KEBK^SCHOOL Gebrand? PUROL bluscht de pijn Provinciaal Nieuws. Ingezonden. Rechtszaken. Sport. Gewestelijk Nieuws KONINKL. VL. SCHOUWBURG GENT. Zondag 16 December 1934 des nam. om 2,30 (B. T.) IN 'T WITTE PAARD Operette van Blumenthal en Kadel- burg, muziek van Benktzky en Stolz FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 16 Dec. nam. 2,15 uur (B.T.) LE PAYS DU SOURIRE, (Het land van den glimlach). met muziek van Léhar. AARDENBURG. Benoemingen Kiescollege. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Gemeente alhier werden tot leden van het kiescollege herkozen de heeren W. L. Boogaard, A. Buijsse, Jac. J. Nieskens en W. C. Trapman, terwijl in de vacature wijlen den heer K. L. Reepmaker herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren H. Corthals en M. Versprille. Helpster Bewaarschool. Wegens a.s. huwelijk heeft Mej. M. de Bert tegen 1 Januari 1935 ontslag aangevraagd als helpster in de Be waarschool en is in haar plaats be noemd Mej. C. dc Roos. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 16 December 1934. Biervliet 9,30 uur Ds Vrijlandt, Breskens 9.30 uur Ds W. H. Kelderjr. 1,30 uur Zondagsschool 5,30 uur Ds L. J. C. Visbeek, van Vilssingen, Jeugddienst. Cadzand 9,30 uur Ds F. A. Visser. Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snijdelaar. 20 Dec. 3.uur Ds Snijdelaar, Huwelijks-inzegening. Nieuwvllet 2.— uur.Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Ketranchement. 9.30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10.uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9.30 uur Ds van Yperen, IJzendijke 9,30 uur Ds Castelein, Groede 9.30 uur Ds Derksen. 20 Dec. 3,30 uur Ds Derksen, Huwelijks-inzegening. o Ev. Luth. Gemeente. Geen opgave ontvangen. En eindelijk kreeg ik toen te hoo- ren, waarvan ik werd verdacht. Ik werd beschuldigd van spion- nage en brandstichting I Juist een der soldaten van die wacht aan de goederenloods, een van die halfdronken kerels dus, had achteraf gemeend in mij den persoon te herkennen, die hem 's middags zou hebben gevraagd o, sancta simplicitasof hij eenBelgisch of Duitsch soldaat was. Dat was dus de spionnage. En bovendien had hij dien persoon even later per fiets zien vluchten uit een fabriek, welke dadelijk daarop in brand stond. Brandstichting! Verontwaardigd verklaarde ik, dat ik toch warempel geen weken achter een op het oorlogsterrein kon heb ben rondgezworven, zonder dat me het verschil tusSchen een Duitschen en Belgischen soldaat duidelijk zou zijn geworden. En wat die brand stichting betrof in een fabriek, het geval leek me te dol om er veel woorden over vuil te maken. Ik eisclïte, dat men mij met den be- wusten soldaat zou confronteeren, maar daar kon voorloopig niets van komen. De officier bleek heelemaal niet van mijn onschuld overtuigd en hij beval me, m'n „toon" een beetje meer in mineur af te stemmen. Toen vroeg ik om voor generaal van Man- teuffel te- worden geleid, dien ik 's middags had gesproken, maar deze was op inspectie en zou eerst den volgenden morgen Jerugkeeren. Stuk voor stuk werden thans mijn papieren nagezien en de officier moest toegeven, dat die in orde wa ren. Een beslissing echter kon hij niet nemen, alvorens ik voor den commandant zou zijn geleid. Het oude manneke mocht onder hoede der zelfde soldaten naar zijn huis worden teruggebracht en ik kreeg zoowaar nog gedaan, dat hij twee ronde brooden meekreeg van een reusachtigen stapel, welke op het perron was opgeslagen. Mijn medegevangene werd nu te ruggeleid en ik werd gefouilleerd door twee soldaten, die me alles uit de zakken haalden; papieren geld, horloge enz. Daarmee kwam ook een Duitsche kaart van België te voorschijn; in de hoeken stond ge drukt ,,Nur für Militar," alléén voor militairen! Met booze stem ver zekerde de officier me, dat hem dit geval zéér verdacht voorkwam en hij vroeg me, hoe ik aan deze kaart kwam. Ik vertelde hem naar waarheid, dat ik het ding voor één Mark in Aken had gekocht, waar de kaart in talrijke winkels te koop lag. liet „Nur für Militar" beschouwde ik als een uiting van den slimmen "Duit schen handelsgeest. Om die verklaring scheen de man boos te worden, want hij gelastte, dat ik ook mijn kousen en schoenen moest uittrekken. Van de laatste wer den met een nijptang de zolen en hakken afgetrokken om te speuren naar verborgen papieren. Ik werd nu naar een plaats op het perron vervoerd, waar verschei dene soldaten op stroq een nacht leger hadden gevonden. Ze behoor den tot een stationswacht en de man schappen moesten om de twee uur op post gaan. Ze lagen op een plaats, waar het perron niet over kapt was, dus onder den blooten hemel. Maar zij hadden tenminste nog stroo olm op te liggen en een goede dekking van dekens ik moest tusschen hen in gaan liggen op den steenen grond, zonder deken. Het aantal posten werd met één uit gebreid; deze had mijn bewaking tot speciale taak. Met de boodschap, dat ik bij de eerste de beste poging tot ontvluchten zou worden neer geschoten, kon ik gaan... slapen! 't Was een koude nacht en een dikke, zware mist maakte elk uit zicht onmogelijk. M'n slaapgenooten raasden en tierden tegen me, zeg gende, dat ik een van die lui was, die hen verraderlijk beschoten had den. Ik rilde van kou en ellende en voelde als 't ware het vocht van den kouden, natten grond m'n lichaam intrekken. Terwijl al die kerels me ver- wenschten, was er toch één, die van me gelooven wilde, dat ik een vreed zaam buitenlandsch journalist was en dat elk misverstand zou worden op gehelderd, als ik morgen voor den commandant zou worden geleid. Hij kreeg meelij met me en haalde een zwaren soldatenmantel voor me ter dekking. Hoe dankbaar was ik dien soldaat! Van slapen kwam natuurlijk niets. Als de soldaten van hun post terug kwamen en anderen gingen er heen, dan zagen ze in den donker niet, waar ze liepen en overal op m'n lichaam beukten dien nacht de grove soldatenlaarzen. 't Was een fantastische nacht. Gil- lend-fluitend kwamen voortdurend militaire treinen uit den mistigen donker opduiken en telkens als er een het station binnengestoomd was, ontstond er een zee van lawaai. Al die treinen waren gevuld met En- gelschen, die door de Duitschers bij St. Quentin gevangen waren ge maakt; natuurlijk stonden ze onder een zwaar bewapend geleide. De treinen waren geheel met groene boomtakken opgetuigd, waardoor ze een voortschuivend kreupelbosch ge leken. Telkens als zoo'n trein binnen rolde, hieven de begeleidende Duit schers luidkeels vaderlandsche ge zangen aan en het „Deutschland, Deutschland über alles I" doorgolfde dan den mist. Onder de kreet „De Engelschen zijn daar!" liepen ook mijn slaap genooten eiken keer op de binnen komende trein toe. Ze jouwden den overwonnen vijand dikwijls op er gerlijke wijze uit en dat maakte hun enthousiasme onridderlijk. Acht treinen met gevangen En gelschen kwamen dien nacht te Leu ven aan. Md. (Wordt vervolgd). Het gerestaureerde stadhuis te Veere. Hedenmiddag is het gerestau reerde stadhuis te Veere weder in gebruik genomen. Z. Exc. Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft, ter beëindiging van de restauratiewerk zaamheden het gebouw weer voor dc gemeente ontsloten. H.M. de Koningin had zich voor deze plechtige opening laten ver tegenwoordigen door Haar Kamer heer i. b. d. ihr. H. F. Lantsheer. We komen in ons volgend num mer hierop terug. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Geachte Redactie 1 Naar aanleiding van het ln Uw blad 11 dezer verschenen hoofdartikel „Steun zij het mij vergund J. C. A. B. te doen opmerken, dat ik, voor wac het le gedeelte van z'n betoog betreft, hiermede groocendeels instem. De schrijver beweert, dat steun in geld de prikkel tot arbeid doet slijten, doch het zijn niet die 'enkele guldens steun, die zulks veroorzaken, doch het hon derden malen vergeefs achter werk zoeken, is de oorzaak, dat de werke- looze op den duur gaat zeggen „Wat geeft het, ik grijp er toch weer naast". Üt dacht de schrijver, dat het gros der werkloozen, niets liever zouden doen, met een behoorlijk weekloon thuis te komen, in plaats van onder te gaan in armoede en ellende En nu kan de schrijver heel leuk beweren, dat, wie er zich ernstig op toelegt en abso luut wil (dat alleen is een insinuatie aan het adres van den 100.000den werkeloozen) dikwijls nog werk zal vinden, waar niemand het gezocht zou hebben. Wie het Ned. volk in tact wil houden, verschaft het werk. Zeer juist 1 doch indien het de Ned. regee ring mogelijk zou zijn, zulks te berei ken. dan niet in z.g. werkverschaffings- loonen, die een schande op de tegen woordige werkverschaffings-politiek werpen, en de slachtoffers der huidige toestanden terug voeren naar een be- staans niveau van 50 en meer jaren cerug, maar dan loon naar werken. Rotterdam. H. LUTEIJN. Arrondissements-Rechcbank te te Middelburg. Hooger beroep. Door den Officier van Justitie te Middelburg is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis der Rechtbank van 7 December j.l.. waarbij j. C. E., 25 jaar, chauffeur te Breskens, ter zake van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld is veroordeeld tot 6 weken gev. straf en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Voetballen. Wedstrijdprogramma voor Zondag 16 December. K. N. V. B. 3e klasse A. HulstHoofdplaat. Terneuzen IIDe Zeeuwen. Sluiskil—Vlissingen II. Z. V. B. Ie Klasse C. Breskens II—Sasput. F. C. Sluis—Schoondijke. Hoofdplaat 11—Biervliet Groede—Oostburg. 2e klasse D. Oostburg 11Breskens III. S C. D.Groede II. Nieuwvliet—Turkeije. BRESKENS. Tentoonstelling. Na de plaatselijke tentoonstelling van duiven, die zoo buitengewoon is geslaagd, komt. de tentoonstelling van pluimvee en konijnen. Het is de éérste maal dat in deze gemeente een dergelijke tentoonstelling wordt gehouden en het is voor de vereeni- ging „Animo," die na een éénjarig bestaan deze tentoonstelling heeft georganiseerd, zeker wel een buiten gewoon succes dat thans wordt be haald. Niet minder toch dan 330 dieren zijn ingezonden, uit Fries land, Groningen, Utrecht en vele plaatsen in Zeeland. Een dergelijk groote tentoonstelling is aan deze zijde nimmer gehouden. Onder de ingezonden dieren zijn er, die in de groote steden van ons land met de hoogste prijzen werden bekroond. Natuurlijk ontbreekt niet een stand van P. Sluis te Weesperkarspel, die de verschillende voeders voor pluim vee etaleert. Wij twijfelen er niet aan of zeer velen zullen deze schitterende col lectie dieren, die ondergebracht is in hotel Valk, gaan zien. Het actieve bestuur van „Animo" komt een extra woord van waardee ring toe. Aanbesteding. De hoofdingenieur van den Rijks waterstaat te Middelburg heeft Woens dag o.m. aanbesteed het onderhoud van de Rijkswegen Breskens-Belgische grens, waarvoor laagste inschrijver was de heer P. J. van de Sande alhier, voor f 6378. Gezellige avond. De Vereeniging voor Volksontwik keling gaf Donderdagavond in hotel De Vuijst een goed geslaagde avond, waarin het klein Tooneel uit Gent op voerde; „De schat uit Congo". Overgeplaatst. Inplaats van den heer G. Koster, die naar Rilland-Bath is overgeplaatst, is alhier tot assistent-dienstgeleider aangewezen de heer P. van den Ameele te Vlissingen. „Bazar Scheldestroom". Binnengekomen giften. 10e verantwoording 1 theemuts. 1 krantenhanger. 2 kleedjes. 2 bloemvazen. 2 cactuspotjes. 12 penhouders. 10 schetsboekjes. 24 naaldenboekjes, frotté-tasch. 5 schrijfmappen. 2 waschzakken. 1 theecafelkleed. 2 Indische poppen. 2 Kerstkransen. 19 pakjes puddingpoeder. 18 amjstabletten. 25 rollen drops en nougat. 3 flesschen zuurtjes. 1 chocolade-kalkoen. 2 busjes Cacao. 2 doozen bonbons. 1 doos drops (vruchten). 12 prentenboeken. 6 notitieboeken. 10 vingerhoeden. 1 doos zeep. 1 flesch grenadine. 1 flesch witte wijn, 1 gebord. kussen. 3 blik tomaten. 1 blik groente. thee- en koffiepot. rekje met bonbonschaaltjes. 1 pullover. 2 kleedjes. 1 zwempak. 2 directoires. 2 lappen stof. 20 pakjes tabak. 6 schilderijtjes. 1 dominospel. 3 doosjes stopzij. 2 doosjes zakdoekjes. 2 doosjes zeep. 2 paar brecels. 7 kindermutsen. 16 paar kousen. 1 baby-garnituurtje. 1 borstrok. 1 witte wollen trui. 3 luierbroekjes. IJZENDIJKE. Aan de gevolgen overleden. De lijnwerker E. Verhoosel alhier, die op 19 November op wijk Nieuwl. Molen met zijn voet iusschen het wis sel bekneld raakte en met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Oostburg werd overgebracht, is aan zijn verwondingen overleden. OOSTBURG. Vergadering- Woensdag werd alhier een vergade ring gehouden der vereeniging Ceres", onder leiding van Mevr. Van Cruijnin- gen-Erasmus. Het aftredende bestuurslid Mej. C. van Bortel te Schoondijke, werd her benoemd. SCHOONDIJKE. Raadsvergadering' Donderdag hield de raad alhier zit ting, waarbij Mevr. Bruijnooge-Rofak afwezig was. Van Ged. Staten was goedkeuring ingekomen der rekening 1933 grooting 1935. Een adres van de Middel vereeniging werd voor kenni aangenomen. Aan een verzoek van de A.! inzake verlichting van auto's tijc licht branden op straat zal worden. Enkele wijzigingen in de beg worden aangebracht. Tot lid der commissie tot van schoolverzuim vacature wordt metalgemeenestemmenb? de heer J. Rijckborst, onderwij: de Openbare School. Tot lid der commissie volge 184 der L.-O. wet wordt herbe de heer W. F. Versprille. Aan Ged. Staten zal ontheffii den gevraagd van het geven van wijs in lichamelijke oefening tot 1935. Aan Ged. Staten zal goed! worden gevraagd tot den verkc woonhuis en school te Sasput, w, respectievelijk f 620 en f 530 boden. Een gedachtenwisseling vine plaats naar aanleiding van vrag den heer Jansen over werklooz kcering. Dc voorzitter deelde mede, dat blikvlecsch is bestel vorig jaar is echter een aantal overgebleven GROEDE. Raadsvergar Dinsdagmiddag vergaderde d Dhr Brakman was mee kenni afwezig. Vóór de agenda af te werker de voorzicter den leden harteli voor hun gelukwenschen en gi bij gelegenheid van zijn 25-jar: leum als gemeente-secretaris. Van de Prov. Commissie Ioozen-zorg is een adres ing inzake steun voor landarbeideri B. en W. meenen te doen dezen noodzakelijk is, stellen z het schrijven voor kennisgevinc nemen, wat goedgevonden woi Met de verkoop van school aan den Kruisdijk is het niet v gaan. Er is geen behoorlijk aangeboden, zoodat de verkoo doorgegaan is. Ingevolge besl den raad is het college derhz verhuren overgegaan. Zoo is gang van 1 Dec. j.l. het huis v voor 6 maanden aan P. J. Bru{ 105.en de school voor 7 den aan M. A. H. Govaert ad per week, alles bij vooruitbeta B. en W. meenen te moetei stellen de betrekking van omro aanplakker te splitsen. Het la bijna geregeld gedaan door dei concierge, die dat uit hoofde betrekking ook gemakkelijker d( Het beste is dus die 2 betrekki combineeren, een nieuwe omrr benoemen en het bedrag ad splitsen in 2 x f 15.—. Dit goedgevonden. Tot omroeper wordt vervolg noemd de heer P. Leenhouts stemmen. De heer H. A. Me: verkreeg 1 stem De Bijz. Vrijw. Landstorm gedurende 3 maanden lederen dag kamerschietoefeningen te in 2 onbezette lokalen der O. L, B. en W. stellen voor dit staan op voorwaarden van v< en schade. Dit wordt goedge De banken van de school te dijk zijn naar Groede gebracht W. willen een gedeelte gebruik school A, een gedeelte voor waarschoo! en de rest opruime Raad kan zich hiermee vereen In verband met den last, omwonende heeft van de booi de begraafplaats en ook terwi de haag, zullen die boomen oi ten worden gerooid. Aan het comité ter bestrijd iepenziekte wordt met 42 voor 1935 een subsidie val geschonken. Tegen stemden d< W. en J. van Haneghem. Besloten wordt nog 1 jaar vragen van het geven van lich ningen op de O. school. De voorzitter deelt hierna de begrooting, die ter vooror aan Ged. Staten is gezonden, is terug ontvangen. Bij de rondvraag informet heer Becu hoe het staat met leering aan den straatweg na; kens voor de woningen van z en den heer Govaert. De voorzitter deelt mede, dig begonnen zal worden. De kenen zullen het materiaal leveren, terwijl het werk dool loozen zal geschieden. De heer Becu verzoekt de spoed te betrachten. De heer W. van Haneghei bericht ontvangen dat de Mi

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2