RESKENSCHE COURANT ieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. 0. ijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens Contingenteering. FEUILLETON let Parelsnoer. 44ste Jaargang. Vrijdag 28 December 1934 Nummer 3600 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40. Franco per post per jaar 1 5.00. Buitenland per jaar 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 1 5. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) 0 Een der grootste moeilijkheden, aarmede de Nederlandsche vee- uders hebben te kampen, is zeker ■el de invoerbelemmeringen die met ons onjringende vroegere afne- ~rs van onze veehoudersproducten ijn ontstaan. En van die belemmeringen is de Contingenteering wel de ergste, die *n onzen uitvoer de grootste be- -mering in den weg legt. Invoerrechten kan men desnoods og betalen, clearing-consequenties nnen desnoods aanvaard worden, export van het teveel kan er in -t uiterste geval nog wel om plaats bben. Maar bij contingenteering ;rdt de verdere exportmogelijkheid p een gegeven oogenblik finaal af sneden. Om den gecontingenteerden ex- ~rt van onze zuivelproducten, eerst kaas naar Frankrijk, later ook dere zuivelproducten, in zoo goed gelijke banen te leiden, zijn hier lande verschillende maatregelen nomen. Zoo is het export-recht der pro- eten naar de z.g. gecontingenteer- landen, op basis van vroeger 'arheen verzonden hoeveelheden, gekend aan de vroegere expor- rs. In eerste instantie is een dergelijke atregel verklaarbaar. Toen men "gon met de toekenning van het Lportrecht was het niet te voor dat de contingenteeringen dus- ige afmetingen zouden aannemen thans het geval is. Toen immers rankrijk einde 1931 den invoer van as contingenteerde, dachten we dat dit slechts tijdelijke maat- 'gelen waren, die wel spoedig weer t het verleden zouden behooren. «laas heeft de tijd ons wel anders eerdde contingenteeringsmaat- elen namen steeds toe. Het gevolg was dat de export steeds meer, vooral relatief ds meer, zuivelproducten geleid rd langs de bastaande kanalen: erkende exporteurs. De export-handel van onze zui lproducten raakte zoodoende vrij- el geheel bevroren. De gevolgen van deze bevriezing weer geweest dat het bedrijfs- Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald dooi VUERHARD-BERKHOUT ti aar achter, ver boven de woud zen uit, torende een geweldige g op en daarnaast en daar achter ^ere bergen, alle tot halver hoog- met dichte bosschen begroeid, iep ademhalend bleef hij staan nam het heerlijke beeld in zich op den voorgrond de met men bedekte weiden, in het mid - van een half verwilderden tuin slot, daar omheen de trotsche udreuzen en op den achtergrond bergmassa met haar kloven en r'Sen, die als onbeweeglijke wach- r- deze idylle beschermden. Het was doodstil, geen mensch 4 te zien, alleen het zachte, droo- ige kwinkeleeren van vogels ng lokkend door tot de ooren den eenzamen man, die met dende oogen naar het vredige schap staarde. leven hier te lande steeds verder verstarde. De exporteurs namelijk die we kunnen onderscheiden in handelaren niet-producenten en producenten-ex porteurs maakten, ondanks de export-heffing, een flinke export winst op de hun toegewezen con tingenten. De zuivelfabrieken, producenten exporteurs, die een export-recht had den toegewezen gekregen, hadden daardoor een voorsprong gekregen op hun minder fortuinlijke zusters. De bij de laatste aangesloten melk- leveranciers liepen daardoor soms over naar fabrieken met export-recht. Om dit tegen te gaan kwam af de bekende circulaire van 18 Octo ber van het C. L. B. waarbij aan de leveranciers van zuivelfabrieken ver boden wordt van de eene fabriek naar de andere over te gaan. Verdere verstarring, bevriezing dus. Toch worden sommige fabrieken nog wel in hun positie verzwakt, mogelijk wordt wel hun voortbestaan in gevaar gebracht, daar die boeren, die een keuze moeten doen, wel re kening er mede houden of een fa briek al dan niet exportrecht heeft. Een ongewild gevolg dus van re- geeringsmaatregelen, en ook een on- gewenscht gevolg. Ieder voelt dus wel aan dat de exporteurs in een sterk bevoorrechte monopolistische positie verkeeren, ondanks de heffing op den uitvoer die voorkomen moest dat de expor teurs al te groote export-winsten maakten. Maar die heffingen, komen die den oorspronkelijken producent, den veehouder, voor wien ze bestemd hee- ten te zijn,<*en goede? Totnogtoe is er van de heffings fondsen nog niets door den boer ont vangen. Weliswaar is er een uitkee- ring van één millioen gulden in uit zicht gesteld. Een bedrag dus van ongeveer 70 cents per melkkoe. Dat dit bedrag noemenswaardige verlich ting in den nood zal brengen: nie mand die dit ernstig neemt. En toch schijnt er naar verluidt over de verdeeling van dit millioen nog zooveel verschil van meening te be staan, dat men maar liever had ge zien dat deze uitkeering niet in uit zicht gesteld was geworden. Tien millioen daarentegen zijn ge- de voorjaarspracht. Een breed ter ras omgaf het aan alle kanten en een breede stoep voerde naar een groot terras. Zijn armen op het mooie hek leu nend, keek Ralf Lersen lang, als in gedachten verzonken, naar het aller liefste gebouwtje. Hier en daar ver toonden zich reeds teekenen van ver val. De barokomamenten aan ra men en balkons waren een weinig afgebrokkeld en hadden gerepareerd moeten worden. Nog kon dat met weinig kosten gebeuren, maar wan neer men niet spoedig de vernie lende inwerking van weer en wind beteugelde, zou een langzaam verval niet te vermijden zijn. De beide groote zandsteenen figuren die aan beide zijden van het bordes op ste vige voetstukken stonden en blijk baar de vruchtbaarheid en den ar beid symbolisch voorstelden, pasten met hun solide uiterlijk slecht bij het bizarre karakter van het ge bouw, maar toch bevielen ze den toeschouwer zeer en het speet hem dat door den invloed van het weer de schovenbundel onder den arm van de „Vruchtbaarheid" gedeelte lijk was afgebrokkeld en dat de „Arbeid" een deel van zijn zeis had ingeboet. De luiken en jalouzieën waren stevig gesloten, doch eenige hingen scheef in de hengsels. Maar dit alles stort in het Algemeen landbouw cri sisfonds: Hoop doet leven, te lang wachten echter kan doen sterven. Ondanks de perfectioneering van het heffingsstelsel is het ook niet mogelijk gebleken voldoende beslag te leggen op de extra-winsten. We zien dus dat de toestand in zake den export van onze zuivel producten wel dringend om verbe tering vraagt. De meest juiste en de meest ra dicale oplossing zou natuurlijk zijn dat het exportrecht weer werd toege kend aan eiken Nederlander, die de douanevoorschriften nakomt. Hiertegen bestaan echter, thans vooral, overwegende bezwaren. Maar om de bovengeschetste be zwaren te ondervangen zou het goed zijn om niet, zooals tot nu toe, de ex porteurs individueel te beschermen doch als groep. De verstarring on derling wordt dan opgeheven. De uitvoercertificaten kunnen dan gebonden worden aan een z.g. leve ringsrecht. De onderlinge wedijver tusschen de exporteurs wordt dan bij hun inkoopen op de binnenland- sche markt voor een groot deel weer ingeschakeld, wanneer toegestaan wordt dat elke exporteur voor even tueel K G. uitvoercertificaten kan krijgen als hij leveringsrecht inlevert. Het leveringsrecht dus aan den producent op basis van productie. Aan de exporteurs dan de taak dit leveringsrecht effectief te maken. Hierdoor zullen de producenten de juiste waarde der uitvoercertifi caten op de meest bevredigende ma nier kunnen benaderen, terwijl de bevriezing, de verstarring tusschen de exporteurs wordt opgeheven en levenskrachtige exporthuizen zich meer kunnen ontwikkelen. Nieuwe plannen tot bezuiniging. o— Enkele nieuwe maatregelen, die tot bezuiniging moeten leiden en de salarieering der leerkrachten ra ken, heeft de minister van onderwijs gebracht in de zoogenaamde „Com missie van Overleg," bestaande uit vertegenwoordigers der onderwijzers organisaties. Deze hebben dan de Langzaam, als door een magneet aangetrokken, liep hij eindelijk langs het hek voort, waarboven jasmijnen en seringen uitstaken. De tuin was waarschijnlijk nooit aangelegd in Ba rokstijl en nu groeide en bloeide er een heerlijke wildernis ongehinderd voort. - Maar het kleine slot scheen onbewoond. Het lag met gesloten jalouzieën als slapend in de bloeien- hinderde Ralf Lersen niet integen deel het scheen bij de heele om geving te hooren, dat de tands des tijds er reeds een weinig aan had geknaagd. Waarschijnlijk lag het ge bouw al eenige jaren eenzaam en verlaten in zijn verwilderden tuin. Eindelijk streek hij, als ontwakend, het donkere haar uit zijn voorhoofd en liep langzaam naar den ingang van het hek, vanwaar een breede oprijlaan naar het bordes voerde. Het hek was open, alsof er kort te voren iemand uit was gegaan en nu zag hij aan dat hek een primi tief biljet hangen. Het was eenvou dig met touw vastgemaakt. Hij boog zich voorover en las: „Dit gebouw is te koop of te huur. Gegadigden gelieven zich te ver voegen aan de melkerij. De weg daarheen loopt noordwaarts langs den berg. Afstand een kwartier". Met een ruk richtte Ralf zich op en nam zijn pet van het hoofd, alsof hij het te warm had gekregen. De vrijheid de onderwerpelijke zaken in hun besturen te bespreken, maar al len zijn tot geheimhouding verplicht. Deze laatste nu is geschondenblijk baar heeft een der ingewijden de door den minister aanhingig ge maakte voorstellen medegedeeld aan de Maasbode, vanwaar ze verder hun weg door de geheele pers ge vonden hebben. Ze zijn dus nu pu bliek eigendom geworden en wij wil len er nu dan ook wel een en ander over zeggen. Ten eerste is er een voorstel om te komen tot voorloopige pensionee ring van onderwijzers, die den leef tijd van 60 jaren hebben bereikt, ingaande na afloop van den loopen den cursus, waarin genoemde leeftijd bereikt is. De minister stelt zich voor, deze voorloopige pensioneering te verkrijgen door de 60-jarigen uit te sluiten bij de berekening van de rijksbijdrage aan gemeente- en schoolbesturen. Deze regeling is van tijdelijken aard en zal 5 jaren gel den. Indien deze maatregel goede resultaten geeft, zal een soortgelij ke regeling worden getroffen voor de rijksambtenaren. Met dit voorstel wordt een wensch der verschillende onderwijzers-orga nisaties vervuld. Naar de uitingen in de vakpers te oordeelen, zal het geheele onderwijzerscorps dit voor stel steunen; men zal zeggen, dat het onderwijs in het algemeen er mede gebaat is, dat de wachtgelders weer aan den slag kunnen gaan en dat de jongeren 'kunnen beginnen. Het eerste argument is juist, al wil len wij geen kwaad zeggen van het kennen en kunnen van vele oudere leerkrachten. En ook het tweede zal wel waar zijn, al hebben wij geen preciese cijfers van de ouderen dan zestig jaar en de aantallen wacht gelders. En de jongeren komen in ieder geval in het eerste gelid te staan voor nieuw openvallende plaat sen. Maar hoe staat het nu met de bezuiniging? De met pensioen- heengaanden zullen zoo ongeveer ge middeld 2/3 van hun salaris als pen sioen ontvangen, valt er een wacht gelder in, dan is de staat dit wacht geld kwijt, maar moet een vol sa laris betalen, dat zeer zeker 1/3 van het salaris van den vertrokken func tionaris zal overtreffen. Een gede tailleerde statistiek zal noodig zijn om een juist oordeel te vormen over brandende wensch om in dit als een betooverd gebouw rust te vinden, greep hem heftig aan. Hij, die jaren lang rusteloos van plaats tot plaats had gezworven, kreeg plotseling een brandend verlangen naar rust, naar een vast tehuis in deze heerlijke bosch-eenzaamheid. En dat verlan gen werd spoedig een besluit. Wie belette hem dit slot te koopen? Hij was rijk genoeg om zoo'n wensch te kunnen vervullen. Niets belette hem om zijn verwoest leven in deze eenzaamheid te verbergen en hier alleen voor zijn werk en zijn studie te leven. Zonder zich lang te bedenken sloeg hij den aangeduiden weg in en bereikte na een kwartiertje een vriendelijk, bescheiden huis. Het be stond uit een klein woonhuis met een veranda en enkele bijgebouwen. Naast den stal bevond zich een ge bouwtje, dat een groote koelkamer voor de melk bevatte. Op houten stellages stonden groote melkvaten te wachten op het afroomen. De deur naar deze koelkamer stond wijd open en in de opening verscheen nu een welgedane, frissche vrouw van een jaar of vijftig. Ze droeg een gebloemde katoenen japon met een witte blouse en had een groote, donkerblauwe schort voor. Haar grij ze haar was in een nog dikke vlecht opgemaakt en glad om het hoofd de financieele gevolgen van deze vervroegde pensioneering, waarin dan aantallen gepensioneerden en wachtgelders, pensioenen van de meer dan zestigjarigen en wachtgel den der wachtgelders naast sterfte- tafels een rol zullen spelen. Rekent men in 5 jaren door de wachtgelders heen te zijn want deze leveren de meeste kans op voordeel voor den staat bij herplaatsing en wordt dan de pensioengerechtigden leeftijd weer 65 jaar, omdat 2/3 van een eindsalaris vermeerderd met het be ginsalaris van een nieuw-aangestelde toch wel meer zal zijn dan éénmaal het geheele eindsalaris en dus de problematieke bezuiniging der eer ste vijf jaren na dien tijd waar schijnlijk in een nadeel voor de schatkist zal omgezet worden? Zoo dat de jongere menschen dan toch weer achter het net zouden visschen? En waarom worden de onderwijzers weer als „proefkonijn" gebruikt; zou men nu niet eens een andere categorie van ambtenaren hebben kunnen nemen? In ieder geval, zon der gedetailleerd cijfermateriaal kun nen wij dezen maatregel uit een be zuinigingsoogpunt niet beoordeelen. Een tweede voorstel is om met ingang van 1 Januari 1935 de ver hooging van wedden der onderwij zers bij het lager onderwijs ingevolge het bezit der hoofdakte, de akten voor Fransch, Duitsch, Engelsch en wiskunde niet meer toe te kennen, tenzij aan de bezitters van de hoofd akte, die hoofd van een school zijn of die onderwijzer zijn met zooge naamde verplichte hoofdakte en aan de bezitters der bijakten, die in het desbetreffende vak onderwijs geven. Thans verworven verhoogin gen op grond van het bezit van ge noemde akten blijven gehandhaafd. Over de bezuiniging in dit voorstel gelegen, behoeven wij niet te spre ken, die is hier duidelijk en zal vrij aanzienlijk zijn. Maar wat zullen de gevolgen wezen? Vooral door het niet meer betalen van de hoofdakte zal de jonge on derwijzer de ouderen behouden de verworven verhoogingen zich gedéclasseerd gevoelen, neergedrukt tot een salarispeil, waartoe hij krach tens opleiding en ontwikkeling niet behoort. En de historie heeft ge leerd, wat voor funeste gevolgen het hebben kan wanneer een groote groep gelegd. Verbaasd keek ze den voornamen heer aan. „Dag mijnheer. Wilt u een glas melk drinken?" vroeg ze vriendelijk. Ralf Lersen nam zijn pet af. „Dat ook. als ik het krijgen kan, maar ik kom in hoofdzaak om u te spre ken over den verkoop van het kleine slot, dat daar ginds op de bosch- weide ligt". De vriendelijke, heldere vrouw keek hem verbaasd aan. „Lieve he meltje, mijnheer wil toch Solitude niet koopen?" vroeg ze ademloos. „Ik heb er veel zin in. Natuurlijk zou ik het eerst eens beter moeten bekijken. Kunt u me enkele inlich tingen er over geven?" „Een beetje wel. De freule is juist naar Solitude gegaan om te luchten. Heeft mijnheer de freule niet ge zien?" „Ik heb geen sterveling gezien en het slot leek me absoluut verlaten. Het hek stond wel open". De vrouw zuchtte verdrietig, zal wel weer in een van die du .ere kamers zitten te huilen. Ze kan an ders ook nergens eens rustig uit huilen," zei ze half tegen zichzelf. Die woorden grepen Ralf Lersen merkwaardig aan. Die vrouw sprak over een dame die de gewoonte scheen te hebben haar verdriet in dat verlaten slot uit te huilen.

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1