BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. i Het bittere erfdeel. Verschijnt iederen DINSDAG- cn VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens - Eerste Blad. „Godsvrede". FEUILLETON Rechtszaken. 44ste Jaargang. Vrijdag 7 December 1934 Nummer 3991 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden 1 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1.40. Franco per post per jaar f 5.00. Buitenland per jaar f 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummer bestaat uit 2 bladen. n 1 ital ;pa itst on i i g Ier. IA. I El en ;rb er :1 r uji elm: IL( Esk rord :n te n ter n tei vrij aal aal aal n in r te omt :nde l. resi 57 ,22 ,57 lag den III zi tz.) m. Duitschland kan nu gerust zijn, wat het Saargebied betreft, schrijft de N. R. Crt. Wij zijn er sedert lang van overtuigd geweest, dat Frankrijk niets liever wenschte dan met eere van dit vraagstuk af te komen door een aansluiting van het gebied bij Duitschland, op een wijze die de bepalingen van het vredes verdrag niet omverwierp en te ver dedigen viel tegenover de heele be volking van het gewest; in Duitsch land echter was men niet zoo goed- geloovig. Wie zou den Duitscher de ze achterdocht kunnen kwalijk ne men? Zijn ervaringen met het ple bisciet in Opper-Silezië en vooral met de consequenties, die de mo gendheden eruit getrokken hebben, waren niet van het prettigste soort. Nu is dat geschied onder den nog verschen indruk van den oorlog. Maar de Duitscher weet, dat de po litiek van zijn land ook op het oogen- blik in de buitenwereld weinig vrien den heeft. Nog doen de wonden pijn, die het vredesverdrag zijn land geslagen heeft. Het was te veel van hem verlangd, te verwachten dat hij ten opzichte van de internationale behandeling der Saarkwestie opti mistisch zou zijn. Sterk en verklaar baar was bij velen de vrees, dat Frankrijk middelen zou vinden, om Duitschland, zelfs bij een duidelijken uitslag van het plebisciet ten gunste van het Rijk, te kunnen teleurstel len. Sedert het vergelijk van Rome bestaat voor die vrees echter geen reden meer. Dat wordt in Duitsch land blijkbaar in breeden kring er kend. Frankrijk heeft zelfs voor Duitschers overtuigende teekenen ge geven, het geval zoo spoedig moge lijk te willen liquideeren. Zijn voor waarden heeft het in voor Duitsch land aannemelijken vorm gesteld. De internationale kant van de zaak heeft het ongeduld der Duitschers dus niet meer zoo hevig te prikke len. Dat ongeduld komt nu echter op 94. door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A.E.C. VUERHARD-BERKHOU1 0 „Hij is niet goed genoeg voor haar," protesteerde Carol, nu naar den anderen kant omzwaaiend, wei felend tusschen haar liefde voor Her rick en die voor haar broer. „Heel weinig mannen zijn goed genoeg vooir de vrouwen waarmee ze trouwen," antwoordde Mim be daard. „Ik geloof zelfs niet, dat jouw aangebeden Mac goed genoeg voor Herrick zou zijn geweest. En wat Gair betreft, hij is koppig en egoïst. Maar," haar oogen lachten, „dat zijn geen zeldzame ondeugden bij man nen. Het zijn net groote kinderen ze denken dat ze alles moeten krijgen wat ze hebben willen. En ik denk, dat wij vrouwen, daarom probeeren het hun te geven". En Carol ging naar huis, met leed in het hart, want ze had geen ka rakter, dat haar in staat stelde de andere wijze krachtig aan den dag. Het blijkt steeds duidelijker, dat al lerlei groote beslissingen in Duitsch land zelf op den 13den Januari wach ten. Met de noodzakelijkheid van dit uitstel troost men nu het ongeduld der onstuimige gemoederen, die aan houdend, met alle teekenen van te leurgesteldheid, op een krachtige hervatting van een goed nationaal- socialistische politiek aandringen. Wanneer komt nu het socialisme, dat den socialen nood, die eer ver sterkt dan verminderd voortbestaat, uit de wereld moet helpen? Dezer dagen heeft een Duitsch spreker hier te Rotterdam het als een lasterlijke voorstelling bestempeld, wanneer de buitenlandsche pers het oeconomi- sche Duitschland van dr. Schacht kapitalistisch inplaats van socialis tisch noemt. De buitenlandsche pers is daarbij echter in treffende over eenstemming met den linkervleugel van het nationaal-socialisme, met dr. Ley en Darré. Deze machtige, en bij Hitier nog steeds zeer invloedrijke groep, brandt van verlangen naar socialistische daden. Haar invloed bij Hitler is, ondanks de op zich zelf veel conservatiever neigingen van den Leider, zoo sterk, omdat zij op diepe sentimenten bij hem werken kan, herinnerend aan zijn oude pre diking en beloften en wijzend op de opvattingen der menigte, die reeds lang van verraad mompelt. De toe nemende nood, de hem bereikende of door hem gevoelde verwijten der menigte zijn voor de gevoelige ze nuwen van Hitier een zware be proeving, dat blijft niemand in zijn omgeving verborgen. De eischender menigte kunnen niet rondweg wor den afgewezen. Maar gezegd kan worden: „Wacht op 13 Januari". En dat wordt ook gezegd. Het wordt gezegd op velerlei ge bied. Streicher en de zijnen, die de toepassing der leer omtrent rassen van het nationaal-socialisme nog niet barbaarsch genoeg vinden in haar tegenwoordigen vorm, worden als antwoord op hun aandringen daar mee getroost. „Het kan nu niet, wij mogen het buitenland geen pro pagandamateriaal tegen ons ver schaffen," is het algemeen afdoend argument. De Berlijnsche correspon dent van de Times, voorzichtige, maar tegelijk dappere voorlichter van de openbare meening in de bui humoristische tolerante en teedere philosophie te verwerven, die Mim door het leven droeg. En in de hall liep ze dokter Lincoln tegen het lijf, die voor een tweeden, hoewel minder ernstigen hartaanval opnieuw naar het ziekbed van Sir Francis geroe pen was, waarheen deze zich, zoo dra hij de eerste symptomen voelde opkomen, overhaast begeven had. De dokter schudde haar de hand en er was een peinzende uitdrukking in zijn ondoorgrondelijke oogen toen hij Carols vermoeid en bedroefd ge zichtje zag. Hij wees naar de zit kamer en volgde haar daar naar binnen. „Het is zijn hart," zei hij kortaf. „Dat kan niet veel meer verdragen van de bedwelmende middelen die hij gebruikt en ook niet veel opwinding van welken aard ook. Ik heb hem gewaarschuwd En ik acht het mijn plicht u ook te waar schuwen. Ik geef hem nog een jaar hoogstens achttien maanden". Hij uitte geen sympathie-betuiging doch staarde verstrooid in zijn hoed. Toen hij had uitgesproken sloeg hij zijn oogen opnieuw naar haar gezicht op en de uitdrukking er van was even ondoorgrondelijk als altijd. „Goeden middag, lady Mortimer". En het was onmogelijk uit te ma ken of hij al of niet wist welk een wereld van geluk en vrijheid zijn tenwereld omtrent Duitschland, een man die met zijn lijfelijke aanwezig heid te Berlijn en met het hand haven van zijn positie door deze hee le periode heen, de waarborgen le vert voor zijn betrouwbaarheid, heeft dezer dagen gemeld, dat de span ning tusschen rijksweer en S.S. op het oogenblik de hoogte bereikt heeft van de spanning tusschen rijksweer en S.A. vóór 30 Juni. Maar ge beurtenissen zijn niet spoedig te ver wachten. Zou een conflict losbre ken, dan zou dit in ieder geval niet mogelijk zijn voor 13 Januari. Dit geldt vooral voor den strijd op godsdienstig gebied. Er mocht dan al van hoogerhand verkondigd zijn dat de nationaal-socialistische partij besloten had neutraal te blijven in dezen strijd, in werkelijkheid is het heel anders geloopen. De cor respondent van de Times wist in zijn blad van Maandag te berichten, dat Himmler (de gevreesde chef van de geheime politie, die indertijd in een rede te München de revolutie te „burgerlijk fatsoenlijk" had ge vonden, en zeide op het bevel van den Leider te wachten om „los te breken") een „coup" tegen de be lijdeniskerk had willen ondernemen, door haar voornaamste aanvoerders gevangen te nemen. Men heeft hem daarvan voorloopig kunnen afhou den door hem op het ongelegene van een dergelijke actie te wijzen vóór den datum van het plebisciet in het Saarbekken. Gisteren schreef deze correspondent nog nader over het geval. „De indruk wint veld, dat na 13 Januari een offensief tegen dp kerken beraamd is. Het moge hog niet een frontaanval zijn van den kant van de groep van Rosenberg; de methode van een Duitsche na tionale Kerk met een sterke ,gtor dische" kleur op te bouwen, achter den gevel van de Evangelische Kerk, moge nog voortzetting vinden; maar dan in een feller vorm dan totnogtoe het geval is geweest," zoo zegt hij. En verder: „Het blijkt, dat het uit gestelde plan om tegen de leiders ,van de belijdeniskerk op te treden, en het feit dat de naamlijst nog voor Januari gereed gehouden werd en zich in handen van den rijksbisschop bevond, bekend geworden is door een waarschuwing, die de leiders van de belijdeniskerk uit de eigen omgeving van den rijksbisschop be woorden inhielden voor de vrouw, die stil luisterend naast hem stond. 0 XXXII. De poorten van het geluk. De tijd vliegt of kruipt voorbij, doch wat hij ook doet, het is altijd onvermijdelijk precies het tegenover gestelde van wat wij verlangen. In oogenblikken van geluk als we graag elk yur honderd maal langer zou den willen laten duren, vliegen ze voorbij, terwijl elke droevige secon de zich verlengt tot een kleine eeuwigheid. Voor Herrick, die in haar hart gruwde voor den dag van haar huwe lijk met Gair Severn, scheen de tijd voorbij te vliegen. De ochtend was nauwelijks aangebroken of de avond scheen alweer te dalen, dan een paar korte uren van duisternis en het was alweer dag. En zoo ging het voort tot ze op den laatsten dag van haar vrijheid ontwaakte en ze den volgenden dag Severns vrouw zou worden. Het was afgesproken dat het hu welijk zou plaats vinden in Londen en in alle stilte voltrokken zou wor den. Dat had Herrick zoo gewild en niets kon haar daarvan afbrengen. Ze voelde, dat het meer zou zijn dan ze dragen kon, als ze moest reikt heeft". Verder spreekt hij nog van ondubbelzinnige dreigementen uit bevoegden mond, voor dien ge vaarlijken datum. Er schijnt nog meer te wachten. Wij vinden in de Daily Telegraph; „Krupp van Bohlen, die belangrijke verschillen van meening heeft gehad met de leiders der nazi's over de reorganisatie van de Duitsche nij verheid, zal waarschijnlijk aftreden als „leider van de industrie". Hij zal zijn verzoek om ontslag echter niet indienen voor na het plebisciet in het Saargebied". Men ziet, alle groote beslissingen moeten wachten. Tot die groote be slissingen zou het aftreden van Krupp von Bohlen zeker behooren, omdat dit het bewijs zou leveren, dat een omwenteling in de organi satie van de nijverheid, die de groote industrieelen waarlijk niet hebben verwacht, toen zij Hitier indertijd zoo rijkelijk van geldmiddelen voor zagen, op til is. Als men dit alles bij elkaar be schouwt, dan zal men begrijpen dat Goebbels waarlijk niet op een buiten- landsch avontuur hoefde te zinspe len, toen hij in zijn rede te Stettin van overweldigende komende ge beurtenissen sprak. Wij vreezen dat vele goede Duitschers, ondanks alle vreugde, die de terugkeer van het Saargebied hen moet bereiden, met angst en beven het midden van.de volgende maand tegemoet zien. Mis schien loop't het niet zoo'n vaart. Misschien moet dien datum slechts dienst doen als voorloopig St. Jutte- mis, voor dingen, die men niet aan durft. Maar dat men eindeloos din gen kan uitstellen, die men het niet waagt eenvoudig te onderdrukken, en ook, dat niet alles wat dreigt, zan der wrijving zijn beslag zal kunnen krijgen, lijkt ons een eenvoudige waarheid. De uitslag in het Saarge bied is niet meer het spannendste wat wij in Januari tegemoet zien Kantongerecht Oostburg. Strafzitting van 22 November 1934 Uitspraken, wegens: Op den spoorweg loopen: A. J de C. te Aardenburg f 5.- s. 5 d.h trouwen in het kleine, grijze kerkje van St. Heriot, dat daar zoo vredig lag, te midden van bosschen en vel den, de kerk waar zij en Mac eiken Zondag heen waren gegaan en waar ze gedroomd had, dat zij eens tot man en vrouw zouden worden ge maakt meer dan ze kon dragen om Alec Fane met zijn vriendelijke, scherpe oogen voor haar den dienst te zien leiden op God's altaar, zijn bekende stem met den ondertoon van trouwe vriendschap de plechtige woorden te hooren uitspreken, die haar voor altijd zouden afsnijden van alle hoop op geluk. Neen, ze had haar last opgenomen, den last, dien haar vaders zonden op haar hadden geladen en ze zou dien tot het einde toe dragen, doch ze wilde ten minste de verfijnde martelingen vermijden die een huwelijk in St. Heriot zou meebrengen. Men was dus overeengekomen, dat ze. vergezeld door Lady Bridget en Billy, den dag voor de huwelijks voltrekking naar Londen zou gaan en dan daar in reistoilet in een van de kerken zou trouwen, in een kerk, die geen herinneringen bevatte en geen droomen. En nu was de dag van vertrek aangebroken. Des nachts was Her rick druk bezig geweest met pakken en met allerlei dingen op te ruimen oude brieven, waardelooze prul- Op den spoorweg rijden: H. J. C. te Maldeghem f 2.- s. 2 d.h. Rijden met voertuig met te korten dissel; J. E. de S. te Oedelen f 5.- s. 5 d.h. Rijden met voertuig waarvan de wielen niet van klei en modder zijn ontdaan: A. L. te Sluis f 5.- s. 5 d.h. In de open lucht, binnen 45 m. van den weg een vuur branden: J. Ie G. te Zuidzande f 0,50 s. 1 d.h. Openbare dronkenschap: J. de V. te ljzendijke f 15.- s. 10 d.h. Op den openbaren weg een trek dier laten staan zonder de noodige regelen ter voorkoming van schade te hebben genomen: J. v. d. W. te Biervliet f 3.- s. 3 d.h. Loopen op verboden grond: L. v. d. te Groede, vrijspraak. Rijden met motorrijtuig zonder ver licht achternummer: P. d. te Oost burg f 2.- s. 2 d.h.; L. de W. te Oostburg f 5.- s. 5 d.h.; L. M. de L. te Schoondijke f 5.- s. 5 d.h.; J. P. du B. te Groede f 2.- s. 2 d.h. Onder invloed van drank met rij wiel rijden: K. J. de B. te Eede f 20.- s. 20 d.h.; C. S. te Aardenburg f 15.- s. 15 d.h. Met motorrijtuig rijden zonder gel dig rijbewijs: O. J. de G. te Waer- schoot f 3.- s. 3 d.h.; P. I. v. L. te Mariakerke f 3.- s. 3 d.h. Met rijwiel rijden zonder licht: R. D. te St. Jan in Eremo f 5.- s. 5 d.h. Met bakfiets op rijwielpad rijden: E. v. d. V. te Waterland-Oudeman f 1.- s. 1 d.h. Rijden met motorrijtuig zonder 2 krachtige remmen: L. de P. te Ter- neuzen f 3.- s. 3 d.h. Met motorrijtuig links houden in een bocht: A. C. S. te Hoek f 15.- s. 10 d.h. Met rijwiel links houden: R. M. te Middelburg (B.) f 3.- s. 3 d.h. Met motorrijtuig links houden: P. B. te Middelburg f 5.- s. 5 d.h.; C. N. J. v. R. te Oostburg f 5.- s. 5 d.h.; N. L. K. v. d. M. te Knocke f 2.- s. 2 d.h.; H. v. O. te Goes f 10.- s. 5 d.h.; J. N. C. B. te Breskens f 5.- s. 5 d.h.; C. J. de Z. te Zuid zande f 5.- s. 5 d.h.d. L. v. d. te Vlissingen f 5.- s. 5 d.h. Rijden met motorrijtuig met te hoogen wieldruk: A. J. de S. te Sluis f 5.- s. 5 d.h. Rijden met niet-ingeschreven mo torrijtuig: A. P. v. d. B. te Waer- schoot f 5.- s. 5 d.h.; O. J. de G. letjes die zich zoo licht opzamelen. Er waren een paar dingen geweest waarbij ze geaarzeld had of ze ze zou bewaren of niet. Een klein heel klein pakje brieven, korte krab beltjes van Mac, het programma van een concert in Tanborough waar ze samen op een middag heen waren geweest, een klaverblaadje van vier dat hij eens voor haar had geplukt en waarbij hij lachend gezegd had: „Verlies je geluk niet". Maar ze had haar geluk zoo volkomen verlo ren, dat het geen zin had om de symbolen er van langer te bewaren en zoo gingen deze arme kleine re- liquien den weg van den anderen rommel. Ze was Spartaansch geweest in haar opruimerij en nu, dezen laatsten morgen .toen ze haar zitkamer rond keek om te zien of er iets vergeten was, zag de kamer er, ontdaan van de bekende kleinigheden, kaal en on bewoond uit. Ze liep naar het venster en keek vermoeid uit in het park. Het meer in het dal beneden glin sterde in den zonneschijn, een sluier van jong groen bedekte de boomen. Overal lente lente met haar be» lofte van zomer, haar belofte van vervulling. Ze voelde haar oogen vochtig worden en veegde er haastig met haar hand langs. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1