaan tóch naar den Pardon I Men moge met al zulke dingen al eens 'n grapje maken, moeilijker is om ze serieus te beoordeelen. 'n Mensch weel momenteel vaak niet imeer, hoe hij zich tegenover de vraagstukken van den dag heeft te stellen. Er is geen harmonie meer tusschen hart en verstand. Van „het volk," de massa, kan worden gezegd: Wien de goden lief hebben, verderven ze. Tientallen ja ren achtereen hebben duizenden uit zuiver idealisme, uit sympathie voor de massa en haar sociale nood en, geijverd voor allerlei volksrechten, voor politieke ontvoogding van het proletariaat, voor een uitgebreide de mocratie. In politiek opzicht heeft de massa alles gekregen, wat ze kon begeeren, maar is ze er beter tan geworden Hier en daar begint men den weg terug te prediken. En toch staan we óók daartegen over aarzelend. Past de mensch van thans nog wel in het politieke en sociale kader van het verleden? We hebben thuis een vogel in een kooi. Vroeger, in 'het groote bosch, voerde dat beest een z waren strijd om het bestaan; altijd zoekend-wer ken, oppassen voor roofgedierte; 's winters bij vorst en sneeuwval dreig de de <lood van kou of honger. Het beest heeft nu een keurige rechtspositie: twee maal per week een bak voer, eiken dag versch drinkwater, regelmatig een bad en n blaadje groen. Maar de kooi, die tralies, die onderdrukking van drift en begeerte 't ls waar, maar als we nu, pa jaren, het beest in het vroegere le ven herplaatsten, als we het zouden loslaten in het oude bosch, dan zou het verkommeren. Een verlies voor Zeeland. Naar wordt vernomen kan bin nenkort de benoeming worden ver wacht van ir. A. W. v. d. Plassche, rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland tot inspecteur van den tuinbouw- voorlichtingsdienst in Nederland met standplaats 's-Gravenhage. Het heengaan van den heer Van der Plassche beteekent voor den Zeeuwschen tuinbouw een groot ver lies. Onvermoeid was hij nu al zoo vele jaren aan het werk om dien tuinbouw vooruit te brengen. Zijn groote toewijding vond algemeene waardeering en gaame werden zijn waardevolle adviezen opgevolgd. De Zeeuwsche tuinbouwers hebben aan hem zeer veel te danken. De heer Van der Plassche is be halve rijkstuinbouwconsulent ook lei der van Zeelands proeftuin te Wil- helminadorp, secretaris van de prov. commissie uit de veilingen, in Zee land, secretaris van de bijenvereeni- ging op Noord- en Zuid-Beveland, voorzitter van het keuringsinstituut afd. Tuinbouw van de N.A.K. en be stuurslid van tal van vereenigingen. Hij is een zeer werkzaam man, die in vele functies noode zal worden gemist. Van de tuinbouwers, de tuin- bouwvereenigingen, de vereenigingen van oud-leerlingen en de veilingen was hij de adviseur. Bekend is ook het werk dat hij geschreven heeft over zijn tuinbouwreis naar Ame rika. Zeeland moet wel bekwame man nen missen. Na den heer ir. Stevens den rijkslandbouwconsulent nu ook de heer Van der Plassche. BRESKENS. Een Roode Kruis-avond. Dinsdagavond werd in hotel Valk alhier een Roode Kruis-avond gehou den. Als sprekers traden op de hee- ren mr. Van Dusseldorp te Goes en majoor De Waal te Den Haag, resp. kring-commissaris en militair commissaris van het Ned. Roode Kruis. Met aanvankelijk 23 leden werd 'n afdeeling van het Roode Kruis opgericht. De afdeeling Vlissingen voerde een blijspel op, dat zeer in den smaak viel. SLUIS. „Rozenoord". Dinsdag hield het Protestantsch te huis voor ouden van dagen „Rozen- oord" haar jaarvergadering, schrijft de M. C. De vergadering werd ge presideerd door den heer M. A. Blei- ker. Van 11 gemeenten waren ver tegenwoordigers aanwezig. Uit het jaarverslag van den secretaris-pen ningmeester bleek, dat de inkomsten ruim f 16000 en de uitgaven ruim f 12000 bedroegen, zoodat het batig saldo een bedrag van ruim f 4000 opleverde. Met alg. stemmen werd besloten f 2000 af te lossen. Over het jaar 1934 zijn drie sterfgevallen te betreuren, een verpleegde heeft de inrichting vrijwillig verlaten, ter wijl zes nieuw-verpleegden werden opgenomen. De inrichting bevat thans 41 verpleegden. De collecte voor het „Rozenoord-bloempje" bracht op de som van f 301. Verder dient ge memoreerd, dat door bemiddeling van „Rozenoord" en „Protestantsche Ziekenzorg" in Sluis een afdeeling is opgericht van het „Groene Kruis," waarvoor een wijkverpleegster was aangesteld. De aftredende bestuurs leden mej. Focke uit Zuidzande, mej Brakman uit Oostburg en mej. Naeije uit Biervliet werden bij accla matie herkozen. WATERLANDKERKJE. Herbenoeming burgemeester. Bij Kon. besluit van 23 Maart is opnieuw benoemd met ingang van 13 April 1935, tot burgemeester de zer gemeente A. A. Hendrikse. AARDENBURG. Jubileum M. Pattist. Naar wij uit zeer goede bron ver nemen zal ter gelegenheid van het 40-jarig ambtsjubileum van den heer M. Pattist alhier, deze op 1 April a.s. des voormiddags 11 uur offi cieel ten gemeentehuize worden ont vangen. OOSTBURG. N. V. V. G. S- Voor genoodigden van de afdee ling Schoondijke van de Ned. Ver. v. Vrouwenbelangcn en Gelijk Staats burgerschap trad Mevr. Mr Bakker- Nort Maandag te Breskens en Dins dag te Oostburg op. In een boeiende, vlotte rede sprak zij over de toestand van de vrouw in het verleden: economisch afhan kelijk van man, vadyr, broeder of een of ander familielid; hoe die toe stand dank zij de arbeid van de pioniersters in de vrouwenbeweging veranderd was, zoodat de vrouwen, meestal de ongehuwde, een onaf hankelijke positie in de maatschappij konden bekleeden, hoe nu, door de overheid in de eerste plaats, niet alleen de gehuwde, maar ook de on gehuwde vrouw uit alle eenigszins goed bezoldigde betrekkingen (werk ster mogen ze nog altijd blijven) ge weerd wordt. Zij wees op de na- deelige gevolgen, die deze "maatre gelen kunnen hebben. Op de stu die van de meisjes zal er bezui nigd worden, omdat er toch voor haar geen uitweg is, deze rendee- r-end te maken. Het peil van de volksontwikkeling zal dalen als het peil van de ontwikkeling van de moeders daalt. En naast dit zeer actueele pro bleem toonde zij aan, dat de rechts toestand van de gehuwde vrouw nog altijd grootendeels zoo is, als Na poleon die destijds vastgelegd heeft, d.w.z. dat de gehuwde vrouw meestal op één lijn staat met gekken en kin deren. Zij riep de aanwezigen op zulke toestanden niet langer te dulden. Staande de vergadering sloten zich in beide plaatsen verschillende le den aan, terwijl men in Oostburg tevens de wensch uitte over 14 da gen weer bijeen te komen om te trachten over te gaan tot het op richten van een afdeeling. In Breskens droeg de heer Le- maire, op de hem zoo persoonlijke wijze, verzen voor uit eigen werk, hetgeen een bijzondere wijding aan de avond gaf. SINT KRUIS. Muziek en Tooneel. Zondag j.l. gaf de Muziekvereeniglng „Elk naar zijn krachten" alhier, voor een volle zaal een goed geslaagde uit voering. Na het muzikale gedeelte werd opgevoerd„Amor en ba nanen", een vroolijk spel in drie be drijven door Braun. Alle rollen werden goed vertolkt. Een bijzonder woord van lof verdient - 13. Nu komen z' onderaan de straat, Waar op het plein vrouw Snebbe {staat, Ze heeft veel zin in een meloein. Maar weet nog niet wat ze zal doen. evenwel Mej, G. Lucieer, die hair omvangrijke rol in vijf dagen heeft moeten Instudeeren tengevolge van een teleurstelling. Niettemin kon haar spel moeilijk verbeterd worden. Het bestuur was haar zeer erkentelijk voor haar prestaties en schonk haar als belooning een prachtig bloeiende plant. OOSTBURG. Film-avond. Woensdagavond 27 Maart werd al hier vertoond de B. V. L.-film „Sluit de gelederen". Het Beursgebouw was zoo goed als geheel gevuld met Landstormers, leden der plaatselijke commissies en verdere genoodigden. Te 7,15 opende de Secretaris van het Zeeuwsch verband, de heer Laer- noes de bijeenkomst. Hij heette de aanwezigen welkom, alsmede alle ge westelijke autoriteiten. Spreker zet kort uiteen het ontstaan van deze Landstormfilm. Een film met een natio nale reputatie. Verder spreekt hij over doel en streven van de B. V. L. Deze is niet nuttig maar noodig. Hij wijst op de preventieve werking. In waar heid Nationaal, omvattend alle volks groepen, in al zijn lagen. Nog vraagt de ernst der tijden steun aan het wet tig gezag. Hierna werd de B. V. L.-film ver toond waaraan vooraf ging een schit terende natuurfilm. Deze geluidsfilm was verdeeld in vier acten. Ie Alarm 1914. 2e De daad. 3e Opbouw en concentratie. 4e Oranje en Nederland. Alom in den lande heeft deze film zoo'n schitterende pers gehad, dat wij ons gaarne bescheidenlijk hierbij aan sluiten. Een film, de Landstorm waar dig en van Nationalen bodem. Notaris J. Mijs alhier, bevelvoerend Officier van dit gewest, sprak het slot woord. Spreker weet zich de tolk der aanwezigen, als hij allereerst den dank brengt aan den Secretaris van het Zeeuwsch Verband en Overste Bier man, door wier toedoen deze film hier vertoond is Maar hier wil spr. niet mee eindigen. Deze film gaf niet al leen een beeld van de Landstorm, maar toonde overtuigend aan de nood zakelijkheid van ons instituut Een parate B. V. L. is nog steeds elsch tegen alle revolutionaire woelingen. Als Instituut van het wettig gezag is hij de beste waarborg tegenover iedere bin- nenlandsche vijand. Spreker besluit met den wensch. dat deze film door allen verstaan moge zijn. De regeering kan rekenen op de B. V. L. in West Zeeuwsch-Vlaanderen „Als 't moet". Douanekaarfen voor België. De A. N. W. B. schrijft ons Zooals onze lezers zullen weten, mogen de rijwieldouanekaarten voor België, welke vroeger in tal van grens plaatsen verkrijgbaar waren, daar, op grond van nieuwe voorschriften der Belgische regeering, niet meer verkocht worden. De A. N. W. B„ Toeristenbond voor Nederland, heeft thans de ge legenheid opengesteld, dat men bij genoemden Bond voor slechts f 0.40 (en f 0.06 porti indien de kaart moet worden toegezonden), zulk een, voor het geheele jaar 1935 geldige douane- kaart kan verkrijgen, zonder de con tributie van f 5.—, als gewoon lid van den Bond te betalen. Bij de plaatselijke consuls zijn gratis formuliers verkrijgbaar, welke moeten worden ingevuld om een douanekaart voor België te ontvangen. Onze lezers behoeven dus, als zij tijdig zulk een kaart bij den A N. W. B. aanvragen, geen last te ondervinden van de nieuwe Belgische voorschriften. 14. Terwijl grijpt Jan de bedelaar Begeering naar een stuk sigaar, Maar als men stijf is, wil het bukken Niet altijd daad'lijk vlot gelukken. Politierechter te Middelburg Zitting van Dinsdag 26 Maart. A. B. H., 26 jaar, auto-handelaar te Oostburg, met een auto rijden waarvoor de belasting nog niet was betaald, te Kruiningen, op 18 Mei 1934. Eisch f 20 s 8 d., uitspraak idem. D. S., 24 jaar, winkelier te Oost burg, wegens alsvoren te Oostburg, op 3 October 1934. Eisch f 10 s 4 d., uitspraak f 7,50 s 3 d. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 29 Maart. De volgende vonnissen werden uit gesproken Een gewoonte maken van het koo- pen van goederen zonder volledige betaling J. A. C., 28 jaar, koopman, wonende te Hoofdplaat, 2 maanden, voorw. proeftijd 3 jaar. Het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld A J. B., 27 jaar, voerman te Oost burg, 1 mnd., voorw. proeftijd 2 jaar en f 40 s 20 d. BRESKENS. Gevonden: Een ring met sleutels. Inlichtingen te bekomen Marechaus- sée-kazerne. Door kokend water verbrand. Dour een ongelukkige manoeuvre van m°j. B. te Nieuwenhuizen viel een ketel kokend water over haar kleine zusje en broertje, die in haar nabijheid aan het spelen waren. De kinderen kregen hevige brandwonden, en het vijfjarig meisje overleed spoedig aan de gevolgen. De jongen maakt het goed. Een chèque van meer dan 3 millioen pond. Dezer dagen bracht een loopjongen te Johannesburg een chèque van 3 630.510 pond sterl. als aandeel van den Unie van Zuid-Afrika in de winst van twee goudmijnen, n.l. de Gouvernement Gold Mining Areas en de New State Areas. Sedert de stichting van de Govern ment Areas heeft deze maatschappij aan de Unie reeds 22 243.282 pond sterl. als aandeel in de winst uitge keerd. Willy den Ouden vestigt nieuw wereldrecord. Willy den Ouden heeft Woensdagavond in het Ooster zwembad te Rotterdam een nieuw en wel zeer belangrijk record aan haar lijst toegev oegd. Het wereldrecord 500 meter vrije slag, dat met 6 imin. 59,8 sec. op naam stond van de Ame- rikaansche miss L. Kight, heeft met 11,4 sec. verbeterd en gebracht op 6 min. 48,4 sec. Voor Willy den Ouden en haar trainster mevr. Van Wuijckhuise is dit nieuwe record, dat ongetwijfeld een topprestatie mag heet en, wel een zeer groot succes. Wereldtentoonstelling van Brus" sel. Het bestuur van de wereld tentoonstelling van Brussel deelt me de, dat de openingsplechtigheid de finitief vastgesteld is op Zaterdag

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 2