BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W.D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens Binnenland. FEUÏLLFTON Het Parelsnoer. Buitenland ÏVÖROL 44ste Jaargang Vrijdag 29 Maart 1935 Nummer 4022 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden t 1.40. Franco per post per jaar J 5.00. Buitenland per jaar 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Het Zuiderzeefonds, dat van de week in de Tweede Ka mer aan de orde was en aanleiding werd tot het eerste parlementaire op treden van den nieuwen minister van Waterstaat, Jhr. van Lidt de Jeude, heeft heel veel critiek doen loskomen op het regeeringsbesluit tot stop zetting van de voorbereidende werk zaamheden van drooglegging van den N.O.-polder- Dit besluit is gemotiveerd met de al- gemeene bezuinigingsrioodzaak, maar de Kamer vond de regeering incon sequent. Vele leden herinnerden de regeering aan de door het kabinet voorgestane plannen tot werkverrui ming, waartoe zelfs een 60-millioenen fonds is gevormd. In strijd met die plannen zou het zijn, wanneer een zoo voor de hand liggend object van arbeid werd verwaarloosd. Men zag tactiek en politiek in het regee ringsbesluit en verdacht er de re geering van, dat ze aldus druk op de Kamer wilde uitoefenen om straks het groote bezuinigingsplan te aan vaarden. Immers, zoo redeneert de regeering, eerst als het financieel evenwicht is verzekerd, kan aan een voorzichtigen voortgang met de drooglegging van de Zuiderzee wor den gedacht. Op algemeênen aajn drang uit de Kamer heeft minister van Lidt de Jeude nochtans moeten beloven, dat met de drooglegging van den N.O.-polder zoo spoedig mogelijk zal worden aangevangen. Het zoude inderdaad ook zonde zijn, als niet iedere mogelijkheid tot het verkrijgen of behoud van ar beidsgelegenheid werd aangegrepen want de normale arbeidsmarkt schijnt zich niet spoedig te zullen herstel len. Nederland houdt uitverkoop van een groot deel der middelen welker exploitatie onze vroegere wel vaart uitmaakte. We doelen hier spe ciaal op onze handelsvloot, welke geleidelijk naar het buitenland, in de laatste weken in het bijzonder naar Rusland, wordt verkocht. Dat is een triest teeken van het weinige ver trouwen, dat onze groote zakenlui in een spoedige herleving van ons zeevaartverkeer hebben. Of dit ver kwanselen van onze handelsvloot ten 28 Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald dooi A. VUERHARD-BERKHOUT 0 Ze heeft haar dochter beslist te groote rechten toegestaan, zonder het te bedoelen waarschijnlijk. Ik ben zoodoende in een afhankelijke posi tie gekomen tegenover mijn eigen dochter. Mijn eerste vrouw komt uit een verduiveld zuinige familie en die ondeugd heeft mijn oudste dochter helaas in hooge mate geërfd". Ralf werd rood van ergernis. „Zui nigheid wordt anders doorgaans als een deugd beschouwd," zei hij, on aangenaam getroffen door de po gingen van den ouden heer om zijn dochter in een kwaad daglicht te stellen. Hij vergeleek daarmede de lieve manier van Frieda om de fou ten van haar vader te bemantelen De heer von Dorlach lachte. „Nou ja een deugd voor kruideniers maar niet voor edellieden. Ik ben nog een cavalier uit de oude school slotte echter wel verstandig zal blij ken, is een vraag, welke door velen wordt gesteld en door meerderen ontkennend wordt beantwoord. Onze zakenlieden verliezen nu en dan wel eens hun gezonde inzicht door alle tegenslagen. Dat bewezen deze week de Hillegomsche bollen- kweekers, die tegen het advies van hun bestuur in, een motie aannamen, waarin van de regeering devaluatie verlangd werd als middel om de export te stimuleeren. Alsof deze brave lieden de gevolgen zouden kunnen over zien van wat ze vragen! Wie kaïn zeggen, als met devaluatie wordt be gonnen, tot welk peil deze zal moe ten gaan? Zouden niet aanstonds te genmaatregelen worden genomen, als erscherpte contingenteeringen Zou den geen loonsverhoogingen nood zakelijk blijken Zulke moeilijke kwesties lost men niet in een geanimeerde ledenverga dering van een belangenvereeniging op. De Berlijnsche discussie tusschen Sir Simon, de Engelsche minister van Buitenl. Zaken en Hit- Ier, is al weer ten -einde en al zijn de „resultaten" niet geopenbaard, het schijnt in elk geval, dat de we reld er niet veel wijzer noch beter op geworden is. Sir Simon heeft zich min of meer ontgoocheld be toond. De Duitsche regeering be schouwt de herbewapening blijkbaar als een uitgemaakte zaak; ze wil in ontwapeningsovereenkomsten slechts treden, voor zoover die alle staten over één kam van gelijkheid scheert. Voor een Oost-pact voelt men in Berlijn weinig en voor een Ponau- pact nog minder. Terug naar den Volkenbond? Jawel, mits dit en dat De Duitschers zijn van plan om hun bewapeningshuid héél duur te verkoopen, aan een prijs, welke niet kan worden opgebracht. De Engelsche diplomatie moet zeer teleurgesteld zijn over het resultaat der Berlijnsche besprekingen en daarmee krijgen de Franschen weer een kans om de Engelsche regee ring in haar afweerplannen te be trekken. Het schijnt, dat noch de Franschen, maar en dat is merk waardig nog minder de Italianen bereid zijn om zich bij de Duitsche herbewapening neer te leggen. Mus solini heeft zich ontpopt als de meest anti-Duitsche factor in de huidige Europeesche politiek. Hij heeft zich zeer scherp over de Duitsche her bewapening uitgelaten. Hij heeft aan den Volkenbond een telegram doen zenden om zich bereid te verklaren tot aanvaarding van arbitrage in het geschil mei Abessynie, niettegenstaande zich in het Af- rikaansche grensgebied opnieuw in cidenten hebben voorgedaan. Musso lini wil blijkbaar zijn handen vrij hebben in. Europa. Hij is het, die tegen 11 April een conferentie tus schen hem en vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland in Stresa heeft geforceerd efl in die conferentie van Stresa zullen ongetwijfeld scherpe maatre gelen tegen de Duitsche herbewa- peningsplannen worden beraamd. Als men de verschillende buitenlandsche en heb zuinigheid altijd voor een afschuwelijke ondeugd gehouden. Mijn oudste dochter heeft er helaas grooter aanleg voor. Ze laat ons, mijn jongste dochter en mij, vooral den laatsten tijd zeer voelen, dat we van haar afhankelijk zijn en dat is heel onaangenaam voor een man van mijn slag. Verduiveld moet ik op mijn ouden dag nog leeren iederen cent om te keeren? Maar er is niets aan te doen, om den lieven vrede moet ik er wel in be rusten, al mijn vroegere liefhebbe rijen vergeten en als een boer leven. Ik zeg u dat alleen, om me voor uit te excuseeren dat ik uw gastvrij heid niet op dezelfde manier beant woorden kan. Toen ik nog op Soli tude woonde leefden wc in grooten stijl, maar dat gebeurde pas na den dood van mijn eerste vrouw, die bui tengewoon burgerlijke opvattingen had, hoewel ze een vrijvrouwe von I'rinsberg was. Ja, wat ik peggen wou, toen was het een leventje op Solitude. Mijn tweede vrouw was een charmant schepseltje, een echte grande dame. Solitude was nooit zonder gasten en onze gastvrijheid was spreekwoordelijk. Tempi passati, beste mijnheer Lersen. Waar zijn de heerlijke dagen waarin gratie, vroo- lijkheid en noblesse onder mijn lei ding nier den scepter voerden". Poets met wat goeds, met I V O ROL, de ivoor tandpasta Per tube 40 en 60 ct., doos 20 ct. Tij de lij k een tube Amilda mat crean i rat is ter kennismaking berichten met elkaar vergelijkt, ont komt men trouwens niet aan den in druk, dat de groote landen ernstig rekening houden met het spoedig uitbreken van 'een gewapend conflict, van een z.g. preventieven oorlog wel licht, welke tot doel heeft, dat de machthebbers van thans hun tegen standers van straks neerslaan vóór deze zich gevechtsklaar hebben ge maakt. De Italiaansche regeering heeft de lichting van 1911 onder de wapenen geroepen; de lichting, welke onder de wapenen is, blijft voorloopig en de lichting, welke er op volgt, wordt vervroegd ontboden. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat Italië op 6 April a.s. een half millioen mannen onder de wapenen heeft. Ook in Frankrijk werd een dergelijke „vre- dessterkte" verkregen door uitbrei ding van den diensttijd. Dit alles zijn zuivere oedreigingen aan het adres van Duitschland, be dreigingen, welke zóó scherp werden gesteld, dat men het stellen van da den moeilijk meer kan nalaten, wan neer eischen worden afgewezen. Heel de wereld bewapent trouwens op de meest energieke wij ze. De Ver. Staten schijnen den bouw te hebben verzekerd binnen een jaar tijds van 30 groote wlieg- booten, welke men vliegende oor logsschepen kan heeten, uitgerust als ze zijn met snelvuurgeschut, een inrichting voor het afschieten van luchttorpedo's en het werpen van groote bommen. Met een dergelijke vloot willen de Ver. Staten zich de blijvende hegemom. .len At- lantischen Oceaan verzekeren. Het voorbeeld van de Duitsche herbewaDening werkt natuurlijk aan stekelijk op de andere landen, welke in den wereldoorlog tot de verlie zende partij hebben behoord. De Hongaarsche regeering heeft reeds te kennen gegeven, dat ze een ver zoek tot den Volkenbond zal richten om haar bewapening uit te breiden, een verzoek, dat moeilijk kan worden afgewezen, nu een andere staat het recht eenvoudig heeft genomen. De Oostenrijksche regeering loopt even eens met herbewapeningsplannen rond. De Belgische kabinetscrisis is opgelost door de samenstelling van een regeering uit de drie groote par tijen onder leiding van den katholiek van Zeeland en met den socialisti- sciien leider Vandervelde als vice- president. Sterk van structuur is dit kabinet intusschen niet; de katholie- De heer von Dorlach keek na zijn bombastische rede weemoedig glim lachend voor zich uit. Ralf Lersen dacht, dat hij het niet erg voornaam kon vinden, dat de oude heer op kosten van zijn dochter hier een verkwistend leventje geleid had. En hij vond het schandelijk, dat die oude verkwister het nog waagde zijn dochter te belasteren, omdat ze in haar bezorgdheid voor hem nog niet het laatste offerde, wat zijn spilzucht had overgelaten. Hij zou het graag voor Frieda op genomen hebben, doch hij bedwong zich en zweeg. Nu begon de heer von Dorlach over zijn jongste doch ten te spreken en zong in alle toonaar den haar lof. „Dat is een persoontje dat mij verwant is. Ze lijkt op haar char mante moeder, die me helaas te vroeg door den dood ontrukt is. Ursula heeft alle eigenschappen om, evenals haar moeder, een grande dame te worden. Noblesse is een van haar voornaamste karaktertrek ken. Ze zal eens een even bekoor lijke vrouw worden als haar moeder, die nog tot kort voor haar dood van alle kanten omringd werd om haar schoonheid en gratie. Ik heb zoo te doen met mijn arme, kleine Ursula ze moet hier op de boer derij verwelken, omdat haar zuster ken en liberalen staan er wantrou wend tegenover. De heer van Zee land is iemand met nog al radicale opvattingen; hij is een bewonderaar van de experimenten van Roosevelt. In het kabinet zijn ook vier socialis ten opgenomen, w.o. prof. de Man, die het bekende Plan van den Ar beid heeft samengesteld. Velen vree zen van dit kabinet economische avonturen, welke weinig in staat zul len zijn om het vertrouwen in Belga en franc te schagen. De Belga toon de van de week dan ook een diep verval van meer dan 15 pCt. We zijn allemaal steuntrekkers. Het Congres van de Liberale Par tij, Zaterdag en Zondag j.l. te Am sterdam gehouden, heeft ons weer eens geleerd, hoezeer de politiek den weg van teruggang gaat. We zeggen niet, of we dat goed of verkeerd achten, we constateeren slechts. Hoe kort is het nog slechts geleden, dat middels massale volksacties, als Roode Dinsdagen waren, petittionne- mentsbewegingen ed. het algemeen kiesrecht werd afgedwongen van de Volksvertegenwoordiging en geen en kele partij 't meer durfde bestaan om den roep van 't zich „bewust" geworden proletariaat te weerstaan. En thans reeus woruen op het congres van een politieke party eischen gesteld, welke beoogen ons üauehjk terug te voeren naar den tijd, toen armoe politiek-onmondig maakte, en de protesten daartegen klinken tam en verschoonend. Het bedoelde congres nam niet alleen een motie aan ,ten behoeve van geleidelijke inkrimping van steunverieening aan werkloozen, maa r ook werd kennis genomen van het rapport eener speciale partij-commis- sie, waarin werd geconcludeerd tot invoering van een meervoudig stem recht aan hen, wier opleiding, werk kring of positie een juisten kijk op de publieke zaken doet verwachten, en tot ontneming van het kiesrecht en van het recht om gekozen te wor den (althans voor wat gemeenteraden betreftaan ondersteunden en be deelden. Dat uitmaken van je „kijk op de publieke zaak' naar uiterlijke om standigheden, hebben we vroeger al tijd als een gezellige bezigheid des wetgevers beschouwd, een bezigheid, welke in haar resultaten den volke te gierig is om haar in de wereld te laten komen. Het is mijn vu rigste wensch dat ze nog eens ver lost zal worden uit dit jammerlijk bestaan, waartoe haar zuster haar veroordeeld heeft' De toon van die woorden was zoo onecht en onwaar, dat Ralf Lersen iets van walging voelde voor den ouden man, die een zoo nutteloos leven leidde en een ander de verant woordelijkheid voor zijn daden op de schouders legde. Zijn antipathie tegen den karakterloozen praatjes maker werd even groot als zijn me delijden met Frieda. Dat edele, on zelfzuchtige schepseltje stond huizen hoog boven haar vader en zuster. Zooals hij vaoer en uochter nu taxeerde, hield hij het voor zeker, dat ze een rijken aanbidder voor Ursula hoopten te vinden, op wiens kosten ze dan hun verkwistend le ventje wilden voortzetten. Dit inzicht zou Ralf Lersen zeer waarschijnlijk aanleiding hebben ge geven om van allen verderen om gang met vader en dochter af te zien. Hij had nooit de bedoeling ge had omgang met anderen te zoeken en had Solitude uitsluitend gekocht om hier heel teruggetrokken te kun nen wonen. Om Frieda was hij dit voornemen ontrouw geworden. Ja, al leen <jm Frieda weer te zien was liy naar de hofstede gegaan, anders zou hij wel een voorwendsel gevonden hebben om dit na te laten. Hij luisterde zwijgend toe en maakte, toen de heer von Dorlach even ophield, van de gelegenheid gebruik er hem nogmaals aan te herinneren, dat hij hem Woensdag met zijn dochters verwachtte. Thuisgekomen bracht de heer von Dorlach met een veelbeteekenend lachje Lersens uitnoodiging aan Ur sula over en plaagde haar goed ge luimd, door te zeggen, dat hij met den heer Lersen veel over haar had gesproken en dat hij zich erg voor haar scheen te interesseeren. Ursula luisterde met stralende oogen en bouwde ijverig mede aan de lucht- kasteelen. Ze was die dagen al bijzonder snibbig en kattig tegen Frieda. Ze hoopte immers haar den aalmoes spoedig voor de voeten te kunnen gooien. Frieda had nog liever dat ze zoo onhebbelijk was, dan die ge huichelde vriendelijkheid, die Ursu la den laatsten tijd tegenover haar getoond had. Eerst aan tafel hoorde Friedja als terloops, dat haar vader voor zijn dochters en zichzelf een uitnoodiging had aangenomen om op Solitude te komen theedrinken. (Wordt vervolgd),

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1