WEEDE BLAD - komende feestdagen* Een gepaste feestvreugde De Panderjager. Algemeen Overzicht. St. Nicolaas als wonderbare redder. VRIJDAG 30 NOVEMBER 1934 De mensch kan niet leven van brood alleen 1 is de beste medicijn tegen geestelijke verkom mering. 1st als de natuur tot haar zwartste [e is verzakt en de wintersche som de menschheid dreigt te overwel- n, doemen de Decembersche feest- n als een blij en lichtend verschiet ons op en helpen de kleine beleve- :n van Sinterklaas, Kerstmis, Oud- en iwjaar deze zoo warme familie- ten ons over het zwaarste van den er heen, ons binnen voerende in het •portaal van de levenwekkende lente, jarom moeten we de kleine huiselijke etingen van de komende feestdagen aan ons laten voorbijgaan, maar ze bedachtzaamheid proeven, opdat ze een geestelijke medicijn op ons en jnzen mogen inwerken, p bescheiden wijze meedoen aan de elijke vreugde, welke straks gewekt worden, beteekent geen overdaad, j.niet in dezen tijd en in de moeilijke iculiere omstandigheden van velen, e mensch kan nu eenmaal niet leven brood alléén; op bepaalden tijd moe- we het BROOD weten uit te sparen r het materieel minder noodzakelijke, at ook de geest eens worde gevoed, het lichaam werkkrachtig moet den. het vorige jaar lazen we eens een erklaasvertelling, waarin de moeiten den geschilderd van een werkloozen eunde om voor zijn kinderen een paar ie Sinterklaascadeaux bijeen te bren- wat suikeren beesten, een blokken- s en een pop. i dat verhaal trad ook een „verstan- jke" niet-gesteunde op, die zijn wijze fd schudde over het gebrek aan over- van dien werkloozen vader, die aan geven van klungelarijen dacht, terwijl kinderen toch allereerst behoefte had- aan behoorlijk eten, aan kleeren en king voor den nacht. Maar, mensch!" zoo riep de vader in verhaal uit, „begrijpen jullie dan niet, het zeggen wil, als je kinderen juist jk alle andere kinderen, je voortdurend ellen, wat ze in de winkels hebben gezien, je vragen, wat ze krijgen en je niet gelooven kunnen, als je ze zegt, dat Sinterklaas ons dezen keer wel vergeten zal? Ze proeven het op Sinterklaasdag niet, dat er geen vet op hun eten is en ze voelen het ;s avonds niet, dat ze een boterham minder hebben gehad. Bij de kachel, die koud is, zingen ze 't liedje van Sinterklaas verlangen en ze luisteren naar elk belletje, dat ze hooren over gaan! Een paar speelblokken en een hou ten pop beteekenen dan méér dan brood en pap en warmte. Die doode spelletjes brengen levenwekkende warmte in kinder harten; ze wekken een lach en vreugde; ze versterken den moed om den honger verder te dragen!" Zóó ongeveer sprak die vader, naar we ons herinneren, in -het bedoelde verhaal en het zal wel de diepe waarheid dezer woorden zijn, waardoor we ze leerden onthouden. In een donkeren tijd als we thans be leven, hebben we het Sinterklaasfeest en een Kerstveugde méér benoodigd dan ooit, óók degenen, die nog geen mate- rieelen nood hebben, want zorgen en be kommernissen hebben we allemaal. De vreugde der komende huiselijke feestjes zal onzen geest sterken en de krachten schenken, welke we behoeven om onzen bestaansstrijd verder te voeren. Vieren we de komende feesten daarom zoo intens mogelijk, doch mede met groote bedachtzaamheid, opdat ze ons niet in nieuwe zorgen steken. Die feesten zijn er, voor IEDEREEN, maai" haar opzet dienen we te regelen naar onze midde len. Met tact moeten we de verwachtin gen van kinderen en verwanten zóó lei den, dat die niet boven ons „kunnen" uitgaan. Niet de materieele waarde van hetgeen we den onzen schenken is maat staf voor de waardeering, welke ons deel 2al worden, maar de mate van het offer, dat we moeten brengen en de innigheid van onze liefde of vriendschap, welke we aldus kenbaar hebben gemaakt. S WEEKPRAATJE. Welkom aan Geijs- sendorfer, Asjes en an de week zijn ze in ons vaderland ggekeerd, de mannen van „De Pan- ager". Oeyssendorf, Asjes enja, heette die derde nu ook weer? an de „Uiver" kent zelfs elk kind de edige bemanning: Parmentier, Moll, Brugge en Prins. Maar die kerels „De Panderjager", tja..-- zijn teruggekeerd, stil en onopge- kt. Misschien hadden ze nog eenige ngstelling van beteekenis verhoopt, toen ze hier op vaderlandschen ld uit de trein stapten, moeten ze de i hebben neergeslagen. Buiten dege- die fatsoenshalve niet MOCHTEN keeren, was er niemand. en{i toch...- je gemakkelijk had dat anders kun. zijn! „Panderjager" heeft bij de start Melbourne een schitterende afvaart d. Tot Allahabad maakte de beman, een schitterende kans op het be. van den eersten prijs. De „Pan- iger" lag stukken vóór op de „Ui- de en A rlS m de ij OS' Ier- ai dij. eri itdat bij het landen op het vliegveld de genoemde plaats het landingsge- weigerde uit te treden op het bevel, >ij-fven door den druk op een knopje het overhalen van een handle, ts" haperde. Een stalen vezeltje mis- :enln, een „haartje" zat in den weg. in je gebeuren: ééns op de duuizend maar de bemanning van den „Pan- origer" trok dien keer toevallig het n. djlot! er/pen let de vogel er met geknakte pn. voorbij stoven de „Uiver" en de re vogels, die gelukkiger waren in loterij. Zij gingen de overwinning, roem, de eerelinteu en huldigingèn defcoet. dat fatale „haartje" na zou de af- van de race misschien heel anders tesjfrewccst. De „Panderjager" zou het wellicht hebben gehaald in minder Uren dan de „Uver" benoodigd had! dal Jssendorfer, Asjes en die derde w heette hij ook weer? zouden jjj Aden van den dag zijn geweest, het o0 dmus zou hun overal zijn toegezon- hau portretten zouden in elke jonge nskamer hebben geprijkt, ze zouden iwerd en geridderd zijn geweest het Nederlandsche fabrikaat zou hoog ebben gestaan aan den hemel v Doch dat haartje, dat kleine haartje, hetwelk een weigering van het mechaniek veroorzaakte op een ongelukkig moment, heeft alles doen verkeeren. Nu zijn de Uiver.inannen de Caesars van de lucht en het Amerikaansche fabri kaat triomfeert, dank zij een kleinigheid. Geyssendorffer, Asjes en die derde komen terug als vergetenen, menschen, wier prestatie niets opmerkelijks was, eer. der een blamage voor onze natie. Ons Nederlandsch fabrikaat ligt in de goot als nietswaardig! AÏIcs door een haartje! Kerels! van „De Panderjager", wat vinden we dat alles jammer. We weten, dat jullie niets minder hebt gepresteerd dan de Uiver-bemanning. Jullie prestatie zou op een haartje na beter heb ben kunnen zijn. Jammer voor jullie en ons Nederlandsch fabrikaat. Een volgenden keer beter! Al zijn jullie geen schetterende fanfa res geworden bij je terugkeer in het va derland, namens het Nederlandsche ge gezonde verstand roepen we je een har telijk „Welkom" toe! „Wie zoet is, krijgt lekkers, „Wie stout is, de roe!" Zóó hooren jullie zingen, terwijl je hier weer voet op vaderlandschen bodem zet, maar dat is slechts een Sinterklaasliedje. Herinnert je liever een andere Neder landsche zegswijze: Niet alle paarden, die de haver verdienen, krijgen ze ook! Onze luchtvaart verkeert nog in haar beginstadium. Voor dappere kerels als julüe.drieën komt de tijd, dat geen haar. tjes je meer in den weg zullen zitten en dat je den roem zult oogsten, die je voor je bekwaamheid en ondernemings geest toekomt Welkom! fe onderdrukken zond de keizer drie veld- heeren naar de woelige plaats: Nepotianus, Ursus en Euroleo; zij kregen een groot leger te hunner beschikking. Ongunstige winden dreven echter de booten naar Ly- cië, en zij landden bij een klein plaatsje, bij Myra, het havenplaatsje Andriake. De soldaten verwoestten het land en plun derden de bewoners, evenwel niet geheel zonder tegenstand van deze. Het zou er voor de weerspannigcn echter donker hebben uitgezien, wanneer niet Nicolaas naderbij was gesneld en met behulp van de drie veldheeren den vrede had her steld. Vervolgens noodigde Nicolaas de drie veldheeren uit, hem naar zijn wo ning te vergezellen. Zij kwamen juist op tijd in Myra terug om een groote mis daad te voorkomen- Eustachius, de pro vinciale prefect van Myra, had namelijk, omgekocht door geld, drie mannen on schuldig ter dood veroordeeld en reeds was inen bezig voor het vonnis de voor bereidingen te treffen, toen Nicolaas hier van hoorde. Begeleid door de drie aan. voerders, snelde hij naar de plaats van de terechtstelling, rukte den beul het zwaard uit de hand en bracht de drie onschuldigen naar het huis van den pre fect, dien hij met harde woorden over zijn schanddaad onderhield. Toen deze bemerkte, dat zijn verraad was ontdekt, smeekte hij om vergiffenis en mede op aandringen der drie aanvoerders, werd hem zijn daad vergeven. Nadat de drie veldheeren den opstand in Phrygië zonder bloedvergieten haddei onderdrukt, lieerden zij terug en werde door den keizer met eefbetooon ontval gen. Door den praetor Ablavius wegei verraad aangeklaagd, werden zij echter bevel van den keizer in een donkei kerker geworpen en zonder vorm - proces ter dood veroordeeld. Toen nu de drie mannen hun triestig lot overdachten, herinnerden zij zich den heiligen Nicolaas, hoe hij drie onschuldige mannen had be vrijd en riepen zijn bijstand in. In denzelfden nacht had keizer Con- stantijn een droom: een man, die zich Nikolaas, Bisschop van Myra, noemde, verscheen voor hem en eischte van hem, dat hij onmiddellijk de drie aanvoerders, die onschuldig in den kerker smachtten, zou vrijlaten. Kwam hij zijn bevel niet na, dan zou God hem in een oorlog be trekken, waarin hij zelf zou sneuvelen en voor de vogels ten prooi zou vullen. Een zelfde visioen had ook Ablavius. Door den droom verschrikt, liet de Keizer de gevangenen den volgenden morgen voor geleiden en verweet bun, door tooverkun- sten zijn nachtrust te hebben verstoord. De gevangenen wisten hierop niets an ders te antwoorden, dan dat zij onschul dig waren. Toen vroeg de keizer, of hun een bisschop Nikolaas bekend was. De drie aanvoerders wisten nu, wie voor hen had gesproken en hun onschuld aan het licht had gebracht. De keizer liet hen ver. volgens onmiddelijk in vrijheid; hij weer de echter allen dank af en prees God, die deze wonderdaden door hem had vol bracht. U Om den persoon van St- Nicolaas heb ben zich in den loop van eeuwen aller lei wonderbare verhalen gesponnen, wel ke er van getuigen, hoezeer de vereering van den bisschop uit het grijs verleden, van tijd tot tijd toenam. Die verhalen doen St. Nicolaas kennen als beschermer van maagden, als kinder vriend, huwelijksbemiddelaar en als red der in den nood. Historische waarde hebben die geschie denissen volstrekt geen. 't Zijn slechts vrome legenden, waarvan we er hier nog een laten volgen: In den tijd van keizer Constantijn de Groote braken in Frigia Adaifaloruin I De Amsterdanisrhs gemeenteraad heeft. BINNENLAND. De Vrijz. Democraten in con gres; de fractie zal tegen de Oorlogsbegrooting stemmen. extra-steun. Goedkoope greenten. Het petitionnement van het N-V.V. aangeboden Het Handelsverdrag met Spanje geratificeerd. De onbe waakte overweg doodt een kunstenaar. Brand! De Vrijzinnig Democratische Partij be leeft een moeilijken tijd. Ze is van aard eigenlijk aangewezen om te groeien in de oppositie. Nu ze door het afstaan van twee leiders in het landsbestuur, regee- ringsverantwoordelijkheid aanvaardde, groeit slechts de ontevredenheid in eigen boezem. De meeste critiek op het finan cieel beleid van minister Oud en vooral op de onderwijspolitiek van den heer Marchant, komt uit eigen gelederen. Vele Vrijz. Democraten weigeren in minister Marchant nog langer een paladijn te zien voor liet Openbaar Onderwijs. De afdeeling Purmerend van den Bond besloot een dezer dagen, zij het bij ver rassing in een slecht bezochte vergade ring, om zich van den Bond af te schei den. Zondag j.l. congresseerde de partij en ook toen is gebleken, dat er ontevre denheid was. De ministers hebben hun beleid echter op knappe wijze verdedigd en ze slaagden er in om weer 'n votum van vertrouwen te verwerven. Het was waarschijnlijk bedoeld als olie op de golven van critiek, dat mededee ling werd gedaan van het voornemen der Vrijz. Dem. Kamerfractie om tegen de defensic-begrooting te stemmen. Daarmee is een punt van het partijprogram mis schien gered, maar de „eenheid" van het Kabinet, welke ten congresse zoo werd bezongen door den heer Marchant, krijgt er onder te lijden. Van de regeering kwam de mededee- Iing, dat ze nog 2 millioen heeft kun nen vinden voor extra-steun. Steun aan de werkloozen. Het is te hopen, dat daar mee een hoop ellende in dezen winter zal voorkomen kunnen worden. Men hui vert soms voor de nood, welke er is. sproken voor aandrang op de regeering om de steunnormen weer te verhoogen. Men kan inderdaad niet ontkennen, dat de regeering bereid gebleken is om na de verlaging van de steunnormen iets extra's voor de werkloozen te doen. Op het departement van Sociale Zaken is thans ook een regeling ontworpen voor verstrekking van goedkoope groenten aan ondersteunde werkloozen. De leiding be rust bij de Nederlandsche Groenten- en Fruiteentrale. Als maatstaf voor het ge. bruik wordt aangenomen een half pond groenten per dag en per hoofd. De leve- ring zou geschieden tegen 4 cent per kilo, hetgeen voor een gezin zonder kin deren 14 cent per week zou beteekenen. De nieuwste bepalingen voor extra- steun kwamen ongeveer gelijktijdig af met de aanbieding van het petitionnement van het N.V.V. aan den minister van Soci ale Zaken, vragende 'n betere werkloozen- zorg. Het petitionnement bleek door ruim ll/2 millioen Nederlanders te zijn getee- kend. Minister Slotemaker heeft 't adres in ontvangst genomen en verklaard, dat de verschillende zaken, welke er in wor den aangevoerd, bij de begrootingsdebat- ten nog ter sprake zullen komen. Een scherpe maatregel van den minister van Economische Zaken tegen Spanje, beeft spoedig succes opgeleverd. Tusschen Nederland en Spanje was reeds verschei. uen geleden een Handelsover- -leze werd maar Ipistcr steenberghe &<in dc Spsotisclic regeering weten, u» sche sinaasappelen, noch citroeneu behoefden, zoolang het Handelsverdrag niet zou zijn geratificeerd. Dat laatste is nu van de week prompt geschied door de Spaansche Cortes. De onbewaakte overweg heeft zijn lugu- beren doodsarbeid weer verricht. De be kende teekenaar Funke Kiipper, die zijn scherpe teekenstift op kunstvaardige wijze hanteerde voor de Arbeiderspers en de socialistische beweging, is Vrijdag j.L op een onbewaakten overweg bij Nunspeet met zijn auto tegen een trein opgebotst en onmiddellijk gedood. De mede-inzitten de redacteur van „Het Volk", de heer P. Bakker, werd licht gewond. Felle tragiek sprak ook uit liet onge luk van twee gebroeders Aarts, die op den Arnhemschen weg bij Arnhem, door het breken van de stuurstang van hun vrachtauto, tegen een boom optornden en daarna levend in de uitslaande vlammen omkwamen. Doodsbedreiging door brand is altijd iets vreeselijks. Een dap peren 16-jarige jongen uit Heesch, die met groot levensgevaar op het laatste mo ment drie kinderen uit een brandende hoeve wist te redden, komt daarom alle hulde. toe. De jongen liep zelf nog al ernstige brandwonden op. De hoeve verteerde geheel in de vlammen. Een felle brand in de Cacaofabriek v.h. Kamphuys en Oly te Koog a. d. Zaan, eischte wel geen menschenlevens, maar bedreigt thans de arbeidsgelegenheid van circa 50 werkmenschen. De materieele schade was zeer groot BUITENLAND. De nieuwe Belgische regeering. Duitsche studenten ageeren tegen Tsecho-Slovakijë. Het Chaco-oonflict. Honga rije contra Joegeslavië.- De Fransche Oorlogsbegrooting aangenomen. Een anti- Duitsch Fransch-Russisch ver bond? Samuel insull vrij gesproken! Ongelukken. De nieuwe Belgische regeering-Theunis heeft zich van de week aan de Kamer gepresenteerd en daarbij al die schoone beloften gedaan, welke van haar werden verwacht, als: te zullen streven naar fi- nancieele en administratieve saneering, sta biliteit van de franc, herstel van de eco nomische bedrijvigheid en handhaving van het gezag. Toch is de ontvangst van het kabinet lang niet onverdeeld gunstig ge weest. De socialisten zien in het kabinet- Theunis slechts een regeering van de ban kiers, die er sterk in vertegenwoordigd zijn. Ook de katholieke democraten hebben op dienzelfden grond scherp stelling ge nomen tegen Theunis c-s. In Praag, de hoofdstad van Tsecho- Slavakijë, heeft zich een anti-Duitsch in cident voorgedaan. In Praag is een of- ficieele Duitsche Universiteit gevestigd en nu zijn om redenen, welke ons nog niet geheel duidelijk zijn, maar door anti-na tionaal socialistische motieven schijnen te zijn ingegeven, de historische stukken dezer Universiteit en de zegels, overgedragen aan de Tsechische Universiteit. De Duitsche studenten in Praag heb. ben daartegen geprotesteerd en gemani festeerd, wat tegenbetooigingen uitlokte van de Tsechische studenten. Erger is, dat de Duitsche studenten in Berlijn, Keulen en zelfs in Weenen óók aan het betoogen en protesteeren zijn ge- «lanen. Ll-ewt'i clc HiUec-Graeerina sche of katholieke betooging te verhinde, ren, schijnen de autoriteiten tegenover deze studenten-demonstraties betrekkelijk., machteloos te hebben gestaan. In Keulen zijn de betoogers tot voor het Tsecho- Slovaaksche consulaat doorgedrongen, waar ze hebben gejoeld en middels spreekkoren hun protesten hebben geuit In Weenen hebben de Duitsche studen ten de inventaris van enkele Tsechische krantenbureaux vernield. Oostenrijkse!» nationaal.soeialisten maakten zich aan deze euvelen schuldig, maar het schijnt dat ook Heimwehrleden zich in dit spe ciale geval met de nat. socialisten hebben verbroederd. Er hebben verschillende ar restaties plaats gehad De volkerenverhoudingen worden er in den laatsten tijd niet beter op en het Zuid-Oosten van Europa is weer de oude brandhaard geworden, waaruit de vlammen van een volgenden oorlog on. verwachts kunnen uitslaan. Speciaal tus. schen Oostenrijk; Hongarije (met Italië op den achtergrond) en Joegoslavië -met de Kleine Entente, broeit het angstwekkend De Joegaslavische klacht tegen Hongarije inzake den koningsmoord zal vermoedelijk reeds in de volgende week worden be handeld; een beslissing wordt in het be gin van Januari verwacht In Spanje baart de Catalaansche kwes tie weer zorg. De centrale regeering be. oogt het Catalaansche statuut van zelf standigheid te verzwakken en daartegen komen niet alleen de Catalanen, maat "--ken in verzet, welke laatsten '7 «i.iir in Iberisch Strijden ragaU - van de „Commissie enkele wijzigingen, ter regeling conflict in den Gran Chaco. Het wachten is thans derhalve op de wijze, waarop de betrokken regceringen op dit besluit zul len reageeren. De Volkenbondsvergadering is daarop voorloopig gesloten tot in liet begin van December. De Hongaarsche regeering heeft n.l. laten verklaren, dat ze met de behandeling van de Joegoslavische klacht over beweerde Hongaarsche medeplichtig heid aan den koningsmooord te Marseille, niet wenscht te wachten tot de Januari- zitting. De eer van Hongarije staat op liet spel, meent men in Boedapest en die zienswijze moet worden gedeeld. Indien de Hongaarsche regeering zich inderdaad on schuldig zou weten, heeft ze gelijk, dat ze geen moord-bctichting op zich wil laten zitten. De Italiaansche regeering steunt Hongarije in den gestelden eisch van spoedbeliandeling. Het gevaar van een spoedbehandcling is natuurlijk, dat de gemoederen nog erg verhit zullen blijken. De internationale si tuatie is trouwens niet zonder oorlogs gevaar. Wanneer eene regeering een an dere regeering voor het forum van de wereldopinie te Genève durft aanklagen van koningsmoord, dan kan men de daaruit blijkende verhoudingen niet vriend schappelijk heetcn. Er valt dan ook in verschillende hoofdsteden een diplomatie ke nervositeit te eonstateeren. De haast, waarmee de Fransche Kaïnee de Oorlogsbegrooting aannam en de na druk, welke daarbij werd gelegd op Duitschland's geheime bewapening, heb ben mede iets dreigends over zich. De afgevaardigde Archimbold, die over de oorlogsbegrooting rapporteerde, deed een opzienbarende onthulling in de Kamer. Hij beweerde, dat de Fransche regeering dooc de Russische attent is gemaakt op de ge weldige oorlogsvoorbereiding in Duitsch- land en dat de toen gevolgde besprekin. gen een Russisch-Fransch militair verbond tegen Duitschland ten gevolge hebben ge had. Deze bewering is wel officieel tegen gesproken door de regeering te Parijs welke trouwens toegaf, dat de samenspte- kingen tusschen Laval en Litwinow wor den voortgezet maar Archimbold heeft geweigerd ook maar één woord van zijn uitlating terug te nemen; hij verklaarde zelfs nader, dat het Verbond door den te Marseille vermoorden Barthou te Ge nève was tot stand gebracht 1 Als het waar is, krijgen we liet nog te beleven, dat de Fransche communisten op last van Moskou voor de Fransche oorlogsbegrooting zullen stemmen! Een Amerikaansche coniedie is de vrij spraak van Samuel Insull niet zijn 16 mede-beklaagden. Zij werden beticht van knoeierijen met de vele millioenen, welke bij de ineenstorting van 't Insull-conccrn verloren gingen. Samuel Insull was naar Griekenland gevlucht en vervolgens naar Turkije, welker regeering hem uitlever de aan het legertje Amerikaansche detec tives, die naar Europa waren gezonden om Insull te achterhalen. Het was een groote sensatie, toen hij naar de Ver. Sta ten werd teruggevoerd. Thans is hij, na een proces van 58 dagen, vrijgesproken! Een mijnramp eischte in Japan den dood van 50 mijnwerkers. In Brussel had -op het terrein van de a.s. wereldtentoon stelling een instortingscatastrophe plaat*. Het dak van een in aanbouw zijnde vleu gel van het hoofdgebouw raakte uit «Hl nnPiten - uipflrliivlpn i««Ptvten irallAivl An-

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 3