A Avonturen van een Orietal b=H KEEKj^SCHOOL Provinciaal Nieuws. Rechtszaken. Ingezonden. Gewestelijk Nieuws KON1NKL. VL. SCHOUWBURG GENT. Zondag 30 December 1934 des nam. om 2,30 (B. T.) IN 'T WITTE PAARD. Operette van R. Benatzky en R. Stolz Zondag 30 Dec. om 7,30 uur en Dinsdag 1 Januari 2,30 uur GRAVIN MARITZA. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 30 Dec. nam. 2,15 uur (B.T.) LE BARBIER DE SÉV1LLE. Opéra-comique in 4 bedrijven, door Rossini. BIERVLIET. Benoeming. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is de heer W. Naeije gekozen tot ouderling, in de vacature C. Koster. In zijn plaats is tot diaken gekozen de heer Jac. Dhondt. SLUIS. Benoeming. Benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. school alhier mej. S. Versprille te Oostburg. PREDIKBEURTEN. Breskens 30 Dec. 9,30 Ds. W. H. Kelder Jr. 30 Dec. 17,30 Ds. W. H. Kelder Jr. Kat. Zond. 36 31 Dec. 19,— Ds. W. H. Kelder Jr. Biezondere kollekte voor het fonds Emeriti en Pred.-weduwen en wezen in de N. H Kerk. 1 Jan. 9,30 Ds. W. H. Kelder Jr. Bevestiging van Kerkeraadsleden. Voorber. H. Avondmaal. Donderdag 3 Jan, 7,15 Werkmansbond 6 Jan. 9,30 Ds. W. H. Kelder Jr. Bediening H. Avondmaal. 6 Jan. 17,30 Ds. W. H Kelder, Pred. te Charlois-Roeterdam. JEUGDDIENST. Biervliet 30 Dec. 9,30 Ds. Vrijlandt. 31 Dec. 5 uur Ds. Vrijlandt. 1 Jan. 9,30 Ds. Vrijlandt. 6 Jan. 9,45 Ds. Vrijlandt. Cadzand 30 Dec. 9,30 Ds. Visser. 31 Dec. 5,30 Ds. Visser. Coll. Emeriti en Predikantsweduwen. 6 Jan. 9,30 Ds. Visser. Bevestiging nieuwe kerkeraadsleden. Groede 30 Dec. 17,30 uur Ds. Derksen. 31 Dec. 17,— Ds. Derksen. I Jan. 9,30 Ds Derksen. 6 Jan. 9.30 Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente 30 Dec. 9,30 uur Ds Nolte van Middelburg. Oudejaarsavond niet bekend. Hoofdplaat 30 Dec. 8,30 Ds. Snijdelaar. 31 Dec. 7,— Ds. Snijdelaar. Coll. Em. Pred 1 Jan. geen dienst. 6 Jan. 8,30 Ds. Vrijlandt. Bev. Kerkeraadsleden Nieuwvliet 30 Dec. 9,30 Ds. Derksen. 31 Dec. 19,— Ds. Derksen. 6 Jan. 14,Ds. Derksen. Oostburg (Evangelisatie). 30 Dec. 2,30 Ds. Visser. 6 Jan. 2,30 Ds. W. H. Kelder Jr. Schoondijke 30 Dec. 10,Ds. Snijdelaar. 31 Dec. 5.30 Ds. Snijdelaar. Coll. Em. Pred. 1 Jan. geen dienst. 6 Jan. 10,Ds. Snijdelaar. Bevestiging Kerkeraadsleden. Sluis 30 Dec. 10,Ds Beukenhorst. 31 Dec. 6,Ds Beukenhorst. Coll. Em Pred. en Wed. fonds. 1 Jan. 10,Ds. Beukenhorst, Bev. Kerkeraadsleden. 6 Jan. 10.Ds. Beukenhorst. Sint Anna ter Muiden, 30 Dec. 2,— Ds. Beukenhorst. 31 Dec. Ds. Beukenhorst. Oostburg 30 Dec. 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 30 Dec." 9.30 uur Ds. van Yperen van Waterlandkerkje. 31 Dec. 5,30 uur Ds van der Ven. Collecte em. pred. en pred.-wed. 1 Jan. Geen dienst. 6 Jan, 9,30 Ds van der Ven, Bevestiging Kerkeraadsleden. Waterlandkerkje 30 Dec. 9.30 uur Ds van der Ven. IJzendijke 30 Dec. 9.30 uur Ds Castelein. personen, wier invloed op de mee ningen hunner medeburgers niet on derschat mag worden, zich gebracht ziet tot een levensstandaard, waarop zij krachtens ontwikkeling en politie in de maatschappij niet thuisbehoort. Men zij in dit opzicht gewaarschuwd de schroef niet te sterk aan te draaien. Het onderwijs zelf zal ongetwijfeld ook de nadeelige gevolgen van de voorgestelde regelingen duchtig ge voelen. Belooningen voor hoofd- en bijakten zijn als prikkel tot studie zeer te waardeerenhet onderwijs plukt niet alleen direct, als er les in een bepaald vak gegeven wordt, maar ook indirect vruchten van de meerdere studie van den onderwijzer, al zijn dan de bevoegdheden niet noodzakelijk op grond van wettelijk voorschrift. De studie komt ook den onderwijzersstand ten goede, deze komt daardoor op hooger peil van ontwikkeling te staan. Studie vraagt geld: in het licht der dalende sala rissen is de kans zeer groot, dat velen, die zouden willen verder ko men, de noodige gelden voor de stu die niet meer zullen uitzuinigen, ge zien de geringe kans op verbetering van salaris door het behalen van be voegdheden. Ongetwijfeld zal hier door de cultureele ontwikkeling van ons volk geschaad worden, doordat een zeer groot percentage der on derwijzers en nog grooter van de onderwijzeressen op de simpele on derwijzersakte en ieder deskundi ge weet wat dit zeggen wil zal blijven staan. Alleen degeen die nuchter niet verder ziet dan wat voor de hand ligt, zal zeggen: Belooning alleen voor gepresteerden arbeid in casu het verplicht bezit van de hoofdakte voor hoofd en waarne mend hoofd, of voor bijakten voor het onderwijs in facultatieve vakken in het 7c leerjaar of aan de Ü.L.O. school. Hij ziet echter het ideëele niet, vergeet de groote beteekenis van de ontwikkeling van den onder wijzersstand v oor den ontwikkelings- trap waarop het volk kan staan. Zou de 5-jarige kweekschool er ooit komen hopelijk zander jus promovendi dan is het verleenen van toelage voor de hootdacte van de baan. De komende generatie, die met de „volledige" bevoegdheid in de school zou komen, behoeft geen salarismarge te ontvangen. Zij is van de hoofdaktestudie af, moet dan maar op een lager niveau beginnen. Het is hard, maar door de tijdsom standigheden noodzakelijk. Nu wordt er een onbillijkheid voorgesteld, die ongetwijfeld de „vitale" belangen van het onderwijs diep zal treffen. Zoo ver wij ons herinneren is steeds in een geldelijke belooning uitgedrukt dat de maatschappij prijs stelde op bevoegdheden van den onderwijzer, die een meerdere ontwikkeling con stateerden. Van dat pad afwijken achten wij zeer gevaarlijk; we zou den ons dat over eenige tientallen jaren wel eens duchtig kunnen be klagen. e Keers liisbrug le Vlissingen. De brug over de Keersluis te Vlis singen, welke men passeeren moet op weg naar de booten van den dienst Vlissingen-Breskens, wordt dikwijls 10 minuten voor het vertrek dier booten geopend, tengevolge waarvan het her haaldelijk voorkomt, dat zij, die met de boot moeten overvaren, te Iaat komen. Om deze redenen hebben de Be sturen van A. N. W. B. en K. N. A. C. zich tot den Minister van Waterstaat gewend met verzoek verbetering in dezen toestand te willen bevorderen. Voorzitters van Stembureaux in het Saargebied. De volgende Nederlanders uit de provincie Zeeland zijn aangewezen om bij de stemming in het Saarge bied als voorzitter van een stem bureau te fungeeren: mr. P. Diele- man, lid Ged. Staten van Zeeland, Middelburg; mr. J. H. M. Stieger, lid Ged. Staten van Zeeland, Goes; J. M. van Bommel van Vloten, lid Ged. Staten van Zeeland, Goes; mr. L. J. van der Harst, referendaris prov. griffie, Middelburg; mr. dr. R. W. graaf van Lynden, griffier van den polder Walcheren, Koude- kerke; C. A. van Woelderen, burge meester van Vlissingen; mr. R. M. van Dusseldorp, burgemeester van Goes; J. L. van Voorthuijsen, bur gemeester van Domburg; jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, burge meester van Weslkapelle; mr. dr. A. J. J. M. Mes. burgemeester van Heinkensza'nd; G. A. I larffburge meester van Nieuw- en St. Joosland; mr. J. D. Koster, burgemeester van Kortgene; H. C. J. Gunning, bur gemeester van Ierseke; mr. R. J. J. Lambooy, burgemeester van Hon- tcnisse; mr. A. J. van der Hoeven, burgemeester van Tholen; A. A. Elenbaas, burgemeester van 's-Heer- Arendskerke; J. W. Vienings, bur gemeester van Clinge; P. H. Geir- naerdt. burgemeester van St. Jans steen; A. A. E. Hendrikse, burge meester van IJzendijke; F. N. Hen drikse, burgemeester van Westdorpe; O. van Bleijswijk Tierens Verhagen, burgemeester van Wolphaartsdijk; mr. J. A. van Tienhoven, burge meester van Hock; H. G. Hornin- gen, burgemeester van Arnemuiden. Th. C. D. Coopa, secretaris van Veere, mr. W. F. E. baron van der I'eltz, raadslid te Middelburg; mr. H. van der Beke Callcnfels, advo caat te Vlissingen; J. 1. van Balle- goyen de Jong. gemeente-secreta ris te Goes; F. Bisschop, gemeente secretaris te Vlissingen; J. F. Heems kerk, raadslid te Middelburg; R. Gerritsen, ontvanger registratie en domeinen te Zierikzee. Arrondtssements-Rechcbank te te Middelburg. Zitting van heden 28 December. De volgende zaak werd behandeld: J. M„ 40 jaar, arbeider te Biervliet, wegens diefstal van 3 kinder-pullovers, toebehoorende aan L. de V., te Bier vliet op 21 Nov. 1934, Eisch f 20 s 10 d uitspraak f 15 s 10 d. UITGAVEN. De Kroniek Europeesch Export Extract. Dr. 1. H. J. de Vos vraagt zich in een belangwekkend artikel afGaat het dagen om deze vraag tenslotte bevestigend te willen antwoorden. Men treft voorts bijdragen aan over de „Conferentie van Oslo", over „Strij dend Twente" en over „Ordening in het Bedrijfsleven". Het Indische gedeelte vraagt de aandacht voor het actueele en precaire vraagstuk „Internationale warenruil, van Duitsch standpunt bezien" door J. W. Ankel. Ir. Zikking geeft technisch wereldnieuws, terwijl ook J. W. Gee- sink de kwestie der internationale warenruil onder het oog ziet. Weekkalender van de Steenkolen handel Willem Nijzink te Vlissingen. De kalender bevat vele nuttige wenken. Een mooi uitgevoerde maand- kalender der bekende Verzekerings Mij De Nederlanden. Een legplaat van de „Konink lijke Shell". Een zeer mooie plaat, die liefhebbers heel wat hoofdbrekens zal gevens. Het resultaat is echter naar evenredigheid. Een duidelijk overzicht der nieuwe Nederlandsche verkeersseinen comple teert deze intereressante „Shell"-zen- ding. Verschenen is het jaarverslag 1933 van de Kamer van Koophandel te Neuzen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Mijnheer dc Redacteur, Beleefd verzoek' ik U opname in Uw blad van het navolgende. Bij voorbaat hartelijk dank. Inzender dezes krijgt uit het inge zonden stukje van tien Schoondijk- schen „Dorpeling" de indruk, dat hij den spijker niet op zijn kop durft slaan, doch er om heen timmert. M.i, heeft hij „de straten veront rustende opgroeiende jeugd" hier bij betrokken, om dc aandacht van het Gemeentebestuur op de eigen lijke kwestie te willen vestigen. Wat is n.l. het geval? 's Avonds, vooral wanneer bij maneschijn de straat lantaarns niet branden, zijn verschil lende kozijnen van étalageramen een zeer gewilde zitplaats voor genoemde jeugd. Het politieraadsel kan ik mis schien ook wel even voor den „Dor peling" oplossen. De pol. verordening schijnt het zit ten, enz. in étalageramen niet straf baar te stellen, anders was er, hier van ben ik overtuigd, al lang een einde aan gemaakt door de politie. Het is te hopen dat deze ver bodsbepaling er dan ook spoedig komt, hoe gauwer, hoe beter, hetgeen den winkeliers, wien het aangaat, ten goede zal komen. Dan zal ook de politic met succes kunnen op treden en er voor gevrijwaard blij ven, dat zij, in 't oog van „Dorpe ling" als niet actief genoeg in de krant komt. Wanneer een winkelier, bij het verzoek aan de „heeren" om zich te verwijderen uit zijn étalageraam wordt beleedigd of een voorbijgan ger zulks overkomt, dan ligt het op zijn weg om met eventueele ge tuige (n) daarvan klachte te doen ter bevoegder plaatse en moet dan niet bang zijn voor een getuigendagvaar- ding of het verliezen van een klant. Inmiddels tecken ik, nogmaals dankend. Andere DORPELING. BRESKENS. Goed afgaloopen. Hedenmorgen kwam een vracht auto van de firma Van Melle bij het uitrijden van de straat in aan raking met de juist passeerende tram Met kleine materieele schade liep dit geval af. Bazar. Dc sympathie voor onze zwem- vcreeniging „Scheldestroom" heeft zich op bijzondere wijze geopenbaard. Ten eerste door de stroom van ge schenken ter inrichting van de bazar, ten tweede door het bijzonder drukke bezoek, dat deze gedurende de eer ste dagen mocht ontvangen. En deze sympathie is wel ver diend. Niet alleen om het mooie uiteindelijke doel, het zwemmend redden van drenkelingen, maar ook om het enthousiasme, waarmee deze jonge vcreeniging haar taak heeft opgevat. Zóó actief was het bestuur dat in korten tijd een leerlingen-aan tal van ver over de 100 werd bereikt en dat verkregen werd wat slechts enkele af deelingen van den Nederl. Zwembond konden bereiken, n.l. een demonstratie van de Rotterdamsche Dames-Zwemclub, waarbij o.m. Wil ly den Ouden en Truus Klapwijk. Een flinke reclame-campagne werd gemaakt, de dag slaagde als demon stratie uitstekend en eenige duizen den toeschouwers kregen eenig in zicht in wat zwemsport beteekent. Het gevolg was dan ook'een flink financieel overschot. Maarde in richting van l\et bassin, die anders geleidelijk tot stand zou zijn geko men, moest daardoor ineens wor den klaar gemaakt. En dit eischte zware financieele offers, veel zwaar der dan het batig saldo was. Zoo ontstond een flink tekort. Toch bleef men niet bij de pakken neerzitten. Nieuwe pogingen werden in het werk gesteld, om een herhaling der de monstratie te verkrijgen. Dit gelukte en thans met veel minder onkosten. Verschillende omstandigheden, als slecht weer, werkten dit jaar even wel tegen en het resultaat was een strop. Zoo ontstond, hoofdzakelijk door noodzakelijke inrichting van het bassin, dus als kapitaalschuld, het tekort, dat men thans poogt door de bazar weg te w,erken. Wij meenden bovenstaande uiteen zetting te moeten geven, omdat het bestuur, dat zich zoo heeft geweerd, recht heeft op erkenning van zijn verdiensten, zoodat men niet bot weg mag concludeeren, dat op veel te grooten voet is geleefd. Wanneer de festiviteiten financieel zoodanig geslaagd waren geweest, dat daaruit ook de inrichting van het bassin bekostigd had kunnen worden, zou bij gelijke prestatie het bestuur he melhoog zijn verheven. .Zoo dient men de zaak te zien en zoo wordt ze ook over het alge meen ingezien. Daarom ook is zoo spontaan voldaan aan den oproep van Mevr. van Zuijen, om de „Zwem" te helpen- door een bazar te organi- seeren. Daarom ook legde de voor zitster van het actieve comité, dat be staat uit de dames Ramaker, voor zitster; de Pré, secretaresse en de Hullu, penningmeesteresse, er bij de opening de nadruk op, dat de bazar de vereeniging uit het moeras moest helpen. Daarom ook ten slotte zal de bazar slagen, is ze eigenlijk, op dit oogenblik reeds geslaagd. Op de bazar zelf en het resultaat er van komen we in ons volgend nummer terug. 49. „Dus," riep een der vreemde lingen, blijkbaar de chef, „jullie ben die drie kinderen, waar een half jaa: geleden de bladen vol van gestaai hebben. Weet je, dat je vader hon derdduizend dollar heeft uitgeloofi voor hem, die inlichtingen over jullii kan geven en dat ieder je al lang als verloren heeft beschouwd. Weet je wel, dat je duizenden ld lometers van je huis af bent, aai de bovenloop van een onbekende zij rivier van de Amazone en dat jc zonder ons vast niet levend terugge komen was. Nog al een heel moo land hier voor drie kinderen. Vo van vergiftige slangen, roofdieren ei wilden, die nog het gevaarlijkst zijn 50. Maar jullie bent nu onder mijl hoede. Ik zal je terugbrengen bijl je vader, hoor". „Maar we kunnen ze toch nietl meenemen, Bill, op onze tocht,'11 vroeg een der mannen, „of we moea ten terugkeeren". Bill scheen de moeilijkheid te voel] len en krabde zich achter zijn oor:' ,,'t Is lastig" zei hij, „maar lateiji we eerst maar gaan eten, dan kun] I nen we praten. Kom maar ineej hummels". I AARDENBURG. Muziekconcert Op 26 December gaf de Konink lijke Muzieksoclëteit AardenburgscM Fanfaren" haar eerste winterconcert ia de gewone Sociëteit „Spoor tot Vriend schap". De goed uitgevoerde muziek nummers werden afgewisseld door lui mige voordrachten, die goed vertolk! werden. De zaal was goed bezetj Van het „bal na" werd een ruim ge] bruik gemaakt. OOSTBURG. H.B.S.-uitvoerïnj Bij de opening der H.B.S.-uitl voering op het eind der vorige weel deelde de voorzitter mede dat is verband met het ongeluk van dj Uiver aan de K.L.M. een telegrad van rouwbeklag was gezonden. 1 Een uitstekende vertolking ver] kregen het tooneelspel „Ik hel een mensch gedood" van Maurioj Rostand, dat een felle aanklacht te gen den oorlog inhield en het bij] spel „De baas in huis" van Jaal van der Pol. Het H.B.S.-strijkje vervolmaakt] deze buitengewoon geslaagde avond] SLUIS. Raad. Het presentiegeld der leden wet verlaagd van f 2.50 tot f 2.-, terw- de verhooging met l'/s pCt. van dl salarissen der gem. ambtenaren ii) verband met de vermeerderde pen sioenkorting op advies van Ged. Sta ten werd ingetrokken. Met ingang van Januari werd tol onderwijzeres aan de openb. L. Sj benoemd Mej. S. Versprille te Oost burg. De konijnenfokkersvereenig

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2