RESKENSCHE COURANT ieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. i Het bittere eifdeel. Last van Uw zenuwen? Oorlogsherinneringen. ria rschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens Bericht. Algemeen overzicht. o FEUILLETON o— 4ste Jaargang. Vrijdag 14 December 1934 Nummer 3993 ■fte ■h] ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post per jaar 5 00 Buitenland per jaar t 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) 0- Door buitengewone omstandigheden nnen wij deze week geen bijblad ven. Het vervolg: Oorlogsherinnerin- a hebben wij daarom in ons hoofd- ad opgenomen, zoomedehet Algemeen verzicht. DE REDACTIE. 'A. t INNENLAND. Verkiezingen in 't zicht 1 Het beleid van den Minister van Waterstaat. Mr. Mar- chant tevreden over zijn spel ling; we krijgen er méér van. Versch brood, dat oud is. Van minister tot burgemees ter. Arnold Spoel f- Aan enkele teekenen is het reeds zien, dat het voorjaar in" aantocht Nog niet direct aan de natuur: tegendeelde eerste wintersche kou pas losgekomen. De berichten in krant echter over de komende emeenteraadsverkiezingen zeggen is, dat we niet meer zoover van :zen electoralen slag èn van het torjaar verwijderd zijn. De Partijraad van de S.D.A.P. :eft in zijn jongste vergadering eds het crisis-program opgesteld, ïtwelk voor de raadsverkiezingen il gelden en waarvan werkloos- ïidsbestrijding, steunregeling en lip aan jeugdige werkloozen na- urlijk de hoofdpunten vormen. Het Neutrale Blok der Midden anders, speciaal in den Amsterdam hen Raad en in de Staten van N.- olland vertegenwoordigd, heeft la- n weten, dat ze aan de Staten- trkiezingen geen deel zal nemen, xxlat dus de heer Bruinsma zal ttreden uit dit college, wél echter in de raadsverkiezingen. DeN.S.B. >et het juist omgekeerd: ze doet :n gooi naar Statenzetels, maar be tert niet in de gemeenteraden zit- ng te krijgen; voorloopig althans .et. Verondersteld wordt thans, dat de tutraal geblokte middenstanders in Weiss en Bruinsma, die al eer- :r fascistische neigingen vertoon- en, het eens zijn geworden met de .S.B.-ers over verkiezingstactiek. Minister Kalff heeft zich deze week de Kamer moeten verdedigen over jn Waterstaatsbegrooting en dat door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door ■E.C. VUERHARD-BERKHOU1 0 Lindris had haar op een van zijn •izen ontmoet en haar teere schoon- :id en tragische positie hadden hem 10 onmiddellijk getroffen, dat hij irliefd op haar was geworden en 0 spoedig mogelijk met haar was itrouwd. Lady Bridget leerde haar ts kennen, toen ze naar Engeland rugkeerden, twee jaar later, ver- :zeld door een kleine baby, teer 1 fijn als de moeder. De kleine Ws, waar Lindris zoo naar ver- ngd had, had zich niet gemate- sliseerd, doch zijn aanbidding van kleine Herrick was zoo intens, was geen gemakkelijke taak. want deze liberale eenling in het kabinet is in politieken zin niet erg gewild in de Kamer en bovendien is er veel critiek op zijn spoorweg- en ver keersbeleid. De Dieselmisère is breed voerig besproken en eveneens kwam de ontevredenheid van het spoor wegpersoneel tot uiting over de loonsverlagingstactiek van den mi nister. De modern georganiseerde spoorwegarbeiders hebben aan den vooravond van de debatten massaal geprotesteerd in de zaal van den Haagschen Dierentuin. De verkeersmaatregelen van den minister zijn voorts in de Kamer als weinig logisch en economisch be oordeeld geworden. Hoewel dewen- schen der Kamerleden op verkeers gebied legio waren, moeten we toe geven, dat hetzelfde alle jaren het geval is, maar - dezen keer was er toch wel buitengewoon veel wrevel en critiek. Minister Kalff vormt een zwakke stee in het kabinet-Colijn. Te Amsterdam is minister Mar- chant in een openbare vergadering „opgetreden" over zijn nieuwe spel ling. Hij bleek buitengewoon te vreden over de bereikte resultaten. De Vries en Te Winkel waren nog slechts lijken. De minister zal hun gevluchte satellieten blijven ver volgen; hij kondigde een herziening aan van de aardrijkskundige namen. Waar zal dat op uitdraaien? Op Noewjork en Riejo de Sjenijro? Dan onze minister van Economi sche Zaken I Die neemt tenminste populaire maatregelen. Wie het geld er voor over heeft, mag des morgens vóór 10 uur een oud kadetje koo" pen, dat in een koelcel is versch gehouden. Hiermee is één onzer groote sociale problemen opgelost. Het zou in elk geval winst betee- kenen, als met deze oplossing het gezeur over ons taaie Hollandsche ontbijt een eind zou hebben geno men. Roermond schijnt een plaats te zijn, waar oud-ministers hun vóór-hemel als loon krijgen toebedeeld. Met in gang van 1 Jan. a.s. is oud-minister Reijmer er tot burgemeester be noemd ter opvolging van een hn- deren oud-minister. Met leedwezen zullen velen heb ben kennis genomen van het overlij den van den heer Arnold Spoel, on zen bekenden, ouden Volkszanglei der. Hij heeft inderdaad héél veel gedaan om het lied, het goede lied, haar plaats in ons openbaar leven te hergeven. 0 -dat de vaderliefde in den man vol- scheen het, of al zijn Ijefde voortaan geconcentreerd was op haar kind en die twee werden alles en alles voor elkaar. En nu las dat kind zijn laatsten brief aan haar en las, tusschen de gekrabbelde regels door, hoe toegewijd zij het zelfzuchtig en verkeerd hij haar had lief gehad. Bij den brief was een oude zegel ring ingesloten, die haar moeder al- te hem beroofd had van het teere vrouwtje dat hij was gaan aanbidden, komen voldaan scheen te zijn. Later, toen een korte, hevige ziek- tijd had gedragen, een paar officieele stukken en een geboortebewijs. Her rick legde die ter zijde om later door te zien en begon haar vaders brief te lezen. Bij de eerste regels gleed er een verbijsterde uitdruk king over haar gezicht, toen boog ze zich dieper over de licht be schreven vellen „Herrick, lieve kleine kameraad," luidde de brief, „ik "ben benieuwd of je, als je dezen brief gelezen BUITENLAND. Belangrijke Volkenbondsbe slissingen. De toestand in Duitschland. Een samen zwering in Albanië. De Ita- liaansch-Abessynische wrijving Vreeselijke hotelbrand in de Ver. Staten. Uit het V Oosten. Het valt niet te ontkennen, dat de Volkenbondsraad in zijn jongste zittingen eenige belangrijke besluiten heetf genomen, welke het aanzien van den Volkenbond sterk hebben verhoogd. Allereerst heeft de Raad de moeilijke Hongaarsch-Joegoslavi- sche kwestie, welke zoo gemakkelijk tot een nieuwen oorlog had kunnen voeren, .tot een gelukkige oplossing gebracht, een oplossing, waarmee zelfs de beide betrokken partijen zich hebben aangesloten. De Joegosla vische regeering had een aanklacht ingediend wegens medeplichtigheid aan den koningsmoord te Marseille, tegen de regeering van Hongarije. De Volkenbondsraad heeft in zijn resolutie de regeering, die schuld ontkende, ontzien, maar unaniem vastgesteld, dat zekere Hongaarsche autoriteiten het voorbereiden van den aanslag op Hongaarsch gebied heb ben begunstigd, weshalve aan de Hongaarsche regeering werd ge vraagd om die schuldigen te be straffen en van haar beslissingen ter zake aan den Volkenbond kennis te geven. Deze diplomatieke oplossing heeft alle partijen bevredigd en de oogenblikkelijke oorlogsdreiging weggevaagd. Ook de beslissingen inzake het a.s. Saarplebisciet waren energiek, in het bijzonder voor wat de samenstelling van een politioneel Volkenbondsle- ger betreft. Dat internationale leger zal uit 3300 man bestaan, onder op perbevel van den Engelschen gene- raal-majoor Brind. Nederland zendt 300 mariniers af; het Volkenbonds- leger moet vóór 22 December a.s. in het Saargebied zijn geformeerd. Uit Duitschland komen berichten over een toename van de werkloos heid en voor het eerst tijdens het Nazi-bewind valt er ook eene ar beidsonrust te constateeren. Onder de Berlijnsche A.E.G.-arbeiders is het b.v. tot een spontaan en open lijk verzet gekomen tegen de ge dwongen bijdrage voor de Winter- hilfe. Koning Zogoe van Albanië heeft weder een ernstige samenzwering te gen zijn leven overwonnen. Er zijn tal van personen gearresteerd, o.a. 's konings vleugel-adjudant. hebt, in staat zult zijn me te ver geven en nog zult willen probeeren aan me te denken als aan den goe den kameraad, die ik altijd getracht heb voor je te zijn. Ik hoop het, want, wat deze brief ook verder aan je herinneringen aan mij mag ont nemen. de herinnering aan onze ka meraadschap blijft waar en echt. En één ding kun je vast gelooven dat ik je even innig en volkomen heb lief gehad als een vader zijn kind maar lief kan hebben. Ook al was ik niet in werkelijkheid je va der. Dat is de heele reden van dezen brief om je te vertellen dat er geen bloedverwantschap tusschen ons bestaat. Je was Dorothy's kfnd, niet het mijne. Je kwam drie maanden na je vaders dood ter wereld en omdat hij je nooit gezien had je zelfs nooit had aangeraakt of gekust scheen dat jou in mijn oogen nog meer uitsluitend en geheel Mar kind te maken. Haar kind, niet het mijne. En ik hield van je, eerst alleen om dat je van haar was, en we vertelden Eerst nu komen de berichten los, welke op den ernst der Italiaansch- Abessynische grensconflicten van den laatsten tijd wijzen. De Abessy- niërs zouden met mitrailleurs en ka nonnen zijn opgetrokken tegen de Italianen, die zich in steeds grooter getal aan de grenzen van Abessy- nië concentreeren. Men zegt, dat Ita lië in het voorjaar over 250.000 man zal beschikken om ter vergrooting van zijn Afrikaansch koloniaal be zit een inval in Abessynië te doen. Een vreeselijke brand in 't Kern- Hotel te Lansing (Michigan) in de Ver. Staten in den nacht van Maan dag op Dinsdag, uitgebroken bij 20 graden vorst, waardoor blussching onmogelijk werd, heeft aan tientallen logeergasten, vermoedelijk meer dan 50, het leven gekost. In Rusland moeten reusachtige verduisteringen bij de Spoorwegen zijn ontdekt: verscheidene schuldi gen zijn reeds gefusilleerd. De betrekkingen tusschen China en Japan zijn weer eens zóó gespan nen, dat het uitbreken van een con flict wordt gevreesd. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. De Overweldiging van België. Herinneringen aan de om zwervingen van een oud-oor logscorrespondent tusschen de strijdende partijen. Als franc-tereur behandeld. Ik had zielsmeelij met mijn mede gevangene, die niet te troosten was. „Ga nu stil mee zei ik hem des te gauwer zal je weer bij je jongske wezen". Hij bleef echter doorhuilen. Tusschen de zes soldaten in wer den we thans in de richting van het station geleid. Het was een macabre tocht. In den donkeren avond schreden we over den zwaar beboomden Bou levard de Namur, waar door den gloed van de brandende stad spook achtige schaduwen lagen. De vlam men knetterden aan alle kanten; met donderend geraas hoorden we hier en dan weer daar een of ander huis instorten. Soms was het weer een oogenblik angstig-stil om ons je nooit dat ik niet in werkelijkheid je vader was. En later, toen je groo ter werd, hield ik zooveel van je om jezelf, dat ik niet zou hebben kunnen verdragen dat je wist, dat je niet werkelijk van mij was. Ik beschouwde je als mijn kind en hield evenveel van je of je het was. Het was heel gemakkelijk om het vol te houden. Je was nog geen tien weken oud toen Dorothy en ik trouw den en toen we een paar jaar later naar Engeland terugkeerden was er geen enkele reden voor iemand om te veronderstellen, dat je mijn eigen kind niet was. En je was zoo'n klein, tenger ding voor je leeftijd, dat niemand argwaan kreeg. Maar nu heb ik zoo'n verduivelden warboel van alles gemaakt, dat de eenige keus die ik heb, de gevange nis of de dood is en het spreekt van zelf wat ik kiezen zal. Ik kan je geen sou nalaten, lieveling ik heb niets om na te laten. Maar er is toch één gift, één ding dat ik je geven kan de wetenscMp, dat je niet het kind van een oplichter bent. heen en hoorden we slechts onze eigen voetstappen en het gehuil van het oude mannetje naast me. Als de begeleidende soldaten hier of daar iets meenden te ontdekken, hielden ze ineens halt en riepen ze aan de vermeende naderende per sonen een „werda" toe. Soms waren het slechts wat lage struiken, voor welke we ons hadden laten ophou den, andere keeren bleken we ge- stooten te zijn op een of andere Duitsche patrouille. „Parool?" klonk dan de roep van onze begeleiders. „Dusburg!" werd geantwoord. Waarop men wederzijds naderde. Nog steeds lagen de lijken van neergeschoten burgers op den bou levard en als we langs deze doode lichamen liepen, terwijl hier of daar vlammen een oogenblik fel oplichtten, dan schrikte ik telkens huiverend en gruwend op. Op het station werd ik voor een officier geleid, die aan een tafeltje op het perron gezeten was en zijn onmiddellijke omgeving met een pe troleumlamp had verlicht. Mijn me degevangene ging nu huilend zóó te keer, dat er geen huis meer met hem te houden was, waarom de offi cier besloot om zich zoo gauw mo gelijk van hem te ontdoen. Zég eens, vadertje zóó on geveer begon hij zijn verhoor heb jij aan dezen man dat was ik gelegenheid aangeboden om in je huis te overnachten? Het oude mannetje verstond niets van deze in het Duitsch gestelde vraag. Och, ochlaat me toch naar m'n jongskeLaat me toch gaan De officier scheen hem te ver staan. Ja, ja zegt hij je moogt gaan. Zeg alleen, wat je van dezen man weet. Och, ochik versta u niet Laat me toch gaan. Ik ben onschul dig, menier, ik ben onschuldig. Ik ken dezen heer niet Ik nam nu maar ongevraagd 't woord en verklaarde, dat het oude mannetje mij niet kende, noch kon kennen. Waarom hebt u dan contact gezocht met dien man? Toen heb ik van a—z mijn weder waren in Leuven verteld en ook ge zegd, dat ik van generaal von Man- teuffel toestemming had gekregen om in 't huis van mijn mede-ge vangene te overnachten. Mede ver klaarde ikj waarom ik tenslotte in overleg met de militaire wacht in de goederenloods het naastgelegen huis tot slaapstee had gekozen. Een onbesmette naam, Herrick, dat is mijn laatste geschenk voor jou. Je zult wel vinden, dat ik je veel eerder de waarheid had moeten zeg gen en die niet zoolang had moe ten verzwijgen. Dat geloof ik ook, maar ik kon er maar niet toe ko men. Ik was zoo zelfzuchtig om nog wat langer voor je te willen blijven wat ik altijd geweest was. Ik geloof niet dat je zult kunnen begrijpen hoe ellendig ik het vind, dat je ooit weten zult, dat ik niet je echte vader ben, dat je niet het kind bent van Dorothy en mij. Ik heb de meeste dingen van het leven onder de oogen gezien en zie nu den dood in het gezicht, maar dit kon ik niet aan. Ik vermoed, dat we allemaal ons zwakke punt heb ben en dit is het mijne. Maar hoe het zij, ook als je me niet geheel begrijpt, probeer toch me te ver geven". (Slot volgt).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1